Эпизоды
-
Dziś będzie o stresie. Stresie podczas wystąpień publicznych. Co jakiś czas robione są badania, które pokazują, że spośród wszystkich rzeczy na świecie najbardziej boimy się… występów publicznych. Bardziej niż pająków, samotności czy śmierci. Komik Jerry Seinfield skomentował to najtrafniej: jeśli tak by się złożyło, że bylibyśmy na pogrzebie, to wolelibyśmy leżeć w trumnie niż wygłaszać pożegnalną mowę. Czy to nie absurd? No właśnie: jak zatem pokonać lęk przed wystąpieniami publicznymi?
-
Dziś wyjątkowy odcinek podcastu. Wyjątkowy, bo z gościem. Gość nazywa się Michał Rusinek. Większość osób kojarzy go z Wisławą Szymborską oraz poezją. Ale tak naprawdę zawodowo Michał Rusinek najbardziej związany jest z retoryką. To właśnie z retoryki napisał swój doktorat. I retoryce poświęcił też kilka książek.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Wyobraź sobie starożytne miasto na południu Europy. Nie to z podręczników do historii, udręczone w bitwach czy pełne marmurowych ruin. Wyobraź sobie miasto tętniące życiem, gdzie na placach miejskich – agorach – obywatele, filozofowie, politycy i zwykli ludzie spotykają się, aby debatować o sprawach dnia codziennego, prawie, polityce, a czasem nawet o losie całego miasta. W tym gwarze słów zaczyna rodzić się pewna umiejętność – sztuka retoryki. Dziś opowiem o jej początkach.
-
Dziś będzie o książce. Książce dla mnie szczególnej, bo mojej. W sierpniu 2024 roku premierę ma książka „Storytelling czy prosta komunikacja? Jak po mistrzowsku pisać, mówić i prezentować” mojego autorstwa. O czym jest ta książka? Dziś w odcinku to wszystko wyjaśnię.
-
Białe czy czarne? Góra czy dół? W lewo czy w prawo? Zestawianie ze sobą przeciwieństw to w komunikacji niezwykle skuteczne narzędzie. Narzędzie, które wyostrza sprawy, sprawia, że stają się one klarowniejsze, wyrazistsze, bardziej zrozumiałe. Jednocześnie to narzędzie, które dodaje do naszych prezentacji czy mów – emocji. To narzędzie w retoryce ma swoją nazwę: antyteza. -
Ta przemowa przeszła do historii i zmieniła świat. Przez badaczy z uniwersytetu w Wisconsin uznana za najlepszą przemowę XX wieku. Podniosła, odważna i rewolucyjna, ale jednocześnie umiarkowana, pokojowa, wyważona.Dzisiejszy odcinek jest o przemowie Martina Luthera Kinga — Mam Marzenie.
____
Zapisz się na newsletter: https://studio-prezentacji.pl/newsletter
www: https://studio-prezentacji.pl/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/piotrgarlej/ -
Czy istnieje idealna przezentacja albo idealna przemowa? Czy w historii świata, mieliśmy przypadek wybitnego oratorstwa, kiedy to mogliśmy powiedzieć: Oto wzrór komunikacji! Bierzcie z niego przykład, bo oto ideał!" W tym odcinku będziemy mówić o perfekcjonizmie w świecie komunikacji.
-
W komunikacji biznesowej od lat mówi się o storytellingu. Zauważyłem, że storytelling dzieli ludzi na dwa obozy: na tych, którzy go wielbią i na tych, którzy go nie stosują, bo się go boją. Ja sam siebie nazywam stroytellingowym symetrystą. Dlaczego? W tym odcinku to wyjaśnię.
-
Na czym polega mistrzostwo komunikacji? Na tym, że pięknie mówimy? Na tym, że umiemy przekonywać. A może na tym, że wszyscy wsłuchują się w nasze słowa z ogromną uwagą?
Ja twierdzę, że prawdziwe mistrzostwo komunikacji polega na tym, że wychodzimy z zaklętego kręgu CO i wchodzimy do elitarnego kręgu JAK.
O co chodzi z tymi kręgami? Dziś wyjaśniam na czym polega koncepcja dwóch kręgów umiejętności komunikacyjnych.
-
Retoryka podsuwa nam drogowskazy, jak mówić lepiej, jak skuteczniej przekonywać.
Jednym z takich drogowskazów są figury retoryczne i stylistyczne. Jest nimi cała masa różnych schematów językowych. Najbardziej znane figury to metafora, analogia, epitet. Uczyliśmy się o nich w szkole, prawda? Dziś opowiem o figurze stylistycznej, która nie jest tak znana, a która w perswazji jest tym czym backhand w repertuarze zagrań Rogera Federera. Ta figura nazywa się anadiploza. Na czym ona polega? Polega na tym, że powtarzamy ostatniego słowo w zdaniu lub frazie, ale powtarzamy je w bardzo specyficznym miejscu: na początku kolejnego zdania lub frazy. Czyli bierzemy ostatnie słowo lub frazę i powtarzamy je na początku kolejnego zdania.
Więcej porad nt. prostej komunikacji: https://studio-prezentacji.pl/newsletter -
Wydaje się, że nie ma jednej prostej recepty na skuteczną wypowiedź bądź prezentację. Język jest zbyt bogatym tworzywem, by można było opracować jeden wzór, jak w matematyce, pod który byśmy dostawiali poszczególne słowa i wynik byłby zawsze dobry. A jednak co i raz powstają próby sformułowania takich wzorów. Dziś opowiem Ci o takim, który robi na mnie wielkie wrażenie. I wiem, że jest skuteczny. Wiem, bo kilkukrotnie go stosowałem i byłem świadkiem, jak inni stosują go równie skutecznie. Ten wzór to 6-etapowa struktura przemowy według Simona Lancastera.
Więcej porad nt. prostej komunikacji: https://studio-prezentacji.pl/newsletter -
Kto był najwybitniejszym mówcą wszechczasów? W debatach na ten temat pada kilka nazwisk. Martin Luther King, Winston Churchill, Abraham Lincoln. Dziś chciałbym sięgnąć dużo dalej w przeszłosć. Do czasów starożytnych. A konkretnie do Rzymu u schyłku republiki. To właśnie w pierwszym wieku przed naszą erą żył i komunikował się jeden z najlepszych mówców wszechczasów. Zdaniem wielu, najlepszy z wszystkich. I sam ku tej teorii się skłaniam. Kim jest bohater dzisiejszego podcastu? Jest nim Marek Tuliusz Cyceron.
Cyceron miał to szczęście albo pecha, że jego zycie przypadło na burzliwy okres schyłku republiki rzymskiej. Żył w latach 106 – 43 przed naszą erą, czyli mniej więcej w tym samym okresie co najsłynniejszy polityk wszech czasów – Juliusz Cezar, z którym przez wiele lat rywalizował. Kim był Cyceron? Był przede wszystkim politykiem. Mężem stanu. Adwokatem. Mówcą.
Pochodził z małej miejscowości Arpinum, oddalonej kilkadziesiąt kilometrów od Rzymu. Urodził się w rodzinie szlacheckiej, ale niezbyt majętnej. Już na starcie Cyceron stał więc na dużo gorszej pozycji niż jego wielu późniejszych konkurentów politycznych. Bo pamiętajmy – republiką rzymską rządził Senat i wybierani przez niego urzędnicy, ale tak naprawdę władza skupiona była w rękach najbogatszych rodów. Cyceron był jednak niezwykle ambitny. Jako młodzieniec zdobył wykształcenie prawnicze i podjął się studiów retorycznych w Grecji, na wyspie Rodos i w Azji Mniejszej, po czym przybył do Rzymu i dość szybko zdobył uznanie i wpływowych klientów.
Więcej porad nt. prostej komunikacji: https://studio-prezentacji.pl/newsletter -
Jak zacząć maila? Od tradycyjnego "Witam"? A może od "Dzień dobry"? Jak zakończyć maila? Poprzez „Pozdrawiam”? „Z wyrazami szacunku”? A może „Z poważaniem”?
Temat ten wydaje się mało istotny z punktu widzenia skuteczności komunikacji, ale wywołuje on mnóstwo emocji i pytań. Przyjrzyjmy się więc w tym odcinku temu, jakie zwroty grzecznościowe używać w komunikacji mailowej w biznesie.
Więcej porad nt. prostej komunikacji: https://studio-prezentacji.pl/newsletter -
Jeden z częstszych błędów, jaki widzę, w świecie prezentacji jest taki, że prezentacje powstają w trybie "na chaos". Autorzy prezentacji tłumaczą to oczywiście inaczej: mówią, że powstają spontanicznie. Przyznasz, że spontaniczność brzmi lepiej niż sformułowanie "na chaos". Ale zbyt często jedno równa się drugiemu. W prezentacjach spontaniczność prowadzi do chaosu. Dobre prezentacje to owoc procesu. Im lepiej ten proces opanujesz, tym lepsze prezentacje będziesz robić. Jaki to proces?
W tym odcinku podcastu Prosta Komunikacja opowiem o moim rekomendowanym 10-etapowym procesie stworzenia świetnej prezentacji.
Więcej porad nt. prostej komunikacji: https://studio-prezentacji.pl/newsletter -
„Komunikacja niewerbalna stanowi aż 93% całej komunikacji” – to teza, która jest największym przekłamaniem powtarzanym w książkach, artykułach prasowych i na szkoleniach z komunikacji. Skąd się ta teza wzięła? Jaka jest prawda?
Wszystko zaczęło się od kontrowersyjnego eksperymentu prof. Alberta Mehrabiana. W latach 60. XX wieku badał znaczenie mimiki twarzy oraz tonu głosu w odbiorze komunikatów. Wysnuł wniosek, że komunikacja niewerbalna odgrywa o wiele większe znaczenie, niż dotąd przypuszczano. Mylne interpretacje badania doprowadziły jednak do kompletnych przeinaczeń wniosków samego Mehrabiana.
Więcej porad nt. prostej komunikacji: https://studio-prezentacji.pl/newsletter -
Potrójne wyliczenia to w retoryce potężne narzędzie perswazji. Z jakiegoś powodu potrójne argumenty mają dobry dla ucha rytm, są przekonujące i działają lepiej niż pojedynczy lub podwójny argument. Liczba trzy występuje wszędzie dookoła – w tytułach, powiedzeniach i retoryce. Wolność, równość, braterstwo. Veni, vidi, vici. Trójca Święta. Trzy małe świnki. Trzej muszkieterowie. Trzy kręgi piekła. Co jest w niej takiego, że liczba trzy ma ogromną siłę w perswazji? Jak ją wykorzystać? Jak formułować argumenty w serie potrójności? O tym wszystkim będzie w drugim odcinku podcastu Prosta Komunikacja.
Więcej porad nt. prostej komunikacji: https://studio-prezentacji.pl/newsletter -
Prosta komunikacja. Co to takiego? Czy można ją jakoś zdefiniować? Tak by można ją było zapisać w formie listy kryteriów? Po to, by sprawdzać czy nasz sposób wypowiadania, pisania czy prezentowania jest prosty, zrozumiały i skuteczny? Szukałem takiej dobrej definicji, ale nigdzie nie znalazłem. W końcu stworzyłem więc swoją. W odcinku tym opowiadam o tym, jak rozumiem dobrą, prostą komunikację.
Więcej porad nt. prostej komunikacji: https://studio-prezentacji.pl/newsletter