Эпизоды
-
12 lutego obchodzimy Chiński Nowy Rok. Nie bądź świnią, baw się z nami! I nie ma co się obrażać, świnia to jeden z 12 chińskich znaków zodiaku. O ich znaczeniu, obchodach oraz przesądach opowie nam Maria Magdalena Sztuka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
-
Chiny, w dobie pandemii, uratowały rynek dóbr luksusowych. W kraju, w którym jest największa liczba miliarderów, trudno zabłysnąć markowymi ubraniami. Marki, które są uznawane za jedne z najdroższych w Europie, w Chinach określane są „markami sekretarek”. Jak więc sprzedawać, by Chińczycy chcieli kupować i czuli się wyjątkowo? O tym opowie mi Mateusz Jankowski, absolwent sinologii.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Nawet w tak technologicznie rozwiniętym kraju jak Korea Południowa wciąż żywa jest wiara w istnienie sił nadprzyrodzonych. Pogańskie wierzenia i tradycje przetrwały do dziś, utrzymując potrzebę istnienia konkretnego zawodu od setek lat - szamana. Po co się korzysta z jego usług? Gdzie szukać koreańskich szamanów? Jak wyglądają obrzędy i jaki stosunek mają do nich sami Koreańczycy? To wszystko w mojej rozmowie z Edytą Słotwińską, prezeską Koreanistycznego Koła Naukowego Uniwersytetu Warszawskiego.
-
Wiele osób marzy o wyjeździe do Japonii. Czy to ze względu na bogatą kulturę, zabytki czy futuryzm tego kraju. Tyle, ile jest opinii na temat samej Japonii, tak wiele jest też stereotypów tworzonych przez turystów. Czy Japonia rzeczywiście jest taka droga? Czy Japończycy mówią po angielsku? Czy warte uwagi jest tylko Tokio? Na te pytania odpowie Alan Kępski, autor osobistego przewodnika po Japonii.
-
Tylko w języku japońskim istnieje określenie na śmierć z przepracowania - karoshi. Japonia, zaraz po kraju kwitnącej wiśni, jest znana pod pseudonimem "naród pracoholików". Ale czy rzeczywiście tak jest? W tym odcinku podcastu "Ach Azja" udało mi się porozmawiać z Kasią, japonistką, która pod skrzydłami japońskiej korporacji pracowała kilka lat.
-
Tylko w języku japońskim istnieje określenie na śmierć z przepracowania - karoshi. Mówi się, że Japończycy to "naród pracoholików". Ale czy rzeczywiście tak jest? W tym odcinku podcastu "Ach Azja" udało mi się porozmawiać z Kasią, japonistką, która pod skrzydłami korporacji z Kraju Kwitnącej Wiśni pracowała kilka lat.
-
W Korei Południowej miłość jest wyczuwalna w powietrzu. Widok par, ubranych w pasujące stroje już nie dziwi. Podążając za nowymi trendami, koreańscy zakochani zrobią wszystko. Od zakupu pierścionka na 100 dni razem, po ściągnięcie specjalnej aplikacji. Zapraszam na nasze wspomnienia z podróży po Azji, ja i mój partner, Mateusz.
-
W 2019 roku, Chiny przebiły amerykański rynek modowy, stając się największym rynkiem zbytu dla marek odzieżowych. Wbrew pozorom, to Chiny uważa się za najbardziej stylową nację. Potwierdzać to może popularność filmów na popularnym serwisie Tik Tok, które ukazują chińską modę uliczną.
-
By zostać członkiem Kpopowego zespołu tanecznego już nie trzeba lecieć do Korei Południowej. W Polsce grupy coverowe zyskują coraz większą popularność. Bo przecież mówi się, że koreańskie choreografie należą do jednych z najtrudniejszych. Układy taneczne tworzą dla Kpopowych zespołów tancerze Beyonce, Lady Gagi czy Jennifer Lopez. Czy tańcząc covery można zdobyć sławę? Jak ważny dla Kpopu jest taniec? I jak wyglądają Kpopowe imprezy taneczne w Polsce? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie w tym odcinku podcastu.
-
Choć kochamy filmy Tarantino, zachwycamy się geniuszem Matrixa to nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to wszystko już było! Porozmawiamy w tym odcinku o niezwykłości kina azjatyckiego. O tym czym różni się kino chińskie od japońskiego? Czy przez sukces filmu „Parasite” rośnie popularność kinematografii koreańskiej? Jak hongkońskie filmy akcji ukształtowały Hollywood? Zapraszam do wysłuchania.
-
Korea Północna słynie z bycia najbardziej zamkniętym krajem na świecie. Kojarzy się przede wszystkim z reżimem i niestworzonymi historiami o propagandzie tam królującej. Ale czy kiedykolwiek pomyślelibyście o tym, by wybrać się tam na wakacje? W tym odcinku do rozmowy zaprosiłam Emila Truszkowskiego z kanału „Pozdro z KRLD”. Odwiedził ten kraj aż 9. razy. Ile kosztuje taka wyprawa? Co można zobaczyć? Jakie są zakazy na miejscu? Czy jest niebezpiecznie i czy rzeczywiście przewodnicy nie opuszczają nas na krok? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym odcinku podcastu „Ach! Azja!”.
-
Polityka jednego dziecka już zawsze nierozerwalnie będzie kojarzyła się z chińskim rządem. Regulacje, które wstrząsnęły światem miały być ratunkiem dla przeludniających się Chin. I choć rzeczywiście skutecznie zmniejszono współczynnik dzietności, skutki są odwrotne od zamierzonych. Konsekwencje kar za posiadanie więcej niż jednego dziecka odbijają się nie tylko na chińskiej gospodarce, ale także i społecznym dobrobycie. W tym podcaście znajdziecie informacje na ten temat.
-
Razem z Natalią z kanału Enma Official zajmiemy się obalaniem mitów na temat „tej dziwnej i absurdalnej Japonii”. Czy rzeczywiście w Japonii wszyscy wyznają anime jak religię? Czy w automatach można kupić wszystko? I czy faktycznie w telewizji emitowane są teleturnieje, w których gra się w ludzkiego tetrisa? To wszystko i jeszcze więcej w tym odcinku podcastu „Ach Azja”.
-
Skuteczna strategia „trace test treat” czyli wykryj, zbadaj, lecz. Kiedy w wielu krajach liczba zakażeń koronawirusem drastycznie wzrasta, Korea Południowa ogłasza pokonanie pandemii. Jest to kraj, któremu najszybciej udało się zmniejszyć dzienną liczbę zachorowań. Nowoczesna technologia, aplikacje informujące o miejscach, w których przebywała osoba zarażona i ponad 15 tysięcy testów dziennie - poznaj przebieg pandemii w Korei.
-
W rankingach najtrudniejszych języków świata, prócz mlaskających dialektów plemion Afryki, wygrywa język chiński. Niezliczona ilość znaków, tony oraz tysiące dialektów przyczyniły się do tego tytułu. Są jednak i tacy, których to nie zraża. Rozmawiam z Kamilem Susem, absolwentem sinologi oraz doktorantem na Uniwersytecie w Xiamen o nauce języka chińskiego, a dokładniej mandaryńskiego. Obalimy wspólnie wiele mitów na jego temat. Czy to prawda, że sami Chińczycy nie znają wszystkich znaków w swoim języku? Czy osoby posługujące się kantońskim i syczuańskim będą w stanie się zrozumieć? Czy w Chińskich piosenkach słychać tony? To wszystko i więcej w tym odcinku podcastu "Ach Azja".
-
O standardach piękna w Azji. Azja to nie tylko odmienna kultura czy wierzenia, ale także zupełnie inne standardy dotyczące urody. Biała skóra, podwójna powieka i nienaturalnie szczupła sylwetka to tylko kilka z wielu wyznaczników piękna na wschodzie. Azjatki są w stanie poświęcić wiele, by dopasować się do szablonu idealnego wyglądu. Dlaczego do Korei Północnej szmugluje się kosmetyki z południa? Czym jest „wyzwanie 4 centymetrów” w Chinach? I dlaczego w Japonii jest kult krzywych zębów, czyli yaeba? O tym wszystkim w tym odcinku podcastu „Ach Azja”.
-
Sława wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Międzynarodowe gwiazdy muszą raz na zawsze pożegnać się z prywatnością. Ale to, do czego zdolni są koreańscy fani przechodzi ludzkie pojęcie! Porwania, wypadki samochodowe, włamania... to wszystko jest na porządku dziennym. Poznajcie prawdę o saseangach, koreańskich psychofanach, którzy zrobią wszystko, by zbliżyć się do swoich idoli.
-
O absurdach rynku mieszkaniowego w Azji. To, co o mieszkaniach w Azji słyszał chyba każdy, okazuje się być prawą. Małe i ekstremalnie drogie. Dlaczego tak jest? W Hongkongu rząd, by utrzymać niskie podatki, zmusza ubogich mieszkańców do życia w niebezpiecznych warunkach. W Chinach zaś stoją opustoszałe osiedla, choć za każdy metr przestrzeni trzeba słono zapłacić. W Korei studenci mieszkają na kilku metrach kwadratowych, w tak zwanych goshiwonach. Jeżeli interesują Cię absurdy najdroższego na świecie rynku mieszkaniowego, dobrze trafiłeś. Zapraszam na pierwszy odcinek podcastu „Ach! Azja!”.