Эпизоды
-
Kiekvienas amžius turi vyraujančias ligas. Buvo bakterijų ir virusų amžius, o dabar yra nervų ligų amžius, kai, gyvendami kaip niekad gerai, jaučiamės persidirbę, perdegę ir nelaimingi. Sėkmės ir pozityvumo visuomenėje mes naudojame sisteminį smurtą prieš patys save. Šįkart rubrikoje „Ką man skaityti?“ - Byung-Chul Han „Nuovargio visuomenė“. Knygą Iš vokiečių kalbos vertė filosofas prof. Tomas Sodeika, išleido „Kitos knygos“.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Пропущенные эпизоды?
-
Rubrikoje „Ką man skaityti?“ šįkart pristatome leidyklos „Hubris“ išleistą ir Mariaus Buroko išverstą David Lynch ir Kristine McKenna knygą „Sapnų kambarys“.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Šįkart rubrikoje „Ką man skaityti?“ - labai mėgiama skaitytojų literatūra – atsiminimai. Aleksandros Kašubos „Tiksintis vaikas“ (iš anglų kalbos vertė Aida Martinaitytė, išleido Lietuvos nacionalinis dailės muziejus) nukels į tarpukario Lietuvos dvarą ir vienos šeimos gyvenimo kasdienybę. Skambės ir garsios JAV ir Lietuvos menininkės Aleksandros Kašubos balso įrašas.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Barboros Suisse ir Jurgitos Žalgirytės-Skurdenienės „Autizmas – dalis manęs“.
Aut. Jolanta Kryževičienė -
Pati filosofija gali kalbėti ir vaikui, ir profesoriui – teigia britų filosofas Nigelis Warburtonas, parašęs knygą „Glausta filosofijos istorija“. Knygą sudaro 40 trumpų pasakojimų, kuriuose žaismingai ir aiškiai pristatomi svarbiausi Vakarų filosofijos kūrėjai ir mąstytojai, jų idėjos, kurios aktualios ir mūsų laikų skaitytojui. Apie naują knygą ir joje keliamus svarbius klausimus Jolanta Kryževičienė kalbasi su leidyklos Phi knygos direktoriumi, filosofu dr. Tomu Šinkūnu.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Rubrikoje „Ką man skaityti?“ - sukrečianti odesiečio autoriaus Ilya Kaminsky knyga-alegorija „Kurčiųjų respublika“. Žiauriai okupuotojoje šalyje įsivyrauja tyla, bet mokytis pasipriešinimo galima ne tik žodžiais. „Ir vis dėlto, kai kuriais vakarais miestelėnai pritemdo šviesas ir moko vaikus gestų kalbos“. Apie mūsų laikmečio žiaurumų akivaizdoje aidintį perspėjimą pasakoja vertėjas Aistis Žekevičius.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Rubrikoje „Ką man skaityti?“ pristatome knygą „Tarp būties ir nebūties. Karo padėtis. Esė“, kurią iš ukrainiečių kalbos vertė Donata Rinkevičienė.
50 žymiausių Ukrainos intelektualų – rašytojų, vertėjų, žurnalistų, filosofų – dalijasi pirmųjų karo metų išgyvenimais ir patirtimis. 50 trumpų tekstų, kuriuose garsūs Ukrainos žmonės siekia papasakoti savo tiesą, kad karo siaubas, žmonių patirtys ir po karo nebūtų pamiršti.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Rubrikoje „Ką man skaityti?“ pristatome knygą „Blogis yra laikinas“ – tai filosofo, antropologo, eseisto Leonido Donskio nesenstančių apmąstymų apie visuomenę, žmogų ir toleranciją rinktinė. Pokalbis su knygos sudarytoju literatūros kritiku, vertėju Laimantu Jonušiu.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Vokiečių filosofo Arthuro Schopenhauerio knygoje „Gyvenimo išminties aforizmai“ – pamokymai, kaip laimingai gyventi ir ramiai bei dalykiškai apmąstyti savo būtį. Žmogus gyvenime nori išvengti kančios ir būti laimingas, rašo autorius, tačiau gyvenimas su jo nepritekliais ir nelaimėmis ir yra kančia. Tik susitelkdamas į dvasinį pasaulį ir būdamas vienas individas gali pajusti tikrają laisvę ir pasitenkinimą.
Britų karo istorijos specialisto, rašytojo Donaldo Sommervillio knyga „Išsami iliustruota Antrojo pasaulinio karo istorija“ – išsamus enciklopedinis pasakojimas apie baisiausio karo įvykius, vykusius procesus, ginkluotę. Leidinys gausiai iliustruotas nuotraukomis, žemėlapiais ir mūšių planais.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Garsus austrų psichiatras, psichoanalizės pradininkas Sigmundas Freudas dar 1955 metais parašė garsųjį veikalą „Nerimastis kultūroje“. Juo jis šokiravo skaitytojus, teigdamas, kad agresija, žiaurumas yra įgimtos charakterio savybės ir nuo to, kaip mums pavyks suvaldyti savinaikos potraukį, priklausys pasaulio ateitis. Deja, pasaulis neišgirdo šio perspėjimo ir šiandien vėl kalbame apie karą.
Arūnas Kumpis „Ukrainos karo audrose. Savanorio iš Lietuvos dienoraštis“. Pasirodė jau antroji savanorio Arūno Kumpio knyga apie karą Ukrainoje. Nuo pat karo pradžios savanoris yra pirmose fronto linijose, dalyvavo žvalgybos ir diversinėse misijose. Knygose – ne tik asmeninės savanorio patirtys, detaliai, dienoraščio forma aprašoma karo kasdienybė, bet ir daugybė nuotraukų, žemėlapių, vaizdo įrašų nuorodų.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Jevgenij Nikolajev „Išdavę Hipokratą. Sovietinė psichiatrija kaip ginklas prieš kitaminčius“ - skaudi ir aktuali knyga apie žmonių kankinimus sovietmečio psichiatrinėse ligoninėse.
Lietuvos nacionalinio muziejaus išleistas trikalbis katalogas „Litvakų dailininkai Paryžiuje“ Lietuvos muziejų asociacijos apdovanojimo sulaukęs leidinys. Knyga apie unikalų modernaus meno reiškinį – Ecole de Paris – Paryžiaus mokyklą ir prancūzų ekspresionizmo kryptį, kuria didžia dalimi kūrė iš Lietuvos emigravę žydų menininkai.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Rubrikoje „Ką man skaityti?“ - net dvi knygos. Michael Schur „Kaip tapti tobulam. Pasiruoškite susimauti“ - tai ne savipagalbos knyga, o linksmas pasakojimas apie tai, kaip tapti geresniu, kaip atskirti gėrį nuo blogio ir net susimovus eiti pirmyn.
„Deficito visuomenė. Sovietinė lengvosios pramonės gaminių reklama XX a. 6–9 dešimtmečiais Lietuvoje“ atskleidžia Sovietinės reklamos ypatybes. Jos publikacijas spaudoje aprašo istorikė, dr. Brigita Tranavičiūtė.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Sorbonos universiteto mokslininkės Francoise Thom knyga „Putinas arba valdžios manija“ – tai raktas vakariečiams, kaip suprasti Rusiją. „Vilties knyga“ - tai „Jaunimo linijos“ inicijuota knyga, kurioje autentiški žmonių, patyrusių įvairias psichines traumas, pasakojimai, jų istorijos apie bandymą išeiti iš sunkios vidinės vienatvės.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Šiandien pasaulis didžiuojasi naujausiais technologijos atradimais, dalis planetos gyventojų mėgaujasi patogiu, saugiu gyvenimu. Tačiau ar galime būti užtikrinti, kad toks klestėjimas niekada nesibaigs? Kodėl šiandien nebėra skandinaviškos Grenlandijos, kodėl žlugo klestinti majų civilizacija, didingos Azijos ir Afrikos kultūros, kurių įspūdingus pėdsakus šiandien aptinka archeologai? Apie Džaredo Daimondo mokslo populiarinimo knygą „Žlugimas. Kodėl visuomenės pasirenka pragaištį arba sėkmę“ pasakoja Jolanta Kryževičienė.
Ved. Jolanta Kryževičienė. -
Anglų rašytojos, gamtininkės, Kembridžo universiteto mokslininkės Helen Macdonald atsiminimai „V kaip vanagas“ (iš anglų kalbos vertė Kristina Aurylaitė) – tai nuostabus pasakojimas apie žmogaus ir gamtos ryšį, apie autorės gyvenimą, kai per bandymą prisijaukinti patį plėšriausią, vienišiausią ir oriausią paukštį – vištvanagį – vyksta suartėjimas su pačiu savimi, savo praeities apmąstymas ir susitaikymas.
Michailas Zygaras - rusų kilmės žurnalistas, rašytojas ir filmų kūrėjas, po Rusijos invazijos į Ukrainą emigravęs į Vokietiją ir paskelbtas užsienio agentu. Knyga „Karas ir bausmė. Rusijos įsiveržimo į Ukrainą istorija“ dekonstruoja vienybės mitą, analizuoja karo priežastis ir mato ilgą istoriją, kai Rusiją visais būdais bandė pavergti Ukrainą. Mes, rusai, esame kalti ir turime prisiimti bausmę – rašo autorius.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Amerikiečių antropologas Deividas Graeiberis naujoje knygoje „Šūdmalos darbų teorija“ (vertė Aistis Žekevičius) remiasi dar 1930 metais parašyta britų ekonomisto Džono Meinardo Keynso teze, kad iki šimtmečio pabaigos technologijos bus taip pažengusios, kad tokiose šalyse kaip Didžioji Britanija ar JAV bus įvesta 15 darbo valandų savaitė. Kodėl taip neįvyko? Todėl, kad buvo prikurta daugybė darbų, kurie net patiems juos dirbantiems žmonėms atrodo visiškai beprasmiai. Apie šiuos darbus ir pasakoja naujoji knyga.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Kodėl žmones taip lengva suskaldyti į grupes, kurios įsitikinusios savo teisumu? Ar diskutuodami ieškome tiesos, ar giname savo matricos tiesą? Atsakymus į šiuos klausimus rasite Niujorko universiteto profesoriaus, socialinės psichologijos tyrėjo dr. Jonathano Haidto knygoje „Teisusis protas. Kodėl geros žmones supriešina politika ir religija“.
Skulptoriaus Romo Kvinto darbus atpažįsta daugelis žmonių, nes šiltos, jaukios skuptūros stovi ne ant postamentų, o greta žmogaus. Eglės Kvintienės sudarytoje knygoje „Romas Kvintas. Įtraukiančio pasakojimo meistras“ prieš penkerius metus mirusį talentingą menininką prisimena artimieji, studijų draugai, šeimos bičiuliai.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Kaip miestas veikia mūsų gyvenimus? Kada mieste yra gera būti? Kas yra žmogiškas mastelis ir kas turi vykti akių lygyje? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasime Danijos architekto urbanisto Jano Gehlo knygoje „Miestai žmonėms“. O kad nepamirštume poezijos – vienas šiandien gimusio poeto Henriko Nagio eilėraštis iš radijo archyvo.
Ved. Jolanta Kryževičienė - Показать больше