Эпизоды
-
Ärikäigu 59. episoodis sukeldume seente põnevasse maailma. Kas seentest on kõige rohkem kasu toidulaual, meditsiinis või looduskeskkonna toetamisel? Neile küsimustele vastab Shroomwelli asutaja Siim Kabrits.
Saates keskendume eelkõige sellele, miks võiksid kõik inimesed oma tervise toetamiseks kasutada seenepõhiseid tooteid. Arutame, miks seente võimetesse sageli skeptiliselt suhtutakse ja kuidas Shroomwell püüab seda hoiakut muuta.
Siim Kabrits avab ka ravimseente tootmise maailma, selgitades, miks on Eesti nende kasvatamiseks ja tootmiseks ideaalne koht.
Saatejuhid on Martha-Beryl Grauberg ja Rauno Uusleer.
-
Ärikäigu 58. episoodis tuleb juttu olulistest aspektidest ettevõtete väärtuse hindamisel ning sellest, kuidas käivad ettevõtete vahelised ülevõtutehingud. Külas on Redgate Capitali partner, finantsnõustaja Valeria Kiisk ja Ellex Raidla partner, vandeadvokaat Gerli Kivisoo.
Saates kuuleme, mis on finants- ja õigusnõustajate roll ettevõtete ostu- ja müügitehingute puhul, kuidas kujuneb tehingu hind ja miks on oluline kõik hinnaga seotud nüansid lepingusse kirja panna? Mis juhtub aga siis, kui notaris selgub, et näiteks kinnisvara on jäänud erinevalt kokkuleppest ettevõttest välja tõstmata?
Juttu tuleb sellestki, miks tuleb enne tehingusse minemist süvitsi selgeks saada ettevõtet müüva asutaja strateegia ja mida teha siis, kui asutajaid on mitu ning nad on müügi osas eriarvamusel?
Räägime ka sellest, kuidas mõjutas sõja algus Ukrainas siinset tehinguturgu ning miks võib börsiettevõtete viimase aasta ülevõtmispakkumistest järeldada, et välisinvestor siinset piirkonda kardab? Ja kuidas laiemalt Eesti ettevõtetel praegu kapitali kaasamisega läheb?
Saatejuhid on Martha-Beryl Grauberg ja Joonas Piir. Monteeris Rauno Uusleer. -
Пропущенные эпизоды?
-
Ärikäigu 57. episoodis tuleb juttu Eesti ambitsioonidest kosmoseriigina. Saates on külas MKMi kosmosevaldkonna juht Paul Liias ning Spaceit asutaja ja tegevjuht Silver Lodi.
Saates kuuleme, mida leppis Eesti minister kokku NASA peadirektoriga ning kuidas on Eestil võimalik osa saada suuriikide kosmosemissioonidest?Saame teada, kuhu Eesti on Euroopa Kosmoseagentuuri liikmesriigina kümne aastaga jõudnud, miks võiks uusi ükssarvikuid oodata kust kosmosetehnoloogia ettevõtete seast ja miks pole Eesti Kuule jõudmine sugugi enam ulme?
Kuuleme, kuidas lapsena Star Warsi fännanud sõpradest said kosmoseettevõtjad ning kuidas nende rajatud Spaceit satelliitidega sidet pidada ja kosmose kaudu küberohutust tagada aitab?Selgub ka, millal on plaanis orbiidile saata Eesti oma satelliit ja mis roll on seejuures Spaceitil.
Saatejuhid on Martha-Beryl Grauberg ja Rauno Uusleer. -
Ärikäigu 56. episoodis räägime pikemalt ettevõtete jätkusuutlikkusest ning sellega seotud ESG raporteerimisest. Külas on teisi ettevõtteid ja asutusi ESG-teemadel nõustava ettevõtte Sustinere asutaja ja juht Marko Siller ning vaikuseruumide tootja Silen jätkusuutlikkuse juht Ulvi Vahtra.
Kuuleme, kuidas Eesti ettevõtetel ESG-raporteerimine läheb, kuidas ettevõtted sellesse kohustusse suhtuvad ning miks Silen selle vabatahtlikult oma tootearendusse on otsustanud integreerida.
Saame teada, miks on ESG-teemad liikunud ettevõtete turundusosakondadest finantsistide lauale ning kuidas on mõjutanud jätkusuutlikkuse teadvustamine tootmisettevõtte klientide ootusi?
Kuuleme, millist kõrvalist abi Silen oma kestlikkuse teekonnal on vajanud ja millise olulise sammu nad tänaseks on ära teinud? Samuti, miks Sustinere rajajaid alguses veidi hulludeks peeti?
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Martha-Beryl Grauberg ja Kaire-Külli Vaatmann. -
Pea kümne aasta eest sõnumiagentuurina asutatud Akkadian on kasvanud nõustamisettevõtteks, kes aitab nii avalikel asutustel kui ettevõtetel ette valmistada ja läbi viia muutusi ning ära hoida konflikte.
Saates on külas ettevõtte partnerid Kadri Lainas ja Julia Piilmann, kes räägivad oma teekonnast kommunikatsiooniärisse ning sellestki, mis on eranditult naistele kuuluva ettevõtte konkurentsieelised tänasel turul?
Saates saame teada, millal ja milliste küsimustega kliendid Akkadiani juurde jõuavad ning kas tõelist jama annab kommunikatsiooniga ära klattida? Juttu tuleb sellestki, miks ESG kõrval tuleb strateegilistesse plaanidesse sisse kirjutada kaasamine.
Kuuleme, mitut kriisi suudab kommunikatsiooniekspert korraga hallata, millal tuleb konflikti puhul näidata musklit ja miks on vaja vahel lehvitada ka valget rätikut?
Saame ka teada, kuidas eristada signaalist müra ning mida arvata viimasel ajal kõneainet pakkunud puhtsüdamlikest ülestunnistustest?
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Martha-Beryl Grauberg ja Kaire-Külli VaatmannPS Palume vabandust saate kõikuva tehnilise kvaliteedi pärast esimesel kuuel minutil
-
Ärikäigu 54. osa külaliseks on Tallinna börsiettevõtte, Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm, kellega tuleb juttu nii sadama arendusplaanidest kui dividendipoliitikast, aga ka Rail Balticust, mis just Muuga sadamast algab.
Saates kuuleme, kuhu on pärast mitmeid raputusi tänaseks jõudnud sadama reisijate- ja kaubaveomahud ning milliseid rekordeid sadam peatselt taas püüda loodab.
Miks usub Valdo Kalm, et rohekütuste tootmine ja ladustamine on laiemalt Eestile ja kitsamalt laevandusele vältimatult vajalik ja millise projektiga on sadam praegu kõige kaugemale jõudnud?
Selgub, kuidas on erinevad kriisid mõjutanud aktsionäre, miks on Tallinna Sadama aktsia hind langenud ning mida ühist on lubaduste andmisel äris ja isiklikus elus? Saame ka teada, millal plaanib riik oma osalust ettevõttes vähendada ja millal on oodata Tallinna Sadama SPO-d.
Kuidas inseneriharidus ja jalad-maas-suhtumine koos paranoilise optimismiga on Valdo Kalmu aidanud erineva valdkonna ettevõtteid kriisidest läbi juhtida ning miks käis ta hiljuti Telia tornis?
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Martha-Beryl Grauberg ja Joonas Piir. -
Saate "Ärikäik" 53. episoodi külaliseks on tööarvestustarkvara ettevõtte Wemply asutaja ja juht Karl-Kristjan Luberg, kes programmeerijana asus lahendama sugulase probleemi, ent jõudis selle käigus oma ettevõtte loomiseni.
Kuuleme, kuidas Luberg sõbraga kahekesi esialgu põlve otsas proovis tööaja arvestust ettevõtjate jaoks lihtsamaks teha, kuidas neid alguses viisakalt kukele saadeti ning kuidas vigadest õppides jõuti lõpuks esimese suure kliendini, kes avas uksed ka järgmistele. Saame ka teada, mis rolli mängis selles koostöö majandustarkvaraga Merit ning mis on kohaliku ettevõtte eelised Eesti turul.
Saates tuleb juttu, miks on tähtis tarkvara arendades mõelda lõppkasutajale ning miks ei ole Wemply omanikud hoolimata tihedatest kosjaskäikudest osalust maha müüa tahtnud?
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Rauno Uusleer ja Martha-Beryl Grauberg. -
Ärikäigu 52. episoodis räägime pikemalt luureinfo haldamisplatvormist SensusQ, mille arendus pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse hoo sisse sai.
Külas on ettevõtte kaasasutaja ja tegevjuht, endine tegevväelane Marko Kaseleht, kes idee sõjasituatsioonide mõistmise rakenduseks sai ise sõdurina Afganistani lahinguväljal tegutsedes. Teine külaline on ettevõtte müügi- ja strateegiajuht Erik Markus Kannike.
Saates kuuleme, et SensusQ tarkvara katsetanud tiimid on saavutanud luureinfo analüüsimisel koguni 30% ajavõitu. Kiirus on lahinguväljal aga otsustav faktor suurte kahjude ärahoidmiseks.
Saame teada, mis Euroopa kaitsevaldkonna rahastusmudelites praegu vajaka jääb, miks on oluline oma lahendusi lahinguväljal testida ja kuidas see aitab kaasa kohaliku julgeoleku tagamisele?Kuuleme ka, miks on oma kaitsetööstuse olemasolu Eestile kriitiliselt vajalik?
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Martha-Beryl Grauberg ja Rauno Uusleer. -
Ärikäigu 51. episoodi külaliseks on Tallinna Lennujaama juhatuse liige, endine riigiamentik Eero Pärgmäe, kellega tuleb juttu sellest, kuidas lennundussektor COVID-19 pandeemiaga seotud kriisist taastunud on?
Saame teada, kuidas lennujaam Tallinnasse uusi lennufirmasid meelitab, kellega on kõige keerulisem läbirääkimisi pidada ning miks mõne kuu eest välja kuulutatud otselennud Dubaisse siiski veel ei alga? Räägime sellestki, miks lennujaamades pärast mõnekuulist pausi taas vedeliku mahupiirangud kehtima hakkasid ning kaua need kestavad?
Endine MKMi asekantsler Eero Pärgmäe räägib ka sellest, mis oleks tema arvates hea lahendus Nordicale ning miks oma lennufirma pidamine Eestil hästi välja pole tulnud?
Saatjuhid on Rauno Uusleer ja Martha-Beryl Grauberg.
-
Ärikäigu juubelisaate külaliseks on Hotlipsi omanik, soomlane Timo Majuri ning sel suvel Tartu Lõunakeskuses käivitatud Hotlipsi frantsiisi all tegutseva poe vedaja Martin Merbach, kes kavatseb peatselt avada poe ka Pärnus.
Saame teada, kuidas Timo Majuri 20 aasta eest Tallinna tänavatel ringi liikudes aru sai, et erinevalt Soomest on siinne erootikaturg täitsa tühi. Kuuleme, milliste toodetega Hotlips Eestis alustas, kuidas on tootevalik ning trendid ajas muutunud ja kus üldse erootikatoodete tootmine ja arendus käib?
Kuuleme ka, kuidas aastate jooksul on Hotlipsi kõrvale tulnud teisi tegijaid ning millised on firmade omavahelised suhted. Saame ka teada, kust inimesed peamiselt erootikatooteid ostavad ning miks Timo Majuri arvab, et Narvas mehed oma naistelt kere peale saavad?
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Martha-Beryl Grauberg ja Rauno Uusleer.
-
Ärikäigu 49. osas räägime spordiennustustest ja online kasiinode turust. Oleme külla kutsunud Coolbeti Eesti turundusjuhi Rasmus Raidla, kellega arutame põhjalikult, kuidas on spordiennustamine muutunud niivõrd populaarseks ning miks on ennustuskontorite maine pigem halva alatooniga.
Saates tuleb juttu sellest, kuidas Coolbet on end Eesti turul eristanud ja millist toodet nad oma klientidele pakuvad. Rasmus Raidla jagab ka oma mõtteid ja kogemusi spordiennustuse maailmast ning selgitab kuidas suhtuvad ettevõtted inimestesse, kes liiga tihti võidavad.
Samuti saame teada, kuidas mõjub ettevõtte käivele suurvõistluste (EM ja Olümpia) olemasolu.
Saatejuhid on Rauno Uusleer ja Joonas Piir.
-
Ärikäigu 48. osas räägime erilistest jalanõudest. Oleme külla kutsunud noormehe, kelle ülimaks eesmärgiks on disainida jalanõusid, mis aitaksid kõikidel kandjatel erineda ja silma paista. Saatekülaliseks on Woke Customsi omanik Juhan Loorits.
Saates tuleb juttu ettevõtte loomisest ning suurimatest väljakutsetest sel teel. Samuti saame teada, kuidas leidis ettevõtte üles tuntud investor Jaak Roosaare, ning millist nõu ja abi ta Looritsale andis.
Ei jää puutumata ka teemad tellimustööde eripäradest ning klientide hulludest soovidest.
Saatejuhid on Rauno Uusleer ja Joonas Piir.
-
Ärikäigu 47. osas räägime käsitöö alkoholi tootmisest. Meil on külas isa ja poeg, kes otsustasid kodumaisest toorainest hakata tootma viskit. Tarvo ja Otto Jaansoo on varasemalt olnud seotud Eesti auhinnatuima džinnitootja Junimpeeriumiga.
Saates tuleb juttu, kuidas leidis Tarvo tee moemaailmast restoraniärisse ning sealt edasi alkoholi tootmisesse. Samuti avab ta tagamaid oma ootamatule lahkumisele Junimpeeriumi meeskonnast.
Selle kõigega on laiemalt olnud seotud ka Tarvo poeg Otto Jaansoo, kes räägib sellest, kuidas on isaga koos oma ettevõtet teha ning millised on olnud suurimad väljakutsed. Puudutame ka uue viskitootmis ettevõttele Von Berg Spiritsi väljavaateid ja plaane tulevikuks.
Saatejuhid on Rauno Uusleer ja Kaire-Külli Vaatmann.
-
Ärikäigu 46. saates räägime ettevõtete ja inimeste turvalisusest. Meil on külas eelmisel aastal haaret laiendanud ettevõtte Viking Security tegevjuht Tannar Tiitsar, kes juhib ka turvaettevõtete liitu.
Kuuleme, kuidas erineb tänapäeva turvaäri kuumadest 90ndatest, mil turvamees koguni ühe legendaarse laulu sisse pandud sai. Millised on tänapäeva turva- ja valvetöötajad ning millised õigused annab neile hiljuti jõustunud seadusemuudatus?
Saame teada, kui kõva rebimine konkurentide vahel turvaäris käib ja mis on magusamad hanked, mida igaüks võita sooviks. Juttu tuleb sellestki, kuidas tehnoloogia võiks tulevikus aidata ära hoida pisivargusi.Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Martha-Beryl Grauberg ja Rauno Uusleer.
NB! Palume vabandust saate tehnilise kvaliteedi pärast. Ehkki kuulajale võib tunduda, et saates räägib AI, siis kinnitame, et tegemist on siiski pärisinimestega. Vahel lihtsalt veab tehnika alt. Põnevamad jututeemad avaldame Ärigeeniuses ka kirjalikul kujul.
-
Ärikäigu 45. saates räägime Eestit kummitavast audiitorite puudusest ja sellest, kas audiitor on paranoiline skeptik või ettevõtjat abistav lisasilmapaar.
Saates on külas auditi teenuste juht Maret Niitla ettevõttest Rödl & Partner Audit ning Sisekaitseakadeemia finantskolledži spetsialist Aule-Merlin Vihlver.
Millised ettevõtted peavad oma majandusaasta aruannetele saama audiitori templi ja miks on plaanis auditeerimise piirmäärasid kõrgemale tõsta? Miks Excelit veel kõrvale heita ei saa ning kuidas on finantskontrolli valdkonda ja õpet mõjutamas AI ja ESG saabumine?
Saates kuuleme ka seda, miks võiks lisaks raamatupidajale ettevõtte maksuasjadesse pühendada ka maksunõustaja ja mida arvata maksuameti plaanist senisest rohkem ettevõtja rahakotti piiluda?
Saame teada sedagi, miks sisekaitseakadeemias maksunduse tudengid vormi kannavad ning kuidas on hea maksukäitumine seotud siseturvalisusega.
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Martha-Beryl Grauberg ja Kaire-Külli Vaatmann. -
Ärikäigu 44. osa külaliseks on hoiustamispaikade vahendamise ettevõtte BoxBox asutaja Kevin Kaldalu ja müügijuht Robert Kauler.
Kuuleme, kuidas jõudsid noored eestlased arusaamisele, et kasutuna seisvaid panipaiku ja garaaže on üle maailma palju ning kõigile neile jagub ka kliente. Saame teada, kuidas BoxBox Espoos naabreid omavahel kokku viies esimesed diilid tegi ning milline Eesti ettevõtja neisse algusest peale uskus ja tegutsema julgustas.
Saatest saab teada, miks on BoxBox võtnud suuna äriklientidele ning mis üldse ladustamise puhul põnevat on? Millistele turgudele on noor ettevõte juba jõudnud, kuidas on nad algusest peale suutnud kasumlikult tegutseda ning mis toidab usku, et BoxBoxist saab mõne aja pärast miljardifirma?
Kuuleme ka, mida hoiupaikades hoitakse ning kuidas ühele väljarenditud pinnale salaja juuksurisalong tehti.
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Martha-Beryl Grauberg ja Kaire-Külli Vaatmann. -
Ärikäigu 43. osa külaliseks on tervisliku toitumise eest seisev ning Fitlapi nimelise toitumiskava rakenduse looja ja omanik René Laane.
Saates tuleb juttu nii Fitlapi loomisest, inimeste toitumisharjumustest kui koostööst toidutootjatega. Külaline avab tee oma argiellu, kus isegi sünnipäevale kaasa võetav toit on grammi pealt ära mõõdetud.
Saame teada, millised on ettevõtte tulevikuväljavaated ning miks hindab Laane oma ettevõtte väärtuseks 10 miljonit eurot.
-
Ärikäigu 42. osas tuleb pikemalt juttu ettevõtete maksevõimetusest ning sellest, miks kiputakse pankrotimenetlust alustama liiga hilja ehk alles siis, kui vesi on juba ahjus?
Külas on advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaat dr Mari Agarmaa ning advokaat Liisa-Maria Puur, kes tegelevad igapäevaselt maksevõimetuse vaidlustega ja nõustavad nii võlausaldajaid kui pankrotihaldureid.
Milliseid levinud trikke kasutavad ettevõtete juhid pankroti korral, mis võimalused on võlausaldajatel oma nõuded kas või osaliselt kaetud saada ja mis selleks teha tuleb?
Millal saab ajutisest maksevõimetusest püsiv ning miks tasuks ettevõtetel tänasest märksa julgemalt kaaluda majandusraskuste korral esmalt saneerimist?
Saates tuleb juttu ka tragikoomilisest loost, kus üks tuntud Eesti ärimees proovis pankroti eest Iirimaale põgeneda.
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Martha-Beryl Grauberg ja Kaire-Külli Vaatmann. -
Ärikäigu 41. osa külalisteks on toiduraiskamise vastu võitleva Sumena poe tegevjuht Joosep Kaljula ning operatiivjuht Oliver Sebastian Lamp.
Noormehed jagavad oma lugu sellest, miks nad värskelt gümnaasiumi lõpetades oma ettevõtte otsustasid rajada ning miks nad on oma missiooniks võtnud toiduraiskamise vähendamise.
Saame teada, kuidas "parim enne" kaupade pood Sumena alguse sai, milliseid tooteid noored ise kõige rohkem tarbivad ning kes on nende peamine klient. Juttu tuleb ka toidukaupade hinnatõusust ja limonaadimaksust.
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Rauno Uusleer ja Kaire-Külli Vaatmann.
-
Ärikäigu 40. osa külaliseks on Eesti ühe tuntuima toitlustuskoha VLND Burgeri asutaja ja juhatuse liige Kris Süld.
Kris jagab meiega oma inspireerivat lugu sellest, kuidas VLND loojad jõudsid ideest tegudeni ning kuidas nad on suutnud ühendada kvaliteetsed koostisosad, innovaatilise lähenemise ja jätkusuutliku ettevõtluse.
Saame teada, kuidas VLND Burger alguse sai, millised väljakutsed ja võimalused ettevõtte loomisel ette tulid ning millised on olnud suurimad õppetunnid ja saavutused sel teekonnal. Samuti puudutame ka viimasel ajal tõusnud kiirtoidu populaarsuse kasvu.
Saatejuhid on Geeniuse ajakirjanikud Rauno Uusleer ja Kaire-Külli Vaatmann.
- Показать больше