Эпизоды
-
Potápěčské asistenční práce při natáčení reklam a filmů mohou zahrnovat stavbu kulis a konstrukcí pod vodou, bezpečnostní zajištění herců a kaskadérů, asistenci nebo obsluhu podvodních kamer, popř. poskytnutí plavidel. Petr v této epizodě popisuje své zkušenosti s asistováním u natáčení několika reklamních spotů včetně (v minulé epizodě slibovaných) mražených kuřat na Labi nebo reklamy na Amundsen vodku. Fotky z natáčení i odkazy na zmíněné reklamy najdete v blogu.
-
Švýcarské řeky Verzasca, Maggia a rakouská řeka Traun jsou potápěčské lokality, o kterých si Petr v této epizodě povídá s Jankou. Říční lokality nebývají velké ani hluboké, ale mohou mít svá neopakovatelná kouzla a průzračně čistou vodu. Prohlédněte si fotogalerii v blogu na kaprdivers.cz v článku věnovanému této epizodě, nebo videa v “říčním” playlistu na našem YouTube kanálu.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Co je suchý potápěčský oblek, jak funguje, jaké má části, jak se s ním naučit potápět a co zohlednit při výběru vašeho vlastního suchého obleku? To jsou témata, o kterých Petr mluví v šestnácté epizodě podcastu POD VODOU. Oblastí, kam se dá se suchým oblekem cestovat za potápěním je mnoho. Některé najdete v seznamu našich připravovaných výletů. Pokd zatím nemáte s potápěním v suchém obleku žádné zkušenosti, vše vás rádi naučíme v krátkém dvoudenním kurzu.
-
Jaké druhy videokamer můžeme pro podvodní natáčení použít, kterou z nich vybrat, nebo jak dlouho trvá sestříhat video. To jsou témata patnácté epizody, ve které je Petrovým hostem potápěč a kameraman týmu Srdcaři Honza Tutoky. Od 6/2/2021 má vždy v sobotu ve 20:00 na televizní stanici Prima ZOOM premiéru jeden z osmi dílů dokumentárního seriálu Srdcaři na severu, ve kterém můžete vidět podvodní záběry z Islandu, Norska nebo Ruska. Natočit, sestříhat a publikovat video se můžete naučit v kurzu natáčení pod vodou.
-
Jak často měnit hadice automatiky? Podle čeho poznáte, že vaše BCD přestává být bezpečné? Za co se dají vyměnit řemínky na ploutvích, abyste předešli jejich prasknutí? Příčiny, projevy a prevence problémů s potápěčským vybavením je téma, nad kterým se Petr zamýšlí v dnešní epizodě.
-
Potápění pod ledem je téma, ke kterému máme v Kapr Divers blízko. Baví nás, rádi objevujeme malá zamrzlá jezera vysoko v horách, zorganizovali jsme již 13 polárních potápěčských výprav na Bílé moře v severním Rusku a každý rok se těšíme, až zamrznou naše lomy a budeme moci vyrazit pod led. Má to však svá pravidla a specifika. O nich je kurz potápění pod ledem a tak trochu i tato epizoda podcastu.
-
Kurz PADI Divemaster posouvá teoretické znalosti a praktické dovednosti potápěče na profesionální úroveň. Potápěč s takovou kvalifikací může pracovat jako průvodce v dive centerch, asistovat instruktorům při výuce, nebo vést seznamovací a opakovací lekce. O Divemaster kurzu, o tom, co bylo před ním i po něm si Petr v dnešní epizodě povídá s Lucií Kubánkovou.
-
V epizodě věnované potápěčské výstroji Petr prochází jednotlivé komponenty od masek přes ploutve, obleky, automatiky, počítače, svítilny a další součásti vybavení a zamýšlí se nad jednotlivými částmi ze svého pohledu. Napište nám, o jaké součásti výstroje byste rádi slyšeli samostatnou epizodu.
-
Šnorchlování s kosatkami a keporkaky v arktických vodách Norského moře je dotek čisté a divoké přírody. Organizování takových cest za polární kruh se věnujeme od roku 2008. V dnešní epizodě je Petrovým hostem Tereza, která se s vámi podělí o to, jak se jí splnil životní sen.Všechna videa z těchto výprav si můžete prohlédnout v playlistu na našem youtube kanálu.
-
Základním potápěčským kurzem, o kterém si Petr povídal s Ivetou ve třetí epizodě, to všechno teprve začíná. V pokročilém kurzu potápění je prostor pro rozvoj dovedností a nácvik specifických potápěčských činností, jak např. podvodní navigace, techniky komunikace svítilnou při nočním potápění nebo specifika ponorů do hloubek větších než 18 m. O tomto kurzu a o tom, jak se adaptovat z tropických podmínek na středoevropskou vodu si Petr v dnešní epizodě povídá s Verčou.
-
Potápění k vrakům je většinou o ponorech k potopeným lodím. Jsou ale místa, kde jsou pod vodou i vraky letadel. Jedním z takových míst je chorvatský ostrov Vis, kde jsme od roku 2014 uskutečnili několik desítek ponorů. V dnešní epizodě si Petr povídá s Makem o jejich společných ponorech na vracích letadel B17 a B24.
-
V červnu 2007 jsem uspořádal první (a zatím jedinou) potápěčskou výpravu do Barentsova moře. Lákala nás severská příroda, naprosto nedotčené potápěčské lokality, možnost pozorovat tuleně, ptáky lovící pod vodou, nebo kamčatské kraby. O tom, jak se kamčatský krab (někdy také nazývaný krab královský) dostal s přičiněním člověka z dálného východu až na sever Evropy je dnešní epizoda. Fotky najdete v článku v blogu.
-
Potápěčské pojištění je něco, co si většina potápěčů před cestou do zahraničí sjedná, ale vlastně doufá, že ho nikdy nebude potřebovat. Kdybychom ale přesto potřebovali v souvislosti s potápěním nějakou asistenci nebo odbornou lékařskou pomoc, může nám pojištění ušetřit velmi vysoké finanční výdaje.Na co se při výběru pojistky a jejím sjednávání zaměřit a na co si dát pozor si v dnešní epizodě Petr povídá s advokátem Ondřejem Dlouhým.
-
Rudé moře je pro potápěče z Evropy nejbližším korálovým mořem. Se svou rozlohou rovnající se přibližně rozloze Česka, Slovenska a Polska dohromady nabízí stovky potápěčských lokalit v několika administrativních oblastech. Na Sinajském poloostrově jsou to letoviska Sharm El Sheikh a Dahab, na africkém pobřeží Egypta pak Hurghada nebo Marsa Alam. Na tzv. potápěčském safari mohou potápěči navštívit i vzdálenějsí oblasti, jakými jsou ostrovy Brothers Islands nebo útesy na hlubokém jihu.V dnešní epizodě je Petrovým hostem Janka, která v Rudém moři odpotápěla během svého sedmiletého pobytu v Egyptě tisíce ponorů.
-
Jak dýchají lidské líce, jak reaguje tělo potápěče na chlad a nebo, proč se naše tkáně sytí při potápění dusíkem. To jsou témata, kterým je věnována epizoda o potápěčské fyziologii tedy vědě zabývající se fungováním lidského těla.
-
Jak vybrat potápěčskou školu? Z čeho se základní potápěčský kurz skládá? Na co si dát pozor? Co se v kurzu naučíte? Hostem Petra Slezáka je v dnešní epizodě věnované potápěčským začátkům Iveta Oršulíková.
Podrobnosti o kurzu i termíny zahájení najdete na https://www.kaprdivers.cz/kurzy-potapeni/open-water-diver/
-
Potápění u vraku britské zásobovací lodi Thistlegorm potopené v říjnu 1941 v severní části Rudého moře je nezapomenutelným zážitkem. Nákladové prostory jsou dodnes plné vojenského materiálu, automobilů, motorek, munice nebo náhradních dílů k letadlům. Hostem Petra Slezáka je v dnešní epizodě Norbert Bidrman. Odkaz na video z Thistlegormu najdete na https://www.kaprdivers.cz/2-dil-podcastu-pod-vodou-potapeni-u-vraku-thistlegorm-s-norbertem-bidrmanem/
-
V této úvodní epizodě potápěčského podcastu POD VODOU, ve které budu sám (ačkoli ve většině dalších dílů si budu povídat s nějakým hostem), se vám chci představit a odvyprávět vám svůj potápěčský příběh.