Эпизоды
-
Naše české lesy trápí především historická lidská činnost, která kladla důraz na množství dřeva v nich. 🌲 „V České republice máme největší podíl nepůvodních smrkových a borových monokultur v celém regionu střední Evropy," říká v dalším díle podcastu #MONETAZelene profesor Miroslav Svoboda z České zemědělské univerzity v Praze. Z historického hlediska přitom podle něj na podstatné části našeho území rostly listnaté lesy, které byly druhově i strukturně pestré. 🍃
🎥 V novém díle podcastu #MONETAZelene se také dozvíte, jak naše lesy ovlivňují invazivní druhy dřevin, či jakou roli mají lesy ve zmírnění klimatické změny. -
Jaké látky obsahuje pitná voda, kterou si natočíme z kohoutku? Zlepšuje se kvalita vody v našich řekách? Můžeme ještě snížit spotřebu vody?
O vodě a všem okolí ní hovořil v dalším dílu podcastu Moneta Zeleně! prof. Ing. Jan Vymazal, CSc. , z České zemědělské univerzity v Praze. -
Пропущенные эпизоды?
-
Jak banka zajistí, že jsou peníze klientů v bezpečí? Kolik upozornění na možný útok banka denně zaznamená? Na téma kybernetické bezpečnosti hovořil v dalším dílu podcastu #monetazelene Jan Šitavanc, senior manager Cyber Security. Moderuje Petr Říbal.
-
Hostem 6. dílu 3. řady podcastu MONETA Zeleně! byl prof. RNDr. Michael Komárek, Ph.D. z České zemědělské univerzity v Praze.
V rozhovoru se zmínil o nedostatku půdní organické hmoty, mikroplastech i o kalech z čistíren odpadních vod.
Moderuje: Petr Říbal -
Hostem 5. dílu 3. řady podcastu MONETA Zeleně! byla Klára Escobar, ředitelka Human Resources v MONETA Money Bank.
V rozhovoru se zmínila o iniciativách, které pomáhají znevýhodněným zaměstnancům banky. Představila mentoringový program zaměřený na mezigenerační spolupráci.
Moderuje: Petr Říbal -
Hostem 4. dílu 3. řady podcastu MONETA Zeleně! byl Mgr. Filip Harabiš, Ph.D. z České zemědělské univerzity v Praze.
V rozhovoru se zmínil o častých chybách, které lidi dělají při touze pomoci přírodě i budoucnosti, která nás čeká v důsledku klimatické změny a ztráty biodiverzity.
Moderuje: Petr Říbal -
Hostem 3. dílu 3. řady podcastu MONETA Zeleně! byla Monika Kalivodová, senior manažer Collections. V rozhovoru se zmínila o nejčastějších chybách, kterých se dopouští lidé s úvěry. Dále také hovořila o možnostech, které může využít člověk ve finanční nouzi, aby se nedostal do dluhové pasti.
Moderuje: Petr Říbal -
Hostem 2. dílu 3. řady podcastu MONETA Zeleně! byl doc. Ing. Milan Kroulík, Ph.D. z České zemědělské univerzity v Praze, který hovořil o přínosech precizního zemědělství, nových technologiích i o tom, jak se změní v budoucnu role zemědělců.
Podcast moderuje: Petr Říbal -
Hostem 1. dílu 3. řady podcastu MONETA Zeleně! byl Jíří Huml, Chief Shared Services Officer v MONETA Money Bank, který představil 4 pilíře elektromobility, na kterých postavila MONETA transformaci svého vozového parku. Druhá část podcastu je věnovaná efektivnímu využívání zdrojů energie a uhlíkové stopě banky.
Podcast moderuje: Petr Říbal -
Jak vypadal les před 1 000 lety? Co nepatří do městských lesů? Jak se správně chovat v lese?
host: prof. Ing. Jiří Remeš, Ph.D. -
Svět bojuje s klimatickou změnou, mezi jejími dopady je také sucho. Jak je na tom Česká republika? Zvládáme držet krok s těmito negativnými jevy? Pomáhá stát a soukromé společnosti?
Hosté
Mgr. Zuzana Filipová, Director Sustainability & Communication
prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., rektor ČZU v Praze
Ing. Tomáš Tesař, náměstek ministryně životního prostředí -
O unikátním Potravinovém pavilonu s prof. Ing. Roman Stupka, CSc.
-
Potravinová soběstačnost České republiky klesá. Budeme mít v budoucnu dostatek potravin?
host: prof. Ing. Josef Soukup, CSc. -
Je voda bezpečná? Co člověk najde ve sklenici vody, kterou si dává k ranní kávě? Dokážeme vodu opravdu vyčistit?
host: prof. Ing. Jan Vymazal, CSc. -
Ing. Alexandr Vasilenko, ČZU, popsal problémy a rizika, která zabraňují plošnému nasazení inteligentních prvků do naší domácnosti i přínosy, které tato technologie přináší.
Ing. Ondřej Beran, Ener DOMY s.r.o., představil technologie, které klienti očekávají od dnešních domů i cenu, za kterou je možné si dnes chytrou domácnost pořídit. -
Prof. Ing. Marek Turčáni, PhD. popsal problémy, které trápí dnešní lesy a představil nám návrhy, které by mohly pomoci v boji s kůrovcem i globálním oteplováním.
Ing. Pavel Veselý, Agrodružstvo Lhota pod Libčany, okomentoval problémy českého zemědělství, vliv dotací i české prvneství v pěstování řepky. -
Prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., rektor ČZU, nás seznámil s problémy, které trápí českou krajinu. Představil nám také projekt Chytrá krajina a spolupráci s odborníky z Izraele.
-
doc. Ing. Markéta Zárybnická, Ph.D. z ČZU přiblížila oblast Citizen science, popsala, jak se dají eliminovat chyby při sběru dat od dobrovolníků a seznámila nás s rozdíly mezi americkými a českými projekty občanské vědy včetně jejich financování.
Tomáš Vokáč, výkonný ředitel DofE představil principy programu. Zaměřil se na přínosy v oblasti dobrovolnictví a plánování expedic.
-
Ing. Martin Kotek, Ph.D. z ČZU přiblížil problematiku elektromobility i limity, se kterými se dnes automobilový průmysl potýká.
Štěpán Markvart, obchodní ředitel pro nové vozy z Auto Průhonice představil přístup zákazníků k elektromobilitě a nastínil budoucí trendy. -
Jiří Sixta ze společnosti Albaflor nám přiblížil problematiku biozemědělství a dal tipy, čím se řídit při nákupu biopotravin.
Barbora Kobiánová, sektorová manažerka zemědělství MONETA Money Bank nás seznámila se současnými produkty pro zemědělce a představila nám přístup, který banka uplaťnuje v tomto sektoru. - Показать больше