Reproduzido
-
Épp egy európai ország nevezetességeit csodáljuk meg, majd egy órával később már Ázsiában járunk, a nap végén pedig elugrunk egy afrikai étterembe. Hihetetlennek hangzik? A világkiállításokon - expókon - mindez lehetséges! Ezekre az eseményekre a világ minden tájáról érkeznek kiállítók, hogy bemutassák az országuk büszkeségeit, érdekességeit.
1851-ben rendezték meg az első világkiállítást Londonban, amit az elmúlt 170 évben számos másik követett. A magyarok a kezdetektől fogva jelen voltak, hogy bemutassák találmányaikat, kultúrájukat, műkincseiket. A rengeteg díj mellett pedig sok-sok érdekes történet is született az évek során!
Vendégünk, Gál Vilmos történész, muzeológus mesélte el nekünk a magyar kiállítók legérdekesebb történeteit. Az adásból többek közt az is kiderül, hogy min sértődött meg Szinyei Merse Pál, melyik magyar festőt tartotta a legtehetségesebbnek Picasso, melyik magyar kiállítási tárgy nyerte el Viktória királynő tetszését és miért nem rendeztek még Magyarországon világkiállítást.
Miután pedig meghallgattátok az epizódot, látogassatok el a Magyar Nemzeti Múzeumba, ahol a Magyar EXPO sikerek c. kiállításon megtekinthetitek a magyar kiállítók legérdekesebb tárgyait!
-
Ha szeretnél havi extra tartalmakat kapni tőlünk, akkor gyere a Patreon oldalunkra és válaszd ki a neked megfelelő támogatói szintet.
https://www.patreon.com/hihetetlentortenelem
Források:
Gál Vilmos: Világkiállító magyarok
Kiemelt Patreon támogatóink:
Németh Bálint, Papp Dávid, Iszály Balázs, Busa-Fekete Róbert
Elérhetőségek:
E-mail cím: [email protected]
Facebook oldalunk linkje
Spotify linkünk
Hirdetés és együttműködés:
[email protected]
www.betonenetwork.hu
Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices -
Milyen képünk van az idősekről ma Magyarországon? Hogyan függ össze a nyugdíjkorhatár és a gondoskodási válság? Hogyan viszonyul egymáshoz a munkaerőpiac és a hajszínünk, és melyik társadalmi csoportnak kell ezen kattogni? Költői kérdés persze.
Az év utolsó Zsófilterében Szabó Judit Ágnes szociológussal, szociálpolitikussal átvesszük azt a nőügyi témát, amit még a feminizmus is alultárgyal, vagy szinte nem is.
Az idősek homogenizálása és infantilizálása, az idős nők deszexualizálása és láthatatlansága, a nyugdíjkorhatár változásának nemi vonatkozásai és az időseket érintő bántalmazás is szóba kerül, illetve hogy hogyan lehetne szebb az élet az ún. szépkorúak számára és miért néznek ki jobban az osztrák nyugdíjasok.
A téma kapcsán ajánlom a DélUtánt, az idős emberek lelkisegély szolgálatát minden nap 18 és 21 óra között ingyen hívhatják a 40 éven felüliek:
https://delutan.hu/hu/telefonos-lelkisegely
A Partizán Podcast Facebook oldalát itt találod:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100087436092000
A Partizán oldalát és a videóit itt tudod megnézni:
Youtube-on: https://www.youtube.com/c/Partiz%C3%A1nm%C3%A9dia
Facebookon: https://facebook.com/partizanpolitika/
Iratkozz fel a Partizán hírlevelére:
https://csapat.partizanmedia.hu/forms/partizan-feliratkozas
Támogasd te is a Partizán munkáját!
https://csapat.partizanmedia.hu/fundraising/partizan/
Extra tartalmak, vágatlan videók:
https://www.patreon.com/partizanpolitika
-
A napokban két különkiadással jelentkezik a SorozatWiki Podcast, melyeket a Celeb vagyok, ments ki innen! forgatási helyszínén, Kolumbiában vettünk fel. A 3. adás vendégei Sebestyén Balázs és Vadon Jani, akikkel végigbeszéltük, milyen közös tévés és rádiós műsoraik voltak az elmúlt másfél évtizedben. A legendás műsorvezető-páros őszintén beszélt a sikereikről, a körülöttük lévő változásokról és a legnagyobb kudarcukról is. Többek között elmesélték, hogy rakták őket össze a Celeb vagyok, ments ki innen! 2008-as 1. és 2. évadaira, mely az első közös tévés szereplésük volt.
Felidézték, hogy 2009-ben, hogyan alakult meg a közös rádióműsoruk a Danubius-on, mi okból csatlakozott hozzájuk Rákóczi Ferenc és hogyan lett egyre sikeresebb a hármasuk. Elmesélték, hogyan élték meg 2013-ban a nagy show-juk, a Vundersőn és Zuperszexi kudarcát és milyen fontos tanulságai voltak számukra. Szóba került a 2014-es Celeb vagyok és, hogy mennyire nehéz volt egyszerre minden nap rádióműsort és élő tévés produkciót is vezetni. Felidéztük, milyen volt, amikor a Class FM megszűnése előtt hazugságokat terjesztett róluk és miért érzik jobban magukat a Rádió 1-en, ahol a mai napig hallható a Balázsék. Elmondták, milyen érzés volt, amikor nem lehettek a 2017-es Celeb vagyok házigazdái és mit gondoltak az őket helyettesítő Rami-Peti párosáról. Végezetül pedig a Celeb vagyok, ments ki innen! mostani, épp az RTL-en minden nap látható évadáról beszélgettünk.
A legfrissebb tévés és streaming hírek, valamint további beszélgetések: sorozatwiki.hu/
Ha tetszett az adás, akkor kövess minket Facebookon is: www.facebook.com/SorozatWiki -
Az elmúlt 2 év kihozta belőlünk a legjobbat és a legrosszabbat is. Folyton le kellett gyűrnünk a szorongásunkat, aggódásunkat, és szembesültünk rossz szokásainkkal. Mindezek ellenére megtehetjük, hogy többet örüljünk az életnek, és kevesebbet aggódjuk a problémák miatt. Beszélgetésünkben kiderül, mit kezdhetünk nehéz érzéseinkkel, hogyan tudatosítsuk és fogadjuk el, hogy természetesek.Hogy kerüljünk ki a negatív spirálból?Hogyan álljunk pozitívan a negatív dolgokhoz?
Mit tegyünk, ha eddig ismeretlen, sötét oldalunkkal találkozunk egy nehézséget okozó helyzetben?Hogyan teremthetünk harmóniát, ha a körülmények nem segítenek?
Nagy Henriett a pozitív pszichológia eredményeivel és Kapitány–Fövény Máté emberközpontú nézőpontjával segít arról gondolkodni, hogyan fókuszáljunk inkább a saját életünkre, és adhatunk támaszt szeretteinknek.
Dr. Nagy Henriett
Klinikai szakpszichológus, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának oktatója. Fő érdeklődési területei a pozitív pszichológia és az érzelmi intelligencia. Személyiségpszichológia, klinikai pszichológia és pozitív pszichológia témakörökben tart egyetemi kurzusokat. Rendszeresen publikál hazai és nemzetközi szaklapokban. A pozitív pszichológia alkalmazása a klinikai és egészségpszichológiában címmel egyetemi tankönyvet írt, a HVG Pszichológia Extra rendszeres szerzője. A HVG Könyvkiadónál jelent meg a Lehetnénk-e boldogabbak? és a Boldogságnapló című könyvei. Egyetemi munkája mellett egyéni konzultációk keretében relaxációs és szimbólumterápiás gyakorlatokat vezet, illetve pozitív pszichoterápiás tanácsadást végez. A Magyar Pszichológiai Társaság és a Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület tagja.Dr. Kapitány–Fövény Máté
Klinikai szakpszichológus, adjunktus. Több mint tíz éve foglalkozik szenvedélybetegekkel, mind a terápiás ellátás, mind az addiktológiai kutatás területén. Hazai és külföldi egyetemeken tart addiktológiai témájú kurzusokat. Emellett újszerű, játékalapú prevenciós programok kidolgozását vezeti. A Kentaur a terminálban című novelláskötet, A terapeuta esetei sorozat Függőben – Az alkoholizmus lélektana, illetve az Ezerarcú függőség című kötetének szerzője.
-
„Gyerekeink, szüleink, nagyszüleink, testvéreink, társunk – és önmagunk megismerésével, elfogadásával mi, együtt tehetünk legfőbb értékeinkért, a kapcsolatainkért.”
A HVG Pszichológia beszélgetés-sorozatának szakértő vendége L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, integratív hipnoterapeuta.
Házigazda: Szörnyi Kriszta, a HVG Extra Pszichológia magazin főszerkesztője.
L. Stipkovits Erika eddig megjelent könyvei itt elérhetők.
1. epizód: Hogyan találjunk megfelelő párra? A párkereséstől az intimitásig
2. epizód: Mi köze a szüleimnek a kapcsolatomhoz? A szüleim és a párkapcsolatom
3. epizód: Hogyan teremtsünk harmóniát egymással? Benne vagyok – és benne tudok maradni – a kapcsolatomban?
4. epizód: Mindig kell egy család… Kikből lesz egy család? Családdá válás, együttélés, elengedés
5. epizód: Gyereknevelés, testvérkonfliktusok
6. epizód: Harmóniában a család különleges lényével, a kamasszal
L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, integratív hipnoterapeuta, a Személyiségfejlesztő Akadémia alapító-igazgatója. Több évtizedes tapasztalattal rendelkezik pszichés és személyiségzavarok, családi, párkapcsolati és életvezetési problémák feltárásában és kezelésében. Számos helyen tanít, rendszeresen publikál és országszerte tart előadásokat. Az Integratív Pszichoterápiás Egyesület elnökségi tagja, a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Pszichológiai Társaság tagja.
Személyiségfejlesztő Akadémia
Érzelmi intelligenciafejlesztő és személyiségfejlesztő képzés 2017. óta L. Stipkovits Erika szakmai vezetésével. Gyakorlaton és tapasztaláson alapuló, önbizalom- és önbecsülésfejlesztő, konfliktus- és stresszkezelő, hatékonyság- és motivációnövelő szakképzés azoknak, akik egy új szakmát tanulnának miközben saját maguk is szeretnének fejlődni. -
“Nézd má’, hogy parkol?! Tuti nő ül a volánnál…”
A nők biztonságosabban vezetnek a férfiaknál, kevesebb balesetet okoznak, mégis őket tartjuk társadalmilag “bénábbnak”, inkompetensebbnek az autózásban. A vezetésoktatóknak csak töredéke nő, a vezetést tanuló nők pedig tele vannak tanult és internalizált tehetetlenséggel, illetve sokuknak van rossz élménye lealázó, szexista, zaklató férfi oktatókkal, anyósülésről okoskodó férfi rokonokkal, rajtuk keresztülnéző, lekicsinylő stílusú autószerelőkkel.
“Na, apuci alátolta a fullos Audit, de a hülyepicsa azt se tudja, merre van az előre.”
A menő autó férfias státuszszimbólum (lásd: “puncimágnes”), az életveszélyes vezetés szexi, a KRESZ be nem tartása mára normalizálódott a magyar közutakon.
“Na, nőhöz képest nem is rossz!”
A Zsófilter vendége Békés Dóra vezetésoktató, blogger, a Totalcar magazin rendszeres cikkírója, aki újrakezdő autóvezetőket korrepetál, 98%-ban nőket. Dóra mesél a szakma belső világáról, tanulói tipikus nehézségeiről, az autózás világában megjelenő nemi egyenlőtlenségekről, és elmondja azt is, mi volt az a szexista beszólás, ami még nála is kiverte a biztosítékot.
Dóra nemrég megjelent cikke a Totalcar magazinban a vezetéssel kapcsolatos nemi sztereotípiákról:
https://totalcar.hu/magazin/velemeny/2022/08/03/a-fiuk-nem-sirnak-a-lanyok-nem-parkolnak/
Békés Dóra Facebook és Instagram oldalai:
www.facebook.com/bekesvezetes
www.instagram.com/kozlekedoegyen
Az adásban is említett, Nyúl Boglárka szociálpszichológus által ajánlott tanulmány a sztereotípia-fenyegetettségről (angol nyelvű):
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001457507001522?casa_token=tgonvrlpUscAAAAA:d98koazH1yr8p7Uj49qWVQ9DLmIQ_TAkYLSWdcUcvwrsehuWKZvsBk_Ww4a5C0Ngwk-4YIafL48
Zsófilter Instagram:
https://www.instagram.com/zsofilter_podcast
Zsófilter Facebook oldal:
https://www.facebook.com/zsofilterpodcast
Ez itt a Partizán Podcast csatornája.
A Partizán Podcast Facebook oldalát itt találod:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100087436092000
A Partizán oldalát és a videóit itt tudod megnézni: https://www.youtube.com/c/Partiz%C3%A1nm%C3%A9dia
Iratkozz fel a Partizán hírlevelére:
https://csapat.partizanmedia.hu/forms/partizan-feliratkozas
Támogasd te is a Partizán munkáját!
https://csapat.partizanmedia.hu/fundraising/partizan/
Extra tartalmak, vágatlan videók:
https://www.patreon.com/partizanpolitika