Episódios
-
Arcybiskup Jędraszewski kładzie łapę na parafii Mariackiej i szykuje sobie na emeryturę gniazdko a w zasadzie hektarowe Bizancjum w centrum Krakowa. Do walki o posady dla dworaków rzucił swojego wiernego pupila księdza Łukasza Michalczewskiego, który czyści dla swojaków bogate parafie. O milionowych dochodach i przepychu polskich biskupów opowiadają dziennikarze Gazety Wyborczej: Małgorzata Skowrońska i Marcin Wójcik.
-
Wyreżyserowane santo subito na Placu świętego Piotra było ucieczką do przodu przed krytyką tego pontyfikatu. Paradoksalnie ten walczący z komunizmem papież chciał zorganizować kościół na modłę kołchozu. Przy okazji dziesiątej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II o blaskach i cieniach tego pontyfikatu przypomina profesor Arkadiusz Stempin.
-
Estão a faltar episódios?
-
Fanem tego konserwatywnego ruchu był Jan Paweł II. Dostał od tej wpływowej organizacji setki milionów dolarów na spłatę zadłużonego u mafii banku watykańskiego. Donosy, lobbing i zastraszanie to metody niektórych przedstawicieli tej organizacji. O powstaniu i upadku "Dzieła Bożego" opowiada profesor Arkadiusz Stempin.
-
Polscy biskupi, również ci "ukarani" przez Watykan, kosztują nas kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Prywatna kaplica, ogrodnik, kucharka, kierowca i wakacje oraz darmowa opieka lekarska, a dodatkowo kilka albo kilkadziesiąt tysięcy kieszonkowego. O realiach biskupiej emerytury opowiada reporter "Dużego Formatu" Marcin Wójcik.
-
Zabójstwo szefa Gwardii Szwajcarskiej i jego żony oraz samobójstwo rzekomego sprawcy wraca po latach. Watykan zadbał by sprawę zatuszować. Sekcja zwłok po latach stanowczo potwierdza „nie żył w chwili rzekomego samobójstwa. O tej historii opowiadają autorzy „Kryminalnej historii Watykanu”: Artur Nowak i profesor Arkadiusz Stempin.
-
Biskupi nie mają pomysłu na reformy, ale władzy nie oddadzą. Mało tego: oddali przywództwo w kościele homofobowi, któremu cuchnie grzech homoseksualizmu. Według Ignacego Dudkiewicza, praktykującego katolika, instytucja nie jest mu do niczego potrzebna
-
Nie ma żadnych danych poza przekazem ewangelii o zmartwychwstaniu. Co ciekawe, nawet uczniowie nie uwierzyli od razu, że Jezus zmartwychwstał. Mit zmartwychwstania był jednak potrzebny, żeby przetrwała religia. Jak wyjaśnia profesor Ireneusz Ziemiński chrześcijanie nie tyle czczą Boga, ile siebie jako tych, którzy czczą Boga.
-
Co da się dobrego powiedzieć o „wielkim Polaku", który niegdyś porywał tłumy? Podatny na manipulacje, otoczony typami „spod ciemnej gwiazdy”, zalękniony soborem i reformami. O nieznanych epizodach z życia Jana Pawła II opowiada Arturowi Nowakowi Mirosław Wlekły, autor biografii Jana Pawła II.
-
Tajemnica zaginięcia Orlandi, mafia i Opus Dei to tylko niektóre tematy, które poruszono w nowej książce Artura Nowaka oraz Arkadiusza Stempina. Watykan to państwo, w którym pieniądze zbierane na pomoc najuboższym zasilały mafie, a nad sprawującymi władzę nikt nie miał i nie ma kontroli. Od wieków trwa w nim rywalizacja koterii walczących o wpływy, a szantaż jest podstawowym instrumentem zdobywania władzy.
-
Nowy szef polskiego episkopatu to gorszy homofob niż Jędraszewski. Biskupi nie chcą zmian, chcą kontynuacji. To ostatnie pokolenie hierarchów, które ma perspektywę wygodnego życia. Reszta ich nie interesuje. O zmianach w episkopacie Artur Nowak rozmawia z profesorami Stanisławem Obirkiem i Tomaszem Polakiem.
-
Wybór nowych władz kościoła jest niezależny od dołów. Wyboru dokonają biskupi. Konferencja Episkopatu Polski to doskonale zorganizowany związek zawodowy, który myśli tylko o sobie, a jeśli interesuje się ludźmi to tylko dlatego, że ma w tym jakiś interes. Jak wyjaśniają w rozmowie Artur Nowak i Stanisław Obirek, wybór nowych władz w kościele nic nie zmieni.
-
Polski kościół na tle innych episkopatów to przedsoborowy bunkier. Oto ludzie, żyjący w pałacach, którzy utracili kontakt ze zwykłymi ludźmi. W Watykanie tymczasem trwa spór na śmierć i życie między stronnikami Franciszka i opcją konserwatywną. Jaka przyszłość nas czeka opowiada profesor Arkadiusz Stempin.
-
Zaczynało się od szantażu. Znamy twoje aryjskie korzenie. Zapłać bo cię wydamy! Inaczej zapłacą nam za informacje o tobie Niemcy. Ludzie, którzy przed wojną kolegowali się na podwórku, chodzili ze sobą do klasy, sprzedawali się na wzajem za drobne. Antysemityzm był regułą, pogarda do „żydostwa” była wyssana z mlekiem matki, tego nauczał też Kościół. Gościem Artura jest Michał Rzeźnik, który zmierzył się z przerażającą historią swojego wujka, który za współpracę z nazistami został skazany na karę śmierci.
-
Czemu oni tacy właśnie są? Do bólu powtarzalni, niczym się nie wyróżniający, unikający kontaktu z mediami, nudni i jacyś mało współcześni. Do rozmowy o badaniach Magazynu Kontakt na temat tego jacy są polscy hierarchowie Artur zaprosił Stanisława Krawczyka, współautora analizy.
-
Co tak naprawdę kręci i determinuje życiową facetów? Skąd się bierze obsesja związana z wymiarem i żeby było dłużej? Czy męskość nie jest aby przereklamowana i jak rozumieją ją kobiety, a jak mężczyźni - odpowiada z humorem, jak zwykle elokwentny i błyskotliwy Andrzej Gryżewski.
-
Kaczyński i Tusk - tych dwóch rozdaje karty. Reszta to mięso armatnie. Wodzowski model rozpanoszył się w polskiej polityce na dobre. Żeby doszło do realnej zmiany to musi się skończyć. Czy sejm dotrwa, czy Kaczyński odejdzie na emeryturę, a Duda się zbuntuje? To tylko część pytań, które Artur zadał Agacie Kondzińskiej z Gazety Wyborczej.
-
Chrześcijanie, czyli ludzie, którzy pokładają swoją ufność w Jezusie Chrystusie, niewiele o nim wiedzą. Tymczasem przed Jezusem ludzie też się kochali i zachowywali się przyzwoicie. O perspektywach upadku chrześcijaństwa, odkrywaniu jego ciemnych kart Artur rozmawia z profesorem Tadeuszem Bartosiem.
-
Jeden z ich byłych liderów, Mike Rinder, przez lata piął się po szczeblach skomplikowanej hierarchii tej organizacji. Gdy był niemal na szczycie – postanowił odejść. Po latach nadużyć, niewolniczej pracy i ciągłej kontroli znalazł w sobie odwagę, by uciec. Wciąż próbuje namówić do tego samego swoje dzieci. Ta książka to wstrząsające wyznania i rozpaczliwa próba To też kanwa rozmowy Artura Nowak z profesorem Stanisławem Obirkiem. Link do książki: https://www.empik.com/spowiedz-scjentologa-jak-probowalem-was-zwabic-mike-rinder,p1427106159,ksiazka-p
-
Czy arcybiskup Gądecki z kolegami z episkopatów z Afryki zamkną się w świątyni Opatrzności Bożej i wybiorą sobie nowego papieża? Franciszek chce błogosławić związki homoseksualne, ale polscy biskupi sobie tego nie wyobrażają. Potencjał schizmy jest wielki jak nigdy dotąd. Czy ludzie, którym jeszcze zależy na Kościele doczekają zmian w nauczaniu magisterium? O tym wszystkim w rozmowie z Arturem opowiada profesor Arkadiusz Stempin.
-
Jako jednostki nIe chcemy już cierpieć, żeby zadowolić Boga, a chrześcijańska wizja społeczeństwa poległa w konfrontacji z równouprawnieniem kobiet, mniejszości seksualnych oraz afirmacji jednostek. Czy dziedzictwo korporacji, która broniła niewolnictwa, klasowości i patriarchatu zasługuje by je jeszcze upamiętniać? Wokół książki "Chrześcijaństwo Amoralna religia" rozmawiają autorzy.
- Mostrar mais