Эпизоды
-
Jako 19-latka zdobyła wicemistrzostwo świata juniorek na 400 m. Potem wyjechała do USA, by biegać jeszcze szybciej. Niestety, dobrze rozwijającą się karierę kilka lat później przerwały chroniczne problemy z Achillesem.
Aneta Lemiesz na około dekadę porzuciła więc bieganie po bieżni. Wróciła z przytupem - w 2019 roku na mistrzostwach świata mastersów nie tylko wygrała złoto na 400 m, ale i pobiła rekord świata kategorii wiekowej!
To wtedy pojawił się pomysł, aby startowała jako pacemakerka dla najlepszych zawodniczek świata, na największych mityngach. Efekt? Do dziś możecie oglądać ją chociażby podczas Diamentowej Ligi, gdzie rozprowadza biegaczki na 800 m.
Historia Lemiesz jest niezwykła, gorąco zapraszam do jej wysłuchania. W kąciku trenerskim rozmawiam z Michałem Wojtyłą z TRIMP Team na temat planowania biegowych celów na nowy rok.
-
Przebiegł 28 maratonów, ukończył siedem Ironmanów. Później odkrył bieganie po bieżni, które stało się jego pasją. Ma wiele medali mistrzostw Polski na 800 i 1500 m w kategoriach wiekowych M50 i M55. Ma też życiówki na obu tych dystansach ustanowione po pięćdziesiątce.
Jak trenować, by w tym wieku się jeszcze poprawiać? Jak wygląda regeneracja po pięćdziesiątce? Jakich błędów powinni ustrzegać się piękni-czterdziestoletni, żeby później móc trenować i startować na wysokim poziomie? Zapraszamy!
W sekcji trenerskiej rozmawiam z Michałem Rajcą z TRIMP Team o tym, dlaczego siłownia jest potrzebna biegaczom.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Dziennikarz Forbesa. Autor dziewięciu książek, w tym biografii milionera Janusza Filipiaka i powieści "Przełęcz", której bohater obsesyjnie marzy o złamaniu 3h w maratonie. Krzysztof Domaradzki też był na tym punkcie zafiksowany. Swój cel osiągnął z nawiązką - w tym roku w rodzinnej Łodzi przebiegł królewski dystans w 2:51!
PARTNER PODCASTU: TRIMP TEAM
Do startów przygotowuje się sam, bo uważa, że planowanie treningów to dla niego wielka frajda. Inaczej niż... bieganie, które bywa męczarnią.
W tym odcinku rozmawiamy nie tylko o sporcie, ale też całkiem sporo o biznesie i pisaniu książek.
W sekcji trenerskiej Michał Rajca z TRIMP Team opowiada czym jest siła biegowa i dlaczego na tym etapie roku warto o niej pamiętać.
-
Jeden z najlepszych polskich biegaczy na 800 m i 1500 m w historii. Na tym pierwszym dystansie wywalczył m.in. złoto ME. Na tym drugim - brąz MŚ. Rozmawiam dziś z Marcinem Lewandowskim, zapraszam na wyjątkowy odcinek RunGapy!
PARTNER PODCASTU - TRIMP TEAM
Po nieudanym starcie na igrzyskach w Tokio to ja uspokajałem dziennikarzy, a nie oni mnie. W dzień półfinału zmarła przyjaciółka mojej żony. Miała 37 lat. To jest nieszczęście, a nie brak awansu do olimpijskiego finału.
Jestem absolutnym rekordzistą Polski jeśli chodzi o łamanie granicy 1:45 na 800 m. Zrobiłem to 50 razy.
W latach swojej kariery spędzałem średnio 300 dni za granicą. Rezygnacja z biegania? Nie bałem się tego zupełnie, wręcz przeciwnie - byłem ciekaw tego, co jest za rogiem. Nowe ambicje, nowe cele, to mnie ciągle napędza.
Bardzo wkręciłem się w sztuki walki. Chodzę codziennie na treningi. W to wszystko wciągnął mnie Michał Materla. Dobrze się znamy. Od kogo czerpać inspirację, jak nie od takiego mistrza?
Nigdy nie byłem filozofem, myślicielem. Po prostu wykonywałem zadania treningowe, które dawał mi mój brat.
Największy pracuś jakiego spotkałem na bieżni? Angelika Cichocka.
Najcięższy trening? 45 sekund interwału na 15 sekund przerwy i tak 35 razy. Te zajęcia mnie zabijały. Zatrzymać się z tej prędkości to coś strasznego. Nie zdążyłeś dobrze wyhamować, a już musiałeś ruszać dalej.
W kąciku trenerskim rozmawiam z Michałem Rajcą z TRIMP Team o bieganiu w zimowych warunkach.
-
Mistrz olimpijski z Pekinu. Zawodnik legendarnej wioślarskiej czwórki, którą Dariusz Szpakowski zwykł nazywać na antenie terminatorami-dominatorami. Były minister sportu. Zapalony biegacz, który w debiucie pobiegł dychę w… 36:24. Zrobił to tydzień po tym, jak wywalczył mistrzostwo świata w swojej koronnej dyscyplinie.
PARTNER PODCASTU: TRIMP TEAM
Mimo że waży pomiędzy 90 a 100 kilo, ostatecznie wyśrubował rekord na 10 km do 35:01. A maraton w Berlinie przebiegł w 2:49:10. - Chyba nie znam drugiego takiego klocka, który biegałby w podobnym tempie - śmieje się w rozmowie ze mną Adam Korol. W RunGapie wspomina swoje ważne biegowe starty, ale też porusza inne tematy:
Gdy dostałem pierwszy plan, to powiedziałem swojemu trenerowi “Radek, to jest niemożliwe tak lekko trenować. Ja nie dam rady tak wolno biegać!”
Wioślarstwo nauczyło mnie rytmicznego uprawiania sportu. Więc jak na zawodach założyłem sobie, że będę biegł w tempie po 4 minuty kilometr, to tak właśnie robiłem.
Moja maksyma brzmi: im ciężej na treningu, tym łatwiej podczas wyścigu. Tego się trzymam.
Nie mógłbym żyć bez biegania. Wszędzie gdzie jeżdżę, zabieram ze sobą buty do treningu.
My kończymy wyścig wioślarski na poziomie… 15 milimoli zakwaszenia krwi. To trzeba wytrenować. Nasz najcięższy trening? Dwa razy siedem minut, które wyglądało tak: 50 sekund na prędkości wyższej niż torowa, potem 10 sekund przerwy. W jej trakcie zdążysz wziąć dwa oddechy, powiedzieć niecenzuralne słowo i lecieć dalej. Trening, który zapamiętasz na zawsze.
W sekcji trenerskiej rozmawiam z Michałem Rajcą z TRIMP Team o powrocie do biegania po okresie roztrenowania.
-
PARTNER PODCASTU: TRIMP TEAM
Konferansjer, który wielu z Was witał na mecie Maratonu Warszawskiego. Biegacz z rekordem 36:15 na dychę i 2:52:11 w maratonie. Były piłkarz, który wywalczył z Legią Warszawa mistrzostwo Polski. Dziennikarz mający na swoim koncie setki skomentowanych spotkań, między innymi ekstraklasy i Premier League. A także wieloletnie prowadzenie programu “O co biega” w Canal +.
Marcin Rosłoń to bardzo barwna postać. W nowym odcinku RunGapy rozmawiamy o wszystkich wspomnianych powyżej aktywnościach. Rosół opowiada o sporcie wyjątkowo ciekawie, więc chyba nie muszę Was specjalnie mocno zachęcać do wysłuchania tego podcastu :)
Z imprez wracam nad ranem marszobiegiem.
W przeszłości interesowała mnie tylko jedna życiówka - złamanie trójki na maratonie. Teraz mam drugi cel - chciałbym przebiec dychę poniżej 35 minut.
Mój organizm i moja psycha nie są gotowe na kolejny trening maratoński.
MIke Tyson powiedział, że dyscypliną jest robienie regularnie tego, na co zupełnie nie mamy ochoty, co nas najbardziej denerwuje.
W sekcji trenerskiej rozmawiam dziś z Michałem Rajcą z TRIMP Team o biegowym roztrenowaniu.
-
Jak zaczynać, to z wysokiego C, najlepiej takiego górskiego! Pierwszym gościem podcastu RunGapa jest Bartek Przedwojewski, jeden z czołowych biegaczy górskich świata.
Czy bieganie na wysokościach może zmienić człowieka? Czy kiedykolwiek popłakał się podczas wyścigu z bezradności? Dlaczego nie został następcą słynnego Bronisława Malinowskiego na bieżni? Skąd pomysł, by pracować jako strażak? Czego nauczyła go ta niełatwa robota? Zapraszamy do odsłuchu!
PARTNER PODCASTU:
TRIMP TEAM
Mój Instagram: https://www.instagram.com/gapek34
Mój Linkedin: https://www.linkedin.com/in/kamil-gapi%C5%84ski/
Instagram TRIMP TEAM: https://www.instagram.com/trimp.team/