Эпизоды
-
Herečka, spisovatelka a dramaturgyně Bára Jánová ráda experimentuje. A tak v připravované knize posílá dívku z generace Z do minulosti. Konkrétně do divokých devadesátých let. Spekuluje, jak by si v nich s dnešními představami o světě vedla. Jenže podle boomera Petra je to málo. Pravá legrace by nastala, kdyby lidé z Generace Z museli čelit nedostatku a represím pozdního socialismu. Tenhle díl podcastu Generační konflikt je o generačních zkušenostech. O tom, jestli si generace vůbec mohou od sebe navzájem něco vzít, nebo jsou odsouzeny žít odděleny neviditelným sklem.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: V neděli to bude přesně 35 let od první demonstrace studentů, která přerostla v sametovou revoluci. Když pamětníci vzpomínají na tehdejší události, vzpomenou si, že hlavní touhou byla tehdy svoboda, politická a také ekonomická. Obojího se podařilo dosáhnout, přesto ve společnosti panuje špatná nálada. A nevyplývá to jen ze statusů na sociálních sítích, kde se zdá, že o pět korun dražší kostka másla musí spustit převrat.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme do světa kryptoměn, kde se dějí netušené věci. Kryptoměny letí po vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách nahoru jako rakety jeho spojence Elona Muska. A ti, kdo do kryptoměn naskočili, si virtuálně mastí kapsy. Je to tedy dobrá chvíle, abychom si popovídali s kryptoměnovým expertem, který se pokusí odhadnout, kam až může hodnota bitcoinu vystoupat.
-
Akciové trhy a třeba i bitcoin zaznamenaly po zvolení Donalda Trumpa divokou jízdu. S jeho nástupem do Bílého domu ale může nastat pro akcie chaotické období. David s Martinem si do aktuálního dílu investičního podcastu Money Penny pozvali portfolio manažera fondu Top Stocks v Erste Asset Management Jána Hájka a vyzpovídali ho, jak bude na výsledek amerických voleb reagovat a co by doporučil ostatním. Na https://herohero.co/moneypenny najdete analýzy, návody, žebříčky a manuály, které potřebuje každý investor.
-
Česko teď má v Evropě velké téma, snaží se ulevit automobilovému průmyslu, který padá do krize. Vláda shání podporu dalších zemí EU: tak proč se premiér Fiala nakonec nezapojil? Vysvětlujeme i to, proč je pro nás všechny dobrou zprávou, že se v Německu rozpadla vládní koalice a co přijde po ní. A jak chce Evropa čelit Trumpovi? Doporučená kniha: Marcel Fratzscher, Die Deutschland-Illusion: Warum wir unsere Wirtschaft überschätzen und Europa brauchen. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Martina Ehla: Německo řeší, kdy bude mít předčasné volby - jestli už v únoru, nebo spíš později v březnu. Co budou témata, která volby rozhodnou? Jakým lídrem je Friedrich Merz, jehož CDU volby s největší pravděpodobností vyhraje? A bude nová vláda dál podporovat Ukrajinu? Do budoucnosti Německa jsme se podívali s dlouholetým expertem na tuto zemi Vladimírem Handlem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
-
Ranní brífink Jana Beránka: Vítejte v týdnu plném výročí: v pondělí konec první světové války, v neděli zase 35 let od rozjezdu Sametové revoluce. O historii budeme tenhle týden asi slýchat víc než běžně, ale je tu ještě jedno výročí, které stojí za pozornost.
-
Tenhle díl Generačního konfliktu je o oblékání, ale ještě spíš o pojetí tělesnosti. Veronika tvrdí, že boomeři nemají nic jiného na práci, než posuzovat a hodnotit mladé ženy podle toho jak vypadají. Bodyshaming podle ní vládne světu. Petr se těžké defenzívě pokouší hájit stanovisko, že podívat se, neznamená zírat a že naprostá desexualizace veřejného prostoru není možná a vlastně ani normální. Nechybí generační slovníčky a zajímavosti a nové informace z pole generačních konfliktů.
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Dostupnost a kvalita bydlení v Česku je pátá nejhorší mezi státy Evropské unie. V současnosti je tak Česko na 23. místě mezi evropskou sedmadvacítkou a oproti loňsku si pohoršilo o jednu příčku. Výrazně také poklesla výhodnost nájemního bydlení oproti koupi vlastního bytu či domu, což souvisí s poklesem úroků.
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Ti, kteří měli přijít, nepřišli. I tak by se možná – s jistou nadsázkou a odkazem na už zlidovělý výrok Andreje Babiše z covidové éry – daly shrnout důvody, které vedly k vítězství Donalda Trumpa. Průzkumy přitom byly nebývale vyrovnané, ale výsledek byl naopak poměrně přesvědčivý. V čem Kamala Harrisová ve finiši selhala a co naopak pomohlo Trumpovi? A jaký vliv měly sociální sítě a hlavně pak nejbohatší člověk planety Elon Musk. V Ranním brífinku to rozebírají reportéři HN Kristýna Matějková a Martin Ehl.
-
Evropa už v minulosti měla mezi vrcholnými politiky jednoho vizionáře, jehož přístup by se nám teď tváří v tvář Donaldu Trumpovi hodil. Trumpův návrat do Bílého domu rozhodně nemusí automaticky být katastrofou, jak neustále slýcháme. Je to jen na nás, nikdo jiný to za nás neudělá. Co dělat, abychom se s Trumpem domluvili? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Díky inflaci a jednomu legálnímu triku jsou fondy kvalifikovaných investorů dostupné pro širší počet investorů. Zajímavé jsou především proto, že umožňují investovat do alternativních a často výnosnějších aktiv. Martin a David vysvětlují, jak fondy fungují, jak do nich lze investovat, co nabízí a jak si vedou ve srovnávacím žebříčku.
-
Už 230 tisíc Čechů se podívalo na nejstřeženější místa republiky - například do reaktorových sálů nebo do velínů jaderných elektráren. S VR brýlemi na očích absolvovali prohlídku Temelína, Dukovan nebo vodní elektrárny Dlouhé stráně, a to včetně částí, kam se běžný člověk nedostane. VR realita je tak autentická, že například při pohledu z chladicí věže Temelína se člověku zatočí hlava.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Dobrá zpráva pro všechny motoristy – pohonné hmoty jsou v Česku výrazně levnější než před rokem ve stejnou dobu. Konkrétně litr benzinu Natural 95 stojí podle dat společnosti CCS v průměru o tři koruny méně, litr nafty je pak levnější dokonce o pět korun. Ceny na pumpách jsou tak na začátku listopadu nejnižší za poslední čtyři roky. Proč tomu tak je a jaká je šance, že levné tankování ještě nějakou dobu vydrží, nejen na to v Ranním brífinku odpovídá analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
-
Nový nápad na osekání velkého balíku peněz vyplácených na dotacích pro obnovitelné zdroje energie podrobují experti kritice. Ministr financí Zbyněk Stanjura chce najít úspory kontrolou a vyhodnocováním povolené ziskovosti provozu fotovoltaických elektráren, případně počítá i s jejím snížením. Návrh mají nyní v rámci souboru norem lex OZE III na stole poslanci. Solární zdroje by také měly ztratit nárok na podporu ve dnech, kdy tržní ceny elektřiny kvůli vysoké výrobě klesají do záporu. Diskutující v debatě Ekonomu na téma rozvoje obnovitelných zdrojů v Česku se shodli, že schválení textu v nynější podobě by poškodilo celý sektor a vyslalo negativní signál dalším investorům. Ukazuje se, že v Česku panuje nepředvídatelné legislativní a ekonomické prostředí. „Vnímáme to poněkud nešťastně. Mění se pravidla v průběhu hry,“ potvrdila výkonná ředitelka Aliance pro bezemisní budoucnost Jana Morávková.
-
Hostem dalšího dílu podcastu reVize Česka, v němž se zabýváme stavem české ekonomiky i společnosti a hovoříme se zajímavými osobnostmi nejen z tuzemského byznysu, je Pavel Stodůlka. Jeden z nejúspěšnějších českých oftalmologů, specialista na oční chirurgii a také majitel kliniky Gemini, jejíž obrat překročil miliardu korun. Řeč bude o české a evropské ekonomice, náladě 35 let po revoluci a také o pokroku v léčení očních vad. Pavel Stodůlka mimo jiné vrátil zrak ženě, která 16 let neviděla. Její první slova?
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Dnes si občané Spojené států amerických vyberou svého prezidenta pro následující čtyři roky. Volí mezi demokratkou Kamalou Harris a republikánem Donaldem Trumpem. Jak volby probíhají? Jaký výsledek se očekává? A jaký bude mít jejich výsledek vliv třeba i na Českou republiku. Nejen o tom v Ranním brífinku Hospodářských novin s Dominikou Perlínovou z Aktualně.cz, která se vrátila z Ameriky a celou situaci dlouhodobě pozorně sleduje.
-
Filantropie se stává čím dál více integrovanou součástí byznysu. Firmy a podnikatelé si uvědomují, že mají společenskou odpovědnost a že je důležité něco vracet zpátky do společnosti. Nezastupitelnou roli může přitom hrát privátní bankovnictví.
- Показать больше