Эпизоды
-
Do tohto rozhovoru sme si pozvali mamu s dcérou. Mama, Oľga Gyarfášová, je sociologička, ktorá vyrastala v období komunizmu, v prostredí slovenského disentu. Nedávno jej vyšla aj kniha rozhovorov s aktérkami spoločenské vzdoru Ako sme žili v rokoch normalizácie.
Druhou hostkou je jej dcéra Tina Gažovičová, ktorá je tiež už mamou 2 synom, profesne sa venuje vzdelávacím politikám a túto tému pokrýva aj ako poslankyňa NRSR.
Zaujímalo nás ako sa im žilo v rokoch normalizácie a aj ako ich toto obdobie formovalo a ovplyvnilo to, kým sú dnes. Pýtali sme, ako v tom čase uvažovali o tom, či vôbec mať deti, či nemali strach, ako vyzerala výchova a aj ako sa pozerajú na výchovu a verejné dianie dnes. Zisťovali sme tiež, čo robia, aby nestratili nádej a ako vnímajú súčasnú výchovu s dôrazom na vzájomný rešpekt.
Želáme vám krasný nový rok 2025!
-
V tomto dieli vám prinášame unikátny rozhovor s moderátorom, influencerom, manželom a otcom dvoch detí Matejom "Sajfom" Cifrom.
Hoci Matej je u nás prvý raz, jeho meno sme často skloňovali v dvoch predchádzajcich dieloch s jeho manželkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou.
S Matejom sme sa rozprávali o ich živote ako rodiny s dvomi kariérne vyťaženými rodičmi, o ich rozhodovaní o vstupe Veroniky do politiky, o každodenných radostiach a strastiach angažovaného otca aj o tom, v čom ho otcovstvo zmenilo a kedy zažil najťažšie a najkrajšie obdobie svojho rodičovstva.
-
Пропущенные эпизоды?
-
S pediatričkou, neonatologičkou a mamou MUDr. Denisou Jaššovou sme sa rozprávali o zdraví novorodencov. Prešli sme si všetky dôležité témy od dotepania pupočníku cez Apgar skóre aj úbytok a priberanie na váhe novorodencov.
Prebrali sme, aké základné vyšetrenia vás v pôrodnici čakajú, aj čo je ich význam. Zamerali sme sa aj na to, aké prípadné komplikácie vás a vaše dieťatko môžu v pôrodnici postretnúť a aj ako sa starať o dieťa po návrate domov.
Denisa je aj autorkou dvoch skvelých kníh Zdravé dieťa a jej pokračovania (Ne)Zdravé dieťa, ktoré si môžete zakúpiť vo výhodnej cene na jej webe www.mojedieta.eu, prípadne vo všetkých dobrých kníhkupectvách.
-
Terka je spolutvorkyňou kurzu Spokojná v práci. K jeho tvorbe ju doviedla aj jej vlastná skúsenosť so zmenou kariéry. Po 6 ročnej reťazovej materskej sa vrátila do zamestnania, ktoré ju bavilo, ale nič nešlo podľa predstáv. Po odchode zistila, že s podobnými pocitmi ani zďaleka nie je sama.
O tomto príbehu a aj príbehoch mnohých z vás, ktoré si kurzom prešli nám prišla porozprávať aj do nášho podcastu. Terka pozná naše najväčšie obavy pri zvažovaní zmeny kariéry a vie aj ako im čeliť a kde hľadať podporu. Rozprávali sme sa tiež o kompetenciách, ktoré sme na materskej získali a že ich nie je málo. Návrat do práce je často sprevádzaný nedostatkom sebadôvery a kurz Spokojná v práci pomáha ženám spoznávať a komunikovať svoju hodnotu.
So zverejnením tohot podcastu je zároven spustené aj prihlasovanie na ďalší, už 5., turnus kurzu Spokjná v práci. Do 1.12.2024 sa viete prihlásiť s výraznou úvodnou zľavou. Kurz začína 12.2.2025 a trvá 15 týždňov.
https://www.spokojnavpraci.sk/
Novinky majú tiež naše obľúbené mamy Evka a Janka z MOE. Do nedele 24.11.2024 môžete pri nákupe na ich webe využiť kód MOEjesen15. Ak zháňate nejaké merino, legínky, ponožky, svetríky, či čiapky alebo rukavice, pozrite na www.moe.sk
-
Lucia Záhorcová je psychologička, odborníčka na témy ako smútok, strata, odpustenie alebo trauma. Robí výskum, pracuje s klientami a zároveň je aj autorkou knihy Ako odpustiť aj neodpustiteľné.
Okrem toho všetkého je aj mamou dvoch malých detí, vo veku ako tie naše.
Pozvali sme si ju, lebo sme sa s ňou chceli rozprávať o odpúšťaní. Táto téma je opradená mnohými mýtmi a my sme chceli lepšie porozumieť tomu, prečo je odpustenie pre nás také liečivé a či sa dá odpustiť naozaj všetko.
Zamerali sme sa hlavne na vzťahy s našimi najbližšími a o procese odpúšťania sme diskutovali na príklade odpúšťania našim rodičom za zranenia z nášho detstva.
Tiež sme sa pozreli na to, aké je to odpúšťať sebe. Ako k sebe pristupovať, keď si so sebou nesieme ťarchu našich materských zlyhaní.
Odpustenie je náročná téma a my sme si dali za cieľ priniesť do nej kus svetla a aj odľahčenia. Nech sa vám krásne počúva.
V rozhovore sme spomenuli aj tému ospravedlnenia a rozdiely vo vnímaní tejto témy medzi mužmi a ženami. Spomínaný rozhovor je z podcastu Speaking of psychology: Why you should apologize event when its hard to, with Karina Shumann, PhD.
V úvode básnime o nádhernej novej kolekcii MOE Čarovná záhrada. Nájdete ju na www.moe.sk
-
Klára Kulichová založila pred dekádou slovenskú pobočku projektu Play Wisely, programu pre deti od 4 mesiacov do 4 rokov aj v angličtine na základe výskumov NASA a montessori princípov. Program je určený na rozvoj mozgovej a pochybovej kapacity dieťaťa.
Klárka zároveň založila montessori škôlku a aktuálne už aj prvé ročníky montessori školy a montessori vzdelávaniu sa venuje väčšinu svojej kariéry. Je zároveň aj mamou školáka Davida.
V tomto rozhovore sme sa rozprávali o jej ceste k montessori vzdelávaniu, o podpore zdravého rozvoja našich detí, o tom, čo pre ne bude v ich dospelosti patriť medzi kľúčové zručnosti a ako ich vieme podporiť nielen na krúžkoch, ale hlavne doma.
S Klárkou sme sa rozprávali aj o tom, aké je to pracovať s rodičmi a deťmi, ako to zvládala a zvláda skĺbiť s rolou mamy a čo si najviac cení na svojej práci.
-
Vierku Končo možno poznáte pod pseudonymom Viera Šedá, alebo tá prizeračka Vierka. My s Adel si myslíme, že Vierka je víla. Pochopila detskú dušu a pochopila aj tú materskú skôr než sa mamou sama stala. Teraz je to skoro rok, čo má malú Dorortku a my sme sa nevedeli dočkať, kedy budeme mať konečne príležitosť ju vyzvrtať našimi zvedavými otázkami.
Bavili sme sa o jej začiatkoch, aj o tom, kedy to prepálila, ako sa s Mimi rozhodli vytvoriť Dietok Prizeračky, aj aký bol prvý rok čerstvej mamy. A keď už sme ju tam mali rovno sme sa popýtali aj praktické otázky o tom, kde hľadať a ako si vybrať opatrovateľku.
Vierka nám tiež sľúbila praktický workshop na túto tému do komunity Mama Gang +.
V úvode podcastu vás navnadíme na dobroty od nášho už dlhoročného partnera Grizly. Tento týždeň odštartovali predaj ich výnimočných adventných kalendárov. Na www.grizly.sk môžete nakupovať s 10% zľavou s kódom mamagangSK (mamagangCZ pre nákup v czk)
-
Anna Viľchová a Mária Jaššová z projektu Emocionálny kompas učia deti pracovať s emóciami a tvoriť láskavé vzťahy. Prinášajú do škôl program, ktorý pomáha učiteľom vytvárať v triedach psychologické bezpečie. Hovorili sme o tom, čo je to psychologické bezpečie, ako pracujú s emóciami aj o konkrétnych aktivitách z ich metodiky. Ich program funguje aj ako prevencia a pomoc pri šikane. Pozreli sme sa na to ako vzniká, ako jej predchádzať aj čo vieme robiť, ak sa našich detí priamo či nepriamo dotýka.
V úvode podcastu sme sa zasnívali o tom, aké školstvo by sme si na Slovensku želali. Predstavili sme tiež najzaujímavejšie benefity Union ZP a pripomíname, že prepoistiť sa dá už len do konca septembra. www.union.sk
-
Veronika Škodová je optometristka a ortoptistka z nového detského očného centra eyekido. Rozprávali sme sa o tom ako sa vyvíja detský zrak, čo je bežné a kedy zbystriť pozornosť. Previedla nás tiež tým, ako prebieha screening aj komplexné vyšetrenie detského zraku. A dodala nám nádej, keď nám popísala, že detské oči sa dajú trénovať, ak problémy odhalíme dosť skoro. Ukázala nám tiež, ako vyzerá prístup zameraný na deti a dostali sme aj odporúčania k používaniu slnečných okuliarov.
Táto epizóda vznikla v spolupráci s detským očným centrom eyekido a my sme vďačné, že sú, šíria dôležité informácie o detskom zraku a udávajú trendy v starostlivosti o zdravie našich detí.
V úvode podcastu vás pozveme užiť si aktívny deň na DM ženský beh. Či už ste bežkyne alebo fanynky o program budete mať 21. septembra postarané v DM zóne na nábreží Eurovea.
-
Tento rozhovor vznikol počas verejnej diskusie s urbanistkou Sandrou Štasselovou, ktorá pôsobí na Metropolitnom inštitúte Bratislavy a venuje sa hlavne projektu Mesto pre deti.
V rozhovore so Sandrou sme sa rozprávali o tom, ako vedia moderné mestá slúžiť všetkým a či to je vôbec možné. Rozprávali sme sa aj o tom, ako môžu deti v mestách zažiť detstvo, ktoré si zaslúžia, aj o tom, čo sa môžu veľké mestá učiť od malých a naopak.
Debata so Sandrou nás obe nesmierne bavila a doteraz sa k nej vraciame v našich debatách aj rozhodnutiach. Veríme, že aj vám pomôže zamyslieť sa nad tým, ako tvoriť v mestách život, ktorý bude prívetivý a udržateľný aj pre jeho najmenších obyvateľov.
V úvode si vypočujete, prečo tento diel meškal celý týždeň aj to, že v septembri máte zasa príležitosť zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu a prečo si myslíme, že je fajn pri výbere siahnuť po Union ZP. (#spolupraca)
-
Adela Vinczeová známa svojou komunikatívnosťou, humorom a inteligenciou sa v posledných rokoch spája aj s témami ako neplodnosť a adopcia. A my sme vďačné, že práve ona prináša ľahkosť a normálnosť do tém, pri ktorých máme tendenciu stíšiť hlas a hľadať tie najvhodnejšie slová. Rozporávali sme sa o tom aká bola ich cesta adopciou, ako sa z nej stala mama, čo jej ide s Maxíkom ľahko, aj kde sa vyplavujú silnejšie emócie. Pýtali sme sa na jej kariéru, detstvo a nové fungovanie v domácnosti. Asi vás neprekvapí, že aj Adele dáva zmysel rešpektujúca výchova a jedným dychom dodáva, že tam patria aj hranice a čas na seba.
V úvode tohto dielu si môžete vypočuť naše letné zážitky a dostanete tiež odporúčanie na parádny obytný van www.campbearvan.sk.
Ak riešite doma dilemy okolo výberu detských bicyklov, odporúčame zas pozrieť www.bikeup.rent.
-
Tému sme vymysleli ľahko. Adaptácia do škôlky je večná téma, ktorá neminie ani jednu z nás. No nevedeli sme, koho na ňu zavolať. Tak sme sa obrátili s otázkou na Hanu Celušákovú a jej odpoveď znela “Jednoznačne Máriu”. A tak si púšťate do uší rozhovor s psychologičkou Máriou Kopčíkovou, ktorá pôsobí v CPR Kvapka a venuje sa práve deťom v krehkom veku 0-7 rokov. Prebrali sme s ňou, ako na adaptáciu pripraviť naše deti a nás samé. Porozprávali sme sa o tom, ako deti v rôznych vekoch vnímajú nástup do jaslí a škôlky, koľko môže trvať adaptačný proces a na čo sa počas neho pripraviť práve vo chvíľach po návrate zo škôlky.
-
Monika Kolář je kvalifikovaná nutričná terapeutka, popularizátorka výživových vied a advokátka personalizovanej výživy. Zaujali nás témy, ktoré prináša na svojom profile @zdravieavyzivaonline a tiež ako odborne k nim pristupuje. Po našom rozhovore vieme, že okrem vedeckých zistení je výnimocná aj svojou ľudskosťou. Láskavo podané informácie pri tak démonizovanej téme ako je cukor sú nevyhnutnosťou, ktorú potrebujeme šíriť do sveta.
V úvode rozhovoru sme si dali povinné minimum, ktoré o tejto téme potrebujeme vedieť, aby z nej už nebol strašiak. Otvorili sme tiež tému cukor u detí a budovanie zdravých postojov. V závere rozhovoru sme sa pozreli na to, ako sa menia naše chúťky v tehotenstve, čo jesť a nejesť počas pôrodu a čím je v stravovaní špecifické obdobie po pôrode.
V úvode rozhovoru sa dozviete ako prebiehala Daškina návšteva v novom modernom očnom centre a optike pre deti Eyekido.
-
V dnešnom špeciálnom dieli podcastu budete počuť zakladateľku škôlky a školy Rozmanita Annu Symington-Maar a psychologičku Vieru Hincovú. Pre obe z nich je prijatie a zohľadňovanie rôznorodých potrieb srdcovou témou. Inklúziu sme prebrali z teoretického aj praktického hľadiska. Je to naozaj tak, že z nej benefitujú všetci? Ako má také vzdelávanie vôbec vyzerať? A ako by žila naša generácia, keby sme boli vzdelávaní v inkluzívnych školách?
Nie je inklúzia len ďalšia záťaž pre už aj tak preťažený vzdelávací systém? A čo máme robiť ako rodičia, aby sme pomohli našim deťom k čo najkvalitnejšiemu vzdelávaniu bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú špeciálne potreby? O tom všetkom a mnohom ďalšom sme sa rozprávali na verejnom nahrávaní v parku Jama.
Tento diel podcastu vznikol s láskavou podporou Nadácie Volkswagen Slovakia, ktorá sa téme a podpore inklúzie venuje dlhodobo. V rámci nej vytvorila úžasné Poviedky pre všetky deti a Omaľovánky pre všetky deti, ktoré sú bezplatne k dispozícii na stiahnutie. Pre viac informácií kliknite na www.nasainkluzivnaskola.sk
-
Marcela a Lucia sú dve mamy, kamošky, podnikateľky, ktoré poznáte pod značkou Takitak.
Ich priateľstvo začalo v nemocnici, keď boli tehotné s prvými deťmi. V pôrodnici spolu aj silvestrovali a odvtedy sú nerozlučná dvojka. Nápad na spoločný materský projekt prišiel pri ich pravidelných kočíkovačkách.
Oblečenie tvorili najskôr pre svoje deti a hoci ani jedna z nich predtým nepracovala v oblasti módy, reakcie ľudí ich presvedčili, že o ich výtvory bude záujem.
Tvoria módu, ktorá sa im páči a samé ju denne nosia. Nám sa páči tiež. Je univerzálna, nadčasová a udržateľná. A rovnako baby pristupujú aj k svojim podnikateľským povinnostiam. Robia to tak, aby ich to robilo šťastnými a vedeli tak fungovať dlhodobo. Čo to v praxi znamená? To nám prezradili v našom priateľskom rozhovore.
V úvode podcastu vám dáme jedno dôležité dovolenkové odporúčanie. Nezabudnite na cestovné poistenie! My odporúčame cestovné poistenie Union.
-
S Veronikou sme sa už raz rozprávali. Bolo to v dieli č. 14. Odvtedy sa v jej živote veľa zmenilo a my sme si ju pozvali znova.
V dnešnom dieli si vypočujete, ako ju zmenilo druhé tehotenstvo a pôrod, ako sa jej darí skĺbiť rodinu a kariéru pri dvoch deťoch a kde si v tom nachádza priestor pre seba.
Rozprávali sme sa aj o jej rozhodnutí vstúpiť do politiky a kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidátke strany Progresívne Slovensko. Otvorili sme témy, ktoré sú jej blízke a ktoré by rada riešila v EP, ak bude zvolená.
Rozhovor s Veronikou bol pre nás plný úprimnosti, nádeje a ľahkosti. -
Barboru Marekovú poznáte z podcastu Ľudskosť. Niektorí si ju možno pamätáte ešte ako odvážnu reportérku v Markíze, ktorá odhalila napríklad aj kauzu predraženého CT. Po tom ako sa stala mamou chcela prinášať viac témy týkajúce sa duševného zdravia a tak vytvorila podcast Ľudskosť.
Rozprávali sme sa s ňou o tom ako si užívala materskú a hľada svoju cestu k rešpektujúcemu rodičovstvu. Porovnala tiež svoje pôrody vo Francúzsku a na Slovensku. Rozprávali sme o zdravotníctve, feminizme, čase pre seba, dostali sme tipy na knihy aj podcasty a nechala nás nahliadnúť aj do zákulisia podcastu Ľudskosť.
Spomenuté knihy:
Rešpektovať a byť rešpektovaný (Dobromila Nevolová, Jana Nováčková)
Parenting Beyond Pink & Blue: How to Raise Your Kids Free of Gender Stereotypes (Christia Spears Brown)
Dokument Interrupcie na Slovensku https://voyo.markiza.sk/titul/5572-interrupcie-na-slovensku
V úvode podcastu sme otvorili krátko tému deti a technológie a predstavili nový program O2 Junior, ktorý vznikol s ohľadom na potreby detí a rodičov. -
Tento diel je pokračovaním rozhovoru o hneve (diel č.101) s hrovou terapeutkou Soňou Pekarovičovou známou aj cez projekt Centrum Dys.
Rozoberáme v ňom pasívnu agresivitu ako formu hnevu, ktorá je celkom rozšírená, no u detí sa o nej až toľko nehovorí. Okrem hnevu sme pomenovali aj smútok a sklamanie ako ďalšie emócie, ktoré zvyknu byť pre nás náročné. Otvorili sme aj tému porovnávanie a miesto klasického “neporovnávaj” sme priniesli pohľad, ktorý oslavuje fakt, že každý sme iný. Soňa sa venuje senzorickej integrácii a pezradila nám ako môžeme zmyslové vnímanie využiť pri spracovávaní hnevu.
V máji (24.-26.5.) organizuje Soňa Pekarovičová aj zážitkový kurz Sila hnevu. Ak máte záujem, píšte jej čím skôr na [email protected]
Viac info tu: https://www.centrumdys.sk/sluzby/vzdelavanie-rodicov/zazitkove-kurzy/
-
So Soňou Pekarovičovou z Centrum Dys sme sa venovali téme hnevu. Otáčali sme ho naozaj zo všetkých strán. Je hnev univerzálna emócia? Čo sa za ním skrýva? Ako s ním vieme pracovať u detí a ako u nás samých? A aké techniky vieme používať, aby sme hnev vedeli vnímať ako prirodzenú súčasť nášho bytia? A je štandardná výchova "trestov a odmien" efektívnejšia v kontrole hnevu?
Soňa Pekarovičová je špeciálna pedagogička, ktorá sa venuje terapii hrou, filiálnej terapii a senzorickej integrácii. Vo svojej praxi sa dlhodobo zameriava aj na hnev a jeho zvládanie, vytvorila dokonca špeciálny zážitkový kurz Sila hnevu.
V úvode podcastu Adel vyspovedala Dašku, ktorá práve dočítala knihu Vysoko citlivé dieťa z dielne vydavateľstva Albatros Media. Porozprávali sme sa o tom, čo to vlastne znamená "vysoko citlivé dieťa", ako s ním pracovať a ako ho odlíšiť od náročnejších období našich detí. Ak vás kniha zaujme, na webe Albatros Media si ju viete kúpiť s 25%-nou zľavou s kódom "citlivedieta". -
Lucia Okšová je šéfredaktorka Forbes Slovensko. Vo Forbese pôsobí sedem rokov, najprv na pozícii redaktorky, neskôr viedla ako šéfredaktorka Forbes.sk. Spoluzaložila projekt na osvetu o duševnom zdraví Nevyhorení a napísala rovnomenný knižný bestseller. Je mamou predčasniatka Elenky, ktorá sa narodila 4 mesiace pred termínom. Zažila tiež stratu dieťatka vo vyššom štádiu tehotenstva.Ako hovorí Lucka, materská ju naučila najväčšej odolnosti. V čase nášho nahrávania jej dcérka začínala v škôlke a ona prijímala novú kariérnu výzvu - pozíciu šéfredaktorky Forbes Slovensko. O všetkých týchto životných zákrutach sme sa rozprávali. Je to rozhovor o zraniteľnosti, reziliencii, obrovskej sile aj podpore. Takto si predstavujeme líderky budúcnosti.V úvode podcastu pripomíname, že do konca apríla môžete využiť zľavu pri nákupe na www.moe.sk s kódom Mamagang15.A do konca apríla platí aj ponuka od Finaxu na správu vašich investícií až do výšky 1000€ na 1 rok zdarma. Začnite tu.
PS: S investovaním sa spája riziko.
PS1: Podľa nás aj s neinvestovaním. - Показать больше