Эпизоды
-
Czy mówi o rzeczach nieprawdopodobnych, „buja w obłokach”, dotyczy tego, co jest nieuchwytne, niedopowiedziane, niepewne, jest rodzajem fantastycznych wizji, a może wręcz przeciwnie, traktuje o tym, co najbardziej realne, precyzyjne i najpierwsze. Metafizyka, druga z trzech nauk o bycie, jest tematem kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
-
Różnimy się materią, a łączy nas forma, czy może jest odwrotnie: łączy nas materia, a dzieli forma? Między innymi o tym mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”. Tym razem tematem jest filozofia pierwsza, czyli jedna z nauk o bycie.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Epistemologia to, jak mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński, jedna z najbardziej istotnych dziedzin filozofii. Czym jest nauka o poznaniu? O tym w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”.
-
Jedna z najciekawszych nauk filozoficznych, traktuje o pięknie i wzniosłości. Ale nie interesuje się wyłącznie kulturą i sztuką. Co jeszcze znajduje się w sferze jej dociekań? Odpowiedź na to pytanie w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”, który jest poświęcony estetyce.
-
Deontologia to nauka o powinnościach i obowiązkach. Co ma wspólnego z przysięgą Hipokratesa? O tym w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”.
-
Nazwa jest trudna i tajemnicza, ale kryje się za nią nauka o szczęściu. Analizuje, co to znaczy być szczęśliwym, jak realizować swoje prawo do szczęścia, ale także czy w ogóle jest szczęście i jakie są jego kryteria. Kolejny odcinek „Podróży filozoficznych” jest poświęcony eudajmonologii.
-
Synejdezjologia jest jedną z dyscyplin etyki. Nauka ta zajmuje się tematem sumienia. Czym ono różni się od rozumu? Także tę kwestię wyjaśni prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”.
-
W skrócie etyka, to nauka o moralności. A czym jest moralność? Między innymi o tym, a także czy etyka jest nauką mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński w kolejnych „Podróżach filozoficznych”.
-
Rozpoczynamy podróż po dziedzinach filozofii. Pierwszą z nich jest aksjologia, czyli nauka o wartościach, o której prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński opowiada w tym odcinku „Podróży filozoficznych”.
-
Należy do grona najbardziej znanych postaci współczesnej filozofii. Jak mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński, był wielkim filozofem, choć niektóre jego tezy są kontrowersyjne. Pochodził z jednej z najbardziej zamożnych rodzin Wiednia, znany jest z tego, że cały swój majątek, który odziedziczył, oddał siostrom, a część swojemu przyjacielowi, wielkiemu poecie, Rainerowi Marii Rilke. Ludwig Wittgenstein jest bohaterem kolejnych „Podróży filozoficznych”.
-
Matematyka jest czymś, co obowiązuje zarówno w świecie zewnętrznym jak i w świecie naszych aktów psychicznych, w tym również naszych obrazów zmysłowych. Matematyczny charakter ma również nasz język. Podobnie rzecz ma się z logiką. To właśnie matematyka i logika mogą się stać trampoliną pomiędzy światem zewnętrznym, naszymi obrazami w głowie, a pojęciami naszego języka. Tak uważali filozofowie Koła Wiedeńskiego. Więcej o ich poglądach w tym odcinku „Podróży filozoficznych”.
-
- Był przede wszystkim rasowym filozofem analitycznym – tak o Bertrandzie Russlu – filozofie, logiku, działaczu społecznym, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński. Brytyjski myśliciel jest bohaterem kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
-
Co decyduje o „zwierzęcości”, a co na przykład o „meblowatości”. Trudny temat definiowania rzeczywistości podjął Edmund Husserl. To kolejny bohater „Podróży filozoficznych”.
-
Zygmunt Freud jest jedną z osób, które ukonstytuowały współczesną psychologię, ale tym razem nie o popędzie seksualnym i nie o snach będzie mówił prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński, ale o miłości, jako przezwyciężaniu samotności. Wyjaśni, dlaczego człowiek bardziej pragnie być kochanymi, niż samemu kochać. W tym odcinku „Podróży filozoficznych” będzie też o następcy Freuda, Erichu Fromm’ie.
-
Prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński mówi o nim, że jest jedną z najbardziej znienawidzonych i charakterystycznych postaci filozofii XIX wieku. Jego najsłynniejsze i najbardziej kontrowersyjne słowa brzmią: „Bóg jest martwy”. Fryderyk Nietzsche jest bohaterem kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
-
Miarą prawdy jest dolar – tak mówił jeden z przedstawicieli pragmatyzmu. Tym razem prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński mówi o twórcy tego kierunku filozoficznego, a jest nim Charles Sanders Peirce.
-
„Bojaźń i drżenie” – to tytuł dzieła najważniejszego dzieła duńskiego filozofa Sørena Kierkegaarda. Ten myśliciel jest bohaterem kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
-
Władza materialna znajduje się w ręku ludzi możnych i bogatych, władza intelektualna należy do mędrców lub kapłanów, władzę moralną zaś dzieżą kobiety. Mówił też, że potęp zawsze pozostaje prostym rozwinięciem porządku. Autorem tych sentencji jest August Comte, bohater kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
-
„Czuję, więc jestem” – tak mówił Marie-François-Pierre-Gonthier Maine de Biran, francuski myśliciel, bohater kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
- Показать больше