Эпизоды
-
Keď sa začala písať história punku Iggy Pop bol pri tom, presne o ňom bude v dnešnom podcaste reč, o umelcovi, ktorého je ťažko zaškatuľkovať. Jeho hudobné začiatky sa píšu okolo roku 1967, kedy založil svoju kapelu The Psychedelic Stooges - neskôr iba Stooges a jeho pódiovou inšpiráciu bol napríklad Mick Jagger.
V roku 1968 už páni podpisujú svoju prvú zmluvu s Elektra Recodrs, Cieľom kapely bolo vytvoriť energicky surový a nekonvenčný zvuk, ktorý by dokonale zachytával atmosféru koncertov, čo sa im podarilo rovno na ich rovnomennom debutovom albume z roku 1969. Nájdete tu hity ako I Wanna Be Your Dog či singel 1969. Druhý album - Fun House - vychádza o necelý rok neskôr a napriek jeho komerčnému neúspechu sa považuje za album, ktorý formoval punkrock ako taký. Ako to už pri rockových kapelách býva, rozpad pôvodnej zostavy zapríčinili rôzne závislosti jej členov.
Ku kapele Stooges sa Iggy vracal počas celej svojej kariéry a celkovo s nimi vydal 5 albumov - posledným z nich je Ready to Die z roku 2013. Udržiaval úzke priateľstvo s Davidom Bowiem, s ktorým ho v roku 1976 zatkli za prechovávanie marihuany, a to mal tesne po odvykačke. Po presune do Východného Berlína sa však Popovi podarilo dať konečne dokopy. Sem prišiel s už spomínaným Bowiem a z ich spolupráce vzišli veľmi zaujímavé albumy. Prvým z nich bol Iggyho prvý sólo album z roku 1977 s názvom The Idiot. Predstavil tu svoju novú hudobnú tvár, ktorú počuť zo skladieb ako Fun Time, Nightclubbing či China Girl. Bol veľmi produktívny a v tom istom roku mu vychádza aj druhá doska s názvom Lust for Life a obsahuje jeho najväčšie hity. Bowie v tej dobre už megastar, na niektorých koncertoch Iggyho sprevádzal ako klávesák.
Po viacerých komerčne neúspešných albumoch prichádza záchrana s albumom, ktorý sa volal Blah blah blah a je z roku 1986 a mal ho opäť produkčne na svedomí David Bowie. Tento album obsahuje aj megaúspešný singel Real Wild Child, ktorý sa dva roky od vydania ocitol aj v kultom filme Pretty Woman. Iggy Pop sa považuje nie len za hudobného chameleóna, nebojí sa vyskúšať naozaj všetko a vidieť ste ho mohli aj na striebornom plátne a svoj hlas požičal do viacerých počítačových hier a kreslených filmov. Len ako sólo interpret má na svojom konte 19 albumov. Ten posledný vyšiel v roku 2023 a volá sa Every Loser. Je držiteľom ceny Grammy za celoživotné dielo a je členom aj rock'n'rollovej siene slávy.
-
V tejto epizóde podcastu Legendy rocku sa pozrieme na talentovaného Lennyho Kravitza. Povenujeme sa jeho úplným začiatkom a zájdeme až do súčasnosti.
Kontakty jeho rodičov v zábavnom priemysle mu umožnili spoznať svet hudby, televízie a filmu, čo mu pomohlo v jeho neskoršej kariére. Jednoduché to však rozhodne nemal a pod pseudonymom Romeo Blue si počas strednej školy formoval svoju identitu. Vďaka svojmu priateľovi Stephenovi Elvisovi Smithovi získava v roku 1989 konečne zmluvu s Virgin Records, no musel sa vzdať svojej prezývky a vydávať pod vlastným menom. Aby zachoval klasický zvuk, tak bol album kompletne nahrávaný na analógové zariadenie a taktiež cez staré klasické aparáty, vďaka čomu dostal jeho debut sound, ktorý pripomínal 60. roky. Textom mu v dvoch skladbách na album prispela jeho vtedajšia partnerka a herečka Lisa Bonnet. Jeho debut Let Love Rule bol úspešným albumom a darilo sa mu aj v Európe a aj v Amerike.
Druhý album s názvom Mama Said je celý inšpirovaný jeho rozchodom s manželkou Lisou a je preto tematicky hlbší a osobnejši. Prvým singlom z albumu sa stáva skvelá rocková vypaľovačka Always on the Run, v ktorej mu sekunduje jeho spolužiak zo strednej a kamoš Slash, ktorý je aj spoluautorom skladby. Na albume nájdeme aj Seana Lennona, syna Johna Lennona, ktorý je spoluautorom skladby All I Ever Wanted, v ktorej aj hosťuje na piano. Jednoznačne najväčším hitom je určite R&B a sólom inšpirovaná vec It ain't Over 'Til it's Over, ktorá sa stáva aj Lennyho prvou vecou, s ktorou sa dostáva do prvej desiatky singlového rebríčka Billboard.
V roku 1993 však Kravitz vydáva svoj album Are You Gonna Go My Way a okamžite sa stáva hviezdou. Presúvame sa do roku 1998, kedy pod vplyvom moderných technológií a nového elektronikou ovplyvneného zvuku vydáva svoj album s jednoduchým názvom 5. Z neho sa mu podarilo vydať celkovo 5 super singlov, skvelú popovú If You Can't Say No, I Belong To You, parádnu Black Velveteen, hit Fly Away a veľmi vydarenú cover verziu American Woman. Posledné dve spomínané mu vyniesli ceny Grammy. V roku 2000 vydal Greatest Hits, ktorý okrem jeho klasík obsahoval aj úplnú novinku Again. Ktorá vďaka skvelému videu zarezonovala fanúšikov, ale aj u hudobnej akadémie, a v roku 2001 dostal ďalšie Grammy do zbierky. V októbri 2001 vydáva Kravitz svoj ďalší projekt pod názvom Lenny. Titulným singlom albumu sa stala skladba Dig In a tá opäť zabezpečila "gramofón" za rok 2002.
V čase voľna medzi albumami a koncertovaním sa začal Kravitz venovať svojmu koníčku a navrhoval nábytok a interiéry. Dokonca si založil aj vlastnú spoločnosť Kravitz Design a navrhol aj krištáľový luster pre spoločnosť Swarovski. Aby toho nebolo málo, tak sa objavil sa aj vo filme - Precious.
V roku 2008 vydáva album s názvom It is Time for a Love Revolution - najväčším hitom je nepochybne vynikajúca balada I'll Be Waiting. Posledným albumom je Blue Electric Light z roku 2024.
-
Пропущенные эпизоды?
-
V tejto epizóde sa pozrieme na bostonských zlých chlapcov - Aerosmith. Od roku 1970, kedy začínali, si ich úspechy a pády rozoberieme až po dnešok. Potom, čo v´72 podpísali zmluvu z Columbia Records dvere k úspechu mali otvorené. Ešte v tom istom roku kapela vydáva svoj debutový album Aerosmith, ktorý bol veľmi ovplyvnený bluesovým soundom. Práve odtiaľto pochádza aj legendárny hit Dream On, ktorý bol zároveň aj jediným singlom z albumu. Album Toys in the Attic z roku 1975 bol niečo ako zázrak. Single Sweet Emotion a Walk This Way totiž z Aerosmith urobili hviezdy. V roku 1976mvydávajú svoj ďalší úspešný album Rocks, ktorý časopis Rolling Stone viackrát zaradil medzi 500 najlepších albumov všetkých čias, napriek tomu dobové recenzie k albumu úplne zhovievavé neboli. navyše nahrávanie albumu bolo poznačené užívaním drog, čím sa páni z kapely stali ešte známejšími. Kvalita ich vystúpení začala rapídne upadať. Drogové bláznenie so sebou, ako inak, nesie aj zmeny v zostave skupiny. Závislosť frontmana Stevena Tylera došla do takej krajnosti, že počas koncertu v Portlande jednoducho skolaboval.
V roku 1984 sa však odídenci do kapely vrátili a vydávajú sa na svoje reunion tour s názvom Back in the Saddle. Potom, čo absolvovala celá kapela liečenie od závislosti na drogách, prišli Aerosmith s albumom Permanent Vacation a ten je splneným snom aj nového vydavateľstva Gaff Records a aj fanúšikov. Album Pump priniesol Aerosmith ešte väčší úspech ako jeho predchodca. Predaj sa zastavili na 7 miliónov a singel Janie's got a gun vyniesol kapele ich prvú cenu Grammy.
Aerosmith v roku 1993 vydali svoj najväčší album pod názvom Get a Grip. Mainstreamový sound dostal Aerosmith prvýkrát na špičku amerického rebríčka a vďaka singlom Living on the Edge, Eat the Rich a skvelej trojici balád Crying, Amazing a Crazy predali z dosky neuveriteľných 20 miliónov kusov po celom svete. Na úspechu majú svoju zásluhu aj skvelé videoklipy, ktoré k piesňam vznikli. Kapela skórovala opäť aj na predávaní cien Grammy, no a rovno dva roky po sebe získali cenu za najlepšiu rockovú vec v roku 1994 za Livin' on the Edge a v roku 1995 za skladbu Crazy.
V roku 1991 sa vracajú od krídla vydavateľstva Columbia Records a treba povedať, že s parádnou vyjednávacou pozíciou a účtujú si za zmluvu na 4 albumy krásnu sumu 30 miliónov dolárov. Prvým s albumom pod staronovým vydavateľstvom bol album Nine Lives z marca roku 1997. Ten bol ale poznačený problémami a výpoveďou pre manažéra skupiny Tima Collinsa, ktorý vraj skoro spôsobil rozpad kapely. Reakcie na album boli tiež zmiešané, kapela sa totiž viac a viac približovala k popovým vodám a toho najlepším dôkazom je single Pink, ktorý dokonca vyniesol Aerosmith a ich v poradí štvrtú cenu Grammy.
V roku 1998 zažili Aerosmith ďalší vrchol svojej kariéry so skladbou I Don't Wanna Miss A Thing, ktorá sa stala soundtrackom ku kinohitu Armagedon.
Zatiaľ posledný album skupina vydala v novembri 2012, no jej členovia majú aj svoje projekty. Kapela tiež oznámila, že už nikdy nebude koncertovať, pre opakované zranenie hlasiviek Stevena Tylera.
-
V tejto časti podcastu si povieme viac o legendárnej kapele Depeche Mode, a presne tak ako ste zvyknutí - pozrieme sa až na úplné začiatky až po súčasnosť. V decembri 1980 zatvárajú prvýkrát do štúdia, kde nahrávajú svoj debutový singel Dreaming of Me. So svojím druhým singlom v poradí s názvom New Life a tým, že účinkovali v hudobnej relácii Top of the Pops sa dostávajú na skvelú 11. priečku, no stále ide len o lokálny úspech. V roku 1981 vychádza kapele single Just Can't Get Enough a Depeche Mode s ním prvýkrát bodujú okrem Anglicka aj po Európe, či dokonca v Amerike. V anglickom, ale aj austrálskom singlovom rebríčku sa dokonca singlu darí tak, že s ním "Depešáci" dobývajú aj TOP 10. Ku skladbe zároveň vydáva kapela aj svoj prvý oficiálny klip. V tom istom roku vydávajú aj svoj debutový album Speak & Spell a majú slušne našliapnuté na úspech, čo však netrápilo jedného zo zakladajúcich členov kapely Vincea Clarka a zo skupiny odišiel.
Až štvrtý album, Some Great Reward, sa stáva pre kapelu naozaj prelomovým. Už s prvým a veľmi politickým singlom People are People bodujú Depešáci v americkom singlovom rebríčku Billboard 200. Politika, rasizmus, akceptácia, láska či sexuálne témy dokázali Depeche Mode zabaliť do zvuku, ktorý bol pre rádia a širšiu verejnosť akceptovateľný. V roku 1987 vydávajú svoj ďalší z legendárnych albumov Music for the Masses a v rámci turné k albumu sa predstavili prvýkrát aj v Československu. Ďalší album kapely Violator z roku 1990 ukázal, že je stále kam sa posúvať, v Amerike sa začalo okolo kapely šialenstvo podobné beatlesmánií. Album kapelu posúva k mainstreamovému až rockovému soundu, skladba Personal Jesus je toho dokonalým dôkazom.
O tri roky neskôr vychádza kapele ich 8. album s názvom Songs of Faith and Devotion a je inšpirovaný spiritualitou, gospelom a grunge. Špinavé gitary striedajú zvuky syntetizátorov. Nahrávanie však bolo ovplyvnené Gahanovou závislosťou od drog. Duševné zrútenie, problémy s alkoholom, záchvaty vyvolané stresom, psychická nestabilita aj pocit nedocenia prinútia vyvolajú v kapele napätie, čo vedie opäť k zmenám v zostave. Problémy sa časom utrasú a kapela prechádza do nového milénia a vydáva album za albumom. V roku 2017 vyšiel jeden pod názvom Spirit a je zároveň aj posledný, ktorý kapela nahrala v trojici. Posledný album s názvom Memento Mori vyšiel v marci 2023 po smrti jedného z členov - Andyho Fletchera. Od roku 2020 sú páni dokonca aj v rock'n'rollovej sieni slávy.
-
v Dnešnej epizóde sa budeme venovať seattleskej grunge kapele Soundgarden, ktorá svoju históriu začala písať v roku 1984, no trvalo jej 10 rokov, kým sa dostala na vrchol. Svoju prvú zmluvu podpísali s vydavateľstvom SubPop, pod ktorého krídlami aj vydávajú v roku´87 svoj debutový single Hunted Down. V roku 1988 ale kapela podpisuje ďalšiu zmluvu s nezávislým vydavateľstvom SST Records, patriacemu Gregovi Ginnovi z kapely Black Flag a práve pod ich hlavičkou Soundgarden vydávajú svoj debutový album Ultramega OK. Jediným singlom z albumu sa stala skladba Flower, ktorá sa vďaka videoklipu dostala aj do rotácií hudobnej stanice MTV a zaujímavosťou je, že za svoj debut získali v roku 1990 aj svoju prvú nomináciu na cenu Grammy.
Po pár rokoch a nemalých personálnych výmenách vyrážajú aj na turné, kde robili predskokanov Guns N' Roses a takto vidieť ste ich mohli aj na koncerte u našich susedov v Prahe.
V roku 1994 prišiel zlom s ich bestseller albumom Superunknown a zapísali sa ním navždy medzi rockovú elitu. Album skončil okamžite po vydaní na prvom mieste albumov rebríčka Billboard 200 a darilo sa mu podobne po celom svete. Predaje so sumárom cez 6 miliónov kusov sú toho jasným dôkazom. Kapela si v roku 1995 odniesla rovno dve ceny Grammy, a to za skladbu Black Hole Sun v kategórii Hardrock a taktiež za skladbu Spoonman, no tentokrát v kategórii najlepšej metalovej nahrávky. V roku 1996 vyšiel album pod názvom Down on the Upside a ten sa nakoniec, na dobu skoro 15 rokov, stal dočasne posledným albumom kapely. Vo vnútri skupiny narastalo napätie, a tak ako neboli s výkonom kapely spokojní fanúšikovi, tak nebola spokojná ani samotná kapela, čo prerástlo do úplnej frustrácie, až nechuti vystupovať. Kapelu vraj pohltil biznis a v roku 1997 tak oznamujú svoj koniec a všetci členovia sa rozutekali do svojich projektov.
V roku 2010 sa opäť vracajú na scénu. Postupne sa vydávajú na americké turné a taktiež im vychádza v rámci soundtracku k Marvel blockbusteru Avengers nová vec - Live to Rise. Albumovej novinky, Animal King, sa nakoniec fanúšikovia kapely dočkali až v novembri 2012. V rolu 2017 mal vyjsť ďalší album, no jeho nahrávanie a aj ďalšie aktivity, prerušila smrť člena skupiny Chrisa Cornella.
-
V tejto epizóde sa spolu vydáme do Nemecka, odkiaľ vzišlo veľa veľkých rockových kapiel, reč však bude o tej najväčšej z najväčších - o Rammsteine. Skutočná história skupine sa píše po páde železnej opony, kedy sa možnosti pre muzikantov v Nemecku rapídne zmenili, trh sa otvoril a aj Rammstein teda dostali konečne svoju šancu. Paradoxom je, že Lindemann v kapele nebol pre umenie, ale kvôli mladým dievčatám a spočiatku vlastne ani nemal stáť za mikrofónom, ale iba hrať na bicie. Kapela postupne reprezentovala nový hudobný štýl, ktorý sa nazýval Neue Deutsche Harte a boli to oni, ktorí to doviedli aj do úplnej dokonalosti. Vo svojej hudbe spájali prvky metalu, alternatívy, elektra či dokonca techna.
Potom, čo Rammstein vyhrala lokálnu súťaž kapiel, dostali možnosť nahrávať svoje skladby v štúdiu. Na deme boli štyri autorské veci a dostalo sa to do nezávislého vydavateľstva Motor Records, s ktorým kapela podpísala aj svoj prvý kontrakt. A už v roku 1995 kapele práve pod Motor Music vychádza ich prvý album Herzeleid. V roku 1997 vydávajú svoj druhý album v poradí s názvom Sehnsucht a zabodovali s ním aj v Amerike. Ich obrovská šou ich dostala niekoľkokrát do basy a v Mexiku po nich publikom hádzalo fľaše s močom.
Rammsteinu pomohol aj fakt, že sa ich skladby objavili v hollywoodskych trhákoch napríklad ako Resident Evil a Triple X, ktorom si kapela dokonca aj počas jednej scény zahrala. Medzi ich najväčšie kontroverzie patrí súd, kedy ich kanibal Armin Meiwes zažaloval za to, že sa jeho príbehom inšpirovali v skladbe Mein Teil. Kontroverznosť Rammsteinu nikdy nebola cudzia - ich vizáž, klipy či vystúpenia sú toho viac menej jasným dôkazom.
-
V tejto epizóde podcastu Legendy rocku si povieme o začiatkoch Pink Floyd a zájdeme až do roku 1963, kedy zakladajúcich členov spojilo štúdium architektúry v Londýne. Zo začiatku hrali blues a s týmto hudobným štýlom dostali aj svoj prvý angažmán. Ich debutový singel Arnold Layne sa aj napriek tomu, že bola pre svoju tému, v niektorých rádiách zakázaný, dostal na 20.miesto anglického singlového rebríčka.
Okolo roku 1968 nastali v kapele personálne zmeny - Barretta, ktorý trpel depresiami a ulietal si na LSD, vystriedal jeho kamarát z výšky David Gilmour. Už s prvým albumom si Pink Floyd získali bulvárnu povesť, že robia hudbu pre užívateľov LSD. Ich druhý album toto tvrdenie len potvrdzuje - už samotný obal je so psychadelickým nádychom. Album Ummagumma zo ´69 je prvý iba s Gilmourom. Povieme si aj o ich filmových spoluprácach s režisérom Barbetom Schroederom.
Najväčší zlom zaznamenali v roku 1973 s albumom Dark Side of the Moon, ktorý sa nahrával približne 9 mesiacov. V Amerike, s ním Pink Floyd bodovali rovno na špičke albumového rebríčka a na domácom trhu to vytiahli na skvelé druhé miesto a obal albumu s lomom svetla pozná naozaj každý. Ďalší, obdobne známy album, pod názvom Wish You Were Here vychádza v 1975 a potvrdzuje hviezdny status kapely.
V´79 vydáva kapela svoj koncepčný epos The Wall. Titulným singlom z albumu sa stáva skvelá Another Break in the Wall part 2, ktorá okamžite končí na špičke singlových hitparád, a to aj v Amerike aj v Anglicku a vlastne je to aj jediný singel v histórii kapely, s ktorým sa im to podarilo. Z albumu sa podarilo kapele predať cez 30 miliónov kusov. Kapela si však po čase opäť musela prejsť zmenou tímu, niektoré konflikty sa riešili aj pred najvyšším súdom.
Bodkou za koncertovaním Pink Floyd sa stalo nakoniec ich spoločné vystúpenie aj s Watersom na benefičnom koncerte v roku 2005. Zatiaľ posledný album skupina vydala v roku 2014 pod názvom Endless River a posledný singel vyšiel nečakanie v roku 2022 po invázii ruských vojsk na Ukrajinu.
-
V tejto epizóde sa pozrieme na zrod legendárnych The Offspring.
Roky 1991 a 1994 sa stanú zlomovými v ich kariére a podpisujú zmluvu s Epitaph Records a album Smash vychádza presne 8. Apríla 1994 a je tlačený singlami ako Come Out and Play, Self Esteem alebo Gotta Get Away, ktoré sa stávajú rádiovými hitmi a album sa stáva najpredávanejší nezávislý album na svete. Po vydaní albumu išla kapela ešte na svetové turné ako predskokan Pennywise či Bad Religion, no už polovici z nich bol headliner. AFI.
Po úspechu s albumom Smash sa však o kapelu začína bitka a po komplikovanom rozchode z Epitaph Records nakoniec podpisujú zmluvu s Columbia Records. Rádiové single ako Pretty Fly či The Kids Aren't Alright si zaručili doske Americana tú najväčšiu popularitu a práve vďaka nim sa z nej dodnes predalo celosvetovo cez 10 miliónov kusov. Kapela vystupuje aj na neslávne známom festivale Woodstock ´99, kde nechá ohádzať bordelom z publika figuríny s tvárami Backstreet Boys, ktoré nakoniec rozbije nafukovacou pálkou, aby hejterom ukázali, že nie sú zapredanci.
Na prelome milénia vydávajú svoj album Conspiracy of One, ktorý chceli vydať moderne ako download, no nahrávacie štúdio nesúhlasilo. nakoniec tak vyšiel len prvý single z albumu Original Prankster a podporili ľudí, ktorí sťahovali hudbu z internetu a cez svoj web dokonca predávali tričká s logom Napster. Páni neskôr vydávajú svoj album Splinter a približujú sa mainstreamu. V roku 2021 je v kapele viacero personálnych zmien, napríklad je vyhodený bubeník Pete Parada, ktorý sa nechcel dať zaočkovať proti Covidu...
-
V dnešnej epizóde sa pozrieme na začiatky pop-punkovej skupiny Blink 182 a pôjdeme od jedného človeka na koncerte po vypredané haly.
Povieme si o tom, ktoré piesne ich okrem rádií vystrelili aj do rotácií MTV. Neopomenieme ani problémy s alkoholom niektorých členov skupiny a aj to, aký bol ich osud. Vynikajúci videovizuál rozhodne pomáhal skupine dostať sa k širšiemu publiku a spôsobiť kontroverziu, keďže behali s holým pozadím po uliciach LA a tiež sa snažili o humor a nadhľad vo svojich piesňach. Jedným zo skvelých príkladov je All the Small Things - kde napodobňujú konkurenčné popové boybandy. Melancholické a smutné piesne zasa odrážajú začínajúcu vlnu emo štýlu, čím sa sa z albumu Enemy of the State stal celosvetový bestseller. K masívnej popularite im určite prispel aj film Amerincan Pie (Prci, prci, prcičky), kde ich hudba súčasťou soundtrackov.
Okrem hudby sa ale začínajú páni venovať aj biznis aktivitám, zakladajú vlastné značky oblečenia a taktiež značku skateových tenisiek. V roku 2003 Blink 182 prichádzajú s novým albumom a taktiež s novým zvukom, ktorý je ovplyvnený životnými zmenami samotných členov kapely a taktiež experimentálnym charakterom albumu - ten dostal názov Untitled. Skladba Miss You napríklad prináša nový gotický rozmer a videoklip čerpá práve od Tima Burtona a jeho filmu Predvianočná nočná mora. O dva roky neskôr prichádza nečakané prerušenie činnosti kapely na dobu neurčitú, no po rozdielnych projektoch sa k sebe v roku 2009 opäť vrátia a pokračujú v tvorivej činnosti.
-
V dnešnej časti Legiend rocku sa sa pozrieme do zákulisia jednej z veľkej trash metalovej štvorky - skupiny Metallica. Dozviete ako dal Lars Ulrich dokopy všetkých členov a aké boli hudobné začiatky kapely a komu robili predskokanov. Povieme si tiež o tom, ako sa skupina dostala do širšieho povedomia fanúšikov a aj o tom ako všetkých postihla tragická havária vo Švédsku.
Priblížime si nahrávanie najznámejšieho Black albumu aj to koľko to stálo a prečo. Dozviete sa aj akou hanbou sa skončil koncert v našom hlavnom meste a aj to, koľko cien Grammy má skupiny na svojom konte. Metallica si prešla aj viacerými kozmetickými aj hudobnými zmenami, o čom svedčia albumy Load a Reload. V roku 2009 bola skupina uvedená do rock'n'rollovej siene slávy, a to vlastne len ako druhá metalová kapela vôbec. No a okrajovo sa dotkneme aj boja s Napsterom a nelegálnym šírením hudby. Tým sa ale púť legendy rozhodne nekončí...
-
Hudobnej legende Guns N' Roses sa budeme venovať práve v tejto epizóde. Povieme si o ich turbulentných začiatkoch aj o tom, či Slasha prijali s otvoreným náručím. Povieme si aj o ich ohurujúcom výkone, kedy sa im ako prvej kapele podarilo okamžite po vydaní bodovať v rebríčkoch naraz s dvoma albumami, a to na prvom a druhom mieste. Dozviete sa aj, čo si o nich hovorili ich hudobní kolegovia a akým vývojom si kapela počas rokov prešla.
-
Deviata epizóda je venovaná britskej skupine Oasis z predmestia Manchestera. Album Definitely Maybe ich vyniesol do hudobného neba a stal sa najrýchlejšie predávaným debutovým albumom v britskej histórii. Dozviete sa s ktorou britskou skupinou neustále súperili aj ako sa sa mal pôvodne volať megahit Wonderwall. No a tiež si povieme či sa po 15 rokoch bratia Gallagherovci konečne uzmierili.
-
V tejto epizóde sa budeme venovať štvorici hudobníkov Tommy Iommi, Bill Ward, Geezer Butler a Ozzy Osbourne, ktorí založili nový štýl - METAL. Skutočne sa nebáli ničoho a ich texty inšpirované okultizmom rozhodne poburovali a čerili vody hudobnej scény. Pre odvážne piesne mali dokonca pred koncertom v ´95 v našom hlavnom meste naplánované aj stretnutie s arcibiskupom Sokolom. Dozviete sa aj ako kapela ustála alkoholové a drogové excesy a vyhodenie speváka Ozzyho.
-
Príbeh tejto hudobnej legendy začala kariéra upratovača Jona, ktorý si nepripustil inú budúcnosť, ako tú hudobnú. Ten dal dokopy pár chalanov zo susedstva a vznikla nestarnúca hudobná skupina Bon Jovi. Zmapujeme si ich od nevýrazných začiatkov po preplnené koncertné haly, ktoré vypredávali po celom svete, a to doslova - New Jersey bol úplne prvým americkým albumom vydaným oficiálne v bývalom Sovietskom zväze. Kapela ani po frontmanových problémoch s hlasivkami nekončí a dôkazom ich oslovenia niekoľkých generácií je aj album vydaný minulý rok.
-
Nová časť Legiend Rocku je venovaná cenami ovenčeným Green Day a ich nespochybniteľným úspechom. Stali sa priekopníkmi a otvorili dvere takzvanému novému mainstreamovému punku. Ako slávni hudobníci sa nebáli venovať aj aktuálnym spoločenským témam, čo môžeme dokonale vidieť na ich albume American Idiot. Páni sú v najlepších rokoch a rozhodne ešte nepovedali svoje posledné slovo.
-
50 rokov na scéne, 20 rádiových dosiek a ešte viac škandálov. Reč je o kapele Kiss. Rozoberieme si ich ťažké začiatky, kedy náklady za turné musel platiť ich manažér až po neuveriteľnú slávu. Dozviete sa, že okrem hudby si to skupina vyskúšala aj na striebornom plátne. Povieme si aj o tom, o akých plánoch sa šepká na najbližšie roky.
-
V tejto epizóde sa budeme venovať histórií legendárnej kapely Limp Bizkit. Pozrieme sa na ich nezabudnuteľné hudobné spolupráce, ale aj na vystúpenie, na nie práve podarenom, festivale Woodstock ´99. Dozviete aj koľkokrát bolo použité slovo F*ck v piesni Hot dog.
-
V tejto epizóde sa vydáme na cestu históriou jednej z najvplyvnejších kapiel grungeovej scény – Pearl Jam. Počiatočné kroky kapely sú neoddeliteľne späté so smutným osudom frontmana kapely Mother Love Bone, Andrewa Wooda, no jeho tragédia paradoxne otvorila brány pre vznik nových legiend. V tejto epizóde preskúmame ich prelomové albumy ako "Ten" a "Versus" a dotkneme sa aj ich slávneho boja proti monopolnému predajcovi lístkov Ticketmaster.
-
Táto epizóda vás zavedie na úplny začiatok, kedy sa Stuart Copeland a Gordon Sumner (Sting) po svojom príchode do Londýna stretli a rozhodli sa založiť kapelu. Spoločne prekonali rôzne hudobné štýly, čo im pomohlo získať špecifický zvuk a medzinárodné uznanie.
Dozviete sa o ich prvom singli "Fall Out", ich vzostupe ku sláve vďaka hitom ako "Roxanne", "Can't Stand Losing You" a "So Lonely", až po ich ikonické albumy ako "Regatta de Blanc", "Zenyatta Mondatta" a "Ghost in the Machine". Aj keď ich cesty neboli vždy bez problémové, kapela získala rad ocenení, vrátane viacerých cien Grammy a vypredávala koncerty po celom svete.
Zistíte tiež, ako to bolo s ich rozpadom v roku 1984, následným ojedinelým vystúpením a pokusmi o znovu spojenie až po ich veľkolepé návratové turné v roku 2007. A hoci The Police už dnes neexistujú v plnej sile, ich hudba a pokračujúca kariéra Stinga nám pripomínajú dedičstvo, ktoré po sebe zanechali.
-
Objavte príbeh irskej legendy U2, tak, ako ste ho ešte nikdy nepočuli! Ikonická kapela vznikla v Dubline v roku 1976 a stala synonymom pre revolučné zmeny v hudobnom svete. Od svojich začiatkov na strednej škole Mount Temple, ovplyvnení punkom a new wave, až po veľkolepé koncerty na svetových štadiónoch, U2 nikdy neprestali ohromovať svojimi hudobnými inováciami a dynamickými prejavmi. Kapelu tvoria Bono, The Edge, Adam Clayton a Larry Mullen Jr., ktorí spolu vydržali viac ako 45 rokov, čím vytvorili jeden z najstabilnejších a najúspešnejších hudobných kolektívov.
V tejto epizóde sledujeme ich cestu od prvých dém a lokálnych úspechov, cez medzinárodné prielomy s albumami ako Boy, October a War, až po globálne uznávané diela ako The Joshua Tree, Actung Baby a mnoho ďalších. Dozviete sa o zákulisí ich tvorby, o produkcii pod dohľadom legendárnych producentov ako Brian Eno či Daniel Lanois, aj o nezabudnuteľných koncertných vystúpeniach, ktoré zanechali trvalý odkaz v rockovej histórii.