Episódios
-
Znakiem rozpoznawczym Nowej Słupi jest kamienny posąg Pielgrzyma. Niewiele osób wie jednak że koło kościoła stoi jeszcze jeden posąg tym razem przedstawiający kobiete. Niektórzy domniemają, że kiedyś stała w pobliżu, albo nawet obok Emeryka i stąd do rzeźby przylgnęła nazwa „Żona Emeryka”.
-
Estão a faltar episódios?
-
Historia Gnojna sięga czasów rzymskich. Wioska leżała na bursztynowym szlaku, a istniejące tam grodzisko zostało założone przez osadników kultury łużyckiej. Do dziś pozostały tam także pozostałości dworu obronnego, czyli jak chcą niektórzy zamku. Całkiem niedaleko jest też miejsce znanej bitwy!
-
Najpierw w okolicy siał postrach zbój Szydło, dopiero później okolica stała się słynna ze śliwek. Nikt dokładnie nie wie kiedy w okolicach Szydłowa zaczęto je uprawiać. Jednak już w XIV-wiecznych zapisach znajdujemy informacje o ogrodach w Szydłowie z których płacono tzw. ogrodne.
-
Odwiedzamy Krzelów koło Sędziszowa. Stał tam na kopcu wśród podmokłych łąk zamek. Funkcjonował jeszcze w 1696 r., kiedy to wzmiankowane były prowadzące do niego mosty. Do dziś pozostał po nim niewielki wzgórek pośród stawów rybnych w dolinie rzeki Mierzawy.
-
Na lessowym wzgórzu rozdzielającym dolinę Opatówki od bocznej doliny, w której zlokalizowane są Wilczyce odkryto pozostałości obozowiska paleolitycznych łowców. Stanowisko to ma 15 tysięcy lat. Już o wiele bliżej naszym współczesnym czasom pkolicę odwiedziła Królowa Jadwiga której miejscowość zawdzięcza ponoć nazwę.
-
Znaleziska archeologiczne wskazują na to, że człowiek mieszkał tu już przeszło cztery tysiące lat temu. W tym samym czasie na kartach historii pojawił się podsandomierski Sobów, to dziś część Tarnobrzega i zrobiło się zamieszanie o którą miejscowość chodzi w zapiskach. W "naszej" miejscowości interesują nas: kamieniołom, dwór i jednostka wojskowa.
-
Wieś Chałupki w gminie Morawica słynie z wielowiekowych tradycji garncarskich, bowiem niegdyś we wsi garncarstwem zajmowali się wszyscy mieszkańcy.
-
Rożnica w gminie Słupia nie jest rozpoznawalnym miejscem, a szkoda. Znajdujący się tu pałac ma ciekawą historię. Teraz znajduje się w rękach prywatnych i tym bardziej turyści maja problem z jego odwiedzaniem.
-
Trudno tam szukać pozostałości pałacu czy kopalni siarki. Najbardziej okazałym świadectwem historii jest pomnik przypominający o zwycięskiej walce oddziałów Piłsudskiego.
-
Biorąc pod uwagę nazwę to wydaje się że wioska powstała za sprawą kolonistów niemieckich. W akcje erekcyjnym kościoła w Strawczynie z 1628 roku wydanym przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski Jana Wężyka miejscowość występuje jako „Aqvisgrum”. Fascynująca jest także miejscowa legenda.
-
Miejscowość Konary bardziej znana jest z bitwy Legionów Polskich, niż z istnienia tam zamku. Najbardziej jest on znany jako siedziba rozbójniczej rodziny rycerzy i z istniejącego ponoć do dzisiejszych czasów podziemnego tunelu.
-
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w gminie Wislica istnieje dolina krasowa, która składa się z dwu odcinków oddzielonych od siebie mostem skalnym, połączonych jednak podziemnym korytarzem Jaskini Skorocickiej. Dolina ta jest największym i najbardziej znanym skupiskiem jaskiń w regionie. Znajduje się tu 26 jaskiń i schronisk, które powstały w gipsach,
-
W Zborowie istniały dawniej dwa pałace należące do dwóch braci, którzy prowadzili ze sobą olbrzymie spory. Miejscowość związana jest też z awanturniczym rodem. Musimy jednak oddzielic legendy od prawdy.
-
Jastrzębiec w gminie Stopnica to mała wioska z wielka historią. Istniał tu zamek, który został rozebrany w XVII wieku. Szukamy jego pozostałości.
-
W wiosce Królewice koło Bejsc znajdują się dwa kurhany. Jeden z nich, zwany też kopcem świętego Walentego ma prawdopodobnie ponad 3 tysiące lat. Jakie tajemnice skrywa?
- Mostrar mais