Эпизоды

  • 100 čísel a brzy 4 roky, kdy každý druhý víkend strávím celý den psaním Zpráv z lesa. Co bylo na začátku? Chuť odejít ze sociálních sítí, ale zároveň strach, že ztratím kontakt se svým “networkem”.

    Vážím si v dnešní hektické době každého přečtení Zpráv z lesa a každý váš e-mail mi udělá velkou radost.

    Co dál? Zkusíme si ty toxické sociální sítě nahradit. Vytvořil jsem pro nás všechny komunitu na Discordu, dnes asi nejpopulárnější platformě pro komunikaci. Pro boomery - je to něco jako skupinový Skype nebo staré dobré IRC. Mladí vám to kdyžtak ukážou! :-)

    Beru to jako experiment. Pokud na Discordu jste aktivní, připojte se, uděláme si tam vlastní prostor pro pokec a sdílení toho, co se do newsletteru nevejde.

    Těším se na vás! Tak a teď už na novinky z lesů, technologií i businessu…

    OpenAI má za sebou největší investiční kolo v historii - nejen své, jde o největší investiční kolo vůbec. Získala dalších 6,5 miliardy dolarů a hodnota firmy se tak vyšplhala na 157 miliard dolarů. Z neziskovky se stala ziskovka, která měsíčně utratí 300 milionů. Je to bublina nebo skutečně další průmyslová revoluce? Sam si myslí samozřejmě to druhé a určitě nebude sám. Zároveň OpenAI uvedla nový model, který umí mnohem lépe nad problémem uvažovat. Prostě teď nezačne hned chrlit odpověď, ale nejdřív se nad vším (stejně jako člověk) zkusí zamyslet.

    Co víme určitě je, že AI žere hodně energie. Technologické firmy začínají mít velké problémy se svými sliby ohledně uhlíkové neutrality (Google i Microsoft posouvají své sliby o mnoho let). Velké jazykové modely prostě žerou energii. Microsoft se chystá dokonce koupit vlastní (!) jadernou elektrárnu na neslavně známém Three Miles Islandu (ano, ta po havárii) a znovu ji obnovit. Prostě to teď vypadá, že kdo nebude mít vlastní AI, nebude. A kdo chce mít vlastní AI, potřebuje k tomu spoustu elektrické energie. Jakože fakt spoustu. Postavíme technologie, zajistíme energii a pak už jen předáme otěže - umělá inteligence je totiž ve většině aktivit lepší, než současní šéfové firem. Podle některých totiž lidstvo dosáhlo svého intelektuálního a fyzického vrcholu a už nás čeká jen pád do hlubin. To tedy tentokrát nezačínáme moc pozitivně, co?

    Nezoufejme, na světě je nový výzkum, který zjistil, že život po životě nejspíš opravdu existuje. Některé buňky se totiž umí ze zemřelého těla “oddělit” a dále žít v podobě jakéhosi “biobota”. Celý život nadáváme na různé boty a nakonec se jimi staneme.

    Tak teď něco praktického. Máte doma bezpečnostní kamery? Vykašlete se na bezpečnost, momentálně se díky bezpečnostním kamerám hledají duchové!

    Nebo tohle: Taky stále odkládáte na židle oblečení? A taky z té židle pořád padá a končí na zemi? Mám pro vás řešení!

    Pojďme se trochu zasmát do zvířecí říše. Výběr nejlepších wildlife fotografií, nejzajímavější fotografie ptáků a nejvtipnější obrázky zvířat. Enjoy.

    Další aplikací, která změní váš život (jakože vůbec) je Birthday Weather. Ano, zadáte do ní, kdy a kde jste se narodili a řekne vám, jaké bylo počasí. Asi nejzbytečnější odkaz tohoto čísla newsletteru.

    Nebo si od NASA nechte složit své jméno ze satelitních snímků. Jak vidno, i v NASA se nudí…

    Máte problém s podélným parkováním? Než to vaše auto bude umět samo, mrkněte na video, lépe vám to nikdo nevysvětlí.

    Sníte o tom pořídit si jednou starší loď? A bojíte se toho? Tak se mrkněte, jaké je to koupit si starší loď a žít v ní - za polárním kruhem. Pak vám bude připadat pořízení starší plachetnice kotvící v Chorvatsku jako naprostá trivka.

    Už vás nebaví velké hotelové resorty? Zkuste osm nejzajímavějších tiny hotelů na světě nebo seznam velkých opuštěných budov.

    Málo dobrodružné? Tak se inspirujte, jaké je to vyrazit do kanadské divočiny bez jídla a zkusit prostě přežít…

    Co zrovna čtu: Na OdpisCo poslouchám: Skvělý rozhovor s RastymNa co koukám: Nová řada Tulsa KingAppka, co mi cvrnkla do nosu: Takové malé ERPčko pro freelancery - Midday

    Každoroční Doubická fiesta a 12 balónů (na obrázku jen pár) ve vzduchu…

    Díky za přízeň a mějte se fajn!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Auta, stále řešíme auta. Na benzín? Na naftu? Elektro? Mnohem zajímavější změna celého trhu ale probíhá úplně někde jinde. Samoříditelné taxíky Waymo (patřící Googlu) mají našoférováno přes 35 milionů kilometrů, jezdí po několika velkých městech v USA a týdně provedou již přes 100.000 jízd. Naprosto samostatně, uvnitř mimo zákazníka na zadním sedadle nikdo nesedí. Staly se velkou turistickou atrakcí v San Franciscu, ale co je důležitější - data ukazují, že jezdí mnohem bezpečněji, než lidé. Na kontě mají o 84 % méně vážnějších nehod, než lidské automobily. Navíc, v podstatě u všech vážných nehod, byl viníkem jiný (lidský) účastník provozu. Můžeme se tedy v Evropě hádat, jestli se mají spalovací motory vyrábět ještě 5 nebo 50 let, v celé bitvě ale vidíme už jen koncová světla vlaku, co nám ujíždí. Bohužel.

    Když už jsme u těch aut - možná jste zaregistrovali, že si Ford nechal patentovat technologii, která vás v autě bude poslouchat. Proč nás mají auta špehovat? Protože chtějí vědět, o čem mluvíme, aby nám mohla zobrazit odpovídající reklamu. Přišlo vám někdy, že se s kamarádem bavíte o novém notebooku a odpoledne na vás najednou vyskočila reklama na notebook, jakoby vás někdo poslouchal? Většinou se jedná o souhru náhod, kdy si ani neuvědomujete, že na něco na internetu kliknete, hledáte a puzzle se pak ve správný čas spojí a zobrazí vám, co chcete. Nicméně se teď objevila firma (prý partner Facebooku), která nabízí data z odposlechu vašeho mobilu. Příliš bych se ale nestresoval, Google a sociální sítě už o vás stejně všechno vědí.

    Luxus už u mladých přestává být in. Trendy je být udržitelný. Jsou za tím zase aplikace. Jak se hýbete, jak spíte, co jíte, jak cestujete, zaznamenávat si všechno a pochopit tak, jak se dá žít lépe. Tady máte přehled některých udržitelných módních značek.

    Jaká je podle vědců nejzdravější zelenina? Řeřicha!

    Zemědělství je nové IT! Farmáři si staví autonomní traktory a drony. Konečně bude tenhle obor zase sexy.

    Důkazem, že v Kanadě je stále ještě spousta neprobádané divočiny, je příběh Joela. Hledal si na Google mapách místo pro kempování a narazil na neobjevený kráter po asteroidu.

    Když už jsme u toho kempování, co třeba pořádný trek v Himalájích? Nebo 100 kilometrů Kyrgyzstánem? Nebo raději Krušné hory?

    Chtěli byste vidět atom? Zde jsou asi nejkvalitnější fotografie, které zatím máme.

    A chcete vidět, jak to vypadá hluboko v moři? Jakože fakt hluboko?

    Podařilo se nám zachytit radiosignál z vesmíru. Ale je to tam za mimozemšťany trochu z ruky. Signál k nám putoval 8 miliard let.

    Za technologickými inovacemi vždy hledej - ano, porno. Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.

    Mimochodem, když už jsme u té nahoty - na ČT se chystá nový zajímavý seriál o fenoménu Onlyfans.

    Opuštěných vesnic je plná Itálie. V dnešní době už tam není práce a mladí se tak stěhují do měst. Skvělý příklad, co se dá s opuštěnou vesnicí udělat, mají na Sardinii. Vzniklo tam vzdělávací centrum, kde se učí dělat dobré těstoviny a zachovávat další tradice. Well done!

    Čína má svůj AI generátor videí. A funguje velice slušně. Dokonce si můžete zdarma zkusit něco vygenerovat. Stačí si prompt přeložit do čínštiny. Adobe se snaží se svým Firefly také tento vlak chytit.

    Nejdříve data, potom krypto, dneska AI. Datová a výpočetní centra rostou jako houby po dešti a s nimi i spotřeba energie. Podle posledních zjištění se ukazuje, že emise datových center velkých technologických hráčů jsou podstatně vyšší, než se uvádí.

    Na závěr mám pro vás 135 komplimentů pro vaši partnerku či partnera. Sice je to jako z bulvárního časopisu na sobotu, ale pochval není nikdy dost!

    U nás v Českém Švýcarsku už se pomalu připravujeme na podzim…

    Mějte se fajn a zase za dva týdny, bude 100. číslo!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Пропущенные эпизоды?

    Нажмите здесь, чтобы обновить ленту.

  • Dnes končí letní paralympijské hry v Paříži. Hendikepovaní sportovci získávají samozřejmě podstatně méně mediální pozornosti, ale můj obdiv mají snad ještě větší, než zdraví borci a borkyně. Mrkněte na výběr fotek od BBC.

    Děti jsou zpátky ve školách a rodiče zase budou řešit “screen time”. Půl hodiny denně?

    Hodinu? Dvě? Nekonečná cesta, jak najít rovnováhu. Zakazovat dětem mobil je cesta do pekla, trávit na něm 3+ hodiny denně také. To za nás nic takového nebylo, běhali jsme venku a všechno to bylo mnohem lepší! Jenže čím více o vlivu mobilních telefonů na děti zjišťujeme, tím méně toho víme :-). Prvně se lidstvo zabývalo negativním vlivem častého užívání technologií už u knih. Pak bylo škodlivé sledování rádia, pak televize, internetu a dneska mobilních obrazovek. Já se poslední roky s dětmi zabývám hlavně tím, CO na displejích dělají. Hry a sociální sítě mají stopku, vzdělávání a chytré hry zelenou. Asi o tom napíšu příště nějaké delší povídání, chcete?

    Úsměvný je pak nový výzkum, který ukazuje, že výchova dětí může škodit mentálnímu zdraví rodičů. To souhlasím, zvlášť v pubertě!

    A ještě jednou mládí. Máte problém s tím, že vám neberou telefon? Tak si to neberte osobně. 70 % mladých ve věku 18-34 let totiž preferuje psaní zpráv před telefonováním. 34 % z nich dokonce nikdy nezvedlo telefonní hovor. U mladších jsou čísla ještě zajímavější. Naopak boom postupně zažívají hlasové zprávy. Pamatujete na to, když jste se někomu dovolali do hlasové schránky a sežralo vám to kredit?

    No dobrá, to se postupně dostáváme do pokročilejších let. Přemýšlíte, kam na důchod? Tady je zamyšlení nad tím, jaké země jsou pro náš důchod ty nejlepší. Našel jsem moc zajímavou stránku, která vám řekne, o kolik déle budete žít, když se přestěhujete třeba do Řecka. Nebo kamkoliv jinam na světě. A spoustu dalších zajímavých informací. Když už vám děti neberou mobil, pohrabte se v tom, jak může vypadat vaše stáří!

    Má oblíbená společnost 1x (nainvestovalo do ní i OpenAI) uvedla humanoidního robota pro domácnosti. Vaření, žehlení, uklízení - opravdová revoluce je brzy tady!

    Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak moc malé jsou ve skutečnosti procesory třeba ve vašem mobilu? Co všechno se dnes díky technologiím do čipu vejde? Na Twitteru koluje moc pěkné video. Ano, ta čárka přes procesor je lidský vlas a pak…

    Fotografování na film je znovu v módě. Co je na analogové fotce to nejlepší? Že můžete fotit téměř čímkoliv. Třeba si postavit fotoaparát z Lega (držme palce, ať tento set oficiálně vznikne) nebo si upéct kameru z perníku (díky za tip, Honzo).

    Máme za sebou nejteplejší léto v historii měření, o parník. A je jasné, že naše okolí se bude měnit rychleji, než jsme si představovali. Dobré vyhlídky u nás nemají třeba smrkové lesy. Naopak dub se jeví jako nejlepší strom pro budoucnost. Jenže je otázka, kdo s tím bude alespoň zvířatům pomáhat - mladým se totiž do myslivosti nechce. No, ruku na srdce - komunita myslivců nemá moc dobré jméno.

    A co takhle týden se toulat pěšky Skotskem?

    Až nám všechna ta příroda kolem zmizí, můžete si stáhnout appku Earth.fm a poslouchat zvuky přírody z celého světa.

    V Portlandu postavili nový letištní terminál, ve kterém roste… les! Moc pěkné.

    A pozor - odvěký problém manželského soužití má appku! Je tohle ještě zelená nebo už modrá? Je tyrkysová zelená nebo modrá? Udělejte si doma test a zjistěte, jak kdo z vás barvy vnímá, protože každý to máme prostě jinak.

    “Zavři okno, svítíme, přiletí komáři!” Jenže vůbec. Komáři vyhledávají oběti primárně podle pachu a tepla (to není nic nového). Nyní vědci přišli s pár doporučeními, jak se vyhnout poštípání - třeba volné oblečení.

    Venku je nový Remarkable a umí barvy. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, lepší zařízení asi neexistuje. Zajímavý je i tenhle mobilní telefon s e-ink displejem nebo rovnou Barbie telefon - samozřejmě bez internetu, aby se Barbie nemohla dostat do lidského světa…

    Nejteplejší léto v historii nemáme jen u nás, ale prožívá ho i Středozem a mění se tak dávné legendy…

    Našel jsem nám v Chorvatsku nové bydlení. Pohoda, klid, ostrov o rozloze jednoho kilometru čtverečního. Co víc si přát! A víte, co? Žena tam nechce!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • O čem to dnes bude?

    Medvěd do každé třídy, přívěšek místo kamaráda, smutno v práci, hloupé telefony, trend nespotřeby, dřevorubkyně, Kopernikův ztracený kompas, AI co vám zrenovuje kuchyň či prozkoumá znaménka, hory a spousta dalšího...

    Tak jdeme na to. Nově v popisku podcastu najdete na jedné hromadě všechny důležité odkazy, o kterých se v newsletteru zmiňuji.

    Medvěd ve tříděhttps://youtu.be/ZvGy72hSi6s?si=5scS0CJoelJKQdua

    Přívěšek Friendhttps://www.friend.com

    Epidemie osamocení v prácihttps://cc.cz/jedna-prace-ale-dva-lide-firmy-resi-epidemii-osamoceni-a-recept-nabizi-treba-sef-airbnb/

    Podspotřebahttps://cc.cz/podspotreba-jako-novy-smer-mlade-lidi-uz-nebavi-konzum-a-zacinaji-menit-sve-nakupni-navyky/

    Lofonehttps://lo-fone.com

    Greenfieldhttps://www.ekonews.cz/nema-dum-ani-kreditku-a-ji-co-najde-zavazal-jsem-se-vydelavat-velmi-malo-penez-rika-aktivista/

    Od 18 let pracuje v lesehttps://www.youtube.com/watch?v=U5d7gtB3NPo

    Kopernikův ztracený kompashttps://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-13717687/Copernicus-lost-compass-500-years.html

    Stopy dinosaurahttps://x.com/bbcsciencenews/status/1824564206282186915?s=46

    Kokain na plážihttps://nypost.com/2024/08/05/us-news/hurricane-debby-blows-1-million-worth-of-cocaine-onto-florida-beach/

    Brýle pro neslyšícíhttps://x.com/burkov/status/1822360074792112193

    Brýle pro nevidoméhttps://therecursive.com/lumen-secures-e4m-funding-launches-new-round-on-seedblink-to-revolutionize-mobility-for-the-blind/

    Identifikace znaménekhttps://medgic.co/en

    Renovace s AIhttps://renovateai.app

    Řeč zvířathttps://www.vox.com/videos/364124/ai-talk-communicate-animals-machine-learning?utm_campaign=mb&utm_medium=newsletter&utm_source=morning_brew

    Život na konci světahttps://www.youtube.com/watch?v=oTfKBPXj1LA

    Dopad AI na lidstvohttps://mitsloan.mit.edu/ideas-made-to-matter/impact-generative-ai-a-general-purpose-technology

    Nový supersonický pohon pro letadlahttps://www.dmarge.com/china-hypersonic-engine

    Raw-dogginghttps://www.bbc.com/news/articles/c5y83kj3wg2o

    Desolation Peakhttps://www.youtube.com/watch?v=g-uf8OzGOA0



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Zprávy z lesa #96Odkazy zmíněné v podcastu:

    Playlist olympijských sportovců

    https://open.spotify.com/playlist/2wc7nHlMr3nzBFRIdTkFtz

    Polární medvěd

    https://nypost.com/2024/07/28/us-news/diving-polar-bear-spreading-the-olympic-spirit-perfect-form/

    Zahrádkářský robot

    https://farm.bot

    Nový Figure

    https://www.youtube.com/watch?v=0SRVJaOg9Co

    Nadějné robotické startupy:

    https://pal-robotics.comhttps://www.devanthro.comhttps://www.co.bothttps://www.mimicrobotics.comhttps://agilityrobotics.comhttps://www.shadowrobot.comhttps://sanctuary.aihttps://www.1x.techhttps://www.figure.ai/https://www.tesla.com/AIhttps://www.robotlab.com/hospitality-robots

    Jeden post na Instagram, jedna rozsvícená žárovka

    https://www.theatlantic.com/technology/archive/2024/07/how-much-data-ai-use/678908/?utm_source=substack&utm_medium=email

    AI a energie

    AI hledá šťávu. Datová centra kvůli ní vysávají energetickou soustavu | Forbes

    Plné kecky

    https://plnykecky.cz

    Život v horách a provoz refugee

    https://www.youtube.com/watch?v=O0PTWu_8SKs

    Orel mořský v Podyjí

    https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-po-30-letech-se-v-podyji-vylihla-mladata-orla-morskeho-hnizdo-maji-na-stare-borovici-40482382

    Analogové fotky:

    Sicílie: https://www.filipmolcan.com/blog/sicily-analog-photography-leica

    Chorvatsko: https://www.filipmolcan.com/blog/croatia-leica-m7-kodak

    Kalifornie: https://www.filipmolcan.com/blog/california-film-photography

    Dokument o pravdě

    https://www.youtube.com/watch?v=Zh3Yz3PiXZw

    AI, co rozhodne o vaší smrti

    https://go.sparkpostmail2.com/f/a/pVMnMWLHVjlsvWvS2bTufQ~~/AAA-fAA~/RgRomC6bP0ROaHR0cHM6Ly93d3cud2lyZWQuY3ovbmV3cy1iZWF0L2FpLW5hc3Ryb2otbWEtcm96aG9kbm91dC1vdGF6a3ktbmEta29uY2kteml2b3RhVwNzcGNCCmarq6m1ZqTzai9SC2ZpcGFAbWUuY29tWAQAAQDQ

    Atlet dostal nabídku z porno průmyslu

    https://www.nbcnewyork.com/paris-2024-summer-olympics/french-pole-vaulter-video-anthony-ammirati-whats-next/5675990/

    Noemova orcha

    https://www.ign.com/articles/scientists-are-hoping-to-safeguard-earths-biodiversity-by-locking-it-away-in-an-ark-on-the-moon

    Grónsko lodí

    https://www.youtube.com/watch?v=2sWSjWjG2ls

    Muzeum Krkonoš

    https://www.muzeumkrkonos.cz



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Zprávy z lesa #95

    Zpěv ptáků, tajná laboratoř Disney, humanoidní roboti, diskety, Everest, požáry v Kanadě a USA, triky našeho mozku, kolem světa ve vlastním letadle, špehující ubytování...

    Každý den ranní rutina jedné osobnostihttps://dailyroutines.typepad.com/daily_routines/

    Dawn Chorus - ptačí zpěv z celého světahttps://explore.dawn-chorus.org/

    Disney Labhttps://youtu.be/9miiL-nb1bY?si=rmm9o0rRGxopWtFg

    Humanoidní roboti v Teslehttps://www.wsj.com/business/autos/elon-musk-says-tesla-to-use-humanoid-robots-next-year-f3d8bebf

    Tesla Optimushttps://www.youtube.com/watch?v=cpraXaw7dyc

    Roboti od 1xhttps://www.youtube.com/watch?v=bzn9O37fRMQ

    Robopes Verohttps://spectrum.ieee.org/robot-dog-vacuum

    Japonsko a disketyhttps://arstechnica.com/gadgets/2024/07/japans-government-finally-exits-90s-ends-floppy-disk-use/

    Dráha v San Franciscu jede na disketáchhttps://arstechnica.com/gadgets/2024/04/5-25-inch-floppy-disks-expected-to-help-run-san-francisco-trains-until-2030/

    Na vrchol Everestu za 4 minutyhttps://x.com/TheFigen_/status/1813255629173366914

    Klip od Ivana Zachariášehttps://www.youtube.com/watch?v=0HjDpPnxcP0

    Airbnb a kameryhttps://edition.cnn.com/2024/07/09/business/airbnb-hidden-camera-invs/

    Memos od slavných šéfů firemhttps://sriramk.com/memos/

    21 triků našeho mozkuhttps://www.youtube.com/watch?v=nYYkRaU0xh8

    Jasper videohttps://www.youtube.com/watch?v=V-AjKh45Rbk

    Audiokniha Sezóna požárůhttps://plus.rozhlas.cz/kdyz-hori-americka-krajina-philip-connors-sezona-pozaru-zapisky-z-pozarni-hlasky-9267113

    České Švýcarsko 2 roky po požáruhttps://www.npcs.cz/i-ve-druhem-roce-po-rozsahlem-pozaru-v-narodnim-parku-ceske-svycarsko-patri-prevence-k-prioritam

    Obletět svět vlastním letadlemhttps://youtu.be/_HoyGwllxMc?si=qHfNRupznXRxw4Jo



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Je tomu pět let, co jsme pořídili druhý domov u moře. Bydlím sice na krásném místě v NP České Švýcarsko ve fajn obci se skvělou komunitou, ale i tak bylo vždycky mým snem občas utéct k moři a tam chvilku žít. Neplést s dovolenkováním. Mít prostě druhý domov.

    Po pěti letech se pokusím sepsat nějaká ta moudra a hlavně zkušenosti. Co mě překvapilo, ať už mile nebo nemile.

    Pořídili jsme apartmán (2kk) na ostrově (spojeným s pevninou mostem) nedaleko Zadaru, 300 metrů od moře, 100 metrů od nejbližší restaurace a malého krámku. Hledali jsme místo, které bude přístupné i pro kolegy z Good Sailors na vozíku, takže jinak nepříliš krásné okolí v chorvatském stylu “co jde, to vybetonujeme” je tu výhodou - vlastně je díky tomu všechno bezbariérové.

    Pořízení

    Apartmán jsme koupili přes česko-slovensko-chorvatskou realitku, čímž odpadlo dost starostí kolem (komunikace, překlady, papíry…). Takže doporučuji, klidně se holkám ozvěte a odvolejte se na mě. Více v prvním článku o pořízení chaty v Chorvatsku.

    Zhodnocení

    Za pět let se cena apartmánu prakticky zdvojnásobila, takže z finančního pohledu to byla více než dobrá investice. Ale trefili jsme dobrý čas, momentálně už mi připadají nemovitosti v Chorvatsku dost drahé (což neznamená, že dále neporostou).

    Místo

    Správné místo je asi tím nejdůležitějším, co vám buď bude přičarovávat úsměv na tváři nebo přidělávat vrásky. A teď nemyslím jen to, jestli máte krásný výhled a čisté moře nebo sjezdovku za domem…

    Auto nebo letadlo?

    Jsem toho názoru, že je vždy lepší mít možnost ke své nemovitosti dojet autem. A nemyslím tím dobrodružnou týdenní cestu přes celý kontinent. Hlavně v případě ostrovů je omezení na letadlo nebo dlouhé cesty trajektem věc, kterou je potřeba promyslet. Vyzkoušeli jsme si to třeba v době Covidu, kdy jsme v Chorvatsku prožili nemalou část všech uzávěr. A to je přesně ta chvíle, kdy jste rádi, že můžete někam vypadnout (pandemie, válka…). Pokud se ale na světě stane něco opravdu zásadního, tak dopadnete jako majitelé nemovitostí třeba na Mallorce, kam se velkou část pandemie prostě nedalo dostat (letadla nelétala, nikdo se na ostrov nepouštěl…). Pokud vás to netrápí a chcete do svého apartmánu v Malaze prostě létat z Prahy na víkend, proč ne. Jen to má prostě nějaká omezení. O dalších nákladech na půjčení auta, elektrokola a dalšího vybavení nemluvím. Kdo nesnáší cestování autem, má to snazší :-).

    Hned u moře!

    Když je člověk na dovolené u moře, tak domečky, kde vám šplouchá moře o zápraží, vypadají jako ultimátní volba. Když sem přijedete v zimě za bouře a vidíte, jak jsou domy v první řadě u moře do půlky patra pod vodou, přejde vás to. Když vidíte, jak majitelé každý rok dělají novou fasádu a vyměňují vše kovové, přejde vás to. Navíc často blízkost moře znamená v létě větší hluk od lidí (né nutně). Tak s rozvahou, protože nejen globální oteplování vám to dá nejspíš brzy sežrat. Trochu vysoko a dál od lidí? Pak ano.

    Přízemí nebo výhledy?

    Z důvodů berzbariérovosti jsme pořizovali apartmán v přízemí. A přiznám se - bylo mi to trochu líto. Mám rád výhledy a apartmány ve vyšších patrech jsou světlejší. Pokud přijedete někam na týden či dva na dovolenou, chcete výhled a pořádně si sluníčka užít. Pokud někde chcete být měsíc, jste rádi, že jste ve stínu a v chládku schovaní pod stromy v přízemí. Až s postupem času člověk pochopí, proč mají řekové, chorvaté a další jížní národy všude zavřená okna a ložnice nejlépe ve sklepě.

    Místo jako výchozí bod

    Počítejte s tím, že si pořizujete místo, kde chcete trávit spoustu času. Pláž u domu vás brzy omrzí, restaurace kolem také a až budete znát celý ostrov zpaměti, je dobré mít možnost vyrazit někam dál. My když dnes jedeme k Jadranu, těšíme se více do hor než k moři. Velebit máme celkem blízko, pár historických městeček a přístavů také. Volte takové místo, kde se ani za pár let nebudete nudit. Malý řecký ostrov zní romanticky, ale opravdu tam budete mít co dělat?

    Kdy tam budeme jezdit?

    Jeďte se na místo podívat v době, kdy tam budete trávit čas. Zvlášť u sezónních destinací jsou rozdíly neuvěřitelné. My jezdíme na ostrov primárně mimo sezónu, kdy je tu půlka restaurací zavřená, lidí minimum a je nám tu dobře. Mimo sezónu tu žije 3000 obyvatel. V plné sezóně až 100 000. A to už je hodně znát. Takže se vám může snadno stát, že si v létě vyberete krásnou vesničku v řeckých horách s tavernami a obchůdky, přijedete tam v říjnu a na ulicích potkáte jen opuštěné kočky a babičku, co si vás jde prohlédnout (stalo se mi na Samosu).

    S tím souvisí také počasí. Uprostřed Kréty se budete nejspíš cítit skvěle v dubnu, ale v červenci budete padat vedrem na hubu. Levný a krásný domek uprostřed švédských jezer vypadá v inzerátu skvěle, ale jak říká jeden můj známý, trefit se do období mezi “f*****g cold” a “f*****g mosquitos” není úplně jednoduché. Já nedávno našel úžasný a levný domek v Norsku, už jsem skoro kupoval, až jsem narazil na diskuzi, kde se místní dohadují, jestli je tam deštivých dní 260 nebo 300 za rok.

    Zapadnete tam?

    Poslední dobou se hodně zamýšlím nad tím, jak nákup nemovitosti ovlivní místní komunitu. Když si koupíte jako bohatý člověk za západu (což prakticky jste, pokud nad tím přemýšlíte) apartmán uprostřed turistické destinace, asi se nic moc nestane. Když si ale začnou lufťáci skupovat domky v nějaké malé rybářské nebo horské vesničce, může se stát, že se genius loci hodně rychle vytratí a oblíbení u místních také nebudete. Kupujme nemovitosti tam, kde to místním více pomůže, než ublíží.

    Zajímají vás levné nemovitosti v zahraničí? Zkuste odebírat newsletter, kam každé dva týdny dávám odkazy a domečky a apartmány, na které při hledání narazím.

    Zdravotní péče

    Zvláště pokud máte děti nebo máte v plánu trávit ve vysněném apartmánu nebo domečku stáří, myslete na zdravotní péči. V nemocnici nechceme skončit nikdo, ale jsou země, kde to může být opravdu peklo. A jsou místa, kde se do nemocnice ani nedostanete. Malý ostrov v Chorvatsku nebo Řecku je veliká romantika, ale jestli dostanete infarkt, prostě končíte. Zase máte jistotu, že nebudete dožívat v LDNce…

    Voda

    Ta je a bude na jihu problém. Je dobré si ověřit, z jakých zdrojů se bere a jaké jsou prognózy do budoucna. Ve Španělsku nebo Řecku můžete koupit krásný a levný dům, kde jsou s vodou velké problémy. Na ostrovech často není vodovod a voda se dováží (nebo chytá dešťová) do podzemních nádrží. Máme to tak i u nás. Pro našince to zní na začátku jako “no-go”, ale není to velký problém.

    Požáry, zemětřesení, politika…

    Krásný dům nedaleko města L’Aquila v Itálii koupíte za pár korun, ale je možné, že vám jednou spadne na hlavu (nebo taky ne!). Stylovou chatu kousek od Yosemite koupíte v Kalifornii za cenu 2+1 v Ústí nad Labem, ale šance, že vám jednoho dne shoří není úplně malá. Pěkný domek uprostřed olivového háje na řeckém ostrově daleko od města zní krásně, dokud vám místní hasiči nevysvětlí, že když jde do tuhého, chrání města a vesnice a osamocené domky mají pochopitelně smůlu. Jestli vám nevadí dívat se z Lesbosu na “vzteklého turka” nebo lodě přivážející migranty, jste vpohodě. Každý máme míru rizika a strachy jiné. Jen je potřeba myslet na to, že né všude je tak bezpečno jako u nás. Nepodceňoval bych ani politickou situaci v cílové zemi. EU a Schengen jsou dobré výchozí body. Nechcete jednou řešit, že vás v zemi nechtějí nebo že se tam nebudete umět ani dostat.

    Žití

    Mít někde druhý domov je hodně jiné, než někam jet na dovolenou. Máte na místě závazky, uděláte si tam nové známé a přátele. Brzy zjistíte, kam si dojít do přístavu pro ryby, za kým pro oliváč, kdo vám opraví střechu… Je to jiné, není to pro každého, ale jedno je jisté - váš život to obohatí. Nemovitost jsem chtěl v zahraničí mít právě kvůli novým zážitkům - vždyť je to vlastně to nejdůležitější.

    Co mi říkali lidé kolem?

    Je to jako obytňák - koupíte to a nebudete využívat

    Pravda i nepravda. Asi hodně individuální. Někdo chce mít svůj druhý domov, někdo chce na každou dovolenou jinam. Pokud vyberete vhodné místo, můžete okolí objevovat do konce života. Ale pokud máte ročně 2 volné týdny, asi to smysl nedává. A oproti obytňáku je tedy šance, že bude hodnota růst…

    Jsou to jen starosti, pořád tam budete něco opravovat

    To se nám tedy absolutně nepotvrdilo. Za 5 let se nám nerozbilo v apartmánu ani na domě nic zásadního. Jednou nám soused vyměnil 2 tašky na střeše. Jednou jsme si vyhodili pojistky takovým způsobem, že musel přijet týpek z elektrárenské společnosti, kterého nám sousedi zavolali. A pak nám přinesli dárkové balení svíček, kdyby se nám to stalo znovu.

    Co když budete mít sousede na pendrek?

    Je dobré mít kolem sebe někoho místního a s ním mít dobré vztahy. Když se něco stane, pomůže vám a to je k nezaplacení, zvlášť, pokud je problém se domluvit. Vždycky, když do Chorvatska jedeme, přivezeme sousedům nějaký drobný dárek (úplatek). Když jednou za čas něco potřebujete, jde to hned líp.

    Stojí to spoustu peněz

    Tady hodně záleží, co si pořídíte. Jestli budete mít vilu s bazénem, ke kterému bude muset každý týden někdo jezdit na údržbu, nebude to zadara. Naše náklady (daně, elektřina, voda, odpad) na provoz apartmánu se pohybují ročně kolem 30 000 Kč. No big deal.

    Pro sebe nebo na pronájem?

    Tady bacha - místní hodně vnímají, o co vám jde. Pokud jste chalupář, který jednou za čas přijede, užije si místo a zase zmizí, jste vítáni. Pokud si vedle souseda, který pronajímá u sebe doma dva apartmány pořídíte domek a dáte ho na Airbnb, bude to vypadat úplně jinak. Nezažil jsem, ale slyšel jsem několik příběhů, jak se tímto způsobem z milých sousedů stane tvrdá konkurence. A pouštět se s místními do boje?

    Jděte do toho

    Naše zkušenost s nemovitostí v Chorvatsku je za pět let čistě pozitivní, bylo to skvělé rozhodnutí, které nám rozšířilo obzory a dětem ukázalo jiný život. Nemovitostí je dnes na trhu spousta a stále existují místa, kde se dají koupit za rozumné ceny. Chorvatsko do nich bohužel už nepatří, ale kdo ví, třeba budou za 5 let ceny zase o 100 % výš. Osobně si myslím, že Chorvatsko má na to stát se takovým “Švýcarskem u moře”.

    Pro každého je vhodného něco jiného. Výběr je - skvělé ceny - Itálie, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Kanáry, Azory, ale i Kanada nebo USA. Pokud nehledáte ve Švýcarsku, dá se něco dostupného najít téměř všude.

    Máte vlastní zkušenosti s druhým domovem v zahraničí? Jsou jiné? Nasdílejte je sem! 🙏



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Léto bude prý cestovatelským peklem - lidé se ve velkém vrhají na cesty do zahraničí a překonáváme před-covidové rekordy. V turistických destinacích nás vyhánějí, nebe je přeplněné letadly (kdy se něco stane?), letiště praskají ve švech a sezónnost pomalu končí. Mám pro vás na léto pár tipů, třeba se něco z toho bude hodit:

    * Na webu Airhelp se můžete podívat na hodnocení leteckých společností a letišť.

    * Tady máte mapku, v jakých částech Evropy je nejpravděpodobnější, že vás okradou. Kupodivu platí, že čím více na východ, tím bezpečněji.

    * Připomínám mých 15 tipů na zajímavá místa v Chorvatsku, která možná neznáte.

    * Fajnové povídání o nádražkách v Česku. Třeba vás to namotivuje je začít objevovat.

    * Jak by to vypadalo, kdyby putovali Frodo se Samem podle Google Maps?

    Co mě tentokrát cvrnklo do nosu ze světa umělé inteligence? Přešel jsem z ChatGPT na Claude. Nový model mi připadá o dost lépe použitelný a navíc umí pracovat s projekty - nahrajete mu vlastní data, nad kterými můžete dále diskutovat a tvořit. Vyzkoušejte.

    Přibývá lidí, kteří se setkávají se svými mrtvými předky. Lákalo by vás popovídat si s babičkou, která už není mezi námi? Nemusíte hned běžet kupovat okultistickou literaturu. I na tohle se využívá AI. A je to velké a kontroverzní téma.

    Teď si představte, že jednou vaše babička opravdu “oživne”. Nesmysl? Japonci totiž přišli na to, jak na roboty nanést skutečnou lidskou kůži. Hned několik startupů se zase věnuje vývoji všeobecného “AI mozku”, který by roboty mohl pohánět. Taky to vidíte? Westworld je blízko!

    Navíc v Silicon Valley hoří boj o to, kdo bude ochoten dát si do svého mozku AI čip. A investoři šílí. Takže Matrix je taky blízko!

    Možná bude přeci jen lepší uklidit se někam mimo civilizaci. Třeba koupit rozpadlý domek v Řecku nebo opuštěnou farmu v Itálii.

    Kam odcházejí žít bohatí? Má smysl je následovat? A jaké počasí bude ve vašem městě v roce 2070?

    Holky, vydržte! Rovnost mezi muži a ženami se blíží! Podle reportu Global Gender Gap ji dosáhneme “už” v roce 2158. Není to překlep.

    Pro uklidnění doporučuji nejlepší fotografie noční oblohy a vůbec vesmíru nebo se naložit do pěkného veterána a cestovat divočinou.

    V podcastu Po HRstech jsem povídal o neurodiverzitě v technologickém světě a o tom, že se některé hendikepy dají přetvořit v superschopnosti. O tomhle našem snažení ještě určitě uslyšíte.

    Nikdy jsem moc nerozuměl tomu, proč lidé jezdí se svými pejsky na výstavy sbírat ocenění (mimo hodnoty rodokmenu). Ale jezdit na výstavy a bojovat o ocenění nejošklivější pes planety?

    Naučili jsme mladé lidi seznamovat se přes aplikace a často to už ani jinak neumí. Proč? Protože je to business jako 🐄. Jak funguje?

    Pozitivnější je vídeňská seznamovací scéna - spustila tinder pro včelaře a zemědělce. Držme palce, tohle seznamování je důležité pro nás všechny.

    Co takhle se trochu zchladit v kanadských horách? Aneb dobrodružství v horách bez 4x4.

    A na závěr česká stopa na legendární konferenci WWDC v Cupertinu. Prý s Petrem Márou vypadáme jako bráchové. Mami?

    Mějte se fajn a díky za čtení i sdílení!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Léto je tady, ještě k tomu prodloužený víkend, takže to tentokrát vezmeme hodně stručně co se rozsahu týká, jinak mi to nebudete číst! Ale nebojte, obsahově žádné úlevy.

    Pokud nemůžete pořád přijít na nějaký zajímavý plán na léto, inspirujte se třeba u tohohle borce, který přišel na pláž, z toho, co tam našel, si postavil přístřešek a půl roku surfoval. Jednoduché a levné!

    Pokud se letos chystáte do Chorvatska, doporučuji se zastavit v úžasné zátoce opuštěných luxusních hotelů Kupari. Tady je pár mých fotek. Proč se tam zastavit zrovna teď? Protože se připravuje projekt, který tohle jedinečné místo promění zpět v luxusní resort.

    Až budete letos v USA prozkoumávat národní parky, nezapomeňte, že tam se s neposlušnými turisty nemažou, jako u nás. Za výlet do uzavřené oblasti v Yellowstonu dostanete například pokutu 35 tisíc korun, týden ve vězení a zákaz vstupu do NP na dva roky. Tak bacha, někdy je lepší tu pěknou fotku oželet…

    Už jste unavení z notifikací na telefonu, sociálních sítí, neustálého přístupu k e-mailu a z toho, jak vám mobil žere čas, který by šel strávit lépe? Venku je nový Lightphone, tak mrkněte.

    Pak už jen stačí naučit se žít pomalu a na meetingy posílat prostě svého digitálního avatara, který si nejen poslechne, co se tam dělo, ale klidně za vás i rozhodne a domluví, co je potřeba. Alespoň tak vidí budoucnost šéf Zoomu.

    Zvířata mají pro nás často “nadpřirozené schopnosti” - poznají, že se blíží zemětřesení, vycítí naše nálady a poznají změny v přírodě mnohem dříve, než my. Představte si, že bychom tyto impulzy uměli využít nebo prostřednictvím zvířat a jejich pohybu po celém světě monitorovat změny, které kvůli vzdálenostem nevidíme. O zajímavé problematice píše český Wired.

    A když už jsme u nadpřirozených zvířat, tak tady Kevin je taky trochu mimo tabulky. Tedy vlastně v tabulkách už je - nejvyšší pes na světě.

    Alternativa k ChatGPT - Claude - už v EU nějaký ten pátek funguje, ale nevěnovala se jí nijak velká pozornost. Teď ale přichází s novou verzí, která v některých metrikách ChatGPT překonává. Vyzkoušejte, třeba vám bude sedět lépe.

    Nebo se pojďte projít. Jakože hodně projít…

    Sezóna jahod je v plném proudu - zde máte 56 receptů, co s nimi. A až budete sbírat pro změnu borůvky, dobře se na ně podívejte a popřemýšlejte, jakou mají vlastně barvu. Ono to s tou modrou totiž není tak jednoduché.

    IKEA hledá hráče, kteří budou pomáhat provozovat její obchod v Robloxu. Nová doba!

    Církev se zase pomalu připravuje na svatořečení prvního youtubera a gamera. Papež František už uznal dva jeho zázraky. Jak je vidět, každý potřebuje své influencery…

    Takhle vypadá okolí Pravčické brány v Českém Švýcarsku rok a půl po požáru bez toho, aby se do toho jakkoliv motal člověk. Foto Vašek Sojka

    Mějte se skvěle, užívejte léta a zase za dva týdny.



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Pokud by se vám zdálo, že bouřlivý rozvoj umělé inteligence a jejího využití už je na vrcholu, tak nezoufejte, není tomu tak. Osobně si myslím, že jsme stále na úplném začátku a že většina lidí podceňuje, jak velký dopad budou technologie v následujících letech mít. OpenAI uvedlo v týdnu nový model ChatGPT 4o. Je podstatně rychlejší, bude k dispozici pro všechny zdarma a hlavně - umí překvapivě dobře vidět, slyšet a o dost lépe komunikovat. Mrkněte na příklad, kdy se pobavíte s GPT o vašem pracovním pohovoru. Všimněte si, jak se GPT směje, komunikuje. Wow.

    Není divu, že Apple podepsal právě s OpenAI smlouvu a s velkou pravděpodobností se jeho Siri stane konečně použitelnou asistentkou. Možná až překvapivě použitelnou. Letošní WWDC bude zajímavá (a já budu moci být u toho přímo v Cupertinu!). Omlouvám se, ale musel jsem se pochlubit.

    Své novinky představil i Google a hádejte, o čem jeho keynote byla? Prakticky pouze o AI. Nové modely, vylepšování aplikací nebo Google, který bude googlit za vás. Novinky v květnu představí ještě Microsoft.

    Co bude dál? Dovolím si tipnout. Vzhledem k tomu, jak dobře už umí AI vidět, slyšet a komunikovat, myslím, že další velké věci se budou dít v oblasti chytrých brýlí a humanoidních robotů. Tyhle dva segmenty zase začínají dávat obrovský smysl. Apple se připravuje s VisionPro, Meta má Rayban a Oculus, Microsoft HoloLens a Google chce obnovit vývoj Google Glass. Máme se na co těšit a připravme se na to, že budeme potkávat více brýlatých lidí. Jo a tady jsou jedny chytré brýle pro sportovce.

    Možná bude lepší všechny ty technologie odložit a stát se třeba truhlářem. Alespoň budete umět postavit pro sebe a rodinu dům.

    Dokonce i mladí začínají přemýšlet nad tím, jestli není lepší ten chytrý telefon odložit a pořídit si nějaký dostatečně hloupý. Uvidíme, zda to není jen rychlý trend na TikToku. Ale pokud máte doma ještě starou Nokii, raději bych ji schoval, třeba bude ještě jednou in. Teď letí Boring Phone a Light Phone.

    Chtějí udělat fyzické šachy, které můžete hrát s AI nebo s kamarádem na dálku a cílem bylo vybrat 10,000 USD. Jenže se to nějak zvrhlo a vybráno mají už přes 1,6 milionu dolarů.

    Jaké jsou nejlepší traily v Evropě podle CNN? Některé budete znát, jiné vás možná překvapí. Seznam zde.

    Nemůžete se rozhodnout, jestli bydlet v domku nebo na lodi? Postavte si dům na vodě.

    Chcete bydlet ve městě, ale vadí vám všudypřítomný hluk? Možná nevíte, že existuje mapa, kde můžete najít nejhlučnější a nejtišší města na světě (nebo se podívat, jak jste na tom u vás).

    Na KVIFFu je ke shlédnutí skvělý film Zóna zájmu. Vzhledem k válce na Ukrajině děsivě aktuální.

    Rychlý rozvoj AI je skvělou zprávou pro lidi s různými hendikepy. Cupertino do této oblasti investuje velké zdroje odjakživa a nové funkce jsou působivé. iPad můžete ovládat pouze očima (wow), CarPlay neslyšící v autě upozorní, že se blíží houkající sanitka a pokud se vám do teď dělalo za jízdy špatně při koukání do telefonu, tak i to má řešení. Tohle je prostě boží.

    Líbí se vám Zprávy z lesa? Sdílejte je dál 🙏

    Korporace - hate it or love it. Podle dat touha mladých pracovat pro korporace v posledních letech stále klesá a stále více hledají spíše menší firmy, startupy (tam to často není o moc lepší) nebo společnosti s větším sociálním dopadem. Blížíme se do doby, kdy pracovat pro korporaci bude mít podobnou nálepku jako být pojišťovák, finanční poradce nebo obchodník v MLM? Samozřejmě - né každá korporace je totální zlo. Dokument od České televize Pravidla korporátu na dobrém jménu velkým firmám ale nepřidává. Jaká je vaše zkušenost?

    A nějaké to cestování na závěr. Co třeba 6 dní Středozemí? Nebo pořádný roadtrip na úplný sever Kanady? Na kole přes Balkán? Vyberte si.

    Lužické hory - asi momentálně mé nejoblíbenější sousedství pro vyjížďky na kole…

    Mějte se krásně a díky za čtení newsletteru!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Tentokrát posílám Zprávy z lesa trochu netradičně v neděli, protože jsem se včera večer vrátil z podnikatelské mise do USA a Kanady. 8 vzlétnutí a 8 přistání během šesti dní - Boston, Toronto, Chicago a Seattle. Minutovník s náročným programem, ale musím říci, že to stálo za to. Stručné zápisky bylo možné sledovat na mém Twitteru a zatím vykopávám první tři body, které jsem si přivezl:

    * Diverzita a hlavně neurodiverzita v USA a v Kanadě frčí. Na práci, kterou děláme v Good Sailors mám hodně pozitivní ohlasy a mohlo by to být něco, čím bychom se na tamním trhu odlišili. Na oslavy je zatím brzy, ale první feedback skvělý. Mimochodem - třeba na MIT jsou v tomhle hodně vpředu - zaměstnávají “headhuntera”, který loví po celých USA nadané studenty s poruchou autistického spektra, aby je dotáhl na jednu z nejlepších univerzit na světě a pomohli jim se sociálním zvládáním studia.

    * Investoři jsou alergičtí na slovo AI v prezentacích. Né že by technologie kolem jazykových modelů nefrčely, ale pokud nepracujete opravdu na novém jazykovém modelu nebo něco podobného, je umělá inteligence brána jako komodita. Třeba jako cloud. Také u svého produktu dnes už nemluvíte o tom, že běží v cloudu. Zajímavé, jak rychle se AI přesunulo do fáze adopce.

    * Být týden na palubě letadla nebo na networkingových akcích s šedesáti vyjímečnými lidmi a mít na sebe hromadu času je v dnešní době hodně unikátní. Stálo to za to - spousta nových přátel i businessových propojení.

    Vykašlete se na Google a on vám řekne, co vám je. Na takové aplikaci se v Mountain View pracuje - stačí zakašlat a algoritmus by mohl umět rozpoznat, jaký zdravotní problém máte.

    Věděli jste, že 18. dubna byl den, kdy jsme v Česku vyčerpali veškeré přírodní zdroje, které se dokáží za rok obnovit? Od té doby žijeme na dluh. Celosvětově nás tento den čeká 25. července.

    Na ČVUT se pracuje na robotických včelách, protože až budeme mít těch živých opravdu málo, bude to velký problém. Živé mouchy u nás budou recyklovat potraviny.

    To zní všechno skvěle, svět nakonec zachrání roboti a mouchy, ale co když vás nakonec při plavání v moři prostě spolkne velryba?

    Jak píše Michelle Losekoot ve svém newsletteru - produktivita v posledních letech prochází velkou revolucí. Doba, kdy bylo cílem za den stihnout co nejvíce věcí a hlavně mít “prázdný inbox”, je pryč. Postupně si uvědomujeme, že je lepší toho dělat méně, ale pořádně a pracovat na skutečně důležitých věcech.

    Žít skromně, dělat méně věcí, jíst zdravě a v dobré společnosti - to jsou hlavní předpoklady pro dlouhý život. Přesně takhle to funguje i na řeckém ostrově Ikaria, jedné z modrých zón, kde se lidé dožívají nejvyššího věku. A pár domů na prodej tam stále je (dám do příštích 11houses ;-)), přestěhujete se?

    Nebo si udělejte challenge jako Paul Millet - vyrazit poprvé v životě do Itálie a koupit tam během 24 hodin dům. My jsme koupili naši chaloupku podobně impulzivně a bylo to nejlepší rozhodnutí v našem životě.

    Nejste si tím jisti? Tak se zeptejte osudu. Spiritualita je mezi mladými in a tak vznikla aplikace, kde vám na dálku někdo vyloží karty.

    A pokud vám vyjde, že máte vyrazit na nějakou expedici, zkuste třeba Yukon nebo nejlepší silnice v Norsku!

    Vedle spirituality se ukazuje, že část mladých začínají unavovat chytré telefony a mění je za ty hloupé, tlačítkové. To by byl vlastně moc pěkný trend, tak uvidíme, jestli se to chytne.

    Že jsou orangutani extrémně inteligentní tušíme už dlouho, ale tohle vědce opravdu překvapilo. V pralese zaznamenali zraněného orangutana, jak si léčí otevřenou ránu léčivou bylinou. A to opakovaně - přikládáním listů na ránu i jejich žvýkáním.

    Možná se nám jednou ti orangutani budou smát - šéf Stability AI rezignoval na svůj post, aby šel stavět distribuovaný systém umělé inteligence, který “nebude možné vypnout”. Já vám nevím, jestli je to dobrý nápad…

    Bydlení v Itálii - nic? Přestěhovat se na Ikarii - nic? Vykládání karet - nic? Tak pak už mi pro vás dochází inspirace - kupte svému psovi instantní ramen nudle (samozřejmě psí!) a připravte se na pondělní schůzky v práci.

    Asi největší překvapení z mé cesty po USA a Kanadě - Chicago. Měl jsem ho v kategorii “hnusné město, kde tě zastřelí”. To druhé zůstává, ale to první si škrtám!

    Mějte se skvěle a zase za dva týdny!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Tentokrát začneme trochu negativně - asi všichni už delší dobu tušíme, že sociální sítě jsou “tak trochu” zlo. A to “tak trochu” by se dalo v případě dětí nahradit nějakým mnohem drsnějším výrazem. Podle dat už je jisté, že sociální sítě mohou za výrazně se zhoršující psychickou kondici mladých (hlavně dívek). Podle interních dokumentů Mety je zase denně (!) na této platformě sexuálně zneužíváno sto tisíc dětí. Proto teď přichází Instagram s tím, že bude nahé fotografie ve zprávách rozmazávat. Vedle toho snížil uživatelům v UK věk pro přístup na WhatsApp z 16 na 13 let. Tak nevím. Je neuvěřitelné, co si necháme jako společnost od technologických firem líbit. Ale co, stroje na peníze musí jet dál. Jak píše český Wired - seberte dětem mobilní telefony a vraťte jim je až na střední.

    O něco pozitivnější je pohled na The Creation Generation Report. Pokud máte děti narozené v roce 2010 a dříve, jsou součástí generace, které se říká Gen Alpha. Tato generace prožije velkou revoluci poháněnou AI. Většina dětí bude mít nejspíš v dospělosti zaměstnání, které ještě neexistuje a zároveň se jedná o generaci, která je zvyklá tvořit věci v digitálním prostoru. A to zase dobře. Roste nám generace, která se bude muset umět hodně přizpůsobovat velkým změnám ve společnosti. Tak jim držme palce a podporujme jakoukoliv kreativitu.

    Tím jsme se dostali (zase a znovu) k umělé inteligenci. Kdo z vás stále odolává zkusit pochopit, co se kolem děje, tak je tady jedna čerstvá přednáška od Jana Romportla, kde je to hezky shrnuté.

    A kdo má chuť na trochu té matematiky a zajímá ho, jak to celé uvnitř funguje, tak tady.

    No není těm lidem v chudších zemích bez technologií a honbou za růstem lépe? Skutečně je. Jak se ví už dlouho - štěstí není o penězích a věcech, štěstí je o jednoduchosti. Celý report v angličtině zde.

    Nejen umělá inteligence hýbě světem - na světlo se dostávají stále použitelnější roboti. Znáte to: “Tatínku, já chci na záchod, půjdeš se mnou? Je tam tma!”. Tak to za vás vyřeší japonský robopavouk. No, nevím, jestli by to problém u nás vyřešilo a jestli by dcera s tímhle chtěla jít na záchod…

    Na Aljašce jsou praktičtější - robopes tam vyhání z přistávací plochy divokou zvěř. Takže nejen tatínci přijdou o hrdinství, už i psi nebudou mít co žrát!

    Tohle je ovšem naprosto boží. Šestiměsíční tučňáci se chystají na svůj první skok do vody z ledového útesu. Tenhle tajemný “rituál” vůbec prvně zaznamenán na videu.

    UNESCO oznámilo 18 nových geoparků a některé z nich jsou od nás celkem kousek - třeba v Řecku nebo v Chorvatsku. Mrkněte a přidejte si je do bucket-listu, než tam budou davy.

    Kocháte se? World Nature Photography Awards odhalilo nejlepší letošní fotografie, tak se kochejte dál.

    České studio Warhorse představilo tento týden pokračování své veleúspěšné hry Kingdom Come. Pokud máte rádi Kutnou Horu nebo Český ráj, tak se těšte. Jsem moc rád, že toho můžeme být s Good Sailors součástí.

    A ještě se musím pochlubit naším projektem Welcomo. Jedná se o kiosek, který automatizuje vstup do budov či průmyslových areálů, a máme k němu pár vtipných videí. Je to zvláštní, ale lidé postupně preferují kiosky nebo aplikace před živou obsluhou nebo recepcí. Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale je to tak. Pamatujete na Vratné lahve?

    Legendy designu (Johny Ive z Applu) a AI (Sam Altman z OpenAI) hledají finance pro startup, který by vytvořil nové zařízení poháněné umělou inteligencí. Vznikne něco, co ukončí éru mobilních telefonů?

    Všechno umělé. Tento týden jsem si dal v Burger Kingu hamburger z umělého masa a musím říct, že jsem nepoznal výrazný rozdíl oproti opravdovému masu. A to jsem masožravec. Další meta? Umělé ryby a mořské plody - nový hit mezi investory v Silicon Valley. Pomůžeme tím ulevit ohroženým ekosystémům v mořích nebo se už připravujeme na pravý opak?

    Pojďme se raději projít. Holka s bucket listem vyrazila na Arizona Trail, Jirka Novotný z Instanbulu na Moravu jako Cyril a Metoděj, Martin došel PCT (škoda, co si budu teď pouštět po večerech?) a Murray Wilkie jede na kole přes Skotsko.

    Pokud se chystáte na road trip po Spojených státech, podívejte se na mapy míst, která inspirovala Jacka Kerouaca. Jestli se chystáte do Chorvatska, nezapomeňte, že i v horách je tam krásně. Zde je pár tipů na méně profláklá místa (Díky, Báro!).

    Lennon a McCartney mají novou skladbu a tentokrát v tom nehraje hlavní roli umělá inteligence, ale geny. A taky to funguje. Za skladbou totiž stojí synové James McCartney a Sean Ono Lennon.

    Minulý víkend jsme si celá rodina zkusili od pátku do neděle přežít bez displejů. Odložili jsme tablety, počítače, náhražky televizí, hry a dokonce i mobilní telefony. A bylo to neuvěřitelné osvobozující. Doporučuji zkusit.

    Mějte se skvěle a díky za čtení i sdílení!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Máme 7. dubna, venku je krásné léto 🧯, ptáci zpívají, stromy kvetou a skoro by se zdálo, že nás nic netrápí. Tak se pojďme podívat na pár věcí, které nejspíš velice brzy změní naše životy.

    Začneme AI a keynote z konference AI Ascent minulý týden, kterou pořádají legendární investoři ze Silicon Valley - Sequoia Capital. Zajímavé jsou všechny přednášky, ale keynote doporučuji všem, které alespoň trochu zajímá, co se ve světe umělé inteligence děje a co nás čeká. Moc pěkný a srozumitelný úvod.

    V této souvislosti stojí za to podívat se i na včerejší vystoupení Elona Muska a jeho plány vyslat milion lidí během následujících let na Mars. Elon říká, že je to poprvé v historii Země, kdy se může podařit vytvořit život na více planetách, a že bychom to měli udělat nyní, dokud je civilizace ještě silná.

    Jak mnozí z vás vědí, civilizace je v poslední době nejistá. Okno se možná zavírá. Hrozba nízké porodnosti, zhroucení IQ a masové migrace hrozí destabilizací vyspělých národů světa, což může způsobit, že nebudou schopny vytvořit život na více planetách. Tím pádem navždy uvíznou na Zemi, zdegenerují do barbarství a kmenovosti a nakonec se vrátí k myšlení a technologiím doby kamenné, nebudou schopni dobývat hvězdy a čeká je předčasný zánik.

    Zní to skoro jako z nějakého sci-fi filmu. Elonovi dodací lhůty známe, ale stejně…

    Nebo to celé bude spíš Hello Tomorrow?

    Když si pak člověk přečte, že vědci nerozumí tomu, proč se otepluje ještě mnohem rychleji, než dokázali odhadnout, skoro začne chápat, proč Elon tak rychle spěchá pryč. Skvěle o tom, jak je možné, že oteplování předběhlo samo sebe, píše (jako vždy) Petr Koubský, odemykám.

    Už jste slyšeli o samoobsluze od Amazonu, kam přijdete, dáte si věci do tašky, odejdete a systém díky kamerám rozpozná, co jste si vzali a strhne vám odpovídající peníze z karty? Jak říkal Jára Cimrman: Nápad jistě dobrý. Výsledky nebyly dobré. Jak se ukázalo, k chytrému softwaru sedělo ještě v jedné nejmenované zemi 1000 indů za počítači, identifikovalo na kamerách, co kupujete a pak vám poslali účtenku. Dnes vtipné, za pár let myslím funkční. A že to Amazon s AI myslí vážně, dokazuje jeho investice téměř 3 miliardy dolarů do Anthropicu (konkurence OpenAI), nebo plán investovat 150 miliard dolarů do stavby nových datových center, která budou pro umělou inteligenci potřeba.

    Tak něco veselejšího, venku je aktuální seznam nejšťastnějších zemí na světě a Česko je v první dvacítce. Važme si toho, kde žijeme.

    Asi u nás neexistuje nikdo, kdo by neznal Červenou karkulku. Už od mala se máme bát toho, že nás vlci sežerou a jinak tomu není ani jinde na světě. Zvlášť pro chovatele krav, ovcí nebo koz jsou vlci pochopitelně ožehavé téma. Nikdo nechce ráno najít své stádo roztrhané na kusy. Takže se vlci od nepaměti nelegálně střílí. Mrkněte na zajímavý příběh o osamoceném kovbojovi na severu USA, který se snaží vlky vychovávat k tomu, aby nevnímali hospodářská zvířata jako snadnou potravu.

    Máte pejska? A mohl bych vidět jeho profil na síti? Domácí mazlíčci jsou obrovský business. Existují pro ně (nebo spíš pro majitele) psí kamery, fitness obojky nebo rovnou zdravotní asistenti. O tomto trendu se více rozepsala v čerstvém newsletteru také Pavlína Louženská.

    Pokud se chystáte někam letět a ještě neznáte Airline List, tak se určitě podívejte. Moc pěkně zpracovaný seznam leteckých společností, letišť a letadel podle nejrůznějších kritérií. Třeba, kdo jak často padá.

    Chcete příští číslo Zprávy z lesa najít ve své poště? Nechte tu e-mail. ✌️

    Nakladatelství Melvil u nás vydává knihu Autismus bez masky, která prostě potvrzuje to, o co se v Good Sailors přes 20 let snažíme - ukázat, že jinakost nemusí být jen nevýhodou, ale právě naopak. Jsem rád, že jsem mohl knihu před vydáním recenzovat, více takových!

    Nějaké to cestováníčko. Třeba Norsko vlakem, 8 nejzajímavějších jeskynních systémů na světě, pěšky přes celé Chorvatsko nebo prozkoumat některé z nejizolovanějších hotelů na světě.

    Na závěr už jen soupis věcí, které nefungují nebo pohled do nejhlubších zákoutí Wikipedie nebo světových oceánů.

    A na tohle nesmím zapomenout: Roboti díky propojení na ChatGPT dokáží uklízet nádobí do myčky. Konečně!

    Velikonoce u nás na vsi, veselé pro ženy i muže, sousedy i přátele. Zvyky se stále dají praktikovat tak, že dělají radost. Více fotek zde.

    Díky moc za přízeň a zase za dva týdny.



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Pokud by se vám zdálo, že se toho ve světě umělé inteligence moc neděje, tak opak je pravdou. Jenže stíhat i to nejdůležitější začíná být velká výzva. Zvlášť, když takhle v sobotu ráno narazíte na Suno, které umí skládat hudbu. Jakože poměrně slušně. A ano, i česky. Vyzkoušel jsem to za vás - našel jsem básničku, co jsem posílal ženě z cest, nahrál do Suna a v Midjourney k tomu vygeneroval obrázek. Celkem cca 10 minut práce. A umělci nebudou mít co žrát.

    Google uvedl model, který umí vyrábět počítačové hry a na světě je první virtuální programátor, který dokáže tvořit celé aplikace. Jasně, ještě je to s živým vývojářem nesrovnatelné, ale stejně wow. Díky Elonovu Neuralinku zase dokáže první hendikepovaný pacient hrát “silou vůle” šachy.

    Další velká revoluce nás díky AI čeká v robotice. Jak to vypadá, když takový humanoidní robot dostane oči, uši díky GPT?

    Pak už nikoho nepřekvapí, když Sam Altman prohlásí, že AI nahradí 95 % kreativních činností (nejen marketérů). Dlouho jsem si říkal, že jako vývojář budu mít vždycky co dělat. Pak jsem si říkal, že jako kreativec budu mít vždycky co dělat. Co dál?

    Začínám chápat městečko Cassadaga na Floridě, které celé už před lety propadlo spiritualismu. Mimochodem, v této oblasti jsme kdysi byli opravdovou velmocí.

    Pravdou je, že existuje ještě mnoho věcí, které vědci neumí vysvětlit. Tady je seznam některých z nich. Co tvoří vesmír? Mohou být zvířata smutná? Jak se z vlků stali psi? Kde se vzal Měsíc? Je pak pochopitelné, že každý hledá odpovědi někde…

    Sociální sítě zaujala grafika od CNN s přehledem největších vlastníků jaderných zbraní? Kdo je sakra Jeff?

    Veřejnost vybrala nejkrásnější stromy roku a na pátém místě se umístila hruška z Česka!

    Přemýšlíte o tom, že se přestěhujete někam do tepla? Řecko? Kréta? Tak sledujte na twitteru i webu Vítka Skálu, třeba vás jeho cesta inspiruje.

    Některé druhy ryb na jaře migrují zpět do horních toků k vytření, jenže naše řeky jsou často plné zdymadel a dalších překážek. Co s tím? To se takhle potkalo pár chytrých hlav (a nebylo tomu náhodou…) v Utrechtu a vymysleli naprosto boží rybí zvonek. Koukáte online na kameru a když vidíte rybku, zazvoníte a otevřete jí vrata pro další cestu. Tomu říkám “out-of-the-box-thinking”.

    Zajímavá podívaná na rozvoj největších měst na světě v posledních pěti tisících letech.

    Ne každému městu se daří a je to přirozený vývoj. Sám opuštěná města (zvláště v USA a Kanadě) miluju. Mrkněte, jak to vypadá třeba v Kitsaultu v BC nebo v Elkhornu v Montaně.

    Andreessen Horowitz připravil seznam nejpopulárnějších AI nástrojů. Mrkněte, jestli vám něco zásadního neutíká.

    A zase trochu cestování. Největší letošní trendy jsou třeba cesty za pozorováním hvězd, vymetání nádražních restaurací nebo výměna celých domů. Pacifická hřebenovka zůstává trendem stále (nový krásný dokument) a celkově hory a chození jsou prostě in. Proč? Protože společnost, která vyrábí prášky na hubnutí, má větší hodnotu než Tesla.

    Ve Spojených státech už neví co by, tak zkouší hrát americký fotbal na ledové ploše. Vtipné to je, né že ne.

    V Českém Švýcarsku se letos neotevře část populárních lodiček a jedna z cest na Pravčickou bránu. Proč to není zrovna teď moudré vysvětluje Prokop Pithart. Well done, národní parku, kdyby se dařilo takhle lidem vysvětlovat všechny zákazy, možná bychom měli jako strážci parku o dost méně práce…

    Jinak se nám ale v Českém Švýcarsku už krajina hezky zelená a nebojte, otevřených cestu je tu pořád dostatek ;-).

    Díky moc za přízeň a mějte se fajn!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Spojené státy - země neomezených možností a sen mnoha mladých evropanů a evropanek. Mezi mladými v USA se ale začíná říkat, že novým “americkým snem” je “vypadnout z Ameriky”. Jen opatrně, ať nedopadnete jako Joshua, který se rozhodl přestěhovat do Toskánska a koupil si dům i s jeptiškami. Tady Peter si zase udělal výlet do jedné z nejchudších oblastí USA a podíval se, jak vypadá život mimo pozlátko amerických velkoměst a nádherné přírody.

    Jestli se za velkou louži letos chystáte na dovolenou a chcete se v přírodě vyhnout davům turistů, CNN připravilo seznam nejméně navštěvovaných národních parků. To se může hodit.

    A pokud milujete roadtripy, pro které jsou Spojené státy a Kanada jako dělané, zkuste Route 66. Je podél ní spousta opuštěných míst k objevování.

    Když už jsme u těch opuštěných míst a měst duchů, tak nejen v USA jich rychle přibývá - bohužel nedobrovolně - díky klimatickým změnám. A nejspíš bude hůř. Pro milovníky urbexu dobré zprávy, ale jinak smutné.

    Mé oblíbené Kupari se stalo hitem Youtube, když se do zátoky rozbořených hotelů v Chorvatsku vydal sám MrBeast a rozhodl se tam týden bydlet. 100 milionů zhlédnutí za týden. Wow. Vyrazil bych raději hned, než tam budou autobusy zvědavců. Já tam byl před pár lety celý den úplně sám.

    Včera byl světu představen nový elektrický Golf a vypadá opravdu dobře. Drobná zajímavost je, že ho neuvedl Volkswagen, ale Rivian. Každopádně se podle sociálních sítí líbí. Jak u vás?

    Kazety jsou zase in! Ano, taková ta krabička, co se dá přetáčet tužkou na psaní je zpátky v módě. Začíná se tak ukazovat postupná únava technologiemi a streamovacími službami. Některé kapely vydávají na kazetách nová alba, povedený walkman uvedl na trh francouzský startup We are rewind a chystá ho i známé FIIO. Ceny kazet na ebay letí nahoru. Ano, je ten správný čas jít na půdu prohrabat krabice. Repráky hír, dráty hír, kazeťák hír.

    Pokud jste tým cédéčka, tak Moondrop má krásný nový discman.

    Na to, že nahoru a dolů lítá kurz bitcoinu nebo akcie Nvidie, už jsme si zvykli, že budou ale takhle volatilní i ceny hamburgerů, to je novinka. Americký řetězec Wendy’s to chce otestovat a jejich jídla tak budou mít pohyblivou cenu podle nabídky a poptávky. Zajímavý koncept, úplně vidím tu světelnou tabuli u dálnice s vývojem ceny za meníčko.

    Úspěchy čechů na Dakaru letos ještě nekončí! Černý čáp z Českého Švýcarska doletěl až do Afriky a v Dakaru se nechal vyfotografovat na sociální sítě. Nyní už je nejspíš na cestě zpět a chystá se u nás vyvést mladé. Stejně jako sokolíci a další chránění opeřenci - dopřejte jim prosím klid.

    Když už jsme u těch zvířat, veřejnost vybrala v rámci soutěže Wildlife Photographer of the Year pět nejlepších fotek. Ten medvěd je tedy wow.

    Stýská se vám po Mallorce? Tak pojďme.

    Akademie věd připravila zajímavou aplikaci, která vám ukáže, jak se v místě vašeho bydliště změní v budoucnu klima. Mrkněte, možná ten nákup skleníku přehodnotíte…

    Deset let jsem synovi říkal, ať se učí programovat, že jako programátor si práci vždycky najde. Pak přišla AI a já už mu to neříkám. O tématu píší Hospodářky i Seznam. Nějakou dobu ještě programátory potřebovat budeme, ale jinak se nad tímhle povoláním smráká. Co jiného by měl umět jazykový model lépe, než programovací jazyk? Byznys analytik is the new programátor.

    Hospodářky mají nový zajímavý podcast Generační konflikt. Pokud je vám 40+ a máte děti, mohl by se vám hodit. Víte, co znamená lipsing? Fr? Někoho vyghostovat? Mým asi největším překvapením bylo, že psát smajlíky emoji textově s pomlčkou (tedy :-) vs :) ) už prý dělají jen senioři a že mrkající obličej nebo palec nahoru je pro mladé čisté zlo. Našel jsem (americký) seznam smajlíků emoji a jak je vnímají různé generace a udělal si průzkum na twitteru. Ten nedopadl tak hrozně - ale ruku na srdce, většina mých sledujících jsou podobné generace jako já… Tak bacha.

    Sakra, už je to dneska nějaké dlouhé, tak telegraficky - Tančící dům má šanci stát se stavebnicí z Lega, podpořte ho. Baví vás počítání tučňáků? Job k dispozici. Může logicky uvažující člověk věřit? Potřebujete se vyklidnit? Zírejte minutu na kuličku a je to. Nebo vyražte na kole z Finska do Singapuru.

    Díky za přízeň, mějte se skvěle a zase za dva týdny!

    Zdravím s chlupatou ochrankou z jarního Českého Švýcarska.



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Dění kolem umělé inteligence dál rychle mění náš svět. Tempo, kterým se všechno kolem AI posouvá kupředu, mi připadá naprosto bezprecedentní. OpenAI ukázalo, jak umí generovat videa z textu (wow), GPT bude mít paměť a bude si tak pamatovat vše, co budete společně probírat. Ve vývoji je také univerzální agent, který vám bude s těmito znalostmi pomáhat v každodenních činnostech, které dnes děláme online. Automatické objednání květin k výročí pro vaše manželky a milenky coming soon. Výběr vhodných dárků pro vaše děti (protože bude přesně vědět, že vaše dcera má ráda růžové jednorožce) a cokoliv dalšího, co si vymyslíte. Tihle asistenti budou umět komunikovat mezi sebou a radit se.

    Za vším samozřejmě stojí obrovský výpočetní výkon, takže započala velká soutěž o to, kdo bude umět vyrábět nejlepší čipy pro AI. Peníze na to shání velcí investoři, vznikají první zajímavé startupy a pracovat na čipech se bude i v Praze. Jak jsem psal už v minulosti, nějak nevěřím, že tahle jízda bude mít klasické období deziluze…

    Ten, kdo na současné situaci vydělává asi nejvíce, je nVidia. Slavný výrobce čipů totiž dodává své (drahé) procesory všem velkým hráčům. A akcie dále rostou - hrubá marže nVidie je momentálně 73 % (omg). Kdo to zastaví?

    Mimochodem, Charlie Bilello na svém twitteru zveřejnil hezkou tabulku nejzajímavějších akcií za posledních 5, 10, 15 a 20 let. Kdo myslíte, že vévodí posledním 15 letům? Poslední rok si s akciemi hraju na Revolutu a je to celkem jízda.

    A co když vás všechno tohle děsí a chcete utéct do minulosti? Jde to. Za jednoduchým životem se dá zmizet třeba do Japonska.

    Na Redditu se rozjela diskuze, kde odborníci z různých oblastí odpovídají na otázku “Jaké průmyslové "tajemství" znáte a většina lidí ne?”. Extra zajímavé čtení.

    Woody, Buzzi Rakeťáku, tohle by se vám mohlo líbit. Věčný problém s odloženými hračkami má řešení. Existují totiž půjčovny hraček. Levné, udržitelné.

    Když už jsme u hraček, tahle chytrá lupa s rozšířenou realitou pro děti nevypadá úplně blbě.

    Představte si, že žijete ve vesnici, kam půl roku nesvítí sluníčko (Míro, díky za tip!). Co s tím? Postavíte zrcadlo, které vám trochu toho světla přesměruje z protějšího kopce. A nálada ve městě je najednou lepší. Slunce v duši!

    Máte na léto v plánu nějaký pěkný výlet? Namotivujte se třeba na Camino.

    Nizozemský národní archiv každý rok zveřejňuje nové zdigitalizované dokumenty ze svých sbírek. Letos je mezi nimi i mapa pokladu z 2. světové války. Co zveřejnění takové mapy vyvolalo můžete hádat…

    Electricity Maps - zajímavý projekt, který v reálném čase zobrazuje výrobu elektrické energie a jak moc je čistá. Některá místa vás možná překvapí…

    Už vás nebaví uzavírat kroužky na hodinkách a dívat se, jak je vaše okolí aktivnější než vy? Pokud chcete tenhle začarovaný kruh opustit, můžete se vydat do Mordoru. I na to je totiž appka.

    Není hřebenovka jako hřebenovka. Tohle si ukládám do plánů na další roky…

    Co se stane, když zavřete golfové hřiště a necháte ho přírodě? Vznikne celkem pěkný park.

    Jeden z vývojářů OpenAI se nechal slyšet, že když budete při komunikaci s ChatGPT používat smajlíky a budete na něj milí, dá vám o 1-2 % lepší výsledky. Rozčilování a nadávání funguje také, ale já bych to tedy neriskoval, člověk nikdy neví, co si stroj zapamatuje a kdy vám to vrátí…

    Vyrazili jsme na jarní prázdniny na Sicílii. Bylo to fajn, protože sluníčko, moře, jídlo, historie, ovoce a kafe. Více fotek z výletu zde.

    Děkuji vám za čtení, mějte se fajn a zase za dva týdny.



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Už se to blíží, už jen pár dní a statisíce šťastlivců v USA dostanou balíček od Applu s brýlemi Vision Pro. Povede se Applu restartovat trh VR a AR, který se stále tak nějak hledá? Jak je u kluků a holek z Cupertina zvykem, jdou si zase svou vlastní cestou a brýle vyvolávají nadšení stejně jako posměšky. Něco je tu ale jinak - brýle budou mít už na svém startu obsah - aplikace jako Microsoft Office, HBO, Disney a AppleTV…

    O budoucnost brýlí s rozšířenou realitou ale vůbec strach nemám. Připravovaný ChatGPT 5 (bude nejspíš letos) bude umět pracovat s videem. A teď si představte, že AI dáte prostřednictvím brýlí s rozšířenou realitou (budou nejspíš menší, třeba jako Ray-Ban) k dispozici svůj zrak. Uvidí a uslyší, co děláte, co dělají věci a lidé kolem vás. To bude teprve zábava.

    Tenhle chytrý dalekohled, který vám řekne, jaké zvíře pozorujete, je jen slabý odvar.

    Vůbec se nedivím tady Liamovi, že začíná trénovat, jaké by to bylo žít s technologiemi z roku 1980. Celkem zábava, alespoň pro nás, kteří si to pamatujeme. Pro dnešní teenagery to bude asi slušné retro…

    Když už jsme u té historie, popojedeme ještě trochu dál. U ostrova Pag, jen asi sto metrů od břehu v třiceti metrové hloubce se našly pozůstatky antické lodě z prvního století před Kristem. Téměř 400 amfor a dalších předmětů a krásné záběry na HRT.

    Chystáme se sice na Mars, ale většina moří je stále neprobádána. Chorvatsko je v této oblasti hodně aktivní, i tak má zmapovanou jen zhruba polovinu svých pobřežních vod (mapa).

    Snažíme se být ekologičtí, ale v oblasti oblékání nám to stále moc nejde. Ať děláme co děláme, ultra fast fashion stále vládne světu. A jaká je uhlíková stopa nejpoužívanějších služeb na internetu? Věděli jste, že Youtube, porno a streamovací služby stojí za čtyřmi pětinami přenosu dat?

    Čerstvá studie společnosti Scio se zabývala otázkou, jak studenti využívají nástroje jako ChatGPT. Výsledky jsou celkem smutné - místo psaní domácích úkolů a esejí si s GPT povídají, protože jim chybí kamarádi. Alespoň, že Instagram začíná večer děti upozorňovat na to, že by bylo lepší ho vypnout a jít spát. Copak, karma?

    Děti bychom měli, ale jak se cítí mámy?

    Máte Zprávy z lesa rádi? Chcete jim pomoci? Tak je sdílejte do své bubliny. ♥️

    Venku je skvělý krátký dokument o legendárním Rogers Pass. Průsmyk spojující západní a východní část Kanady ležící pod Rockies. Před rokem jsme tam kvůli lavinám uvízli a museli celý den čekat, než bude silnice bezpečná. Teď už vím proč. Spadne tam 2000 lavin za zimu. Wow.

    Nechcete minout nic, co se bude letos dít na obloze? Zde je seznam všech významných vesmírných událostí roku.

    Používání mobilů a počítačů - film vs realita. Viděli jste někdy Jamese Bonda ve filmu zírat u večeře do mobilu? Také vás dráždí, jak je technika ve filmech zjednodušená? Jak hacker v nádherném uživatelském rozhraní třemi klávesovými zkratkami nabourá FBI? Jak je celý ten svět ve filmech a seriálech mimo realitu? Matouš Hrdina se této otázce věnuje v jednom ze svých newsletterů.

    To je pořád samá umělá inteligence, roboti ve fabrikách, logistických centrech nebo v armádě. Nadějný norský startup 1x vyvíjející humanoidní roboty dělá konečně něco užitečného. Jejich miláček umí upéct sušenky. No, je to ještě trochu neohrabané, ale…

    The Guardian se zabývá otázkou, jestli by příroda neměla mít svá práva a proč zrovna člověk by si s ní měl dělat, co se mu zachce. Myšlenka dobrá, jaké bude provedení uvidíme…

    Pojďme si trochu zacestovat. Třeba sjet Mississippi na kajaku, v 87 letech. Nebo si dejte 100 mil pěšky přes Kypr. 12 dní kempování v kanadské divočině? Nebo raději pohádkové norské Lofoty?

    Tak už jen telegraficky. Proběhlo vyhlášení Golden Kitty Awards za rok 2023 - nejlepší aplikace podle portálu Product Hunt. Pokud vás baví objevovat nové appky, tohle je to místo!

    CzechCrunch dal dohromady seznam českých startupů, které se vyplatí letos sledovat.

    Na internetu jsou nové, prý nejdetailnější snímky sněhových vloček a co vám budu povídat, je to krása…

    Hejtit umíme všichni a dobře, ale co takhle oceňovat? Učí vaše dítko učitel nebo učitelka, kteří pomáhají dětem růst a jsou prostě skvělí? Nominujte je na Global Teacher Prize, protože, jak se píše na webu “na učitelích záleží”.

    Další zima je za námi. Dorazí ještě další? Tady máte poslední pozdrav ze zasněženého Českého Švýcarska z minulého týdne. Dneska už zase na trávě…

    Mějte se skvěle a zase za dva týdny!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • První číslo newsletteru roku 2024 je tady a já nevím jak vám, ale ta sudá čísla mně přijdou taková hezčí. Jestli ještě nevíte, jaký nový business nebo produkt byste mohli letos rozjet, zkuste tenhle generátor nápadů.

    A jestli už začínáte dávat dohromady plány, kam a jak vyrazit, měl bych pro vás pár tipů. Nechte se inspirovat třeba párem, který cestuje po USA v Airstreamu - a vozí sebou kozu. Ano, čtete správně.

    Až budete plánovat, jaká místa navštívit v Chorvatsku (i jinde na Balkánu), nezapomeňte na Winnetoua a vyčerpávající seznam míst z natáčení. Pokud pojedete autem, nezapomeňte, že Jadranská magistrála patří mezi nejkrásnější silnice světa. Můj nejoblíbenější úsek vede pod Velebitem, tedy zhruba ze Seline až na Istrii.

    Raději vlak? Pak mrkněte na seznam nových dálkových spojů po Evropě a rovnou si k tomu stáhněte novou aplikaci Datel od Správy železnic (ta se vám tedy bude hodit hlavně u nás).

    Nebo prostě vemte Babettu a vyražte třeba do Itálie!

    Nejprodávanějším elektromobilem minulého roku u nás se stala Tesla. Kdo by si to býval před pár lety pomyslel? Často jsem slýchal, že až do toho “koncern” šlápne, vezme si trhu, kolik bude chtít. A ono to začíná vypadat, že si ten trh ve finále vezme spíše Čína. Ta totiž sesadila celosvětově Teslu z trůnu a chce se vrhnout právě na Evropu. Nechci být pesimistou, protože tohle je pozitivní newsletter, ale myslím, že automobilový průmysl v Evropě čekají krušné časy…

    Když jsme u těch aut, tak jsem si vzpomněl, jak jsem před deseti lety managementu Škodovky říkal, že jestli něco zásadního neudělají se svým infotainmentem, tak jim ho sebere Google nebo Apple. Tehdy se mi pánové vysmáli, že oni budou ti, kdo rozhodnou, co bude na obrazovce… Inu, pýcha předchází pád. Mimochodem, Apple ukázal, jak bude vypadat další generace CarPlay integrovaná do vozu.

    Příběh Martina Halíka je hodně inspirativní. Tenhle ajťák se přestěhoval z Brna do vyloučené osady na Slovensku a vzdělává tam děti i dospělé. Krásný příběh o tom, jak důležité je dělat smysluplné věci.

    Udělat míchaná vajíčka nebo volské oko. Zní to triviálně, ale kdo má vajíčka fakt rád, ví, že je to úplná magie!

    Chybí vám na iPhonu fyzická klávesnice? Clicks se snaží z mobilu udělat “Blackberry” a je velkým hitem posledních dní. Snad ještě větším hitem je zcela nové zařízení Rabbit - takový AI asistent vypadající jako přehrávač minidisců. Já myslím, že jde hlavně o skvělou ukázku toho, co budeme mít za pár let v mobilech, ale palec nahoru za odvahu něco takového uvést na trh!

    Možná jste zaznamenali nové problémy Boeingu, kterým se “za letu otevírají dveře”. Při poslední takové patálii vycucl cestujícímu za letu podtlak iPhone ven. Ten spadl z výšky zhruba pěti kilometrů na zem a kolemjdoucí ho nepoškozený našel v příkopu a předal majiteli. Tak nějaký pokrok v odolnosti mobilů tu přeci jen bude…

    Tetris poslední měsíce zažívá velký comeback. Hráči totiž našli způsoby, jak se posunout na nové levely. Nikdy by mě nenapadlo, že za Tetrisem bude tak obrovská komunita. Mistrovství světa ve hře, která se 34 let po vydání (bavíme se o původní verzi na SNES) stále hraje a pařani se snaží přelstít chyby, které ve hře jsou, protože tvůrce nikdy nenapadlo, že se někdo dostane tak daleko…

    Tohle bude velký. Zní to hodně jako sci-fi, ale přenosné zařízení společnosti DeWave umí číst myšlenky. Využití? Od zlých, nepěkná věc až po pomoc lidem s různými hendikepy.

    Máte Zprávy z lesa rádi? Chcete jim pomoci? Tak je sdílejte do své bubliny. ♥️

    Na adresu bitcoinové peněženky, která nejspíš patří “zakladateli” bitcoinu - tajemnému Satoshi Nakamoto - někdo pátého ledna převedl téměř 27 milionů korun. Satoshi, jestli čteš tenhle newsletter, přiznej se!

    A teď něco pro fanoušky J. R. R. Tolkiena - parádně zpracovaná demografie celého světa.

    Jaké je to žít sama na ostrově v Britské Kolumbii? Jak může vypadat dům uprostřed lesa, když si ho staví architekti? Nebo raději týden chození po Andách?

    Denní kontrola fotek z krmítka je lepší, než ráno checkovat socky!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Vítejte u posledního čísla newsletteru v roce 2023. Hned na úvod bych vám rád poděkoval za přízeň a popřál vše nejlepší do nového roku, hlavně zdraví a štěstí, s ostatním se už nějak popereme ♥️.

    My jsme letos prvně v životě vyrazili mezi svátky mimo domov. Štědrý den jsme si udělali o pár dní dříve (děti neprotestovaly) a vzhledem k předpovědi, slibující na Jadranu 15-17 stupňů a sluníčko, jsme nasedli do auta a užili si týden prázdného Chorvatska. A bylo to skvělé.

    Líbání je pro život důležité. U nás máme rychlá parkoviště K+R (Kiss & Ride), ve Vietnamu postavili rovnou most, kde obě mostní části nejsou uprostřed propojené. Proč? Protože je to most na selfie a polibky. Proč ne.

    O českém herním průmyslu se delší dobu nemluvilo a je to škoda. Slušně se mu totiž daří a naše země je v této oblasti výjimečná. CzechCrunch dal dohromady žebříček největších herních studií. A já jsem rád, že toho můžeme být alespoň trochu s naším game-testing týmem součástí - mimochodem, podařilo se nám dostat do posledního čísla legendárního časopisu Level!

    Máte v předsevzetích na příští rok něco o psaní? Tenhle cestovní psací stroje je poměrně zajímavé zařízení, které by vám mělo zajistit, že místo psaní nebudete sjíždět Twitter, Instáč nebo TikTok…

    Vypadá to, že budoucnost umělé inteligence je v open-source platformách. Evropský Mistral AI získal rekordní investici, spustil rozhraní pro vývojáře a dál šlape do vývoje nového modelu. Je skvělé mít v Evropě silnou konkurenci k OpenAI nebo Googlu. Že bychom také jednou nezaspali zásadní moment v technologiích?

    Technologicky je vše kolem AI samozřejmě extrémně zajímavé, prakticky to ale už začíná být trochu peklíčko - Facebook je už nyní zavalen falešnými fotografiemi a třeba mladí přišli na to, že když do ChatGPT nahrají smsky s partnerem, udělá jim AI slušnou analýzu a psychologický rozbor partnera i jejich vztahu. Máte podezření, že váš kolega v korporátu je tak trochu psychopat? Nahrajte tam pár e-mailů a možná ušetříte za terapii.

    Když jsme u těch fotografií, tak vězte, že poznat zmanipulovanou fotografii není vůbec snadné. Tady je naopak 100 fotek, které jsou pořízené bez velkých úprav ve Photoshopu.

    Pierce Brosman vyrazil na výlet do Yellowstonu a nějak nám sešel z cesty. V uzavřené oblasti si udělal foto v horkém jezírku a dal ho na socky. 23. ledna ho čeká slyšení a hrozí mu půl roku vězení a pokuta sto tisíc korun. Jó, správa parků v USA se s tím nemaže. Zabral by takový drsný přístup i u nás?

    Na světě je (a hlavně na iVysílání ke zhlédnutí) úžasný dokument o české přírodě. Rakousko-česko-německo-francouzský film Příběhy z Krkavčího lesa si určitě dejte.

    Další film z Českého Švýcarska s Adamem Sandlerem v hlavní roli bude k vidění 1. března na Netflixu.

    Konec roku, to jsou vždycky žebříčky všeho nejlepšího, co nás v poslední době potkalo. Tak pojďme na to!

    * 13 nejlepších technologických produktů roku 2023 podle Wiredu

    * 200 nejlepších vynálezů roku podle časopisu Time

    * Nejlepší aplikace pro milovníky přírody od Guardianu

    * Nejzajímavější hotely pro vaše líbánky od CNN Travel

    * Koho se v roce 2024 vyplatí sledovat podle Hospodářek (odemykám)

    * Co všechno stihnul Elon Musk pokazit v Twitteru

    * 30 trailů k objevení v příštím roce podle FarOutu

    * 23 nejkrásnějších (i kratších) tůr pro rok 2024 v Evropě

    * Dálkové trasy v Česku

    * 50 míst, kam příští rok vyrazit podle Lonely Planet

    * 100 nejzajímavějších lidí v AI podle časopisu Time

    * 50 nejlepších počítačových her podle Polygonu

    * 50 nejlepších filmů roku 2023 podle Sight and Sound

    * Nejlepších 100 seriálů roku podle Rotten Tomatoes

    * 50 nejlepších hudebních alb podle Billboardu

    * Nejlepší knihy roku podle serveru iLiteratura nebo podle Databáze knih

    * Co letělo letos na TikToku

    Kdo to všechno projde, získává bludišťáka a má u mě pozvání na pivo/víno/kafe/čaj :-).

    A ještě pořád toho není dost! Dlouho jsem nedával tipy na aplikace, které sám používám a bez kterých bych si nemohl představit rozumné fungování. Tak tady jsou tři z nich:

    * Spark - e-mailový klient, který používám na pracovní e-maily

    * Clay - správce kontaktů

    * Rise - chytrý kalendář

    Snad vás posledním číslem roku moc nezahltím. Na závěr si dáme trochu zimy a výlet na severní pól.

    Jižní část ostrova Čiovo s krásným kostelíkem, kterou jsme před pár dny objevili. Krásné místo nedaleko oblíbeného Trogiru.

    Mějte se moc fajn a ještě jednou přeji co nejlepší start do nového roku!



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe
  • Vánoce jsou tady, tak pokud jste ve stresu, do těch příštích už je to jen 53 týdnů! 🎄

    Sháníte-li ještě dárky, Bill Gates (jako každý rok) doporučuje, co příští rok číst a poslouchat.

    Potřebujete před svátky trochu klidu a pohody, ale není čas? Pusťte si všechny díly Přátel naráz. Protože minimálně ten, kdo tohle tvořil, měl času naopak až moc…

    Google představil světu svou umělou inteligenci Gemini, která velice dobře pracuje s tím, co “vidí”. Video okamžitě obletělo svět. Jenže pak se ukázalo, že přátelé v Mountain View video dost sestříhali, takže teď zase nikdo neví, jak moc dobré to je nebo není. Zatím s omezeními se dá vyzkoušet na platformě Poe.

    A ještě jednou Google a jeho oslava 25 let vyhledávání. To se zase celkem povedlo. Pokud máte rádi hledací hry, tak zkuste Search Playground, případně alespoň pěkné video. Výsledky hledání jsou zajímavým odrazem naší společnosti.

    Tohle je starý, ale pořád dobrý. Jak to u vás bude vypadat, až vám za 10 let vymění zuby?

    Kupujete dětem (nebo dospělým) Lego? Tak vězte, že se na něm dá i slušně vydělat. Musíte teda dětem ideálně vysvětlit, ať ho nechají v krabici, nevybalují, nestaví, případně alespoň ať neztratí žádnou kostičku… Já vím, všechno sci-fi…

    Ve světě Dračího doupěte se chystají velké změny. Po několika letech testování se k fanouškům postupně začínají dostávat informace o nové edici One D&D. A změn nebude úplně málo. Všeobecně se hry na hrdiny zase vrací na výslunní, čemuž odpovídá i nesmírná popularita RPG počítačových her. Oproti těm počítačovým ale hraní klasického “dračáku” nesmírně podporuje představivost a kreativitu. Pokud můžete, představte tenhle svět i svým dětem.

    Je to prý děsně tajné, ale Zuck se rozhodl postavit si chajdu na Havaji. Samozřejmě chajda v podání miliardáře je lehce jiná, než chajda běžného smrtelníka, takže chce na Kauai postavit obří stavbu s velkým podzemním bunkrem. A protože ví, že na pozitivní zapsání do místní komunity má jenom jeden pokus, rovnou původní obyvatele zažaloval, protože chce více jejich půdy. Marku, ten bunkr bych možná postavil ještě o něco větší…

    Díky moc za čtení Zpráv z lesa a nebojte se je sdílet dál!

    Elon Musk ukázal novou verzi humanoidního robota Optimus. Chodí, jako když snědl něco hodně nedobrého, kluci a holky z Boston Dynamics se asi popadají za břicho a vajíčka uklízí tak pomalu, že se stihnou zkazit, ještě než je uklidí. Jenže nezapomeňme na jednu věc - Elon je přeborník v převádění high-tech nápadů do skutečné reality. Zatímco ostatní jsou v polovině testování, Elon zahajuje sériovou výrobu. Smáli jsme se mu s Teslou, smáli jsme se mu, když říkal, že bude létat na Mars… Takže já bych si na Optimuse klidně vsadil…

    Pětadvacetiletá influencerka Aitana z Barcelony vydělává měsíčně přes čtvrt milionu korun. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, pokud by nešlo o neexistující osobu vygenerovanou umělou inteligencí. Do startupu zabývajícího se tvorbou virtuálních influencerů se pustil tento rok i český designer Robin Raszka. Co myslíte, bude hodnota skutečných influencerů v čase klesat nebo naopak stoupat?

    Ještě ale nepanikařte, stále na světě existují skutečná místa jako z dobrodružných filmů - hory, víra, indiáni… Nebo už je to také od AI?

    Britský filmový institut dal dohromady 101 skvělých filmů, které jste nejspíš nikdy neviděli. To kdyby vás nebavilo večerní nekonečné vybírání seriálů na Netflixu…

    Musí být důchod opravdu jen nuda, lékaři, starosti a čekání na konec? Někomu stačí přestěhovat se z města do přírody… (české titulky)

    Minulý týden zase vyšel výběr zajímavých a levných nemovitostí v zahraničí, na které jsem při našem pátrání narazil. Řecko, Portugalsko, Španělsko, Irsko, Itálie, Kanada…

    A na závěr oblíbené Camino. To kdybyste nevěděli, co si napsat do todolistu na příští rok…

    Ještě tohle se může hodit. 11 úrovní balení dárků, od úplných základů, jak zabalit krabici, až po balení tenisové rakety.

    Krásné svátky všem a nezapomeňte na své chlupáče! #ceskyhorskypes



    This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit filipmolcan.substack.com/subscribe