Эпизоды
-
Dziś chcemy powiedzieć Wam o najlepszym narzędziu do uczenia się.
Jest darmowe, dostępne dla wszystkich, a jego skuteczność jest potwierdzona naukowo.
Sprawdzaliśmy je na sobie i na naszych dzieciach. Można je stosować niezależnie od tego, czy dzieci uczą się w szkołach tradycyjnych, alternatywnych czy w edukacji domowej.
O tym narzędziu piszą naukowcy i innowatorzy edukacji: Marek Kaczmarzyk, Gerald Huther, Ken Robinson czy André Stern.
Dzięki niemu dzieci opanowują wszystkie kompetencje, które będą im potrzebne w przyszłości.
Bardzo zapraszamy do posłuchania.
🎧 W odcinku usłyszysz o:
Najlepszym, naukowo potwierdzonym narzędziu do uczenia się dostępnym dla każdego.Inspiracjach od André Sterna, jego podejściu do edukacji i roli entuzjazmu w nauce dzieci.Neurobiologicznych podstawach uczenia się, wyjaśnionych na przykładzie badań Gerarda HütheraDlaczego emocje i zabawa są kluczowe dla rozwoju dziecka oraz jak zabawa aktywuje centra emocjonalne w mózgu.Trzech rytuałach dzieciństwa: zabawie, powtarzaniu i naśladowaniu, które naturalnie wspierają rozwój dzieci.Przykładach z życia codziennego, które pokazują, jak zabawa pomaga w nauce kluczowych umiejętności, takich jak matematyka, czytanie czy kreatywność.Znaczeniu swobodnej zabawy i relacji między dziećmi a dorosłymi w procesie nauczania.Przekazie Kena Robinsona dotyczącym kompetencji przyszłości, takich jak kreatywność, współpraca i empatia.Filozofii i praktykach Arno Sterna, twórcy pracowni malarskiej Malort, oraz jego przekonaniu o znaczeniu swobodnej ekspresji dzieci.📚 Książki wspomniane w tym odcinku:
Zabawa - André Stern: https://links.wydawnictwoelement.pl/S7IITy, Twoje dziecko i szkoła - Ken Robinson: https://links.wydawnictwoelement.pl/S7IU
🎧 Odcinki podcastu:
Jowita Michalska - Szkoła w czasach sztucznej inteligencji: https://links.wydawnictwoelement.pl/S7ItAnna Marszałek - Blaski i cienie edukacji domowej: https://links.wydawnictwoelement.pl/S7J7📬 Nasz rodzicielski newsletterJeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/ -
Ta rozmowa jest dla nas bardzo szczególna, ponieważ to właśnie André Stern zainspirował nas do nagrywania tego podcastu. To także on był i jest dla nas wielką inspiracją i przykładem tego, jak dzieci mogą się uczyć w wolności, poza tradycyjną szkołą.
André Stern wielu z Was znany jest jako ten, który nigdy nie chodził do szkoły. Dziś także jego dzieci uczą się w edukacji domowej. Jest profesjonalnym muzykiem, lutnikiem, dziennikarzem, autorem bestsellerowych książek i popularnym mówcą, który wielokrotnie odwiedzał Polskę. Jest także naszym przyjacielem. Pokazał nam, jak zaufać dzieciom, skąd czerpać spokój i pewność, by pozwolić im uczyć się w wolności.
Dziś rozmawiamy właśnie o zaufaniu. O tym, co to znaczy ufać dziecku, jak okazywać zaufanie, a jakie pozornie niewinne słowa czy gesty mogą powodować, że dzieci czują, iż nie darzymy ich zaufaniem. W jaki sposób nasze zaufanie może pomóc im rozwinąć pełnię ich ogromnego potencjału i nauczyć się wszystkiego, co jest im potrzebne.
Rozmawiamy także o edukacji i szkole, pomocach naukowych, dobrych książkach i zabawkach. Oraz o najnowszej książce André Sterna, która jest opowieścią – historią dziecka obdarzonego pełnym zaufaniem. André Stern mówi również o tym, jak na powrót odkryć dziecko w sobie i odzyskać zaufanie do nas samych.
Wersję z polskimi napisami znajdziesz na naszym kanale BajExample na Youtube, transkrypcję po polsku na stronie odcinka: www.wydawnictwoelement.pl/bajexample-bonus
🎧 W odcinku usłyszysz o:
Czym jest postawa zaufania, dlaczego jest tak ważna i jak wpływa na rozwój dziecka.Dlaczego zabawa aktywuje ośrodki emocjonalne i wspiera naturalne procesy uczenia się.Jak dzieci rodzą się pełne ciekawości i jak możemy wspierać ich entuzjazm, zamiast go tłumić.Jak nasze działania wpływają na dzieci i jak możemy być dla nich autentycznymi wzorcami.Współczesnych książkach i zabawkach dla dzieci – dlaczego niektóre z nich mogą tłumić potencjał dziecka i jak wybierać te, które wspierają rozwój.Edukacji domowej – dlaczego niektóre rodziny decydują się na tę ścieżkę i jakie korzyści płyną z niestandardowego podejścia do nauki.Przesłaniu książki „Podróż do nieznanej krainy zaufania” – jak dzieci obdarzone pełnym zaufaniem mogą zmieniać świat i inspirować innych.Jak dzieci uczą się na naszym przykładzie – znaczenie autentyczności, szacunku i zaufania w relacji rodzic-dziecko.Powrocie do dziecka w sobie – jak obdarzenie dzieci zaufaniem pozwala nam odzyskać entuzjazm i zaufanie do własnych możliwości.📚 Książki wspomniane w tym odcinku:
Podróż do nieznanej krainy zaufania - André Stern - https://links.wydawnictwoelement.pl/RxkM Książka o dzieciństwie André Sterna - I nigdy nie chodziłem do szkoły André Stern - https://links.wydawnictwoelement.pl/RxkH
📬 Nasz rodzicielski newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/ -
Пропущенные эпизоды?
-
Dzisiejsza rozmowa jest dla mnie wielkim odkryciem tego, jak wiele możemy się nauczyć od starożytnych. Jak wiele bardzo konkretnych rzeczy możemy zaczerpnąć od starożytnych i wdrożyć je od dzisiaj w edukację i wychowanie naszych dzieci.
Naszą gościnią jest Zofia Latawiec, językoznawczyni i filolożka klasyczna.
Zofia opowiada o poglądach ludzi starożytnych na edukację, która miała skupiać się na rozwoju całej osoby dziecka — jego umysłu, ducha i ciała. Mówi także o „rodzicielstwie bliskości z IV wieku”. Przybliża poglądy Jana Chryzostoma, który pisał, jak ważna jest obecność rodziców w wychowaniu dzieci, jak ważne są otoczenie i inni ludzie, a także opowiadanie dzieciom historii.
Zofia jest także autorką książki dla dzieci, będącej przede wszystkim ciepłą, świąteczną opowieścią, z której dzieci dowiadują się także o pochodzeniu słów. Mali i duzi Czytelnicy mogą także zobaczyć, jak języki klasyczne - łacina i greka - przenikają nasze życie i świat, który nas otacza oraz pomagają nam lepiej ten świat rozumieć.
To także opowieść o tym, w jaki sposób nasze dzieci się uczą, kiedy wychodzą w szeroki świat i spotykają tam innych ludzi.
O tym również rozmawiamy w dzisiejszym odcinku.
🎧 W odcinku usłyszysz o:
Poglądach starożytnych na edukację, wychowanie i rozwój całej osoby dziecka: umysłu, ducha i ciała.Filozofii starożytnej Grecji i Rzymu w kontekście wychowania, w tym pojęciach takich jak kalokagatia czy paideia.Rodzicielstwie bliskości w ujęciu starożytnym, na przykładzie Jana Chryzostoma, który podkreślał znaczenie obecności rodziców w życiu dziecka.Jak języki starożytne, greka i łacina, nadal wpływają na nasze życie, wzbogacają słownictwo i ułatwiają naukę innych języków.Książce Zofii Latawiec "Pan Bambosz i spółka. Wigilijna misja", która łączy świąteczną opowieść z odkrywaniem etymologii słów i obecności języków klasycznych w codzienności.Jak opowiadanie historii i bajek może być skutecznym narzędziem wychowawczym, bazującym na starożytnych praktykach.Znaczeniu otoczenia dziecka kompetentnymi ludźmi i świadomym podejściu do wychowania.📚 Książki wspomniane w tym odcinku:
Zofia Latawiec - Pan Bambosz i spółka – Wigilijna misja: https://links.wydawnictwoelement.pl/RdO3 Marek Kaczmarzyk - Strefa napięć - https://links.wydawnictwoelement.pl/RdOk🔗 Linki:
Czy szkoły zabiją kreatywność? - Ken Robinson- wystąpienie TED Talks - https://links.wydawnictwoelement.pl/RdOA
📬 Nasz rodzicielski newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/ -
Z Anną Weber z Pomelody rozmawiamy o wychowaniu przez sztukę, edukacji domowej, uczeniu się, rozwijaniu kreatywności i dbaniu o swój dobrostan. Anna opowiada, czym jest wychowanie przez sztukę i dlaczego wcale nie jest takie trudne. Podpowiada także, jak zacząć i postawić pierwsze kroki w tym kierunku.
Zapytaliśmy Anna, dlaczego wraz z mężem zdecydowali się na edukację domową dla swoich dzieci, co daje im pewność, że podążają właściwą drogą, jak dzieci przyswajają niezbędną wiedzę i umiejętności, a także jak udaje im się łączyć edukację domową z prowadzeniem własnej firmy.
Anna Weber, współtwórczyni Pomelody, jest kompozytorką, pianistką, wokalistką i popularyzatorką wychowania przez sztukę.
Zapraszamy do wysłuchania 26. odcinka naszego podcastu Baj Example: o edukacji domowej, rodzicielstwie, rozwoju i tym, co z nas wyrośnie.
🎧 W odcinku usłyszysz o:
Wychowaniu przez sztukę i jak zacząć wprowadzać je w życie.Edukacji domowej – dlaczego warto i jak zorganizować codzienność w tym modelu.Rozwoju kreatywności dzieci oraz znaczeniu tworzenia odpowiedniego środowiska.Roli relacji i emocji w procesie uczenia się.Znaczeniu ruchu i sztuki w wychowaniu oraz codziennej edukacji.Łączeniu edukacji domowej z obowiązkami zawodowymi.Radzeniu sobie z wyzwaniami rodzicielstwa i edukacji w alternatywny sposób.Inspiracjach i przemyśleniach na temat podejścia do współczesnego systemu edukacji.📚 Książki wspomniane w tym odcinku:
Anna Weber – Rok wychowania przez sztukę (dwie części)Marek Kaczmarzyk – Strefa napięćKen Robinson – Uchwycić ŻywiołAndré Stern – I nigdy nie chodziłem do szkoły🔗 Linki:
PomelodyStrona Anny WeberInstagram Anny Weber
📬 Nasz rodzicielski newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/ -
Kiedy rodzi się kolejne dziecko, u starszego rodzeństwa mogą pojawić się negatywne emocje lub trudne zachowania, takie jak bicie, szczypanie, gryzienie czy inne przejawy agresji. Czasem są to zachowania, których na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy i nie interpretujemy jako przejawy braków.
Jak zadbać o potrzeby wszystkich dzieci i co zrobić, aby każde z nich czuło się jednakowo kochane?Jak troszczyć się o relacje między rodzeństwem?Jak pomóc im zbudować więź, która przetrwa lata?Kiedy reagować na konflikty między rodzeństwem, a kiedy pozwolić im samodzielnie je rozwiązywać?Do dzisiejszej rozmowy zaprosiliśmy Karolinę Chomik, pedagożkę i trenerkę, która zainspirowała nas warsztatami na temat komunikacji opartej na potrzebach, w których wzięliśmy udział. Rozmawiamy także właśnie o komunikacji opartej na potrzebach oraz o rodzicielstwie bliskości – o tym, na czym ono tak naprawdę polega i dlaczego często bywa błędnie rozumiane.
W tym odcinku usłyszysz między innymi o tym:
Czym jest a czym nie jest rodzicielstwo bliskości.,W jaki sposób wyznaczać zdrowe granice i co to właściwie znaczy,Na czym polega komunikacja oparta na potrzebach (porozumienie bez przemocy) i jak ją stosować?Jakie reakcje pojawiają się u dzieci kiedy, pojawia się młodsze rodzeństwo?W jaki sposób reagować na trudne zachowania dzieci?Co możemy zrobić, żeby nasze dzieci jednakowo czuły naszą miłość i uwagę, kiedy pojawia się kolejne dziecko w rodzinie?Jak reagować na kłótnie rodzeństwa?W jaki sposób mediować konflikty między rodzeństwem? – Jak wprowadzać domowe zasady?Jakie znaczenie ma wspólna zabawa w budowaniu relacji rodzeństwa?
📚 Książki wspomniane w tym odcinku:
Najbardziej upragnione dziecko wszech czasów doprowadza mnie do szału – Księga Rodzeństwa – nowa książka Danielle Graf i Katji Seide: https://links.wydawnictwoelement.pl/QzL9 Inne książki autorek o rodzicielstwie bliskości:
Najbardziej upragnione dziecko wszech czasów doprowadza mnie do szału – wiek 0-4. Jak przetrwać fazy buntu i nie zwariować – Danielle Graf i Katja Seide - https://wydawnictwoelement.pl/product/najbardziej-upragnione-dziecko-wszech-czasow-doprowadza-mnie-do-szalu/Najbardziej upragnione dziecko wszech czasów doprowadza mnie do szału – wiek 5-10. Jak zachować spokój, gdy dziecko ma od 5 do 10 lat – Danielle Graf i Katja Seide - https://wydawnictwoelement.pl/product/najbardziej-upragnione-dziecko-wszech-czasow-doprowadza-mnie-do-szalu-wiek-5-10/🔗 Linki:
Instagram Karoliny – Blisko Siebie Karolina Chomik - https://www.instagram.com/bliskosiebie.karolinachomik/📬 Nasz rodzicielski newsletterJeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/ -
Czy nasze dzieci ruszają się wystarczająco dużo? Co możemy zrobić, jeśli tak nie jest?
Badania pokazują, że współczesne dzieci są mniej aktywne fizycznie i sprawne niż wcześniejsze pokolenia. W tym odcinku zastanawiamy się, jak temu zaradzić – co zrobić, jeśli nasze dziecko woli spędzać czas przy komputerze zamiast uprawiać sport?
Gościem odcinka jest Grzegorz Więcław, psycholog sportu. Rozmawiamy między innymi o tym:
Grzegorz zwraca także uwagę na to, kiedy, mimo najlepszych intencji, możemy zaszkodzić dziecku oraz gdzie rodzice mogą szukać wsparcia i zdobywać wiedzę na temat aktywności fizycznej swoich dzieci.
czy wystarczy dać dziecku przestrzeń do ruchu, czy lepiej aktywnie zachęcać je do uprawiania sportu?Czy wczesna specjalizacja sportowa przynosi więcej korzyści, czy może lepszym rozwiązaniem jest umożliwienie dziecku próbowania różnych dyscyplin?Jak wspierać dziecko w sporcie i jak radzić sobie z trudnymi emocjami, takimi jak frustracja czy zniechęcenie?Grzegorz zwraca także uwagę na to, kiedy, mimo najlepszych intencji, możemy zaszkodzić dziecku oraz gdzie rodzice mogą szukać wsparcia i zdobywać wiedzę na temat aktywności fizycznej swoich dzieci.
Zapraszamy do wysłuchania 24 odcinka podcastu Baj Example – o edukacji domowej, rodzicielstwie, rozwoju i o tym, co z nas wyrośnie.
🎧 W tym odcinku usłyszysz między innymi o:
Dlaczego Grzegorz zajął się psychologią sportu?Jak wygląda aktywność fizyczna i sport dzieci w Polsce?Czy polskie dzieci ruszają się wystarczająco dużo?W jaki sposób zachęcić dziecko do ruchu?Czym różni się aktywność fizyczna od ćwiczeń i od sportu?Jakie są korzyści z tego, że nasze dzieci wykonują ćwiczenia fizyczne i uprawiają sport?Lepiej żeby dziecko próbowało różnych dyscyplin sportowych czy wcześnie wyspecjalizowało się w danej dziedzinie?Jakie dziedziny wymagają wczesnej specjalizacji?O roli osoby prowadzącej zajęcia sportowe.Jakie korzyści daje uprawianie sportu?Jak rodzice mogą wspierać swoje dzieci w radzeniu sobie z trudnymi emocjami związanymi z rywalizacją sportową?Jak mądrze wspierać dzieci w rozwoju?📚 Książki:
Książka dla rodziców o tym, jak wspierać dzieci w sporcie. "Sport uczy życia" - dr Łukasz Panfil, Matylda Olek-Stępień - https://mlodyzawodnik.pl/produkt/sport-uczy-zycia/🔗 Linki:
Podcast Grzegorza Więcława o psychologii sportu - Głowa Rządzi - https://glowarzadzi.pl/podcast/ Fanpage Grzegorza Więcława - Głowa Rządzi Facebook - https://www.facebook.com/glowarzadzi Strona internetowa Grzegorza: https://glowarzadzi.pl/ Inspirujący film: W głowie się nie mieści (Inside out)
Część 1: https://www.filmweb.pl/film/W+g%C5%82owie+si%C4%99+nie+mie%C5%9Bci-2015-682170
Część 2: https://www.filmweb.pl/film/W+g%C5%82owie+si%C4%99+nie+mie%C5%9Bci+2-2024-10019716
📬 Nasz rodzicielski newsletterJeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/
Czy nasze dzieci ruszają się wystarczająco dużo? Co możemy zrobić, jeśli tak nie jest? -
W jaki sposób dzieci w edukacji domowej nawiązują przyjaźnie?
Jak uczą się budowania relacji i jak nabywają kompetencje społeczne?
Pytacie nas o to w komentarzach, jest to też jedno z pierwszych pytań, jakie pojawiają się w kontekście edukacji domowej.
Chcemy powiedzieć o tym z dwóch punktów widzenia. Pierwszy jest nasz, rodziców, których dzieci wychowują się poza tradycyjną szkołą. Nawiążemy także do doświadczeń innych rodzin, które wychowują dzieci w ten sposób.
Drugi to punkt widzenia naukowców i innowatorów edukacji na socjalizację.
W tym odcinku usłyszysz między innymi o:
Podejściu profesora Marka Kaczmarzyka do szkoły i jej roli w socjalizacji oraz o znaczeniu “wioski” w procesie socjalizacji dzieci.Poglądach Sir Kena Robinsona na socjalizację w szkole i poza nią, które przedstawił w książce “Kreatywne szkoły”,Przykładach dzieci z edukacji domowej, które nawiązują relacje społeczne poprzez codzienne interakcje w szerokim świecie, rozwijając swoje kompetencje społeczne w różnorodnych środowiskach,Czy dzieci tak bardzo potrzebują kontaktu z innymi dziećmi? A może chodzi o coś więcej?Znaczeniu roli dorosłych, rodziców i mentorów w edukacji domowej, którzy pomagają dzieciom budować wartościowe relacje i rozwijać się społecznie poza tradycyjną szkołą.📚 Książki:
Kreatywne szkoły. Oddolna rewolucja, która zmienia edukację - Sir Ken Robinson: https://wydawnictwoelement.pl/product/ken-robinson-kreatywne-szkoly/Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem - Marek Kaczmarzyk: https://wydawnictwoelement.pl/product/strefa-napiec/ I nigdy nie chodziłem do szkoły. Historia szczęśliwego dziecińśtwa - André Stern: https://wydawnictwoelement.pl/product/andre-stern-i-nigdy-nie-chodzilem-do-szkoly/ Zamiast edukacji przymusowej - Ptere Hartkamp - https://www.ceneo.pl/52281006
🔗 Linki:
Wystąpienie "Czy szkoły zabijają kreatywność?" - Ken Robinson TED: https://www.youtube.com/watch?v=iG9CE55wbtY&t=4s Odcinek 4. Marek Kaczmarzyk: co neurobiologia mówi o uczeniu się, edukacji domowej i rozwijaniu talentów: https://wydawnictwoelement.pl/bajexample4/
📬 Nasz rodzicielski newsletter: Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/ -
Dla nas jako rodziców jest ważne, żeby nasze dzieci uprawiały sport. Aktywność fizyczna wypełnia dużą część ich tygodnia.
Jeśli zastanawiasz się, jak wybierać aktywności sportowe dla dzieci, jak je organizować i jak wspierać dzieci w uprawianiu sportu, ten odcinek może Ci pomóc.
Do tej rozmowy zaprosiliśmy dwie osoby: Jeremiasz Szyndler jest sportowcem, nauczycielem oraz instruktorem, między innymi narciarstwa i windsurfingu, a Krzysztof Kielan jest przedsiębiorcą i tatą dwóch córek, który postanowił zaangażować się w organizowanie wyjazdów i zajęć sportowych dla dzieci i całych rodzin.
W tym odcinku mówimy między innymi o tym:
Jak wybierać i organizować zajęcia sportowe dla dzieci?Co jest ważne w sporcie, kiedy nasze dzieci są jeszcze małe, a co u starszych dzieci i nastolatków?Czy uprawianie sportu ma wartość tylko wtedy, kiedy odbywa się regularnie?Czy zawsze musi prowadzić do zwiększania intensywności i startu w zawodach?Jakie są korzyści z tego, że uprawiamy sport wspólnie z dziećmi i czy zawsze warto to robić?Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu?Skoro dzieci uczą się na naszym przykładzie, to jak dbać o naszą własną aktywność fizyczną?
🔗 Linki
Informacje o wyjazdach i zajęciach sportowych dla dzieci i całych rodzin: www.wbdb.pl
📬 Nasz rodzicielski newsletterJeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/ -
W tym odcinku neurobiolog Marek Kaczmarzyk mówi nie tylko o tym, jak zmienia się mózg nastolatka. Mówi także, a może przede wszystkim, o głębokim zrozumieniu drugiego człowieka.
W naszej rozmowie profesor Kaczmarzyk próbuje pomóc nam spojrzeć na świat z perspektywy nastolatka. Pokazuje, dlaczego nastolatek może czuć się jak obcy na planecie dorosłych.
Mówi o tym, skąd tak często biorą się konflikty i napięcia między nami, a także dlaczego my tak często czujemy, że zawodzimy jako rodzice, nauczyciele czy opiekunowie i dlaczego nastolatki tak czują, że zawodzą nas.
O częstych zmianach nastrojów u naszych nastoletnich dzieci, o tym, skąd biorą się u nich skłonności do uzależnień, a także do zachowań autodestrukcyjnych.
Prof. Kaczmarzyk tłumaczy także skąd u młodych ludzi tak duża chęć zanurzania się w gry komputerowe, media społecznościowe i ekrany, skąd biorą się zaburzenia rytmu dobowego, a także dlaczego młodzi ludzie w tym okresie wolą towarzystwo swoich rówieśników niż nasze.
Marek Kaczmarzyk jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego, biologiem, popularnym mówcą i autorem książek, w których wyjaśnia i popularyzuje wiedzę z zakresu neurobiologii i neurodydaktyki.
🔗 Linki
🎧Podcasty:
Odcinek 4: Marek Kaczmarzyk: co neurobiologia mówi nam o uczeniu się, edukacji domowej i rozwijaniu talentówOdcinek 15: Szkoła w czasach sztucznej inteligencji – kompetencje i zawody przyszłości – dzieci i ekrany
📚 Książki:
Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem, Marek KaczmarzykObcy na planecie dorosłych, Marek KaczmarzykJak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje, Elkhonon Goldberg
📬 Nasz rodzicielski newsletter:
Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/
W tym odcinku usłyszysz:
O książkach Marka KaczmarzykaO metaforze szalonego ogrodnika O zmiennościach nastrojów nastolatkówDlaczego rytmy i rytuały są ważne?Różnice w strukturach i funkcjonowaniu mózgu nastolatków i osób dorosłychO nauce “gry w życie”Co to jest intuicja rodzicielska? Dlaczego nastolatkowie wolą spędzać czas z rówieśnikami niż rodzicami?O zagrożeniu dla nastolatków jakim są zachowania autodestrukcyjneDlaczego nastolatkowie sięgają po używki?Dlaczego tak ważne jest bycie przy nastolatku i interesowanie się jego światem?O wpływie technologii cyfrowej na nasze dzieci -
Jak wygląda typowy tydzień dzieci w edukacji domowej? Skoro dzieci nie chodzą do szkoły, to czym zajmują się w ciągu typowego dnia albo typowego tygodnia?
W tym odcinku będziemy starali się odpowiedzieć na te pytania przez to, że podzielimy się naszym doświadczeniem. Chcemy powiedzieć Wam o tym, jak wygląda typowy dzień czy typowy tydzień w naszej rodzinie, w jaki sposób on się zmienia, jak nasze dzieci się uczą i ile czasu poświęcają na naukę, jakie widzimy największe wady i trudności w tej drodze, a jakie największe zalety i wartości.
🎧 Podcasty wymienione w odcinku:
14. Blaski i cienie edukacji domowej – mama pięciorga dzieci, które nigdy nie chodziły do szkoły10. TheBigFiveFamily – o edukacji w podróży, uczeniu dzieci, co w życiu ważne i sięganiu po marzenia6. Jak łączyć edukację domową z pracą?
📚 Książki:
I nigdy nie chodziłem do szkoły, André SternRytmy i rytuały dzieci, André SternKreatywne szkoły, Ken RobinsonStrefa napięć, Marek Kaczmarzyk📬 Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/
W tym odcinku usłyszysz:
Jak wyglądają poranki w naszym domu?Czy wszyscy wstają o tej samej porze?O rytmach i rytuałach naszych dzieci.Czy w czasie roku szkolnego nasz dzień wygląda inaczej?O roli aktywności fizycznej w codziennym harmonogramie dzieci.Jak wyglądają nasze wieczory?Jak wygląda uczenie się w naszej rodzinie?O rozwijaniu pasji dzieci w edukacji domowej.Dlaczego elastyczność i dobra organizacja pracy rodzica jest tak ważna w edukacji domowej?Z jakimi trudnościami spotykamy się w edukacji domowej|?O wartościach płynących z edukacji domowej. -
Ten odcinek jest dla nas szczególny, dlatego że chcemy dziś opowiedzieć wam o bliskiej nam osobie, która niedawno zmarła, a która była i jest dla nas ogromną inspiracją.
Chcemy w tym odcinku powiedzieć wam o Arno Sternie. Arno jest twórcą pracowni malarskich Malort i o pracowniach Malort mówiliśmy już w tym podcaście i mówimy regularnie w naszych webinarach. A dziś chcemy powiedzieć o jego postawie.
W tym podcaście mówimy dużo o edukacji domowej. Dzielimy się swoją historią. Jeśli słuchacie nas to wiecie, że wychowujemy czwórkę dzieci, które uczą się poza tradycyjnymi szkołami i przedszkolami. Zapraszamy inne rodziny, które wychowują dzieci w edukacji domowej, rozmawiamy o egzaminach, rozmawiamy o socjalizacji, rozmawiamy o pogodzeniu edukacji domowej z pracą, ale tak naprawdę wszystko zaczyna się od postawy.
Arno Stern nieustannie inspiruje nas do nowej postawy względem dzieci. Ta postawa dodaje nam otuchy, pewności i zaufania.
Nazywamy się Dominika i Aleksander Baj, a to jest dziewiętnasty odcinek naszego podcastu BajExample – o edukacji domowej, rodzicielstwie, rozwoju i o tym, co z nas wyrośnie.
🔗 Linki:
- Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracowniach malarskich Malort i o zabawie malarskiej, zachęcamy do wysłuchania 7 odcinka naszego podcastu,
- Książki Arno Sterna:
Odkrywanie śladu. Czym jest zabawa malarskaSzczęśliwy jak dziecko, które maluje- Kurs Arno Sterna - Marlot i zabawa malarska
- Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/
🎧 W tym odcinku usłyszysz:
Kim był Arno Stern?Jak narodził się Marlot? Co to jest formulacja?Jakie zasady obowiązują w Malorcie?O roli prowadzącego w Malorcie.O podejściu Arno do edukacji domowej.O dziedzictwie Arno Sterna. -
Tutoring to proces edukacyjny opierający się na relacji mistrz-uczeń. Ken Robinson, kiedy mówił o tym, że nasze szkoły pilnie potrzebują gruntownej zmiany, że w XXI wieku potrzebujemy zupełnie innych szkół, mówił jasno, że edukacja to relacja między uczniem a nauczycielem. Że nasze dzieci potrzebują dziś spersonalizowanej edukacji, nakierowanej przede wszystkim na odkrywanie talentów i mocnych stron.
Na tym właśnie polega tutoring.
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o tym, czym dokładnie jest tutoring, czym różni się od mentoringu i coachingu, jak przebiega proces tutoringowy, w czym tutor pomaga dziecku, jak znaleźć tutora dla dziecka w szkole i poza nią, na przykład w edukacji domowej.
Naszym gościem jest Bartosz Fingas, trener w Collegium Wratislaviense, organizacji, która zajmuje się szkoleniem tutorów.
Linki:
XI Ogólnopolski Kongres Tutoringu - https://edukacja.cw.edu.pl/kongres-tutoringu/Collegium Wratislaviense - https://cw.edu.pl/Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/W tym odcinku usłyszysz:
Kim jest i czym zajmuję się Bartek?Czy jest tutoring? - Kim są tutorzy?Jakie są rodzaje tutoringu?Czy szkoła jest w stanie zapewnić wszystkim uczniom indywidualnego tutora?Czy kurs tutorski jest drogi?Jakie umiejętności powinien mieć tutor?O początkach tutoringu.Skąd wziął się tutoring, który stosuje Collegium Wratislaviense?O ogólnopolskim kongresie tutoringu.Jak wygląda program szkolenia tutorskiego w Collegium Wratislaviense?Kiedy stosujemy mentoring?Czy rodzic może być tutorem swojego dziecka? -
Karolina Szymańska, znana z bloga Our LIttle Adventures i podcastu Dobranocka dla rodzica wraz z mężem i trójką dzieci wyjechali w dwuletnią podróż do Tajlandii.
W związku z podróżą ich dzieci przeszły do edukacji domowej. Rozmawiamy o edukacji domowej w podróży, o tym, jak wiele dzieci się uczą i jak różnorodnych kompetencji nabywają, o edukacji domowej w innych krajach i innych systemach. O odszkolnieniu rodziców i uwolnieniu się od obaw i utartych schematów myślenia. O wartości uczenia się w małej, lokalnej szkole.
A także o połączeniu podróży z pracą, o drodze, jaką Karolina i Mario przeszli, by umożliwić sobie taką podróż, o trudnościach oraz o braniu odpowiedzialności za to, co dla nas ważne.
A także o wszelkich korzyściach płynących z bycia z dziecmi całą rodziną blisko natury.
Nazywam się Aleksander Baj i to jest 17. odcinek naszego podcastu: Baj Example. O edukacji domowej, rodzicielstwie, rozwoju i o tym, co z nas wyrośnie.
Linki:
Blog Our Little Adventures - https://ourlittleadventures.pl/Instagram Our LIttle Adventures - https://www.instagram.com/our_little_adventures/Podcast Dobranocka dla rodzica - https://ourlittleadventures.pl/category/podcast/Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/Książki
Książki André Sterna - https://wydawnictwoelement.pl/product-category/ksiazka/?filter_autor=andre-stern&query_type_autor=orKsiążki Jespera Juula znajdziesz na stronie wydawcy: https://wydawnictwomind.pl/sklep/W tym odcinku usłyszysz:
Jak to się stało, że Karolina z rodziną znaleźli się w Tajlandii?Jakie obawy związane z edukacją domową miała Karolina i Mario?O drodze, jaką Karolina i Mario przeszli, by umożliwić sobie taką podróż oraz edukację domową.Czego Karolina nauczyła się od swoich dzieci podczas życia w Tajlandii?Czy dzieci Karoliny wracają do tradycyjnej szkoły?Co jest dla Karoliny ważne w wychowaniu dzieci?O byciu w naturze - kampania “Chodź na dwór”. -
Jeśli masz swój pomysł na biznes, ta rozmowa pomoże Ci go sprawdzić i przejść od marzenia o swojej firmie do realizacji. Moim dzisiejszym gościem jest Krzysztof Jurga, konsultant i trener, dzięki któremu firmy zarabiają więcej. Sami z nim pracowaliśmy i bardzo na tym skorzystaliśmy.
Jeżeli myślisz o swojej firmie, która pozwoli Ci wyrwać się z pracy na etacie, mieć więcej czasu, zarabiać więcej pieniędzy, wyruszyć z rodziną w podróż albo wychowywać dzieci w edukacji domowej – ta rozmowa jest dla Ciebie!
Z naszej rozmowy dowiesz się, czy własna firma rzeczywiście jest najlepszym sposobem na realizację takiego celu. A może lepiej znaleźć dobrze płatną pracę na etacie?
Dowiesz się w jaki sposób przejść od pomysłu na firmę do projektu modelu biznesowego, w jaki sposób przeprowadzić testy i sprawdzić, czy Twój pomysł może zarabiać, zanim poświęcisz czas i wydasz pieniądze na uruchomienie swojej firmy.
Jak wyjść z fazy planowania, marzenia, analizowania o swoim biznesie do realizacji i po czym poznać, że Twój pomysł ma potencjał i warto dalej w niego inwestować, a kiedy lepiej powiedzieć sobie stop?
Zapraszam do wysłuchania szesnastego odcinka naszego podcastu Baj Example – o edukacji domowej, rodzicielstwie, rozwoju i o tym, co z nas wyrośnie.
📌 Linki z odcinka:
Kanwa Modelu Biznesowego (Business Model Canvas) - swoją kanwę możesz stworzyć na przykład w bezpłatnej aplikacji Canva - https://www.canva.com/graphs/business-model-canvasKarty MPM: https://www.kartympm.pl/ Krzysztof Jurga - jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o jego działalności, wejdź na stronę https://jbseurope.pl/ lub obserwuj go na Linkedin: https://www.linkedin.com/in/kris-jurga/Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/📌 Książki wymienione w odcinku:
Mit przedsiębiorczości - https://www.taniaksiazka.pl/mit-przedsiebiorczosci-dlaczego-wiekszosc-malych-firm-upada-i-jak-temu-zaradzic-michael-gerber-p-529139.html Business Model Canvas - https://helion.pl/ksiazki/tworzenie-modeli-biznesowych-podrecznik-wizjonera-alexander-osterwalder-yves-pigneur,twmobv.htm#format/d🎧 W tym odcinku usłyszysz:
Kim jest Krzysztof i czym się zajmuje?Czy przedsiębiorcy mają więcej czasu i więcej pieniędzy niż standardowo pracownicy etatowi?Jak zweryfikować swój pomysł na biznes?Dlaczego warto zrobić Business Model Canvas?W jaki sposób przetestować swój pomysł biznesowy?Czy każdy powinien być przedsiębiorcą?Jak przejść od planowania biznesu do realizacji?Jak rozpoznać, że biznes nie idzie po naszej myśli?Czy warto zrobić pauzę w swoim biznesie? -
W tym odcinku usłyszysz fascynującą rozmowę na temat przyszłości edukacji w kontekście dynamicznego rozwoju technologii, w szczególności sztucznej inteligencji. Naszym gościem jest Jowita Michalska, założycielka i prezeska Fundacji Digital University, która podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat kompetencji przyszłości oraz wyzwań stojących przed nowoczesną edukacją.
Dowiesz się, jakie zmiany czekają na naszą szkołę, jakie zawody mogą w najbliższej przyszłości zniknąć, a jakie się pojawią.
Rozmawiamy także o tym, czy ekrany, smartfony i media społecznościowe są zagrożeniem dla naszych dzieci oraz jak mądrze wprowadzać je w świat technologii.
Jakie znaczenie mają kompetencje społeczne i emocjonalne w nowoczesnym świecie oraz dlaczego są one kluczowe dla przyszłości.
Zapraszam do wysłuchania!
Linki z odcinka:
Jowita Michalska: https://www.instagram.com/jowita_digital/ Digital University: https://digitaluniversity.pl/ Digital University kursy: https://dte.digitaluniversity.pl/courses Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/Książki wymienione w odcinku:
Szkoła w czasach AI: https://helion.pl/ksiazki/szkola-w-czasach-ai-jak-przygotowac-dzieci-na-wyzwania-jutra-jowita-michalska,e_3x6v.htmJeśli chcesz pisać?: https://wydawnictwoelement.pl/product/jesli-chcesz-pisac-ebook/Jak robić nic: https://www.taniaksiazka.pl/jak-robic-nic-manifest-przeciw-kultowi-produktywnosci-jenny-odell-p-1385870.htmlŚwiat bez pracy: https://wydawnictwo.wei.org.pl/product/swiat-bez-pracy/Uchwycić Żywioł: https://wydawnictwoelement.pl/product/uchwycic-zywiol-o-tym-jak-znalezienie-pasji-zmienia-wszystko-ebook/Dlaczego śpimy: https://www.taniaksiazka.pl/dlaczego-spimy-odkrywanie-potegi-snu-i-marzen-sennych-matthew-walker-p-1746613.htmlGlukozowa rewolucja:
https://www.taniaksiazka.pl/glukozowa-rewolucja-jessie-inchauspe-p-1823405.htmlW tym odcinku usłyszysz:
Czym zajmuję się Digital University?Co to są kompetencję przyszłość i dlaczego są tak ważne?Czy szkoła jest przygotowana na rozwój kompetencji przyszłości?W jaki sposób szkoła powinna się zmienić w kontekście rozwoju nowych technologii?Mity na temat sztucznej inteligencji.Jakie są nowe modele edukacji?Dlaczego nauczyciele nie powinni być zastępowani przez sztuczną inteligencję?Jak smartfony i media społecznościowe wpływają na rozwój dzieci, ich kompetencje społeczne i zdrowie psychiczne?Jakie są prognozy dotyczące zawodów, które mogą zniknąć oraz tych, które będą się rozwijać, z uwzględnieniem roli sztucznej inteligencji i automatyzacji?W jaki sposób Jowita znalazła swoje mocne strony?Jakie nawyki Jowita wprowadziła do swojego życia? -
Ania Maraszałek jest mamą pięciorga dzieci, które nigdy nie chodziły do szkoły.
Rozmawiamy o blaskach i cieniach edukacji domowej. O tym, jak ta droga wygląda w nauczaniu początkowym, a jak na późniejszych etapach edukacji.
Ania opowiedziała także, ile czasu jej dzieci poświęcają na naukę, jak zorganizowany jest ich dzień, ile czasu zajmuje im przygotowanie się do egzaminów, jak opanowały pisanie i czytanie, a jak radzą sobie z fizyką i chemią.
Ania Marszałek współtworzyła "Magazyn Kreda" oraz podcast "Więcej niż edukacja". W tym odcinku mówi także o łączeniu opieki nad dziećmi z pracą.
Ania wyjaśnia również, dlaczego edukacja domowa nie jest sielanką oraz co widzi w niej najcenniejszego.
Jeśli myślisz o edukacji domowej, ale się wahasz, znajdziesz w tej rozmowie odpowiedzi na najważniejsze i najczęstsze pytania.
Jeżeli natomiast Twoje dzieci są już w edukacji domowej, tak jak nasze, od Ani zaczerpniesz mnóstwo inspiracji i wsparcia.
Linki z odcinka:
Instagram Ani: https://www.instagram.com/aniamarszalkowa/ Podcast "Więcej niż edukacja": https://wiecejnizedukacja.pl/category/podcast/ Magazyn Kreda: https://magazynkreda.pl/ 10. TheBigFiveFamily - o edukacji w podróży, uczeniu dzieci, co w życiu ważne i sięganiu po marzenia: https://www.youtube.com/watch?v=IjXzqqIyBoo Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/W tym odcinku usłyszysz:
Kim jest Ania?O mieszkaniu poza dużym miastem.Czy dużo czasu rodzina Ani spędza w naturze?Co skłoniło Anię i jej męża do skorzystania z edukacji domowej?Jak wyglądał początek edukacji domowe w ich rodzinie?Jak łączyć edukację domową z pracą?O relacjach w dużej rodzinie.Jak wygląda socjalizacja w edukacji domowej dzieci mieszkających na wsi?Jak dzieci Ani poradziły sobie ze ścisłymi przedmiotami?Jak dużo czasu zajmuje dzieciom nauka?Z jakich materiałów dzieci Ani korzystają w edukacji domowej?Jak wyglądają egzaminy w edukacji domowej?W jaki sposób Ania znajduję czas dla siebie i na swój relaks?Czy według Ani edukacja domowa to prosta droga? -
W tym odcinku rozmawiamy o zachwycie naturą i o rodzicielstwie blisko natury. O tym, czym różni się wycieczka do lasu od zachwycenia się naturą.
O edukacji domowej oraz o trudnościach w edukacji domowej i dlaczego Basia wspólnie z synem podjęła decyzję, by wrócić do tradycyjnej szkoły. Jak w tradycyjnej szkole nadal stwarzać dzieciom przestrzeń do rozwijania ich talentów i mocnych stron.
A także o tworzeniu swojej małej szkoły alternatywnej, czy raczej przestrzeni edukacyjnej dla dzieci, o zaletach i trudnościach takiego działania.
O tym wszystkim rozmawiamy z Basią Zamożniewicz, autorką bloga "Wielki Zachwyt" w 13 odcinku podcastu Baj Example - o edukacji domowej, rodzicielstwie, rozwoju i o tym, co z nas wyrośnie.
Książki wspomniane w odcinku:
Erwin Wagenhofer, Sabine, Kreichbaum, André Stern, Alfabet: https://wydawnictwoelement.pl/product/andre-stern-alfabet/Peter Gray, Wolne dzieci: https://wydawnictwomind.pl/ksiazka/wolne-dzieci-peter-gray-jak-uczyc-przez-zabawe-ksiazka/
Linki z odcinka:
Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/Blog Basi - wielkizachwyt.pl - https://wielkizachwyt.pl/Tekst o książce “Alfabet”: https://wielkizachwyt.pl/wyostrzyc-sobie-zmysly/Dzika Szkoła w Tychach: https://www.facebook.com/szkolademokratycznawtychach/W tym odcinku usłyszysz:
Kim jest Basia?Skąd u Basi wziął się zachwyt naturą?O idei dzieci blisko natury.Jak na nowo odkryć kontakt z naturą?Czym się różni wycieczka do lasu a bycie w lesie blisko natury?O książce “Alfabet”.O projekcie Wielki zachwyt w przedszkolu.Kto wpłynął na edukację dzieci Basi? Jaki był zamysł Basi szkoły alternatywnej? O pierwszym roku edukacji domowej Basi syna.Czy po trudnych początkach, kolejny rok był łatwiejszy?Dlaczego zdecydowali się na powrót do tradycyjnej szkoły?Jakie trudności Basi syn napotkał w szkole systemowej?Jak postawa Basi wpływa na rozwój talentów i mocnych stron jej dzieci. Jak Basia znajduję czas dla siebie w gąszczu obowiązków?Czego Basia uczy się od swoich dzieci? -
Zapraszam Cię do wysłuchania 12 odcinka podcastu Baj Example o edukacji domowej, rodzicielstwie, rozwoju i o tym co z nas wyrośnie.
Dziś chcę powiedzieć Ci o trzech rzeczach, które pomogą Ci uruchomić swoją kreatywność i ją rozwijać. Jedna z tych rzeczy nadaje się do zastosowania od razu i możemy nauczyć się jej od pisarzy.
Linki z odcinka:
Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/książka Uchwycić Żywioł: https://wydawnictwoelement.pl/product/ken-robinson-uchwycic-zywiol-o-tym-jak-znalezienie-pasji-zmienia-wszystko/książka (ebook) Jeśli chcesz pisać: https://wydawnictwoelement.pl/product/jesli-chcesz-pisac-ebook/Wystąpienie TED "Czy szkoły zabijają kreatywność?" https://www.youtube.com/watch?v=iG9CE55wbtY&t=3sOdcinek "2. Jedna rzecz, która pomoże Tobie i Twojemu dziecku odkryć talenty i pasje": https://wydawnictwoelement.pl/bajexample2/ W tym odcinku usłyszysz:
Czy każdy z nas jest kreatywny?Dlaczego tracimy pokłady kreatywności?Jaka jest definicja kreatywności?Czego możemy nauczyć się od pisarzy o pracy wyobraźni?Jak wygląda inspiracja?Jakie są rodzaje bezczynności?Dlaczego bezczynność i lenistwo są ważne dla naszej kreatywności?Co to jest środek wyrazu?Jak odkrywać swój środek wyrazu?Dlaczego popełnianie błędów jest ważne w rozwoju kreatywności? -
Jeśli rozważasz przejście do edukacji domowej, ale obawiasz się, że po odejściu z tradycyjnej szkoły zostaniesz z tym sam i cała odpowiedzialność za edukację dziecka spadnie na Ciebie, to jednym z rozwiązań jest skorzystanie ze wsparcia organizacji takiej jak Centrum Nauczania Domowego.
Jeśli rozważasz przejście do edukacji domowej, ale obawiasz się, że po odejściu z tradycyjnej szkoły zostaniesz z tym sam i cała odpowiedzialność za edukację dziecka spadnie na Ciebie, to jednym z rozwiązań jest skorzystanie ze wsparcia organizacji takiej jak Centrum Nauczania Domowego. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o tym, jakie są najczęstsze powody, dla których coraz więcej rodziców w Polsce decyduje się na edukację domową, jakie są ich najczęstsze obawy, z jakimi trudnościami się borykają na początku tej drogi, a także o największych mitach związanych z edukacją domową.
A także o tym, że edukacja domowa nie jest dla każdego dziecka i nie jest dla każdego rodzica i w jaki sposób dać sobie szansę, by przekonać się, czy jest dla Ciebie.
Oraz o największych wartościach, jakie widzą rodziny, które zdecydowały się na edukację domową, a którymi są: wolność, indywidualne podejście, możliwość rozwijania zainteresowań i pasji oraz poprawa relacji między rodzicami a dziećmi.
O tym wszystkim rozmawiamy z Moniką Kamińską-Wcisło i Kingą Raj z Centrum Nauczania Domowego w 11 odcinku podcastu Baj Example - o edukacji domowej, rodzicielstwie, rozwoju i o tym, co z nas wyrośnie.
Linki z odcinka:
Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/Centrum Nauczania Domowego: https://domowi.edu.pl/Podcast: Edukacja domowa - wolność czy dziwactwo: https://www.youtube.com/playlist?list=PLA96wBzU9N59iFJY0OmjZh7YiGImfy11
W tym odcinku usłyszysz:
Czym zajmuje się Centrum Nauczania Domowego?Jakie mity odnośnie edukacji domowej pojawiają się najczęściej?Jaki jest najczęstszy powód dlaczego rodzice decydują się na edukację domową?Co to są za szkoły przyjazne edukacji domowej?Ile jest takich przyjaznych szkół?Jak znaleźć taką szkołę przyjazną edukacji domowej?Jakie są formalności związane z przejściem do edukacji domowej?Jakie są największe trudności w pierwszym etapie edukacji domowej?Z jakimi problemami w trakcje edukacji zgłaszają się rodzice?Czy zdarza się, że jeden z rodziców nie pracuję i zajmuję się edukacją?Ile średnio dzieci poświęcają na naukę w systemie edukacji domowej?Czy edukacja domowa jest dla wszystkich?Dlaczego dziewczyny zajęły się prowadzeniem Centrum Nauczania Domowego?Jakie największe korzyści płyną z edukacji domowej? -
W jaki sposób podróż pomaga odkrywać i żyć tym, co jest w życiu ważne?
O pracy i edukacji w podróży, o edukacji domowej i o tym, jak być nauczycielem dla dziecka i w jaki sposób dzieci w podróży odkrywają swoje talenty, pasje i mocne strony. W jaki sposób powolne, proste życie pomaga im rozwijać się swoim rytmem i w zgodzie ze swoimi rytuałami.
Jak dzięki byciu razem Kasia i Robert przekazują synom to, co w życiu najważniejsze, a także o tym, jak sięgać po marzenia już teraz nie czekając, aż spłacimy kredyty i odłożymy na emeryturę.
Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego odcinka, gdzie moimi gośćmi są Kasia i Robert, czyli The Big 5 Family, która na co dzień żyje w podróży.
Linki z odcinka:
- Profil na Instagramie The Big 5 Family: https://www.instagram.com/thebigfivefamily/
- Jeśli chcesz otrzymywać cotygodniowe informacje o ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, książkach, kursach podcastach i innych inicjatywach, które mogą być dla nas rodziców wsparciem w edukacji, rodzicielstwie i rozwoju, zapraszamy do naszego newslettera: https://wydawnictwoelement.pl/newsletter/
W tym odcinku usłyszysz:
- Skąd wziął się pomysł na wyjazd?
- Czy łatwo było porzucić życie w Polsce?
- Czego bali się najbardziej po podjęciu decyzji?
- Czy trudno być ze sobą przez 24 godziny na dobę?
- Dlaczego kontakt z przyrodą jest taki ważny?
- Czym dla Kasi i Roberta jest luksus?
- Jak zmieniło się podejście do życia od momentu wyruszenia w podróż?
- Jak chłopcy Kasi i Roberta podeszli do zmiany sposobu edukacji?
- Czy brak grupy rówieśniczej negatywnie wpływa na dzieci?
- Czy dzieci mają szansę nawiązywać długotrwałe relacje z innymi?
- Jak wygląda edukacja dzieci w kamperze?
- W jakie szkole obecnie są dzieci Kasi i Roberta?
- Jakie Kasia ma podejście do rozwoju i nauki dzieci?
- Czy Robert i Kasia czują się nauczycielami swoich dzieci?
- Czy edukacja domowa jest dobrym pomysłem dla osób, które chcą podróżować z dziećmi?
- Co jest dla Kasi i Roberta najważniejsze? - Показать больше