Эпизоды
-
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji każdego dnia kształtuje nową rzeczywistość wszystkich ludzi i branż. W Ergodesign od dawna przyglądamy się temu procesowi, eksperymentujemy z nowymi narzędziami i wdrażamy w nasz proces rozwiązania pomagające nam projektować lepiej i skuteczniej. W tym odcinku naszego podcastu Circular by Ergodesign nasi projektanci Michał Maciukiewicz i Sebastian Chojkowski rozmawiają o procesie projektowania produktu wspieranego sztuczną inteligencją.
-
Usługi są nieodłącznym składnikiem cyrkularnych modeli biznesowych, bez których zapętlanie cyklu życia produktów jest niemal niemożliwe. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają partnerzy świadczący usługi, które z jednej strony poprawiają doświadczenia użytkowników, a z drugiej zapewniają produktom dłuższe życie. W tym odcinku naszego podcastu Circular by Ergodesign rozmawiamy z Mariuszem Ryło i Pawłem Mikołajczykiem z Fixit o wspólnym mianowniku Customer Expierience i Circular Design.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Świat się zmienia a wraz z nim nastroje konsumentów. Bycie liderem rynku takim jak Ikea oznacza wytyczanie standardów i promowanie dobrych wzorców, ale żeby robić to skutecznie kluczowe jest dogłębne poznanie perspektywy odbiorcy. W fascynującym odcinku o badaniu postaw konsumenckich i ekoprojektowaniu, Liderka Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail Wiktoria Płocha odsłania kulisy działań Ikea w stronę cyrkularności.Z odcinka dowiecie się:
👉 Czym jest raport People & Planet Consumer Insights and Trends i czego się z niego dowiemy?
👉 Jakie wymiary demokratycznego designu odnajdziemy w produktach Ikea?
👉 Jakimi 8-ma zasadami kierują się projektanci Ikea przy tworzeniu nowych produktów?
-
Black Friday to święto kompulsywnych i nieprzemyślanych decyzji zakupowych. W przededniu tego niesławnego wydarzenia w rozmowie z Wiktorią Płocha z Ikea Retail Poland przypominamy o tym co ważne w podejmowaniu dobrych decyzji zakupowych. Ikea od lat jest liderem zrównoważonego rozwoju, a jej produkty spotkamy niemal wszędzie. W tej fascynującej rozmowie skupiamy się na relacji człowiek-produkt i rozmawiamy o decydującym wpływie usług na wejście produktu w kolejne cykle.
Z odcinka dowiecie się:
👉 Co czeka nas w Black Friday w sklepach Ikea?
👉 Jak Ikea zachęca do wydłużania życia produktów a zwrócone wprowadza do kolejnego obiegu?
👉 Jakie cyrkularne rozwiązania znajdziemy w produktach i usługach oferowanych przez Ikea.
-
B Corp to nie tylko certyfikat, ale przede wszystkim deklaracja chęci niesienia zrównoważonej zmiany przez przedstawicieli biznesu. Netguru to jedna z niewielu firm w Polsce, która przeszła długą ścieżkę certyfikacji i stała się B Corporation. Jedną z kluczowych osób odpowiadających za ten wysiłek jest @Karolina Długosz, Sustainability Lead w Netguru, która przyjęła nasze zaproszenie i w rozmowie z Michałem Maciukiewiczem z Ergodesign odsłania kulisy co stoi za B Corp. Z odcinka dowiecie się:
👉 Co to jest B Corp to nie tylko certyfikat, lecz zrównoważony znak jakości?
👉 Jak wygląda transformacja firmy w B Corporation i jakim jest wyzwaniem?
👉 Co może łączyć zrównoważone podejście do projektów cyfrowych i fizycznych?
-
W tym odcinku rozmawiamy o wspólnym przedsięwzięciu - projektowaniu i wdrażaniu cyrkularnych rozwiązań w Green Cell. Z Piotrem Hojdą z Green Cell rozmawiają Paulina Morawa i Michał Maciukiewicz. Z odcinka dowiecie się:
👉 Czym jest audyt cyrkularności, jak powstawał i czym się zakończył?
👉 Jak wdrażać cyrkularne rozwiązania z perspektywy producenta elektroniki konsumenckiej?
👉 Co może spowolnić cyrkularną transformację i jak sobie z tym radzić?
Rozmawiają Paulina Morawa, Piotr Hojda i Michał Maciukiewicz.
-
Jakie są kluczowe bariery w poruszaniu się po dyrektywach Unii Europejskiej? Jakie wnioski dla tworzenia nowych produktów i usług możemy wyciągnąć z obecnej legislacji? Czy legislacja może być inspiracją? Czym powinniśmy się kierować w projektowaniu produktów przyszłości? Jak na nowe prawo powinny przygotować się nowe przedsiębiorstwa? Na wszystkie te pytania poznacie odpowiedzi w tym odcinku.
Rozmawiają Paulina Morawa, Iga Puzdrowska i Michał Maciukiewicz. -
Po co wykonujemy prototyp? Jakie znaczenie ma tworzenie modeli i prototypów w procesie projektowania produktów? Metoda, a cel: jak skutecznie wykorzystać prototypowanie? Poznaj metody weryfikacji pomysłów na różnych etapach procesu projektowego. O doświadczeniach prototypowania w Ergo Design rozmawiają Aleksandra Rutkowska, Sebastian Chojkowski i Michał Maciukiewicz.
-
W tym odcinku pochylamy się nad pytaniem jak ekonomia cyrkularna ukształtuje CMF produktów jutra. Czy konsumenci są gotowi na zaakceptowanie cyrkularnej estetyki? W jaki sposób możemy zadbać o ślad człowieka, twórcy w dobie produkcji masowej? Jak procesy biologiczne mogą przyczynić się do tworzenia nowych materiałów i doświadczeń w produktach? Na wszystkie te pytania poznacie odpowiedzi w tym odcinku. Rozmawiają Aleksandra Rutkowska i Michał Maciukiewicz.
-
Tym razem postanowiliśmy przybliżyć naszym słuchaczom czym jest CMF i jak pracujemy z nim w Ergodesign. Co oznaczają skróty CMF, C&T i CTG? Jaką funkcję w produkcie pełnią kolor, materiał i wykończenie? Dlaczego decyzje o ich wyborze są decydujące dla doświadczeń użytkownika i strategiczne dla producenta? Na wszystkie te pytania poznacie odpowiedzi w tym odcinku. Rozmawiają Aleksandra Rutkowska i Michał Maciukiewicz.
-
Witamy w drugim sezonie naszego podcastu Circular by Ergodesign, w którym poruszamy tematy leżące na styku designu, biznesu i ekonomii cyrkularnej. W tym odcinku omawiamy jak rozwijać nowe produkty, które zakończą się wdrożeniem i sukcesem rynkowym. Co zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat we współpracy biur projektowo-doradczych z biznesem? Jak dojrzałość wzornicza przedsiębiorstw wpływa na rozwój innowacji opartych o design? Jakie są przewagi zwinnego podejścia nad klasycznym planem projektu? Na wszystkie te pytania poznacie odpowiedzi w tym odcinku. Rozmawiają Krzysztof Bogomaz i Michał Maciukiewicz.
-
Kontynuujemy rozmowę z Pawłem Ciesielskim, CEO Maas Loop start-upu tworzącego system odbioru i przetwórstwa odpadów szklanych. Tym razem poruszamy wątek startupów. Czy nowy pomysł biznesowy to start-up? Czym jest startup impaktowy? Jaki pomysł trzeba rozwijać, aby móc nazwać się startupem impaktowym? Czy wszystkie biznesy na miarę naszych czasów powinny mieć pozytywny wpływ? Jak wygląda droga od pomysłu do wdrożenia? Czy rodzimy rynek jest gotowy na innowacyjne działania z impaktem? Na koniec Paweł podzieli się również swoim doświadczeniem i zdradzi kilka rad płynących z Maas Loopowych najnowszych doświadczeń.
-
Do naszej kolejnej rozmowy zaprosiliśmy naszego klienta - Pawła Ciesielskiego, CEO start-upu Maas Loop, który udowadnia, że nisze rynkowe inspirowane cyrkularnymi zmianami faktycznie powstają.
W odcinku opowiemy Wam o naszej współpracy i jej efekcie. Skąd pomysł na tworzenie cyrkularnego systemu? Co wnosi design i dlaczego inwestowanie w design na tak wczesnym etapie projektu jest korzystne? Dlaczego to tak istotne, aby tworzyć impaktowe biznesy? Jaki jest plan rozwoju dla Maas Loop? Posłuchajcie…
-
To kolejny odcinek z Dorotą Żmudzińską, ekspertką od gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki odpadami w firmie CSR Consulting, który jest inicjatorem Polskiego Paktu Plastikowego. Tym razem rozmawiamy o opakowaniach.
Czym jest ekoprojektowanie opakowań? Jakie opakowania są najbardziej problematyczne i czym jest to wywołane? Czym jest raport Upstream Innovation i dlaczego warto go znać? Jakie czekają nas zmiany legislacyjne w kontekście opakowań? Odcinek, w którym poruszamy wątek opakowań z wielu perspektyw – projektanta, producenta a także konsumenta.
-
Do naszego kolejnego odcinka zaprosiliśmy Dorotę Żmudzińską. Ekspertkę od gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki odpadami w firmie CSR Consulting, który jest inicjatorem Polskiego Paktu Plastikowego. I to właśnie o Polskim Pakcie Plastikowym będziemy rozmawiać – części globalnej sieci zapoczątkowanej przez Fundację Ellen MacArthur . Czym jest? Dla kogo jest? Jakie korzyści niesie bycie jego częścią? Dlaczego tak ważne jest działanie na rzecz właściwego zarządzania opakowaniami? W naszej rozmowie podejmiemy również wątek jakie cele stawiane są przed członkami Plastik Paktu oraz jak wygląda praca nad ich realizacją. Odcinek pełen informacji o niesamowitej inicjatywie, w której biorą udział marki takie jak Unilever, Danone, Lidl czy Nestle.
-
Kontynuujemy temat biotworzyw, ale z innej perspektywy. Zastanawia nas przyszłość biotworzyw i to czy przebiją się przez plastikowe status quo. Rozmawiamy o wyzwaniach jakie biotworzywa stawiają przed producentami i projektantami. Czy obecnie posiadamy możliwości do wytwarzania i przetwarzania biotworzyw? Czy uda się dostosować system segregacji, odzysku i utylizacji do zarówno konwencjonalnych tworzyw, jak i tych bio. Czy biotworzywa przyniosą ze sobą nową estetykę produktów konsumenckich? Odcinek bogaty w wiedzę, opinie i przykłady. Przyjemnego słuchania.
-
a także zabawie! Mało kto wie, że marka Lego to prekursor w stosowaniu alternatyw plastiku. W tym odcinku rozpoczynamy rozmowę o niezwykle istotnym i skomplikowanym temacie - biotworzywach. Czym są biotworzywa? Czym różnią się one od "konwencjonalnych" tworzyw? Jaka jest ich historia? Czy jest to coś całkowicie nowego czy może już wcześniej wykorzystywaliśmy je w produkcji? Jaka jest różnica pomiędzy kompostowanym a biodegradowalnym tworzywem? O historii, pochodzeniu biotworzyw, podstawowej klasyfikacji oraz popularnych mitach na ich temat rozmawiają nasi projektanci.
-
W drugim odcinku naszej rozmowy z Sonią Maciukiewicz dyskutowaliśmy na temat zwiastunów zielonych alternatyw do kupna coraz to nowych i nowych produktów. Second-handy to już nie "odzież z zachodu na wagę". To sposób zarządzania swoim modowym portfelem. I nie tylko dotyczy odzieży, lista branży re-sell szybko się wydłuża. Czy alternatywy wobec zakupu nowego produktu są w stanie przekonać współczesnych konsumentów? Czy w dobie szybko rotujących produktów jesteśmy gotowi kupować rzeczy używane? Jakie wyzwania dla producentów stwarzają autoryzowane przez nich second-handy XXI wieku? Co zyskuje konsument? Co producent? Te tematy i ich realizację w praktyce poruszają nasi rozmówcy w odcinku poświęconym długowieczności i drugiej młodości produktów używanych.
-
Do tego odcinka zaprosiliśmy eksperta: Sonię Maciukiewicz, która zajmuje się badaniem trendów w Hubraum - inkubatorze technologicznym T-Mobile Deutsche Telekom. W rozmowie poruszamy temat społeczeństwa w cyrkularnej przemianie. To nie intuicja, a właśnie analiza trendów może wskazać nam dynamikę zmian w świadomości konsumentów w perspektywie czasu. Czy zielone argumenty staną się podstawą podejmowania decyzji konsumenckich? Czy jako społeczeństwo umiemy konsumować przewidując skutki naszych działań na przyszłość? Czy wybieramy produkty zrównoważone by konsumować odpowiedzialnie? To ważne pytania dla projektantów i producentów, ponieważ chcemy wiedzieć czego ludzie potrzebują i chcą. Omawiając charakterystykę pokoleń pojawiających się na przestrzeni ostatnich dekad docieramy do obecnego, świadomego i przepełnionego informacjami pokolenia, jak i również spekulujemy na temat pokolenia, które dopiero nadejdzie.
-
Rozmowy o tworzeniu cyrkularnego produktu zwykle kończą się zanim dotkną szczegółów samego projektowania. Dlatego w tym odcinku rozmawiamy właśnie o tool-kicie projektanta: Jakie strategie projektowe stosować, by produkt zachował wartość w dłuższym czasie? W jaki sposób czerpać zyski nie z samej produkcji i sprzedaży, a produktu w użyciu i jego życiu-po-życiu? Czy projektowanie dla trwałości jest jedyną i zawsze słuszną drogą? Metodologia "produktu, który trwa" zmiana sposób, w jaki projektanci i przedsiębiorcy rozwijają i eksploatują dobra.
- Показать больше