Эпизоды
-
A napokban tartották a Családban marad? című dokumentumfilm premier vetítését, mely már mindenki számára elérhető. Az alkotók célja a társadalmi párbeszéd elindítása volt, hiszen egy érzékeny témát mutat be a film: a gyermek-és felnőtt korú fogyatékkal élő gyermeket nevelő szülők mindennapjairól szól. Mai vendégünkkel olyan kérdéseket boncolgatunk, hogy mit jelent a „megszokott” állapot, mit lehet tanulni az érintettektől, de sok olyan kérdésre is választ kaphatunk, amit nem merünk megkérdezni a családoktól. Onderó Szilárd, a Nyírség Könyvtár Alapítvány elnöke egy hiteles, sokszor nehéz és szomorú, de csodákkal teli képet mutat azokról az emberekről, akik életüket egy beteg családtag ápolására tették fel.
-
Július 5-én a Charley nénje című zenés vígjátékkal kezdődik a Mandala Nyár tartalmas programsorozata a Sóstói Múzeumfaluban, ahol augusztus 21-ig hömpölyög a műsorfolyam. Bódis Gábor, a Mandala Dalszínház ügyvezetője részletesen beszélt arról, mire számíthatnak a nézők.
-
Пропущенные эпизоды?
-
A tánccal, a mozgással való beszéd az önkifejezés egyik legfontosabb formája. Ha ezt valaki olyan szakértelemmel és szeretettel űzi, mint mai podcast vendégünk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy valami különleges elevenedik meg a színpadon. Demarcsek György, a Nyírség Táncegyüttes vezetője, a Vásárhelyi László Református Alapfokú Művészeti Iskola alapítója és igazgatóhelyettese viszonylag későn ismerkedett meg a néptánccal, de akkor olyan hatással volt rá, hogy azóta is az élete meghatározó része. Az interjú során bepillantást nyerhetünk a néptánc szépségeibe, felelevenítjük a régi Ki mit tudok hangulatát, beszélünk fiatalokról, oktatásról, s mi is számos emlék részeseivé válhatunk.
-
A sakk a 4 klasszikus szellemi sport egyike, a táblajáték Perzsiából indult hódító útjára. Népszerűsége töretlen, kortól, nemtől függetlenül nagyon sokan sakkoznak, és magas a versenyzők száma is. Mai podcastvendégünk dr. Takács Roland, a Nyíregyházi Egyetemi Sportegyesület Sakk Szakosztályának vezetője, akinek segítségével betekintést nyerhetünk a sakk világába. Megtudhatjuk, melyek azok a kompetenciák, amik ahhoz szükségesek, hogy jól tudjunk boldogulni játék közben, s megpróbáljuk megfejteni azt, miért is tett szert ez a sportág ilyen nagy népszerűségre.
-
Számos kerttítpust ismerünk, de hogy melyikkel találkozhatunk legtöbbet akár itt Nyíregyházán, s hogy ezek hogyan változtak az elmúlt évtizedekben, azt is megtudhatjuk Hársfalvi Róbert kertépítőtől. A Hársfalvi Kertek Kft. alapítója arra is választ ad, hogy ha például pálmafát szeretnék a kertünkbe, megoldható-e, vagy hogy népszerűek-e még az örökzöldek. Ezek mellett a kertépítés veszélyeiről is beszélünk majd.
-
A népzene talán legfőbb sajátossága az összetartó erő, a közös stílushagyomány. A magyar népzene jellegzetessége a sokszínűség, akárcsak mai podcast vendégünknek, Hajdu Ágotának, a Tomsits Rudolf Alapfokú Művészeti Iskola citera és népdalének pedagógusának, akinek tanítványai országos és nemzetközi zenei fesztiválokon is kiemelkedő eredményeket érnek el. A mai interjúban többször is szóba kerül majd annak a magyar húros hangszernek a fontossága, melyet pengetéssel szólaltatunk meg, rávilágítunk arra, mennyire is fontos a zenével való fejlesztés, és megtudhatjuk azt is, mit is jelent a nyíregyháziak által olyannyira kedvelt, ismert szakembernek maga a népzene, a népdalok szeretete.
-
Az étkezés nehézséget is jelenthet
Ha étkezésről, evésről beszélünk, egy magától értetődő tevékenységre gondolunk. Hozzátartozik, része a mindennapi életünknek. Azonban vannak emberek, akiknek mindez nem természetes, nekik az étkezés pszichés vagy biológiai okból akadályozott, akár félelemmel, nehézségekkel is együtt járhat. Mai podcastadásunk vendége Csipkés Szilvia evészavarokkal foglalkozó szakember, akinek a segítségével rávilágítunk arra, mik azok az étkezési zavarok, és milyen megoldás, segítség áll rendelkezésünkre abban az esetben, ha egy gyermek vagy felnőtt ezzel küzd.
-
A nyári kánikulában hogyan vigyázzunk az egészségünkre, mennyi folyadékot igyunk, milyen italokat célszerű kerülni, és hogyan figyeljünk idősebb családtagjainkra? Mai podcast-adásunkban ezekre a kérdésékre is keressük a válaszokat, aki pedig segít majd ebben, Varga Anita. Az ANATURA Egészségközpont tulajdonosával ezek mellett érintjük majd a nyáron leggyakrabban előforduló betegségeket is, és ezek megelőzésére is felhívjuk a figyelmet.https://www.szon.hu/helyi-kozelet/2024/06/italok-etelek-betegsegek-a-kanikulaban
-
Talán kijelenthetjük, hogy az úszás az egyik legideálisabb választás az összes sportág közül. Számtalan pozitív élettani hatása van, így az orvosok is előszeretettel ajánlják kicsiknek, nagyoknak egyaránt. Mai podcast adásunk vendége Dr. Szokol Dianna, fogorvos, szenior úszóbajnok, aki olyan kulisszatitkokba enged bepillantást, milyen is egy sportoló mindennapja, hogy is zajlik egy edzőtábor, mit jelentenek azok a századmásodpercek, melyek elválasztják egy dobogós helyezéstől, vagy éppen elhozzák a várt sikert. Az interjú során pedig kiderül az is, hogy lesz válogatott úszóból fogorvos, aki azóta is, öregbítve Nyíregyháza és a sportág hírnevét, sorra szerzi az érmeket.
-
A képregény háza-táján mindig történik valami, az idei év is bővelkedett eseményekben. Volt szomorú pillant, de szép és érdekes programokból sem volt hiány. Május 12-én rendezték meg a 19. Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivál, ahol átadták az Alfabéta- és Korcsmáros Pál-díjakat. Ezt követte a Comic Con, közben futott a Gaming Expo is, és persze voltak képregénybörzék is országszerte, így Nyíregyházán is. Ezekről is beszélünk mai vendégünkkel, a képregények szakértőjével, Kertész Sándorral, aki egyebek mellett a Magyar Képregény Szövetség, a Kilencedik Művészeti Alapítvány kuratóriumi tagja.https://www.szon.hu/helyi-kozelet/2024/06/mozgalmas-a-kepregenyvilag
-
A nyíregyházi Bem József Általános Iskola 2012-ben – a vármegyeszékhelyen elsőként – lett a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt Bázisiskolája. Az iskola tanulói, a pedagógusok, de még a szülők is tagjai a Vöröskeresztnek. Mai podcastadásunk vendége dr. Baloghné Mester Éva, a Bem-iskola igazgatója, akitől megtudjuk, a gyerekek oktatásában, nevelésében mekkora szerep jut a Magyar Vöröskereszt tevékenységének. A beszélgetésből kiderül, hogyan lehet megtanítani a gyerekeknek a segítőkészséget, de szó lesz az egészségtudatosságról, a véradás fontosságáról is.https://www.szon.hu/helyi-kozelet/2024/06/segitokeszseg-tudatossag
-
Igaz, hogy május 31-én volt a Dohányzásmentes világnap, de a témával bármikor megéri foglalkozni, hiszen egy tavalyi adat alapján az EU-ban a legtöbbet dohányzó ország Bulgária, majd ezt követi Törökország, Görögország és Magyarország. Mai vendégünk Ozvald Gabriella klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta lesz, hiszen Lélek-Zet Projekt néven ingyenes dohányzás leszokást támogató programot indított a Jósa András Tagkórház. A pulmonológiai-onkopszichológiai szakrendelést irányító szakemberrel beszélünk majd a programról, arról, hogy kiket várnak, és miért az egyik lefontosabb tényező a sikeres leszokáshoz a nyitottság.
-
Hogyan lehet túllépni egy traumán? Krízishelyzetekben mit is tehetünk? Mi okozza a legnagyobb nehézséget, mit a legnehezebb feldolgozni? 2021. decemberében jött létre a Nyíregyházi Áldozatsegítő Központ, de magát a hálózatot már 2017-ben létrehozta az Igazságügyi Minisztérium azért, hogy minél hamarabb segíteni tudjanak az érintetteken a lakóhelyükhöz közel. Mai podcast adásunk vendége Dr. Jászai Áron, a Nyíregyházi Áldozatsegítő Központ áldozatsegítő koordinátora, akinek a segítségével betekintést kaphatunk abba a munkába, melyet a központnál végeznek a szakemberek. Megtudhatjuk, hogy lehetőség van pénzügyi, érzelmi és jogi segítségnyújtásra, személyre szabott tájékoztatásra várják az áldozatokat, megoldási javaslatot, megoldásra vezető utat adnak, de számos más területen segítő kezet nyújtanak a bajbajutottaknak.
-
Fejenként 59 kilogrammnyi étel végzi a kukában évente egy átlagos magyar háztartásban – erre mutatott rá a Nébih felmérése, és bár ez az adat az EU-s átlag alatt van, a pazarlás így is jelentős. A Nébih számításai szerint egy négy fős család esetében ez közel 200 ezer forint kidobott pénzt jelent évente, nem is beszélve a termelésbe fektetett energiáról és a hulladék okozta környezeti terhelésről, amit ez a felelőtlen viselkedés okoz. Jó hír azonban, hogy némi odafigyeléssel, előre tervezéssel, és pár egyszerű jó tanács követésével sokat tehetünk a környezetünkért, a pénztárcánkért és a pazarlás ellen is. Ennek mikéntjéről beszélgettünk podcastsorozatunkban Nagygyörgy Andrással, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület külső kapcsolatok igazgatójával.
-
Milyen horgászversenyek lesznek vármegyénkben, hogyan áll össze a vármegyei horgászválogatott, országos szinten hogyan állják meg a helyüket horgászaink? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk mai podcast-adásunkban Vass István Miklóstól. A Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Szövetség Verseny Szakbizottság elnöke arról is beszél majd, hogy melyik vármegyei tavakon rendeznek versenyek, és hogy a feederes, könnyű szerelékes bajnokság mellett népszerűek a pergető megmérettetések is. Végül idén sem marad el a már szokásosnak számító Hegyalja Harcsafogó Kupa, a részeletek a beszélgetésben hallhatóak.
-
Minden társadalom életében kiemelten fontos az ifjúság szerepe. Milyen mintákat kapnak, milyen értékeket mondanak magukénak. Fontos az, hogy megmutassuk nekik azokat a lehetőségeket, melyekkel élve előrébb juthatnak, akár a tanulmányaik során, vagy az életben. Mai podcast adásunk vendége Dombóvári Gábor, a Mustárház Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda vezetője, akinek a segítségével megismerhetünk egy olyan intézményt, ahol meghallgatják a fiatalok ötleteit, lehetőséget adnak önmaguk megvalósítására, programokkal, belföldi-és külföldi lehetőséggel várják azokat, akik szeretnének élni számos olyan lehetőséggel, mely által fejlődhetnek, épülhetnek, tervezgethetik a jövőjüket.
-
A magyar film története 1896-ban vette kezdetét. Az 1901-ben bemutatott A táncz című, fekete-fehér némafilm volt az első tudatosan rendezett magyar alkotás, ami az Uránia Tudományos Színház egyik előadásának illusztrációjaként látott napvilágot. Az évek folyamán a magyar film, filmművészet nagy utat járt be, számos olyan alkotás készült, melyek méltán megállják a helyüket bárhol a világon. Mai podcast adásunk vendége Dr. Drabancz M. Róbert főiskolai docens, akivel felelevenítjük a magyar filmtörténet fontos eseményeit, beszélgetünk rendezőkről, régi nagy színészekről, akiknek a kiemelkedő munkássága megalapozta a magyar filmművészet fejlődését, elismertségét. Szót ejtünk a történelmi események hatásairól is, de természetesen a magyar Oscar-díjas alkotásokat sem hagyjuk ki a beszélgetésből.https://www.szon.hu/helyi-kozelet/2024/06/magyar-filmek-itthon-es-a-nagyvilagban
-
Tovább forog a Rotary-kerék, a nyíregyházi klub élén Pénzes Marianna váltotta Petruska Erikát. Minden elnöknek van saját programja, de vannak ciklusokon átívelő feladatok is. A nyíregyházi Rotary Klub az idén 20, míg a Rotary Magyarország ebben az évben ünnepli megalakulásának 100. évfordulóját. Minderről beszélgettünk Pénzes Marianna elnökkel.https://www.szon.hu/helyi-kozelet/2024/06/uj-elnok-forgatja-a-rotary-kereket
-
Itt a nyár, és ilyenkor kiemelkedően fontos a bőrünk védelme. Aktuális podcastadásunk vendége dr. Beleznay Gyöngyike nyíregyházi bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos, orvos-esztétikai specialista. A nyíregyházi Derma-Art Bőrgyógyászati Magánklinika tulajdonosától többek között megtudhatjuk azt, hogy a kánikulában célszerű elkerülni az extra erős UV-sugarakat. Szó lesz arról is, hogyan védjük meg bőrünket, ha nyaralni megyünk, vagy amikor otthon kertészkedünk.
-
– Azért kezdtem kicsiben, mert kevésnek éreztem a tudásomat ehhez az egészhez, fejlődnöm kellett még, ráadásul rengeteg tárgyat hamisítanak. A mai napig tanulok, hiszen a hamisításra egy külön iparág épült, és ezek az emberek nagyon magasan képzettek. Érméket és kitüntetéseket gyűjtöttem kezdetben, majd fokozatosan tértem át azokra a relikviákra, amik napjainkban a gyűjteményem gerincét képezik – mondta Kulcsár Róbert, akivel a történelmi relikviák gyűjtéséről és azok különleges történeteiről beszélgettünk podcastadásunkban.
- Показать больше