Эпизоды
-
Hosťkou najnovšej epizódy ZmUPované je Ivana Beláková, ktorá má ako jediná žena na svete certifikát zaraďujúci jej tetovania medzi moderné umenie. V apríli sme sa s ňou spojili keď bola ešte v Amerike, ale tentokrát prišla priamo k nám do štúdia. Ivana má medzi svojimi klientmi ľudí ako Lil Wayne, Rita Ora či Mia Khalifa. Hovorí, že tetovať Lil Wayna si privolala sama. Chcela ho tetovať, pretože má rada jeho hudbu, tak si predstavovala, ako ho tetuje a vedela, že sa to stane. „Chris Brown mi púšťal album, ktorý ešte nemal vydaný. Ukázal mi jeho dom. Lil Wayne bol taký zlatý, toho mám najradšej. Rita Ora takisto,“ hovorí Ivana. Tvrdí, že nič nie je nemožné a svoje pozitívne myslenie sa snaží šíriť medzi ľuďmi. „Predstav si, že pochádzam z dediny, kde je 200 ľudí a teraz som v Hollywoode.“ V rozhovore sa pozrela aj na Simine tetovanie a povedala, čo si o ňom myslí. O jej značke oblečenia, o tom, aké sú rozdiely medzi Slovákmi a Američanmi a aké má ďalšie plány do budúcna sa dozvieš v najnovšej epizóde ZmUPované so Simou Ondruškovou.
-
V najnovšej epizóde ZmUPované nám o Afrike prišiel porozprávať redaktor Startitup František Kekely, ktorý tento kontinent navštevoval pravidelne niekoľko rokov. Jeho zaujímavé články nie len o cestovaní nájdete na našom webe. Navštívil aj menej známu krajinu Džibutsko, ktorá leží na východe Afriky. Akú mal motiváciu navštíviť takúto nezvyčajnú krajinu? Jeho obľúbenou krajinou v Afrike je Etiópia, ktorú má precestovanú zhora nadol. O tom, aké zážitky a kultúrne šoky tam zažil, nám prezradil v rozhovore. „Čo sa mi na Afrike páči, oni vzdelanie naozaj berú inak. U nás to berieme ako nasilu, keď som sa v Afrike rozprával s mladými, oni doslova chcú. Vidia ho ako príležitosť, vnímajú ako cestu von, niekam sa dostať, cestu k lepšiemu životu. U nás je to už ako samozrejmosť, že musím ísť do školy,“ hovorí František. Veľa ľudí sa zaujíma o Madagaskar a František ho považuje za samostatný svet. Je to podľa neho úplne iný svet a 90 % vecí, ktoré človek nájde tam, inde nenájde. „Pralesy, vyše 100 druhov lemurov a mnoho iných živočíchov. Úplne jedinečná príroda, jedinečné zvieratá. Nikto sa nemôže pochváliť toľkými baobabmi ako Madagaskar.“ Viac sa dozvieš v najnovšej epizóde ZmUPované so Simou Ondruškovou.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Bývala modelka a vyštudovaná lekárka Monika Paločková je inšpiratívna Slovenka, ktorá po dokončení štúdia odcestovala do Afriky, kde pomáha tým najchudobnejším. Čo ju viedlo odísť do Afriky prezradila v najnovšej epizóde ZmUPované so Simou Ondruškovou. „Veľa Slovákov si myslí, že v Afrike sú všetky deti podvyživené, HIV pozitívne a všetci bývajú na banánovom poli, v hlinenom alebo slamenom domčeku. Sú tam krajiny, ktoré sú podľa môjho názoru na tom lepšie ako Slovensko,“ opisuje Monika Afriku. Ona však pracuje v krajinách, kde je veľká bieda. „V Burundi a v Južnom Sudáne som sa často stretávala so šamanskými praktikami. Šaman bol na prvom mieste a až po ňom boli lekári,“ hovorí Monika. Jeden z medicínskych postupov šamanov bolo narezávanie bolestivého miesta skalpelom. „Dieťa malo zápal pľúc a šaman mu narezal celý hrudník spredu aj zozadu. Čiže ku mne prišlo so zápalom pľúc a obrezaným telom.“ Monika tvrdí, že Afrika ju zmenila a prestala sa zaoberať tým, čo nedokáže ovplyvniť. V rozhovore nám prezradila mnohé zážitky z práce ale aj z bežného života v Afrike.
-
Peter Popluhár, známy aj ako PPPíter, prednedávnom dokázal so svojimi troma kamarátmi nemožné. Zdolali Gilmanov bod na Kilimandžáre za 24 hodín a 30 minút. Svojím výkonom prekonali aj ľadového muža Wima Hofa. O tom, ako sa na výstup pripravovali, aké situácie ich postihli a rôzne iné zážitky z Afriky nám prišiel porozprávať v najnovšej epizóde ZmUPované. „V Tanzánii som potreboval natočiť len 5-sekundovú scénu a hovoril som si, že kokos trepať sa do Tanzánie len kvôli piatim sekundám, tam by sa zišlo spraviť ešte niečo viac,“ opisuje Peter to, ako vznikol tento nápad. Pôvodne chcel výstup absolvovať so samotným Wimom Hofom. Napísal mu na Instagrame a ešte v ten deň od neho dostal odpoveď. „Prišli sme za Wimom Hofom s tým, že to chceme dať za 48 hodín a on že chlapci nie, vy to dáte za 24 hodín, vy zmeníte svet.“ V rozhovore nám porozprával o tom, ako prebiehali prípravy a ako dlho sa pripravovali. Základom ich prežitia boli dychové cvičenia, ktoré ich naučil Wim Hof. Počas príprav chodili na rôzne túry po Česku a Slovensku, ale nedá sa to vôbec porovnať s Kilimandžárom. „V Karpatoch, keby mi bolo veľmi zle, tak zavolám niekomu a príde po mňa, ale v 5000 m n. m. nepríde nikto.“ Takýto výstup bez aklimatizácie však Peter druhým ľuďom neodporúča. Je to veľmi nebezpečné a veľakrát sa ocitli v život ohrozujúcich situáciách. Každý z nich zažil nejaký krízový moment. Ako prvý mal krízu Peter. „Keď už začala byť tma vo výške 4200 metrov, tak ako prvého ma začalo vypínať. Povedal som si, že chlapci, volajme helikoptéru, ja to nezvládam.“ Chalani si boli oporou a Peter tvrdí, že keby nemali jeden druhého, tak by tento výkon vôbec nedali. Nenechaj si ujsť najnovšiu epizódu ZmUPované so Simou Ondruškovou.
-
Hosťom najnovšej epizódy ZmUPované je Andrea Zahurancová, cestovateľka a spoluzakladateľka online shopu s očnou optikou eyerim. Pred ôsmimi mesiacmi odišla na 4 týždne na Bali, kde nakoniec ostala 8 mesiacov. Aké to je odísť žiť do inej krajiny v strede pandémie, akí sú Indonézania a čo Andreu prekvapilo na Indonézii? „Aktuálne sa ozývam z lockdownu, ktorý tu máme už nejaký druhý mesiac. Keď som prišla v decembri, všetko fungovalo, všetko bolo otvorené. A teraz máme asi najprísnejší lockdown, aký sme tu mali odkedy som prišla,“ opisuje Andrea aktuálnu situáciu v Indonézii. Na ostrov cestovala iba s jedným malým príručným ruksakom, pretože vôbec nerátala s tým, že tam ostane tak dlho. V rozhovore prezradila, že jej nechýba nič okrem rodiny a kamarátov. „Včera som mala na večeru rezeň, takže si myslím, že tu človek vie zohnať naozaj všetko.“ Chodila aj na hodiny indonézštiny, je to podľa nej jeden z najjednoduchších jazykov. Za 10 lekcií sa naučila toľko vecí, že sa vie dohovoriť a vie fungovať. Ľudia sú podľa nej veľmi príjemní a vychillovaní. „Všetko má čas, nikde sa neponáhľajú, to sa mi veľmi páči. Mám pocit, že v Európe sme sa zabehli do nejakého rýchlovlaku a všetko nám potom tak uniká.“ Na Bali všetci chcú, aby sa život vrátil späť do normálu a keďže mnohí ľudia žijú práve z turizmu, tak sa aj chcú očkovať. Andreu prekvapilo, akú tam majú očkovaciu osvetu a aké veci robia pre to, aby motivovali ľudí. „Ak mali nejaké dedinky, ktoré sa nechceli dať očkovať, tak ich motivovali tým, že im doniesli jednu živú sliepku. Dáme vám jednu sliepku, ak sa dáta zaočkovať. Každý sa začal dávať okamžite očkovať, aby dostal sliepku. Jedna sliepka pre nich znamená obrovskú hodnotu.“ Viac zaujímavosti z jej života sa dozvieš v najnovšej epizóde ZmUPované so Simou Ondruškovou.
-
Afganistan je skutočne netradičnou destináciou pre mnohých Slovákov. Aj napriek tomu sa Martin Navrátil do tejto krajiny opätovne vracia. V najnovšej epizóde zmUPované nám prezradil, aké to je cestovať po tejto krajine, s čím všetkým sa už stretol, ale aj aká tam je aktuálna situácia. Oslovila ho kultúra v tej krajine a po mnohých rokoch tam má už aj kamarátov. „Aby som si vôbec vytvoril v dnešnom čase nejaký názor, tak sa rád idem presvedčiť na vlastné oči. Keby som teraz divákovi zaviazal oči a rozviazal v strede mesta Kábul, tak nebude mať vôbec pocit niečoho nebezpečného. Reštaurácie sú otvorené, kaviarne sú otvorené, kaderníctva, ľudia sa smejú, proste klasický ruch v stredoázijskom meste,“ opisuje Martin Afganistan. Naposledy navštívil Afganistan pred niekoľkými týždňami a v rozhovore nám prezradil aj to, aká je v krajine situácia v spojitosti s Talibanom. „Keď som tam bol, tak Taliban zaberal 1/7 celého územia, ale dnes sa už hovorí o polovici celej krajiny, ktorú má.“ Afganistan už v minulosti bol pod vládou Talibanu a Martin nám opísal, aké zákony vtedy platili. „Ženy museli byť zahalené, nesmeli si lakovať nechty, nesmeli chodiť ku kaderníkovi, ani do školy. Tomu, komu nerástla dlhá brada, bol poslaný do väzenia na 7 týždňov, aby zistili, či mu naozaj nevie narásť brada. Zakázaná bola hudba, športy boli zakázané, nesmelo sa tancovať, nesmela byť žiadna zábava, za spievanie ste mohli byť uvrhnutí do väzenia.“ Do Afganistanu ho však láka kultúra a príroda. Martin miluje hory a tvrdí, že asi nikde nezažil divokejšiu prírodu ako tu. „Treba si uvedomiť, že Afganistan bol na križovatke svetových dejín, prechádzala tade hodvábna cesta, sú tu krásne historické mestá, ale všetko je zničené.Nie sú peniaze na opravy, ale dnes by bol Afganistan celý pod Unescom, pretože čo mesto, to zázrak, len je to zničené.“ Moderuje Sima Ondrušková
-
Hosťom najnovšej epizódy zmUPované je freediver Martin Ruman. Momentálne sa nachádza v Egypte, kde sa už od februára pripravuje na svoje prvé majstrovstvá sveta v hĺbkovom potápaní. V rozhovore nám priblížil ako vyzerá jeho príprava, čo je potrebné na to, aby sa človek dokázal posunúť na vyššiu úroveň a aké boli jeho začiatky. “Po piatich dňoch som sa bol schopný potopiť do hĺbky 41 metrov, čo je na začiatok relatívne slušné. Bez kurzov som sa vedel potápať do 25 metrov.” Tvrdí, že schopnosť potápať sa do veľkých hĺbok môže mať človek prirodzene danú. Nie je to však pre každého. Je za tým veľa driny. “Do roku 2021 som mal maximálnu hĺbku 65 metrov s monoplutvou. 11. júla sa mi poradilo vytvoriť slovenský národný rekord s hĺbkou 101 metrov. Prekročil som magickú stovku,” hovorí Martin. “Keď som išiel na ten 101-metrový ponor, tak som si to strašne užil, bol to jeden z mojich najkrajších ponorov, ktoré som mal,” pokračuje Martin. Potápanie je náročné nielen fyzicky, ale aj mentálne. Veľmi podstatná je kontrola mysle. “Každý si nájde svoju cestu k tomu, aby dokázal čo najlepšie kontrolovať myseľ, strach a tie faktory, ktoré ovplyvňujú pohodu v tom ponore.” Ak pôjde potápač za hranicu svojich možností, tak je veľmi pravdepodobné, že sa preberie na hladine za pomoci safe diverov. Martin si uvedomuje nebezpečenstvo tohto športu a tvrdí, že každý športovec musí prijať riziko, že sa mu ten šport môže stať osudným. V rozhovore sa dozvieš, prečo sa vyhýba klimatizáciám, či je tento šport finančne nákladný a aké využíva techniky vyrovnávania tlaku. “V určitej hĺbke som schopný preniesť vzduch z pľúc do ústnej dutiny, tú uzavrieť a potom ten vzduch využívať neskôr na ekvalizáciu počas celého ponoru. Je to pomerne zložité,” prezradil Martin. Nenechaj si ujsť najnovšiu epizódu zmUPované so Simou Ondruškovou.
Tento podcast ti prináša DM Drogerie Markt
-
Koza Bobkov je východniar, ktorý do hlavného mesta Slovenska prišiel kvôli tomu, že chcel preraziť vo svete humoru. Vidieť sme ho mohli aj v televízii, konkrétne v šou Česko-Slovensko má talent, no zúčastnil sa napríklad aj ako súťažiaci v relácii Bez servítky, ktorá v tom čase ešte bežala na Markíze. Taktiež spolupracoval na slovenskom filme Na prach. Má aj svoju vlastnú kolekciu oblečenia a nálepiek. Týmito suvenírmi sa pochválil aj v našej cestovateľskej relácii – zmUPované. Vďaka Dávidovi sa totiž naša redaktorka – Simona Ondrušková – mala možnosť povoziť v BMW X6M. Po boku úspešného komika zažila zaujímavú adrenalínovú jazdu, počas ktorej sa dozvedela množstvo zaujímavých skutočností o jeho živote. Koza Bobkov aktuálne žije v Amerike, kde sa snaží svoj biznis rozvíjať. Podľa neho sa život na Slovensku počas siedmych rokov značne zmenil a ide tým správnym smerom. ,,Mladí chlapci majú na Slovensku športiaky a biznisy, veci, ktoré neboli bežné, keď som bol mladší. Vidím, že tá infraštruktúra sa všade kompletne mení a vyzerá to tu inak.“ Naša redaktorka sa Dávida opýtala aj na alkohol a jeho názor na pitie. Má to totiž príliš veľa negatív a počas krátkeho pobytu vo svojej domovine sa nemá v pláne opíjať. Z tohto pohľadu je mentalita ľudí podľa Dávida iná aj v Amerike. V Los Angeles, kde sa presťahoval, nie je možné, aby ľudia rozprávali o tom, ako sa s kamarátmi opíjajú v baroch. ,,V Amerike ľudia vôbec nepijú tak ako na Slovensku. V LA nie je vôbec taká mentalita. Tu ľudia hovoria svoje opilecké zážitky, napríklad ako sa prebrali na ulici a keď takéto veci rozprávaš v Amerike, pozerajú na teba a rozprávajú, že už máš byť na liečení.“
-
Irán je krajina mnohých predsudkov. Mnohí ju považujú za nebezpečnú a kontroverznú destináciu. Ako sa na túto krajinu pozerá Tomáš Kubuš, cestovateľ a bloger, ktorý túto krajinu spoznáva už od roku 2008? Irán považuje pre turistu za jednu z najbezpečnejších krajín sveta. „Irán má aj dodnes povesť zlej krajiny. Veľa vecí sa tam stalo v 20. storočí a veľa vecí, s ktorými západ nesúhlasil, si Irán spravil po svojom. Stále je to zlá krajina z hľadiska obrazu, ale realita na mieste je totálne iná.“ Tomáša táto krajina očarila natoľko, že sa do nej opakovane vracia už 13 rokov. „Irán v roku 2008 a v roku 2019 nie je tá istá krajina. Otvorenosť a liberálnejšia vízia Iránu je teraz viac citeľná. Tlak na zmenu tam je.“ V rozhovore sa dozvieš, aké zaujímavé príbehy sa mu stali s miestnymi ľuďmi, ako sa dá dostať k alkoholu, aj keď je tam zakázaný alebo prečo treba na bazároch zjednávať. Veľkou témou rozhovoru boli aj ženské práva. No a ako to je s oblečením, vzdelaním či šoférovaním žien v Iráne? „V Iráne ženy šoférujú autá, sú taxikárky, majú aj vlastnú ženskú taxi službu, keď žena nechce ísť s mužom.“ Iránci sú podľa Tomáša veľmi pohostinní a priateľskí k turistom. Sú veľmi hrdý národ, ak ich niekto nazve Arabmi, tak sa urazia. „Najhoršie, čo môže človek spraviť, je prísť do Iránu a povedať: je to tu pekné, ja milujem arabské krajiny. Nastane obrovské ticho. Iránci sú Peržania. Ty si Arab, to je pre nich nadávka.“ To všetko a omnoho viac sa dozvieš v najnovšej epizóde zmUPované so Simou.
-
Tomáš Hafner je bývalý profesionálny snowboardista, medzi mnohými ľuďmi známy aj ako moderný spevák. Ako sa dostal od snowboardovania až k hudbe sa dozvieš v najnovšej epizóde zmUPované. Popri snowboardingu je aj vášnivý skateboardista a surfer. V rozhovore nám prezradil, ako sa stretol so žralokom, ktoré krajiny vďaka športu navštívil a kde zažil najdlhšiu vlnu. „Keď som sa postavil na skate, tak som hneď vedel, že jedného dňa chcem surfovať.“ Základom skateboardingu aj snowboardingu je práve surfing. Tomáš tvrdí, že skateboarding pochádza z Californie. „Celé to začali surferi, pretože keď neboli vlny, tak si vymysleli skateboard a surfovali na uliciach.“ Počas kariéry sa mnohokrát zranil, zažil tiež život ohrozujúce situácie. Môže sa pochváliť tým, že prežil lavínu alebo žraloka. Vysvetlil nám, ako sa v takýchto situáciách treba správať a čo si so sebou vždy berie na hory. „Umenie je ten šport vedieť, ale je to viac drina ako umenie,“ tvrdí Tomáš. Začať s týmito športami je však podľa neho jednoduché. „Stačí si kúpiť dosku, nájsť nejaký systém a začať milovať ten šport.“
Tento podcast ti prináša Zlatý Bažant 0,0%
-
Dnešnou hosťkou je Katarina Van Derham, známa Slovenka žijúca v Amerike. Momentálne žije v Los Angeles, kde aj vedie svoju firmu. Prenajíma svoj dom, ktorý si zariadila v štýle 18. storočia. Do Ameriky sa presťahovala v 90. rokoch. Nechcela viesť nudný život, tak išla za dobrodružstvom a vzrušením. Empatickí ľudia sú podľa nej v Amerike vítaní, na Slovensku mala pocit, že je empatia braná ako slabosť. ,,Mám rada európsku architektúru, a tým že tu v LA nie je, tak mi to trošku chýba. Ja milujem hrady a zámky, ja milujem Popolušku, ja milujem tie naše slovenské kultúrne veci. Takže ja som začala tento dom zariaďovať v štýle 18. storočia.” Tvrdí, že je to dobrý biznis, ani pandémia ju veľmi neovplyvnila, stále mala dostatok zákaziek. ,,Doslova ja sedím pri bazéne a zarábam peniaze. Jediné čo musím mať, je uprataný dom.” Amerika je podľa nej o peniazoch. Prezradila, ako to funguje so zdravotným poistením, a prečo radšej platí penále ako samotné poistenie.
-
Lenka Antalová a Vladko Kurajda stoja za projektom Benzinicampers, ktorý spočíva v prerábaní väčších áut na „vany“, určené na prespávanie a cestovanie. Svoj projekt rozbehli v Nórsku, kde existuje právo každého človeka slobodne spoznávať krásy svojej krajiny, neexistujú tu vyhradené národné parky, chránené oblasti a ľudia presne vedia, ako sa k prírode majú správať. V rozhovore nám prezradili, prečo Nóri patria každoročne k najšťastnejším ľuďom sveta, čo sa tam dá robiť, kedy tam treba ísť a čo vidieť. „Cesty sú dobré, je tu najdlhší tunel na svete a áno človek často obchádza fjordy, lebo tunely nie sú úplne všade, ale je ich tu strašne veľa. Sú tu neskutočné mosty, Slovensku sa o tom môže iba snívať. Nórsko v tomto môže byť obrovský vzor, čo sa týka ciest,“ hovorí Lenka. Auto prerobili podľa návodu z YouTube. Vladko predtým nemal žiadne zručnosti a všetko sa naučil z videí. ,,Môj budget bol na začiatku 2 500 eur na auto a ďalších 2500 eur na prerábku. Mám dve školy a v tých som sa veľmi málo naučil. Pozrieš si YouTube a tam máš plno učiteľov,“ prezradil v rozhovore. Výlet do Nórska nie je vôbec lacná záležitosť. Lenka a Vladko svojím projektom prinášajú spôsob ako sa tam dá cestovať za menej peňazí, ale stále pohodlne a s obrovským zážitkom. Viac o ich spoločnom projekte sa dozvieš v najnovšom dieli zmUPované.
Tento podcast vznikol v spolupráci s Kooperativa.
-
Hosťom rozhovoru je česká herečka Tereza Těžká známa s dokumentárneho filmu o sexuálnych predátoroch V sieti. Tereza momentálne žije v troch vzťahoch – s manželom, priateľom a priateľkou, ktorá je zároveň aj priateľkou jej manžela. Takéto spolužitie označuje ako triádu, kedy majú každý vzťah zvlášť. V praxi to teda znamená, že Terezka má vzťah s manželom, priateľkou Annou, s ktorou má samostatný vzťah aj manžel, a do tretice tvoria ešte vzťah spoločný. Traja ľudia tak vytvárajú štyri rôzne vzťahy. „Polyamoria je životný štýl, keď sa ľudia rozhodnú, že nechcú žiť iba v jednom vzťahu, ale otvoria sa ďalším. Je to forma nemonogamného vzťahu, keď človek má niekoľko romantických vzťahov naraz. Má to ale určité pravidlá, ktorými sa odlišuje od klasickej nevery.“ Tereza vysvetľuje, že medzi takéto znaky patrí napríklad základné pravidlo, že všetci zúčastnení o tom musia vedieť a musia do takéhoto vzťahu vstúpiť dobrovoľne. V poslednom bode zdôrazňuje, že človek by mal byť z takého niečoho nadšený a malo by mu to robiť radosť. V žiadnom prípade nesmie ísť o to, že jeden partner bude druhému ďalší vzťah „iba tolerovať.“ Všetci ľudia, ktorí sa nachádzajú v takomto vzťahu by sa tiež mali označovať ako polyamorní a mať viacero partnerov. „Takýchto vzťahov je u nás veľa, iba sa o tom nehovorí. Keď som sa rozhodla, že s polyamoriou vyjdem von a budem o nej hovoriť, tak som vedela do čoho vstupujem a tiež, že to nebude ľahké. Spôsobilo to však, že veľa ľudí o tom začalo tiež hovoriť alebo sa aspoň priznali svojej rodine.“ To všetko a ešte viac sa dozvieš v podcaste o kultúre, cestovaní a tabu témach ZmUPované.
-
Hosťom rozhovoru je Bohdan Ulasin, ktorý takmer celú latinskú Ameriku precestoval. Sám seba označuje za hispanistu, cestovateľa a sprievodcu. Za posledných 20 rokov sa Panama výrazne zmenila, panoráma hlavného mesta pripomína Dubaj či Hongkong: „Panama je New Yorkom strednej Ameriky. Hovoríme o takzvanej manhattenizácii.“ Z päťdesiatich najvyšších budov celej latinskej Ameriky dvadsaťtri nájdete práve v Paname. "Okrem toho ide o miesto, ktoré tvorí strategický dopravný a obchodný uzol v celosvetovom meradle. Len prednedávnom v Suezskom prieplave uviazla loď, je možné, že sa také niečo stane aj v Paname? „Panama je výrazne bezpečnejšia ako Suez, navyše je aj kratšia. Loď sa v Suezskom prieplave zasekla na nechránenom pobreží, akurát, keď tam bola púštna búrka, ktorá v Paname nehrozí,“ Bohdan dodáva, že pri plavbe cez panamský prieplav musí mať loď na palube aj panamského lodivoda, ktorý má mnoho skúseností, zatiaľ čo cez Suezský sa človek môže pustiť sám.
-
Simona Mačorová je sexuálna a vzťahová koučka, sama hovorí, že veľa času trávila pri víne konverzáciami o vzťahoch a sexe, a práve tie ju inšpirovali k profesii, ktorou sa zaoberá dnes. Simona si prešla certifikačným procesom EMCC, má za sebou vzťahový a sex-koučingový tréning, a tiež akreditovaný program lektorstva sexuálnej výchovy. So závislosťou na porne sa na ňu ľudia obracajú často. Na otázku, ako na človeka pôsobí pozeranie porna, Simona Mačorová podotýka, že filmy pre dospelých sú stále len filmy. Rovnako sa v nich prezentujú aj nereálne, často upravené situácie a je dôležité si to uvedomovať. V momente, kedy človek začne napodobňovať scény z porna, alebo začne porno akokoľvek inak ovplyvňovať jeho intímny život, nastáva problém: „Vtedy sa porno dostáva do nášho podvedomia, do nášho nervového systému.“ Dodáva, že v tomto bode je potrebné filmy pre dospelých obmedziť, alebo úplne vylúčiť. Viac o tejto tabu téme ti prináša relácia ZmUPované.
-
Hosťom rozhovoru je cestovateľ Tomáš Hromjak. Rozhovor absolvoval z juhoamerického Peru. My sme sa ale v podcaste zmUPované rozprávali o jeho pobyte v malom ostrovnom štáte Tonga. Nachádza sa v Oceánii, na polceste medzi Novým Zélandom a Havajským súostrovím. Vycestoval tam na 2 týždne, ale presne v tom momente sa rozbehla celosvetová pandémia koronavírusu, a tak Tomáš ostal na ostrove žiť 8 mesiacov. Krajina je to poriadne zvláštna a slovné spojenie exotická kultúra ju dokonalo vystihuje. Pláže a Tichý oceán tvoria dokonalú kombináciu a mnohí z nás si takýto život predstavujú ako pobyt v raji. Obyvatelia Tongy sa volajú Tonžania a kultúrne sú na kilometre vzdialení od toho, na čo sme zvyknutí v Európe. Ako príklad uvedieme pohľad na ženu a na jej vizáž. V Tonge je plný pupok a veľké brucho považované za ideál krásy a žena by ho mala mať väčšie ako prsia. Úzky pás ti je iba na hanbu. Podobne zvláštne praktiky prevažujú aj v gastre. Zatiaľ čo v Európe patria psy k najobľúbenejším domácim miláčikom, v tejto tichomorskej krajine ich ľudia bežne jedia. Kontroverzný jedálniček dopĺňajú ďalšími nezdravými jedlami. Aj preto sa Tonga stala druhým najobéznejším národom na svete. Domáci sami seba dokonca nazývajú veľrybami. Nám nepochopiteľný prístup tu majú aj pri výchove detí či nakladaní s odpadom. Plastové fľašky žiaľ v koši nekončia. Čo všetko tam Tomáš Hromjak zažil a ako sa mu v Tonžskom kráľovstve žilo dlhé mesiace? To všetko ti prináša podcast o kultúre a cestovaní ZmUPované.
-
S hosťom Jakubom Šankom sme sa otvorene rozprávali o jeho skúsenostiach ako homosexuála na Slovensku a v Argentíne. Práve v tejto juhoamerickej krajine žije spoločne so svojim manželom. Rozdiely vo vnímaní partnerstiev ľudí s rovnakou orientáciou sú to podľa Jakuba značné. V Argentíne je manželstvo zväzok partnerov a nie je definované výhradne na muža a ženu. To sa podľa Jakuba učia už aj deti v škôlke. Podobne pristupujú aj k slobodným matkám a nie je vôbec neobvyklé, že v reklame alebo na billboarde nájdeš geja. Jakub si v Argentíne rozbehol biznis v gastro segmente a vedie vlastnú reštauráciu. Aké rozdiely vníma pri pohľade na homosexuálnu komunitu u nás a v zahraničí? Ako sa v Argentíne pristupuje k adopcii detí a ako by sme mali na Slovensku zmeniť sexuálnu výchovu? Na Slovensku je tabuizované už len samotné slovo sex. Čo všetko si Jakub zažil a oveľa viac sa dozvieš v podcaste o kultúre, cestovaní a tabu témach ZmUPované.
-
Hosťom rozhovoru je profesionálny cestovateľ, bloger a dobrodruh Martin Navrátil. Precestoval už 182 krajín sveta. Pandémiu koronavírusu začal v Kambodži a neskôr sa vrátil na Slovensko. Nariadenia s rešpektom dodržuje a na pracovnú cestu sa vybral aj túto jar. Jeho kroky smerovali do africkej krajiny Čad. Čo ti ponúka krajina, ktorá sa nachádza na hranici púštnej a subtropickej Afriky? Martin hovorí, že veľmi obľubuje Saharu a práve na jej centrálnu časť sa chcel pozrieť. Doslova kúzelným miestom je oblasť Ennedi, ktorá v sebe spája krásu všetkých juhozápadných národných parkov v USA. Africký štát Čad mu doslova učaroval. Ako sa funguje v oblasti, kde nie je žiadna civilizácia? Martin prízvukuje, že v takýchto prípadoch musíte cestovať 2 autami. Ak by sa jedno pokazilo, stále musíte mať istotu, aby ste späť do civilizácie prešili 500 kilometrov. Na GPS navigáciu môžeš zabudnúť. Vodič tu podľa piesočnej duny vie, kedy a kam má odbočiť. Ako vyzerá bežný život domácich v 7. najchudobnejšej krajine sveta? Neexistuje tu vodovod, elektrika či obchod s potravinami. Dávať im peniaze len tak nie je správne a Martin domácich vždy podporil lokálnych obyvateľov nákupom tovaru. Napríklad kozu si tam kúpiš za 10 dolárov. Snažia sa domáci dostať z týchto nehostinných podmienok? Aké protipandemické opatrenia táto krajina dodržiava? Aké konšpiračné teórie plevládajú v Čade? Znamená chudobná krajina automaticky to, že je tu cestovanie lacné? To všetko sa dozvieš v podcaste o kultúre, cestovaní a exotických témach ZmUPované.
-
Hosťom podcastu je cestovateľ a fotograf Tomáš Hromjak. Keď začala pandémia, už pol roka bol na svojej ceste okolo sveta. Keď sa uzavreli hranice, akurát sa nachádzal na ostrove Tonka v Polynézii. Letenky mal zabookované ešte pred cestou a veľa leteniek vymenil za body za nalietané míle. Kvôli situácií ostal v Polynézii tam strávil 8 mesiacov. Aktuálne sa nachádza na pobreží v Peru. Tam cestoval cez USA, Mexiko či Ekvádor. Aká je v týchto juhoamerických krajinách situácia s koronou a ako pristupujú k vakcinácii? Antivaxeri tam takmer nie sú a ostatní o takýchto ľuďoch hovoria, že jednoducho nemajú čo robiť. Tomáš Hromjak ti porozpráva o svojej skúsenosti z Peru. Prezradil viac o Ayahuasce, teda o liane nazývanej tiež liana mŕtvych. Pred odvarom z tejto rastliny majú domáci rešpekt, pretože niekoľko turistov po požití zomrelo. Tomáš navštívil aj Medellín, kde žil najznámejší drogový barón Pablo Escobar. Domácim sa nepáči, že z toho kriminálnika sa stala turistická atrakcia. Veľa z nich si kvôli nemu vytrpelo svoje. Prečo v Peru rozdávali kyslíkové bomby na námestí a ako chutí steak z lamy? To všetko a oveľa viac ti prináša kultúrny a travel podcast ZmUPované.
-
Hosťkou rozhovoru je rodená Slovenka a jedna z najlepších tatériek sveta, Ivana Beláková. Je to jediná žena tatérka na svete, ktorej tetovanie uznali umeleckí kritici známeho Múzea súčasného umenia v Ríme za súčasné výtvarné umenie. Medzi jej klientov patria Chris Brown či Rita Ora a ďalšie svetové celebrity. Ivana hovorí, že niektoré celebrity prestala tetovať, aby si chránila mentálne zdravie. Ivana vraví, že v USA predsudky voči tetovaniu nie sú, kreatívne umenie na koži tu nosia právnici aj doktori. Jej cenník začína na 5 000 dolároch a cena za celú prácu ide bežne aj cez 50-tisíc. V čom spočíva umenie tetovania a kto zvláda bolesť lepšie, muži alebo ženy? To všetko a oveľa viac ti prináša podcast ZmUPované. Inšpiruj sa!
- Показать больше