Эпизоды
-
Atentát na Roberta Fica, krize ve zdravotnictví, vyhození šéfů předních kulturních institucí, změny v justici, koketování s Ruskem. Slovensko je v hluboké politické krizi, která ovšem nezačala střelbou na premiéra letos v květnu v Handlové. Podle sociologa Dominika Želinského sahá až roku 2018, kdy byli zavražděni Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Dál se prohloubila během pandemie covidu a vlády Igora Matoviče. Květnový atentát Roberta Fica radikalizoval, na preference jeho strany Smer ale neměl vliv. „Smer skončil v evropských volbách druhý a od té doby je evidentní, že Robert Fico narazil na strop, kolik lidí dokáže na Slovensku mobilizovat. Voliči jej postupně opouštějí – buď se z nich stávají nevoliči, nebo přecházejí k radikálnějším alternativám, jako je například ultranacionalistické pravicové hnutí Republika. Budeme sledovat další vyostření kulturních válek,“ předpovídá sociolog Želinský v podcastu Crunch.
Jaké trhliny se objevují ve vládní koalici? Budou na Slovensku předčasné volby – a získal by v nich Robert Fico? Jak moc je společnost na Slovensku rozdělená – a je mezi oběma tábory ještě možný konstruktivní dialog? A jakou roli hrají v řešení krize slovenská média?Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.00:00 Příčiny slovenské politické krize02:36 Jak atentát proměnil Roberta Fica: Radikalizace a politika „čtyř světových stran“ 08:43 Jak se vyvíjí podpora vládní strany Smer 11:32 Vyostření kulturních válek16:05 Polarizace a „absolutní pravda“ na obou stranách23:23 Problémy ve vládní koalici26:54 Budou předčasné volby?
-
Eva Filipi působila jako velvyslankyně ČR v Damašku celých 13 let – během občanské války zastupovala i zájmy USA, které podobně jako jiné západní státy Sýrii na protest proti Asadově režimu opustily. Filipi, která má více než třicetiletou zkušenost s diplomacií na Blízkém východě, se vyjadřuje kriticky k politice založené na „exportu demokracie“ a ideologii. „Jsme středně velká země s řadou šikovných diplomatů, měli bychom si vytipovat pár oblastí, kde mohou působit, a nehrát si na to, že Česká republika bude překreslovat Saúdskou Arábii, Čínu, Putina. S nepřítelem je lepší jednat – neznalost jeho záměrů omezuje naše možnosti situaci ovlivnit,“ říká specialistka na česko-arabské vztahy. Překotný konec diktatury Bašára Asada a nástup islamistů ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám přisuzuje možné dohodě mezi Tureckem a Ruskem, dosud velkým spojencem Asada. „Asad už musel ty Rusy namíchnout, stejně jako i Íránce. Nikdy plně nesympatizoval s Íránem a jeho šíitským státním uspořádáním, Sýrie je přece jen sekulární stát,“ připomíná Filipi. Ohledně nástupu nové syrské vlády vedené islamistickým hnutím Abú Muhammada Džúláního (nyní známý jako Ahmad Šara) je skeptická. Ačkoli se Džulání snaží prezentovat HTS jako umírněnou sílu, která respektuje všechny komunity a etnika, Filipi má pochybnosti o jeho upřímnosti. „„Některé části společnosti to nepochybně vítají, většina lidí však neví, co očekávat. 80 % Syřanů chce jíst a žít normální život, politika jim je šumák,“ říká Filipi.Skutečně udělovala víza prominentům Asadova režimu? Do jaké míry může diplomat zjistit „pravdu“ o dění v zemi, kde působí? Jak média ovlivňují vnímání mezinárodních konfliktů? A jaká je budoucnost Sýrie po pádu Asadova režimu?
Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem. -
Stínový ministr práce a sociálních věcí hnutí ANO, poslanec Aleš Juchelka, se netají tím, že nedávno schválená důchodová reforma je pro něj nepřijatelná. Pokud by se příští rok ministrem skutečně stal (jak tomu aktuální preference ANO naznačují), hlavní parametry reformy zruší. Vadí mu zejména snižování valorizací a prodlužování věku odchodu do důchodu. „Budu chtít vrátit řádné valorizace na úroveň odpovídající polovině růstu reálných mezd a inflace. Mám pocit, že pokud je budeme krátit, tak ti lidé budou padat,“ říká v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Argumentuje, že Česko má v porovnání s EU rezervy ve výdajích na důchody a že se zbytečně straší veřejnost. Kde ale příjmy do štědřejšího důchodového systému vzít? Juchelka věří zejména v budoucí hospodářský růst a znovuzavedení EET. Proč nesouhlasí se zvýšením koncesionářských poplatků a jaký model financování ČT a ČRo navrhuje? Jak hodnotí výroky Andreje Babiše týkající se duševního zdraví premiéra? A proč může být opozice občas nekonstruktivní? Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
-
Radim Ivan, člen ODS, ostravský místostarosta a zakladatel iniciativy Česko Plus, prosazuje na první pohled odvážné a kontroverzní reformy, které zahrnují třeba zavedení školného, poplatků u lékaře a zrušení průběžného důchodového systému. V podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým se netají tím, že jeho vize je „tvrdá, drsná a extrémní“. Argumentuje tím, že je lepší začít s radikálními návrhy a postupně ustupovat, než se utopit v „nemastných neslaných proklamacích“ typických pro koalici SPOLU. Právě současný kompromisní modus operandi vládní koalice podle něj vede k nespokojenosti voličů všech zúčastněných stran. Mladý ambiciózní politik se domnívá, že klíčem k úspěchu SPOLU v příštích volbách je představit nové, populární tváře a oslovit specifické komunity voličů, například podnikatele nebo příznivce kryptoměn. „Líbilo by se mi, kdyby naší tváří byl třeba ekonom Dominik Stroukal,“ uvádí Ivan příklad, jak toho dosáhnout. Zároveň zdůrazňuje, že ODS se nesmí „rozpustit“ v koalici a musí si zachovat svoji identitu. V podcastu komentuje také „strejcokracii“ uvnitř ODS, vyzývá k větší profesionalizaci a otevřenosti strany a vyjmenovává státní instituce, které by bylo dobré zrušit. Je radikální program Česko Plus reálnou alternativou pro ODS a koalici SPOLU? Dokáže Ivan z pozice začínajícího regionálního politika přesvědčit voliče o svých vizích? A jaká podle něj bude budoucnost ODS s Petrem Fialou v čele? Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
-
Premiér Petr Fiala (ODS) nedávno vzbudil kontroverzi svým prohlášením v ČT, že potřebuje ještě jedno volební období, abychom „měli platy jako v Německu“. Ekonomové ovšem namítají, že takový slib není realistický. „Já to necítím jako populismus, ale spíš výzvu, kam máme směřovat. Pokládám za důležité, že se těch vět, které jsou třeba trochu kontroverzní a přitahují pozornost, bude objevovat ve veřejné debatě víc – a média a lidé na sítích se nás budou ptát, jak to vlastně myslíte?“ tvrdí ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Jako jedno z hlavních předvolebních témat vypichuje dostupnost bydlení – mimo jiné agendu, kterou měl na starosti odvolaný pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Když se bavím s kamarády mých dětí, je to teď jeden z největších problémů,“ říká Kupka. Kromě nedávných výroků Andreje Babiše ve Sněmovně, digitalizaci a dobudování českých dálnic se s Čestmírem Strakatým baví i o řediteli státního podniku CENDIS, spadajícího pod ministerstvo dopravy – v jejím čele byl podle Kupky nedávno potvrzen dosud pověřený ředitel Jan Paroubek, který má přitom na kontě předražené zakázky. Jsou sliby Petra Fialy realistické? Jak chce vláda řešit nedostupné a chybějící bydlení v Česku? Proč se cíl digitalizovat všechny agendy státu do února 2025 nestihne? A jak chce ODS reagovat na útoky Andreje Babiše a zároveň ukazovat výsledky své práce? Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
-
Německá vláda směřuje k předčasným volbám. „Je to úleva, agonie je u konce – tak nějak vypadá nálada v Německu,“ říká Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů, který sleduje německou politiku. Kancléř Olaf Scholz je vnímán jako slabý lídr – má vize, ale nezvládá je komunikovat s veřejností. Jeho snaha o napodobení stylu Angely Merkelové nevyšla, Německo se sice zbavilo závislosti na ruských energiích, ale nadále prohlubuje svou závislost na Číně. „To je velmi špatná zpráva pro Česko. Nedokážeme měnit svůj byznys model tady tak, aby méně závisel na exportu do Německa, proto jsme v krizi společně s ním. Změnit to by znamenalo tvrdě investovat do výzkumu, vývoje, budování nezávislosti, ale od českých politiků vidím jen náznaky,“ tvrdí expert.Favoritem v průzkumech je CDU/CSU, ale očekává se i posílení extremistické AfD. „Nejen extremistická, ale i násilná krajní pravice v Německu existuje dlouhodobě, ale teď v důsledku ne úplně zvládnuté migrační politiky nabírá na síle,“ dodává Eberle. V čem je odkaz kancléřky Angely Merkelové zpochybňovaný? Jak se Německo pokouší redukovat závislost na Číně? Budou tradiční strany ochotné vládnout s AfD na celostátní úrovni? S jakými problémy se aktuálně potýká bývalé východní Německo? A co tohle všechno znamená pro Česko?Poslechněte si celý rozhovor! Sledujte nás i na webu CC.cz, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
-
Jediná pirátská europoslankyně Markéta Gregorová má obavy ohledně směřování a síly EU v kontextu rostoucího vlivu politiků, jako jsou maďarský premiér Viktor Orbán a předseda slovenské vlády Robert Fico. „Většina jejich voličů nechce autoritářský režim, ale mají strach, tak volí trochu konzervativněji. To nahrává populistům typu Fico. Ten strach mohou pak neuvěřitelně snadno monetizovat na voličské hlasy,“ tvrdí Gregorová v podcastu Crunch s Čestmírem Stakatým. O slovenském premiérovi v souvislosti s jeho nedávným vystoupením v ruské státní televizi říká, že je „zbabělec“. A kritizuje i slabého „neodvážného“ premiéra Petra Fialu, se kterým byli Piráti ještě donedávna ve vládě. „Já jsem tu naši účast v kabinetu tři roky kritizovala, ale zase je vidět, jak dobří týmoví hráči jsme celou tu dobu byli. Piráti pořád mají české politice co nabídnout. Pořád je tu prostor pro skutečné zefektivnění státu místo kamarádšoftu,“ tvrdí. V podcastu mluví i o obranné politice EU a tvrdí, že se svět pomalu otáčí do spirály válek. Závislost na USA a nedostatečná koordinace v oblasti obrany dle ní EU oslabují a dělají z ní snadnou kořist pro mocnosti jako Rusko a Čína. Definuje se Gregorová jako „levičák“? Proč ji naštvala debata kolem chystaného kybernetické bezpečnosti? Zradili Piráti své voliče, když za jejich vlády skončil server Ulož.to? A co si Gregorová odnáší z pozorovatelské mise při gruzínských volbách?Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás i na webu CC.cz, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
-
Nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) nastoupil do funkce necelý rok před koncem mandátu vlády Petra Fialy. Co chce za tak krátkou dobu stihnout? V podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým hovoří o svých prioritách a plánech v oblasti energetiky. Vlček slibuje stabilní a cenově dostupnou energii, i přes to, že se Česko podle nové analýzy ČEPS stane nejspíše už po roce 2025 čistým dovozcem elektřiny. Dřívější odklon od uhlí a zákaz podpisu smlouvy na dostavbu Dukovan podle šéfa rezortu průmyslu nejsou problém. „Bylo by velmi prapodivné a nestandardní, pokud by ÚOHS zpochybňoval to, co u něj od roku 2020 konzultujeme,“ říká k rozhodnutí antimonopolního úřadu z minulého týdne. A tvrdí, že elektřina v Česku dlouhodobě zlevní – tedy pokud se bude investovat do rozvoje nových zdrojů a distribuční soustavy. Vlček, mimo jiné autor nové Hospodářské strategie, jejímž cílem posunout Česko mezi TOP 10 ekonomik Evropy, říká, že chce aby Česko začalo zase vyhrávat. A pokouší se o dialog s opozicí a hledání konsenzu v klíčových otázkách. „Nedostatečná kontinuita je jeden z největších problémů našeho státu. Skáčeme ode zdi ke zdi, neskutečně plýtváme zdroji. Za opozicí budu poctivě chodit,“ tvrdí nový ministr.Jak chce ministr Vlček zajistit dostatek energie pro Česko po roce 2025? Stihnou se Dukovany dostavět včas? Co říká na zestátnění ČEZu a prodlužování windfall tax? A v čem se liší od svého předchůdce Jozefa Síkely?Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás i na webu CC.cz, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.00:00 Co se dá stihnout rok do voleb?01:22 Zvýšení poplatků pro ČT a ČRo? Starostové to chtějí stihnout04:17 Budoucnost české energetiky: S jakými scénáři se pracuje?07:48 „Poslední roky ukázaly, jak moc jsme zaspali“13:51 Proč je Net4Gas podle Vlčka dobrý nákup16:33 Stihne se dostavba Dukovan?19:57 Zestátnění ČEZu22:06 Prodloužení windfall tax23:54 Vstup do firmy Rolls-Royce a vývoj modulárních reaktorů26:30 Nová hospodářská vize: Dostat Česko do top 10 ekonomik Evropy30:28 „Celostátní politika je konflikt. Já chci pracovat na kontinuitě“
-
Buď se musí změnit časový harmonogram kompletního přechodu na čistou mobilitu v roce 2035, anebo se musí změnit to, co považujeme za čistou mobilitu,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto, v podcastu Crunch. Zájem zákazníků o elektromobily se nevyvíjí tak rychle, jak se očekávalo. Tradiční evropské automobilky stále drží vývoj a výrobu dvou technologií a vyčkávají, jestli evropští politici dají výrobcům i zákazníkům více času na adaptaci. Škoda Auto se přitom podle Jahna, nejvýše postaveného Čecha v managementu automobilky, daří „extrémně dobře“. Firma se v prodeji automobilů v Evropě pohybuje kolem čtvrtého místa, oceňují ji i nároční zákazníci v Německu či Švýcarsku a rebranding z ní setřásl pověst „chudého“ auta. Proč se Jahn staví za revizi Green Dealu a rychlému přechodu na elektromobilitu? Proč Čína tuhle vlnu chytla včas? Čím se Škoda Auto může inspirovat u Tesly? A bude se v českých závodech propouštět?Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás i na webu CC.cz, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.00:00 Jsou automobilky na slepé cestě k elektromobilitě? 6:28 Rozdílný zájem zákazníků o elektromobily – Jak je na tom Evropa? A český trh?11:45 Nižší ziskovost u elektromobilů13:16 Mohou se tradiční automobilky inspirovat u Tesly? 17:15 Jak přehodnotit Green Deal26:40 „To, jestli Evropa přejde na elektromobilitu, nebo ne, planetu nespasí“32:12 Bude se propouštět? 34:43 Rebranding a úspěch Škodovky v Evropě36:32 Vodíková technologie a budoucnost mobility ve městech
-
Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se vrací do politiky s cílem obnovit sílu levice a bojovat za sociální spravedlnost – nedávno převzala jako předsedkyně vedení SOCDEM (bývalá ČSSD). Od některých kolegů ve straně čelí kritice za to, že se chce spojovat do širší levicové koalice s hnutím Stačilo! vedeným Kateřinou Konečnou. „Ve volebních modelech máme pod 2 % a spousta lidí mi říká ‚to zvládneš za rok vytáhnout‘. Já si to nemyslím, protože tu politiku už trošku znám, a tak hledám spojence,“ říká k případné spolupráci s komunisty. „Spousta lidí má pocit, že sociální stát už byl vybojován, ale ty problémy se podle mě budou vracet. To, jak nám klesla v posledních třech letech životní úroveň, je toho důkazem. Celá ekonomika je v háji. Protiukrajinské nálady v Česku do velké míry zavinila vláda, protože se tak moc soustředila na zahraniční politiku, že ji kompletně ujela celá domácí politika,“ kritizuje vládu Petra Fialy.
Jaký je potenciál sociální demokracie, když se tradiční levicoví voliči otočili k jiným stranám? Je sociální stát „pod útokem“, jak Maláčová tvrdí? Kam chce investovat, aby česká ekonomika opět začala růst? A jak zpětně hodnotí vládnutí s Andrejem Babišem?
Poslechněte si celý rozhovor.
-
„S nadsázkou říkám, jestli do Prahy, tak na prezidenta. Kdybych si mohl vybrat mezi hejtmanem a ministrem, tak si vyberu hejtmana, je to daleko zábavnější práce bez silných tlaků zájmových skupin. Nevím, jestli jsem vlastně schopný dělat politiku na celostátní úrovni. Uvědomuju si své limity,“ říká jedna z hvězd krajských voleb, lidovecký hejtman Jan Grolich, který v Jihomoravském kraji v čele kandidátky Spolu získal téměř 40 %. Na šéfa KDU-ČSL nakonec nekandiduje – tvrdí, že o víkendu na sjezdu vyhraje Marek Výborný, současný ministr zemědělství. A doufá, že mu členové strany navolí jednotný tým, který nebude vyvažovat mezi konzervativním a liberálním křídlem. „Mně by se těžko komunikovalo a obhajovalo, jak tu vládní strany uplynulé tři roky jednaly. Procesní ‚vítězství‘ při jednání ve Sněmovně, kdy totálně blokujete opozici – to je mi cizí,“ tvrdí jeden z největších talentů strany. Za jakých podmínek by Grolich chtěl lidovce vést? Jak Grolich hodnotí Petr Fialu jako premiéra po odchodu Pirátů z vlády? V jakém světle vidí celkovou situaci ve Sněmovně? A v čem se shoduje s dalším krajským suverénem, jihočeským hejtmanem Martinem Kubou?Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás i na webu CC.cz, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
-
Přesně rok po rozsáhlém teroristickém útoku Hamásu se napětí v regionu dále stupňuje. Izrael podniká vojenské operace v Gaze a Libanonu proti Hamásu a Hizballáhu, dostává se konfliktu s Íránem. „Ten masakr byl sám o sobě bezprecedentní. Druhá věc, která je pro mě možná srovnatelně důležitá je, jak se hodně zpolarizovala debata o Blízkém východě. Kolik lidí, kteří do té doby o regionu nevěděli prakticky nic, se najednou stali zarytými halasnými glosátory,“ říká v podcastu Crunch Břetislav Tureček, expert na Blízký východ a bývalý zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu. „Česká zahraniční politika vůči Izraeli je unikátní, je postavená na osobních vazbách. Jan Lipavský je poddajný ministr zahraničí, na rozdíl od Karla Schwarzenberga, který prosazoval havlovské pojetí lidských práv,“ říká o až nekritické podpoře Izraele ze strany Česka. Jaká je aktuální pozice Benjamina Netanjahua? Proč nelze o tak komplexním konfliktu mluvit jako o boji „dobra“ a „zla“? Kam může napětí na Blízkém východě eskalovat? Poslechněte si celý podcast!
-
Martin Kuba je emotivní - po fenomenálním úspěchu v nedávných krajských volbách, kdy obhájil post jihočeského hejtmana, se jej všichni ptají, co má dělat ODS, aby příští rok drtivě neprohrála sněmovní volby s Andrejem Babišem. A to jej trochu štve. „Moje dlouhodobá práce v jihočeském kraji nikoho z Prahy nezajímala. Já nevím, kdo má převzít ODS, aby příští rok na celostátní úrovni dokázala to stejné, co já - to teď není možné pro nikoho,“ tvrdí v rozhovoru pro podcast Crunch. Muž, který do vedení ODS vytáhl Petra Fialu, o premiérovi teď tvrdí, že ztrácí příliš mnoho energie snahou udržet pětikoalici pohromadě. „Petr Fiala je obklopen lidmi, kteří mu malují ten příběh růžovější, než je. A on ho také růžovější chce vidět,“ říká. Proč Kubu neláká postavit se do čela ODS? Jaký je jeho recept na získání 47% hlasů v krajských volbách? Jak se dá propojit vysoká politika a podnikání? A co jej uráží? Poslechněte si celý rozhovor!
-
Růst české ekonomiky se potácí na chvostu Evropské unie a bez jasné vize to podle ekonoma Aleše Roda lepší nebude. V novém díle podcastu Crunch člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) vysvětluje, proč nestačí mít stovky strategií, ale je potřeba odvaha zodpovědět nepopulární otázky. Rod otevírá debatu o navýšení příjmů státního rozpočtu, a odhaluje, kde vidí největší potenciál pro úspory. Proč by se měli Češi připravit na „cukr a bič“ ve zdravotnictví a jak souvisí český NIMBYsmus s naším ekonomickým potenciálem?
Pusťte si celý rozhovor v podcastu Crunch. A sledujte nás i na webu CC.cz, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
-
Eliška Olšáková, poslankyně za Starosty a předsedkyně Sdružení místních samospráv, v podcastu Crunch kritizuje návrhy na slučování obcí a zřizovatelů škol, které považuje za neefektivní a negativní pro venkovské komunity. „Nevím, jestli uspoření nepatrné části rozpočtu stojí za to, abychom si rozbili to, co nám v území funguje,“ říká Olšáková o návrzích NERVu, které se opakovaně dostávají na stůl. Zároveň kritizuje chystané povinné zálohování PET lahví, které by podle ní například zatížilo malé venkovské prodejny, a mluví i o nutnosti zachovat malé školy. Poslechněte si celý rozhovor!
-
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka stále neví, zda bude na říjnovém sjezdu KDU-ČSL obhajovat funkci předsedy strany. Chce počkat na výsledky krajských a senátních voleb. „Potřebujeme zdravou obměnu toho týmu. Je na místě dát prostor úspěšným krajským politikům s mladou energií, ale nechci dávat nikomu polibek smrti,“ říká k dalším kandidátům v podcastu Crunch. „Nikdo od nás nemůže čekat, že budeme liberálně progresivní hnutí – my jsme tradiční, hodnotově konzervativní strana, která je zároveň velmi praktická a řeší vaše problémy,“ tvrdí Jurečka. V podcastu Crunch mluví také o rozsáhlé digitalizaci na rezortu práce, podpoře MotoGP, v čem jsou chystané změny v zákoníku práce win-win pro zaměstnance nebo jestli je na místě v kampani ministerstva používat výraz nemakačenko. Poslechněte si celý rozhovor!
-
Soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková v podcastu Crunch mluví o rovnosti, kulturních válkách, „mužském“ právu nebo o citlivém jazyce. „Rovnost je možnost, aby se každý mohl rozvíjet takovým způsobem, jaký chce. Stereotypy, ve kterých žijeme, ať už společenské nebo právní, někdy mohou vést k tomu, že je člověk tlačen do věcí, které nechce. Už Masaryk byl feminista,“ říká respektovaná právnička, bývalá ústavní soudkyně a spoluautorka knihy Mužské právo. Pusťte si celý rozhovor v podcastu Crunch. A sledujte nás i na webu CC.cz, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
-
Kdybychom byli v koalici s Andrejem Babišem, vláda bude pravicovější. Označení „fialová diktatura“ je nadsázka, ale nebavit se s opozicí je nezodpovědné, říká Petr Macinka, předseda strany Motoristé sobě, kterou nyní chce „z politického startupu změnit ve stranu“. Proč by šel do koalice s hnutím ANO, i když jeho postoje označuje jako „povrchní“? Jak se dívají Motoristé na členství v EU a ukončení války na Ukrajině? Jakým způsobem zapojí Filipa Turka do sněmovních voleb v příštím roce? Poslechněte si celý podcast Crunch. Sledujte nás i na webu CC.cz, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
-
Kamala Harris jede na vlně, protože najednou vypadá jako kandidátka přinášející změnu. Do listopadu to ale bude těžké udržet, tvrdí odborník na americkou politiku Matěj Schneider v podcastu Crunch.
Donald Trump je nervózní. Na červencový atentát a jeho ikonickou fotku se téměř zapomnělo, média ovládla výměna demokratického prezidentského kandidáta, když z boje o Bílý dům odstoupil Joe Biden a jako zástupce určil svou viceprezidentku Kamalu Harris. V aktuálních průzkumech už několik procentních bodů ztrácí. Kdo vlastně je dosud „neviditelná“ politička? A představuje levicovou hrozbu, jak ji vykreslují republikáni i někteří konzervativní evropští komentátoři? A který z kandidátů by byl pro českou zahraniční politiku lepším vítězem? Poslechněte si celý podcast.
- Показать больше