Эпизоды
-
Nadchodząca zima będzie trudna dla wielu polskich gospodarstw domowych z powodu wysokich kosztów ciepła i energii elektrycznej. Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?
Forum Energii opublikowało raport zawierający ponad 30 konkretnych działań, które można wdrożyć łatwo i niewielkim kosztem jeszcze przed nadchodzącą zimą. Raport ten jest przyczynkiem do rozmowy w dwudziestym ósmym odcinku podcastu Idee Warte Poznania, w którym gości dr Sonia Buchholtz - ekspertka Forum Energii oraz współautorka raportu.
Jak zmniejszyć zużycie energii i zadbać o swój własny portfel przed najbliższą zimą? Nawet niewielkie inwestycje lub zmiany naszych przyzwyczajeń związanych z ogrzewaniem pomogą zmniejszyć rachunek lub poprawić sytuację grzewczą. W rozmowie poruszone zostały najważniejsze kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę chcąc obniżyć swoje rachunki za energię.
Znajdujemy się w samym środku kryzysu energetycznego. Ceny paliw oraz energii elektrycznej rosną w zastraszającym tempie. Ten stan będzie się utrzymywał dłużej niż przez jedną zimę - w drugiej części rozmowy zarysowane zostały działania (zarówno na poziomie indywidualnym, jak i krajowym), które powinniśmy podjąć w średnim i długim okresie, aby przeprowadzić skuteczną transformację energetyczną i zabezpieczyć się na przyszłość.
Omawiany raport Forum Energii pt. “Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?” dostępny jest do pobrania na stronie: https://forum-energii.eu/pl/analizy/toolbox
Spodobał Ci się ten odcinek? Podcast Idee Warte Poznania możesz wesprzeć finansowo na stronie: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Klimat do uprawy winorośli w naszym kraju poprawił się w ostatnich latach znacząco. I nie chodzi tu tylko o warunki pogodowe, ale i o aspekty prawno-polityczne oraz rosnącą modę na wino. Czy warto inwestować w ten kierunek? I czy nasz kraj ma potencjał, aby zawojować światowy rynek wina?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozmowie, której gościem jest Tomasz Kolecki - sommelier, hydrosommelier, Prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich oraz znawca polskich win.
Rozmowa dotyczy zarówno historii, jak i teraźniejszości oraz przyszłości polskiego winiarstwa. Czy nasz kraj ma tradycje produkcji wina? Jak polska branża winiarska wyglądała na przestrzeni wieków? Jakie były jej największe wzloty i upadki? Co doprowadziło do ponownego odrodzenia tradycji winiarskich w ostatnich latach i jakie mamy perspektywy rozwoju tej branży w przyszłości?
Posłuchaj 27 odcinka podcastu Idee Warte Poznania, a dowiesz się więcej na temat polskich win.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Пропущенные эпизоды?
-
Kryzys energetyczny w Europie stał się faktem. Drastyczny wzrost cen, problemy z dostępnością i konieczność oszczędzania energii - ten kryzys będzie dla nas terapią szokową pokazującą jakie konsekwencje ma uzależnienie od importu paliw kopalnych.
Czy gdybyśmy posiadali odpowiednio dużo odnawialnych źródeł energii, to ten kryzys by nas nie dotyczył? Jakie źródła energii powinniśmy rozwijać i jak się do tego zabrać? I co możemy zrobić w krótkim, a co w długim okresie, żeby poprawić nasze bezpieczeństwo energetyczne i oszczędzić własne portfele?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozmowie, której gościem jest Tobiasz Adamczewski - Dyrektor Programu OZE w Forum Energii. Rozmawiamy na temat kryzysu energetycznego, rozwoju OZE, energetyki wiatrowej i słonecznej, efektywności energetycznej, polskiej polityki energetycznej i nie tylko.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Polska ma potencjał żeby zostać biogazowym potentatem. Możemy produkować czystą energię z odpadów, drastycznie obniżyć emisje gazów cieplarnianych, a przy okazji poprawić nasze bezpieczeństwo energetyczne.
O tym, czym jest biogaz i biometan oraz jak je wykorzystać w polskiej transformacji energetycznej opowiada prof. Jacek Dach - kierownik Pracowni Ekotechnologii Katedry Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W 25 odcinku podcastu Idee Warte Poznania dowiesz się w jaki sposób powstaje biogaz i biometan, a także jakie są ich właściwości oraz możliwe zastosowania. Usłyszysz również o roli, jaką biogaz może odegrać w czekającej nas transformacji energetycznej oraz perspektywach rozwoju tej branży w naszym kraju.
To druga, ale z pewnością nie ostatnia rozmowa dotycząca transformacji energetycznej w podcaście. Zasubskrybuj Idee Warte Poznania na swojej ulubionej platformie podcastowej, aby nie przegapić kolejnych odcinków!
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
W gry wideo gra ponad 40 procent ludzkiej populacji, a branża gier komputerowych jest warta ponad dwa razy więcej niż cała branża filmowa! Co sprawia, że tak bardzo lubimy grać w gry?
Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy w rozmowie, której gościem jest Michał Mycka - badacz użytkowników gier z ponad 10 letnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Michał z wykształcenia jest psychologiem, obecnie przed obroną doktoratu z ekonomii. W trakcie swojej kariery zawodowej pracował z ponad 40 projektami gier wideo od małych gier typu indie po projekty typu AAA.
Podczas rozmowy Michał przedstawia psychologiczne aspekty popularności gier komputerowych. Nie brakuje także odniesień do procesu wytwarzania gier, doświadczeń Michała wyniesionych z różnorodnych projektów oraz trendów panujących w branży. Na koniec Michał wyjaśnia czym tak właściwie zajmuje się badacz użytkowników gier oraz jak nim zostać.
To najdłuższa rozmowa, jaka pojawiła się do tej pory w podcaście, a i tak nie wyczerpuje w pełni tematu popularności gier komputerowych - tego typu tematyka z pewnością zagości jeszcze w audycji Idee Warte Poznania.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
Plan rozmowy:
(0:00) Wstęp
(9:50) Definicja gry
(22:05) Rynek gier
(25:19) Dlaczego gry są popularne
(28:18) Wstęp do teorii samostanowienia
(33:48) Potrzeba kompetencji
(48:26) Potrzeba autonomii
(58:36) Potrzeba więzi
(1:17:21) Uzależnianie od gier
(1:26:02) Dostępność cyfrowa
(1:28:42) Inkluzywność
(1:40:10) Praca badacza użytkowników gier
(2:24:11) Zakończenie
-
Dwudziesty trzeci odcinek podcastu Idee Warte Poznania to podróż w przyszłość edukacji.
Czy obecny system edukacji ma szansę przetrwać? Jakie najważniejsze czynniki wpłyną na to jak uczymy się my i nasze dzieci? Z jakimi wyzwaniami będzie się mierzyć edukacja w przyszłości?
Gościem odcinka na temat przyszłości edukacji jest Krzysztof Patkowski. Krzysztof to politolog i manager z wieloletnim doświadczeniem, który od kilkunastu lat pracuje na styku edukacji i biznesu – obecnie w Collegium Da Vinci w Poznaniu.
W podcaście rozmawiamy o wyzwaniach jakie przed edukacją stawia współczesny świat oraz o tym jak na te wyzwania odpowiedzieć na przykładzie doświadczeń Krzysztofa i rozwiązań stosowanych w Collegium Da Vinci.
PS. Wspomniany w rozmowie Raport opracowany przez Collegium Da Vinci we współpracy z infuture.institute pod tytułem “Przyszłość edukacji. Scenariusze 2046” dostępny jest do pobrania pod adresem: https://raport.cdv.pl/
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Nadzieje związane z wykorzystaniem wodoru jako kluczowego elementu zasilającego zieloną transformację nie są nowe. Czy tym razem nie skończy się tylko na nadziejach? Czy jesteśmy świadkami początku ery gospodarki wodorowej?
Czym jest wodór oraz jak możemy go wykorzystać w procesie transformacji energetycznej usłyszysz w rozmowie, której gościem jest Chris Kwacz z Meet Hydrogen. Chris to wielki entuzjasta gospodarki wodorowej, a Meet Hydrogen to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz rozwoju czystej energii opartej o wodór.
Jakie są największe korzyści związane z wykorzystaniem wodoru? Na jakich obszarach wodór może znaleźć zastosowania? Jakie problemy i wyzwania się z tym wiążą oraz jak je przezwyciężyć? Wreszcie jak wygląda wykorzystanie wodoru w Polsce i na świecie? Oraz czy nasz kraj ma szansę stać się jednym z liderów gospodarki wodorowej?
Więcej na temat wodoru znajdziesz na stronie Meet Hydrogen (https://meethydrogen.com/). Jednym z ich projektów jest HySchools Polska, czyli pierwszy w Polsce edukacyjny portal z wiedzą i materiałami na temat gospodarki wodorowej. Aby pozostać na bieżąco z wydarzeniami ze świata wodoru zasubskrybuj Meet Hydrogen w social media!
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Branża gastronomiczna przeszła w ostatnim czasie ogromne trzęsienie ziemi w związku z pandemią i lockdownami. Wiele restauracji tego nie przetrwało, a te którym udało się przejść przez największy kryzys ciągle muszą mierzyć się z niepewnością działania i problemami kadrowymi.
Czy to oznacza, że sytuacja w branży gastronomicznej jest beznadziejna?
Niekoniecznie! Na rynku pojawiły się nowe możliwości - klienci zmienili swoje przyzwyczajenia, nastąpiło duże przetasowanie rynku i pojawiło się miejsce na nowe modele biznesowe.
Gdzie w tym wszystkim miejsce dla technologii? I jaką rolę może ona odegrać w rozwoju rynku gastronomicznego? O tym wszystkim opowiada Emil Konrad z firmy Papu.io.
W jaki sposób technologia zmieni pracę w branży gastronomicznej? Czy sztuczna inteligencja może całkowicie zastąpić kelnerów i kelnerki? Oraz jak będą wyglądały restauracje przyszłości? O tym wszystkim usłyszysz w 21 odcinku podcastu Idee Warte Poznania.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Sen to jedna z podstawowych funkcji życiowych, a jego kiepska jakość drastycznie wpływa na naszą wydajność i samopoczucie. Czy użytkowanie technologii wpływa na to jak śpimy?
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w rozmowie z Mateuszem Majchrzakiem - psychologiem, psychoterapeutą, wykładowcą i ekspertem snu.
Mateusz na co dzień pomaga swoim pacjentom w leczeniu bezsenności, doradza także firmom i sportowcom jak spać lepiej, a przez to osiągać lepsze wyniki.
Czy przed zaśnięciem można grać w gry i oglądać telewizję? W jaki sposób wpływa na nas niebieskie światło z urządzeń elektronicznych? Czy warto korzystać z urządzeń monitorujących sen? O tym wszystkim (i nie tylko) posłuchasz w dwudziestym odcinku podcastu Idee Warte Poznania.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, która zbliża się do nas wielkimi krokami. Czy to dobry moment, żeby zainteresować się elektrykami?
W dziewiętnastym odcinku podcastu Idee Warte Poznania pasją do samochodów elektrycznych postara się Was zarazić Daniel Grzyb.
Daniel jest wielkim entuzjastą elektromobilności, sam od lat jeździ Teslą i działa aktywnie na rzecz promocji samochodów elektrycznych. W rozmowie omawiamy najważniejsze kwestie związane z samochodami elektrycznymi, Daniel dzieli się także swoimi doświadczeniami oraz opinią na temat dalszego rozwoju elektromobilności w naszym kraju.
Czym różni się jazda elektrykiem od jazdy zwykłym autem? Czy samochody elektryczne są ekologiczne? No i wreszcie, czy to dobry moment, żeby przesiąść się na elektryka?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących aut elektrycznych znajdziesz w dzisiejszym podcaście!
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Sztuczna inteligencja, telemedycyna, innowacyjne urządzenie medyczne i wyzwania związane z jego rozwojem - o tym (ale nie tylko o tym) jest osiemnasty odcinek podcastu Idee Warte Poznania.
Moją gościnią jest dr Honorata Hafke-Dys - współtwórczyni StethoMe, czyli pierwszego domowego stetoskopu wyposażonego w moduł sztucznej inteligencji.
Honorata to bardzo inspirująca osoba - naukowczyni, badaczka, a jednocześnie mama, która nie zatrzymała się na teoretycznych rozważaniach, ale wraz ze współpracownikami zabrała się za wdrożenie swojego innowacyjnego pomysłu w życie!
Posłuchaj o tym, czym jest StethoMe, skąd się wziął pomysł na to rozwiązanie, jak wyglądał proces jego realizacji oraz co czeka StethoMe w przyszłości. To bardzo inspirująca historia oraz projekt, któremu warto kibicować.
W jaki sposób technologia może wesprzeć medycynę? Jak zastosować sztuczną inteligencję w praktyce? Czy trudno jest budować innowacyjne rozwiązania w tej branży? O tym wszystkim usłyszysz w dzisiejszym materiale.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Sytuacja jest dramatyczna. I to MY do niej doprowadziliśmy.
Paradoksalne w tym wszystkim jest to, że człowiek (jako gatunek) bardzo dobrze rozumie działanie ziemskiej atmosfery, a mimo to wielu ludzi usilnie tej wiedzy nie chce przyjąć do wiadomości.
Gościem siedemnastego odcinka podcastu Idee Warte Poznania jest prof. Bogdan Chojnicki - specjalista zajmujący się wpływem warunków meteorologicznych na funkcjonowanie ekosystemów z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Prof. Chojnicki jest jednocześnie Członkiem Rady Naukowej Portalu Naukaoklimacie.pl (którego celem jest szerzenie rzetelnej wiedzy naukowej w dziedzinie badań klimatu), a także ekspertem do spraw klimatu często zapraszanym przez media.
W podcaście rozmawiamy o tym czym jest i jak działa klimat, dlaczego mówi się o globalnym ociepleniu oraz jaki jest wpływ człowieka na ten proces. Następnie przechodzimy przez fakty i mity na temat funkcjonowania klimatu oraz dochodzimy do konsekwencji, jakie globalne ocieplenie będzie miało dla nas wszystkich. Posłuchaj co nauka ma do powiedzenia na temat klimatu!
Więcej o klimacie i jego zmianach znajdziesz na: https://naukaoklimacie.pl/
Poczytaj także Klimatyczne ABC: https://klimatyczneabc.uw.edu.pl/
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Sztuczna inteligencja wkracza na coraz więcej obszarów naszego życia. Ochrona zdrowia nie jest tutaj wyjątkiem.
Jakie konsekwencje dla medycyny i systemu opieki zdrowotnej będzie miał rozwój sztucznej inteligencji i jej zastosowań? Jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą wykorzystanie AI w zdrowiu? Jak zmieni się rola lekarzy i innych pracowników służby zdrowia?
W szesnastym odcinku podcastu Idee Warte Poznania Ligia Kornowska opowiada o różnych aspektach wykorzystania technologii (ze szczególnym naciskiem na sztuczną inteligencję) w zdrowiu.
Ligia to aktywna lekarka, a jednocześnie dyrektorka zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, liderka Koalicji AI w Zdrowiu, i propagatorka wykorzystania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia. Ligia była finalistką listy Forbesa "25 under 25" w kategorii "Biznes”, znalazła się także na liście „100 najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia”.
Czy Polska może stać się liderem rozwoju wykorzystania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia? Jakie są największe bariery rozwoju tego typu rozwiązań i co zrobić, żeby je pokonać? Czy polskie start-upy medyczne są innowacyjne i mają szansę na sukces na globalnym rynku? O tym usłyszysz w dzisiejszym materiale.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Powszechna edukacja to filar na jakim zbudowana jest nasza cywilizacja. Jakość kształcenia (nie tylko młodych) ludzi wpływa na wszystkie aspekty naszego życia społecznego i gospodarczego.
Czy system edukacji jest gotowy na wyzwania, jakie niesie ze sobą szybko rozwijający się świat?
Jak kształcić i wychowywać młodych ludzi w rzeczywistości, w której wszystko dzieje się natychmiastowo, a informacje zalewają nas jak potop? Jak skutecznie wykorzystać internet i nowe media w służbie edukacji i czy to jest droga do poprawienia kształcenia w naszym kraju?
O edukacji z perspektywy nauczyciela (ale i twórcy internetowego) posłuchasz w piętnastym odcinku podcastu Idee Warte Poznania, którego gościem jest Dawid Łasiński znany również jako Pan Belfer - nauczyciel z Internetów.
Dawid to nauczyciel chemii pracujący w zawodzie od kilkunastu lat, a jednocześnie edukacyjny superbohater, w którego przekształca się po godzinach w osobie Pana Belfra. Dawid nagrywa materiały edukacyjne, prowadzi i współuczestnicy w wielu projektach związanych z rynkiem edukacyjnym w Polsce, a także często i chętnie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.
W rozmowie poruszamy wątki związane ze stanem oraz przyszłością edukacji w Polsce. Dawid dzieli się swoimi doświadczeniami, obserwacjami oraz poradami, a także swoją wizją idealnego systemu edukacji.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Bez oprogramowania open source dzisiejszy świat internetu i technologii nie mógłby istnieć.
Każdego dnia korzystamy z rozwiązań opartych o open source (chociażby przeglądając internet, czy też używając smartfona), a mimo to dla wielu ludzi określenie to może wydawać się enigmatyczne.
Czym tak właściwie jest open source? I czy pojęcie to dotyczy tylko i wyłącznie oprogramowania?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w rozmowie z Tomaszem Grzemskim - prezesem firmy Macopedia. Tomek to pasjonat nowych technologii, który na co dzień wspiera klientów w procesie cyfrowej transformacji oraz rozwija zaawansowane produkty cyfrowe od eCommerce po magazynowanie.
W rozmowie poruszamy różne zagadnienia związane z open source. Omawiamy motywacje do tworzenia tego typu rozwiązań, plusy i minusy korzystania z open source, czy też mity z tym związane. Całość kończymy na rozważaniu czy idea stojąca za open source ma szansę sprawdzić się także w innych, również tych mniej technologicznych branżach.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Jesteśmy 60 lat po pierwszym locie w kosmos i 3 lata przed powrotem człowieka na Księżyc.
Czy eksploracja kosmosu może ponownie rozpalić ludzką wyobraźnię i napędzić rozwój naukowy i technologiczny? Wszystko wskazuje na to, że stoimy u progu nowej ery podbojów kosmicznych, w którą będą zaangażowane nie tylko wielkie mocarstwa jak Stany Zjednoczone, czy Chiny, ale i wielu innych graczy.
Posłuchaj o tym, jak zaczął się wyścig kosmiczny w XX wieku i co go zatrzymało. A także o tym, jak wygląda obecny krajobraz “rynku” kosmicznego i w jakim kierunku rozwinie się on w kolejnych latach. Podcast porusza m.in. takie tematy, jak misja Artemis, chiński program kosmiczny, SpaceX, Starlink, czy górnictwo kosmiczne.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Czy potrzebujemy sieci 5G? Co ta technologia może zmienić w naszym życiu i funkcjonowaniu? I wreszcie dlaczego wokół tego tematu panuje tak ogromne zamieszanie komunikacyjne?
Sieć 5G podobnie jak drogi, tory kolejowe, linie energetyczne czy gazociągi jest strategicznie ważnym elementem infrastruktury. Elementem, który umożliwia błyskawiczne przesyłanie surowca przyszłości, czyli danych.
W dzisiejszym materiale przyjrzałem się problematyce rozbudowy sieci 5G w kontekście rozwoju takich obszarów jak internet rzeczy, automatyzacja fabryk, telemedycyna, inteligentna sieć energetyczna, czy też zapożyczanie mocy obliczeniowej.
Dotknąłem też zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem czy kwestiami środowiskowymi, gospodarczymi oraz geopolitycznymi, bo wszystkie te obszary są istotne w dyskusji nad siecią 5G.
Jeśli interesują Cię kwestie związane z bezpieczeństwem sieci 5G dla naszego życia i zdrowia, to polecam Ci dwa materiały wymienione we wstępie:
-> “Could Your Phone Hurt You? Electromagnetic Pollution” Materiał z kanału Kurzgesagt – In a Nutshell: https://youtu.be/FfgT6zx4k3Q
-> “5G i telefony komórkowe - czy są dla nas zagrożeniem?” Materiał z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot: https://youtu.be/RQEMyutwyZM
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Żyjemy w zglobalizowanym świecie, w którym wymiana towarowa nigdy nie była tak wielka jak obecnie, a transport cargo jest podstawą, na której opiera się współczesny handel międzynarodowy. Jak działa transport towarów w praktyce?
Gościem dzisiejszego odcinka podcastu jest Marcin Królski - współtwórca i członek zarządu firmy Relopack zajmującej się pakowaniem przemysłowym, produktami opakowaniowymi do transportu oraz relokacjami zakładów przemysłowych.
Rozmawiamy o wynalazkach, które zrewolucjonizowały branżę transportu towarów i umożliwiły funkcjonowanie handlu w globalnym ujęciu i na wielką skalę. Marcin opowiada o różnych rodzajach transportu i ich charakterystyce, a także przedstawia krajobraz rynku logistycznego.
W rozmowie nie brakuje przykładów ciekawych przedsięwzięć logistycznych i nietypowych przesyłek. Poruszamy także kwestię wyzwań, przed którymi stoi branża transportu towarów - od pandemii po zmiany klimatyczne i coraz bardziej widoczny wpływ nowych technologii.
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Nie znają świata bez technologii, mają ambitne plany i zupełnie inne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Czy młodzi ludzie z pokolenia Z odnajdą się we współczesnym świecie? A może zmienią go szybciej niż się wszystkim wydaje?
Do rozmowy zaprosiłem Victorię Leszczyńską - studentkę dziennikarstwa na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Victoria jest przedstawicielką generacji Z - pokolenia młodych ludzi wychowanych w cyfrowym świecie.
Podczas rozmowy odwołujemy się do badań i statystyk dotyczących pokolenia Z, a także naszych osobistych doświadczeń. Dzieli nas dekada w wieku, a łączy zainteresowanie tematem różnic pokoleniowych i tego jaki wpływ na społeczeństwo mogą mieć “Zetki”.
Wychowani w cyfrowym świecie ze wszystkimi tego wadami i zaletami. Ambitni i pracowici, ale może zbyt niecierpliwi. Mniej zbuntowani i z innym nastawieniem do życia. Jacy są przedstawiciele generacji Z w praktyce?
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
-
Komunikacja głosem jest dla nas najbardziej naturalna - czy rozwój botów głosowych sprawi, że będziemy mogli swobodnie porozmawiać z komputerem? Czy voiceboty już niebawem zastąpią ludzkich konsultantów i jeśli tak, to jakie będzie to miało konsekwencje?
O voiceobotach ludzkim głosem opowiada Radek Hołubowicz - współtwórca i członek zarządu firmy Dronn, czołowej polskiej spółki wdrażającej boty głosowe w takich branżach jak bankowość, pożyczki, zarządzanie wierzytelnościami czy telekomunikacja. Dronn koncentruje się na procesach z obszaru windykacji, a jego voiceboty możemy spotkać na co dzień w takich firmach jak Wonga, Nest Bank, Idea Getin czy operator sieci Play.
Podczas rozmowy Radek opowiada czym są i jak działają voiceboty, gdzie i jakie zastosowanie znajdują obecnie oraz jak może wyglądać przyszłość rozwoju tej technologii.
Jeśli ciekawi Cię jak rozwój technologii (a w szczególności sztucznej inteligencji) zmienia sposób komunikacji na linii człowiek-maszyna, to ten odcinek jest dla Ciebie!
Spodobał Ci się ten odcinek? Wesprzyj podcast na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania
- Показать больше