Эпизоды

  • Няма майка, която да не изпитва вина, че не обръща достатъчно внимание на детето/децата си и семейството. Особено по празниците, когато имаме повече почивни дни, семейството се събира около трапезата и прекарваме време заедно.

    В много случаи подготовката, готвенето, чистеното, подаръците, очакванията … създават допълнителен хаос и стрес. В желанието си да организираме перфектния празник, често пренебрегваме най-близките си. 

Ние самите оставаме разочаровани и празниците се превръщат в мъчение вместо в празник.

    Гост в “Мама говори” отново е психологът Анастасия Грозева, с която си говорим за истинския смиисъл на Коледа и как да я превърнем в перфектния празник.

    Чуй целия епизод, за да разбереш:
    - как да прекараме пълноценно и осъзнато време с децата си;
    - защо е важно децата да се включват в приготовленията на празничната трапеза;
    - какво е важно да получат децата за Коледа;
    - защо е важно да научим децата да правят равносметка и да планират;
    - защо да измислим заедно с децата късмети - пожелания ;
    - какво да правим, ако през годината сме загубили член от семейството и още много други.

    Анастасия Грозева e психолог, психотерапевт и психоаналитик в сформиране под супервизията на асоциация „Българско психоаналитично пространство“. Започва обучението си по психология в „Алберт Лудвиг университет“, Германия, има бакалавър в „Софийски университет“ и магистър в „Нов български университет“. Има редица следдипломни квалификации по арт терапия, фототерапия, в областта на психичното здраве в ранното детство от участия в симпозиуми, обучения и семинари в Германия, Италия и България от водещи специалисти в областта. Преподавател в „Нов български университет“. Повече за нея можеш да научиш на нейната фейсбук страница facebook.com/AnastassiaGrozevaPsychologist

    Благодарим ти, че ни слушаш! Желаем ти весели, осъзнати и незабравими празници.

  • По Коледа стават чудеса. Дори и да не вярваш в тях, вярваме, че като родител четеш на своето дете/деца книги. Особено през студените, зимни месеци и особено около Коледа. А къде можем да открием повече магия и вълшебства, ако не в книгите?

    Гост в този епизод на “Мама е говори” е любимият ни събеседник на тема книги - Хриси от Хрисиландия. Поканихме ме я, за да ни разкаже какви книги да изберем за децата и за себе си през коледния сезон. Хриси разказа подробно за заглавията, които не са за изпускане!

    Ето някои от тях:
    Коледна песен на Чарлз Дикенс
    Даровете на влъхвите на О.Хенри
    Лешникотрошачката на Хофман
    Вярвай в чудеса на Павлина Делчева - Вежинова
    Коледния прасчо на Дж. К. Роулинг
    Полунощ ме води към теб на Том Елън
    Съчко на Джулия Доналдсън
    25 приказки подаръци - книга с кауза
    Всичко, което искам за Коледа от Джоана Болури
    Магазинчето за прежди и чудеса на Мануела Инуса
    Човекът, който разхождаше книги на Керстен Хен
    Голямата панда и малкия дракон на Джеймс Норбъри

    Чуй целия подкаст, за да разбереш колко дълъг и интерес е пътят по създаването на една книга и кой прави кориците на книгите преведени на български език.

    Благодарим ти, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този подкаст, да го споделиш с приятели и да ни пишеш в коментар коя е твоята любима Коледна книга, за която Хриси може би не се е сетила. Последвай Хриси в инстаграм на https://www.instagram.com/hrisilandia/ или посети нейния сайт https://hrisilandia.com/

  • Пропущенные эпизоды?

    Нажмите здесь, чтобы обновить ленту.

  • В подкаста "Мама говори" винаги каним доказани експерти и специалисти от различни области, за да ви дадем пълна и достоверна информация. Когато сте добре информирани можете по-уверено да вземете своето решение.

    Днес наш гост е Нина Йорданова - логопед, специалист ранно детско развитие, хранителен терапевт, Монтесори педагот и терапевт. Нина е доказан специалист с дългогодишна практика и още в началото на разговора ни споделя, че през последните две години децата с проблем при храненето драстично нарастват.

    Чуй целия подкаст, за да разбереш каква е причината за това, както и да научиш:

    Какво означава терминът “злоядо дете”
    Защо е важно да НЕ слагаме етикета “Злоядо дете”
    Кои са причините за проблеми при храненето на детето
    Какви са видовете откази от храна
    Защо е важно семейството да се храни заедно, дори и детето да е на месеци и да се захранва
    Каква трябва да бъде храната, с която да захраните детето
    Майката или бащата са причина за проблеми на детето с храненето?
    Каква е причината децата да отказват да ядат супа?
    Каква е последователността на предлагана на храна?
    Наследствено ли е злоядството?
    И още много други!

    Повече информация за Нина Йорданова и център Пумпелина можеш да намериш тук - https://pumpelina.eu/

    Благодарим ти, че ни слушаш! Ще се радваме да харесаш този подкаст, да го споделиш с приятели и да се абонираш за подкаста, за да не изпуснеш новия ни епизод следващата сряда!

  • Изминалата година беше трудна за всички. Следващата идва с много неизвестности. Но на границата между две години в дните преди Коледа всичко може да бъде различно! Нека изпълним тези дни с вяра, надежда, любов и малко вълшебство. Нека го направим чрез храната, защото храната е любов, а споделената храна е начин да направим света по-добър и любящ.

    Ние от екипа на „Мама съм“ те каним да се включиш в нашия БЕЗПЛАТЕН пред-коледен маратон „Мама готви“. Да преброим заедно дните до Коледа като ги изпълним с вкус, аромат и споделеност. Ето как!

    Какво представлява маратонът “Мама готви":
    Маратонът се провежда в затворена Facebook група, в която всеки ден от 1 до 20 декември ще споделяме нова коледна рецепта. Идеята е да си избереш рецепти, които да приготвиш с децата и близките си, а после да споделиш с някого – приятели, съседи, самотни хора, познати или непознати, някой който има нужда да бъде усмихнат за Коледа.

    Присъединяването може да стане по всяко време между 1-ви и 20-ти декември. Необходимо е да имаш единствено Фейсбук профил, с който да влезеш в групата. След края на маратона рецептите ще останат в групата, видими за всички участници, но няма да можем да администрираме приема на нови хора в нея.

    При влизане в групата може да оставиш имейл адреса си, за да ти изпращаме седмица за седмица споделените рецепти, както и примерно Коледно меню в края на маратона.

    С този маратон искаме не само да те вдъхновим да готвиш заедно у дома, но и да пуснеш Коледния дух в дома и сърцето си. Да научиш децата си за истинския смисъл на поДАР-яването. Да направиш нещо, което ще сплоти още повече семейство ти и ще усмихне някого извън него!

    Благодарим ти, че ни слушаш и ни се доверяваш. Ще се радваме, ако споделиш този подкаст с твои приятели и познати, за да направим Коледата по-усмихната!

  • Знаеш ли, че около 14,7 на сто от общия процент на българските домакинства са семействата с един родител? Така наречените самотни родители. Това е статистика от 2015 година. Днес, вече почти 7 години по-късно, най-вероятно броят се е увеличил.

    През последната трудна година и половина на социалната изолация в следствие на карантината разводите се увеличават драстично. Проучване в Германия сочи, че разводите са се увеличили пет пъти в резултат от пандемията. Специалисти твърдят, че липсата на психотерапевтична помощ е ускорила разводите при мнозина.

    Гост на подкаста днес отново е Анастасия Грозева, психолог и психотерапевт, която работи с родители и деца повече от 15 години.

    Анастасия споделя с нас дългогодишния си практически и професионален опит в работата си със самотни родители.
    - Има ли и в България увеличаване на разводите и разделите
    - Как да помогнем на детето да се справи с раздялата на мама и татко
    - Как да се справим с чувството на вина и смъртта на връзката
    - Кога е най-добре да потърсим терапевтична помощ
    - Практически съвети към майките и към бащите, за да помогнат на децата да преодолеят по-лесно раздялата

    Чуй целия подкаст в нашите подкаст платформи. Ще се радваме да харесаш този епизод, да го коментираш и споделиш с приятели.

    Повече за Анастасия Грозева можете да научиш на нейната Facebook страница - https://www.facebook.com/FamilyAtelierPegasus/.

  • Основната съставка на шоколада е какаото, което се добива от плодовете на дърво наречено Theobroma cacao. Theobroma означава “храна на боговете” – и явно това име не е избрано случайно!

    Шоколадът или по-скоро какаовите зърна вътре в него имат около 200 полезни за организма съединения. Какаовите зърна:
    - са антиоксиаднт, който ни пази от преждевременно стареене;
    - подобряват метаболизмът и подтискат апетита;
    - имат анти-депресивно и анти-стресово действие;
    - дават енергия;
    - са богати на калций, магнезий, желязо, цинк, хром, манган; витамини: А, Б-комплекс, Е, С и други;
    - имат високо съдържание на полезни мазнини.
    Въобще какавите зърна и съответно шоколадът са една супер храна, която обаче често бива определяна като вредна. Но причината не е в самия шоколад, а в съдържанието на захар и допълнителни съставки.

    В днешния епизод на "Мама говори" наши гости са Мария и Тони от FlowCacao, които ще ни разкрият тайната на истинския шоколад. Ще научите нещо много важно! Как да разпознавате кой шоколад е качествен и наистина ще съдържа всички полезни свойства на какаовото зърно и кой е просто пълен с калории.

    FlowCacao е малка, българска семейна фирма, която създава какаовo-шоколадови изкушения с чисти и истински съставки. Веднъж щом чуете тяхната история и какъв път изминава какаовото зърно от дървото до опаковката шоколад ще знаете как да избирате информирано и ще хапвате истински шоколад без угризения.

    Повече за FlowCacao можете да научите на техния сайт
    https://www.flowcacao.com/, а нашите съвместни Коледни подаръци ще откриете на нашия сайт mamasum.bg

    Благодарим ви, че ни слушахте! Очакваме ви отново следваща сряда!

  • В навечерието на Коледните пости си говорим за техния смисъл и дали е добре да се спазват постите.

    Знаете ли, че нашите предци са постили повече от 200 дни в годината? Правили са го, разбира се, по религиозни причини. Една или друга форма на пости са заложени в културно-религиознатата традиция на почти всеки народ.

    Но освен духовния аспект, постите имат и чисто физически ефект. По време на пост от менюто отпадат тежки, трудно смилаеми, дразнещи и възпалителни храни. Количеството храна става по-малко. Растителните фибри - повече. Всичко това повлиява благотворно функцията на черния дроб, храносмилането, микорбиома и имунитета, подсилва естествените детокс процеси.

    В днешно време, когато храната е изключително достъпна и често хапваме високо преработени храни в големи количества, нуждата от разтоварване на менюто е по-голяма, отколкото е била за нашите предци. Постите са един начин за подобно олекотяване, стига да бъдат направени правилно.

    От подкаста ще научите:
    - За какво още са полезни постите
    - Какви чести грешки допускат постещите
    - Как да ги избгенете
    - Как да се храним разнообразно по време на пост
    - Какво да правите, ако не можете да спазите 40-дневен пост, но искате да олекотите менюто си за по-кратък период

  • През последните години все по-често чуваме думите „черва“, „чревно здраве“ и „чревен микробиом“. Твърди се, че 70% от имунитета е в червата ни. Предлагат се все повече хранителни добавки, които обещават по-добро чревно здраве.

    Това някаква поредна мода ли е? Повече маркетинг или повече наука седи зад чревната тема?

    От новия епизод на подкаста ще научите:
    - Какво представлява чревния микробиом?
    - По какъв начин микробиомът е свързан с храносмилането, имунитета, мозъка и общото ни здраве?
    - Кои храни са важни, за да поддържаме баланса на чревния микробиом?
    - Защо някои от популярните диети за отслабване имат негативен ефект върху червата?
    - На какво друго освен на храненето да обърнем внимание, за да подкрепим чревния си микробиом?

    Не пропускайте тази тема, защото един от ключовете към поддържане на здравето се крие именно в червата, но това здраве не изисква скъпи добавки, а правилен подход към храненето. Чуйте защо.

  • Казват, че живеем в обезогенна “obesogenic” среда. Всичко около нас е склонно да насърчава лесното качване на нежелани килограми - достъпността на храната, високопреработените продукти, заседналия начин на живот, технологиите, стреса.

    Затлъстяването е болест само по себе си и е рисков фактор за отключване на други сериозни незаразни болести, както и за по-тежкото прекарване на заразните болести, включитлено на covid-19.

    A как да не стигаме до наднормено тегло и затлъстяване или как да се справим с тях, ако вече сме ги достигнали? Отговорът със сигурност не е в спазване на диета. Нито в изтощителни тренировки или комбинация от двете. Отговорът е много по-комплексен и в същото време по-лесно постижим, когато човек разполага с правилната информация.

    Такава информация споделя в “Мама Говори” д-р Ангелина Недялкова, ендокринолог и диетолог, лекар и майка, както и актвен просветител, който използва социалните мрежи, за да споделя ценна информация и да провокира към размисъл. Вижте профила на д-р Ан в Инстаграм (https://www.instagram.com/drnedyalkova/) и чуйте разговора ни с нея за теглото, излишните килограми и успешната борба с тях.

  • Има теми, по които е трудно да се говори с децата. Трудно е да обясниш откъде идват бебетата, какво е любовта или защо понякога възрастните решават да се разделят. Най-трудно обаче е да обясниш какво е смъртта и защо настъпва.

    И все пак рано или късно настъпва момент, когато един родител трябва да говори с детето си по тази трудна тема – дали защото то е достигнало възраст, на която започва да (си) задава въпроси или защото загубата на близък човек ги е провокирала.

    Как да говорим с децата за смъртта? Има ли подходящо време? Има ли правилни думи? Как да им помогнем да проумеят нейната безвъзвратност? Как да ги подкрепим, ако минават през процеса на траур заради загубата на близък човек или животно.

    На всички тези и други въпроси по темата отговаря психолога Анастасия Грозева.

    Анастасия Грозева е майка на четирима, психолог (магистър), лектор. Работи с родители и деца повече от 15 години.
    През 2010 г. учредява организация за ранно детско развитие “Дом с крила“ и създава едноименен семеен център по немски модел. От 2014 г. до 2016 г. e преподавател в Нов български университет. През 2015 г. създава програма за работа със социално уязвими групи чрез методите на фотографията: "Фотография за социална промяна": www.facebook.com/NE.VIDIMI/

    През 2019г. създава пространство за терапевтична работа “Ателие за семейството Пегас” - www.facebook.com/FamilyAtelierPegasus, което по настоящем посреща семейства и техните деца в трудностите, с които се срещат.
    Повече за нея може да видите в личната Има теми, по които е трудно да се говори с децата. Трудно е да обясниш откъде идват бебетата, какво е любовта или защо понякога възрастните решават да се разделят. Най-трудно обаче е да обясниш какво е смъртта и защо настъпва.

    И все пак рано или късно настъпва момент, когато един родител трябва да говори с детето си по тази трудна тема – дали защото то е достигнало възраст, на която започва да (си) задава въпроси или защото загубата на близък човек ги е провокирала.

    Как да говорим с децата за смъртта? Има ли подходящо време? Има ли правилни думи? Как да им помогнем да проумеят нейната безвъзвратност? Как да ги подкрепим, ако минават през процеса на траур заради загубата на близък човек или животно.

    На всички тези и други въпроси по темата отговаря психолога Анастасия Грозева.

    Анастасия Грозева е майка на четирима, психолог (магистър), лектор. Работи с родители и деца повече от 15 години.
    През 2010 г. учредява организация за ранно детско развитие “Дом с крила“ и създава едноименен семеен център по немски модел. От 2014 г. до 2016 г. e преподавател в Нов български университет. През 2015 г. създава програма за работа със социално уязвими групи чрез методите на фотографията: "Фотография за социална промяна": www.facebook.com/NE.VIDIMI/

    През 2019г. създава пространство за терапевтична работа “Ателие за семейството Пегас” - www.facebook.com/FamilyAtelierPegasus, което по настоящем посреща семейства и техните деца в трудностите, с които се срещат.
    Повече за нея може да видите в личната ѝ страница - www.facebook.com/AnastassiaGrozevaPsychologist.

  • От къде разбираш за най-новите заглавия на книжния пазар? Как избираш коя книга да прочетеш? Ваня и Маги, водещите на "Мама говори", имат любимо място за ревюта на книги - https://hrisilandia.com/.

    Гост на епизода е самата Хриси Спасова от Хрисиландия. След като направихме с нея подкаст в началото на лятото с идеи за книги на плажа, сега отново се събрахме, за да разкажем кой какво е прочел и какво ново ни очаква на книжния пазар.

    Хриси е една ходеща енциклопедия, която живее с книгите. Разказва сюжети и помни заглавията и авторите, така както Ваня помни имената на упражненията, а Маги състава на най-изисканата рецепта.

    От Хриси научихме, че САМО за това лято има 3 нови издателства

    - издателство Бениториал с трилъра "Удавниците";
    - издателство Лютиче с "Щипка пакости: Любов, захар и магия", книга за магии в кухнята. Хриси горещо я препоръча!;
    - издателство Каничка "Момиче на име октомври".

    Книгата фоворит за това лято на Хриси е "Островът на изгубените дървете" на Елиф Шафак.

    За още идеи, както и признания кой какво интересно е прочел това лято, чуй целия епизод!

    Благодаря ти, че ни слушаш! Не забравяй да харесаш този подкаст, да го споделиш с приятели и ни сподели в коментар коя е твоята любима книга от изминалото лято.

  • Живеем в невротично време. Във време на пандемия. Но Covid-19 не е единственият вирус, който ни заплашва. Един друг, по-невидим и не по-малко коварен вирус достига до мъже и жени, до по-млади и по-стари, и дори до децата. Това е вирусът на стреса.

    В една или друга степен всеки от нас е подложен на стрес. В малки дози стресът може да бъде градивен, да ни задвижва и да ни тласка напред. Когато обаче дозите на стрес нараснат, а механизмите за справяне с него - отслабнат, се стига до умора, прегаряне и дори до сериозни физически и/или психологически проблеми.

    В “Мама говори” гостуват две дами, които имат практически и са помогнали на много хора да се справят с разрушителните последици от стреса. Бистра Танева, мануален терапевт, и Калина Ралева, йога инструктор и инструктор по нейрографика, имат богат практика, в която съчетават различни техники за отпускане, свързване със себе си и възстановяване на баланса между тяло, ум и емоции.

    С Бистра и Калина си говорим:
    - За пагубните последици от натрупания и неотработен стрес
    - Как да разграничим градивния от деструктивния стрес
    - Как да разберeм, че сме подложени на деструктивен стрес и че тялото ни вече не се справя с него
    - Как да избегнем подобно натрупване чрез превантивни практики
    - Какво да правим, ако вече сме минали собствения си праг на стрес - търпимост и имаме нужда от помощ
    - Как да намираме време за балансиращи и съхраняващи практики в ежедневието - не, няма да ви убеждаваме да ставете половин час по-рано, за да медитирате, докато децата спят!

    Разговорът е изключитлено практически - ориентиран, за да може всеки да намери в него подходяща за себе си идея и да започне да прилага, още докато слуша подкста!

    Можете да откриете Бистра тук: https://www.facebook.com/profile.php?id=100005409902530

    А Калина тук: https://www.facebook.com/kalidevi

  • Какво означава за теб терминът “модерно родителство” ? Смяташ ли, че днес отглеждането на дете/деца е по-трудно отколкото преди няколко десетилетия?

    Този епизод на подкаста “Мама говори” е част от инициативата на Нестле “Модерното родителство”. Кампанията се фокусира върху темата за баланса между работа, социален живот и семейство и за проблемите, които най-силно засягат съвременните родители. Освен натиска от обществото, това са разпределянето на ангажиментите между майката и бащата, ролята на социалните мрежи и други.

    Тази седмица наши гости в подкаста "Мама говори" са актрисата Весела Бабинова и собственикът на моден бранд и предприемач Денина Ма̀ртин.

    С тях си говорим по женски за:
    - Модерното родителство и неговите предизвикателства
    - Как се справя всяка една от нас с баланса между работа, семейство и социален живот
    - Каква е ролята на бащата в модерното родителство
    - На какво ни научи майчинството

    Пожелаваме ти приятно слушане и очакваме твоето мнение в коментарите. Благодаря ти, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този подкаст, да го коментираш и споделиш с приятели.

    #ParentingMyWay #ModernParenting #ModernoRoditelstvo #nestlebaby #nestlebaby_bulgaria #MamaGovori

  • Всяка жена, дала живот, има право на възстановяване.

    Противно на разпространеното схващане, възстановяването не е ограничено до свалянето на килограми. То е процес, който има своите физическа външна, физическа вътрешна, емоционална и дори духовна страна!

    Възстановяването отнема време и това време е различно за всяка жена. Определя се от състоянието ѝ преди раждането, от протичането на бременността и раждането, от начина ѝ на хранене и на движение, от гените ѝ, от това дали получава подкрепа и помощ след раждането.

    Когато тялото не е напълно възстановено, то може да носи хранителни дефицити, хормонален и емоционален дисбаланс, изкривявания и други, които незабележимо, но системно влияят негативно на оптималното здраве и качество на живот.

    В този епизод на подкаст говорим за:
    - Значението на възстановяването след раждане
    - Защо то е процес, а не цифра върху кантара
    - Кои са нещата, на които майката ѝ близките ѝ трябва да обърнат внимание, за да протече ефективно възстановяване
    - Какви грешки се допускат в този процес и как да бъдат избегнати

    Благодарим ти, че ни слушаш! Не забравяй да харесаш този епизод и да го споделиш с приятелка. Очаквай ни отново следващата сряда.

  • Първият за новия сезон епизод на подкаста „Мама говори“ съвпада с първия учебен и с него искаме да пожелаем успешна учебна година на всички ученици и техните родители!
    В първата част на подкаста Ваня и Маги разказват за изминалото лято и за всички нови проекти, които да очаквате от нас до края на календарната година:
    - новите серии на подкаста
    - новото издание на програмата ни за възстановяване след раждане „Не на диастазата“
    - напълно новата ни програма „Секси дупе, здрав таз“, която решава проблеми с тазовото дъно и заздравява мускулите в тази много специална област
    - нещо зимно и много вкусно, върху което работим съвместно с шеф Деси Славчева и с което ще ви изненадаме приятно преди коледните празници
    Във втората част на подкаста ни гостува журналиста и учител от „Заедно в час“ Златина Георгиева създател на 365idei.bg, която миналата година спечели награда от Академията за жени предприемачи на Нов български университет с проекта си „365 идеи за качествено време с децата“. Със Злати си говорим за:
    - Образователните нужди на децата в света на дигиталните технологии и covid-19
    - Как ние като родители можем да им помогнем в образователния процес
    - Защо е важно да прекарваме „качествено време“ с децата и как да го правим
    - Какъв е новият проект на Злати и как с негова помощ децата ще научават любопитни факти за света и ще повишат грамотността си

    Благодарим ти, че ни слушаш! Очаквай ни отново, следващата сряда!

  • Екипът на „Мама говори“ се готви за лятото. През юли и август няма да имаме нови епизоди, защото ще се отдадем на заслужена почивка и четене на книги.

    Затова в последния за сезона епизод на подкаста си говорим за книги и за интересни заглавия, които да прочетем през летните месеци.

    На гости ни е Хриси от https://hrisilandia.com/ - една жена, която не просто обича книгите, а кара и нас да споделим любовта ѝ чрез прекрасните ревюта, които споделя в сайта си и артистичните снимки в профила ѝ в Инстаграм. През последната година избирахме какво да четем, вдъхновени именно от Хриси, за което ѝ благодарим!

    Надяваме се, че с участието си в подкаста ще вдъхнови и вас за четива, с които да се насладите още по-пълноценно на лятото.
    Освен за интересни летни заглавия, с Хриси си говорим за:
    - Нейната професия като ПР на голямо издателство
    - Задължителните ученически списъци с летни книги, които не са актуализирани от нашето детство
    - Стойностните съвременни български автори
    - Отношението към авторските права и защо размяната на pdf книги в Интернет е пиратска практика, която ограбва и демотивира авторите
    - Интересни заглавия, които да не пропуснеш това лято
    - какво ще прочетем ние самите и защо

    Благодарим ти, че ни слушаш! Не забравяй да харесаш този подкаст, да го коментираш и споделиш с приятели. Желаем ти весело, подвижно и свежо лято с много време за четене на любими книги.

  • Всяко нещо, което детето ни прави за първи път, е незабравимо за нас – първата усмивка, първото гукане, първото зъбче, първата дума, първото „мама“…

    Защото първата дума не винаги е „мама“, но която и да е тя, няма по-сладка от нея! За тах, за сладките първи думи на детето, става въпрос в този епизод на „Мама говори“.
    Говорим си за речта, за говора и общуването с малкото дете. За начините, по които ние, родителите, можем да стимулираме проговарянето. За различни техники и практики с доказана ефективност, които не само могат да помогнат на детето да проговори по-лесно, но са и чудесен начин за споделено време, внимание и игра.
    Наш гост е Елена Мантовска, създател на курса “Сладки думи“- https://5pod5.com/%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D1%83%D0%BC%D0%B8/ за стимулиране на проговарянето и подкрепа на общуването с бебето и детето. Ели е обучител, майка на 3 деца, създател на сайта www. 5pod5.com, водещ на подкаста Лисиците четат с детски аудио книги с идеи за четене с взаимодействие: https://5pod5.com/podkast/ и основател на Читателски клуб Детето и ние: https://www.facebook.com/groups/2844368939174043, в който може да намерите полезна информация за всякакви книги за родителство и отглеждане на деца.

    Курсът „Сладки думи“ - https://parentacademy.bg/online-courses/sladki-dumi/ е онлайн-базиран видео курс от 10 модула, допълнителни материали за четене и Дневник на родителя. В него Ели събира собствения си опит с този на логопед и психолози. Идеята е да предостави полезна и практична информация на родители на деца от 0 до 3 години за съвместни занимания, подкрепящи развитието на общуването и речта. Курсът е достъпен през платформата на „Академия за родители“ като всяко семейство, закупило курса, може да премине през 10-те в удобен за него ритъм, без да е ангажирано с физическо присъствие или спазване на конкретни часове.

  • “Сексът преди всичко е място на комуникация. Както хората разговарят в живота, така ще разговарят и в секса.”, това споделя гостът на този епизод в Мама говори.

    Гинка Георгиева, психолог, психотерапевт и сексолог. Като специалист в областта на сексологията и от нейният дългогодишен опит, Гинка отговори на въпросите:

    Трябва ли сексът да отговаря на определени критерии?
    Колко често трябва да правим секс? Има ли здравословна порция секс?
    Кога една двойка трябва да потърси помощ?
    На какво се дължи спадът на либидото след раждане?
    Проблем ли е понижаването на либидото?
    Важно ли е всеки път да изпитваме оргазъм?
    Кога да започнем да говорим с децата за секс?


    Със сигурност ще научиш много нови неща от разговора с Гинка. Можеш да я последваш в инстаграм - https://www.instagram.com/healingwords.bg/ или да посетиш нейния сайт https://healingwords.bg/, където има интересни публикации по темата за сексуалността.

    Благодаря ти, че ни слушаш! Ще се радваме да харесаш този подкаст, да го споделиш с приятели и се абонирай за нас в твоята подкаст платформа, за да не пропуснеш новия ни епизод следващата сряда.

  • Как си избираш обувки?
    По цвят? По модел? По последна мода?
    Или по това как обувката днес ще се отрази на тялото ти след 20, 30 и 40 години.

    Малко хора се замислят за последно, а повечето и въобще не подозират за тази връзка. Точно за нея си говорим в този епизод на подкаста.
    Стъпалата са основата на тялото и от тях зависят стабилността и устойчивостта на коленете, тазобедрените стави, кръста, гърба и дори врата. Те определят стойката и походката ни. Влияят на баланса и цялостната биомеханика на тялото ни.
    А онова, което влияе на стъпалата ни, са обувките.

    От подкаста ще научиш:
    - как ни вредят токчетата и какви са дългосрочните последици от дългото им носене
    - защо е важно да ходим повече боси и да ползваме минималистични обувки
    - каква е разликата между равна, спортна и минималистична обувка
    - как да си направиш терен за босо ходене у дома
    - какво накара една жена да се откаже от 180 чифта маркови обувки и какви бяха последиците от това

    Благодарим ти, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този подкаст да го коментираш, да го споделиш с приятели и ни очаквай отново следващата сряда.

  • Според официалната статистика около 50% от браковете завършват с развод. С оглед на това, че много двойки живеят на семейни начала без брак, процентът на разделените е много по-голям.
    Раздялата носи емоционални последици за всеки един от двойката, но когато са намесени деца, нещата са много по-страшни, защото те са най-потърпевши.
    Все пак разделите са факт и сме сигурни, че всеки съвестен родител би искал да спести на детето си травмата от приключващите отношения. Затова се обръщаме към специалиста Анастасия Грозева. От новия епизод на подкаста Мама говори ще научиш:
    - как да направим родителската раздяла по-лека за децата
    - кои са грешките, които е добре да избягваме
    - кои са сигналите, подсказващи ни, че не постъпваме, както трябва
    - какво може да травмира детето и как да подходим в деликатна ситуация като тази

    Благодарим ти, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този подкаст, да го коментираш и да го споделиш с приятели.

    Анастасия Грозева е майка на четирима, психолог (магистър), лектор. Работи с родители и деца повече от 15 години.
    През 2010 г. учредява организация за ранно детско развитие “Дом с крила“ и създава едноименен семеен център по немски модел. От 2014 г. до 2016 г. e преподавател в Нов български университет. През 2015 г. създава програма за работа със социално уязвими групи чрез методите на фотографията: "Фотография за социална промяна": www.facebook.com/NE.VIDIMI/ През 2019г. създава пространство за терапивтична работа “Ателие за семейството Пегас” - https://www.facebook.com/FamilyAtelierPegasus, което по настоящем посреща семейства и техните деца в трудностите, с които се срещат.
    Повече за нея може да видите в личната ѝ страница - https://www.facebook.com/AnastassiaGrozevaPsychologist