Эпизоды
-
Gość Dnia: "Tamten utracony świat" Aliny Staneczek to poruszająca opowieść o silnych kobietach, o relacjach między nimi, o ich związkach, marzeniach, planach i ich losach. To także hołd dla miasta – dla Gliwic, z którym związana jest sama autorka.
Premiera pierwszej powieści gliwickiej autorki miała miejsce 24 stycznia i od razu sukces, bo nakład został wyczerpany. Dlaczego?
Alina Staneczek, gliwiczanka, informatyczka i powieściopisarka, była gościnią w Radiu IMPERIUM
-
PRESSROOM: Gościem programu PRESSROOM będzie Łukasz Oryszczak rzecznik prasowy prezydenta miasta.
Pytania:
1. Pewnie czytał Pan w internecie komentarze o betonozie pod zdjęciami z placu Piastów. Internauci nie zostawiają suchej nitki na tej realizacji. Czy wiadomo kto personalnie odpowiedzialny jest za zatwierdzenie widocznej formy tej inwestycji?
2. Dlaczego to Piast Gliwice podnajął stadion Ruchowi Chorzów, a nie właściciel obiektu czyli GAPR?
-
Пропущенные эпизоды?
-
ZADAJ PYTANIE RADNEMU
Gościem programu jest Zbigniew WYGODA radny Rady Miasta Gliwice z klubu Koalicja Obywatelska.
Rocznik 1968. Radny trzeciej kadencji. W ostatnich wyborach głosowało na radnego 1529 mieszkańców. W Radzie jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej i członkiem Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej.
Zbigniew Wygoda jak na Gliwice ma dość bogatą przeszłość polityczną. W 2009 roku zasłynął jako pełnomocnik grupy, która chciała odwołać w referendum ówczesnego prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Rok później był kandydatem PO na prezydenta Gliwic.
Pracuje jako lekarz onkolog.
Wybrane pytania:
Ludzie bezdomni 1. Kiedy organizował pan obronę tramwaju był pan w PiS. Kiedy startował na prezydenta w krótkim czasie zmienił pan barwy partyjne na Platformę. Co było tego przyczyną? Co panu nie pasowało?
Jacek 2. Kandydował pan w 2010 roku na prezydenta miasta. Jak pan ocenia kadencję obecnego prezydenta Neumanna?
Maria Teresa 3. Dlaczego pana klub KO toleruje w radzie członków klubu, którzy ewidentnie popierają Koalicje Z. Frankiewicza? Po co wam oni?
Adam i Ewa 4. Jest pan radnym już trzecią kadencję i odnoszę wrażenie, że ta funkcja panu uwiera bo nie czuje pan chyba do końca sprawczości jako radny. Czy mam rację?
Mieszkanka 5. Czy może pan jako radny gliwicki powiedzieć co jest największą bolączką mieszkańców miasta, którą najtrudniej jest rozwiązać?
-
Fakty, Opinie, Komentarze: Dlaczego nieopłacalna dla komercyjnego szpitala przychodnia chorób zakaźnych będzie otwarta w Szpitalu Miejskim nr 4? Czy można zaradzić coś na 186 m. zdemolowanego szpitalnego ogrodzenia przy ul. Sobieskiego? Czy zarobki lekarzy i personelu medycznego to teraz znaczne obciążenie dla budżetu tego szpitala?
Na te i inne pytania odpowie gość radia IMPERIUM Przemysław Gliklich, prezes zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach
-
Fakty, Opinie, Komentarze: W 2022 roku klub bokserski GUKS CARBO Gliwice BOKS obchodził swoje 20 urodziny. Pod względem sportowym był to szczególnie udany rok. Dlatego gościem Radia i Telewizji IMPERIUM jest Henryk Wilk wiceprezes GUKS Carbo i trener, który podsumował dokonania swoich podopiecznych.
-
Eksperci i Pasjonaci: Kochają to miasto i o nim rapują. Hip-hop-owa gliwicka scena to fenomen. Nikt w Gliwicach tak szczerze i bezkrytycznie nie opisuje naszego miasta. Dlatego gościem Radia IMPERIUM będzie Rafał "TAPSV" Wdowik, który jest jednym z lokalnych twórców rapu, których posłuchać można na różnych kanałach w serwisie YouTube.
cytat z "Kocham Too..."
Kocham to miasto za tlący się ogień
elementów kultury, którą do dzisiaj tworzę
za wszystkich ludzi, których spotkałem na drodze
od szacunku po dissy i walenie w mordę
----
GONIMY PO SZCZĘŚCIE - Viruz, Dejlu, Tapsv /prod. SwR
https://youtu.be/K8tj5BpOTSA
----
VIRUZ gość TAPSV "Kocham Too..." prod. SWR, skrecz DJ GETO
https://youtu.be/Ju8dK4koqWw
----
44-100 (2022)
https://youtu.be/2w6n0bxCe8Y
-
PRESSROOM: Gościem programu jest Łukasz Oryszczak rzecznik prezydenta Gliwic.
Tak wiele mówi się ostatnio o budowie VIP-owskiej trybuny na stadionie Piasta Gliwice. Koszt tej modernizacji to ponad 3 miliony złotych. I tu nasuwa się pytanie do rzecznika: dlaczego to właśnie my mieszkańcy musimy zasponsorować drużynie ten całkowicie komercyjny dodatek do stadionu?
-
Fakty, Opinie, Komentarze: Stowarzyszenie Miasto-Ogród Gliwice z dumą obwieściło, że Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przychylił się do wniosku Stowarzyszenia i wpisał aleję drzew rosnących wzdłuż Ostropki (między ul. Słowackiego, a Dolnej Wsi) do rejestru zabytków.
Jakie i dlaczego ma to takie znaczenie wyjaśni gościni Radia IMPERIUM Justyna Swoszowska architektka, badaczka i historyczka architektury XX w., wykładowczyni akademicka.
Na rozmowę zaprasza Jarosław Sołtysek
-
Gliwicka Scena Muzyczna: Gabriela Blacha - ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Od 2012 pracuje jako realizator dźwięku we własnym studiu nagraniowym w Gliwicach. Uczy śpiewu i gry na skrzypcach. A od 2012 roku organizuje ogólnopolski cykl koncertów gospel – Wesoły Wędrownik, poświęcony twórczości jej ojca Norberta Blachy.
Na rozmowę zaprasza Jarosław Sołtysek
-
Eksperci i Pasjonaci: Sylwester 2022/23
Przed nami Sylwester, rokroczne wydarzenie, które nieodłącznie kojarzy się z muzyką. Jaki rodzaj muzyki i które utwory mogą być hitem tegorocznych balów? Czego warto posłuchać, aby dobrze się bawić doradzi Bartek Łapszyński, połowa gliwickiego duetu konferansjersko-didżejskiego Prywaciarze (+ Paweł Januszewski), który chwali się zupełnie nowym podejście do tematu imprez tanecznych. Unikają sztampy i stawiają na dobrze wyselekcjonowaną muzykę.
-
Fakty, Opinie, Komentarze: Epidemia grypy w Polsce jest już faktem. W jakim stopniu dotyczy mieszkańców Gliwic, a w szczególności dzieci? Na to pytanie odpowie gościni radia IMPERIUM dr n.med. Agata Gajewska ordynatorka oddziału pediatrycznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Na rozmowę zaprasza Jarosław Sołtysek.
-
Eksperci i Pasjonaci: Wspominamy i podsumowujemy 2022 rok
Zimą gliwickie ogródki działkowe śpią, ale co w tym czasie robią ich użytkownicy, zwłaszcza na Trynku? O 14:30 na antenie Radio i Telewizja Imperium zapraszam na rozmowę z Andrzejem Cybulskim, działkowcem i prezesem Stowarzyszenia Zielony Trynek.
-
Fakty, Opinie. Komentarze: W poniedziałek, 19 grudnia, w Urzędzie Miejskim odbyło się wręczenie nagród w dorocznym konkursie na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą Gliwic. Najwyżej komisja konkursowa oceniła pracę autorstwa Grzegorza Szczepańskiego, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i to on jest gościem Radia IMPERIUM.
-
Fakty, Opinie, Komentarze: W sobotę, 10 grudnia, oficjalnie wystartowało gliwickie Centrum Przesiadkowe. Było przecinanie wstęgi, przemówienia i tłumy gliwiczan. Budowa centrum przesiadkowego w Gliwicach trwała 27 miesięcy i kosztowała blisko 200 mln. złotych.
Andrzej Wawrzyczek ekspert d/s komunikacji miejskiej w Ośrodku Studiów o Mieście OSOM i czynny kierowca autobusu opowie o pierwszych wrażeniach funkcjonowania Centrum.
Na rozmowę zaprasza Jarosław Sołtysek
-
Eksperci i Pasjonaci: Odwiedził ponad 160 Rodzinnych Ogrodów Działkowych i stowarzyszeń ogrodowych w całej Polsce. To w sumie tysiące różnorodnych działek, setki bohaterów i ich niecodziennych historii. I tysiące fotografii.
Gościem programu Radia IMPERIUM jest dziś Michał Mrozek, fotograf i gliwiczanin, od niemal 15 lat zachęca innych, aby pokochali fotografię. Pomysłodawca i redaktor naczelny magazynu PokochajFotografie.pl. W piątek otwiera autorską wystawę w gliwickiej Czytelni Sztuki i o tym właśnie porozmawiamy o 14:30
-
Fakty, Opinie, Komentarze: Radny Krzysztof Kleczka i strażak Henryk Żur otrzymali krzyże zasługi za działalność na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. O odznaczonych i ich zasługach dla strażaków opowiada Tomasz Włoczyk, prezes OSP w Gliwicach-Brzezince.
-
Fakty, Opinie, Komentarze: o strajku studenckim w grudniu 1981 roku opowiada gliwiczanka Barbara Kozłowska, wówczas studentka architektury i szefowa Komitetu Strajkowego na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, członkini NZS-u, Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Stan wojenny zaskoczył działaczy gliwickiej Solidarności i członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Większość z nich zatrzymano jeszcze przed północą, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Również krótko przed północą w całym województwie oddziały milicji i wojska skierowano do blokady dróg, zabezpieczenia budynków partii i administracji państwowej.
Więcej informacji o tych wydarzeniach można znaleźć na stronie www.opozycja.muzeum.gliwice.pl
-
Przegląd Wydarzeń Tygodnia:
Najważniejsze wydarzenia mijających dni podsumuje i skomentuje Wojciech Nurek, gliwicki przedsiębiorca i pasjonat Gliwic w programie z cyklu Przegląd Wydarzeń Tygodnia.
Na program zaprasza Jarosław Sołtysek.
- Показать больше