Эпизоды
-
A klasszikus irodák, amelyek csupán azt a cél szolgálják, hogy a dolgozóknak legyen hova leülniük, eltűnőben vannak. Ha egy cég szeretné becsábítani a javarészt otthonról dolgozó munkavállalóit, akkor hasonló körülményeket kell biztosítania számukra, mint amit a saját otthonuk nyújt. Az irodák átalakításáról és az irodatervezési szolgáltatásról beszélgettünk Illés Zsuzsannával, a KPMG Budapesti Üzleti Szolgáltató Központjának vezetőjével és Agócs Balázzsal, az iO Partners munkakörnyezeti tanácsadással foglalkozó területének vezetőjével.
A podcast az iO Partners támogatásával jelenik meg.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Magyarországon nemcsak az ingatlanok, hanem a termőföldek ára is rekordokat dönt, így a vásárláshoz évről évre mélyebbre kell a zsebbe nyúlni. 2023-ban például a mező- és erdőgazdasági területek ára átlagosan 7,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a szántók hektáronkénti átlagára pedig 2,3 millió forintot tett ki. A drámai áremelkedés már csak azért is érdekes fejlemény, mert a szigorú földvásárlási szabályok alapján a potenciális vevői kör épp hogy lecsökkent, ami alapján a földárak csökkenésére lehetett számítani. Hogy mik a magyar mezőgazdasági ingatlanpiac aktuális trendjei, arról beszél az Alapvetés podcast új műsorában Futó Péter, a Portfolio ingatlanpiaci elemzője.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Пропущенные эпизоды?
-
A Mayer márka 2015‐ben, egy Budakeszi családi ház garázsában született, ahol az utóbbi évtizedben a család három generációja kézzel készített minden egyes palack szörpöt és üveg lekvárt. Végül a sok‐sok dicséret után úgy döntöttek, hogy megalapítják családi szörp üzemüket, édesanyjuk vezetékneve után nevezve el a márkát. Budakeszin azóta is természetes alapanyagok felhasználásával, saját receptjeik alapján készítik a prémium Mayer szörpöket és lekvárokat, kizárva a mesterséges aromákat és színezékeket. Partnereik között már számos éttermet, szállodát és delikát boltot, illetve országosan egyre több viszonteladó partnert találunk. A Mayer márka felnőtt, és 2024 tavaszára eddigi otthonát is kinőtte꞉ új üzemünkkel újabb fontos mérföldkőhöz érkezett. A Portfolio Business Podcast legújabb adásának vendége Galajda Péter, a Mayer szörp tulajdonosa és ügyvezetője.
Főbb részek:
Indulás – (00:25) Limonádé vagy szörp? – (03:00) Piaci rés – (05:55) Üzemszerű termelés – (09:00) Első Nemzeti Szörpverseny – (11:45) A finom szörp titka – (14:00) Kedvenc ízek – (19:00) Kostoló élőben – (19:35) Alapanyag beszerzés – (26:00) Árazási kérdések – (27:30) Technológiai kérdések – (30:20) Mennyibe kerül 3 deci málnaszörp? – (32:20) Piaci terjeszkedés – (36:00) Alkoholmentes gin tonic – (37:40) Mayer tonic – (43:00) Mayer gin – (46:20) Mayer kávé – (49:00) Növekedési potenciál – (50:00) USA piac – (52:00) Kávés irányok – (54:20)A műsor a Mayer Szörp támogatásával készült.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Több mint fél évszázadnyi hamis biztonságérzet után jelent meg újra Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás, ami nemcsak az állattenyésztési ágazatot, de az állategészségügyi hatósági rendszert és az élelmiszeripar szereplőit is fokozott nyomás alá helyezte. Bár közvetlen károk eddig négy magyarországi szarvasmarhatelepen keletkeztek, az érintett körzetekben életbe lépett tilalmak miatt a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások, ami miatt napról napra nőnek a közvetett gazdasági veszteségek is. A helyzetet még tovább bonyolítja, hogy folyamatosan változnak az exportpiacok korlátozásai is, ami állandó újratervezésre kényszeríti a magyar élelmiszer-termékpálya szereplőit. Az Alapvetés podcast műsorában Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke segít feltérképezni, hogy mekkora kár keletkezett eddig és mi jöhet még.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Az energiapiac átalakulása az elmúlt években soha nem látott tempóra kapcsolt, és ebben a környezetben az ALTEO is folyamatosan alkalmazkodik, fejlődik. De hogyan teljesített a vállalat tavaly? Milyen beruházások és stratégiai döntések határozták meg az évüket? Többek között erről kérdeztük Tokai Magdolnát, az energetikai cég nemzetközi kapcsolatokért és társasági támogatásokért felelős vezérigazgató-helyettesét és Kovács Domonkost, M&A és Tőkepiacok vezérigazgató-helyettest. Szó volt arról is, hogy miként változott a hazai és régiós energiapiac és lehet-e egyáltalán önálló nemzeti piacban gondolkodni.
A podcast megjelenését az ALTEO támogatta.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A génmódosítás és a génszerkesztés a szakemberek szerint kulcsfontosságú segítséget jelenthet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, sokan azonban attól tartanak, hogy a génmódosított élelmiszerek fogyasztása egészségügyi kockázatokat rejthet magában. De mit is jelent pontosan a génmódosítás és miben más a génszerkesztés? Valóban ezek a biotechnológiai eljárások jelenthetik a jövő élelmezésének kulcsát? És miért tiltja az Európai Unió a genetikailag módosított növények termesztését, miközben világszerte már több mint 200 millió hektáron vetik őket? Erről a témáról beszél az Alapvetés podcast új műsorában Györgyey János növénybiológus, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Ma már egy üzemet feleannyi idő alatt fel lehet húzni, mint 15 éve – de mi áll ennek a hátterében? Hogyan változtatja meg az ipart az automatizáció, a digitalizáció és a technológiai fejlődés? A Siemens Zrt. vezérigazgatójával Jeránek Tamással beszélgettünk ipari innovációkról. Az adásban szó volt a gyártási hatékonyság növeléséről, az automatizáció és a munkaerő kapcsolatáról, és a legizgalmasabb fejlesztési irányokról is.
A podcast megjelentését a Siemens Zrt. támogatta.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Gyakran szokták mondani a szakértők, hogy Magyarországot az adottságai alapján agrárországnak tekinthetjük, melynek egyik oka az, hogy területének több mint fele mezőgazdasági terület. Az is sokszor elhangzik, hogy például a kukoricából, legalábbis a jobb években, akár kétszer annyit állítunk elő, mint amennyi a belső szükséglet, így bőven jut exportra is. A számok azonban azt is mutatják, hogy a magyar GDP lényeges szelete a szolgáltató szektorból és az iparból származik. De akkor most agrárország vagyunk vagy sem? Erre a kérdésre keressük a választ az Alapvetés podcast műsorában Madár Istvánnal, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjével.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A keresztény hagyományok és a gasztronómiai szokások miatt a bárányhús különösen kedvelt húsvéti ételnek számít, így nem véletlen, hogy a hazai bárányexport legjelentősebb felvevő piaca jó ideje Olaszország. Az utóbbi években azonban az európai muszlim közösségek kereslete is megnőtt, így a magyar bárányhús iránt egyre nagyobb az érdeklődés a nyugat-európai országokban is. Idén azonban korántsem volt felhőtlen a húsvét előtti várakozás, a száj- és körömfájás megjelenése ugyanis egy időre magával hozta a bárány exportjának teljes tilalmát is. Hogy ezek után lesz-e idén ízletes bárány a húsvéti asztalon, arról beszélgetünk az Alapvetés podcast új műsorában Holló Mátyással, a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség elnökével és Gianni Annoni séffel, étteremtulajdonossal.
Az Alapvetés podcast aktuális adását azelőtt rögzítettük, hogy Szlovákiában és a Levélen található marhatelepen új ragadós száj- és körömfájás kitöréseket találtak volna.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
12 naponta 2 milliárd fekete katonalégy lárvát nevelnek, majd dolgoznak fel az első magyar ipari léptékű rovarfehérje-üzemben, amely 2024 decemberében kezdte meg működését Üllőn. Bár sokan még mindig fenntartásokkal tekintenek a rovarfehérjék hasznosítására, a takarmányiparban bizony óriási kereslet mutatkozik irántuk, sőt a szektor globális szinten is hatalmas növekedési potenciállal rendelkezik. Erről a témáról beszélgetünk az Alapvetés podcast új műsorában, ahol vendégünk Percze Rajmond, az Agroloop Hungary Kft. ügyvezetője.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A magyar agrárium jó ideje már lasszóval sem talál munkaerőt, az állattenyésztésben pedig különösen sok az olyan munkakör, amire nem jelentkezik senki. Nem véletlen, hogy a magyarok helyett egyre több helyen dolgoznak a Fülöp-szigeteki vendégmunkások, a baktalórántházai baromfitelepen pedig már egy sci-fibe illő humanoid robot tesztelése is folyik. De vajon milyen juttatásokért végzik el a filippínók azt, ami a magyaroknak nincsen ínyére? És mikor jön el az a pont, amikor a robotok révén széles körben is megoldódhat a súlyos munkaerőhiány? Erről beszélgetünk az Alapvetés podcast új műsorában Bárány Lászlóval, a Master Good tulajdonos ügyvezetőjével és Ifj. Sántha Imrével, a Formula-GP Kft. ügyvezetőjével.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A magyar munkaerőpiac izgalmas átalakuláson megy keresztül: miközben a foglalkoztatottság rekordközeli szinten van, a munkaerő-tartalék nehezen mozgósítható, és a vendégmunkások szerepe is egyre nagyobb kérdéseket vet fel. Vendégünk volt Toldi Gábor, a DTC Solution ügyvezetője, stratégiai toborzási szakértő, akivel beszéltünk arról is, hogy milyen hatással van a bérfejlesztés és a bérsávok összetorlódása a piacra, mennyire van jelen a „skill hiring” itthon, és hogyan befolyásolja az oktatáspolitika lemaradása a hosszú távú kilátásokat.
A podcast a RecruiTECH rendezvénysorozat támogatásával jelent meg.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Az 5 mm-nél kisebb mikroműanyagok gyakorlatilag mindenütt megtalálhatóak a Földön, a folyóktól és a tavaktól kezdve a talajokon át egészen az elfogyasztott ételekig és az ivóvízig. A szervezetünkbe jutó plasztikdarabkák a szívben, vérben, izomrostokban és az anyatejben is képesek felhalmozódni, és egyre több jel mutat arra, hogy ezáltal bizonyos betegségek kockázata is nőhet. De vajon melyek azok az élelmiszerek, amelyekben különösen magas koncentrációban mutatták ki a mikroműanyagokat? És létezik-e olyan alternatíva, amellyel egy tudatos vásárló csökkenteni tudja a mikroműanyagok bevitelét? Erről beszélgetünk az Alapvetés podcast új műsorában Szabó Istvánnal, a MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet egyetemi docensével.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A Portfolio Biztosítás 2025 konferencia előtt a biztosítási szektor legaktuálisabb kérdéseit jártuk körbe Kuruc Péterrel, az EY biztosítási szakértőjével. Az adásban szó volt a lakásbiztosítási kampány tapasztalatairól, az új kötelező felelősségbiztosításról az építőiparban, az extraprofit adóról és persze az AI térnyeréséről is a biztosítási iparban. A Portfolio Biztosítás 2025 konferencia március 4-én került megrendezésre a Marriott Hotelben, jegyek és további információ ezen a linken.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A megnövekedett költségek, a fogyasztás visszaesése és további kedvezőtlen tényezők miatt az elmúlt években jelentősen visszaesett a beruházási hajlandóság az agrofood szektorban. Nem csoda, hogy az állattartó telepek megújítására és az élelmiszeripar fejlesztéseire kiírt pályázatoktól rendkívül sokat vár idén az ágazat, ami abból is látszik, hogy a vállalatok a meghirdetett támogatási keret többszörösét igényelték a tervezett fejlesztéseikhez. A várt fordulatot azonban beárnyékolják a geopolitikai feszültségek és az esetleges vámháború, valamint egyre inkább a klímaváltozás, mint megkerülhetetlen rizikófaktor. Ezekről a körülményekről és az agrárfinanszírozás idei kilátásairól beszélgetünk az Alapvetés podcast új adásában Szabó Istvánnal, az OTP Agrár agrárgazdasági értékesítési igazgatójával.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Ismét jelentősen drágultak hazánkban az élelmiszerek, a legfrissebb adatok szerint például a liszt ára 43 százalékkal, a tejé 25 százalékkal, a tojásé pedig 24 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben. A tendencia ráadásul nem csak magyar sajátosság, hiszen a vásárlók a környékbeli országokban szintén jelentős drágulást tapasztalhattak.
De vajon megold-e bármit az árstop vagy egy vásárlási bojkott? Melyek azok az állami intézkedések, amelyek nemhogy csillapították, de még fel is erősítették az elmúlt 2,5 évben az élelmiszerinflációt? És hogy lehet az, hogy még a teljes mértékben egzotikus országokból származó import termékek esetében is mi vagyunk az inflációs rekorderek Európában?
Erről beszélgetünk az Alapvetés új adásában Éder Tamással, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnökével és Madár Istvánnal, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjével.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A Budapesti Értéktőzsde 2024-ben is díjazta a hazai tőkepiac legkiemelkedőbb teljesítményeit a BÉT Legek gálán. Az esemény nem csupán az iparág szereplőinek elismeréséről szólt, hanem a magyar tőkepiac dinamikus fejlődését is tükrözte: növekvő kibocsátói szám, élénkülő forgalom és új termékinnovációk jellemezték az évet. A gálán a legjobb befektetési szolgáltatóktól kezdve a transzparenciában élen járó vállalatokig számos kategóriában osztottak díjakat, immár összesen 25-öt. A Portfolio Business Podcast legfrissebb adásában Végh Richárd, a BÉT vezérigazgatója értékelte az eredményeket és a piac jövőbeli kilátásait.
A podcast a BÉT támogatásával jelent meg.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Nagyon mozgalmas évet zárt 2024-ben a Gránit Alapkezelő és a idén is komoly terveik vannak a befektetési alapkezelői piac összes szegmensében. Tavaly az általuk kezelt vagyon értéke átlépte az ezer milliárd forintot, ami minden alapkezelő életében komoly mérföldkő, de ezen túlmenően is volt több olyan eredmény, amivel 2024-ben szintet léptek a hazai alapkezelői mezőnyben. Ezekről az eredményekről és a 2025-ös tervekről kérdeztük Mikesy Álmost az alapkezelő elnök- vezérigazgatóját és Oláh Mártont a cég igazgatósági tagját.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A mesterséges intelligencia betört a vezető- és szervezetfejlesztés világába, teljesen új dimenziókat nyitva meg a tudásmegosztásban. Az AI nem csupán technológiai újdonság, hanem olyan eszköz, amely segíthet a kiégés szélén álló cégvezetőknek újraépíteni önmagukat és hatékonyabban irányítani szervezetüket. De hogyan illeszkedik az AI a coaching és tanácsadás világába? Milyen konkrét eredményeket hozhat a mindennapi gyakorlatban, és milyen piaci fogadtatása van? Lénárt Viktorral, a Zero Emission Leadership Group (ZEL Group) alapító-vezetőjével beszélgettünk.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Megértjük, megépítjük, Mikrum. Így szól az hazai szoftverfejlesztés egyik vezető cégének jelmondata és igazából az első két szó tökéletesen megmutatja, hogy merre tart ez az iparág és nagyjából ki is jelöli az ebben dolgozó cégek erőforrásigényét. A megértés, bár évről évre egyre összetettebb, de még jó ideig emberi feladat lesz, ugyanakkor a megépítésben egyre nagyobb teret kap a mesterséges intelligencia. Schramm Károllyal, a Mikrum üzletfejlesztési igazgatójával a nagyvállalati szoftverfejlesztés irányait tekintettük át.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
- Показать больше