Эпизоды
-
Пропущенные эпизоды?
-
Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o katynskom masakre. Na jar 1940 zavraždila sovietska NKVD viac ako 20-tisíc zajatých poľských dôstojníkov a členov inteligencie na priamy Stalinov príkaz v lesoch na západe Ruska.
Sovietske vedenie zločin dlho popieralo a snažilo sa dokonca zodpovednosť zvaliť na Nemcov. Dôkazy o sovietskej zodpovednosti sú však dnes už nespochybniteľné. Potvrdil to aj priamo na mieste slovenský patológ František Šubík (známy pod svojím básnickým menom Andrej Žarnov), ktorý výsledky svojej práce nikdy neodvolal.
Toto video vzniklo v spolupráci s veľvyslanectvom Poľska v SR. -
Súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu.
V aktuálnom súhrne sa dozviete:
ktorí náboženskí lídri podporili spoločné slávenie veľkonočných sviatkov,
ako vatikanisti komentujú Františkov pontifikát po prepustení z nemocnice,
aký nový filmový projekt pripravuje režisér Umučenia Krista. -
Šéf poslaneckého klubu PS hovorí o spolupráci s KDH, o perspektíve vlády s Igorom Matovičom i radikalite ich ľudskoprávneho programu.
-
Ktorá pápežská voľba v 20. storočí bola najrýchlejšia? Prečo si kardinál Ratzinger nezvolil pápežské meno Ján Pavol III.? Aké zákulisné machinácie odhalil počas konkláve kardinál Bergoglio, neskorší pápež František? Akú rolu v tom celom zohráva Duch Svätý? Na otázky moderátora Imricha Gazdu odpovedá docent Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd České republiky.
-
Nová séria textov, ktorá má obohatiť výučbu anglického jazyka v britských školách, na jednom mieste spomína teóriu, že Jana z Arku mohla byť nebinárna. Na prvý pohľad sa zdá, že ide iba o úsmevný a vďačný námet pre konzervatívny bulvár, ale v skutočnosti ide o prejav hlbšieho fenoménu, o ktorom stojí za to rozprávať. Aj o tom je nová epizóda relácie Zoom Michala Lukáča, ktorá sa venuje všetkému, čím žije súčasný internet.
-
Spolupracovník Postoja Michal Novota a redaktor Lukáš Krivošík rozoberajú aktuálne udalosti i historické míľniky z dejín kozmonautiky. V tejto epizóde rozoberú misiu Fram2, prvú pilotovanú misiu na polárnej obežnej dráhe i vesmírny let kompletne ženskej posádky, ktorej súčasťou bola aj speváčka Katy Perry.
V rámci dejín kozmonautiky rozoberú zvieratá, ktoré ľudstvo vystrelilo do vesmíru. Pes Lajka nebol jediný. Do kozmu smerovali opice, vínne mušky i pavúky. Slovenský kozmonaut Ivan Bella počas svojho pobytu vo vesmíre experimentoval s prepelicami.
Osudy zvieracích priekopníkov pri skúmaní kozmu boli často smutné. Dnes by sme mnohé z minulosti hodnotili ako týranie zvierat. -
Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.
V aktuálnom súhrne sa dozviete:
- aké obrazy zanechala národná púť v Ríme,
-čo zaznelo na debate Večer s Postojom o pápežovi
-a aký zápas viedli americkí katolíci so skupinou satanistov. -
Hosťami Večer s Postojom boli šéfredaktor portálu dokostola.sk a gréckokatolícky kňaz Rastislav Čižik a historik Českej akadémie vied Jaroslav Šebek.
⏱️ Spomínané témy:⏱️
00:00 - Úvod a privítanie
00:45 - 38 dní pápeža Františka v nemocnici
02:40 - Očakávania od zvyšku pontifikátu pápeža Františka
04:00 - Možná rezignácia pápeža a jubilejný rok
07:00 - Zjednotenie termínu Veľkej noci
08:45 - Genialita a úspechy pápeža Františka (komunikačné zručnosti)
10:30 - Neúspechy pápeža Františka (Čína, Ukrajina)
13:00 - Teológia nehy pápeža Františka
16:00 - Kritika dokumentu Fiducia supplicans a postoje rôznych cirkví
19:00 - Otázky identifikácie pápeža Františka (konzervatívec, liberál, prorok)
24:00 - Návšteva pápeža Františka na Slovensku
30:00 - Pápež František a slovenská cirkev (ľudová zbožnosť, opozícia) -
V aktuálnom rozhovore hovorí europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) o navrhovanej ústavnej zmene v oblasti kultúrno-etických otázok, ale aj o hrozbách, ktorým Slovensko čelí doma aj vo svete. Vyjadruje sa k napätiu medzi USA a EÚ, k ochrane prenasledovaných kresťanov, ako aj k dôležitosti hodnotovo ukotvenej politiky. Rozhovor vedie Michal Magušin (Postoj TV).
-
Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa v historicko-vojenskom podcaste rozprávajú o pohraničnom konflikte medzi Čínskou ľudovou republikou a Sovietskym zväzom v roku 1969.
Hoci išlo o komunistické jadrové veľmoci, veľmi skoro medzi nimi došlo k ideologickej i politickej roztržke. Dejiny pohraničných sporov medzi nimi však siahajú ešte do obdobia ruskej koloniálnej expanzie na Ďalekom východe.
Spory sa týkali najmä ostrova Damanskij na rieke Ussuri. Sovietski a čínski pohraničníci sa najprv zvykli biť palicami. No v roku 1969 bojovali medzi sebou s použitím ostrej munície. -
V posledných mesiacoch sa v médiách opäť objavili správy o populárnych influenceroch bratoch Tateovcoch. Títo bratia v Rumunsku naďalej čelia právnym problémom súvisiacim s vykorisťovaním žien, no napriek tomu sú pre časť mládeže idolmi, a za užitočných spojencov ich považujú aj niektorí konzervatívci. Nová epizóda Zoomu Michala Lukáča je o tom, prečo je to omyl, a v čom môže postoj Andrewa Tatea pripomínať omyly dánskeho filozofa Sørena Kierkegaarda.
-
Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o posledných udalostiach z rusko-ukrajinskej vojny. Rozoberajú aj reportáž o americkej pomoci pri potopení krížnika Moskva, prítomnosť ruskej propagandy v Bielom dome, možnosť usporiadania prezidentských volieb na Ukrajine a neobídu ani clá, ktoré ohlásil Donald Trump voči väčšine amerických obchodných partnerov.
- Показать больше