Эпизоды
-
“Zůstává z toho jakési trauma, ale to člověk zjistí až později. Docela dlouho jsem nebyla schopna jezdit v narvaných tramvajích, protože jsem přestávala dýchat,” popisuje bývalá studentská aktivistka Věra Krincvajová své vzpomínky na 17. listopad. “Kdybyste v roce 1989 nebyla na ulici, nikdy bych nebyla v téhle pozici,” říká ředitelka Díky, že můžem Bára Stárek.
-
“Kdyby se Donald Trump rozhodl nedodržet závazky vůči Ukrajině, tak vydá signál vůči ostatním spojencům Spojených států na celém světě. To on určitě nechce a také se nechce zapsat do dějin jako ten, který cokoliv prohrál,” říká bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza. Jak vnímá jeho byznysový přístup k politice a co jeho napojení na miliardáře Elona Muska?
-
Пропущенные эпизоды?
-
"Atmosféra na Slovensku po útoku na Fica ještě zhoustla, mluví o tom sociologické průzkumy, podle kterých je země v takové náladě jako před občanskou válkou," tvrdí slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová. Podle jejího manžela novináře Michala Kovačiče na Slovensku kvůli dezinformacím lidé nevěří už ani sousedům. Kdo za to může? A jak si vysvětlují podporu Roberta Fica?
-
“Stojíme před zcela novou etapou, návratem Trumpa se ruší spekulace, že jeho zvolení v roce 2016 byl omyl,” tvrdí amerikanistka Kateřina Březinová, podle které se optimismus v sílu americké demokracie třese i v ohledu na výsledky voleb do Senátu a to, jak se vyvíjí situace směrem k obsazení Sněmovny reprezentantů. Končí Amerika tak, jak jsme jí znali? A jakou roli ve volbách sehrál Elon Musk?
-
“Není jediný člověk, který by po rozhodnutí na Slovensku změnil svůj názor,” říká badatel Archivu bezpečnostních složek Radek Schovánek o smírném řešení sporu o neoprávněné evidenci Andreje Babiše ve svazcích StB, k níž došlo mezi slovenským ministerstvem vnitra a předsedou hnutí ANO. Andrej Babiš stále odmítá, že by s StB vědomě spolupracoval. Je to možné? Má smysl se vracet k lustračnímu zákonu?
-
“Každý, kdo viděl Trumpův mítink v New Yorku, musí pochopit, proč se američtí voliči bojí o demokracii. Z toho šel mráz po zádech,” říká profesor z Boston University Igor Lukeš. “Nabízí se paralely mezi podobnými akcemi v Německu ve 30. letech, kdy voliči reagovali na válečnou porážku a ekonomickou krizi a rozhodli se, že nejlepší řešením bude hlas pro jistého Adolfa Hitlera," doplňuje Lukeš.
-
"Domnívám se, že bych situaci, do které se koalice Spolu dostala, nepřipustil. Možná bychom už nevládli, protože tím, že jsem byl trochu důraznější, přísnější a dělal jsem méně kompromisů, tak jsem nevládl tak dlouho," hodnotí expremiér Mirek Topolánek současné vládní uskupení. Jakou radu dal Petru Fialovi a má současná vláda šanci ještě obrátit kurz, který do voleb favorizuje hnutí ANO?
-
“Trump i jeho spolupracovníci vědí, že vítězství Ruska není v zájmu Spojených států a není to v zájmu západního světa, jehož nezpochybnitelným vůdcem USA stále jsou,” říká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký k vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách a jeho možném dopadu na válku na Ukrajině. Nachází se Ukrajina v bodě zlomu? A jak mohou boje ovlivnit severokorejští vojáci na ruské straně?
-
“Obavy o demokracii v USA jsou na místě. Můžeme čekat, že se Trump bude mstít svým odpůrcům a těm, kteří se od něj odvrátili,” hodnotí výsledek amerických prezidentských voleb Martin Novák ze zahraniční redakce Aktuálně.cz. “Teď se ukáže, nakolik je vůči tomu americký systém rezistentní,” říká ve Spotlightu News.
-
“Lituju, že jsme v nějaký moment nebyli ostřejší, ale jsme hodní lidé. Když něco slíbím, tak se to snažím dodržet a neměním to,” říká o pirátském angažmá ve vládě exministr pro digitalizaci Ivan Bartoš. Za chyby v procesu digitalizace se prý omluvil, teď ale nechápe, proč se na její další vývoj bude čekat do roku 2028. “Tři roky? Tak dlouho jsem nebyl ani na rezortu místního rozvoje,” tvrdí.
-
V soutěži Sestra roku 2024 zvítězila ve dvou kategoriích. Odborná porota jí udělila Čestné ocenění za celoživotní dílo a lidé ve veřejné anketě cenu Sestra mého srdce. Záchranářka Ilona Vintrová ve zdravotnictví pracuje čtyřicet let a v současnosti má čtyři povolání. "Potřebovala bych, aby měl den o hodně víc než čtyřiadvacet hodin," říká ve Spotlightu News.
-
"Rozhodli jsme se, že pomůžeme všem, pak jsme ale zjistili, že to na jednom místě není možné," říká římskokatolický kněz Josef Suchár, který kolem kostela v Neratově vybudoval komunitu a také sdružení, které pomáhá dětem i dospělým s mentálním postižením. Teď získal vyznamenání prezidenta republiky. Co pro něj znamená? Jak si místo v Sudetech získalo jeho srdce a co mu vadí na dnešní společnosti?
-
Až 31 % Čechů si myslí, že totalitní režim před rokem 1989 je lepší než ten současný, vyplývá z analýzy ústavu STEM. Podle spoluautorky šetření Jitky Uhrové se do názorů společnosti nejvíce promítá pocit z fungování současné politické reprezentace. “Lidé hodně kritizují to, že politici nejednají striktně v zájmu občanů, ale spíše hledí na svůj prospěch,” říká analytička Uhrová ve Spotlightu News.
-
"Nemůžou se postarat o rodinu a nevědí, co s nimi bude. Když se kvůli tomu takový chlap 'hromotluk' rozbrečí, to jsou pro mě momenty, které jsou nejsilnější," říká novinář Martin Dorazín o svých zkušenostech z Ukrajiny, kde se vydává i do těch nejohroženějších míst. Nejen z nich vznikl dokument Válečný zpravodaj, který zachycuje život novináře ve válečné zóně. V čem je ta ukrajinská jiná?
-
Čtvrtá část Spotlightu Public: Dokonalé město
"V Praze mi chybí odvaha stavět a dotahovat velké věci," říká ředitel Raiffeisen stavební spořitelny Pavel Čejka na debatě Spotlight Public. Podle šéfa IPR Praha je ale větším problémem, že takovým počinům brání systém. "Jakmile se kopne do země, tak jsme vyhráli," komentuje Ondřej Boháč. Kdo může nejvíce ovlivnit to, jak česká města vypadají, a co lidem nejvíce brání, aby se do nich stěhovali?
Partnery Spotlight Public: Dokonalé město byli Raiffeisen stavební spořitelna, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Centrum Architektury a Městského Plánování (CAMP). -
"Abychom zastavili změnu klimatu, bude to trvat. Minimálně do té doby se teplota bude zvyšovat a katastrofy a extrémy budou přibývat," říká popularizátor ochrany klimatu Petr Daniš k nedávné studii Oxfordské univerzity o stavu klimatu, dle které jsme vstoupili do kritické fáze. Kolik času před nezvratnou tragédií zbývá? A proč je iluze, že Češi jsou na tom, pokud jde o emise, lépe než třeba Čína?
-
"Lidovci absolutně porušili solidaritu s lidmi," opírá se senátor KDU-ČSL Jiří Čunek do své strany, která podle jeho slov dostatečně nezastává konzervativní hodnoty a udělala i další "fatální chyby". Že by lidovci měli pokračovat ve volební spolupráci s dalšími partnery z vlády se Čunkovi nelíbí. "Strana, co si netroufá kandidovat samostatně, nemá příliš právo v politickém spektru fungovat," říká.
-
“Mám pocit, že jsem se stal hromosvodem frustrace kolegů. Dostávám od nich tisíce e-mailů, ve kterých si stěžují na každodenní problémy na svých útvarech,” říká ve Spotlightu News místopředseda odborové organizace bezpečnostních složek Martin Červenka. Na webové stránce nazvané Konec PČR otevřeně kritizuje dlouhodobý nedostatek policistů, platové podmínky, administrativní zátěž i vedení policie.
-
"Tato naprosto závažná eskalace znovu ukazuje, že západní politika vůči konfliktu je chybná," říká o možné vojenské spolupráci KLDR a Ruska v bojích na Ukrajině analytik Vladimír Votápek. Podle něj plán na zapojení asi dvanácti tisíc Severokorejců na straně Ruska není konečný a současný vektor bojů na Ukrajině směřuje k porážce země nebo míru za ruských podmínek. Kdo za to může? A lze to zvrátit?
-
"Byl jsem celou dobu povodní ve škole, takže jsem to celé pozoroval zevnitř," popisuje ředitel základní školy v České Vsi Filip Worm, jak sledoval řeku Bělou ničit zařízení jeho školy, kde voda proudila chodbami až do výše dvou metrů. Teď se s dalšími dobrovolníky pokouší co nejdříve navrátit 330 žáků zpátky k výuce do původní budovy. Jak dlouho to potrvá? Kdo všechno pomáhá a kde se zatím učí?
- Показать больше