Эпизоды
-
Básnik a literárny vedec Viliam Nádaskay pracuje v Ústave slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied na výskume poézie a literárnej kultúry. Je spoluautorom monografie Literárne krajiny Bratislavy. Od roku 2019 je redaktorom internetového časopisu Platforma pre literatúru a výskum. Vydal dve zbierky básní Vynechaný spoj (2018) a Zmyslov zbavovaný (2021). Venuje sa literárnej kritike, bol spolueditorom antológie Kritická ročenka v rokoch 2019 – 2022. Preložil básnickú knihu Ilyu Kaminskeho Hluchá republika. A teraz nedávno mu vyšla tretia básnická kniha v poradí s názvom Strmhlav, sliepňajúc.
-
Český básnik Karel Škrabal už v Nedeľnej chvíľke poézie_fm za 10 rokov jej existencie niekoľkokrát bol, čo svedčí o jeho slušnej básnickej aktivite. Dlhé roky pôsobí v českých médiách, založil spriaznený sesterský web Nedělní chvilka poezie a doteraz vydal 7 básnických zbierok - napríklad Zapalte Prahu, Kavčí hory či Nikoho nečekám. Teraz mu vychádza nová kniha, s názvom Jedu.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Vica Kerekes je herečka, poéziu nepíše, ale má ju rada. Objavila v desiatkach filmov či seriálov - spomeňme aspoň zopár: seriály Odsúdené, Kapitán Exner, či filmy Milada alebo Hnutie odporu. Narodila sa na juhu stredného Slovenska vo Fiľakove. Jej matka je Maďarka, otec je spolovice Slovák a spolovice Maďar. Jej mama bola učiteľka slovenčiny a maďarčiny. Vica začala hrať v divadle už na základnej škole. Po skončení gymnázia chcela byť policajtkou, nakoniec sa však vyštudovala VŠMÚ. Posledné roky žije v Budapešti. Prečíta Vám svoje obľúbené básne a dozviete sa aj to, či niekedy písala básne.
-
Jozef Palascak študoval na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a venoval sa odborom slovenský jazyk a literatúra, estetika a literárna veda. Debutoval v roku 2008, keď mu vo vydavateľstve Modrý Peter v Levoči vyšla básnická zbierka s názvom TELOI. V roku 2010 mu vyšla druhá zbierka, Otec, Syn a Cudzinka, ktorá bola ručne vyrobená a vyšla v náklade len troch kusov na prírodnom papieri v Pracovni Projektovania Knižky a typografie Výtvarnej akadémie Jana Matejki w Krakowe. V roku 2014 vydal tretiu zbierku, ktorá sa volá Notácia. No a každú chvíľu by mala vyjsť aj jeho úplne nová, štvrtá v poradí, s názvom KamInam.
-
Čo budeme stále len s básnikmi a poetkami čítať básne, veď aj hudobníčky ľúbia poéziu. Katka Málíková je toho jasným dôkazom, písať básne začala skôr ako komponovať hudbu a jej čítanie v ma nenormálne bavilo! Bude aj Vás, uvidíte!
-
Tomáša Straku poznáte možno hlavne cez slam poetry, no už čoskoro mu vychádza aj nová básnická zbierka s názvom Praha. Knižne debutoval básnickou zbierkou — Paper back — roku 2013. Roku 2014 vydal zbierku — Hrdina robotníckej triedy — v roku 2020 zase zbierku Spievam.
-
Alexandra Slava Mudra je študentka doktorandského štúdia literárnej vedy na FF UPJŠ v Košiciach. Spievať začala skôr než vedela hovoriť, od detstva hrá na klavíri. To, čo píše v angličtine, nenazýva poéziou a čo píše v slovenčine, zatiaľ nespieva. Zaujíma sa o to, čo sa skrýva za literatúrou, berie ju lingvistika, filozofia jazyka, pôrodníctvo či možnosti slobodného školstva na Slovensku. V Košiciach sa sporadicky spolupodieľa na propagácii súčasnej pôvodnej literárnej tvorby prostredníctvom poetických večerov. Publikovala cez Medziriadky v Glosolálii, neskôr na portáli Knihy na dosah, v Bielom liste Slovak roses, v antológii Lines from Visegrad a so svojou poéziou a prózou sporadicky vystupuje na kultúrnych podujatiach.
-
Barbora Grič sa narodila v Bojniciach a do dospelosti žila v Prievidzi, kde navštevovala Literárny klub pod vedením Ondreja Čiliaka. Ďalej tvorila a písala v Banskej Bystrici na Akadémii Umení ako filmová scenáristka a dramaturgička. Po bakalárskom stupni ju prijali na JAMU v Brne, kde štúdium po roku prerušila a magisterské štúdium dokončila nakoniec v Nitre v odbore žurnalistika. Básne a poviedky publikovala časopisecky, len nedávno jej vyšla debutová próza Takto láska nemá vyzerať, ktorú sama aj ilustrovala a dokonca v nej sú aj jej básne.
-
432 čerstvých premiérových dielov, 88 repríz. Je to neuveriteľné, ale Nedeľná chvíľka poézie_FM oslavuje 10. narodeniny. Za ten čas ste mohli počuť takmer všetkých významných žijúcich aj nežijúcich slovenských či českých básnikov a poetky, ale aj básne zavraničných autorov a autoriek v prekladoch. Okrem básnikov a poetiek Vám svoje obľúbené básne čítali aj herci a herečky, ale aj iné osobnosti z kultúry. Pred desiatimi rokmi bol prvým hosťom básnik Ivan Štrpka a tak som ho do relácie, pochopiteľne, chcela pozvať aj teraz.
-
Máme tu poslednú Nedeľnú chvíľku poézie_fm v tejto sezóne, už od budúcej nedele až do poslednej nedele v auguste budete počúvať reprízy toho najlepšieho, čo sme v sezóne nahrali. A prvého septembra spolu oslávime 10 rokov tejto relácie. Úplne prvým hosťom bol básnik Ivan Štrpka, ktorý dnes oslavuje 80, tak mu želáme zdravie, lásku a poéziu! Ale poďme k dnešku. Veľmi sa teším, že sezónu zakončíme rozhovorom a čítaním básní z unikátnej knižky, ktorá je zároveň veľmi pekným a dojímavým projektom. Básnik Igor Hochel a bývalý rozhlasový redaktor, veľvyslanec a literát Milan Resutík spoločnými silami vydali antológiu nevidiacich básnikov a poetiek Videné z nevidna.
-
Predposledná Nedeľná chvíľka poézie_FM pred rozhlasovými letnými prázdninami bude patriť Patrícii Gabrišovej. Je z Trenčína, vyštudovala slovenský jazyk a literatúru v kombinácii s históriou a pracovala ako učiteľka na základnej škole. Píše recenzie do časopisov Glosolália, Knižná revue, Fraktál, na portál Knihy na dosah a podobne. Píše poéziu a prózu, pripravuje vydanie debutovej básnickej zbierky Vdychovanie škorice, ktorá by mala vyjsť vo vydavateľstve FACE.
-
Nikita Slovák je režisér a libretista, poznáte ho aj ako občianskeho aktivistu, ale živil sa aj ako plavčík, vyhadzovač v bare, kurič, či závozník. Absolvoval gymnázium v Žiline. Preslávil ho najmä Príbeh ulice, pre Balet SND sa podieľal na inscenáciách Narodil sa chrobáčik a Caligula, organizuje aj charitatívne podujatie Misia, vďaka ktorému spolu so známymi osobnosťami pomáha konkrétnym deťom a ich rodinám. Blízko však má aj k poézii a nielen to, on ju aj píše. Preto som sa rozhodla ho pozvať do relácie.
-
Kaja Kowalczuková vyštudovala scenáristiku, píše drámu, ale aj statusy pre mesto Bratislava. Poéziu síce nepíše, no rada ju objavuje napríklad aj v slovách zamestnancov bratislavského Komunálneho podniku. Posledné dni pripravovala otvorenie mestského parku Legionárska, v rámci ktorého ste sa mohli tešiť a aj zapojiť do čítačky poézie a vniesť tak trochu poézie aj do verejného priestoru. Ambíciou pritom je, aby to neostalo len pri jednorazovom čítaní, ale aby sa z tohto priestoru stal možno budúci Bratislavský Speakers' Corner - ibaže menej politický a viac poetický.
-
Ivana Komanická detstvo i dospievanie prežila v Bardejove. Študovala krátko po revolúcii anglický jazyk a literatúru a filozofiu (UPJŠ v Prešove) a modernú európsku filozofiu na Middlesex University v Londýne. Pôsobila ako redaktorka časopisov Romboid, Pole, Slovak Roses. Založila a vedie vydavateľstvo Horská lucerna . Debutovala knihou Pre teba sa postavím proti sebe (2018). Nasledovali zbierky Poézia pre dvoch, a v roku 2023 Zvádzanie rozumu.
-
Vasilios Chaleplis je básník, hudobný producent, copywriter, editor a dramaturg. Je spoluzakladateľ kultúrnej platformy Harakiri Czurakami, s ktorou vydal zborník autorských diel mladých českých autorov a je aj jedným z organizátorov ostravského literárneho festivalu Inverze.
-
V deň, keď sme nahrávali, vyšla Alfrédovi Tóthovi debutová zbierka básní Pohľadnice. Ja osobne sa na ňu veľmi teším a bola fakt lahôdka počúvať básne v podaní autora, ktorý ich vie sám aj super prečiltať. Alfréd sa totiž venuje aj recitácii, narodil sa v Košiciach, študuje v Prešove a jednoducho počúvajte.
-
Matúš Mikšík je literárny vedec, kritik, donedávna aj vysokoškolský pedagóg. Už počas štúdia na vysokej škole ho začala fascinovať interpretácia poézie a neskôr sa rozhodol spopularizovať ju aj na sociálnych sieťach. A tak na Instagrame založil @instapretacia, kde interpretuje a analyzuje verše rôznych slovenských básní. Matúš Vám prečítal svoje obľúbené.
-
Tereza Bínová len nedávno vyhrala prestížnu literárnu cenu Magnesia Litera v kategórii poézia. V Brne vyštudovala sociálnu antropológiu, psychológiu a výtvarnú výchovu. Debutovala básnickou zbierkou Souborná zkouška v roku 2014), pokračovala knihou Pan Bína (2016), neskôr Mezera je prázdné místo (2017) a Červený obr (2023). Pracuje ako psychologička. Písať začala ako 10-ročná po tom, čo ju rodičia zobrali pozrieť sa na autorské čítanie.
-
Rado Kovács žije v Rožňave. Vyštudoval slovenčinu a občiansku v Prešove. Učil slovenský jazyk a slovenskú literatúru v základných školách s vyučovacím jazykom maďarským v Jablonove nad Turňou a v Rožňave a v Rožňave aj štvrý rok učí na Strednej zdravotníckej škole. Je lektorom slovenčiny pre cudzincov a cudzinky. Stál pri vzniku Kultúrno-kreatívneho centra Kláštor, kde sa v súčasnosti venuje tvorbe programu, písaniu projektov a organizovaniu a moderovaniu kultúrnych podujatí. V roku 2019 mu vo vydavateľstve Modrý Peter vyšla kniha textov o literatúre, divadle a výtvarnom umení Z okrajov. Okrem toho však píše haiku.
-
Michal BALÁŽ pochádza z Humenného, zmaturoval na Gymnáziu arm. gen. Ludvika Svobodu. Po strednej škole odišiel študovať scenáristiku, dramaturgiu a hranú réžiu na Filmovú a televíznu fakultu VŠMU v Bratislave. V roku 2015 režíroval film o smrti Ľudovíta Štúra s názvom True Štúr.
Je víťazom mnohých literárnych súťaží v tvorbe poézie aj prózy (Literárna Senica, Cena Rudolfa Fabryho, Poviedka...). Knižne debutoval roku 2016 zbierkou básní s grafickým názvom ø. Nasledovala zbierka Mínus telo a teraz dokončuje rukopis ďalšej s názvom Občerstvenie. - Показать больше