Эпизоды
-
A pandémia az idei évben az ünnepek megszokott kerékvágását is megakasztja. Vajon a megváltozott körülmények között hogyan lehet „boldog” a karácsony? Egyáltalán lehet-e? Hogyan teremtsünk ünnepi hangulatot a rendhagyó év végéhez közeledve? Egyáltalán kell-e? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel kapcsolatban osztunk meg gondolatokat.
-
Túlszexualizált világban élünk, a szexualitás témáját mégis sokszor tabuként kezeljük. Szülőként nincsenek transzgenerációs mintáink a szexualitással kapcsolatos párbeszédek kialakítására, pedig az internet korában soha nem volt még olyan nagy szükség a szexuális nevelésre, mint most. Erről osztunk meg veletek gondolatokat.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Az emberi szexualitás élettani és intrapszichés (mások számára láthatatlan) folyamatok, viselkedések széles skáláját öleli fel, melyek az adott kulturális és történelmi trendekbe ágyazódva, a társadalmi folyamatok által átszőve alakulnak. Ebben az adásban a nemi identitás és szexuális identitás fejlődésével kapcsolatban a szülői működésünk szempontjából fontos gondolatokkal ismerkedhetünk meg.
-
A képernyőidő problematikájával rengetegen foglalkoznak, nem véletlen, hogy sok szülőnek ismerős a dilemma: hogyan teremtsünk egyensúlyt a technika használata és családunk mindennapi élete között? A képernyő előtt töltött idő vagy inkább a tartalom számít? Adásunkban ilyen és hasonló problémákról beszélgetünk.
-
Az iskolai zaklatás témakörben gyakrabban esik szó az áldozatról. Ez alkalommal a zaklatók nyomába eredünk és utánajárunk, mi kell ahhoz, hogy valaki bántsa a társait és miért asszisztál ehhez egy egész közösség?
-
Első nap az iskolában vagy éppen a 891.? Mindegyik tartogat kihívásokat és nem csupán a gyerekeknek. Ráadásul az iskolakezdésre a pandémia árnyéka is rávetül, az ezzel kapcsolatos szorongások, bizonytalanságok pedig plusz érzelmi terhet jelenthetnek a „poszt vakációs blues„ már jól megszokott nyűgei mellett. Hogyan birkózhat meg a család a felmerülő nehézségekkel, mit tehetünk a gördülékeny sulikezdés érdekében?
-
Az élelmiszerekben található adalékanyagokra, „E-számokra” szinte mindenki haragszik, feleslegesnek tartja őket és fél tőlük. De elgondolkodtunk-e már valaha azon komolyabban, sőt, vannak-e valóban megalapozott ismereteink arra vonatkozóan, hogy miért van rájuk szükség és mi történne az élelmiszereikkel, a biztonságunkkal, a bolti árakkal nélkülük? Az adásban ezen kívül szó esik a GMO-ról, az öko termékekről és a koronavírussal kapcsolatban javasolható élelmiszerbiztonsági óvintézkedésekről is. Ezúttal dr. Szigeti Tamás élelmiszerbiztonsági szakértő kalauzol el bennünket a láthatatlan összetevők birodalmába.
-
Mikor alakult ki hazánkban az ipari kenyérgyártás? Mikor és miért kezdődött a szembenállás a kenyérgyárak és a kézműves pékek között? Ellenség-e az élesztő? Miért sokkal drágább a kézműves kenyér? Olcsóbban is vehetünk-e jókenyeret? Adásunkban többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ dr. Oláh András sütőipari szakértővel.
-
Nem is olyan nagy ördöngösség a táplálkozástudomány legújabb eredményeit alkalmazni a mindennapjainkban, legalábbis ez derül ki legújabb, Szűcs Zsuzsanna dietetikussal folytatott beszélgetésünkből. Hogyan vásárol és főz az, aki tényleg tisztában van a kiegyensúlyozott táplálkozás követelményeivel? Elolvassa-e az élelmiszerek címkéit a boltban? Hogyan veszi rá a kislányát a zöldségevésre? Mit gondol a különféle divatos étrendekről és van-e köze a genetikának ahhoz, hogy mit szeretünk? A mai adásunkban sok más érdekesség mellett ezeket a témákat járjuk körbe.
-
Berobbant a nyár, itt a kánikula és a szünidő, ami azzal is jár, hogy gyakran máshol, mást és másként főzünk és étkezünk. A mai adásban praktikus tanácsokat kapunk dr. Szigeti Tamástól a nyári élelmiszer beszerzéssel és ételkészítéssel kapcsolatban. Megbeszéljük, hogy a meleg milyen élelmiszerbiztonsági óvintézkedéseket igényel, mire kell figyelni a bevásárláskor, a konyhában, utazáskor és a strandon. Megtudjuk, hogy mire kell a kerti sütögetéskor figyelni és hogy mitől függ, hogy mennyire romlandó egy élelmiszer.
-
Gyerekként az egyik legkellemesebb időszak az évben tagadhatatlanul a nyári szünet. Szülőként már kicsit máshogy éljük meg ezt, hiszen nekünk kell odafigyelnünk arra, hogy ez az időszak is "jól" teljen. Mit tegyünk a gyerekkel ha unatkozik? Baj ez egyáltalán? Miért nincs szüksége egy gyereknek arra, hogy minden pillanatban strukturálva legyen a szabadideje?
-
Valóban ellenség-e pálmaolaj, miért foglalkozunk vele ennyit és hogyan kapcsolódik ez a környezetvédelemhez, az élelmiszerárakhoz és az egészséges táplálkozáshoz? Erről beszélgetünk mai adásunkban Zombory Csillakereskedelmi szakértővel a SPAR képviseletében, dr. Erdős László biológussal és Szöllősi Réka élelmiszeripari szakértővel.
-
Szülőként mindannyian vágyunk arra, hogy egy harmonikus, olajozottan működő rendszerben működhessünk együtt gyermekeinkkel. De vajon létezik általános recept az akadályok megugrására? A fegyelmezés a nevelés egyik legfontosabb területe, mégis sok helyzetben elbizonytalanodunk. Talán lehet, hogy nem minden esetben a gyerek felett kell kontrollt gyakorolnunk?
-
Tudjuk-e, hogy mit kell ennünk, ha kiegyensúlyozott étrendre vágyunk, vagy csak hisszük? Kire hallgatunk és kitől kérhetünk az egészséges táplálkozás megvalósításhoz hiteles segítséget? Mitől függ az élelmiszerkínálat alakulása, hogyan tudjuk ezt fogyasztóként befolyásolni? Mi az az Okostányér? Mai adásunk vendégei Földesi Eszter dietetikus, Ambrus Éva a Manómenü alapítója és Szöllősi Réka élelmiszeripari szakértő.
-
A korlátozások fokozatos feloldása újabb kihívások elé állít minket, a döntéseink meghozásakor a bizonytalanság a megszokottnál erőteljesebben van jelen. A harmadik adásban olyan kérdéseket boncolgatunk, hogy ez, hogy függ össze a stresszel és mihez kezdhetünk az kételyeinkkel, szülőként, a gyerekeink érdekében is.
-
Kétségtelen tény, hogy a legtöbbünk a klímaváltozás hatását nagy valószínűszínűséggel az étkezési szokások megváltozásán fogja érzékelni, vagyis a téma szó szerint az "asztalon hever". Vajon tisztában vagyunk-e azzal, hogy a mai ellátási rendszer milyen szükségszerűségek eredménye, hogy mi számít fenntartható étrendnek, hogy a húsfogyasztás teljes elhagyása tényleg megoldás-e a problémákra és eltudjuk-e képzelni, hogy mit fog enni a család 2050-ben egy vasárnapi családi ebéden? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a mai adásunkban szakértőinkkel, Éder Tamással, Kun Ádámmal és Szöllősi Rékával.
-
A jelenlegi helyzet mindannyiunkat kihívás elé állít, de vajon hogyan érinti a pandémia azokat, akik most indultak el a szülővé válás útján? Léteznek a megküzdést segítő stratégiák? A szülői értekezlet második adásában ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresünk választ szakértő vendégünk Andrek Andrea pszichológus, az ELTE PPK perinatális szaktanácsadó képzés egyik kidolgozója és oktatója részvételével.
-
Beszélgetés arról, hogy hol vásárol a szakértő, kiben bízik a környezettudatos blogger és mi köze a csomagolásnakaz élelmiszerbiztonsághoz.A boltban vásárolva szinte sosem jut eszünkbe, hogy a termékek kiválasztása során élelmiszerbiztonsági szempontokon is gondolkodjunk. Ma már egyáltalán nincs is a tudatunkban az élelmiszermérgezés lehetősége, vagy ha ezt halljuk, legfeljebb egy nyári szalmonella fertőzés és az eperleves ugrik be. Ez kétségkívül annak köszönhető, hogy az elmúlt évtizedekben az élelmiszer-előállítás rendkívül szigorú higiéniai és technológiai előírások betartása mellett zajlik, így nem csoda, hogy manapság természetesnek vesszük azt, hogy biztonságban vagyunk a boltban megvásárolt élelmiszerek fogyasztásakor. Ugyanakkor éles kritikával illetjük az élelmiszerek összetételét, csomagolását, az adalékanyagokat, amelyek sok esetben pont azért szükségesek, hogy az élelmiszerek szennyeződését megelőzzék, a termékekben lezajló természetes folyamatokat megállítsák és ezzel elejét vegyék az egészségre káros anyagok keletkezésének vagy elszaporodásának. Tehát az éremnek az élelmiszerbiztonság tekintetében is két oldala van: erről beszélgetünk mai vendégeinkkel. Mai beszélgetőtársaink Nagy Réka "Ökoanyu", dr. Kasza Gyula a NÉBIH képviselője és Szöllősi Réka élelmiszeripari szakértő.
-
Mikor a podcast ötlete megszületett még nem sejtettük, hogy a beköszönőnkre egy pandémia kitörése után kerül sor. Idomulnunk kellett a hirtelen jött változásokhoz – az első adás újratervezésével is, melynek így vált kulcstémájává az alkalmazkodás. Hogyha megoldókulcsot nem is, de mankókat adhat a pszichológia, melyek segítenek túlélni a normalitást elsöprő káoszt.
-
Kevés téma kapott az elmúlt egy-két évben nagyobb teret a közösségi médiában és a sajtóban a műanyag-hulladékok környezetszennyező hatásáról. Fogyasztóként pedig leginkább testközelből az élelmiszerek csomagolásán érezzük akárcsak a mi háztartásunkban keletkező csomagolási hulladékok elképesztő mennyiségét. Az adásban szakértőink körbejárják az ezzel kapcsolatos legfontosabb kérdéseket: többek között arról beszélgetnek, hogy áldás-e vagy átok az élelmiszercsomagolás? Egyáltalán, miért van szükség a csomagolásra? Mit tehetünk fogyasztóként a csomagolási hulladékok mennyiségének csökkentéséért?
- Показать больше