Эпизоды
-
Jakiego rodzaju ideologia jest wpisana w budynek nowego MSN? Dlaczego jego architektura jest zdecydowanie bardziej konserwatywna niż nam się wydaje? W jaki sposób może ona wpłynąć na radykalne i postępowe działania samej instytucji? O relacjach z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, w jakie wchodzi nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej Artur Celiński rozmawia z Michałem Murawskim.
-
Czy to ważne i potrzebne, aby budynek był ładny? I jak radzić sobie w dyskusji, w której pada argument, że coś przypomina bardziej pudełko po butach niż architekturę? W przededniu otwarcia nowego obiektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Artur Celiński rozmawia z Anną Cymer o gustach i żądaniu piękna. Znajdziesz tu być może niepełną, ale inspirująca odpowiedź na to, co robić, gdy usłyszysz, że ważny dla Ciebie obiekt jest po prostu brzydki.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Dlaczego jedna z największych polskich pracowni architektonicznych zeszły rok zakończyła na solidnej stracie? Jak wygląda rynkowa gra na architektonicznym rynku i jakie czynniki są w niej decydujące? Jakie miejsce w strategii biznesowej architekta zajmuje poczucie misji i społeczna odpowiedzialność realizowanych projektów? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Artura Celińskiego z Szymonem Wojciechowskim, szef i współwłaściciel pracowni APA Wojciechowski.
-
Co łączy krzesło biurowe z samolotem i lokomotywą parową? Dlaczego tylko 2% ludzi umie dobrze siedzieć przy pracy? I czy można zaprojektować krzesło, które dopasuje się do wagi i rozmiarów każdego człowieka? Posłuchaj rozmowy z Sylwią Goryczką reprezentującą markę Humanscale - jednej ze światowych liderów projektowania i produkcji ergonomicznych rozwiązań do biur. Ten podcast powstał we współpracy z marką Humanscale - jednym z partnerów 30-lecia "Architektury-murator".
-
Dlaczego Zbigniew Maćków wydziela ze swojej pracowni laboratorium GĘSTO i z architekta zmienia się w dewelopera mającego ambicję budować tanie mieszkania na wynajem w centrach miast? Jak chce odnieść sukces? I w jaki sposób ten sukces ma pomóc w rozwiązaniu kilku ważnych wyzwań stojących przed architekturą? Zaprasza Artur Celiński
-
Należy przestać udawać, że budynek jest takim skończonym, zaprojektowanym drobiazgowo produktem, który się wyjmuje z pudełka jak lalkę Barbie albo zestaw Lego - mówi Grzegorz Piątek i wspólnie z Arturem Celińskim zastanawiają się nad tym, jak nie dać się oszukiwać fotografii, tworzyć dobrą opowieść i otwierać architekturę na nową estetykę, niespodzianki i dysonanse.
-
Niezwykle szczera rozmowa z Robertem Koniecznym o stanie polskiej architektury i tworzącego ją środowiska. "Wszyscy chcą być wobec siebie mili" - mówi architekt i zwraca uwagę na szereg wyzwań - organizację konkursów, nieuczciwe praktyki i brak troski o wspólne interesy. Artur Celiński dopytuje też o umiejętność autokreacji, zdobywanie zainteresowania świata oraz to, jakim szefem jest Konieczny.
-
Czym jest dzisiaj odwaga w architekturze? W jaki sposób narusza się zastane układy? Co się dzieje, gdy wyjdzie się ze swoimi pomysłami przed szereg - np. próbując zmienić sposób organizacji konkursów architektonicznych? I dlaczego nasza gościni - Monika Arczyńska, architektka i współzałożycielka biura A2P2, przestała projektować? Na wspólne słuchanie odpowiedzi zaprasza Artur Celiński.
-
Marek Chrobak z rzeszowskiego SARP został właśnie wybrany na Prezesa SARP na lata 2024-2029, a czasy dla architektury są niełatwe. Co zrobić z wyzwaniem klimatyczny? Jak poradzić sobie z kryzysem w zawodzie? Jak odpowiedzieć na dramatyczne dane o kondycji psychicznej osób studiujących i nauczających architekturę? W jaki sposób poprawić przejrzystość i jakość konkursów architektonicznych? I czy SARP zorganizuje debatę kandydatów na Prezydenta RP - pyta Artur Celiński.
-
Aleksandra Wasilkowska uwielbia pracować w architektonicznej niszy i zajmować się tym, co umyka bieżącemu zainteresowaniu. Skąd u niej takie zainteresowanie projektowaniem toalet publicznych i bazarów? W jaki sposób wygląda jej praca z kupcami i właścicielami bazarów? Z czego utrzymuje swoją pracownię? Dlaczego woli pracować w mniejszych miastach? I co zrobi teraz, gdy jej nisza nagle trafiła w centrum światowej uwagi? Artur Celiński zaprasza na rozmowę z Aleksandrą Wasilkowską - architektka, artystką i scenografką. Jej targowisko w Błoniu znalazło się na liście 40 najlepszych realizacji w konkursie Mies van der Rohe Awards.
-
Gdy tworzyliśmy "Architekturę-murator" uważałam, że potrzebna jest przestrzeń do aktualnej dyskusji, ale by też móc ją utrwalać dla kolejnych pokoleń w profesjonalny i dobrze udokumentowany sposób - mówi Arturowi Celińskiemu Ewa P. Porębska, a Artur Celiński odpowiada Ewie Porębskiej na pytania o to, jak tę przeszłość wykorzystać do tworzenia lepszej przyszłości.