Эпизоды
-
Rasmus Kagge ja Kertu Jukkum räägivad Raimo Ülaverege sellest miks psühholoog on sportlase jaoks sama oluline kui füsioteraapia või toitumine ning ka põhjustest, miks paljud atleeedid poolel distantsil alla annavad.
-
Viimane saade! Pariisi olümpiamängude alguseni on jäänud ainult viis päeva ja sel puhul võtame luubi alla eesootavad võistlused. Esmalt on külas Postimehe spordiajakirjanikud Henry Lääne ja Karl Juhkami, kelle abil vaeme Eesti olümpiakoondise võimalusi. Kellelt võib oodata medaleid, mis liigitub õnnestumiseks ja mida olümpiakoondise koosseis Eesti spordi kohta ütleb. Olümpiamängude üks kroonjuveele on meeste korvpalliturniir, kus tänavu kohal maailma suurimad staarid eesotsas LeBron Jamesi ja Stephen Curry'ga. Kas Ameerika Ühendriikide meeskonna viies järjestikune kuldmedal on eeldatav tulemus või suudavad teisedki sõna sekka öelda? Nii selles kui ka muudel korvpalli olümpiaturniiri puudutavates küsimustes aitab selgust Ivar Jurtšenko. Saate lõpetuseks aga kokkuvõte Olümpiaraadio 69-saatelisest teekonnast. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Ainult tosin päeva on jäänud olümpiamängude avatseremooniani, mis sümboliseerib kõigi Pariisis võistlevate sportlaste jaoks suurt ja olulist verstaposti, mille nimel on rügatud aastaid või aastakümneid. Samamoodi ka tunamullune Eesti aasta meessportlane Janek Õiglane, kelle jaoks on Pariis olümpiadebüüt. Tänases Olümpiaraadios tutvustab Õiglane mõtteid ja tundeid, mis teda tippvõistluse eel valdavad. Pariisi olümpiavõistlusi vahendavad Eesti televaatajatele Kanal 2 ja Duo 5. Kokku jõuab eestikeelseid olümpiaülekandeid eetrisse 250 tunni jagu ning Duo Media spordi peaprodutsent Toomas Vara tutvustab oma lahingplaani ja kommentaatoreid, kes võistlusi vahendama hakkavad. Nende seas on nii kogenud tegijaid, üllatusnimesid kui ka mitmeid endisi või praegusi tippsportlasi. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Kõrgushüppaja Elisabeth Pihela oli kõigest poolteist aastat tagasi tippspordiga hüvasti jätmas, sest asjad ei sujunud ja emotsioonid polnud need, mille nimel hommikust õhtuni pingutatakse. Mullu kevadel leitud uus hingamine on aga toonud isikliku rekordi ning esimesed ülesastumised maailma ja Euroopa meistrivõistlustel. Nüüd ootab Pihelat ees elu esimene olümpia. Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee kinnitas reedel Eesti koondise 26. juulil algavateks Pariisi olümpiamängudeks. Prantsusmaa pealinnas esindab Eestit 25 sportlasest ja 1 hobusest koosnev esindus. On seda palju või vähe või parasjagu ning millised on seda numbrit mõjutavad asjaolud? Neis küsimustes aitab saates selgust luua Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Kui Pariisi olümpiamängud 11. augustil lõpevad, ei rauge Prantsusmaa pealinnas spordirütm, sest 28. augustil algavad samas kohas paralümpiamängud. Kuus aastat tagasi Tokyos 50 meetri selilidistantsil võistlusklassis S4 6. koha saavutanud ujuja Matz Topkin valmistub karjääri teiseks paralümpiaks. Pinge kasvab iga päevaga ja ärevus trügib tasapisi hinge, aga see kõik on positiivne ja äge, kinnitab Topkin. Eesti paraspordi jaoks on Pariisi mängud pöördelised, sest esimest korda jõuavad võistlused Eesti televaatajani. Olümpialiikumine ei kätke endas üksnes võistlusi, vaid ka nii-öelda pehmemaid valdkondi. Üheks neist on olümpiaharidus ehk olümpismi põhimõtete tutvustamine, millega tegeleb Olümpiaakadeemia. Suur spordi- ja olümpiasõber, mitmetel rahvusvahelistel võistlustel vabatahtlikuna töötanud Alfred Värnik osales Eesti delegaadina juunis toimunud Rahvusvahelise Olümpiaakadeemia noortesessioonil ning tutvustab kuuldut, nähtut ning tekkinud mõtteid. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Autospordi kuningliku sarja vormel 1 uksele on viimase paarikümne aasta jooksul koputanud või proovinud koputada mitu Eesti võidusõitjat, aga seni pole see uks mitte kellegi ees avanenud. Praegu on sellele uksele koputamisega ametis 20-aastane Paul Aron, kes tõusis üle-eelmisel nädalal vormel 2 MM-sarja liidriks. Olümpiaraadios räägib Aron nii vormel 2 telgitagustest ja valemist, mis teeb võidusõitjast kiire võidusõitja. Lisaks aastate jooksul paika timmitud intuitsioonile on vaja ka väga klaari mõtlemist. Eesti olümpiakoondises on praeguse seisuga 21 liiget ja mõned tulevad usutavasti veel juurdegi. Eesti Olümpiakomitee kommunikatsioonijuht Merili Luuk tutvustab erinevaid reegleid ja protseduure, millega kõik olümpiale sõitvad sportlased peavad kursis olema ja arvestama. Rahvusvaheliste uudiste tutvustame endise NBA korvpalluri Chase Budingeri põnevat juhtumit – Pariisi olümpiale sõidab ta rannavõrkpallurina. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Eesti käsipallikoondise vasakukäelisel viskekahuril Dener Jaanimaal on selja taga kolm hooaega eksootilises Jaapani kõrgliigas, kus nii käsipall kui ka muu elu kõik hoopis teistsugune kui Euroopas. Saates meenutab Jaanimaa ka oma aega maailma tippklubis THW Kiel ning räägib Eesti koondise suurest eesmärgist. Paar nädalat tagasi esitles Indrek Schwede raamatut, mille pealkirjaks "Eesti jalgpalli ajalugu II osa. Esimesest jalgpallistaadionist 1925 kuni esimese MM-valikmänguni 1933". Schwede tutvustab põhjuseid, miks Eesti jalgpalli põhjaliku ajalooülevaate koostamine talle südameasjaks on saanud. Jalgpall on Schwede sõnul kommunismi ohver, kes on nüüd taastanud või taastamas kohta, kus nad Eesti spordis kahe Maailmasõja vahel asusid. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Eesti naiste jalgpallikoondist ootab reedel ees pidupäev, sest mängupäev on ju alati pidupäev. Euroopa meistrivõistluste valiksarjas võõrustatakse A. Le Coq Arenal Albaania naiskonda. 2023. aasta Eesti naisjalgpallur Lisette Tammik tutvustab väljakutseid ja paratamatusi, millega ta hakkama ja leppima peab, et oma armastatud spordialaga tegeleda. Eesti Olümpiakomitee turundusjuhi Margus Kiivri abil sukeldub Olümpiaraadio spordijuriidika keerulisse maailma ja selgitab, miks kehtivad olümpiasportlase sponsorile olümpia ajal ranged piirangud. Duo Media spordi peaprodutsent Toomas Vara räägib Kanal 2 ja Duo 5 kanalite olümpiaplaanidest. Pariisi mängude ajal lülitub Kanal 2 täielikult olümpialainele ning tavaprogrammist jääb alles üksnes saade "Reporter". Ülejäänud eetriaja täidavad olümpiaülekanded, mida jõuab Eesti televaatajani kokku 250 tunni jagu. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Ujumine on korvpalli ja kergejõustiku kõrval suveolümpiamängude üks kolmest nii-öelda põhialast, mida näidatakse ja vaadatakse palju ning igas maailma otsas. Selle valguses on rõõm tõdeda, et Eesti ujumine pole kunagi olnud nii võimas kui praegu, kaks ja pool kuud enne Pariisi olümpiamängude algust. 2023. aasta Eesti naissportlane Eneli Jefimova räägib nii olümpiaks valmistumisest, aga ka oma argielust, sest tippspordi kõrvale peavad mahtuma ka keskkool ja lõõgastumisaeg. Seda kõike olukorras, kus ööpäev piirdub endiselt kõigest 24 tunniga. Eesti olümpiakoondise esindusvormi autor, disainer Reet Aus tutvustab olümpiakollektsiooni valmimise protsessi, mis kestis üle aasta ja päädis vahvate taaskasutuspõhimõtteid järgivate rõivastega. Lisaks tuleb välja, et olümpiarõivaste disainimine on Reet Ausi jaoks 44 aastat vana perekondlik traditsioon. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Viis aastat tagasi Eesti tippspordi toetamiseks loodud üksus Team Estonia on läbi terve oma olemasolu olnud kriitika objektiks. Erinevate arvajate sõnul on raha liiga vähe või siis seda jagatakse valesti. Team Estonia projektijuht Raido Mitt selgitab, millise summaga nad Eesti tippsporti toetades opereerivad, millistest põhimõtetest lähtuvalt seda jagatakse ja miks on vale võrrelda Team Estoniat juba enam kui paarkümmend aastat toimetanud Norra või Taani ekvivalentidega. Eesti meeste võrkpallikoondise peatreener Alar Rikberg tutvustab plaane ja väljavaateid, millega koondis läheb vastu Euroopa Kuldliigale ja suve teises pooles ootavatel EM-valikmängudele, kus vastased varasemate kordadega võrreldes oluliselt tugevamad. Võrkpallimeeskonna eduloo jätkumiseks on vaja tublisid õnnestumisi. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Purjetaja Karl-Martin Rammo tagas eelmisel nädalal koha karjääri neljandale olümpiale. Kui tema rivaalid on täisprofid, siis Rammo mitte. Ta juhib igapäevaselt tootmisettevõtet ja on pereisa, mille kõrvalt leiab aga nutikate nippidega aja ja võimaluse, et maailma tippudele vee peal ikkagi lahing anda. Rammo tutvustab neid nippe ja võimalusi, aga ka põhjuseid, miks ta purjetamist jätta ei tihka, vaid rööprähklemist naudib. Marie Kaldvee ja Harri Lille hõbemedal kurlingu segapaaride MMil tõstis spordiala suurde rambivalgusse. Lisaks maailma tippudega konkureerimisele ka Kurlinguliidu juhatuse esimehena toimetav Lill tutvustab plaane, kuidas see mäng Eestis tuttavamaks ja kättesaadavamaks teha. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Jõgeva Tähe saalihokimeeskond krooniti nädal aega tagasi 13. korda Eesti meistriks. Klubi asutaja, eestvedaja ja peatreener Marko Saksing räägib omapärastest väljakutsetest, millega peab rahvusvaheliste ambitsioonidega amatöörvõistkond väikelinnas tegutsedes kokku puutuma ja muidugi ka hakkama saama. Jõgeva Tähe kasvandikud on 30 aasta jooksul olnud Eesti meeste saalihokikoondise üheks kandetalaks ja see motiveerib tööd jätkama, kinnitab Saksing. Eestlaste autospordilembuses pole kunagi sisulist kahtlust olnud. Aga iga spordiala vajab arengu ja jätkusuutlikkuse hoidmiseks tõhusat kasvulava. Kuidas püüeldakse selle poole Eesti autospordis? Stuudios on ja taustu hakkab avama Eesti Autospordi Liidu juhatuse liige ja spordidivisjoni juht Kuldar Sikk. Kiikame ka olümpialinnas Pariisis valitseva olukorra suunas. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Artti Aigro on Eesti parim suusahüppaja, kelle nimel on 227 meetriga Eesti rekord. See hüpe leidis aset kolm aastat tagasi, aga on Aigrol siiani detailselt meeles, sest suusahüppaja on paratamatult ja parandamatult lendamise suur fänn ning kui see eriti hästi välja tuleb, siis jääb ka meelde. Aigro saavutas lõppenud hooajal maailma karikasarjas 43. koha ja sihib uuel talvel 30 parema sekka jõudmist, sest nagu ta ütleb – sportlane peab unistama suurelt. Eesti laskesuusatamisel on selja taga kõigi aegade edukaim hooaeg, mis tipnes naiskonna 4. kohaga Nove Meste maailmameistrivõistluste teatesõidus. Alaliidu spordidirektor Kauri Kõiv räägib koondise toimimis-mehhanismidest ja ambitsioonikast plaanist, mis peab tipnema olukorraga, kus peatreeneril on vaja väga põhjalikult pead murda, et keda täpselt ikkagi teatesõidus starti saata, sest häid valikuid on rohkem kui kohti võistkonnas. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Tartu Bigbanki ja Eesti koondise nurgaründaja Martti Juhkami ei seisa Eesti võrkpalli eest ainult palliplatsil, vaid ka virtuaalmaailmas. Nimelt on ta südameasjaks võtnud ligi viit tuhandet Eesti võrkpallihuvilist koondava Facebooki-keskkonna kureerimise. "Olümpiaraadios" räägib Juhkami põhjustest, miks ta säärase aeganõudva, ent tasustamata tegevusega jändab. Aga annab hinnangu ka Eesti meeste klubivõrkpalli olukorrale ja perspektiivile. Täpselt kuu aega tagasi ehk 14. märtsil sai korvpallur Henri Drell kirja oma esimesed minutid Chicago Bullsi meeskonna eest. Temast sai Martin Müürsepa järel teine maailma tugevaimasse korvpalliliigasse jõudnud eestlane. NBA-ekspert Otto Oliver Olgo selgitab, milline on Drelli perspektiiv Bullsi organisatsioonis ning mille poolest erineb praegune NBA sellest, kus 90ndatel mängis Müürsepp ja mida valitses seesama Chicago Bulls eesotsas Michael Jordaniga. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Pariisi paralümpiamängudeks valmistuv ujuja Robin Liksor ei ole üksnes täiskohaga tippsportlane, vaid ka täiskohaga pakendidisainer, kes omandanud vastava hariduse Eesti Kunstiakadeemias. Kuidas tippujumine, õppimine ja töötamine ühes komplektis toimima panna, mis on tema sihid Pariisi paralümpial, kuidas sai ta üle Tokyo paralümpial juhtunud ülikarmi tagajärjega äpardusest ning mis rolli mängib tema eluteel Leiutajateküla Lotte? Kõigest sellest Liksor tänases Olümpiaraadios räägib. Järgmisel nädalavahetusel mängitakse Põlvas käsipalli meeste Balti liiga finaalturniir, kus Eestit esindavad tiitlitkaitsja Põlva Serviti ja Viljandi HC. Balti liiga kauaaegne tegevjuht Urmo Sitsi tutvustab võistluse kujunemislugu ja rolli Euroopa käsipalliskeenel. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Sügisel 2021 oli Nelli Differt Eesti naiste epee kuues number, aga on 2,5 aastaga möödunud neljast olümpiavõitjast, tõusnud esimeseks ning sõidab ainsa Eesti vehklejate Pariisi olümpiale. Differt räägib saates nii oma edu tagamaadest kui ka südamlikust põhjusest, miks tal on tohutult hea meel, et tema esimene olümpia toimub Pariisis. Eelmisel nädalal omistati kümnele ettevõttele ja eraisikule “Spordisõber 2024” aunimetus. Laskesuusatamise suurtoetaja Piletilevi omanik ja tegevjuht Sven Nuutmann tutvustab ettevõtja perspektiivi tippspordi toetamisele. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Märtsi alguses Šotimaal, Glasgow's toimunud kergejõustiku sise-MMil seitsmevõistluses pronksmedali võitnud Johannes Ermi edu taga seisab laiem tiim treenereid ja erialaspetsialiste. Tiimi idee autor ja juht, kergejõustikutreener Holger Peel tutvustab Olümpiaraadios põhimõtteid ja meetodeid, mille alusel Ermi ümber koondatud ajutrust tööd teeb. Glasgow's võidetud pronksmedal andis kinnituse, et valitud tee on õige ja sihid suveks, kus kavas nii Euroopa meistrivõistlused kui ka olümpiamängud, on seatud kõrged sihid. Lisaks Rahvusvahelisele Olümpiakomiteele pälvivad suurtest spordiorganisatsioonidest enim tähelepanu ja ka kriitikat jalgpalli maailma ja Euroopa tasandil juhtivad FIFA ja UEFA. Jalgpalliliidu arendusdirektor Mihkel Uiboleht räägib, mis on väikese Eesti võimalus neis organisatsioonides sõna sekka öelda? Saatejuht on Ott Järvela.
-
Kolm korda RS:X purjelaual olümpiamängudel võistelnud Ingrid Puusta pidi 2021. aasta Tokyo mängude järel senise varustuse nurka tõstma ja alustama uue tundmaõppimist, sest tavaline purjelaud asendati olümpiakavas foiliva purjelauaga. Ekstreemne, ohtlikum, aga ennekõike äge, kõlab Puusta kokkuvõte uue sõiduvahendi kohta. Aprilli lõpus selgub, kas Puustal õnnestub foiliva (loe: vee kohal lendava) purjelauaga ka Pariisi olümpiale jõuda. Eesti ujumine on pärast Eneli Jefimova 6. ja Kregor Zirgi 5. kohta MM-idel oma kõigi aegade kõige paremas seisus, nõustub ujumiskoondise peatreener Toni Meijel. Ent tõdeb samas, et praegune olukord on alaliidule väljakutse, sest organisatsiooni suutlikkus tuleb sportlaste tasemele järele aidata. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Võrkpalli meeste Balti liiga finaalis alistas TalTechi meeskond viiegeimilise pingelise matši järel Tartu. See oli nende meeskondade vahel sel hooajal juba teine viiegeimiline finaal. Karikafinaalis Tartule niimoodi kaotanud, aga nüüd Balti liiga finaalis jagu saanud TalTechi meeskonna peatreener Andres Toobal arutleb "Olümpiaraadios", miks läks toona nii ja nüüd naa? Ning tutvustab pisidetaile, millest tähtsate võrkpallimatšide tulemus lõpuks võib sõltuda. Saabuva kevadega vallandub ka järjekordne discgolfi-hooaeg. Millal mängib Eestis Kristin Tattar, millele paneb oma igapäevases tegevuses rõhku alaliit ja miks eelistatakse võõrkeelset terminit discgolf eestikeelsele kettagolfile? Neile küsimustele vastab Eesti Disc-golfi Liidu peasekretär Hristo Neiland. Saatejuht on Ott Järvela.
-
Iluuisutaja Niina Petrõkina jaoks oli eelmine hooaeg karjääri edukaim ja tõeline läbimurre tippu, sest Euroopa meistrivõistluste 6. ja maailmameistrivõistluste 8. koht tähendasid uut taset. Tänavu tabas Petrõkinat aga suur tagasilöök, sest detsembris murdis ta pindluu. Iluuisutaja vaatab aga asja helgemast küljest ja rõhutab, et luumurd on kökimöki võrreldes teda neli aastat tagasi tabanud luuüdi-haigusega. Petrõkina üks suur siht on võistelda 2026. aasta taliolümpial nii, et see endale kaunilt meelde jääb. Märtsi lõpus toimub Tallinnas ligi 3000 osalejaga rahvusvaheline noorte maadlusvõistlus Tallinn Open. Peakorraldaja Vello Leitham räägib, kuidas tekkis visioon Euroopa suurima maadlusvõistluse korraldamiseks ning miks on õnnestunud see visioon ka edukalt realiseerida. Saatejuht on Ott Järvela.
- Показать больше