Эпизоды
-
Ale, pozor! Leto by nemalo byť len také aktívne, aby sme po ňom neboli ešte viac unavení.
S troškou zveličenia možno povedať, že slovo dovolenka je odvodené od slova – dovoliť si! S obdobím letných dovoleniek naozaj prichádza aj čas, keď zvykneme viac alebo menej poľaviť, ak ide o režim zdravého životného štýlu. Menej sa hýbeme a viac si užívame pôžitky typu – švédske stoly či all inclusive stravovanie. A potom sa dostavia výčitky.
-
Dôležitosť oddychu, regenerácie a rovnako takzdravej výživy, pričom každé zo spomenutého by sa malo zakladať na pravidelnosti, netreba v živote podceňovať. A pritom, oddych a spánok nie sú to isté.Ako v príslušnom podcaste spomína triatlonista Patrik Čurila, bez vhodnej regenerácie na tréningovú záťaž nepríde k zlepšeniu a bez správnych stravovacích návykov sa nedostavia, najmä z dlhodobého hľadiska, požadované výsledky.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Téma, ktorá nemá víťaza: Individuálny pohyb verzus športovanie v komunite!
V rôznych životných oblastiach sa môže človek prejaviť ako individualista alebo tímový hráč. A rozhodne to platí aj v súvislosti so športovými aktivitami. V obidvoch prípadoch sa však prejavia plusy aj mínusy, na čo v podcaste upozornil aj triatlonista Patrik Čurila. Je presvedčený, že športovanie „osve“ alebo v komunite, nie je situácia – buď, alebo. A preto nemá svojho víťaza.
-
Šťastie vraj praje pripraveným a v športovom svete, medzi amatérmi aj profesionálmi, by veci mohli zafungovať, keď si ich dopredu naplánujeme. Týka sa to aj pretekovej sezóny. Ako aj v podcaste poznamenal triatlonista Patrik Čurila, s odchodom zimy sa v rámci tréningovej prípravy končí obdobie „zvoľnenia“ a s jarnými a letnými mesiacmi prichádza nová, energickejšia sezóna.
Na jar, na rozdiel od zimy, sa tréningový režim mení z vyslovene ľahkého a vytrvalostného - na špecifickejší, rýchlejší, náročnejší! Aj počas tohto obdobia je avšak potrebné typy tréningov a ich intenzitu kombinovať.
-
Aj tréning má svoje pravidlá!
Meranie výkonnosti, bežecké tempo, tepová frekvencia. Ako sa v týchto termínoch vyznať?
Život je pohyb. Kto sa prestane hýbať, je mŕtvy. Vyberte si život! (E.S.)
Ak je niečo, v čom by podľa slov triatlonistu Patrika Čurilu, ktorý s nami spolupracuje na podcaste Aktívne a zdravo, bolo treba robiť neustálu osvetu, tak je to rozhodne téma – správny tréning. Ten zahŕňa problematiku merania výkonnosti, bežeckého tempa a tepovej frekvencie. Pre laika na prvé počutie a prečítanie komplikovaná záležitosť. Nie však nevysvetliteľná!
-
Potravinové intolerancie a alergie
-
Napriek tomu, že nám tohtoročná zima dáva zabrať menej ako jej predchodkyne, ešte sa neskončila. Na prvý jarný deň si musíme počkať do 20. marca. Ak ide o pravidelné športovanie a tréningy, v zime nám dávajú zabrať viac ako v letných mesiacoch. Dni sú kratšie a chladnejšie, vonku je vlhko a toto všetko negatívne ovplyvňuje komfort pri cvičení.
Ako však tvrdí triatlonista Patrik Čurila, aj počas zimného obdobia je potrebné byť aktívny(m). Obzvlášť, ak ide o športovca, ktorý má v rámci sezóny (od apríla do októbra) pretekové ambície. Pred príchodom jari je dobré vytvoriť si takzvaný všeobecný základ, ktorému sa v športovej terminológii hovorí aj „BASE“. Platí však, že obdobie zimy je ideálne na to, aby človek upustil od intenzity a naopak, aby sa zameral na rozvoj vytrvalosti.
-
Čo ne/robiť, ak chceme „dobehnúť“ do cieľa?
„Mravec v pohybe dokáže viac ako driemajúci vôl,“ tú sú slová čínskeho filozofa Lao-c'(a), jedného z najväčších mysliteľov ľudstva. A zakladajú sa na pravde, keďže „akýkoľvek“ pohyb, je dnes základom zdravého životného štýlu, od ktorého sa odvíja dobré fyzické zdravie aj nevyhnutná psychická pohoda.
-
Novoročné predsavzatia sa delia na splnené a nesplnené, ale tiež na reálne a nereálne! Posledné spomenuté zahŕňajú notorické známe prísľuby, ako schudnem aspoň 10 kilogramov, úplne prestanem jesť sladkosti či každý deň budem cvičiť. Aby to, čo sme si predsavzali, aj padlo na úrodnú pôdu, treba postupovať racionálne a nevzdať sa hneď po prvom zlyhaní.
-
Zásada „menej je (niekedy) viac“ platí v mnohých oblastiach nášho života, o čosi intenzívnejšie však v súvislosti s popíjaním alkoholu. Vzhľadom na to, že sa blíži koniec roka a s ním spojené plánovanie silvestrovských osláv, s pripíjaním si (s) alkoholom sa tak „trochu“ počíta. A to napriek tomu, že vítať Nový rok sa dá aj bez neho. Ak teda patríte k sviatočným konzumentom alkoholu, je to rozhodne na pochvalu. Ak nie, skúste sa zamyslieť nad nasledujúcimi riadkami. A berte ich ako dobre mienenú radu!
-
Po roku opäť prichádza skúška pevnej vôle: VIANOCE!
Jedno z mnohých hesiel tradičnej čínskej filozofie zdôrazňuje, že harmóniu v živote dosiahneme vyhýbaním sa excesom a naopak, keď budeme umiernení a vyvážení vo všetkom, čo robíme. A táto myšlienka sa dá bezpochyby aplikovať aj do našej životosprávy. Tú už o pár dní čaká „veľká“ previerka - v podobe vianočných sviatkov.
-
Kedy maslo nie je maslo, čoho treba zjesť viac, ovocia alebo zeleniny a v akej potravine sa nachádza najmenej kalórií?
Aj na tieto otázky nájdete odpovede v blogu, ktorý ste si práve začali čítať.O ešte viac informácií ich v príslušnom podcaste doplnil pán doktor Peter Minárik, odborník na zdravý životný štýl. Zopakujme si, čo sme už určite neraz počuli a čítali, ale nie vždy sa podľa týchto užitočných informácií a rád riadime!
-
Vedeli ste, že k rozšíreniu triatlonu na našom území prispel článok v novinách? Tento šport, v ktorom sa snúbia až tri ďalšie súťažné disciplíny (plávanie, cyklistika a beh), v ňom športový redaktor mimoriadne skritizoval. Nazval ho „Agónia železných mužov“, a autor v ňom argumentoval tým, že je triatlon mimoriadne škodlivý pre zdravie. Aj keď to boli Francúzi, ktorí ako prví (v roku 1902) začali pretekať v podobnej súťaži, len namiesto behu v nej praktizovali kanoistiku, naplno sa triatlon rozvinul v USA, v 70-tych rokoch minulého storočia. A práve za Veľkou mlákou sa dostal svoju dnešnú podobu.
-
Kto je to triatlonista? Človek, ktorý si „nechápe“, že už jeden šport je viac ako dosť! 😊
Plávanie, jazda na bicykli a beh! To je v skratke TRIATLON, ešte pomerne mladý a dnes olympijský šport. Všetky tri jeho disciplíny je nutné absolvovať v tomto poradí a bezprostredne po sebe, bez väčšej prestávky.
Vzniku triatlonu prechádzali tradičné testy prežitia, ktoré museli v 70. rokoch 20-teho storočia absolvovať americkí záchranári. Za skutočného predchodcu týchto pretekov je považovaný závod „Les trois Sports“ (Tri športy), ktorý sa konal vo Francúzsku. -
Óda na ryby, varovanie pred údeninami a všetky pre aj proti pečiva, zemiakov a ryže!
Opakovanie je matkou múdrosti a zopakovať si to, čo už možno vieme, len to ako fakt ignorujeme, nikdy nie je na škodu. Preto sa sme s pánom doktorom Petrom Minárikom, odborníkom na zdravý životný štýl, rozhodli – pripomenúť vám v nasledujúcich podcastoch „potravinové fakty“, ktoré si treba nadobro pamätať. V príslušnom blogu spomenieme „len“ niektoré z nich.
-
Sviatoční aj celoroční kuchári, toto ste o koreninách vedeli?!
„Soli, korenia a žartu iba po troche treba,“ hovorí jedno z mnohých slovenských prísloví, nad ktorými sa oplatí zamyslieť. Každá dobrá gazdiná, muža v kuchyni nevynímajúc, však vie, že viac ako jedlo navariť, je umenie ho dochutiť. A na to potrebujeme dochucovadlá a KORENINY. V príslušnom podcaste nám o nich veľmi podrobne porozprával MUDr. Peter Minárik.
-
Ako sa motivovať k pohybu a ostať dlhodobo motivovaným?
Dávate si novoročné predsavzatia? Ak áno, patríte k ľuďom, ktorí túžia po pozitívnej zmene. Podľa niektorých štatistík je to spôsob, ako až 10-násobne zvýšiť svoje šance na úspech, iné prieskumy však dokazujú, že takmer 90 % takýchto predsavzatí sa skončí sklamaním. Priemerne nám totiž odhodlanie dodržať, čo sme si na začiatku roka sľúbili, vydrží len 2 týždne. Jedným z dôvodov môže byť nedostatočná motivácia a disciplína. -
Ako hovorí jedna cyklistická múdrosť, je oveľa lepšie zažiť škaredý deň na bicykli, než prežiť pekný deň v práci!
„Nedávne“ obdobie pandémie, na ktoré sa snaží väčšina svetovej populácie zabudnúť a všetci veríme, že sa už nikdy nezopakuje, so sebou, akokoľvek paradoxne to znie, priniesol aj pozitívne zmeny. Aspoň dočasné. Koronavírus nás totiž posadil na bicykel. Jediným možným únikom sa pre nás stala príroda, s ktorou je cyklistika ako taká veľmi úzko spätá.
Bicykel verzus beh!
...
-
Kto by nepoznal latinský výrok: IN VINO VERITAS? A kto by nevedel, že znamená: VO VÍNE JE PRAVDA?
Náuka, ktorá sa na vedeckej úrovni zaoberá vínom, od pestovania vinnej révy (vinohradníctvom) až po výrobu samotného nápoja (vinárstvom), sa nazýva enológia. Vinič je považovaný za najvýznamnejšiu plodinu, pričom takmer 60 % plochy naprieč svetom zaberajú európske vinice.
- Показать больше