Эпизоды
-
Seksualizacja dzieci – zwłaszcza dziewczynek – nie jest zjawiskiem nowym, ale dziś coraz lepiej rozpoznajemy jego przejawy i konsekwencje, które w ostatnich dekadach wzmocniła spornografizowana kultura masowa.
Odpowiedzi na ten problem wielu upatruje w rzetelnej edukacji seksualnej, istnieją jednak również tacy, którzy właśnie edukację uważają za jego źródło. Jak więc przeciwdziałać uprzedmiotowianiu dziewczynek i wpisywaniu ich w seksualne konteksty? Na czym polega seksualizacja, jak działa i dlaczego jest niebezpieczna? Jak zmienia się obecnie status dzieci w kulturze i czemu ich ochrona jest tak istotna? O tym porozmawiamy podczas wrześniowej Premiery Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
dr Robert Kowalczyk – seksuolog kliniczny, psychoterapeuta, biegły sądowy. Specjalista seksuolog kliniczny – Certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Psychoterapeuta – seksuolog w Centrum Terapii Lew-Starowicz. Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii. Wspólnie z dr Aleksandrą Krasowską prowadzi w radiu TOK Fm SEXAudycję i SEXPodcast.
Patrycja Wonatowska – psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka, edukatorka seksualna, wykładowczyni, ekspertka Sexed.pl, współtwórczyni Instytutu Pozytywnej Seksualności i podcastu #seksozoficznie. Posiada uprawnienia konsultantki w punkcie testowania HIV.
Angelika Szelągowska-Mironiuk – psycholożka, psychoterapeutka pracująca w nurcie systemowym, seksuolożka i polonistka. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii. Współpracowała lub współpracuje jako ekspertka, lub publicystka z Przewodnikiem katolickim, Tygodnikiem Powszechnym, Małymi Charakterami, Polskim Radiem, Magazynem Kontakt, Nowym Obywatelem, Deonem, Więz.pl oraz Natuli. Autorka książek z zakresu psychologii, m.in. „Ciało, bliskość, seksualność. Jak rozmawiać z dziećmi o intymności?”. Mieszka w Łodzi.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
---
Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.
https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/ -
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal jest dramatyczna, a wyzwania stojące przed polską polityką migracyjną nie znikają. Dotychczasowe rozwiązania nie satysfakcjonują ani tych, którzy usiłują przedostać się do Unii Europejskiej i uzyskać w niej azyl, ani tych, którzy nawołują do bardziej humanitarnego działania wobec migrantów, ani tych, którzy obawiają się wpuszczenia większej ich liczby do Polski. Jakie rozwiązania tej sytuacji leżą więc obecnie na stole? Ile w tym szukaniu i wdrażaniu rozwiązań zależy od Polski, a ile od decyzji podejmowanych na szczeblu unijnym? Czy istnieje coś takiego jak godząca różne perspektywy „empatyczna polityka migracyjna”? A jeśli tak, to na czym miałaby polegać i jak szybko mogłaby zmienić obecną sytuację? O tym rozmawialiśmy podczas sierpniowej Premiery Pisma.
W rozmowie udział wzięli:
Klaus Bachmann – politolog, historyk. Specjalizuje się w problematyce z zakresu integracji europejskiej, sprawiedliwości w czasach transformacji (lustracja, rozliczenie przeszłości, międzynarodowe trybunały karne, komisje prawdy i pojednania), historii najnowszej Europy Środkowo-Wschodniej, a także ruchów totalitarnych. Pracował m.in. jako korespondent mediów zagranicznych w Polsce, na Białorusi, na Ukrainie i na Litwie, a w latach 2001-2004 w Brukseli. Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, tygodniku „Polityka” i miesięczniku „Odra”. Jest autorem książek o integracji europejskiej i najnowszej historii Europy, w szczególności o zagadnieniach sprawiedliwości tranzycyjnej (ang. transitional justice) i Międzynarodowego Prawa Karnego.
Agnieszka Kosowicz – założycielka i prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne. Inicjatorka wielu projektów dotyczących integracji cudzoziemców i dialogu międzykulturowego m.in. projektu „Migroteka”, który wyposaża sieć polskich bibliotek w literaturę dotyczącą migracji, uchodźstwa i międzykulturowości. Autorka monografii „Working Together – 15 lat UNHCR w Polsce”, opisującej początki budowy systemu ochrony uchodźców w Polsce, współautorka licznych publikacji na temat cudzoziemców w Polsce. Przez ponad sześć lat prowadziła politykę informacyjną Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce. Z wykształcenia – dziennikarka.
Bartek Sabela – reporter, autor książek, fotograf i podróżnik związany z wydawnictwem Czarne. Laureat nagrody „Bursztynowy Motyl”, za reportaż literacki Wszystkie ziarna piasku nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Autor Soczewki Pisma Kraina obiecana dotyczącej migracji, która ukaże się w sierpniowym numerze „Pisma”.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
---
Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.
https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/ -
Пропущенные эпизоды?
-
Kto zarabia na naszych kompleksach dotyczących wyglądu? Skąd biorą się nierealne standardy urody? I dlaczego pomimo coraz większej świadomości ich nierealności nasza samoocena związana z wyglądem wciąż jest statystycznie niska? O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas lipcowej Premiery Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
Aleksandra Kisiel – pierwsza w Polsce certyfikowana coach ciałoakceptacji, pracująca w nurcie anti-diet, twórczyni treści, feministka. Wspiera kobiety, które chcą się w końcu „odwalić” od swojego ciała, polubić je i żyć pełnią życia bez czekania „aż schudną”. Na Instagramie znana jako @kisielle.
dr Robert Lauks – dyrektor Katedry Psychologii, Kierownik Laboratorium Neuropsychologii i Użyteczności, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. W ramach swojej działalności gospodarczej realizuje badania dot. profili behawioralnych klientów, strategii monetyzacyjnych, badania eyetrackingowe i EEG oraz badania nad zagadnieniami związanymi z projektowaniem systemów informacji, znaków, tożsamości wizualnej i reklamy.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
---
Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.
https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/ -
Jak – i po co – uczyć się obcowania ze sztuką współczesną? Dlaczego bywa to kłopotliwe i jak z tego kłopotu wybrnąć? Czemu służy odkrywanie przemilczanych fragmentów historii sztuki? I w jakim stopniu może nam to pomóc lepiej zrozumieć teraźniejszość? O tym rozmawialiśmy podczas czerwcowej Premiery Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
Aleksander Hudzik – redaktor naczelny „Mint Magazine”. Dziennikarz kulturalny. Przez lata związany z redakcjami takich pism jak „Newsweek Polska”, „Vogue Polska”, „Notes na 6 Tygodni” „Forbes Women”, „Dwutygodnik”, „K Mag”, „Przekrój”, „Esquire” i „Aktivist”.
Józefina Bartyzel – strateżka komunikacji, od ponad 4 lat związana z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wcześniej między innymi z Teatrem Polonia i Och-Teatrem, czy Festiwalem Transatlantyk. Członkini zespołu All Inclusive Film Festival, wydarzenia łączącego kulturę i aktywne przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym. Wolontariuszka Fundacji Ocalenie. Prywatnie zapalona pływaczka.
Maja Michalak – absolwentka historii sztuki na UW. Od 13 lat zakochana w sztuce, a od 8 lat edukuje w tym zakresie. Założycielka „Poza Ramami”, twórczyni autorskich szkoleń i warsztatów o sztuce. Współzałożycielka kreatywnej przestrzeni „Studio Zamieszanie”, w której odbywają się wernisaże i spotkania ze sztuką. Ambasadorka Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie. Twórczyni konta @pozaramami, na którym zaraża pasją do sztuki ponad 25 tysięcy osób.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. -
Jesteśmy jednym z najciężej pracujących narodów w Europie. Co piąty z nas wyrabia regularnie nieodpłatne nadgodziny, ponad połowa deklaruje przemęczenie i przepracowanie. Pracoholizm rozlewa się falą po całym świecie, wpływając na nasze relacje, autonomię i zdrowie psychiczne. W tej perspektywie nieszczególnie dziwią nowe przepisy w polskim Kodeksie pracy, wprowadzane na podstawie unijnej dyrektywy mówiącej o konieczności zarządzenia zmian na rzecz większej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
Czy jednak polski rynek pracy jest na te zmiany gotowy? Czym taka równowaga miałby być w praktyce? Czy rzeczywiście jest możliwa? I dlaczego coraz częściej obok hasła work-life balance pojawiają się nowe ujęcia tego tematu: work-life integrity czy work-life blending?
Podczas majowej Premiery Pisma rozmawialiśmy o tym, jakie role, poza zarobkową, odgrywa w naszym życiu praca, czy umiemy wyobrazić sobie świat, w którym role te zostałyby ograniczone, i czy polska gospodarka jest na takie ograniczenie gotowa.
W rozmowie wzięli udział:
Katarzyna Łodygowska – prawniczka, specjalistka prawa pracy, członkini Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; członkini Rady Fundacji Polskiego Instytutu Mindfulness. Na Instagramie jako @matka_prawnik.
dr Jarosław Grobelny – doktor psychologii, specjalizuje się w obszarze psychologii pracy i organizacji. Prowadzi badania z obszaru pracy zdalnej, odpoczynku i odnowy pracowników, oraz efektywności zawodowej. Zajmuje się również prowadzeniem doradztwa dla organizacji z obszaru wspierania ich działalności narzędziami psychometrycznymi oraz wykorzystywaniem podejścia evidence-based.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. -
W kwietniu rozliczamy PIT-y. Podliczamy zarobki i… nierzadko narzekamy na podatki. Te narzekania miewają jednak różne trajektorie – zdaniem jednych podatki w Polsce są zbyt niskie, zdaniem innych zbyt wysokie, a zdaniem większości zbyt skomplikowane. Czy jednak system podatkowy jest wyłączną odpowiedzią na problem nierówności ekonomicznych w naszym kraju? W jakim zakresie ma szansę wesprzeć lub pogorszyć sytuację różnych grup społecznych? I czy wszyscy zgadzamy się co do tego, że to w ogóle problem? Podczas kwietniowej Premiery Pisma pochyliliśmy się nad tematem leżących obecnie na stole pomysłów na poprawę polskiej gospodarki. Co ta poprawa oznacza dla różnych środowisk? I jaką rolę w tych planach odgrywają nierówności ekonomiczne?
Posłuchaj podcastu z kwietniowej Premiery Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
prof. dr hab. Joanna Tyrowicz – ekonomistka, profesor nauk społecznych, a także profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007-2017 pracowała w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, specjalizując się w zagadnieniach dotyczących rynku pracy i gospodarstw domowych. Od 2022 roku członkini Rady Polityki Pieniężnej. Współpracowała m.in. z Bankiem Światowym i Komisją Europejską, Fulbright Scholar (Columbia University) oraz Mellon Fellow (w Netherlands Institute for Advanced Studies), gościła również w IAAEU w Trewirze oraz w IOS w Regensburgu.
Hubert Walczyński – nauczyciel ekonomii w 2 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym, redaktor Magazynu „Kontakt”, działacz OZZ Inicjatywa Pracownicza. Absolwent ekonomii w Szkole Głównej Handlowej oraz filozofii nauk społecznych w London School of Economics.
Paweł Musiałek – prezes Klubu Jagiellońskiego, gdzie działa aktywnie od 2009 r. Od 2017 r. pełnił funkcję dyrektora think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, gdzie koordynował projekty badawcze, zarządzał zespołem ekspertów CAKJ, a także komentował w mediach wydarzenia w Polsce i na świecie. Regularnie publikuje swoje analizy na portalu klubjagiellonski.pl. Absolwent politologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończył także Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie „Społeczeństwo-Technologie-Środowisko” oraz przygotowuje rozprawę doktorską na temat sporu o polską politykę zagraniczną po 2004 r. Autor publikacji naukowych i analitycznych z zakresu przede wszystkim polityki energetycznej i zagranicznej.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. -
Co mamy na myśli, nazywając kogoś utalentowanym?
Jak definiujemy i rozpoznajemy talent? Czy różnimy się w postrzeganiu talentu pokoleniowo? I czy jesteśmy w tym rozpoznawaniu talentów równie surowi względem innych, jak wobec samych siebie?
Podczas marcowej Premiery Pisma zastanowiliśmy się nad tym, czym jest talent i jak nie marnować związanego z nim potencjału – zarówno w perspektywie indywidualnej, jak i systemowej.
W rozmowie wzięli udział:
prof. dr hab. Tomasz Szapiro – profesor w Szkole Głównej Handlowej. Rektor SGH w kadencji 2012-2016. Adjunct Professor of International Business Studies w Carlson School of Business Uniwersytetu Minnesoty w Minneapolis, USA. Członek Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Narodowego Centrum Nauki, Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Przewodniczący Stypendialnej Kapituły „Polityki”. Zajmuje się metodami analizy decyzji, wypromował 16 doktorów, autor licznych publikacji.
Oktawia Gorzeńska – dyrektorka akademii programowania 42 Warsaw, autorka książki. Absolwentka Leadership Academy for Poland. Wieloletnia dyrektorka szkół publicznych. Autorka, współautorka i koordynatorka ogólnopolskich programów edukacyjnych. Doradczyni dyrektorów oraz wykładowczyni na uczelniach w Polsce i za granicą. Założycielka Akademii Przywództwa Edukacyjnego, współinicjatorka platformy EduLab, a także ogólnopolskiego ruchu #wiosnaedukacji.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Kancelarią CMS.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.
https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/ -
Czy możliwe, abyśmy w perspektywie najbliższych lat nauczyli się śmiecić mniej? A jeśli nie, to kto jest najmocniej odpowiedzialny za produkcję odpadów i zarządzanie cyrkulacją surowców wtórnych? Jakie strategie środowiskowe znajdują się dziś na stole, a jakie dopiero kiełkują wśród ekspertek i ekspertów? I co nam grozi, jeśli nie wdrożymy nowych rozwiązań dostatecznie szybko? O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas lutowej Premiery Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
Monika Michalska – inżynierka ze specjalizacją z odnawialnych źródeł energii, zawodowo od wielu lat związana z gospodarką odpadami. Po godzinach, znana w mediach społecznościowych jako Pani od Odpadów, pokazuje, jak działa ta branża. Wierzy w mądrą ekologię i możliwość życia less waste.
Michał Paca – przedsiębiorca, edukator ekologiczny i mówca motywacyjny. Od 2000 r. zawodowo zajmuje się gospodarką odpadami, oczyszczaniem ścieków i energią odnawialną.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Kancelarią CMS.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.
https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/ -
Co jest tu właściwie celem – odsuwanie nieuniknionego końca czy wydłużanie naszej sprawności, tak by uczynić starość bardziej godną? A jeśli to drugie, trzeba zadać pytanie: jak właściwie rozumiemy „dobre życie”? I czy właśnie długowieczność może nam je zapewnić? O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas styczniowej Premiery Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
Prof. Piotr Błędowski – ekonomista, polityk społeczny i gerontolog. Wykłada w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wieloletni prezes i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Zajmuje się m.in. badaniem sytuacji życiowej osób starszych oraz organizacją i finansowaniem usług dla seniorów i osób niesamodzielnych.
Dr Karolina Lewestam – etyczka, dziennikarka i redaktorka, członkini redakcji „Pisma”. Obroniła doktorat z filozofii na Uniwersytecie Bostońskim. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii „Publicystyka”. W 2021 roku opublikowano jej debiut prozatorski Mała Księżniczka, a w 2022 roku wydała zbiór esejów Pasterze smoków. Obecnie pracuje m.in. nad publikacją dotyczącą starzenia się kobiet, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla i Kancelarią CMS.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata.
Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.
https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/ -
Na grudniowej Premierze Pisma porozmawialiśmy o tym, czy miejsce wyniesionych w naszej kulturze na piedestał związków partnerskich mają szansę zająć inne formy relacji i wspólnot. A jeśli tak – to jakie? I czy są one dobrą odpowiedzią na rosnącą w społeczeństwie samotność? Czy istnieje recepta na postępujący kryzys samotności? Nad tym właśnie zastanowiliśmy się 5 grudnia.
W rozmowie wzięli udział:
Dr hab. Wojciech Kulesza, prof. SWPS – kierownik Katedry Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS. Od lat bada „rozumienie się bez słów” oraz „nadawanie na tej samej fali”. Publikuje zarówno teksty naukowe (w czasopismach zachodnich), jak i popularnonaukowe („Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”).
Dr Alicja Długołęcka – doktorka nauk humanistycznych, pedagożka, psychoterapeutka i wieloletnia edukatorka seksualna. Konsekwentnie od lat promuje wiedzę o seksualności i działa w zakresie profilaktyki zaburzeń w obszarze zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Autorka wielu publikacji, działaczka w fundacjach zajmujących się tą tematyką.
Patrycja Wieczorkiewicz – dziennikarka, feministka, redaktorka prowadząca w KrytykaPolityczna.pl. Absolwentka dziennikarstwa na Collegium Civitas i Polskiej Szkoły Reportażu. Współautorka książek „Gwałt polski” (z Mają Staśko) oraz „Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności” (z Aleksandrą Herzyk).
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla i Kancelarią CMS.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. -
Choć po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Polki mają niezwykle ograniczone prawo do aborcji, wciąż jest to legalny zabieg. Dlaczego w takim razie w praktyce jej wykonanie jest tak trudne?
Jaka jest w tej sytuacji rola i odpowiedzialność środowiska lekarskiego? Dlaczego lekarze i lekarki nie są sojusznikami kobiet? Na te pytania (i wiele innych) staraliśmy się odpowiedzieć 6 listopada podczas listopadowej Premiery Pisma.
W rozmowie udział wzięli:
Justyna Dąbrowska — psycholożka, psychoterapeutka okołoporodowa, redaktorka, wywiadowczyni. W maju 2023 roku nakładem wydawnictwa Agora ukazała się jej najnowsza książka Przeprowadzę Cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu.
dr Jowita Radzińska — socjolożka i filozofka, etyczka; naukowo zajmuje się solidarnością, siostrzeństwem i współpracą. Jako badaczka jakościowa prowadzi projekty naukowe, społeczne i biznesowe, związana z Młodzi w Centrum Lab SWPS. Współtworzy fundację gerlsy.
lek. med. Dominik Przeszlakowski — lekarz specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Przez ponad 24 lata pracownik Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, obecnie szpitala Ujastek. Współtwórca inicjatywy „O tym się nie mówi”, współpracownik FEDERY – Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. -
Kto i dlaczego pójdzie 15 października do urn wyborczych? A kto – i znów, z jakiego powodu? – tego nie zrobi? Na te pytania (oraz wiele innych) spróbowaliśmy odpowiedzieć podczas październikowej Premiery Pisma.
W debacie udział wzięli:
dr hab. Przemysław Sadura, prof. UW — socjolog, badacz oraz wykładowca akademicki. Szef Katedry Socjologii Polityki UW. Specjalizuje się przede wszystkim w relacjach między państwem a społeczeństwem. Założyciel Fundacji Pole Dialogu oraz kurator Instytutu „Krytyki Politycznej”, a także autor licznych publikacji, w tym książek takich jak Państwo, szkoła, klasy, czy (wraz ze Sławomirem Sierakowskim) — Społeczeństwo populistów.
Mirosław Wlekły — reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Autor książek: All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem, Tu byłem. Tony Halik, Raban! O Kościele nie z tej ziemi i Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo. Współautor (wraz z Katarzyną Szyngierą) czterech dokumentalnych spektakli teatralnych. Autor pierwszego sezonu Śledztwa Pisma.
Julia Święch — kampanierka społeczna i ekspertka ds. pokolenia Z. Współtwórczyni, redaktorka i dziennikarka kanału Orientuj.się. Pracowała w zespole komunikacji i produkcji przy kampaniach między innymi Wolnej Szkoły, Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, Roberta Biedronia i Sexedpl. Na co dzień Head of Gen Z Team w Agencji Pacyfika.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. -
W rosnącej w siłę kulturze terapeutycznej psychoedukacja zaczyna funkcjonować w szerszym społeczno-politycznym kontekście. Wzrasta nasza wrażliwość na kryzysy, uczymy się jak skutecznie dbać o swój dobrostan. Jednak czyha też na nas wiele zagrożeń. Jakich? O tym rozmawialiśmy podczas wrześniowej Premiery Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
dr n. hum. Ewa Pragłowska – psycholożka kliniczna, psychoterapeutka, superwizor terapii poznawczo-behawioralnej. Współdyrektor Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS oraz współkierowniczka czteroletnich studiów podyplomowych w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej USWPS.
Bartosz Berendt – coach i superwizor akredytowany przez Izbę Coachingu, coach MCC akredytowany przez International Coach Federation, obecny prezes Izby Coachingu. Pracuje w wyczynowym sporcie, wspierając zawodników i drużyny w realizacji celów sportowych i pozasportowych.
Zuzanna Kowalczyk – szefowa Działu Ekonomia i Technologie w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. Publikowała m.in. w „Magazynie Świątecznym”, „Gazecie Wyborczej”, „non/fiction” oraz Dwutygodniku. Współautorka (wraz z psychoterapeutką Joanną Gutral) tekstu poświęconego psychowashingowi, który ukazał się we wrześniowym numerze miesięcznika.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. -
Czy jest jakiś podręcznik odpowiedzialnego podróżowania? „Kiedy turystyka przestaje służyć rozwojowi miejsca i jego mieszkańcom, a zaczyna być nadmierna?” – pyta reporterka i podróżniczka Urszula Jabłońska w sierpniowym numerze „Pisma”, a my pytamy razem z nią. Na pytanie, jak podróżować, by nie szkodzić przyrodzie i ludziom, spróbowaliśmy odpowiedzieć podczas sierpniowej Premiery Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
Urszula Jabłońska – reporterka. Absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy, nominowana do międzynarodowej nagrody True Story Award 2019. Autorka książek Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii i Światy wzniesiemy nowe.
Marzena Filipczak – autorka książek o samodzielnym podróżowaniu - "Jadę Sobie" (nagroda Magellana za podróżniczą książkę roku), "Lecę dalej", "Między światami", "Rozważnie i romantycznie", "Poczuj PL". Dziennikarka i redaktorka, pisze artykuły do magazynów podróżniczych i kobiecych, m.in. „Wysokich Obcasów Extra” i „National Geographic Traveler”. Podróżuje tylko w pojedynkę, bo uważa, że w ten sposób wszystko odczuwa się „bardziej”.
Jakub Rybicki – podróżnik, fotograf i dziennikarz, pasjonat krajów byłego ZSRR i Bliskiego Wschodu. Zawodowy mówca, storyteller i pilot wycieczek. Laureat krajowych i światowych nagród fotograficznych, m.in. Travel Photographer of The Year. Autor książki Po Bajkale, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Ambasador marki Olympus (OM-System). Współautor podkastu o świadomym podróżowaniu Dobra podróż. Wiceprezes fundacji poświęconej zrównoważonej turystyce – Modern Tourism Center.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. -
Latem ubiegłego roku na Odrze wydarzyło się coś, czego – jak mówią eksperci i ekspertki oraz jak pokazują raporty i fakty – można było uniknąć. Gdyby prawo było bardziej precyzyjne i odpowiadało na wyzwania rzeczywistości, zwłaszcza pod kątem zmiany klimatycznej… Gdyby egzekwowano przepisy w metodyczny, skrupulatny sposób…Gdyby słuchano wniosków z badań naukowych i raportów organizacji pozarządowych… Wtedy z dużym prawdopodobieństwem udałoby się uchronić Odrę przed ubiegłoroczną kumulacją negatywnych wypadków, które złożyły się na tamten dramat. Znalazłaby się wtedy również odpowiedź na pytanie, co robić, by inne rzeki nie podzieliły losu Odry. Dlaczego więc tak się nie dzieje? I co możemy zrobić, by „gdybanie” przekuć w realne działania – rozmawialiśmy o tym podczas lipcowej Premiery Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
Bartek Sabela – podróżnik, fotograf, reporter, autor książek, związany z wydawnictwem Czarne. Laureat nagrody „Bursztynowy Motyl”, za reportaż literacki Wszystkie ziarna piasku nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Autor lipcowej Soczewki Pisma.
Dr hab. Agnieszka Kolada – biolożka, ekolożka, hydrobotaniczka. Od 20 lat związana z Zakładem Ochrony Wód (dawniej Zakładem Metod Oceny i Monitoringu Wód) Instytutu Ochrony Środowiska – PIB w Warszawie, gdzie prowadzi prace związane z rozwojem i wdrażaniem do praktyki biologicznych metod oceny stanu ekologicznego wód. Autorka kilkudziesięciu publikacji m.in. na temat ekologii makrofitów.
Barbara Dąbek – dyrektorka Działu Partnerstw Strategicznych WWF Polska, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju. Od ponad 6 lat rozwija współpracę WWF z biznesem w Polsce w modelach: filantropijnym, edukacyjnym i transformacyjnym. Od 20 lat związana zawodowo z organizacjami pozarządowymi i organizacjami międzynarodowymi tj. UNEP, UNDP. Coach i mentor w WWF’s Mentoring Programme.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Soczewka Pisma autorstwa Bartka Sabeli powstała dzięki Stypendium Dziennikarskiemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. -
Dla wielu rak nadal oznacza wyrok. Najnowsze zdobycze medycyny i zmiana podejścia w leczeniu nowotworów dają jednak nadzieję na zmianę. Już dziś długość życia pacjentów z onkologiczną diagnozą znacząco się wydłuża. Rak coraz częściej z choroby śmiertelnej staje się chorobą przewlekłą, a do tego wyleczalną – zwłaszcza, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Jakie są obecnie najskuteczniejsze terapie onkologiczne? Jaką rolę w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów odgrywają nowe technologie? Jak najlepiej wesprzeć chorego w długiej walce z chorobą? Czy można się do tego przygotować?
W rozmowie wzięli udział:
Anna Czarnecka – lekarka, biolożka molekularna, nauczycielka akademicka, profesorka nauk medycznych i nauk o zdrowiu, specjalistka w zakresie onkologii klinicznej, członkini Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.
Adrianna Sobol – psychoonkolożka i wykładowczyni w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w Lux Med Onkologia w Warszawie. Współautorka książki Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach (Znak, 2020). Autorka licznych publikacji z dziedziny psychoonkologii i psychologii zdrowia.
Marzena Erm – pedagożka, aktywistka społeczna i dziennikarka, twórczyni tekstów o tematyce społecznej, psychologiczno-pedagogicznej i feministycznej. Prowadzi konto na Facebooku RAKiJA. Debatę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Premierę Pisma wspiera kancelaria CMS.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. -
Zazwyczaj debaty z cyklu Premiera Pisma poświęcamy tematom przewodnim kolejnych wydań miesięcznika. W maju robimy jednak wyjątek. Premiera czwartego sezonu Śledztwa Pisma jest pretekstem do pogłębionej dyskusji na temat podjęty przez autorów najnowszej odsłony reporterskiego serialu podcastowego, Maję Hawranek i Szymona Opryszka. Czy fakt, że porywa rodzic, jest okolicznością łagodzącą? Jakie mogą być długofalowe konsekwencje uprowadzenia dla psychiki dziecka? Jak zadbać o jego dobrostan w takiej sytuacji? Czy polskie prawo skutecznie chroni uprowadzone dzieci? Czy równorzędnie traktuje oboje zaangażowanych w konflikt rodziców?
O tym porozmawialiśmy w czasie majowej debaty z cyklu Premiera Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
Maja Hawranek – niezależna reporterka, publikuje na łamach m.in. "Wysokich Obcasów", "Przekroju" i "Tygodnika Powszechnego". Wspólnie z Szymonem Opryszkiem wydała książki z Latynoameryki: Tańczymy już tylko w Zaduszki (2016) i Wyhoduj sobie wolność (2018) oraz prowadzą projekt IntoAmericas. Autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić" (2021), podcastu "Do ucha", masażystka lomi lomi oraz przewodniczka kąpieli leśnych "Mech i Wdech".
Szymon Opryszek – reporter, autor cyklu "Moja zbrodnia to mój paszport", który ukazał się w oko.press, nagrodzonego Piórem Nadziei Amnesty International i nominowanego do nagrody Grand Press. Wspólnie z Marią Hawranek wydał książki "Tańczymy już tylko w Zaduszki" (2016) oraz "Wyhoduj sobie wolność" (2018). W maju 2023 roku ukaże się jego książka o kryzysie wodnym.
Agata Górecka – prawniczka i koordynatorka projektu Centrum Wsparcia i Mediacji dla rodzin zagrożonych sytuacją porwań rodzicielskich Fundacji ITAKA. Świadczy poradnictwo prawne z zakresu prawa rodzinnego, a w szczególności poradnictwo w sprawach dotyczących uprowadzeń rodzicielskich krajowych i międzynarodowych. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Europejskiej Akademii Dyplomacji. Doświadczenie zdobywała m. in. w poznańskich kancelariach oraz Referacie ds. Opieki nad Małoletnimi Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie. Była stażystką Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów (DG JUST) Komisji Europejskiej w zespole praw demokratycznych i obywatelskich.
Mirosława Kątna – psycholożka, terapeutka, mediatorka, działaczka społeczna, założycielka Komitetu Ochrony Praw Dziecka. W swojej pracy zawodowej i społecznej konsekwentnie walczy o prawa dzieci, o ich podmiotowe traktowanie, o szacunek, godność i mądrość w procesie wychowania. Głośno i odważnie zabiega o przeciwdziałanie przemocy i reagowanie w przypadku krzywdzenia dzieci. Aktywność w zakresie praw dziecka przede wszystkim koncentruje na codziennej działalności w Komitecie Ochrony Praw Dziecka. Była pierwszym i jedynym „ministrem od dzieci” – pełnomocniczką rządu ds. dzieci. Jest autorką wielu publikacji, poradników, projektów oraz materiałów szkoleniowych upowszechniających znajomość praw dziecka i ujawniających przypadki ich naruszania w życiu rodzinnym i społecznym.
Debatę poprowadziła Barbara Sowa, Szefowa Wydań Cyfrowych i Audio „Pisma”, pomysłodawczyni i producentka Śledztwa Pisma.
Premierę Pisma wspiera kancelaria CMS.
Wydarzenie powstaje we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.
Debata odbywa się w STUDIO teatrgaleria.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. -
Czym jest dziś w Polsce luksus? W jaki sposób narzuca się nam wzory konsumpcji? Jakie szkody przynosi statusowa rywalizacja podsycana przez specjalistów od marketingu? Na czym polega zjawisko demokratyzacji luksusu? Czy obnoszenie się z majątkiem w dobie tak wielkich nierówności społecznych jest moralne? Jak ograniczać konsumpcję na pokaz i przeciwdziałać rozwarstwieniu społecznemu?
O tym rozmawialiśmy w trakcie kwietniowej Premiery Pisma.
W spotkaniu wzięli udział:
Filip Mecner – przez 8 lat był dziennikarzem radiowym i prasowym, później pracował w londyńskiej agencji Public Relations. W 2008 roku założył firmę Filip Mecner Artist Management. Od tamtej pory wspiera ludzi ze świata filmu, telewizji i showbiznesu w kształtowaniu i sprzedaży ich wizerunku oraz prowadzeniu ich karier zawodowych.
Urszula Jarecka – socjolożka kultury, prowadzi badania w dziedzinie mediów, kultury popularnej, przekształceń technologicznych w kulturze współczesnej. Od 1998 roku związana zawodowo z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN.
Tomasz S. Markiewka – filozof, publicysta, tłumacz. Wykłada na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor książek Język neoliberalizmu (2017), Gniew (2020), Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat (2021) oraz Nic się nie działo. Historia życia mojej babki (2022).
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek podcastów.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. -
Wyzwiska, agresja, hejt, szantaż, sexting, cyberstalking, zoombombing – katalog przemocowych zachowań w sieci rośnie. Jak możemy się przed nimi bronić? O tym rozmawialiśmy w trakcie marcowej Premiery Pisma.
W spotkaniu wzięły udział:
Martyna Różycka – kierowniczka zespołu Dyżurnet.pl, który reaguje na anonimowe zgłoszenia o nielegalnych i szkodliwych treściach publikowanych w internecie.
Katarzyna Szymielewicz – prawniczka, działaczka społeczna i publicystka. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon.
Magdalena Bigaj – twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. Medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. -
Czy po wojnie uda nam się utrzymać z Ukraińcami i Ukrainkami bliskie relacje? Czy odżyją historyczne animozje? Czy wspólny wróg wystarczy, abyśmy pozostali solidarni? Posłuchaj podcastu Premiera Pisma.
W spotkaniu wzięli udział:
Michał Szczęch – na co dzień dziennikarz lokalny, związany z prasą lubuską. Autor Soczewki Pisma, którą publikujemy w lutowym numerze miesięcznika. Jego artykuły ukazywały się też m.in. w „Dużym Formacie” i „Polityce”.
Łukasz Jasina – rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, historyk, dziennikarz, prawnik, filmoznawca, analityk, komentator radiowy i telewizyjny.
Myroslava Keryk – historyczka, socjolożka, specjalistka w zakresie migracji Ukraińców do Polski. Prezeska Zarządu Fundacji „Nasz Wybór”, współzałożycielka Ukraińskiego Domu w Warszawie.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka od wielu lat związana z radiem.
-----------------------------------
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata. - Показать больше