Эпизоды
-
Přestože je Natalia Adamska Polka, přijala pozváni Víta Rolečka do podcastu NDM a tímto moc děkujeme za to, jak skvěle zvládla rozhovor o baletní novince Rapsodie Bohemia, přípravách komorního baletu Okno a oceňované stálici baletního repertoáru Carmen.
Natalia studovala balet v Gdaňsku a v Londýně. Od dubna 2017 nastoupila jako stálý host baletu NDM, od prosince 2017 se stala sboristou s povinností sóla. Upozornila na sebe především v ženském duetu v inscenaci Rossinoho karty v choreografii Maura Bigonzettiho a v roli Přítelkyně Svanildy v neoklasickém baletu Giorgia Madii Coppélia. Za roli Carmen ve stejnojmenné inscenaci v choreografii Jiřího Pokorného získala Cenu Thálie za sezóny 2020–2022. V září 2022 využila příležitost pokračovat v souboru NDM jako sólistka.
-
„Myslím si, že je důležité jakou má lež (nebo nepravda) váhu,“ zamýšlí se nad tématem činoherní inscenace Pravda představitel hlavní role Martin Dědoch. Pravda je úspěšná francouzská komedie o nevěře a umění lhát. Protože jak jinak ustát milostný čtyřúhelník? To se snaží odhalit v podcastu NDM Vít Roleček.
Martin Dědoch pochází z Prostějova. V letech 2010 až 2014 studoval na DAMU obor alternativní a loutkové herectví pod vedením Jiřího Havelky. Je spoluzakladatelem divadelního souboru 11:55, který se věnuje tvorbě autorských inscenací. Věnuje se i rozhlasové tvorbě, a to jako externista pro Radio Wave a dále pro Český rozhlas Vltava. V činohře NDM jste ho mohli vidět v inscenacích Testosteron, Revizor, Višňový sad, Goldoni po ostravsku, Marná lásky snaha a další.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Muzikál Chicago je příběhem dvou žen, které jsou obě obviněny z vraždy a soupeří o pozornost médií a veřejnosti, aby se dostaly na vrchol popularity. Muzikál je známý svým ostrým humorem, satirou na manipulaci médií a korupci v soudním systému. „Je děsivé, jak je to pravdivé,“ říká v rozhovoru s Vítem Rolečkem muzikálová herečka Veronika Prášil Gidová, která nastudovala roli vražedkyně Roxie Hartové.
Veronika pochází ze Slovenska. Obor hudebně-dramatické umění vystudovala na bratislavské konzervatoři, po absolutoriu byla přijata na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Od roku 2010 začíná hostovat v Národním divadle moravskoslezském, zmiňme např. role Já (Rebecca), Anita (West Side Story), Bombalerína (Kočky), Kitty (Fantom Londýna). Hostuje také v muzikálech napříč Českou a Slovenskou republikou a vídat jste ji mohli rovněž na televizních obrazovkách.
-
Národní divadlo moravskoslezské je jediný operní dům na světě, který aktuálně realizuje ve vlastním nastudování kompletní uvedení všech 8 dokončených oper Bedřicha Smetany.
Pojďme si je projít postupně, tak jak budou uváděny v rámci Smetanovského operního cyklu Ostrava, s ředitelem NDM a režisérem Jiřím Nekvasilem. Cyklus započne operou Braniboři v Čechách, následovat budou opery Prodaná nevěsta, Dalibor, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství a Čertova stěna. Cyklus slavnostně uzavře koncertní uvedení Libuše. Touto hudebně-historickou cestou vás provede moderátor Vít Roleček.
-
V roce 2024 uplyne dvě stě let od narození Bedřicha Smetany a zároveň si připomeneme 140. výročí jeho úmrtí. Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava připomene tato výročí Smetanovským operním cyklem Ostrava 2024, jehož první provedení začne 2. března a druhé pak 4. května.
Jaká byla cesta Národního divadla moravskoslezského k nastudování celého cyklu? Co cyklus znamená pro provoz divadla, co nabízí operním pěvcům, ale hlavně – co může přinést divákům? Na to všechno se zeptal Vít Roleček ředitele NDM a režiséra Jiřího Nekvasila.
-
Mistrovské dílo Ztraceni v Yonkers, za které Neil Simon získal Pulitzerovu cenu a Cenu Tony, uvede činohra NDM v české premiéře. Hlavní role ztvární Robert Finta a Vít Roleček, který si do podcastového studia přizval režiséra inscenace Janusze Klimszu.
Janusz Klimsza studoval herectví na Státní vysoké škole divadelní v polské Vratislavi a divadelní režii na pražské DAMU. Režíroval v českých a polských divadlech, je také autorem jevištních výprav a divadelních adaptací. Byl pedagogem oboru herectví na Janáčkově státní konzervatoři v Ostravě. V letech 2001–2004 působil coby umělecký šéf Divadla Petra Bezruče a v letech 2004–2008 byl uměleckým šéfem činohry Národního divadla moravskoslezského. Od roku 2008 pracuje v NDM jako kmenový režisér činohry. Hrou Ztraceni v Yonkers se s tímto postem loučí.
-
Je jim 7 a 8 let. Nevěděli, co je to točna, dokud poprvé nestáli na jevišti. Nikdy nezpívali a netančili před velkým publikem. Přesto si získávají srdce diváků všech generací. Řeč je o Honzovi a Rosťovi, představitelích Olivera Twista v muzikálu OLIVER!, které si do podcastu NDM pozval společně Vít Roleček.
Jan Pražák od čtyř let hraje na akustickou a v současnosti také na elektrickou kytaru (a to i se svým otcem v kapele). Od pěti let se ve hře na kytaru zdokonaluje na ZUŠ Leoše Janáčka v Havířově a v sedmi letech zde začal studovat i hru na bicí nástroje. Jako samouk hraje na ukulele, basovou kytaru, zpívá a zkouší hru na klavír.
Rostislav Radecki je velmi zvídavý, rád zjišťuje, jak věci fungují a miluje matematiku. Po vzoru své sestry si oblíbil zpěv, a proto již dávno toužil zapsat se co nejdříve do sboru Permoník. V muzikálu OLIVER! rád po boku svých kamarádů rozvíjí pěvecké, pohybové i dramatické dovednosti.
-
„V komedii Bez roucha se diváci mohou podívat do naší divadelní kuchyně. Je to velmi dobře napsaná hra. Musíme hrát na vteřiny přesně a v obrovské energii,“ říká Vojtěch Johaník v podcastu NDM. Nejenom kolem komedie Bez roucha, kde Vojta ztvárňuje hlavní roli – režiséra Lloyda Dallase, se točí otázky Víta Rolečka.
Vojta Pochází z Uherského Hradiště. Vystudoval obor divadlo a výchova na brněnské JAMU, kterou absolvoval v roce 2011. Byl členem brněnských scén KočéBR, D’epog, BuranTeatr či olomouckého Divadla Tramtarie. Od sezóny 2013/2014 měl již angažmá v Městském divadle Zlín. Jeho první velkou hereckou příležitostí zde byla titulní role v inscenaci Evžen Oněgin. Od roku 2018 do konce sezóny 2022/2023 působil v ostravském Divadle Petra Bezruče. V září roku 2023 se stal posilou pánské šatny činohry Národního divadla moravskoslezského.
-
Stanislav Šárský je rodákem Prahy, kde také vystudoval DAMU. Své první angažmá získal roku 1965 v Divadle pracujících v Gottwaldově. Mezi léty 1967–1993 působil ve Státním divadle v Ostravě, kde spolupracoval s celou řadou režisérských osobností: Janem Kačerem, Radimem Kovalem, Bedřichem Jansou a dalšími. V angažmá činohry Státního divadla v Ostravě (dnešního NDM) prožil více než třicet let svého uměleckého života, které zahrnují na 120 rolí.
Dne 30. září 2023 obdržel Stanislav Šárský Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra a u příležitosti tohoto ocenění poskytl Vítu Rolečkovi pro podcast NDM rozhovor. „Divadlo je náboženství, víra,“ říká. Zveme vás k poslechu!
-
Tomáš Savka se dostal do povědomí široké veřejnosti díky soutěži Česko hledá SuperStar. „Když se tě někdo po dvaceti letech zeptá na SuperStar, no tak je to fenomén,” říká se smíchem v podcastu NDM. Od té doby Tomáš urazil kus cesty. Po Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze ho čekala rozsáhlá divadelní činnost napříč republikou. Momentálně působí výhradně v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě (kde také za roli Che v muzikálu Evita získal v roce 2014 Cenu Thálie).
Tomáš má na svém kontě řadu muzikálových rolí, ocenění, dvě sólová alba a je sólistou prestižního hudebního tělesa Hudba hradní stráže a Policie České republiky. Během covidu ale okusil i pomíjivost slávy a nebojí se o tom mluvit. Více v rozhovoru s Vítem Rolečkem.
-
„Smetanovský operní cyklus, který je připravován pro oslavu jubilea – 200 let od narození Bedřicha Smetany, vznikal v době, kdy jsem byl povolán do Ostravy jako nový hudební ředitel opery, takže kruh se Daliborem uzavírá,” říká dirigent Robert Jindra, který se do Ostravy vrátil po 9 letech, aby zde se souborem opery NDM nastudoval Dalibora Bedřicha Smetany. V rozhovoru s Vítem Rolečkem neskrývá svůj patriotismus, okouzlení touto operou a radost z návratu do Ostravy. „Velmi mě těší, že mohu být součástí takto významného projektu,” dodává dirigent.
Robert Jindra absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klasický zpěv a dirigování. V letech 2010–14 byl hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského, kde nastudoval např. Smetanovu Čertovu stěnu, Dvořákovu Armidu, Janáčkovu Její pastorkyni a Věc Makropulos, Wagnerova Lohengrina, Verdiho Falstaffa a mnoho dalších titulů. Řadu let působí také v zahraničí. Od sezóny 2022/2023 je novým hudebním šéfem Opery Národního divadla v Praze.
-
Nora, přelomové dílo Henrika Ibsena, je intimním dramatem o odcizení muže a ženy. A také dramatem, které nabízí velkou hereckou příležitost pro mladou herečku. V NDM se této výzvy chopila Kamila Janovičová. Jaký byl na počátku její vztah k Noře? Proč ji začala mít ráda? A jak nyní nahlíží na partnerské vztahy? Velmi intimní rozhovor připravil pro podcast NDM Vít Roleček.
Kamila Janovičová je ostravskou rodačkou. V roce 2008 nastoupila na Janáčkovu konzervatoř, po maturitě se přestěhovala do Prahy, kde na DAMU vystudovala obor činoherní herectví. V posledním ročníku hostovala v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích ve hře Kati a pět minut před premiérou dostala nabídku na angažmá. Mezi léty 2017–2021 ztvárnila v tomto divadle téměř dvě desítky rolí. Od podzimu roku 2021 hraje v Národním divadle moravskoslezském. Kamila má za sebou také zkušenosti s televizí a filmem. Do povědomí diváků se zapsala jako Anička z pohádky Tajemství staré bambitky a jako Tereza z filmu Spolu.
-
S Martinem Hilským, profesorem anglické literatury a překladatelem kompletního Shakespearova díla, se setkal Vít Roleček v kavárně Národní dům po první čtené zkoušce inscenace Marná lásky snaha. Poslední premiéru sezóny uvede činohra NDM právě v překladu Martina Hilského a režii Romana Poláka.
Hlavní linkou rozhovoru je přirozeně debata nad touto komedií. Čeho se při psaní Shakespeare odvážil? Čím hra překladatele fascinuje? A mají v ní ženy navrch? Odpovědi si můžete poslechnout v aktuálním podcastu NDM! I když, jak Martin Hilský uvádí: „O Shakespearovi nikdy neřeknete vše…“
-
Nataša Novotná po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě získala v roce 1997 angažmá v nizozemském souboru Nederlands Dans Teater (NDT) 2 pod vedením Jiřího Kyliána. V letech 2000–2002 působila v souboru Göteborgs Operan Ballet ve Švédsku. V létě 2002 se vrátila do Nizozemska a stala se členkou NDT 1. Od roku 2006 hostovala v souborech po celém světě. V roce 2007 založila v Praze soubor současného tance 420PEOPLE. V Národním divadle moravskoslezském působí jako asistentka choreografů a repetitorka. Je pedagožkou, vede lekce klasického a současného tance a od léta 2017 je lektorkou pohybového jazyka gaga Ohada Naharina.A právě také díky dlouholeté spolupráci Nataši Novotné s Ohadem Naharinem můžete na prknech NDM vidět balet Hora. Jaká byla cesta Hory z Izraele do Ostravy? Co přinesla souboru návštěva Ohada Naharina? Jak náročná je choreografie pro tanečníky? Co znamená název Hora? A znamená vůbec něco? Rozhovor pro Podcast NDM připravil Vít Roleček.
-
Rakouská vlčice. Děvka revoluce. Vdova Capetová. Malá Toinette… Nad jednoduchými soudy, které jsou pronášeny o Marii Antoinettě, se v rozhovoru s Vítem Rolečkem zamýšlí její představitelka Sára Erlebachová. Z marnotratné princezničky se stává v závěru hry vyzrálá žena nesmírného majestátu a o svém vlastním osobním i hereckém dospění mluví otevřeně i Sára. „Vědomé přijetí sexuality je pro herečku velmi důležité,“ říká pro podcast NDM.Rodačka z Českého Těšína patří mezi nejmladší členy souboru činohry Národního divadla moravskoslezského. V roce 2019 úspěšně ukončila Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a od té doby ji můžete pravidelně vídat na divadelních prknech. Její tvář vám bude známá také z televizních pořadů a filmů, svůj hlas propůjčila mnoha audioknihám.
-
Rozbitý džbán a Císař Atlantidy aneb Odepření smrti jsou dvě jednoaktové opery těšínského rodáka Viktora Ullmanna, které zazněly na scéně NDM poprvé. Do podcastového studia NDM je přišel představit režisér Rocc. „Obě mají rovinu nadčasovosti. Mocenské hry i války jsou lidstvu bohužel vlastní,“ říká v rozhovoru s Vítem Rolečkem.Rocc je slovinský operní režisér, scénograf, dramaturg, performer, operní manažer a pedagog. Absolvoval studium operní režie na JAMU v Brně a následně pokračoval studiem scénografie na Vysoké škole umění a designu v Curychu a na Vysoké škole designu v Offenbachu nad Mohanem. Vytvořil více než 60 operních produkcí v národních divadlech v Praze, Brně, Ostravě, Lublani, Rize, Bergenu, ve Vratislavské opeře a jinde. Jeho projekty byly prezentovány na četných mezinárodních festivalech. Na jevišti opery NDM debutoval v roce 2010 režií, scénickou a kostýmní výpravou společné inscenace Janáčkovy Šárky a Martinů Ariadny. Vytvořil zde také režii, scénickou a kostýmní výpravu pro inscenaci Wagnerova Lohengrina (2013) a režii a scénickou výpravu Smetanových Dvou vdov (2022).
-
Emeritní členka souboru činohry Národního divadla moravskoslezského Anna Cónová je v jednom kole. Zahrála si hlavní roli ve filmu Alice Nellis Buko, stále hostuje na divadelních prknech a je aktivní babičkou. Zároveň je ale také línou babičkou! Nejnověji ji totiž můžete vidět v rodinné inscenaci O líné babičce, kde hraje titulní roli. Na sny Babičky Milady, ale i sny Anny Cónové se v podcastu NDM zeptal Vít Roleček.
Anna Cónová se stala posilou činohry NDM v roce 1991. Z mnoha rolí připomínáme Drahomíru v Krvavých křtinách, Irinu Arkadinovou z Racka či Louisu de Renal v Červeném a černém podle Stendhala. Za tuto roli byla Anna Cónová v roce 1997 nominována na Cenu Thálie. Roku 2014 obdržela nejvyšší ocenění za umělecký přednes – Křišťálovou růži.
-
Herec a dramaturg muzikálu Národního divadla moravskoslezského Tomáš Novotný pochází z herecké rodiny v Pardubicích. Vystudoval muzikálové herectví na brněnské JAMU, je hostem řady muzikálových scén a také spoluzakladatelem a hercem pardubického Divadla Tří.
Tomáš ztvárnil na jevišti NDM řadu muzikálových rolí. Za postavy Josefa (Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť) a Maxima de Wintera (Rebecca) získal také širší nominace na Cenu Thálie. Aktuálně svůj výčet rozšířil o titulní roli v muzikálu Sweeney Todd, o kterém se nezdráhá říct, že je „těžkej jako prase“. Proč je Sweeney Todd tak náročným muzikálem? Na to se samozřejmě pro podcast NDM zeptal Vít Roleček.
-
Silvestrovský podcast nemohl vzniknout s nikým jiným než s Ladou Bělaškovou, která dnes odehraje poslední představení v Národním divadle moravskoslezském jako členka souboru činohry. Lada se s naším divadlem loučí po 18 letech, v průběhu kterých ztvárnila v souborech činohry, muzikálu a dokonce i baletu na 70 rolí! Ze všech zmiňme alespoň Lízu Doolittlovou v Pygmalionu, Lady Macbeth v Macbethovi, Maryšku v Postřižinách, Lilli Vanessi v muzikálu Kiss Me, Kate (Kačenko, pusu!) a Irenu v Odcházení, za kterou získala moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar za rok 2019 v kategorii herečka roku.
Pro všechny fanoušky, kteří mají rádi Ladin smysl pro humor i smysl pro ochranu životního prostředí, její herectví, moderování a pěvecký talent, máme dobrou zprávu – Ladu dál uvidíte v našich inscenacích a od ledna 2023 pravidelně v Divadle Mír. Ladu po představení Habaďúry vyzpovídal přímo v její šatně Vít Roleček.
-
„Hoří, má panenko se zkoušelo v báječné atmosféře. Trošku jsem se bál toho davu lidí (47 lidí na scéně!), ale myslím, že to dopadlo dobře a mám z toho dobrý pocit!“ říká Jan Fišar, který v inscenaci Hoří, má panenko ztvárňuje Jana Fišara – předsedu hasičů.
Zajímá vás, proč se postavy jmenují stejně jako jejich představitelé? Která ze scén je Honzova nejoblíbenější a zda si splnil klučičí hasičský sen? Na všechny tyto otázky se Honzy zeptal Vít Roleček.
No, a protože je Jan Fišar v činohře Národního divadla moravskoslezského neuvěřitelných 40 let, je velkým milovníkem poezie, uměleckého přednesu a cestování, můžete se těšit i na další divadelní a osobní témata!
- Показать больше