Эпизоды
-
Dziś analizuję trochę narracje wokół wyborów w Stanach Zjednoczonych. Zwycięstwo Trumpa łatwo potraktować jako jednoznaczne zwycięstwo konserwatywnych mężczyzn. Czy jednak, ci którzy krzyczą dziś "Your body, my choice" rzeczywiście są tak pewni swego jak mogłoby się wydawać?
Zapraszam do odcinka, z którym możecie się nie zgodzić ale chciałam go nagrać.
-
Dzisiejszy odcinek nagrywany jest na szybko bo też sprawa jest rozwojowa. Wbrew pozorom w mniejszym stopniu jest poświęcony całej sytuacji z Legimi a w większym - jak właściwie mamy rozmawiać o rynku książki kiedy słabo go znamy, jeszcze mniej rozumiemy i na dodatek niekoniecznie siebie nawzajem widzimy i słuchamy. Także jak zwykle - coś się dzieje a Czajka mówi o czymś zupełnie obok.
Przepraszam za głos w dziwnej odsłonie ale mam zapalenie oskrzeli i choć wycięłam wszystkie kaszle i rzężenia to brzmię jakbym jednak nie wiedziała jak się oddycha.
-
Пропущенные эпизоды?
-
W dzisiejszym odcinku pochylam się nad pytaniem - jak mają się zachować influencerzy w sytuacji tragedii i kryzysów. Wiemy, że są wobec nich pewne wymagania, ale doświadczenia pokazują, że nie ma jeszcze wyrobionych jasnych mechanizmów działania.
W podcaście staram się przywołać różne postawy i perspektywy. Chcę podkreślić, że wiele poglądów tylko referuję.
Pod koniec podcastu polecam zbiórkę Stewuni.
-
Jakiś czas temu dostaliśmy informację, że w 2026 roku czeka nas nowa ekranizacja "Lalki" Bolesława Prusa. Nie jest to żart, więc razem z Alicją ruszyłyśmy by skompletować obsadę filmu. Pomysłów mamy wiele, bo przecież musimy obsadzić romantyków, pozytywistów i dogorywających studentów oraz koniecznie musimy znaleźć w naszym filmie miejsce dla Marcina Dorocińskiego, który nie może zagrać Wokulskiego (dlaczego tłumaczymy w podcaście). Miłego słuchania a was zachęcamy do zostawiania waszych typów w komntarzach.
-
W dzisiejszym odcinku staram się wam pokazać, jak obsesja niektórych środowisk na punkcie szukania wśród sportowców występujących na Igrzyskach zawodników trans, tak naprawdę oznacza nie tylko więcej trans fobii ale i więcej seksizmu i rasizmu.
Starałam się używać w tym odcinku poprawnego i przejrzystego języka. Za wszelkie ewentualne potknięcia czy skróty przepraszam, mam nadzieje, że moje intencje wygładzą wszelkie niedociągnięcia.
-
Ledwie wczoraj internet obiegła wieść, że popularny pisarz Neil Gaiman został przez dwie kobiety oskarżony o wykorzystywanie seksualne. To doprowadziło wiele osób do refleksji nad tym - czy można jeszcze lubić pisarzy, filmowców celebrytów skoro tak często okazują się gorszymi osobami niż się nam wydaje. W podcaście staram się w jakiś sposób odnieść się do tego aspektu sprawy.
-
W tym odcinku "Jeszcze słowo" zastanawiam się nad modnym, zwłaszcza w odniesieniu do influencerów pojęciem "Autentyczności" i zastanawiam się co się pod nim kryje i dlaczego zupełnie nie wierzę w internetową autentyczność a nawet trochę się jej boję.
-
W Warszawie jesteśmy tacy wyjątkowi, że mamy nie jedną ale dwie imprezy poświęcone książkom, tydzień po tygodniu. Najpierw Targi Vivelo na Stadionie Narodowym a potem te tradycyjne Międzynarodowe Targi Książki pod Pałacem Kultury. Byłam na obu i mam pewne przemyślenia, którymi się dzielę.
-
Witam was w kolejnym odcinku, w którym wraz z Alicją zaglądamy do XIX wiecznej kultury i jej przetworzeń w wieku XX i XXI. Dziś o tym co w "Ani z Zielonego Wzgórza" niezmienne i ważne ale też o tym jak podchodzą do materiału wyjściowego dwie serialowe produkcje, zarówno ta z lat osiemdziesiątych jak i ostatnia popularna wersja z 2017 roku, którą można było oglądać na Netflix.
Dowiecie się też co sądzimy o nowym tłumaczeniu tej kultowej książki dla dzieci.
-
Dziś opowiadam wam trochę o wystawie "Wideoświat. Powrót do kaset VHS" którą możecie zobaczyć w Muzeum Kinematografii w Łodzi, a trochę dzielę się moimi wspomnieniami z czasów kiedy odtwarzacz kaset był ukochanym sprzętem w domu, wyprawy do wypożyczalni gwarantowały super wieczór i wszyscy mieliśmy w swoich kolekcjach jedną kasetę z komunii i jedną dziwną kasetę, z filmem, którego nie oglądał nikt oprócz nas.
Partnerem odcinka jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.
-
W dzisiejszym odcinku chciałabym się zająć kontrowersjami jakie pojawiły się w sieci po tym jak w roli Julii w teatralnym wystawieniu "Romea i Julii" obok Toma Hollanda obsadzono Francescę Amewudah-Rivers, młodą czarną aktorkę.
W tym odcinku postaram się wam pokazać, że to tak naprawdę nie jest żaden prawdziwy problem, ani żadna nowość, i jak działa budzenie w ludziach oburzenia.
-
Punktem wyjścia do moich rozważań jest pojawienie się na Netflix w Polsce serialu "Seks w Wielkim Mieście" od HBO. Nie mam wątpliwości, że zaraz sieć zaleją rozmowy o tym jak trudno dziś oglądać ten serial. No właśnie, jak rozmawiać o popkulturze, która się starzeje, tak by nie napisać kolejnego clickbaitowego tekstu.
-
O tym co się dzieje z księżną Kate rozmawiało pół internetu. Teorie spiskowe mnożyły się szybciej niż artykuły w brukowcach, zdjęcia wypadały z agencji prasowych i nawet najtwardsze umysły zdawały się mięknąć. Dziś gdy wiemy już o co chodziło, można spojrzeć na sprawę jako na pewną społeczną lekcję dotyczącą zarówno pociągającego charakteru teorii spiskowych jak i dowód na to jak zmienia się nasze postrzeganie monarchii i jakie niesie to za sobą konsekwencje w zakresie prywatności.
Ps: Odnoszę się w podcaście także do tego czy w ogóle powinno nas to interesować, więc dosłuchajcie do końca ;)
-
W tym odcinku słucham cyklu Marcina Mortki o Rolandzie Wywijasie i bawię się świetnie. Nic dziwnego, skoro mam słabość do pirackich historii. Polecam wam całość, dostępną na BookBeat. Dla was mam kod promocyjny na 20 godzin BookBeat przez 30 dni, dla nowych użytkowników. Wystarczy, że zakładając konto wpisze ZPOPK.
A i jeszcze super informacja - audiobooki moich książek w końcu trafiły na BookBeat!
-
Dzisiejszy odcinek to moje rozważania i próba analizy popularności serialu "Yellowstone", który wyrósł na jedną z najważniejszych produkcji ostatnich lat i doczekał się aż dwóch prequeli. Postaram się was przekonać, że Stany Zjednoczone widziane z Montany to zupełnie inny kraj, niż ten o którym opowiada się przez pryzmat Kaliforni.
Odcinek sponsorowany jest przez SkyShowtime, gdzie znajdziecie wszystkie 5 sezonów serialu (całość jest tylko tam) i oba prequele.
-
Najdłuższy odcinek tego podcastu w historii ale nie powinno nas to dziwić. Alicja, która była w podcaście już nie raz, wpadła ponownie, tym razem by porozmawiać o mężczyznach z "Lalki" i "Ziemi Obiecanej". Jak zwykle punktem odbicia są znane ekranizacje, ale rozmawiamy też o kontekście książek, ale też o tym co mężczyznom robiły te wszystkie fabryki, kredyty na 4 miliony rubli i reżyserzy, którzy chcieli od nich czegoś więcej.
Pamiętajcie, żeby pod żadnym pozorem nie uczyć się z tego odcinka do matury!
-
W dzisiejszym odcinku mam gościa i to gościa nie przypadkowego, bo na rozmowę o fotografii wpadł do mnie mój brat Maciek Czajka. Maciej jest fotografem, ale też miłośnikiem kupowania starych zdjęć z historią. Rozmawiamy o tym dlaczego fotografia coraz bardziej przypomina spot i dlaczego umiem wymienić z głowy pisarzy, reżyserów i muzyków a fotografów nie.
Jeśli jesteście ciekawi zdjęć o których mówi Maciek wpadnijcie na jego konto na Instagramie
-
Czy Pan Darcy był hotówą? Czy jest coś seksowniejszego niż męska łydka? W którą stronę powinny wskazywać twoje piersi, żebyś spodobała się w XVIII wieku? Dlaczego nikt nie jest w stanie pokazać nam prawdziwego makijażu z przeszłości? I dlaczego Heneryk VIII był hot.
Na te i wiele innych pytań staramy się opowiedzieć w podcaście gdzie przebiegamy przez najróżniejsze aspekty zmieniających się standardów urody i rozważamy dlaczego współczesnej kulturze popularnej tak trudno je odtworzyć.
Moją gością jest Alicja Urbanik-Kopeć, pisarka, doktorka historii, specjalistka od historii społecznej a także osoba dzieląca ze mną słabość do łydek.
-
W dzisiejszym odcinku opowiadam o moim krótkim wypadzie do Laponii. Od razu zaznaczam, że był to wyjazd na zaproszenie Disney+, ale sam odcinek z propozycjami platformy nie ma nic wspólnego - raczej piszę co widziałam, co mi się podobało i co mnie zaskoczyło.
-
W dzisiejszym odcinku, nawiązuje do filmu, który na Youtube wrzucił Dawid Myśliwiec z kanału "Naukowy Bełkot". W moim odcinku opowiadam jak zmienił się w ostatnich latach internetowy hejt wobec influencerów, dlaczego moim zdaniem nic się za bardzo nie da z tym zrobić i dlaczego nie da się mieć twardej skóry gdy śledzą cię miliony osób.
- Показать больше