Эпизоды
-
Ukáž mi svoj Facebook a ja ti poviem kto si. Výskum univerzity v Cambridge potvrdil, že zo správania ľudí na sociálnej sieti vieme vytvoriť ich psychologický profil. Čo so sociálnymi sieťami spravila korona? Slúžia dnes - po roku napätia, stresu, neistoty a lockdownov - sociálne siete ako boxovací mech pre ľudí, ktorí nemajú kde vypustiť paru? Prečo je Facebook domovom agresivity? Ako to vplýva na mladých ľudí? Koľko času na sociálnych sieťach je pre tínedžera veľa času? Ako sa pandémia podpisuje na vzťahy? Môže byť vzťah influencerov a followerov nebezpečný? Ako reštartovať „vzrušivosť“ u tých, ktorí prepadli sociálnym sieťam? Michal Sabo požiadal odborníkov o praktické rady, ktoré sa vám zídu, špeciálne ak máte doma tínedžera.
V tejto epizóde budete počuť:
Marek Madro, programový riaditeľ internetovej poradne IPčko
Lucia Košťálová, školská psychologička -
Na Slovensku ročne pribudne 4-tisíc nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Vzhľadom na počet obyvateľov sme vo svetových štatistikách na popredných priečkach... Kde robia Slováci najväčšiu chybu? Poznáme univerzálne fungujúci model stravovania vhodný pre všetkých? Je pôst potrebný? Existujú super-potraviny, alebo ide o marketing? Aký rozdiel je medzi lokálnou a dovozovou zeleninou? Stráca ovocie mrazením na kvalite? Ako sú na tom ryža, zemiaky a múčne jedlá? Sú raňajky najdôležitejšie jedlo dňa? Michal Sabo má veľa otázok, na ktoré dostanete doslova výživné odpovede.
V tejto epizóde budete počuť:
Maroš Krivosudský, výživový poradca z fitnessplan.sk
Opravná a doplňujúca informácia k rozhovoru:
Podľa Across Private Investments sa Slováci v zdraví dožívajú iba 57 rokov. Priemerný vek dožitia Slovákov sa za poslednú dekádu zvýšil o 2,5 roka. Muži sa dožívajú 73,8 roka, ženy o 7 rokov viac. Stredná dĺžka života Slovákov medzi rokmi 2000 až 2017 stúpla o štyri roky - zo 73,3 na 77,3 roka. -
Пропущенные эпизоды?
-
Ukázala kolegyni zo SMER-u prostredník. Vzoprela sa ministrovi zdravotníctva. Vyhrala nad Annou Záborskou. Ale počas svojho doteraz najúspešnejšieho roka naštvala aj premiéra... V roku 2020 sa stala najsilnejším ženským hlasom v parlamente, no darilo sa jej aj v súkromí. Je s ňou o čom debatovať.
V tejto epizóde budete počuť:
Janka Bittó Cigániková, poslankyňa Slobody a solidarity a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo. -
Počas pandemického roka stúplo množstvo odpadu vyprodukovaného v slovenských domácnostiach až o 30 percent. Čo stojí za takýmto nárastom? Plus! Všetko o výzve roka 2021, o hnedých kontajneroch, o triedení kuchynského odpadu. Odborníčky vysvetľujú, ako vedia jednotlivci, aj domácnosti znížiť podiel svojho komunálneho odpadu a zároveň tým pomôcť v boji proti klimatickej zmene.
V tejto epizóde budete počuť:
Ivana Maleš a Petra Csefelvayová, odborníčky na odpad, Inštitút cirkulárnej ekonomiky -
Nakupovať si do vlastných dóz, nádob, fľašiek, prepraviek už nie je vymoženosťou hŕstky Slovákov. Bezobalovo môžeme nakupovať drogériu, aj potraviny vo veľkých mestách, dokonca aj v obciach. Tento fenomén je však naďalej prenasledovaný mýtmi, ktoré v tomto podcaste aj vyvrátime, aj potvrdíme. Je bezobalové nakupovanie náročné na čas? V čom sú jeho výhody? Ako predajcovia garantujú hygienu? Ktoré produkty sú na nezaplatenie?
V tejto epizóde budete počuť:
Andrea Šišmič, bratislavské Bezobalovo
Martina Novotová a Martin Gajdoš, trenčiansky BEZOBALiS
Natália Pažická, najväčšia fanúšička bezobalového nakupovania
Aj keď sú naše farby oranžové, sme #zelená banka. Prijali sme verejný Zelený manifest a ideme aktívne inšpirovať svoje okolie k ochrane biodiverzity a podpore zelenej ekonomiky. Viac info na www.zelenabanka.sk -
Aký je rozdiel je medzi syntetickou, prírodnou a organickou kozmetikou? Naozaj je BIO všetko, čo sa tvári ako BIO? Na čo si dať pozor pri nákupe kozmetiky? Ako vplýva na zdravie syntetická kozmetika, ktorá je bežne dostupná v obchodných reťazcoch? Michal Sabo prináša rozhovor s dvomi ikonami slovenskej prírodnej kozmetiky a zároveň (možno) prináša inšpirácie pre vianočné darčeky.
V tejto epizóde budete počuť:
Veronika Hupková, zakladateľka značky prírodnej kozmetiky Herbs by Hupka
Dominika Doniga, riaditeľka značky prírodnej kozmetiky Malinna
Ružová dolina, Biely kríž aj Zlaté piesky môžu byť zelené. Celá Bratislava môže byť zelená. Preto VÚB banka podporuje projekt 10 tisíc stromov pre Bratislavu. Viac info na www.zelenabanka.sk -
Čo prežíva pacient s depresiou? Aký je rozdiel medzi depkou, depresiou a recidivujúcou depresiou? Ako sa začína a prebieha liečba? Aké možnosti liečby dnes existujú? Michal Sabo pokračuje v sérii podcastov o duševnom zdraví.
V tejto epizóde budete počuť:
MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti
MUDr. Zuzana Janíková, psychiatrička -
Prečo nie je atómová energetika ideálnym riešením bezemisnej budúcnosti? Ako fungujú fotovoltické panely a solárne kolektory? Oplatí sa čakať na štátnu dotáciu? Akú úsporu vieme dosiahnuť vďaka zeleným strechám? Aké máme v domácnostiach možnosti, ak sa chceme správať priateľsky k prírode? Michal Sabo otvára ďalšiu horúcu tému, ktorá súvisí aj so zmenou klímy.
V tejto epizóde budete počuť:
Peter Marčan, ekonomický novinár a člen Inštitútu pre energetickú bezpečnosť
Miroslav Bištuť, odborník ZSE pre Zelené riešenia
Zelenú elektrinu, vyrobenú 100% z obnoviteľných zdrojov, prináša ZSE - dodávateľ elektriny, plynu a líder v poskytovaní zelených riešení.
Objavte výhody Zelenej elektriny aj vy na www.zse.sk -
Na Slovensku nemáme štandardizované pôrody. O tom, či rodičky môžu piť, jesť, alebo sa prechádzať rozhodujú primári a preto pravidlá dvoch nemocníc v jednom meste môžu byť od seba na míle vzdialené. So ženami sa v najintímnejšej chvíli ich životov jedná nedôstojne- tvrdia autorky nového dokumentárneho filmu „Neviditeľná“ – o nerešpekte a o násilí pri pôrodoch.
V tejto epizóde budete počuť:
Maia Martiniak, režisérka dokumentárneho filmu Neviditeľná
Zuzana Krišková, aktivistka z občianskeho združenia Ženské kruhy -
Poznáte ich vďaka ich úspešným seriálovým úlohám, no málokto vie, že v minulosti čelili šikane. Prežili to. A nabrali dostatok odvahy prehovoriť... V rozhovore s Michalom Sabom všetkým s podobným osudom odkazujú – nie ste v tom sami. Ak si šikanu zažívate, alebo ste jej svedkami, prosím, prehovorte. Linka detskej istoty má číslo 116 111 a pomoc ponúka aj projekt Nadácie Markíza na stránke odpisemeti.sk.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Kraváriková, herečka a niekdajšia obeť šikany
Oliver Oswald, herec a niekdajšia obeť šikany -
So šikanou sa stretáva každé druhé – tretie dieťa. Môžeme hovoriť aj o epidémii šikany (špeciálne kyberšikany v online priestore). Deje sa všade tam, kam oko dospelého človeka nedovidí... Kedy hovoríme o šikane? Kto je najčastejšie jej obeťou a aké signály vysiela? Čo sa deje v živote agresora? Aká je úloha kolektívov, škôl a rodičov? Michal Sabo otvára tému, v ktorej prevencii nateraz zlyhávame.
V tejto epizóde budete počuť:
Petra Arslan Šinková, psychologička a odborná garantka programu proti šikane www.odpisemeti.sk -
Ako zostať duševne v poriadku? Ako zistím, že už mám problém? Ako prebieha návšteva u psychiatra? Aký je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom? Ako môžu rodičia zistiť, že deti majú psychické problémy a naopak? Čo znamená psychohygiena v praxi? Pýtali ste sa a Michal Sabo prináša odpovede na všetky otázky o duševnom zdraví, ktoré ste chceli položiť a nemali ste komu, alebo ste báli.
V tejto epizóde budete počuť:
MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti
MUDr. Mária Králová, CSc., členka výboru Slovenskej psychiatrickej spoločnosti
MUDr. Lívia Vavrušová, PhD., členka výboru Slovenskej psychiatrickej spoločnosti -
Duševné zdravie sa dá finančne pomerať. Neinvestovanie do neho nás ročne stojí viac ako dve miliardy eur v tzv. spoločenských nákladoch. Aj napriek tomu, že na Slovensku trpí každý deviaty obyvateľ jednou, prípadne viacerými typmi duševných porúch, je psychohygiena naďalej podceňovanou disciplínou a duševné zdravie silno stigmatizované. Pandémia koronavírusu situáciu iba zhoršila, Liga za duševné zdravie preto volá na pomoc.
V tejto epizóde budete počuť:
Martin Knut, riaditeľ Ligy za duševné zdravie
Andrej Vršanský, manažér pre partnerstvá Ligy za duševné zdravie -
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo ľudia znečisťujú vody, či lesy? Je ochrana prírody témou bohatých ľudí? Ako sa rozprávať s tými, ktorí environmentálne debaty ignorujú? Dokáže jeden človek zmeniť myslenie iných? Stačí byť dobrým príkladom? Tieto otázky sa Mišo Sabo túžil spýtať už dlho, konečne našiel odvahu a vhodnú respondentku.
V tejto epizóde budete počuť:
Marcela Hrapková, psychologička zo stránky novapsychologia.sk
Zbytočné používanie mikroténových vreciek znečisťuje naše rieky. Je na vás, či si ho vezmete alebo zvolíte zodpovednejšiu možnosť. Ak ho naozaj potrebujete, môžete zaň dobrovoľne zaplatiť 1 cent. Lidl túto sumu zdvojnásobí a venuje na čistenie slovenských vôd. Vy rozhodnete o tom, kde to skončí. Nenechajme to plávať. www.spolocenskazodpovednost.sk -
Ajurvéda je najstaršie svetové učenie o zdraví, vzniklo pred tisíckami rokov na Srí Lanke a v Indii. V preklade zo sanskritu znamená „znalosti o živote“. Tento ucelený medicínsky systém bol uznaný aj Svetovou zdravotníckou organizáciou a v nasledujúcom rozhovore sa o celostnej medicíne dozviete z rozprávania troch ľudí, ktorí majú s ajurvédou bohaté skúsenosti.
V tejto epizóde budete počuť:
Karin Grófová, ambasádorka ajurvédy na Slovensku
Norbert Uhnák, psychológ -
Mali nevybavené veci z predvolebného obdobia. Keď sa ex-premiér Peter Pellegrini na tlačovej konferencii „obul“ do Slovákov žijúcich v zahraničí a do bratislavskej bubliny, v ktorej sa nežije skutočný život, Michal Sabo mu odpovedal svojim otvoreným listom. Odvtedy ubehlo 8 mesiacov ticha a sľúbené vysvetlenie neprišlo... Príde v tomto rozhovore? Za akých okolností odišiel zo strany SMER? Aké sú jeho terajšie vzťahy s Robertom Ficom, komunikujú vôbec? Cíti sa ako slniečkár? Čo hovorí na kultúrno-etické vojny? Čaká Vás veľmi otvorený rozhovor druhého najpopulárnejšieho politika Slovenska a jedného veľmi zvedavého občana...
V tejto epizóde budete počuť:
Peter Pellegrini, bývalý premiér Slovenskej republiky a predseda strany HLAS -
Iniciatíva Klíma ťa potrebuje spúšťa petíciu „Za klímu, za budúcnosť“. Šestica aktivistov chce upriamiť pozornosť slovenskej vlády na riešenie klimatickej krízy a otvoriť širokú celospoločenskú diskusiu o vplyve klimatickej zmeny na svet, aj na Slovensko. Čo signatári požadujú? Prečo je dôležité vytvárať tlak na politikov? Ako môže ku zmene prispieť každý z nás? Všetko sa dozviete v tomto podcaste a na www.klimatapotrebuje.sk.
-
Priemerný Slovák v minulom roku vyprodukoval 435 kilogramov odpadu. Nie sme na tom najhoršie z Európy, no podiel komunálneho odpadu rastie. Mišo Sabo debatuje o uvedomelom nakupovaní, o náhradách jednorazových produktov, o nadbytku obalových materiálov a o inšpirovaní sa starými mamami. Tento podcast je zároveň pozvánkou na online konferenciu Slovakia Goes Zero Waste, ktorá sa bude konať online počas víkendu od 25. do 27. septembra.
V tejto epizóde budete počuť:
Petra Slezáková, zakladateľka bezodpadovej iniciatívy Zero Waste Slovakia -
26-ročná Bratislavčanka Denisa Mrvová podľahla africkým tancom a dnes ju pod umeleckým menom Denisa Mzungu poznajú ľudia po celom svete. V podcaste s Mišom debatuje nielen o svojej vášni k tancu, aj o globalizácii, multikultúre, ženách s nadváhou, životnom šťastí, ale aj o tanečnom videu, ktoré na Slovensku ešte nemá obdobu.
-
V Demänovskej ľadovej jaskyni sa pre otepľovanie klímy sa takmer prestal tvoriť ľad. S hrôzou sledujeme zničujúce požiare v Kalifornii. Čítame štúdiu magazínu Nature Climate Science o raste morských hladín, ktorý kopíruje ten najhorší scenár... Za posledné storočie stúpla globálna teplota takmer o 1 °C a ak sa chceme vyhnúť celosvetovej katastrofe, oteplenie nesmie presiahnuť 1,5 °C do konca storočia. Máme posledné desaťročie na to, aby sme klimatickú zmenu zvrátili. Konať musíme hneď. Je čas, aby politici prestali klimatickú krízu ignorovať a využili moc, ktorú sme im prepožičali vo voľbách na jej riešenie. Sme to my, kto musí požadovať činy. Každý jeden z nás.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Dutková, zakladateľka Platformy udržateľnosti a klimatická aktivistka
Natália Pažická, zakladateľka inicitatívy Every Individual Matters a klimatická aktivistka
Marta Fandlová, študentka z projektu Mladí za klímu a klimatická aktivistka
Jakub Hrbáň, koordinátor hnutia Fridays For Future a klimatický aktivista
Jakub Filo, novinár, spisovateľ a klimatický aktivista - Показать больше