Эпизоды
-
Tylko w Interii. Protesty aktywistów klimatycznych odbijają się coraz szerszym echem także w Polsce. Niestety wiążą się z reguły z negatywnymi emocjami. Gdzie są granice nieposłuszeństwa obywatelskiego? Na to i inne pytania odpowiada prof. Zbigniew Karaczun w rozmowie z Przemysławem Białkowskim. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. ponownie odda naturze 20 proc. obszarów, które jej zebrała. Naukowcy obliczyli, że jest to zadanie jak najbardziej osiągalne - i to bez ograniczania działalności ze strony człowieka. Chodzi o Nature Restoration Law, czyli największe i najważniejsze prawo stworzone w tym wieku w celu ochrony europejskiej przyrody. Jak prawo zostanie zaimplementowane w Polsce? Czy uda się spełnić zobowiązanie i zmniejszyć presję na środowisko? Opowiada o tym Augustyn Mikos z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Tylko w Interii. Nad "polską Saharą" zbierają się czarne chmury. W podkaście Przemysława Białkowskiego dr Krzysztof Ninard z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśnia, jakie zagrożenia czyhają na Pustynię Błędowską i skąd w ogóle w Polsce wziął się taki nietypowy dla naszego klimatu obszar. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Tylko w Interii. Rząd wycofuje się z Izery - polskiego samochodu elektrycznego. Co na ten temat sądzą eksperci? Maciej Gis z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności w podkaście Przemysława Białkowskiego mówi wprost: szkoda polskiego "elektryka", ale ważniejsze w tym wypadku jest coś innego. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Dana substancja zawarta w kremie do twarzy lub płynie do mycia podłóg może mieć nawet kilka nazw. Sprawę komplikuje fakt, że terminy podane na opakowaniu w obcym języku często nie mówią nam nic o charakterze zawartej w produkcie substancji. A składy warto znać, choćby ze względu na to, że w jedzeniu i kosmetykach czają się potencjalne alergeny, czy substancje potencjalnie szkodliwe - dla nas samych i środowiska. Czym kierować się przy wyborze żywności i kosmetyków, żeby kupować bardziej świadomie? Autorka książek o zdrowej żywności i chemikaliach czających się w tysiącach produktów Julita Bator odpowiada na pytania dotyczące świadomej konsumpcji.
-
Dlaczego pomimo bicia na alarm w kwestiach zanieczyszczeń środowiska i zmian klimatu głosy naukowców odbijają się echem? Gościem Przemysława Białkowskiego jest Mateusz Galica, lider programu Ziemianie Atakują. Specjalista opowiada o tym, dlaczego społeczeństwom zbrzydły doniesienia o wymieraniu gatunków, zaniku bioróżnorodności, dotkliwej suszy, czy katastrofie klimatycznej.
-
Piłka nożna jest tak złożona, tak wiele czynników na nią wpływa, że trudno się znać na wszystkich. Można jednak jednoznacznie stwierdzić, że sposób zmiany klimatu, temperatura, wilgotność, zanieczyszczenia wpływają na wyniki sportowe. Co więcej, można to przewidzieć.
Gość podcastu Przemysława Białkowskiego właśnie na to zwraca uwagę. Prof. Marek Konefał z AWF we Wrocławiu mówił o parametrze UTCI, który wyrażony w Celsjuszach pozwala ustalić co wpływa na gorsze wyniki motoryczne, gorszą koncentrację, gorzej działający układ sterowania organizmem.
- Kiedyś wydawało mi się, że gdy zawodnik wychodzi na boisko i mamy temperaturę, powiedzmy, 30 stopni, to po prostu odczuwa ciepło. Teraz wiem, że na odczuwanie temperatury, a nawet stres cieplny wpływa wiele czynników np. to jak jest ubrany albo z jaką prędkością się porusza - mówi gość.
FIFA na podstawie indeksu WBGT podjęła decyzję, by zastosować przerwy w grze, gdy wartość parametru przekroczy 32. Z kolei UTCI wymyślono także po to, by brać pod uwagę inne parametry np. metaboliczną produkcję ciepła.
Ekspert podaje przykład: Podczas mundialu w Rosji w 2018 roku piłkarze grali w stresie cieplnym, ale odpoczywali bez tego stresu. I wówczas wyniki były lepsze. - Gdybym miał doradzać polskiej reprezentacji, zmieniłabym wtedy ośrodek - mówi na podstawie tych wskaźników.
I dodaje, że trwają właśnie badania, które pozwolą przewidzieć warunki, jakie panować będą na 16 stadionach najbliższego mundialu w 2026 roku w USA, Meksyku i Kanadzie. To może pomóc w przygotowaniu się do gry na tych mistrzostwach.
-
Chów klatkowy nie spełnia nawet najbardziej podstawowych potrzeb behawioralnych zwierząt - zarówno królików, jak i świń, gęsi, kur, kurczaków, czy kaczek. Z powodu opóźnienia Komisji Europejskiej w zakazie hodowli klatkowej zwierząt warunki te pozostają w pełni legalne. W 2021 roku, w odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej, podpisaną przez ponad 1,4 miliona obywateli UE, Komisja Europejska zobowiązała się do przedstawienia wniosków ustawodawczych mających na celu zakończenie hodowli klatkowej do końca 2023 roku. Obietnica nie została dotrzymana, co według środowiska działaczy prozwierzęcych było spowodowane naciskiem ze strony europejskich hodowców i przedstawicieli branży mięsnej.
-
Tylko w Interii. Zbliżamy się do punktów krytycznych. Pozostało nam już tylko 27 proc. żyjącej planety - alarmują w ostatnim raporcie ekolodzy z WWF. O tym, jak możemy uratować Ziemię mówił w podkaście Przemysława Białkowskiego Mikołaj Troczyński z WWF Polska. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Gościem Przemysława Białkowskiego jest Karol Bubel, biolog, ZOO we Wrocławiu. Ekspert opowiada o fascynującym świecie ptaków i ich jaj.
-
Tylko w Interii. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele wraków statków zalega na dnie Morza Bałtyckiego. Broń, amunicja i paliwo, które transportowały, to ogromne zagrożenie dla naszego morza. Opowiedziała o nim Olga Sarna, prezeska Fundacji MARE w rozmowie z Przemysławem Białkowskim. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Nazwisko mnie trochę zobowiązywało, żeby zostać strażakiem, bo patronem strażak jest św. Florian – mówi gość podcastu Przemysława Białkowskiego. I dodaje, że Polska jest fenomenem w skali nawet światowej jeśli chodzi o ochotniczą straż pożarną. Owszem, takie ochotnicze jednostki istnieją także w innych krajach, ale w Polsce są one scentralizowane, a struktura jednostek w każdym województwie jest taka sama. To przyczynia się do tego, że Polska jest w czołówce ratowniczej w Europie, a nawet świecie. Coraz większym wsparciem dla strażaków są drony, które pomagają znaleźć ogniska pożaru, najlepsze drogi dojazdowe, podczas powodzi – kondycję wałów. – Nie wszędzie człowiek dojedzie i dopłynie, ale wszędzie doleci – zaznacza gość podcastu. Nowym wyzwaniem dla strażaków są baterie samochodów elektrycznych. Okazuje się, że w wypadku ich pożaru nie działa zwykłe odcięcie tlenu, by ogień ugasić. – Centrum, w którym pracuję opracowało nowe wytyczne ochrony przeciwpożarowej garaży w obiektach budowlanych przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych – mówi Paweł Florek. - To są poważne obciążenia i duża adrenalina. Jesteśmy poważną służbą, nie dla zabawy. Po drugiej stronie jest życie i zdrowie ludzi – mówi Paweł Florek.
-
Fast fashion to trend modowy przywieziony do Polski nie tylko z krajów azjatyckich. Właściwie cały świat jest zalany tanimi ubraniami, które nie dość że są toksyczne, bo produkowane z ropy naftowej, to nosimy też ubrania, buty i dodatki produkowane na drugim końcu świata. "Jesteśmy społeczeństwem, które wyrzuca" - mówi Stefania Włostowska, specjalistka z branży mody i gospodarki cyrkularnej.
-
Tylko w Interii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zakazać budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 1,5 km od obszarów ochrony ptaków i nietoperzy. Jaki to będzie miało wpływ na energetykę wiatrową w Polsce? Na to pytanie w rozmowie z Przemysławem Białkowskim odpowiada Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Jaki powinien być samochód idealny? Studenci AGH w Krakowie postanowili zbudować go samodzielnie. Jest elektryczny, na dachu ma panele fotowoltaiczne i jest wyjątkowo lekki. Więcej szczegółów na temat pojazdu w rozmowie z Przemysławem Białkowskim zdradza Bartłomiej Fligier z koła naukowego Eko-Energia. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Tylko w Interii. Kiedyś mówiono o nich "mięso lasu". Polacy kochają chodzić na grzyby, ale, mimo licznych właściwości odżywczych, wiele gatunków jest pomijanych lub zapomnianych. Tymczasem za granicą to prawdziwe rarytasy. Prof. Bożena Muszyńska, mykolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Przemysławem Białkowskim wyjaśnia, na które grzyby powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
W 2025 r. ruszy w Polsce system kaucyjny. Za puszki i butelki trzeba będzie przy zakupie dopłacić kaucję, którą potem będziemy mogli odzyskać, zwracając opakowania w sklepach. Choć jeszcze nie wszedł on w życie, wokół systemu kaucyjnego narosło już wiele mitów. Czy trzeba będzie zgniatać butelki? Co z zakrętkami? Na te pytania odpowiada ekspert w rozmowie z Przemysławem Białkowskim z Zielonej Interii.
-
Stan środowiska można ocenić m.in. po stanie rzek i ich dolin. A polskie rzeki są chore. Eksperci są zgodni, że ponad 90 proc. wymaga uzdrowienia. Wychodzenie z ciężkiej choroby to trudny i długotrwały proces, a w takich ciężkich stanach chorobowych jest większość naszych rzek. Co można zrobić, aby to zmienić? Opowiada o tym dr inż Ilona Biedroń z IMGW oraz założycielka Fundacji Zdrowa Rzeka.
-
Tylko w Interii. Niedawno w Warszawie powietrze było tak czyste jak w Bieszczadach. Jak to możliwe? - Skala tego zjawiska jest zaskakująca - mówi prof. Krzysztof Markowicz z UW w rozmowie z Przemysławem Białkowskim. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
- Показать больше