Эпизоды
-
Google i IBM twierdzą, że komputery kwantowe już mają i tak, to prawda… po części. Bo chociaż same komputery kwantowe posiadają wszystkie niezbędne do ich działania komponenty, to nadal nie są w stanie wykonywać prostych działań, jak chociażby mnożenie dwóch liczb. Czy to się zmieni? Świat do tego dąży. Pojawiają się jednak głosy, że komputery kwantowe mogą poziomu opisywanego w abstraktach… nie osiągnąć nigdy, m.in. przez ograniczenia fizyczne.
-
“Zero-waste” to zwrot, który kojarzy nam się głównie z oszczędzaniem wody lub nie wyrzucaniem jedzenia. Tymczasem okazuje się, że Polacy starają się zaszczepić tę ideę także do pracy sztucznej inteligencji. Na czym ma to polegać i co możemy osiągnąć? O tym opowiedział nam Dr hab. inż. Tomasz Trzciński, kierujący tymi badaniami w grupie IDEAS NCBR.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Polacy kolejny raz dokładają swoją cegiełkę do projektów związanych z przemysłem kosmicznym. Tym razem po to, by obserwować ziemię, a dokładnie wycieki metanu. Taki cel mają systemy wizyjne firmy Scanway, które będą ładunkiem koreańskich satelitów w ramach projektu NarSha. Na czym polega ten projekt i jak Polakom udało się wyprzedzić konkurencję, rozmawialiśmy z Jędrzejem Kowalewskim, prezesem zarządu Scanway.
-
Minęło już ponad półtora roku od premiery pierwszego chatbota, wykorzystującego model lingwistyczny GPT, co zdecydowanie zmieniło świat na zawsze. Dziś sztuczna inteligencja to już nie tylko technologia dostępna dla nielicznych, dzięki takim urządzeniom, jak smartfony Samsung z Galaxy AI, jest ona bliżej potencjalnie każdej osoby, niż do niedawna sobie wyobrażaliśmy. O stanie obecnym sztucznej inteligencji, sposobach jej wykorzystywania i przewidywaniach przyszłości porozmawialiśmy z Ingą Apiecionek, specjalistką do spraw sztucznej inteligencji z RAS Polska.
-
W maju 2024 r. mieliśmy dość rzadką okazję, by przyjrzeć się na własne oczy zjawisku zorzy polarnej na naszej szerokości geograficznej. O tym, co odpowiada za wywoływanie zórz polarnych, kiedy znów możemy się ich spotkać, jakie płyną wraz z nimi zagrożenia i co jeszcze da się obserwować na polskim niebie, zapytaliśmy Helenę Ciechowską z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
-
W nowym odcinku naszego podcastu odwiedził nas przedstawiciel firmy Ubisoft, która w ostatnim czasie nie ustrzegła się kontrowersji, ale i pokazała kilka zupełnie nowych gier. Kamil Ściana opowiedział nam zarówno o pomysłach na wdrożenie sztucznej inteligencji do ich gier, jak również odniósł się do obaw graczy o wykorzystanie w Assassin's Creed: Shadows postaci Yasuke, czarnego samuraja.
-
11 bit studios zaczynali jako twórcy niewielkich mobilnych produkcji, aż nadszedł pomysł, by opowiedzieć historię wojny oczami cywilów. Jakie znaczenie ma This War of Mine, czy możemy liczyć na kontynuację i co polski producent robi, by utrzymać w swoim portfolio gry niosące za sobą jakieś większe znaczenie? O tym owiedział nam Kondrad Adamczewski, reprezentujący firmę 11 bit studios.
-
Jak twórcom gry Medieval Dynasty udało się wytworzyć wokół swojego pierwszego projektu liczoną w setkach tysięcy społeczność graczy na Steam? To jedno z pytań, które zadaliśmy szefowi tego zespołu, który odwiedził nasz podcast wraz z przedstawicielem Lenovo Polska, organizatorem akcji Lenovo & Polski Gaming, promującej developerów znad Wisły.
Gośćmi kolejnego odcinka podcastu byli Damian Szymański z Render Cube oraz Paweł Zawadzki z Lenovo Polska.
Materiał powstał we współpracy z Lenovo Polska.
-
W ramach akcji Lenovo & Polski Gaming mamy okazję zaprosić do naszych podcastów przedstawicieli polskiego gamedevu, którzy - wraz ze specjalnym gościem z Lenovo Polska, porozmawiali z nami o sytuacji polskiej branży gier, swoich pierwszych przygodach z gamingiem, jak i planach na przyszłość. Na pierwszy ogień poszedł Piotr Babieno, szef Bloober Team, a więc zespołu tworzącego dziś remake kultowego horroru Silent Hill 2 ze stajni Konami.
Materiał we współpracy z firmą Lenovo -
Gry komputerowe i filmy oraz seriale, zazębiają się ze sobą od kilku dekad. Dopiero jednak niedawno poziom tych produkcji nazwać można światowym. To też pierwszy moment, kiedy tak dobrze radzą sobie seriale i filmy na podstawie gier, a nie odwrotnie. W przeszłości to bowiem gry na podstawie seriali były znacznie popularniejsze. O przykładach najlepszych i najgorszych seriali oraz filmów na bazie gier rozmawialiśmy z Jakubem Tobiaszem, operatorem, montażystą i współpracownikiem redakcji Komputer Świat.
-
Od premiery Apple Vision Pro minęło już wystarczająco czasu, by ocenić wpływ tej premiery na naszą rzeczywistość i jest on... niemal żaden. Mimo to kosztujący 18 tys. zł sprzęt od Apple sprzedaje się całkiem dobrze tam, gdzie jest dostępny. O czym to świadczy? Jaka jest przyszłość VR spod znaku nadgryzionego jabłka? O tym dyskutowaliśmy w redakcyjnym gronie Komputer Świata.
-
Samochody autonomiczne – takie, które będą mogły poruszać się bez kierowcy, a nawet kierownicy – to wizja science-fiction, mająca ponad 100 lat. Od kilku lat mówi się jednak, że ta rewolucja w transporcie jest tuż za rogiem, ale obecnie pojawiają się głosy, że tak łatwo nie będzie. Jeden z takich głosów należy do prof. Marcina Ślęzaka, dyrektora Instytutu Transportu Samochodwego, który był gościem naszego podcastu.
-
Rok 2023 za nami, a to oznacza, że możemy go już oficjalnie podsumować. Wraz z Rafałem Rudnickim, sięgając jeszcze do klimatów końca ubiegłego roku, pochylamy się nad najważniejszymi tytułami, które ukazały się w 2023 r. Nie brakuje także naszych oczekiwań względem kolejnych 365 dni w świecie gier wideo.
-
5 grudnia 2023 r. świat na chwilę stanął w miejscu. Wszystko przez zapowiedź... gry komputerowej. Dlaczego ma to tak kolosalne znaczenie dla kultury i milionów ludzi na całym świecie? O tym w najnowszym odcinku podcastu opowiadają Bartłomiej Sieja i Rafał Rudnicki z redakcji Komputer Świat.
-
Filmy w VR? To możliwe, a dowodem są niezwykłe dzieła studia VRheroes. To twórcy wyjątkowych technologii i dzieł, które przybliżają nam najważniejsze wydarzenia z historii Polski. O filmach w wirtualnej rzeczywistości, nauce historii i innych przedmiotów z użyciem sprzętów VR, rozmawialiśmy z współzałożycielem studia VRheroes, Tomaszem Doboszem.
-
Meta to nie tylko Facebook i Instagram, ale także dążenie do rozwoju internetu w stronę immersyjnych doświadczeń w postaci pełnego metawersum. W naszej rozmowie Jakub Turowski, dyrektor Meta ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, wyjaśnił nam, jak Meta rozwija Metaverse i jaki wpływ te działania mają już dziś, zarówno na przemysł, edukację, medycynę, ale również rozrywkę i masę innych aspektów naszego życia.
-
Gatunek filmów science-fiction jest jednym z najbardziej zróżnicowanych. Znajdziemy tu zarówno kosmiczne przygody rodem z "Gwiezdnych Wojen", jak i walkę z odtworzonymi dzięki genetyce dinozaurami w "Parku Jurajskim". To także cała masa filmów, które nie stały się ogólnoświatowymi blockbusterami, a które warto znać. O takich Bartłomiej Sieja rozmawiał z Jakubem Tobiaszem z redakcji Komputer Świat.
-
Rozwiązania wirtualnej rzeczywistości służą nie tylko rozrywce. Polski startup Unicorn VR World to przykład tego, jak łączy się wiedzę psychologiczną, umiejętności programistyczne i narzędzia dostarczane przez firmę Meta – w postaci zestawów VR Meta Quest 2 i Meta Quest 3. Jak możemy wykorzystać VR do terapii i pomocy ludziom z całym spektrum różnorakich problemów? O tym rozmawialiśmy ze współzałożycielami Unicorn VR World, Wojciechem i Jakubem Kreft.
-
Chromebooki to urządzenia, które z roku na rok zyskują na popularności. Nadal jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich zalet i możliwości. W tym materiale przedstawimy wszystkie najważniejsze fakty o Chromebookach i systemie Chrome OS, by zrozumieć czym te urządzenia są, a czym nie. Gościem Bartłomieja Siei jest Michał Senkowski z firmy Acer, największego w Polsce producenta urządzeń tego typu.
-
Drugi Polak w historii na pewno poleci w kosmos. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy i na jak długo, ani nawet nie mamy pewności, że będzie to typowany przez wszystkich Sławosz Uznański. Wiemy natomiast czym Polak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej się zajmie, bo opowiedział nam o tym sam Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. Szefa POLSY zapytaliśmy także o dalsze plany Polski na kosmiczne loty i misje Księżycowe.
- Показать больше