Эпизоды
-
Dziś wraz z Łukaszem Januszkiem i Tomaszem Niemcem, porozmawiamy o tym co ma wiersz o drzewie figowym do rozwoju osobistego, oraz o tym, dlaczego w przypadku Lean często zapominamy o innych wartościach niż mierzenie marnotrastwa.
-
Dziś wraz z Łukaszem Januszkiem i Tomaszem Niemcem porozmawiamy o roli szczęścia w rozumieniu losu, o tym jak zarządzać nieoznaczonością wynikającą z losu oraz o znaczeniu efektu IKEA - jak nam może pomóc lub zaszkodzić.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Dzisiaj wraz z Łukaszem Januszkiem skupiamy się na analizie samego podcastu DW i wyciągamy wnioski - dokąd idziemy, jak adaptować się do otoczenia, czemu nie da się trafić od razu i że trochę zmieniamy formę, pozostając bez zmian dla tych, którzy już lubią nas słuchać.
-
Dzisiaj wraz z Łukaszem Januszkiem porozmawiamy sobie o dlaczego staramy się być fatalni w komunikacji wprost i o tym dlaczego komunikacja bezpośrednia nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.
Najprostsza sytuacja. Żona lub mąż pyta Cie jak było w pracy? Zamiast odpowiedzieć prawdę mówisz, że dobrze.
Często zamiast powiedzieć prosto z mostu i powiedzieć jaką mamy intencje, opakowujemy to w różne ozdobniki, sarkazm, ironie lub omijamy temat.
Czemu tak robimy? Czy to wynika w wcześniej wspomnianej fatalności w komunikacji wprost, czy jest to coś bardziej skompikowanego?
A w drugiej części - Just One More Thing:
* Bartek => chat gtp i now rzeczywistość w zakresie edukacji.
* Łukasz => Co ma gotowanie wspólnego z shu ha ri. -
Dzisiaj wraz z Tomaszem Niemcem i Łukaszem Januszkiem porozmawiamy sobie o zabijaniu kultury organizacyjnej, poprzez nagradzanie toksycznych zachowań wysokowydajnych ludzi.
Wyobraź sobie sytuację, że w Twojej firmie mówi się o dbaniu o samopoczucie pracownika, a awans dostają ludzie, którzy wyżywają się na innych, idą po trupach do celu.
Dla Ciebie to prawdopodobnie jest toksyczne zachowanie, które z biegiem czasu zauważasz regularnie.
Co w tej sytuacji robisz? Czym są zachowania toksyczne oraz w jaki sposób wpływają na kulturę organizacyjną firmy?
W drugiej części - Just One More Thing:
* Tomasz => o budowaniu topologii zespołów - Książka
* Bartek => O modelach i manipulowaniu ludźmi
* Łukasz => Intencja, a efekt -
Dzisiaj wraz z Łukaszem Januszkiem, porozmawiamy sobie o aktualnym stanie sztucznej inteligencji z różnych stron: prawnej, etycznej, możliwości, problemów. W czym ważne jest to, że żadne z nas przyszłości przewidzieć nie umie ;-).
W części pierwszej został wspomniany artykuł o naruszeniu prawa autorskiego.
W drugiej części - Just one more thing:
* Bartek opowie o productivity oraz automatyzacji
* Łukasz o budowania trwałych relacji. -
Dziś wraz z Łukaszem Januszkiem i Tomaszem Niemcem porozmawiamy o tym czy aplikowanie na oferty pracy bez widełek to powód do wstydu i co to ma wspólnego z brakiem szacunku.
Bartek - o przekazywaniu wiedzy młodemu pokoleniu i książce "Jak działa człowiek" Tomasza Rożka Łukasz - o AI i tworzeniu sztuki midjourneystable diffusion uiuzupełnienie odcinka Tomasz - o stronie pomofocus.
Natrafiliśmy na reklamę, która początkowo stała się kością niezgody, a potem postanowiliśmy się jej bliżej poznać, by zrozumieć co autor miał na myśli, oraz w jaki sposób widełki, a raczej ich brak, łączy się z szacunkiem.
A w części drugiej - Just one more thing: -
Porozmawiamy o tym czy firma to twoja rodzina, czy należy się bać gdy pracodawca chce być Twoim ojcem chrzestnym i jak rozpoznać, czy jest się w kolejnym sezonie The Sopranos?
Pracujesz w jednym miejscu już wiele lat, czujesz się jak w domu. W sumie to jest Twój drugi dom, a może nawet i pierwszy.
Czy to powód do obaw? Czy to droga w przepaść i wyzysk przez pracodawce?
Link do Tomka do odcinka: twit
A w części drugiej:
* Żółw - doświadczeniu i wieku,
* Tomek - Scrum sim game,
* Bartek - factfulness -
Dziś wraz z Łukaszem Januszkiem oraz Tomaszem Niemcem porozmawiamy o cichym odchodzeniu, o tym czy robienie minimum jest powodem do wstydu, oraz gdzie leży prawdziwy problem.
Nowy trend na Tik Toku — menadżerowie mówią o pracownikach, którzy robią minimum. Dla nich to powód do wstydu.
Dla nas to powód, by zagłębić się w temat komunikowania oczekiwań, poziomów satysfakcji i tolerancji oraz zawłaszczenia pojęcia, które z odchodzeniem ma mało wspólnego.
A w części drugiej:
* Tomek => antypersony
* Żółw => o przyszłości i stawaniu się lepszym
* Bartek => remonty, odpowiedzialność za terminy i komunikacja
-
Dziś Łukasz Januszek i Tomasz Niemiec porozmawiają o problemach i podejściu do problemów w kontekście różnic między bycia konsultantem z zewnątrz a bycia pracownikiem w organizacji.
Czy jest pole do współpracy? Na których problemach się skupić a które zignorować? Jakie techniki mogą pomóc w tym wyborze? Wszystko oczywiście z przykładami.
O tym wszystkim porozmawiamy sobie w odcinku w części pierwszej podcastu.
A w części drugiej:
* inspiracja - jak wziąć koncepty z innej dziedziny i jak poszerzyć spektrum możliwych rozwiązań
* sokowirówki - czemu tak trudno zbudować procesy które działają, czemu procesy trzeba hodować (a nie projektować) i czemu procesy powinny mieć obejścia. -
## Temat odcinka: Dlaczego credo jest ważne?
Dziś wraz z Łukaszem Januszkiem i Tomaszem Niemcem porozmawiamy o credo, czyli odzwierciedleniu wartości w organizacji. Często mylnie uważamy, że jego główna funkcja to marketing, zapominając o tym, że może nam pomagać radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Czy spotkał*ś się z sytuację, że credo firmy mówi, że najważniejszy jest pracownik, a w rzeczywistości firm zachowuje się zupełnie inaczej.
Zagranie celowe, czy też niezrozumienie celu posiadania credo?
O tym wszystkim porozmawiamy sobie w odcinku w części pierwszej podcastu.
A w części drugiej:
## Just one more thing:
* Tomek - Daniel Vacanti - [When It will be done]
* Bartek - Susan Cain - [Quiet: The Power of Introverts in a World That Can't Stop Talking]
* Żółw - Albert O. Hirschman - [Exit, Voice, and Loyalty: Responses to Decline in Firms, Organizations, and States]
-
Dziś razem z Tomaszem Niemcem i Żółwiem porozmawiamy o tym, od czego zależy nasza wartość na rynku, jak się wycenić i jak to się ma do aktualnie wykonywanej pracy i sytuacji dookoła nas.
Bartek: https://www.blinkist.com/enTomek: ContiniousDelivery https://charleslambdin.wordpress.com/2020/12/02/house-of-communication/amp/?__twitter_impression=true&utm_source=pocket_mylisthttps://speechnotes.co/Żółw: Pułapka myślenia, expert beginner => https://astralcodexten.substack.com/p/trapped-priors-as-a-basic-problem
Na Linked-In dostajesz propozycje pracy lub słyszysz na korytarzu, że ktoś zarabia więcej. Przecież macie takie same obowiązki. Coś tu nie gra.
W takiej sytuacji pierwsza myśl jest taka: czy jestem gorszy, czy nie potrafię doszacować swojej wartości, a może po prostu jest coś, czego nie wiem.
Planując zmianę pracy, iść po podwyżkę, lub rozpoczynając działalność gospodarczą, warto wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpłynąć pośrednio lub bezpośrednio na to ile powinniśmy otrzymać za godzinę pracy, usługę.
I tym zajmiemy się w 1 części odcinka.
W drugiej części, czyli "Just one more thing": -
Dziś wraz z Tomaszem Niemcem i Łukaszek Januszkiem, porozmawiamy o tym, co może, a co powinien zrobić pracodawcy, gdy drastycznie zmieniają się zasady finansowe na rynku.
Tomek: Funretrospectives.comŻółw: Serial ArcaneBartek: Idiolekty, Behaviolekt i Remigiusz Mróz
Zmiany w podatkach, otwierające się nowe firmy, pandemia i podobnego typu czynniki negatywnie wpływają na moc nabywczą pracowników.
Czy w takiej sytuacji danie podwyżki to dobry pomysł? Czy da się uniknąć dania podwyżki? Co pracodawca może a co powinien zrobić? I co może zrobić pracownik?
Just one more thing: -
Czy Open source to tania siła robocza?
Dziś wraz Łukaszem Januszkiem porozmawiamy o tym jak zły humor jednego programisty, może popsuć weekend dużej ilości osób, skąd wynika taka niestabilność i dlaczego open source to nie tania siła robocza.
Niedziela wieczór. Chcesz dokończyć pracę, którą odłożył*ś na później. Naciskasz przycisk, będąc już myślami przy wieczornym seansie na Netflix.
Widzisz niezrozumiały dla Ciebie błąd.
Ponawiasz próbę... Nadal nic.
Wkurzon*, że nie możesz zrobić ostatniego kroku, który miał być formalnością, próbujesz różnych rozwiązań. Bezskutecznie.
Następnego dnia tłumacząc się szefowi z zaistniałej sytuacji okazuje się, że nie dość, że to nie wina jakiegoś Twojego błędu, to jeszcze za całą sytuację odpowiada ktoś zniesmaczony wykorzystywaniem swojej pracy i wiecznymi pretensjami. Do czegoś co przecież robił za darmo dla innych.
Brzmi jak scenariusz z jakiegoś filmu sensacyjnego? Nie do końca, bo ta sytuacja miała miejsce 9.01.2022.
Dzień w którym na chwilę zatrzymał się świat developmentu IT. I to nie przez zły humor jednego programisty ale przez coś bardziej skomplikowanego.
Podcast będzie o wolnym oprogramowaniu, wyzysku taniej siły roboczej, wykorzystywaniu czyjejś pracy oraz ryzykach z tym związanych.
Linki do tej części:
* https://www.bleepingcomputer.com/news/security/dev-corrupts-npm-libs-colors-and-faker-breaking-thousands-of-apps/
* https://qz.com/646467/how-one-programmer-broke-the-internet-by-deleting-a-tiny-piece-of-code/](https://qz.com/646467/how-one-programmer-broke-the-internet-by-deleting-a-tiny-piece-of-code/
* https://sekurak.pl/krytyczna-podatnosc-w-log4j-co-wiemy-jak-wygladaja-ataki-jak-sie-chronic-cve-2021-44228-rce/
* https://www.youtube.com/watch?v=6Sz5wBBXzpcW drugiej części - Just One More Thing:
* Bartek mówił o http://akademiasuperbohaterow.pl
* Żółw o mediach społecznościowych, bańkach informacyjnych i ryzykach ... -
W tym odcinku, wraz z Tomaszem Niemcem i Łukaszem Januszkiem, rozmawiamy o definiowaniu celów dla członków zespołu developerskiego.
Chciałbyś, by Twój zespół wziął odpowiedzialność za realizację celów biznesowych. Nie chcesz definiować dla nich celów typu: naucz się MongoDB czy innego frameworka, ale by pozostawić im dowolność na tyle, by sami zdecydowali, czego potrzebują.
Jak to zrobić, by ich nie zniechęcić, czy przytłoczyć, jednocześnie dbając o odpowiednią atmosferę i motywację?
W drugiej części odpowiemy na pytanie słuchacza (Mateusza) jakiej muzyki słuchamy w czasie wysokiej motywacji / jakiej w czasie obniżonej energii do działania i dlaczego?
W trzeciej części zatytułowanej Jeszcze Jedna Rzecz:
* Tomasz o Miro albo Muralu
* Bartek o książce "Bóg. Ludzka historia religii" - Reza Aslan
* Żółw historia Iplox oraz użycia śpiewu ptaków ;) -
W tym odcinku, w nieco okrojonym składzie (Tomek Niemiec i Łukasz Januszka), rozmawiamy o rozwoju. Jak my się rozwijamy Skąd czerpiemy materiały, inspiracje, kierunek dla rozwoju? Jakie wskazówki możemy sprzedać borykającym się ze swoim rozwojem?
Na zakończenie tematu natomiast przedstawimy naszą opinię na temat tego, kto odpowiada za rozwój - czy jest to w interesie pracownika, pracodawcy, lidera, a może bliskich? M.in. dyskusja w kontekście tego tweeta:
https://twitter.com/mathiasverraes/status/1449340933036777473?s=20
Jeszcze Jedna Rzecz:
Tomek - podcast At The Table with Patrick Lencioni
Łukasz - o Southwest Airlines, tłuszczu i nadmiernej optymalizacji -
Dziś wraz z Tomaszem Niemcem i Łukaszem Januszkiem porozmawiamy o tym czy trzeba być ekstremalnie odpowiedzialnym.
https://www.thriftbooks.com/w/extreme-ownership-how-us-navy-seals-lead-and-win_leif-babin_jocko-willink/9654753https://www.thriftbooks.com/a/patrick-lencioni/198304/https://www.thriftbooks.com/a/simon-sinek/206234/https://www.franklincovey.com/7-habits-book/https://www.vegafactor.com/book/
Jako dzieci każdy chciał być kimś innym: strażakiem, żołnierzem czy kosmonautą. Nikt pewnie nie spodziewał się, że każdą z tych ról wiąże się branie odpowiedzialności. W szczególności za swoją pracę lub za inne osoby.
Extreme ownership to koncept pokazujący jak ważna jest odpowiedzialność w ekstremalnych warunkach, w takich w jakich stawiani są żołnierze US Seals.
Pozostaje pytanie czy da się wykorzystać ten koncept w warunkach pokoju.
Użyteczne linki z pierwszej części:
A na koniec...
... Tomek o Agile for Humans
... Bartek o podejściu LowCode & NoCode
... Żółw o swoim sposobie organizacji danych i linków -
Dziś wraz z Tomaszem Niemcem i Łukaszem Januszkiem porozmawiamy o naszych ulubionych prawach tłumaczących zjawiska w organizacjach.
Porozmawiamy między innymi o prawie Little'a, Conway'a, Goodhart'a, ale także pokażemy, dlaczego warto zrozumieć co się za nimi kryje.
No chyba, że np. chcemy wpłynąć na zachowanie pracowników i potem dziwić się dlaczego są zmotywowani do zupełnie innych czynności, niż od nich wymagamy ;)
Następnie pytanie od słuchacza odnośnie motywacji liderskich.
A na koniec....
... Bartek o newsletterze => https://nowy.me
... Żółw o Production, a Production Capability
... Tomek o Office Vibe => https://officevibe.com/ -
Dziś wraz z Tomaszem Niemcem i Łukaszem Januszkiem porozmawiamy o tym kim jest lider, po czym poznać dobrego lidera oraz dlaczego obecnie na rynku IT bardzo trudno znaleźć dobrego lidera.
Project manager, product owner, scrum master, team leader - to tylko niektóre stanowiska, które nazywamy mianem lidera.
Jest to tytuł nadawany praktycznie automatycznie.
Kim jest dobry lider i jakie są jego cechy?
Z drugiej strony można zaobserwować niechęć do pełnienia tej roli. Coraz trudniej znaleźć dobrego kandydata na rynku pracy. Dlaczego tak jest?
Następnie pytanie od słuchacza o to czy lider powinien okazywać emocje.
A na koniec….
… Tomek o ciemnych sekretach modelu Spotify.
… Bartek o zaufaniu, transformacji wartości oraz blockchainie
… Żółw o bazyliszkach, czyli informacja zamieniająca w kamień
A tutaj użyteczne linki:
https://en.wikipedia.org/wiki/BLIT_(short_story)
http://www.infinityplus.co.uk/stories/blit.htm
https://ansible.uk/writing/t3_002.html -
Dziś wraz z Tomaszem Niemcem i Łukaszem Januszkiem porozmawiamy o zbrodniach na metrykach, jakie wiedzieliśmy w swoich zespołach/projektach.
Takim ciekawym przykładem zbrodni tworzenie metryk do rzeczy, których się nie do końca rozumie. Takie metryki nie budzą zaufania, a nawet mogą powodować ich ignorowanie.
Nie martw się. To od dawna tak jest. To, że jest na czerwonym, to kompletnie nic nie znaczy.
Dzisiaj porozmawiamy sobie właśnie o sytuacjach w projektach, których powinniśmy unikać. O miernych miernikach, które z jakiegoś powodu nie budzą naszego zaufania.
Następnie pytanie od słuchacza odnośnie granicy micromenadżmentu.
A na koniec....
... Żółw o kołe Schwartza => https://i2s.anu.edu.au/resources/schwartz-theory-basic-values
... Tomek o twoim osobistym asystencie
... Bartek o zrzucaniu winy - Показать больше