Эпизоды
-
“Česko v nejohroženějším čase od své samostatnosti, což bude platit tak dlouho, dokud nebude Rusko strategicky poraženo,” myslí si Otakar Foltýn. Válka na Ukrajině je podle něj obrovským strategickým omylem, který vedl k vykrvácení ruské armády. “Rusko je ve skutečnosti daleko slabší, než si myslíme, ale má podstatně větší vůli k pokračování v agresi,” tvrdí generálporučík.
-
"Znám případ, kdy to dívka chlapci řekla a on si to nese jako velikánské trauma, že někoho znásilnil," popisuje poslankyně za STAN Barbora Urbanová situaci, kdy dívka na diskotéce nebyla schopná slovy říci, že sex nechce. Společenské změně by ale mohla napomoci i nová redefinice znásilnění, na které se Urbanová podílela.
-
Пропущенные эпизоды?
-
“Nestane se to za 5 nebo za 10 let, ale pojďme se k tomu přiblížit,” komentuje ekonom Petr Janský výrok premiéra Petra Fialy (ODS) slibující dorovnání se německým platům do čtyř let. Nesouhlasí s jeho časovým odhadem, pozitivně však hodnotí vytyčený směr. “Středopravicový premiér mluví o zvyšování výdělků, to je skvělé,” říká v rozhovoru pro Spotlight.
-
"To, co mě v poslední době velice překvapilo, byl objev gravitačních vln. Ty nám přinášejí důležité poznatky," říká v rozhovoru pro Spotlight astronom a astrofyzik Jiří Grygar. Po více než šedesáti letech výzkumu ho vesmír stále fascinuje a nyní svou pozornost upírá na hvězdy.
-
“Politik, který si uvědomuje, že nedělá věci dobře a pracuje na změně, stojí za to. Je to dobrý trend,” tvrdí komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych proměnu vystupování premiéra Petra Fialy (ODS) z posledních měsíců. Jeho vstup na sociální síť TikTok označuje sice za trochu směšné, snahu o větší viditelnost a srozumitelnost ale hodnotí pozitivně.
-
"Krátkodobé snahy mi přijdou trošku absurdní, člověk často neudělá nic moc dobrého a často to naopak přežene," říká výživový a longevity poradce František Knobloch, který tvrdí, že pokud si neumíme ze zdravého životního stylu udělat zvyk, můžeme si dokonce i uškodit. Jde prodloužit život jen návyky, nebo vždy hrají roli geny? A jaká základní změna našemu zdraví prospívá nejvíce?
-
"Bůh nám dal svobodnou vůli a teď nám do toho nezasahuje, ale už jsou věci, které jsou natolik za hranou, že si říkám: Už by to chtělo, pane bože," říká evangelický farář Jakub Helebrant, který je s kolegou Karlem Müllerem součástí dua Pastoral Brothers. Společně glosují náboženství i politiku. Co si myslí o prorokovi "Babišiášovi" a co čekat po podzimních volbách? A jak vypadá ráj a peklo?
-
Pití alkoholu lze podle chemičky Olgy Ryparové srovnat s tím, když by lidé jedli plesnivé jídlo. “Plíseň je karcinogen první třídy stejně jako etanol, to je důležité připomínat. Pokud si dá člověk litr vína za týden, jde už o rizikové množství a hrozí při něm až 200 nemocí,” upozorňuje popularizátorka vědy.
-
"Do jisté míry jsem bojovník. Spousta věcí se mi v životě nepodařila, ale vždycky jsem se pokusil znovu vstát," říká herec Hynek Čermák. V rozhovoru se Zuzanou Tvarůžkovou popisuje, jak "destruktivní" umí herecká profese být i co si zažil kvůli své vizáži. Jaké to je, když vás lidé na ulici poznávají, a dá se vyhnout nechtěné konfrontaci? A proč se Čermák nezvládá dívat na své filmy?
-
"Roli hraje i to, že to bylo hodně brutální a násilný," vysvětluje influencer zabývající se korejskou kulturou David Pham celosvětový úspěch seriálu Hra na oliheň (Squid Game). "Druhá série je 50 na 50, buď to bude wow, nebo flop," dodává.
-
“Pokaždé, když se na to dívám, je jedna z nejtěžších scén pro mě ta, když moje 'dcera’ Jindřiška sedí ve skříni. Tak to je můj příběh,” popisuje herečka Emília Vášáryová scénu z filmu Jana Hřebejka Pelíšky, kde hrála manželku herce Jiřího Kodeta. V rozhovoru se Zuzanou Tvarůžkovou popisuje, jaká její cesta k filmu byla, ale i obavy z toho, kam kráčí nejen slovenská společnost.
-
"Mnoho lidí bude úplně spokojených, pokud budou na Vánoce sami. Třeba učitelé, vrcholní manažeři nebo ti, co pracují s lidmi, budou možná vyloženě šťastní," vysvětluje psycholog Dalibor Špok, že tlak na vánoční setkávání může být naprosto mylný. Podle něj se o svátcích často krmíme falešnou představou o tom, jak by měly vypadat, a nenasloucháme tolik sobě. "A někdo si jde spravit svědomí," říká.
-
"Úzkostní rodiče často vyhledávají každou příležitost se bičovat za to, co všechno dělají špatně," vysvětluje rodičovská mentorka a influencerka Kateřina Trávníček. Podle ní rodiče nemají být pro děti dostupné ve sto procentech času a je důležité dítě v přiměřené míře zklamávat.
-
“Točil se nějaký film a doneslo se mi, že producentka řekla: Ne, ale my ji tam nechceme kvůli tomu Kameňáku,” popisuje herečka Jana Paulová, jak jí role v komedii Zdeňka Trošky proměnila profesní život. Teď hraje hlavně divadlo a nedávno zazářila v televizní soutěži StarDance. Co všechno chce ještě vyzkoušet a proč cestuje po světě hlavně sama? A proč jí oslovila právě Indie?
-
“Tenhle rok byl poslední, kdy se ještě tak nějak můžeme vymlouvat, že je to pořád 'dobré’ a tu Ukrajinu podporovat jen tak ze setrvačnosti a lenivě,“ varuje historik a ukrajinista David Svoboda, podle kterého se schyluje k období, které se bude “na Wikipedii vyjímat”. Co se podle něj v příštím roce jasně ukáže a proč podle něj v Evropě hrozí konflikt nízké intenzity a občanské nepokoje?
-
“Je jich určitě málo a nemyslím, že s tím v dohledné době můžeme něco dělat,” říká ředitel odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení GŘ HZS Miroslav Lukeš, jak je to s úkryty pro Čechy v případě válečného konfliktu. Jak by měly vypadat ty improvizované a co by měli obyvatelé v případě propuknutí války dělat? Co je náš největší prohřešek, pokud jde o přípravu na krize nebo živelné katastrofy?
-
“Z pohledu energetiky se nacházíme ve velmi složitém oddobí. Když se vždycky bavíme o cenách energií a jejich výhledu, tak je si potřeba uvědomit, že investice do energetiky Evropa, včetně České republiky, zásadně zaspala,” varuje odborník na energetiku a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Co všechno může s cenami ještě zahýbat? A proč je česká vláda v pozoru kvůli poplatkům za plyn v Německu?
-
"Naděje tady je. Těch scénářů je spousta a je teďka na Syřanech, aby ten jejich byl takový, který už nepovede k dalšímu vraždění a k dalšímu rozkladu, ale který dokáže přitáhnout investice," říká diplomat Petr Hladík k převzetí vedení Sýrie rebely, kteří po téměř čtvrt století donutili vzdát se moci Bašára Asada. Vyhne se nový režim chuti po pomstě? A jakou sílu naberou islámští radikálové?
-
Ústavní soud zrušil novelu, která zpřísňovala pravidla pro vlastnictví médií politiky a přijímání dotací členy vlády a jejich firmami. Takzvaný lex Babiš II u soudu napadlo hnutí ANO a po vynesení rozsudku mají poslanci bývalé vládní strany důvod k oslavám. Podle ústavního právníka Jana Kysely ale situace "vítěz-poražený" není černobílá. Hodnotí, že poraženými jsou především čeští občané.
-
“Posledních třicet let jsme žili v iluzi, že je svět postavený na pravidlech v mezinárodních vztazích, na ekonomické globalizaci a že je to takzvaná win-win situace pro každého, kdo se toho účastní,” hodnotí analytik HN a autor knihy Probouzení Martin Ehl. Pravidla, kterými se Evropa svazuje, podle něj ostatní porušují. “Cesta je víc pragmatismu a méně ideologie,” radí evropským lídrům.
- Показать больше