Эпизоды
-
Další díl podcastu přináší rozhovor s bývalou reportérkou BBC Angelou Walker. Angela v BBC strávila 15 let a povypráví nám o svých začátcích v 90. letech, jak se novinařina dělala v dobách před internetem a v neposlední řadě také o tom, jak si v dnešní době sociálních sítí, algoritmů a informačních bublin zachovat alespoň částečný nadhled nad vším, co se kolem nás dennodenně děje.
https://www.angelawalkerreports.com/ -
Star Wars (Hvězdné války), vesmírná sága vytvořená Georgem Lucasem, která už po generace uchvacuje fanoušky sci-fi po celém světě a která díky jedinečnému použití speciálních efektů změnila celý Hollywood. George Lucas filmům zasvětil velkou část svého života, nicméně v roce 2012 se rozhodl všechna práva prodat společnosti The Walt Disney Company za 4 miliardy dolarů. Nedílnou součástí filmů je i hudba, kterou složil skladatel John Williams. Za svou kariéru už byl 54krát nominován na Oscara a krom hudby ke Star Wars složil i hudbu např. k filmům Čelisti, E.T. - Mimozemšťan, Sám doma, Jurský park, Schindlerův seznam nebo Harry Potter.
O Darth Vaderovi, Obi-Wanu Kenobim, světelných mečích a rytířích Jedi nám tentokrát povypráví "Star Wars guru" a autor Star Wars podcastů Donald z USA. -
Пропущенные эпизоды?
-
Historie je jako nikdy nekončící oceán, kde se všechno živé i neživé mísí a naráží do sebe, ztrácí a zase objevuje a nakonec z toho vzniká jeden velký proud, o kterém píší učebnice dějepisu. Může se historie opakovat? Jak je to s těmi "starými, dobrými časy", je v pořádku si minulost romantizovat a hořekovat nad přítomnosti? Proč je dobré si zdroje ověřovat, mít oči dokořán a nevěřit všemu na první dobrou? S britským historikem Paulem Bavillem zmíníme i zásadní historické momenty jako bylo vynalezení knihtisku; hnutí sufražetek, díky kterému dnes ženy mají volební právo; nebo přistání na Měsíci, ke kterému došlo jen 66 let poté, co bratři Wrightové postavili první motorové letadlo, které uletělo 36 metrů.
-
V dnešním díle si povídáme o městě, které bylo ještě v nedávné minulosti rozděleno zdí a které je i dnes plné kontrastů. Berlín, ve dne tu lidé milují ježdění na kole po všudypřítomných cyklostezkách a užívají si rozlehlých parků (je to jedno z nejzelenějších velkoměst v Evropě) a v noci se tu rozduní hudba ze stovek klubů. Místní techno scéna už ale dávno není underground jen pro pár vyvolených, je to natolik významná součást berlínského života, že byla letos zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Když do takového klubu vejdete, tak vám foťák na mobilu hned u vstupu přelepí černou samolepkou, protože anonymita, svoboda jedince a pocit, že tu každý může být tím, kým zrovna chce, je zde největší hodnotou. V Berlíně je i světově nejznámější a zároveň i nejtajemnější klub Berghain, umístěný v bývalé elektrárně, jehož pověst je opředena mýty, tajemstvím a skoro až mystickou atmosférou. Na vstup se tu běžně čeká i třeba pět hodin a i tak vás přímo u dveří vyhazovač bez udání důvodu nemusí pustit dovnitř. A co se děje uvnitř, to nikdo neví, protože jak říká Australano-Francouzska Maddy, která je mojí dnešní berlínskou průvodkyní: "whatever happens in Berghain, stays in Berghain". V Berlíně jsou si prostě všichni rovni, takže i samotný Kanye West si tu musí vystát frontu na kebab.
-
Hamlet, Romeo a Julie, Sen noci svatojánské, Mnoho povyku pro nic, Macbeth, Othello a mnoho dalších. Divadelní hry, jejichž jména známe všichni. Co ale víme o jejich autorovi? V dalším z rozhovorů s Američankou Carmen, která pracuje v PR oddělení Skotské národní opery, si povídáme o největším anglickém velikánovi, Williamu Shakespearovi, jehož jméno se stalo synonymem pro anglofonní kulturu. O jeho dětství, raném životě, manželce a dětech, stěhování do Londýna, kdy o něm po dobu šesti let prakticky nic nevíme. O tom, proč jsou jeho hry stále aktuální, pro jaké obecenstvo vlastně psal a proč i dnes někteří historikové pochybují, jestli takto propracovaná tvorba opravdu mohla vzejít z pera muže z malého městečka Stratford-upon-Avon, jehož otec se živil jako rukavičkář a ochutnavač piva. Nebo třeba o tom, že jeho originální podpis se dochoval především díky právním dokumentům, protože krom psaní her se velmi rád i soudil.
-
Rozhovor s Američankou Laurou, cestovatelkou a autorkou podcastu "Travel Along With Laura", při kterém se vydáme na cestu kolem světa. A to mimo označené turistické trasy! Od noční jízdy vlakem přes Saharu, projížďku lodí po řece Mekong, až po hledání lenochodů v Panamě a úprk před kobrou v Laosu.
-
Rozhovor s Američankou Lauren G. Raymond, autorkou podcastu "Daily Joy" a knihy My Dad Died From ALS and How I Found Joy 30 Years Later . Povídáme si o tom, jaký je rozdíl mezi radostí a štěstím; o skandinávských konceptech šťastného života "hygge" (Dánsko), "lagom" (Švédsko) či "koselig" (Norsko); nebo o tom, jestli existuje nějaký univerzální klíč ke štěstí.
-
Rozhovor s marketingovou expertkou ze Skotské národní opery, Američankou Carmen, která nás zasvětí do tajů toho, co se děje před/za oponou. O tom, že za dob Williama Shakespeare a jeho divadla Globe publikum nesedělo s rukama v klíně, ale spíš naopak; o divadelních hrách podle megaúspěsných předloh jako jsou např. Stranger Things, Harry Potter nebo Spiderman; o tom, že lístek do divadla v Británii nebo USA může stát i stovky dolarů; nebo třeba o tom, proč je i v dnešním světě divadlo jakožto jedna z nejstarších forem umění vůbec, stále aktuální. Prostě o prknech, která znamenají svět.
-
Rozhovor s britským kameramanem Joem o filmech známých i méně známých. Povídáme si o Pánovi Prstenů, Harry Potterovi, Barbie, Oppenheimerovi, Lásce nebeské... Také o tom, jak La La Land vyhrál v roce 2017 Oscara za nejlepší film, a nakonec ho vlastně nevyhrál nebo jak Joe na filmovém festivalu v Cannes viděl Eltona Johna a já zase v Londýně seděla v kině jen kousek od Rihanny a Cary Delevingne. To vše a mnohem víc!
-
Rozhovor s Irem Shanem o takzvaném "smaragdovém ostrově", zemi zelených luk a pastvin, ostrých skalisek a ledového moře, svatého Patrika, černého piva Guinness, Oscara Wilda, U2 a Cilliana Murphyho. Proč jako dítě nesnášel irské tance a jak vypadá Puck Festival, kdy celému Irsku na jeden den v roce vládne koza (živá, opravdová, reálná koza)?
-
Rozhovor s Kanaďanem Ericem, jehož rodiče pocházejí z Hongkongu. Proč mají jeho prarodiče v obýváku gauč obalený igelitem; jak si do školy nosil ke svačině místo chleba se šunkou smaženou rýži; co se skrývá v tajemných červených obálkách, které si v Asii v rodinách předávají na Čínský Nový rok; a co všechno vám v Asii může skončit na talíři. Zmíníme i seriál Squid Game a kasovní trhák Crazy Rich Asians a mnoho dalších zajímavostí, co ke kultuře lotosového květu patří.
-
Rozhovor s Newyorčankou Katie o New York City, concrete jungle where dreams are made of, jak zpívá Alicia Keys. Město plné hluku, prachu a špíny, ale také energie, barev a života. Jaká místa v NYC neminout? A jaké bizarnosti v místních ulicích běžně potkáte, na které byste jinde asi těžko narazili?
-
Rozhovor s Američanem Kenem, který je čajový expert a sám sobě si dal přezdívku "tea geek". Kde na světe pijí čaj v té nejzvláštnější podobě? Kdy a kde se čaj začal pít? Je pití čaje zdravé? A proč je pro něj čajový pytlík absolutní noční můrou?
-
Rozhovor s Benem, který se narodil v Litvě, ale v dětství se s rodinou přestěhoval za novým životem do Londýna, o nových začátcích a lepších zítřcích.
-
Rozhovor s Američanem Ryanem, který si v zemi masových kuliček a skořicových šneků našel ženu a stala se mu tak novým domovem. Povídáme si o všem švédském, od Abby, Spotify, Volva a Ikey, až po náturu a povahu tohoto severského národa a jejich doslova "libování si" v pravidlech a regulích.
-
Rozhovor s Britkou Verity Babbs, která je vystudovaná historička z umění z oxfordské univerzity, ve svých publikacích se soustředí na současnou londýnskou uměleckou scénu a píše i pro prestižní deník The Guardian. Povypráví nám o Banksym, nejznámějším street artovém umělci současnosti, jehož identita zůstává i nadále tajemstvím. Kdo je tento enfant terrible, génius, jehož díla satiricky "komentují" dnešní svět a mají hodnotu statisíců dolarů?
-
Rozhovor s Kaliforňanem Davidem o La La Landu neboli městě hvězd. O Hollywoodu a o tom, jak si v něm najít práci; o losangeleských zákoutích a tajných místech; nebo třeba o tom, co je to "valley girl" slang.
-
Rozhovor s Američanem Donaldem, který se dlouhodobě zabývá pop kulturou. Jak moc nás populární kultura v našich životech ovlivňuje, až už tím, jak se oblékáme, jakou hudbu posloucháme, jaké filmy sledujeme nebo jaké technologie používáme? A proč jsme celosvětově fascinovaní právě americkou pop culture?
-
Rozhovor s Američankou Olivií z Chicaga o amerických stereotypech. Které jsou pravdivé, a které naopak vůbec? Milují všichni Američané fast food? Věší si povinně na domy americké vlajky? Jezdí výhradně v obřích autech? Ví něco i o světě za hranicemi USA? Koukají se pořád na televizi? Jak můžou být pořád tak usměvaví a hovorní? A hlavně - jak to, že mají všichni tak dokonalé zuby?
-
Rozhovor se Skotkou Clary o všem skotském. Lesy, louky, dudáci, Loch Ness či skotská národní pochoutka haggis - vnitřnosti vařené v ovčím žaludku. A proč to bylo právě Skotsko a Edinburgh, které JK Rowling inspirovaly při psaní knih o Harry Potterovi?
- Показать больше