Bölümler
-
(00:00) Řekni si o web #45
(00:17) Telegraficky
(00:45) Linkodrom
(02:33) Život s technologiemi
(04:08) Kapitola z naší knížky
(04:52) Pozvánka na workshop
(05:05) Rozloučení a krevní skupiny
---
Telegraficky
Economia zavádí Consent or Pay pro Ženu. * WebTop100 udělilo ceny. * Probíhá týden slev na české hry na Steamu a GOG. * Do konce roku mají domény státní správy přejít na gov.cz. * Česká startupová asociace chce dostat startupy na program politických stran. * CZ NIC má nově DNS i v Los Angeles. * Čínský vyhledávač Baidu konkuruje v AI Meta i OpenAI. * V pondělí začne Týden pro Digitální Česko.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed, Twitter, Threads a Bluesky).
---
Linkodrom
Stanou se z UX designérů v důsledku demokratizace kurátoři? Rostoucí vliv umělé inteligence a designových systémů mění roli designérů, kteří se přesouvají z pozice tvůrců do rolí strategických kurátorů. Tak naši budoucnost vidí Andy Budd.
Díky dostupným AI nástrojům a pokročilým modelům mohou i lidé bez hlubších designérských dovedností vytvářet vizuálně kvalitní návrhy. Demokratizace designu však přináší riziko ztráty odborné hodnoty designérů, protože dostatečně dobré návrhy jsou nyní přístupné komukoli. Výsledkem je, že designéři přebírají roli kurátorů, kteří dbají na kvalitu, autenticitu a etiku v tvorbě.
---
Užitečné šablony NN/g pro výzkum a design UX. Nielsen Norman Group nabízí kolekci bezplatných šablon a návodů, které mají usnadnit práci UX designérů a výzkumníků. Tyto nástroje pokrývají všechny fáze procesu, od výzkumu a facilitace workshopů po mapování uživatelské zkušenosti a návrh obsahu. Šablony zahrnují konkrétní oblasti, jako jsou AI pomůcky pro výzkum, evaluační checklisty, vizuální návrhy, nebo metodiky pro interview a mapování zákaznických cest.
---
Černobílý filtr pro Figmu. Občas se nevyplatí připravovat low-fidelity návrhy, protože už máte pro svůj produkt připravenou bohatou knihovnu komponent. Přesto byste ale rádi prezentovali ranné návrhy tak, aby každému bylo jasné, že ještě nejde o finální návrh, ale o koncept. V takovém případě může pomoci, když své návrhy ve Figmě proženete filtrem, který je převede do šedé škály. Není třeba se obávat, filtr není destruktivní.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Nesmyslný web. Protože tenhle newsletter vychází v pátek, dovolíme si poslat vás na tuhle legraci: The Useless Web. Po klepnutí na odkaz se dostanete pokaždé na jiný nesmyslný, neužitečný, zbytečný web. Třeba na hru Lodě jen s jedním políčkem. Při každém načtení stránky se cíl odkazu změní. Pěknou prokrastinaci!
---
Život s technologiemi
Už nějakou dobu Martin sbírá odkazy k tvorbě dashboardů. Mezi nimi je příspěvek z Twitteru Jareda Spoola. Jared říká, že ačkoli klienti často žádají dashboardy, málokdy dostanou, co opravdu potřebují. Podle Jareda je problém v tom, že designujeme, co nám kdo nadiktuje, a zapomínáme zkoumat skutečné potřeby. Lidé podle Jareda nepotřebují vidět aktuální stav, ale informaci o změně, na kterou je třeba reagovat.
Jared jako příklad špatného dashboardu uvádí přístrojovou desku automobilu. Teploměr ukazuje teplotu chladicí kapaliny, a zabírá spoustu místa. Přitom jen zřídkakdy je ta informace užitečná. Stejně tak palivoměr zobrazuje stav paliva v nádrži, přestože pro nás je důležitější spíš informace o dojezdu. Tachometr a otáčkoměr jsou stejně tak dědictvím analogové doby. Jako řidiči bychom potřebovali vědět spíš, jestli jedeme bezpečně, hospodárně a nepřekračujeme povolenou rychlost.
Říká se, že nejlepší dashboardy si pro sebe lidé navrhují sami. Libor Kříž, majitel firmy na výrobu nábytku, vzal starý displej a zobrazuje na něm aktuální přehled zakázek, který udržuje v Paperu na Dropboxu. Před lety, když jsme pracovali v Energomonitoru, ukazoval nám kolega Michal Valoušek, jak ze starého mobilu, skleněné desky a světlopropustné zrcadlové fólie vyrobil pro svou rodinu chytré zrcadlo do koupelny. O pár let později experimentuje s vyřazeným Kindlem.
Před některými dashboardy nám padne brada i po letech. Kdysi na barcampu ve Vídni ukazoval Andreas Koller dashboard, který ve studiu Strukt navrhli pro vídeňské letiště. Byl to rok 2012, a dodnes je Visionair úchvatný.
---
Tip z naší knihy
Návrh webu vám musí sedět
Vizuální či grafický design představuje to, jak web v konečné fázi vypadá. Je vizuálním ztvárněním produktu a poskytuje podklady pro vývojáře rozhraní.
Za jeho realizaci odpovídá vizuální návrhář (na webu často označovaný jako UI designér), který dosahuje výsledků skrze promyšlenou kompozici barev, grafických prvků, volného prostoru a tvorbu ilustrací, fotografií či animací. Vizuální design dokáže uživatelům pomoci překonat nejistotu a ovlivnit jejich emoce v souladu se zaměřením produktu či značky.
Vyhledávejte designéry, jejichž návrhy vám esteticky sedí. Mnoho z nich má svůj vlastní styl, který je pro ně obtížné opustit. Jen málo designérů umí plynule přecházet mezi různými styly.
---
Od zadání k prototypu za dvě hodiny. Přijďte na workshop, který připravujeme v rámci Týdne pro Digitální Česko. Za jedno dopoledne si spolu zkusíme projít od návrhu k prototypu, který je možné hned ověřit. Registrace jsou zdarma.
---
A to je ze svatomartinského zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Jan Janský v roce 1906 objevil krevní skupiny. V roce 1930 za objev krevních skupin dostal Nobelovu cenu Karl Landsteiner. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #44
(00:19) Telegraficky
(00:38) Linkodrom
(03:56) Život s technologiemi
(06:03) Na čem právě pracujeme
(06:25) Kapitola z naší knihy
(07:06) Od zadání k prototypu za dvě hodiny
(07:19) Rozloučení a Meet the Press
---
Telegraficky
🆔 Česko bude mít vizuální identitu státu.🏃➡️ iWant.cz je nejrychlejším českým e-shopem.🔨 Evropská komise oficiálně vyšetřuje Temu.🎲 Vnitro soutěží nový web.🍎 Pixelmator patří pod Apple.👅 Javascript už není nejpoužívanějším jazykem GitHubu.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed, Twitter, Threads a Bluesky).
---
Linkodrom
Na trhu práce UX designérů přetrvává paradoxní situace. Na jedné straně hledá práci rekordní počet UX designérů se zkušeností s navrhováním aplikací a informačních systémů, na straně druhé se agenturám nedaří nabírat webové designéry s praxí s návrhem rozsáhlých webů. Při navrhování webů designéři tráví víc času s tabulkami než ve Figmě, a diagramy spíš generují z dat než že by stačilo pospojovat obdélníky na plátně v Miru.
Před čtvrt stoletím Jesse James Garrett vizualizoval rozdíl mezi navrhováním softwaru a hypertextových systémů. Weboví návrháři pracují s inventářem obsahu, u šablon stránek musí předpokládat, že si v moderním CMS správci webu budou chtít sestavovat layouty z komponent sami, takže návrh je daleko živějším organismem než u aplikací a zasahují do něj i lidé bez povědomí o designu. Při návrhu se uplatňují specifické frameworky object-oriented UX, jako je ORCA.
Zároveň už se často staví třeba čtvrtá nebo pátá verze obsahových webů, takže nevzniká návrh na zelené louce. Weby se často spojují z několika dílčích vlivem konsolidace firem a brandů. Je potřeba počítat s tím, že CMS není monolit, ale vedle správy obsahu jsou tu další systémy třeba pro e-commerce, e-mail marketing a weby se napojují přes API různé další systémy. Do toho nám vstupuje revoluce AI nástrojů pro návrh webu, jako je Relume.io.
Stav trhu práce v UX designu je příležitostí pro aplikační designéry, aby se rekvalifikovali na navrhování pro web. Mají se ale od koho učit?
---
Můžete rozumět přístupnosti bez kontaktu s hendikepovanými uživateli? Příští rok nás čeká účinnost evropského zákona o přístupnosti. Na Linkedin si weboví konzultanti začínají dávat za jméno zkratky certifikací, e-booky o přístupnosti vznikají jako houby po dešti a s checklisty bychom mohli tapetovat. Často nám všem ale chybí reálná zkušenost s hendikepovanými uživateli. Je to jako načíst best practice místo uživatelského výzkumu a dělat heuristiku místo uživatelského testování.
Brzy se koná konference INSPO, kde se už od roku 2001 setkávají odborníci na přístupnost a asistivní technologie s uživateli se specifickými potřebami. Je to vhodné místo, kde se můžete poprvé seznámit s šíří různých omezení, se kterými uživatelé zápolí, ale také s nástroji, které jim práci s internetem a informačními systémy usnadňují. Vstupenky jsou už v prodeji a přijdou na pár stokorun.
Brzy také zjistíte, že přístupnost stejně jako třeba SEO není projekt, který skončí se spuštěním webu. Jakmile s ní začnete, bude potřeba ji zahrnout do dalších aktivit.
---
Záznamy z FrontKonu jsou online. Stage F, Stage E i Partnerská stage letošní konference Frontendistů už mají na Youtube zveřejněné playlisty. Mezi jinými tu najdete i naši desetiminutovku o tom, kde se vzala hranice 200 ms pro metriku Interaction to Next Paint. A my si konečně můžeme projít všechny přednášky, na které jsme se nezvládli rozdvojit nebo jsme je pronetworkovali v předsálí. Díky komunitě Frontendistů jsou všechna videa na webu bezplatně. 👏
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Namícháte barvu podle předlohy? Dlouho jsme tu neměli hru s barvami. Am I Blue? před vás promítne obrázek v náhodné barvě, podbarví ho pozadím, a vy pak musíte přebarvit pozadí tak, abyste trefili barvu obrázku. Když to s nějakou komponentou přeženete, není cesty zpět.
---
Život s technologiemi
Nástroje, které nás chrání před tím, co sami děláme jiným. Znáte to: navnadí vás, že můžete dostat e-book, checklist nebo šablonu, ale je to něco za něco. Nejčastěji za e-mail v horších případech za telefonní číslo. Někde vás pomocí opt-in potvrzení rovnou přihlásí k newsletteru. Někde odevzdání e-mailu spustí lavinu nových marketingových sdělení. A někdy i přes veškerou snahu musíte sáhnout k označování zpráv za spam nebo k blokování odesílatele.
Pro předplatitele iCloudu je k dispozici funkce maskování e-mailové adresy. Je dobře zakomponovaná do systémů Apple, takže kdekoli na webu máte vyplnit e-mail, můžete se rozhodnout k použití maskované adresy. V marketingové databázi se objeví něco jako [email protected], a příchozí zprávy jsou přesměrované na váš skutečný e-mail. Maskovací adresu můžete kdykoli zneplatnit a e-maily přestanou chodit. Maskované e-maily nabízejí i další služby, třeba Firefox Relay nebo SimpleLogin a často je součástí správce hesel nebo e-mailu (například ProtonMail a FastMail).
Maskovací e-maily mají tu nevýhodu, že musí vzniknout dřív, než je použijete. Často to není problém, ale někdy adresu nezadáváte do formulářového pole v aplikaci, ale chtějí ji po vás napsat na papír nebo nadiktovat do telefonu. K tomu se hodí jednorázové e-maily. Ty fungují tak, že si vymyslíte část před zavináčem, služba přijímá došlé zprávy a uchová je několik hodin, a pokud si je chcete přečíst, stačí na webu zadat část před zavináčem a heslo není třeba. Třeba adresa [email protected]. Tohle řešení je ideální třeba pro zapomenutá hesla nebo jednorázové stažení bonusových materiálů.
Stejný systém funguje i pro telefonní čísla a třeba SMS. Takže když zpočátku Claude.ai chtěl ověřit, že jste z Velké Británie, stačilo zřídit účet přes VPN a jako telefon pro ověření použít službu s jednorázovými telefonními čísly.
Tenhle systém je ale hra na kočku a myš. Marketéři chtějí e-mailové adresy. Vznikají další a další maskovací a jednorázové e-mailové služby. A v zápětí se objeví na blacklistech. A takhle stále dokola.
---
Na čem právě pracujeme
Přátelé z Deaf Friendly nás přizvali ke spolupráci na zajímavém projektu, který budeme prezentovat na konferenci INSPO. S tím, jak se blíží datum účinnosti Evropského zákona o přístupnosti, objevují se často nejasnosti, jak se postavit k verzi webových stránek pro neslyšící. Rozhodli jsme se připravit best practice pro verzi webu pro uživatele českého znakového jazyka. O výsledky se brzy podělíme i s vámi.
---
Tip z naší knihy
U nabídek nehleďte pouze na cenu, ale na celkovou hodnotu
Při hodnocení nabídek dbejte na celkovou ekonomickou výhodnost, nikoli jen na cenu. Hlavním cílem podnikání není snížení nákladů za každou cenu, ale především maximalizace zisku a přidané hodnoty.
Hledejte dodavatele, který již prokázal schopnost dosahovat kvalitních výsledků – podívejte se na jeho minulé projekty a zjistěte, zda byly úspěšné a dokončené včas za dohodnutou cenu. Důležité je i to, kdo se bude na vaší zakázce podílet a jaké má zkušenosti s obdobnými projekty.
Z dobře připravené nabídky byste se měli dozvědět něco nového, protože kvalitní dodavatelé vkládají část svého know-how už do fáze nabídky.
---
Od zadání k prototypu za dvě hodiny. Přijďte na workshop, který připravujeme v rámci Týdne pro Digitální Česko. Za jedno dopoledne si spolu zkusíme projít od návrhu k prototypu, který je možné hned ověřit. Registrace jsou zdarma.
---
A to je z prvního listopadového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před 77 lety se poprvé vysílal pořad Meet the Press. Televizní stanice NBC jej vysílá dosud. Díky, že nejen čtete, ale také o sobě dáváte vědět. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden, Jakub Goldmann a Martin Kopta.
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
Eksik bölüm mü var?
-
(00:00) Řekni si o web #43
(00:18) Telegraficky
(00:58) Linkodrom
(03:07) Život s technologiemi
(04:15) Na čem právě pracujeme
(04:42) Kapitola z naší knížky
(05:17) Pozvánka na Akci
(05:47) Závěr a Martin Luther
---
Telegraficky
🏅 Prezident vyznamenal Jana Gruntoráda, který do Československa přivedl internet.🌜 Dnes v noci se budou přesouvat registry osob a obyvatel do správy DIA.🎁 Apple celý týden zveřejňuje produktové novinky.😢 Google uvedl AI přehledy ve vyhledávání do 100+ zemí. K nám ne.🤡 Ruský soud uvalil na Google pokutu ve výši 20 kvintiliard dolarů.🤖 Více než čtvrtinu kódu Googlu píše AI.📈 Bluesky roste; lidé prchají z X.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu. Můžete je sledovat přes RSS feed, Twitter, Threads a Bluesky.
---
Linkodrom
Metriky úspěchu pro startup sepsal Mirek Uďan do skvělého článku. Je to jakoby předmět finanční analýza podniku na VŠE dostal pokračování pro letní semestr. Desítka metrik pomáhá udržet si představu o kondici firmy. Mirek doplňuje ke každé metrice taktiky, které ji mohou ovlivnit. Článku ale chybí podstatná věc: k metrikám nejsou uvedeny intervaly optimálních hodnot.
Například hodnota zákazníka v životním cyklu (CLV) by měla zajistit dostatečný zisk po odečtení akvizičních a provozních nákladů. S hodnotou zákazníka mohou výrazně zahýbat i jednotky procent míry odlivu zákazníků (Churn rate). Optimální hodnoty vždy záleží na vašich nákladech a maržích.
Zajímavý pohled na finanční analýzu i s konkrétními magickými indexy nabízí Muzamil Ahmad na příkladu Netflixu, Spotify a Adobe. Podle Muzamila má Spotify dvojnásobnou míru odlivu zákazníků než Netflix a Adobe. Musí proto výrazně zlepšit poměr hodnoty zákazníka k akvizičním nákladům.
Míra povědomí o finančních ukazatelích zdraví firmy je u nás stále nízká a bylo by skvělé, kdyby třeba banky nabídly operativní dashboard nově zakládaným firmám, které si u nich zřizují účet. Nebo by MPO mohlo živnostenské úřady vybavit vzdělávacím e-bookem a excelovou tabulkou. Výrazně by to zvedlo ekonomiku malých firem a mikropodniků, které často fungují bez jakéhokoli finančního řízení.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Jaká je budoucnost tvorby aplikací? Nate Parrott ve dne pracuje jako programátor prohlížeče Arc a ve volných chvílích experimentuje se softwarem. Zatímco někteří programátoři jako třeba Tom Söderlund předpokládají, že běžný uživatelský software už bude brzy psát AI za letu podle našich přání, Nate se pustil do tvorby nástroje, ve kterém si přetahováním prvků po plátně vytvoříme rozhraní a logiku s kódem doplní AI podle promptu. Výsledek je dechberoucí. Také vás právě ovanula vůně Delphi z devadesátých let?
---
CSS Battle je asi nejnáročnější hra, kterou jsme vám kdy představovali. Každý den se jako výzva objeví nějaký obrázek a vaším úkolem je co nejvíce se k němu přiblížit pouze za pomocí kaskádových stylů. Protože to je opravdu těžké, klidně při hře googlete a pomáhejte si umělou inteligencí.
---
Život s technologiemi
Čtete návody k použití? Když si domů přineseme nové elektrické nářadí, často na návod k použití dojde a někdy dokonce hledáme video na Youtube, abychom se podívali, jak se nová hračka nastavuje a používá.
Se softwarem a už vůbec s webovými službami by nás něco takového ani nenapadlo. Přeskakujeme průvodce, vynecháváme onboarding a rovnou se vrháme na práci s rozhraním. Snad jen při pravidelných aktualizacích si prohlédneme tutorial, abychom se naučili s novými funkcemi, ale jinak je u webů a aplikací nápověda zakázané slovo.
Říká se, že rozhraní je jako vtip: když potřebuje vysvětlit, není moc dobré. Jak jsme se do takového stavu dostali? Nejpozději od osmdesátých let je interakční design předmětem zkoumání kognitivních psychologů. Tam, kde u fyzických nástrojů konstruktéři pracují s ústrojností, efektivitou, ergonomií a bezpečností, přidáváme u softwarového rozhraní kognitivní principy. S různými obměnami podle autora jde stále o stejné sedmero, které sepsal v knize Design pro každý den Donald Artur Norman: Objevitelnost, zpětná vazba, koncepční model, možnosti, označení (signifier), mapování a omezení.
---
Na čem právě pracujeme
Včera jsme se potkali v Cafe Terapie, abychom si naplánovali další aktivity. Jakub seděl v zadní místnosti u počítače a snažil se v Google Slides vytvořit vlastní předlohu prezentace. Nebudeme vás napínat: nejde to. Můžete jen upravit existující motiv (Slide → Edit theme / Snímek → Upravit motiv). Když ho pak chcete použít v další prezentaci, musíte zobrazit nabídku motivů (Theme / Motiv) a ten svůj dříve upravený soubor načíst tlačítkem na konci přehledu dostupných motivů. Je to zvláštní způsob, jak nějakou věc (ne)implementovat.
---
Tip z naší knihy
Stanovte strukturu nabídek předem
Pokud necháte potenciálním dodavatelům volnost v prezentaci, může vás zaujmout líbivá nabídka, ale ne nutně ta nejlepší pro váš web. Pokud si nejste jistí, jak správně poptávat, poraďte se s někým zkušeným.
Zveřejněte pracovní verzi zadání a vyzvěte vybrané dodavatele k návrhům na jeho doplnění a úpravu. U větších projektů je dobré uspořádat veřejné konzultace před výběrovým řízením.
Kvalitní dodavatel se bude na zadání ptát, což vám pomůže odstranit případné nejasnosti. Nabídky ve standardizovaném formátu jsou pak mnohem jednodušší na porovnání a hodnocení.
---
Listopad je plný odborných akcí. Můžete zajít na některou z konferencí: CIF24, WUD, WT100, Brno Bold, ČtvrtCON nebo INSPO, případně na komunitní akce UX Monday, Frontendistů v Brně či v Praze, na Design Systémy, Pyvo, ReactGirls nebo Data Punkers. Hodně se toho děje i za humny ve Vídni, Mnichově nebo v Bratislavě. A pokud se vám nikam nechce, stačí se s komunitou spojit online. Více vám řekne listopadový přehled UX akcí.
---
A to je z posledního říjnového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před 507 lety přibil Martin Luther na dveře kostela ve Wittenbergu svých 95 tezí. Díky, že nejen čtete, ale také o sobě dáváte vědět. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden, Jakub Goldmann a Martin Kopta!
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #42
(00:17) Telegraficky
(00:37) Linkodrom
(02:05) Život s technologiemi
(03:11) Na čem právě pracujeme
(03:29) Kapitola z naší knihy
(03:59) Pozvánka na Týden pro Digitální Česko
(04:21) Rozloučení a vznik světa
---
Telegraficky
České e-shopy meziročně rostou o 5 %. * Mapy.cz chystají aplikaci pro hodinky. * Věra Jourová a Elon Musk se vzájemně urážejí. * Francouzský soud blokuje pornoweby bez ověření věku. * Google Chrome vypne staré doplňky (čti AdBlok). * Vyšel Android 15. * Jste kreativní?
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed, Twitter, Threads a Bluesky).
---
Linkodrom
Nestavte uživatelské profily jen na sociodemografii. Nedodáváte tak designérům informace, které potřebují pro návrh. Sociodemografická data vám řeknou, kdo vaši uživatelé jsou, ale neprozradí, jak se chovají a proč dělají určitá rozhodnutí. A právě tady přicházejí na scénu behaviorální data a kvalitativní výzkum.
Behaviorální data odhalují skutečné interakce uživatelů s vaším webem. Zjistíte, na co klikají, kde tráví nejvíce času nebo co je přiměje opustit stránku. Nástroje jako Google Analytics či Hotjar vám poskytnou přehled o tom, co na vašem webu skutečně funguje. Ale abyste pronikli hlouběji do jejich motivací, je nezbytné zapojit i kvalitativní výzkum – rozhovory s uživateli, pozorování jejich chování v přirozeném prostředí nebo mapování uživatelské cesty. Tyto metody vám odhalí proč uživatelé jednají, jak jednají.
Pro designéry jsou behaviorální data pokladem. Umožňují jim vytvářet weby, které nejen dobře vypadají, ale hlavně efektivně slouží uživatelům. Mohou přizpůsobit obsah a funkce tak, aby odpovídaly skutečným potřebám a očekáváním. Výsledkem je lepší uživatelská zkušenost, vyšší míra konverze a spokojenější zákazníci.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
I se všemi AI a no-code nástroji si občas vyhrneme rukávy a napíšeme nějaké to HTML a kaskádové styly. Tehdy se hodí mít k ruce hotová řešení. Přesně tohle nabízí web 1-Line Layouts.
---
A když jsme u toho psaní kódu, tahle pěkná interaktivní hříčka Flexbox Froggy vám pomůže osvojit si flexbox. Dokonce umí česky!
---
Život s technologiemi
Martin na dva víkendy do roka odjíždí na Apaluchu. Srub u lesa. Žádný mobilní signál. Žádná elektřina. Voda ze studně. Latríny. Jenom několik otců s chumlem dětí. V neděli byl čas odjet. Auto zaparkované na konci polní cesty u louky. V ruce dálkové ovládání centrálního zámku. Cvak. Dveře se neodemknou. Došla baterka. V ovladači je ukrytý klíč. Dveřní zámek je schovaný pod krytkou. Palubní počítač hlásí: přiložte ovladač na kontaktní plošku. Nastartovat a odblokovat imobilizér je potřeba přiložením ovladače ke startovacímu tlačítku.
Navrhování obvykle začínáme u happy path scénáře. Všechno funguje, uživatel ví, co má dělat, neobjevují se chyby ani výjimky. Ale co když se něco pokazí? Je důležité myslet na situace, kdy vše nejde podle plánu. Musíme zajistit, aby uživatelé měli jasné a srozumitelné instrukce i v těchto případech. Testování těchto scénářů nám pomůže připravit se na nečekané problémy.
V ideálním případě by systém i v sad path působil tak, aby si uživatelé vlastně ani nevšimli poklesu komfortu, aby systému stále důvěřovali a mohli na něj spoléhat.
---
Na čem právě pracujeme
Zrovna se chystáme na uživatelské testování. Na tom by nebylo nic světoborného, ale bude to testování s uživateli českého znakového jazyka. Jakub už má jedno takové testování za sebou, a tak máme respekt. Není úplně běžné vést testování v jazyce, kterému nerozumíte.
---
Tip z naší knihy
Vytvoření webu není nevratný proces, vše lze upravit
Jednou z největších výhod webových stránek, aplikací a internetu obecně je možnost kdykoliv opravit chyby. Udržujte webovou stránku v takovém stavu, aby úpravy byly technicky i logicky snadné. Pokud se budete zaměřovat na průběžné měření a vylepšování, pomůže vám to dosáhnout lepších výsledků. Vyhněte se však tvorbě webu jako chatrného systému, kde by změna jedné části mohla nečekaně ovlivnit další prvky. Web není operace srdce. Nemusí se povést hned na poprvé.
---
V listopadu proběhne Týden pro Digitální Česko. Ve dnech 18. až 24. listopadu se bude už po třetí konat Týden pro Digitální Česko. Jde o 140 akcí, které se konají po celém Česku. Nabídka je velmi různorodá: od dnů otevřených dveří a exkurzí, po konference a workshopy. I my připravujeme praktický prototypovací workshop. Vstup je zdarma.
---
A to je ze čtvrtého říjnového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Podle výpočtů arcibiskupa Jakuba Usshera před 6028 lety vznikl náš svět. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #41
(00:14) Telegraficky
(00:40) Linkodrom
(04:24) Život s technologiemi
(05:30) Na čem právě pracujeme
(05:58) Kapitola z naší knížky
(06:50) Pozvánka na odborné akce
(07:02) Rozloučení a komtesa Lata Brandisová
---
Telegraficky
Antimonopolní úřad zasahoval v Seznamu. * Dataři propuštění ze Seznam Zpráv už nasbírali 200+ předplatitelů. * Prezident doporučuje vládě, aby digitalizaci vedl odborník. * Češi nemají rádi reklamu na internetu. * Mapy.cz budou mít premiovou verzi. * NÚKIB zaznamenal v září tři dokonané útoky ransomware. * Evropská komise tlačí na Temu. * Identita šla do kin a na výstavu.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed, Twitter, Threads a Bluesky).
---
Linkodrom
Minimum Business Increment (MBI) pomůže s prioritizací v agilním produktovém vývoji. MBI představuje nejmenší množství práce, které je potřeba dokončit, aby se dala doručit konkrétní obchodní hodnota. Zahrnuje pouze nezbytné změny, které mají přímý dopad na obchodní cíle. Je specifické tím, že vyžaduje, aby výsledný produkt byl hned použitelný a poskytoval jasně definovanou hodnotu, která má okamžitý a hmatatelný přínos pro podnikání.
Zatímco před uvedením produktu na trh budete pravděpodobně pracovat s pojmem Minimum Viable Product (MVP), který se soustředí na zákazníka a jeho potřeby, při rozvoji produktu sáhnete spíš po MBI. Cílem MVP je doručit minimální funkční verzi produktu, která umožní získat zpětnou vazbu a otestovat základní hypotézu produktu. Naopak cílem MBI je doručit funkci nebo část produktu, která přinese přímou hodnotu podnikání a přispěje k dosažení obchodních cílů.
---
Písmo podtrhne charakter značky. „Když jsem začínal s grafickým designem, nebylo tolik kvalitních bezplatných písem a fonty se pirátily,“ říká Martin u kafe na benzínce cestou z Českých Budějovic. Pirátil se software, filmy, hudba, fotografie z fotobank, knížky… Dnes jsme si zvykli, že všechno, co k práci potřebujeme, máme k dispozici v předplatném Adobe CC a podobných. U písem nám velkou službu dělá sbírka volně použitelných fontů Google Fonts.
V tom množství je ale těžké se vyznat a sklouzáváme k pohodlnosti. Používáme stále dokola osvědčená písma. Na webu sáhneme znovu po systémových fontech, protože se rychle načtou. Loga jsou jen názvy napsané známým fontem. Vracíme se tak k estetice osmdesátých let, kdy byla i v písmech velmi omezená nabídka, a když se řeklo řeznictví, trafika nebo lahůdky, každý grafik hned věděl, jakým písmem bude vyvedený vývěsní štít.
V devadesátých letech se i v typografii začalo něco dít. Digitální typografie najednou uvolnila stavidla kreativitě, která u fotografické reprodukce nebo plakátových písem ze dřeva nebyla možná. Iniciativu převzala generace Aleše Najbrta a Františka Štorma. Hltali jsme časopisy jako Živel a fonty od experimentálních písmolijen jako Emigre. Filmové plakáty, kde se realizovali grafici před Sametovou revolucí, nahradily booklety kompaktních disků.
Dnes má webová typografie k dispozici spoustu nástrojů, kterým ještě do nedávna vládli jen tiskový grafici. Můžeme kontrolovat zobrazení na úrovni znaku, můžeme texty animovat, máme alternativní znaky v OpenType, můžeme vymaskovat tvary znaků, obtékat vymaskovaný obrázek, psát na křivce… Přesto se velká část webové typografie stále odehrává na úrovni bitmapových reprodukcí a SVG. Na štěstí se najdou i ostrůvky pozitivní deviace a nespoutané kreativity.
Vstříc pestrosti jde i nabídka renomované písmodílny Dalton Maag, která designérským agenturám nabízí volný přístup ke svým 1400 písmům přes platformu FontPass. Kreativci mohou využít písma pro vlastní branding a projekty, a dokonce i pro klientské zakázky, ovšem bez možnosti přibalit zdrojové písmo zdarma. Za velkorysou nabídkou je samozřejmě očekávání prodeje licencí klientům kreativních agentur, ale i tak je to příležitost vystoupit z šedi obvykle používaných fontů.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Jak dobře rozumíte typografii? Máte v oku správný poměr mezi velikostí písma, řádkovým prokladem a délkou řádku? Matej Latin přišel s didaktickou vizualizací ve formě rovnostranného trojúhelníku – ten má všechny tři strany i vnitřní úhly stejně velké. V ideálním případě jsou všechny tři míry v harmonii, ale pokud je nějaká z nich mimo, trojúhelník se vychýlí nebo zploští.
Doporučovaná velikost písma základního textu pro mobily je 16 px, na desktopu klidně 18—22 px. Může se lišit v závislosti na čitelnosti písma, která je daná především výškou malých písmen a otevřeností smyček znaků. Výška řádku pro zobrazení na displeji se stanovuje mezi násobky 1,3 a 1,7 velikosti písma a esteticky přijatelná délka řádku bývá 45 až 75 znaků.
Svůj odhad můžete otestovat na webu Better Web Type s pomocí zábavné hry.
---
Život s technologiemi
Zkuste to bez drátů! Když jsem byl poprvé v Apple Storu, zaujalo mě, jak důkladně měli schované kabely, vzpomíná Martin. A to tehdy měl Apple bezdrátovou nanejvýš myš a klávesnici. Od displeje byl kabel hned svedený do průchodky v desce stolu a pak dutinkou v noze stolu rovnou pod podlahu.
Říká se, že kabely nesnášel Steve Jobs. V jednom rozhovoru se rozněžňuje nad počítačem HP 9100A z roku 1968, který byl celý v jednom kuse. Žádná klávesnice a displej připojené přes kabel. A i když Apple později přišel s koncepcí all-in-one počítače iMac, nejspíš to u Jobse s těmi kabely nebylo tak horké, protože – podívejte, co měl na stole.
Zatím na noc odkládáme telefon, sluchátka a hodinky na bezdrátovou nabíječku. No, moment – jak bezdrátovou‽ Vždyť k té nabíječce vede kabel‼ Škoda, že Nikola Tesla svůj nápad na bezdrátový přenos elektrické energie nedotáhl do produkčního stádia. Kabelů je ale opravdu o dost méně, než bývalo. Určitě pomáhá i sjednocení koncovek na USB-C. Oč méně je kabelů, o to více je nabíjení.
---
Na čem právě pracujeme
Minulý týden jsme vyjeli na Čtvrtkon do Českých Budějovic. Diskutovali jsme o funkčním nastavení webových zakázek. Jak sepsat zadání, jak vybírat dodavatele a co dělat, aby zakázka dobře odsýpala. To je téma naší knížky. Za měsíc bude v Budějovicích kromě klasického komunitního setkání také konference ČtvrtCon. Lístky stojí jako v kině a zbývá jich už jen čtvrt-kapacity. Jestli to máte do Budějc (Říkám to správně?) blízko, moc neotálejte s nákupem.
---
Tip z naší knihy
Naučte se rozeznat kvalitní reference
Reference dodavatelů mohou na první pohled oslnit, ale nenechte se zmást jen velkými značkami. Často se stává, že někdo uvádí spolupráci s významným klientem, aniž by upřesnil, co přesně na projektu dělal.
Pokládejte správné otázky
Zjistěte, co konkrétně dodavatel pro daného klienta vytvořil. Šlo o klíčovou roli, nebo jen o drobnou část? Ověřte si, jak postupoval, s jakými výzvami se vypořádal a jaký byl jeho přínos. Případové studie mohou odhalit hodně.
Ověřte si reference
Požádejte o kontakty na předchozí klienty a zeptejte se na jejich zkušenosti. Zjistíte, zda spolupráce probíhala hladce a jak dnes výstupy fungují.
Nenechte se unést logy
Nenechte se ohromit velkými jmény. Raději požadujte konkrétní ukázky, které vám pomohou posoudit reálnou přidanou hodnotu a odbornost dodavatele.
---
Ještě pořád stihnete spoustu zajímavých komunitních akcí a konferencí, ať už v Praze, Brně nebo online. Podívejte se do našeho přehledu, a pokud vám v něm nějaká vaše oblíbená akce chybí, napište nám.
---
A to je z třetího říjnového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před 87 lety vyhrála Velkou Pardubickou poprvé žena, a pak už nikdy. Díky, že nejen čtete, ale také o sobě dáváte vědět. Pokud máte nápad, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #40
(00:19) Telegraficky
(00:46) Linkodrom
(03:39) Život s technologiemi
(04:49) Kapitola z naší knihy
(05:46) Rozloučení a Mašinka Tomáš
---
Telegraficky
Alza se stala lékárnou. * Seznam Zprávy propustily datové novináře. * Proběhl třetí FrontKon. * Bank-iD bezplatně nabízí elektronický podpis. * Podezřelé SMS a hovory hlaste na linku 7726. * Firefox má potíže s ochranou soukromí. * Situace kolem WordPressu začíná připomínat film Po přečtení spalte. * ChatGPT uvedl Canvas, nástroj pro psaní textů a programů.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
---
Linkodrom
Proč je práh INP právě 200 milisekund? Metrika INP (Interaction to Next Paint) měří čas, který uběhne od uživatelské akce k reakci rozhraní. Jde o jednu ze tří metrik Core Web Vitals, se kterými přišel Google. Pokud reakce přijde do 200 milisekund, je to považováno za ideální stav. Ale proč zrovna 200 milisekund? Na tuhle otázku jsme se pokoušeli odpovědět v přednášce na FrontKonu.
Pro odpověď musíme cestovat časem do první čtvrtiny 19. století. Tehdy Jan Evangelista Purkyně experimentoval s možnostmi vyšetření zraku a objevil, že odraz plamínku svíčky se zrcadlí v oku čtyřikrát. Purkyně ten efekt využil k měření zakřivení oční čočky, ale zároveň tím položil základy eye-trackingu. Díky němu tak můžeme sledovat, kam se člověk dívá.
O pár let později lipský lékař Ernst Heinrich Weber položil základy experimentální psychologie, když popsal jev, který dnes nese jeho jméno: Weberův zákon. Weber přišel na to, že čím silnější je počáteční podnět, tím větší rozdíl musí nastat, aby člověk ten rozdíl vnímal. A naopak. Takže u slabých podnětů vnímáme i menší rozdíly intenzivně.
A teď už můžeme poskočit do 20. století. Uživatelé počítačových terminálů často museli po stisku klávesy dlouhou dobu čekat na odezvu na monitoru. Robert B. Miller z IBM v roce 1968 zjistil, že cokoli proběhne do desetiny sekundy, považujeme za instantní. Ben Shneiderman tohle zjištění o šestnáct let později rozpracoval a stanovil, že odezva nad půl sekundy má vliv na výkonost a spokojenost uživatele. A právě 500 milisekund je ten druhý práh INP.
Na konci roku 2013 vědci z MIT zjistili, že člověk je schopný zaznamenat změny v intervalu 13 milisekund. Ovšem dost možná i kratší, protože tehdy neměli techniku, která by byla s to změny zobrazovat rychleji. Dnes máme k dispozici displeje s obnovovací frekvencí až 240 Hz, což představuje interval 4,17 milisekundy.
Google už v roce 2009 zveřejnil experimenty s latencí zobrazení výsledků hledání v řádu desetin sekundy. Zjistil, že pokud trvalo déle výsledky zobrazit, lidé snižovali počet hledání. Podobné výsledky má také nedávné měření Speedcurve, které na mobilech prokázalo korelaci mezi INP a konverzním poměrem.
A tím se dostáváme k odpovědi na úvodní otázku. INP má práh nastavený na dvě desetiny sekundy, protože to je zdržení, které již uživatel registruje a má dopad na jeho ochotu pokračovat v interakci. Pro Google je tahle metrika podstatná, i protože snadno kvantifikuje uživatelský prožitek, a tak je možné ji zahrnout do signálů pro řazení výsledků hledání.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Booleovské operace jsou pro začínající designéry komplikované. Jak jste na tom vy? Zvládáte operace jako průnik, doplněk, sjednocení a rozdíl? Svoje dovednosti můžete otestovat se hrou The Boolean Game.
---
Život s technologiemi
Stále častěji se objevují na sociálních sítích a na blozích pokusy nahradit oblíbené nástroje něčím jiným. Cílem je obvykle snížit počet nástrojů, ušetřit nebo více dbát na své soukromí. A tak si můžete přečíst, jak lidé třeba zkouší vystačit jen s výchozími aplikacemi platformy Apple nebo nahrazují placené nástroje bezplatnými, cloudové offlinovými. Častou obětí minimalismu nebo úspor je Notion nebo odchod z ekosystému Googlu. Microsoft jde trendu naproti a vydává Office 2024 bez cloudu.
Ne všechny změny jsou ale trvalé a není neobvyklé, že se lidé k původnímu nastavení vracejí. Proč? Už dlouho neplatí, že klient elektronické pošty s podporou IMAPu je víceméně stejný, že tabulkové a textové editory jsou všechny zaměnitelné. Neplatí to ani pro prohlížeče. Svět aplikací ovládl přístup zvaný opinionated software – software s názorem.
A tak každý přeběhlík brzy pochopí, že to, co ve skutečnosti mění, není software, ale přístup k řešení záležitostí. Je snadné importovat data ze starého prostředí do nového, ale daleko těžší je změnit vlastní návyky.
---
Tip z naší knihy
Profesionál dokáže své postupy a výsledky vždy jasně a srozumitelně vysvětlit
Pokud designér není schopen alespoň základně popsat svůj pracovní proces, mělo by to být pro vás varovným signálem možných komplikací v budoucnu. Možná budete mít štěstí a konkrétně ve vašem případě intuitivně odvede svou práci dobře.
Ale pokud se objeví problémy, komunikace o jejich příčinách a nápravě bude složitá, protože designér, který vás nezasvětí do svého způsobu uvažování a pracovního plánu, vám nebude schopen efektivně pomoci. Jak praví klasik: Pokud to neumíš vysvětlit dítěti, sám tomu nerozumíš.
Buďte opatrní u těch, kdo tají své postupy. I když se kreativní proces může méně zkušeným klientům zdát jako magie, ve skutečnosti to tak není. Kreativita je způsob řešení problémů a dovednost. Skutečný profesionál vás v kterémkoli momentě informuje o stavu práce a průběžně vám ukazuje výsledky, aby se ujistil, že postupuje správně a plní vaše zadání přesně.
---
A to je z druhého říjnového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Mašinka Tomáš vyjela před čtyřiceti lety. Díky všem, kdo nejen čtou, ale také o sobě dají vědět. Pokud pro nás máte tip, co příště změnit, napište.
Hezký týden,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
Telegraficky
* IT a UX odborníci požadují udržení digitalizace.
* Češi jsou pro zákaz mobilů ve školách.
* Paralelní Polis zavírá.
* Google si stěžuje EU na Microsoft.
* ChatGPT zdraží.
* CZC už není samostatným obchodem.
* Lupa zavádí dobrovolné předplatné a Křišťálová Lupa 2024 spustila hlasování veřejnosti.
* Koná se Inktober.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
Linkodrom
Obsah až na prvním místě – to je návrhový přístup který zakládá na předpokladu, že uživatelé přicházejí na web hlavně kvůli obsahu, a proto by se design měl podřizovat potřebám obsahu. Je tedy jasné, že přístup content first se uplatní u obsahových webů. Pro interaktivní aplikace se pak spíše uplatňuje task-oriented design, ale o tom zase až někdy příště.
Navrhování kolem obsahu předpokládá, že obsah máme k dispozici hned od počátku, což vás může zaskočit. Jak takový content-first design funguje? Skvěle to před devíti lety popsal Machal na WebExpu:
* Vytvoření srozumitelného textu s definovanou strukturou nadpisů (důležité pro přístupnost).
* Přidání UI prvků jako tlačítek a ikon pro podporu obsahu.
* Implementace interakčních prvků, jako jsou animace, které zlepšují uživatelský zážitek.
Jako designéři s přístupem obsah na prvním místě volíme během návrhu trochu jiné metody. Pracujeme například content priority guidem a content invetory. Návrháři si v průběhu času postupně začali říkat UI designéři, což vede k odklonu od tvorby obsahových webů k aplikacím. Vytrácí se tak kompetence třeba v oblasti informačního designu a architektury, kterou postupně ovládli například SEO specialisti.
Jaký typ kreativce jste? U patnácti otázek se vždy rozhodnete mezi dvěma možnostmi a na konci se dozvíte, co jste za druh kreativce. Je pro vás důležitější cesta nebo cíl? Uvažujete v systémech nebo v příbězích? Martin je podle dnešního kvízu inovátor. A co vy?
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
Život s technologiemi
S koncem roku Google zavře službu Jamboard. Jako interaktivní tabule je součástí aplikační suity Google Workspace. Zeptali jsme se na Twitteru na doporučení na další digitální whiteboardy, které by mohly Jamboard zastoupit. Tady jsou:
* Český Collboard míří hlavně na učitele a žáky základních škol. Pro její jednoduchost a velmi přímočarý onboarding ale najde uplatnění všude, kde spolupracujete s lidmi, kteří si s whiteboardy a technikou úplně netykají. Výhodou je, že je Collboard bezplatný a tabuli nebo její část můžete stáhnout v mnoha různých formátech.
* OrgPad je dalším českým příspěvkem tabulové civilizaci. Začal vizualizací vztahů mezi informacemi a dodnes je v tomhle bezkonkurenční.
* tldraw prostě rovnou používáte. Tabuli si můžete stáhnout offline a později zase nahrát na web. Mluví česky a nevyžaduje přihlášení.
* Whimsical mají rádi freelanceři, protože je pro jejich využití zdarma. Jeho nadšeným propagátorem je Dalibor Musil a víc o téhle tabuli si přečtete na jeho blogu.
* Ve školách je populární Padlet. Kromě klasické tabule toho umí něco víc a rozhodně nepůsobí stroze korporátním dojmem.
* Designéři nedají dopustit na FigJam, který je součástí balíčků Figmy, ale můžete ho licencovat i jednotlivě. Je tu stále přítomná hravost a tvořivost a snadno se z něj kopírují objekty do návrhů.
* Microsoft Whiteboard najdete v MS365 a v Teams. Snaží se být jednoduchý a nejspíš ho budete používat, pokud pracujete ostatními nástroji Microsoftu, protože už ho vlastně máte.
* Na iOS najdete aplikaci Freeform. Nemá webovou verzi, a tak ji využijete jen uvnitř ekosystému. Je ideální pro osobní použití.
* Mural je vyzyvatel Mira. BoB Marvan ho má rád kvůli snadnému onboardingu třeba při školeních a workshopech.
* Miro je leader trhu. Je oblíbený v korporacích, u profesionálních školitelů a lektorů. Má velkorysou licenční politiku vůči studentům a učitelům. Jeho tvůrci rádi tvrdí, že to není tabule, ale nástroj pro spolupráci, což se projevuje v tom, že rozšiřuje featureset. Má ohromnou zásobárnu šablon a ukázek.
Tip z naší knihy
Ověřte, že vaše výchozí předpoklady jsou správné
První zamilování do nápadu je vzrušující, ale často prchavé. Nenechte se příliš unést tím, jak skvěle vaše myšlenka na první pohled vypadá. Je důležité ji podrobit zkoumání a ověřit, jestli skutečně stojí na pevných základech. Vyplatí se investovat čas a energii do kritického hodnocení úvodních předpokladů. Ujistěte se, že vaše hypotéza opravdu řeší ten problém, kvůli kterému web vytváříte.
Buďte opatrní, co si přejete – mohlo by se vám to totiž vyplnit. Například pokud si přejete, aby si vaši zákazníci mohli sami změnit termín rezervace, může to vést ke vzniku složitého a drahého rezervačního systému. Přitom často stačí umožnit jim, aby vás mohli snadno kontaktovat, aniž by museli zvednout telefon a volat.
Říjen je nabitý odbornými akcemi. V říjnu se konají konference Data Restart, Pravidla se změnila, Digifest nebo Frontkon a hromada komunitních akcí, které jsou rozeseté různě po republice nebo online. S Jakubem a Martinem se potkáte v Praze na Frontkonu a v Českých Budějovicích na Čtvrtkonu. Přehled akcí jako obvykle najdete na webu.
A to je z prvního říjnového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před 74 lety začal vycházet komiksový proužek o Charlie Brownovi. Díky, že o sobě dáváte vědět! Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #38
(00:15) Telegraficky
(00:40) Linkodrom
(03:29) Život s technologiemi
(05:19) Tip z naší knihy
(06:15) Pozvánka na Frontkon
(06:26) Formule 1 v Brně a rozloučení
---
Telegraficky
Vláda končí s Ivanem Bartošem. * Spotify vydělává víc na reklamě v podcastech. * Youtube testuje Hype a v Česku zdražuje předplatné. * Tiktok odřízl ruská státní média. * Heuréka robotům blokuje odkazy na e-shopy. * Uběhlo sto dnů s nařízením o konektorech USB-C. * Petr Bechyně vydává 52 kreativních rozcviček. * Začal podzim.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
---
Linkodrom
Uživatelskému výzkumu hrozí ovlivnění kognitivním zkreslením. To může deformovat výsledky a vést k chybným závěrům. Mezi nejčastější zkreslení patří např. confirmation bias (potvrzování vlastních představ), framing effect (ovlivnění odpovědí formulací otázek) nebo hindsight bias (zpětná racionalizace).
Jak se bránit před kognitivním zkreslením? Klíčová je schopnost zpochybňovat vlastní předpoklady a analyzovat data objektivně. Snadno se to řekne, ale jak na to? Třeba tím, že požádáte nezainteresované výzkumníky o recenzi. Vyhnutí se zkreslení zlepšuje kvalitu výzkumu a vede k přesnějším poznatkům o uživatelích.
Můžete se procvičit v rozpoznávání kognitivních zkreslení pomocí flashcards. Pokud preferujete papírovou variantu, Richard James Acton karty nabízí ke stažení. Když je vytisknete, můžete si s nimi i zahrát deskovou hru Pandemic s trochu upravenými pravidly. Více do hloubky můžete jít s knihou Davida Dylana Thomase Design for Cognitive Bias.
---
Microsoft oživí elektrárnu, ve které vznikla použitelnost. Machalův tweet nás upozornil, že Microsoft si smluvně na dvacet let zajistil elektrickou energii pro své AI farmy z jaderné elektrárny na pensylvánském Třímílovém ostrově. Jadernou elektrárnu znají všichni čtenáři kultovní knihy Design pro každý den od Donalda Arthura Normana, která poprvé vyšla v roce 1988 a nedávno se dočkala reedice.
Jeden z reaktorů elektrárny měl před 45 lety jen pár měsíců po uvedení do provozu nehodu a Normana povolali, aby ji jako kognitivní psycholog vyšetřil. Norman tehdy za příčinu označil human factors, což je eufemismus pro zpackanou ergonomii nejen fyzicky, ale i organizačně. Od té doby se Norman začal věnovat návrhu rozhraní a rozvinul postupně myšlenky návrhu zaměřeného na člověka, použitelnosti rozhraní a uživatelského prožitku.
Starší z reaktorů nebyl nehodou postižen a zůstal v provozu až do roku 2019. Elektrickou energii by měl reaktor znovu vytvářet v roce 2028.
---
Redesign loga PayPalu vyvolává velké vášně. Namísto dvoubarevného názvu písma v kurzívě doplněného grafickou značkou se nově PayPal po redesignu od Pentagramu prezentuje pouze textovou značkou PayPal vyvedenou v upraveném písmu LL Supreme, což samo o sobě je jen variace na slavné bezserifové lineární geometricky konstruované písmo od Paula Renera Futura.
Loni přišel italský designér Emanuele Abrate se zábavným projektem Logofonts, kdy v logotypech známých firem nahradil jejich název jménem písma, kterým jsou logotypy vyvedeny. Díky němu zjistíte, že PayPal je cosi jako bratranec s Nike, Gillette, RedBullem, Ciscem, Omegou a obecně, že je Futura oblíbené písmo autorů logotypů.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Život s technologiemi
Určitě už vás napadlo, co by se stalo, kdybyste se museli narychlo odstěhovat a uchytit se v cizí zemi. Od přepadení Ukrajiny Ruskem před dvěma lety se tyhle myšlenky vynořují stále častěji. Ukrajinská softwarová scéna je známá kvalitou a inovacemi, a přestože země čelí válce, tamní vývojáři pokračují v tvorbě špičkového softwaru.
Mnozí z nich pracují na svých projektech zároveň s vojenskou službou, což odráží jejich odhodlání a statečnost. Jiní našli útočiště v zahraničí, kde je pro ně příjem z prodeje licencí často jediným zdrojem obživy.
Podpora ukrajinského softwaru tak není jen investicí do kvalitních produktů, ale také přímou pomocí lidem, kteří čelí těžkým podmínkám. Nákup jejich produktů přispívá k růstu ukrajinské softwarové komunity a její tvorbě nových technologií.
Na Twitteru jsme vás požádali, abyste se s námi podělili o tipy na software s ukrajinskými kořeny. Ve vlákně se objevují tipy na následující kousky:
* Spark Mail – e-mailový klient
* Deskreen – sdílení obrazovky formou streamovaného videa
* IO Tecnologies – analytika pro vydavatele
* Leaflet JS – knihovna pro práci s mapovými podklady
* Scanner Pro – aplikace pro iOS, která fotoaparát přemění na skener
* Fibery – no-code platforma pro tvorbu informačních systémů
* Luminar AI – nástroj pro úpravu bitmapového obrazu
* Photopea – náhrada za Photoshop
* Drizzle ORM – knihovna pro manipulaci s databázovými daty pro javascript a typescript
* GitLab – platforma pro DevOps
* Stalker 2 – hra
* Ajax – software pro senzory a zabezpečení
* Crowdin – nástroj pro lokalizaci software
* PlatformIO – rozšíření VSCode vývoj embedded aplikací
* Mail Trap – distribuce elektronické pošty
* Clean My Mac – profilaxe macOS
* SetApp – předplatné na balíček aplikací pro macOS
* FSNotes – poznámková aplikace pro iOS a macOS
Díky všem, kdo jste se podělili o svou zkušenost!
---
Tip z naší knihy
Stanovte si jasná kritéria pro vyhodnocování úspěchu vašeho webu
Máte-li už definovaný cíl pro váš web, je na čase zamyslet se nad tím, jak poznáte, že se k tomuto cíli skutečně blížíte. V oblasti podnikání se těmto ukazatelům říká klíčové indikátory úspěšnosti (anglicky Key Performance Indicators, zkráceně KPI). Každý takový ukazatel je třeba doplnit způsobem, jakým budete měřit jeho plnění – tím se stávají metrikami.
Stanovte si předem, jaké hodnoty budou považovány za úspěšné, aby bylo jasné, čeho chcete dosáhnout. Tým, který na webu pracuje, bude usilovat o dosažení těchto cílů. Může se však stát, že dosáhnete nastavených hodnot, ale výsledky nebudou odpovídat úspěchu, který jste očekávali. V takovém případě je vhodné přehodnotit metriky, které jste si stanovili. Sdílejte stanovené cíle, KPI a metriky s designéry a dalšími členy týmu, protože podle těchto kritérií budete posuzovat konečný výsledek, tedy kvalitu odvedené práce.
---
Přijďte 9. října na Frontkon. Jakub s Martinem připravují lightning talk, proč je v INP jako hranice právě dvě stě milisekund. Vstupenky jsou ještě v prodeji, ale už ne za tak příznivou cenu.
---
A to je z třetího zářijového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Jediný závod Formule 1 v Brně dopadl před 75 lety tragicky. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #37
(00:18) Telegraficky
(00:47) Linkodrom
(03:40) Život s technologiemi
(07:16) Na čem právě pracujeme
(07:23) Kapitola z naší knížky
(07:54) Ötzi a rozloučení
---
Telegraficky
DIA převezme do péče registr obyvatel a registr osob. * Seznam.cz prodává předplatné. * Věra Pohlová by před 25 lety zakázala internety a počítače. * Amazon nařídil návrat do kanceláře. * Rival Twitteru Bluesky má 10 milionů uživatelů. * Google nebude platit pokutu EU za AdSense. * Meta blokuje ruská státní média. * Konference eXperience for Business otevřela call for papers.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
---
Linkodrom
AI už umí generovat web. Tomáš Kapler se ptá, jestli už jste někdy zkusili vytvořit web s AI. Je to no-code, ale s textovým zadáním. Tomáš zkouší službu Dora, která nabízí generování webu s AI poměrně nově, ale už dříve umožňovala importovat návrh z Figmy nebo remixovat šablony. Tomáš s promptem vytvořil web o fiktivním měřáku ovzduší. Dora kromě webu zařídila i obsah a obrázky.
Kromě Dory Tomáš vyzkoušel postavit web s Claude AI. I v tomhle případě je výsledkem web o čidlech měření kvality ovzduší, i když výrazně méně výpravný. Spojení s Claude vypadá slibně hlavně při představě, že by výsledný web nespočíval jen ve statických stránkách, ale že by také zapojil AI do aplikační logiky.
My jsme nedávno ukazovali službu Relume, která sama přímo nestaví weby, ale připravuje mapu webu, content priority guide a wireframe, který pak umí exportovat do Figmy nebo WebFlow.
Umělá inteligence může programátorům a designérům pomáhat, nebo je úplně nahradit. Koho ale nenahradí, je člověk s nápadem, se zadáním. Všímá si toho Martin Michálek ve své úvaze a dospívá k tomu, že produkťáci s AI dostávají do rukou mocný nástroj.
---
Design tokeny usnadňují udržování konzistentnosti návrhu. Jakub se nedávno na Linkedin dělil o postřehy k design tokenům. Doporučoval plugin pro Figmu Tokens Studio, který umí rovnou design tokeny commitovat na GitHub, kde s nimi rovnou mohou pracovat vývojáři. Pokud byste ocenili trochu více informací o tokenech, k čemu je použít a jak s nimi pracovat, přijde vám vhod playbook na webu The Design System Guide.
---
Jak vytvořit čitelný text v čínské typografii? Čínská typografie je specifická díky logografickému systému písma, který klade důraz na jednotlivé znaky tvořící slova a věty. Francouzská UX designérka Juliette Xing připomíná, že klíčovou součástí čínské typografické školy je vyvážení čitelnosti a estetiky.
Juliette doporučuje zarovnání textu vlevo, automatický rozestup mezi znaky a výšku řádku okolo 150—160 %. Pro základní text je potřeba zvolit alespoň o polovinu větší písmo než u latinkového textu – 24 px a pro nadpisy na mobilu přibližně 44 px. Mezi běžně rozšířené čínské fonty patří 宋体 (Songti) pro serif a 黑体 (Heiti) pro sans-serif. Pro zdůraznění používejte tučné písmo, velikost a barvy, ale vyhněte se kurzívě a podtrhávání, protože snižují čitelnost čínských znaků.
---
Je to na středu? Už jsme tu spolu hráli spoustu her, které nás cvičily v barvách, písmu nebo kompozici, ale ještě jsme nezkoušeli postřeh na vycentrování prvků. Přesně k tomu je dnešní hra. Vyzkoušejte si své schopnosti a posuďte, zda jsou tečky skutečně uprostřed obrazců. Je pro vás připraveno deset tvarů, ze kterých si můžete vybrat, ale abyste vyhráli, musíte mít všech deset správně. Dokážete to?
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Život s technologiemi
Zmatení v jednotkách na webu. Pokud jde o míry a váhy, užijeme si hodně legrace při srovnávání metrických a imperiálních jednotek. U něčeho tak technického, jako je web, bychom ale čekali, že odborníci přijdou s něčím smysluplným. To by ale bylo příliš snadné.
Dnes se pojďme podívat na obrazový bod – pixel. Obrazovky jsou složené z obrazových bodů. Jejich počet se udává jako rozlišení. Třeba FullHD je 1920×1080 obrazových bodů. Na 15" displeji s FullHD je pak pixel velký asi 0,173 mm, na promítacím plátně o šířce 240 cm je stejný pixel ale velký už 1,25 mm. S tím se asi dá žít.
Kromě FullHD máme i jiná rozlišení. U retinových displejů dokonce hodně jiná. Takový iPhone 16 Pro je sice hodně malý – má úhlopříčku 6,3 palce – ale jeho rozlišení je 2622×1206 bodů a jeho pixel velký asi 0,055 mm. Pokud bychom tedy chtěli na telefonu i v notebooku stejně velký obrázek, měli bychom do telefonu poslat více než třikrát větší. Potřebujeme znát obrazovou hustotu zařízení a podle toho posílat buď kvalitnější, nebo méně kvalitní obrázky.
Nemůžeme ale pořád přepočítávat obrazovou hustotu kvůli každému rozměru. Proto chytré hlavy vymyslely virtuální pixely, které se s velikostí a obrazovou hustotou zařízení nemění. Smůla je, že jako jejich značku zvolili px, takže se to často plete s těmi fyzickými pixely. Jeden pixel v kaskádových stylech je ¹⁄₉₆ palce (≈0,265 mm). Pokud se ptáte, který notebook má rozlišení 96 ppi (pixel/palec), tak už čtvrt století asi žádný. A proč to není setina nebo proč se to nepočítá z metrických jednotek, to se snad radši ani neptejte.
Podobný problém, ale s jiným výsledkem řešili vývojáři mobilních aplikací. Na Androidu zavedli jednotku density-independent pixel: 1 dp = ¹∕₁₆₀ palce. Jejich pixel je tedy ≈0,159 mm velký. A ano, ani na mobilech už se skoro patnáct let s obrazovou hustotou 160 ppi nesetkáváme.
Vývojáři Apple používají jednotku bod – point. Odmítají říct, jak velký jejich bod je. Jen říkají, že někdy jeden point odpovídá jednomu, jindy dvěma nebo třem pixelům – určuje se to pro každé zařízení a cvičně si můžeme představit, že dva pixely jsou to u zařízení s ≈320 ppi a tři u ≈480 ppi. Zmiňovaný iPhone 16 Pro má obrazovou hustotu 460 ppi takže na něm jeden point odpovídá třem fyzickým pixelům, to je 0,165 mm.
Opatrně ale u písma! Až někomu řeknete, že chcete text napsat šestnáctkou, vždycky řekněte, jakou má použít jednotku. Aby zmatení bylo dokonalé, typografický bod má stejnou značku jako point v iOS, ale jeho velikost je ¹∕₇₂ palce, tedy ≈0,353 mm. A pozor: v typografii se velikost bodu ustálila až před třiceti lety.
Shrneme si to:Pixel na webu: 1 px = 1/96 palce ≈ 0,265 mmDensity-independent pixel na Androidu: 1 dp = 1/160 palce ≈ 0,159 mmPoint na iOS: 1 pt ≈ 1/160 nebo 2/320 nebo 3/480 palce ≈ 0,159 mmTypografický bod: 1 pt = 1/72 palce ≈ 0,353 mm
---
Na čem právě pracujeme
Pracujeme na nabídce školení. Možná už v příštím newsletteru vám představíme první z nich.
---
Tip z naší knihy
Co měříte, to se má tendenci samo zlepšovat
Zvolte si pravidelný časový interval, během kterého budete hodnotit výkonnost svého webu.
Různé metriky mohou vyžadovat odlišné intervaly pro jejich hodnocení. Zvažte, které ukazatele zvládnete měřit a analyzovat sami, a kdy je vhodné obrátit se na odborníka. Dohodněte si pravidelné reportování. Uvažte také, zda je pro danou metriku vhodnější živý přehled v nástroji jako je Google Data Studio, Power BI nebo jiné BI řešení, nebo jestli postačí pravidelný report.
---
A to je ze třetího zářijového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. V roce 1991 tento den Ötzi po pěti tisících letech potkal živáčka. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #36
(00:18) Telegraficky
(00:44) Linkodrom
(02:51) Život s technologiemi
(04:45) Na čem právě pracujeme
(05:10) Kapitola z naší knihy
(05:59) Pozvánka na vystoupení
(06:14) Vlak svobody a rozloučení
---
Telegraficky
Český Google povede Štrupl, Primu+ Král. * Google chtějí zase rozdělit. Teď kvůli reklamě. * Český antimonopolní úřad prošetřuje Seznam. Víc se neví. * Apple ohlásil novinky. V EU máme kvůli DMA a DSA peška. * Sociální sítě jsou zodpovědné za algoritmické doporučování. * Lupa: Google zaplatí 2,4 mld. eur za zvýhodňování svého srovnávače.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
---
Linkodrom
Nástroj pro výběr barev ve formě barevného kruhu je pro designéry nepostradatelný. Usnadňuje výběr harmonických barevných palet. Najdete ho v každém moderním designérském nástroji. Figma ale navíc věnuje barevnému kruhu celou sekci na svém vzdělávacím webu.
Poprvé barevný kruh navrhl Isaac Newton v roce 1666. O dvě století později se barvám věnoval i Johan Wolfgang Goethe v knize O teorii barev. V knížce má několik nákresů, které jsou v dochovaných exemplářích i vybarvené, což je na tehdejší dobu dost neobvyklé.
Dodnes pomáhá colour picker při vytváření vizuálně přitažlivých designů. Standardní barevné kolo obsahuje 12 barev rozdělených na primární, sekundární a terciární. Moderní kola často zahrnují i širší spektrum odstínů, tónů a barevných variací, což je obzvlášť užitečné v digitálním a UI designu. Použití barev v designu výrazně ovlivňuje emoce uživatelů a pomáhá vyprávět vizuální příběh.
---
Na Googlu najdete pěkný typografický easter egg. Veronika Burian je skvělá návrhářka písem. Založila s José Scaglione písmodílnu Type Together a jejich písma jako Adelle, Athelas nebo Iskra patří k tomu nejlepšímu, co digitální typografie přinesla světu. Některá písma od Type Together najdete i na Google Fonts, takže s nimi můžete pozvednout kvalitu svých prezentací a aplikací.
A kde je ten vtípek? Když dáte hledat jméno Veroniky nebo Josého, zobrazí se vám výsledky hledání v písmu Bree Serif z jejich dílny. Podobného pomníku se dočkal také autor fontu Verdana Matthew Carter a podle ohlasů na internetu i další autoři písem, ale u nich už se nám nepovedlo easter egg vyvolat. Pokud máte rádi fonty, podobných vtípků najdete na Googlu více.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Modrá nebo zelená? My muži rádi uvažujeme v jednoduchých kategoriích a pomíjíme tak často důležité detaily. Zatímco Martinovy dcery vždy přesně vědí, jestli je barva azurová, tyrkysová, akvamarínová, petrolejová nebo mentolová, Martin uznává jen zelenou a modrou. A co vy? U jakého odstínu se vám láme škála mezi zelenou a modrou?
---
Život s technologiemi
V našem oboru se často oháníme výrazem technický dluh. Označujeme jím potenciální budoucí náklady na předělání hotové práce. Vzniká tím, že upřednostňujeme rychlé dokončení projektu před dlouhodobě promyšleným návrhem. Jenže to předpokládá, že projekt bude fungovat a rozvíjet se tak dlouho, aby ho bylo nutné předělat. Hodně projektů prostě skončí. Zanikne. Účelnost a pragmatický přístup se u nich vyplatí více.
Stává se, že vývoj událostí změní i promyšlenou architekturu v něco zastaralého. Vždycky si na to vzpomenu, když v létě cestujeme s celou rodinou autem po evropských dálnicích. Někde se za ně platí samolepkou vylepenou za čelním sklem a kontrolují ji celníci s dalekohledem. Jinde mezitím zavedli nákladné mýtné brány, protože každou dálnici provozuje někdo jiný a je fér platit podle skutečného užívání.
Místo celníků s dalekohledem sedí u bran obsluha. Sice už nemusí řidičům rozměňovat drobné, protože se začalo platit kartou, ale pořád řeší nějaké technické potíže. Placení kartou někde nahradili krabičkami s rádiovým signálem. Jenže nedokonale. A tak máme bránu s terminálem s frontou aut, kolem které prosviští majitelé bezdrátových udělátek.
A pak tu je odečítání registračních značek s online platbou. Pro zlost prodejcům vinět i stavitelům mýtných bran je to nejen nejpokročilejší technologie, ale překvapivě i nejlevnější. I to se může u digitálního technického dluhu stát. Prostě je nové řešení tak levné, že to staré klidně může být pragmatické.
A jak na tohle všechno koukají v zemích, kde se za dálnice poplatky nevybírají? Polskem jsme projeli od českého Královce na jihu k ruskému Královci na severu, aniž bychom narazili na ty dvě zpoplatněné dálnice a cestou domů jsme se vraceli přes Německo. Zatímco někde developeři zvažují nejlepší možnosti, jinde mezitím postavili hustou dálniční síť.
---
Na čem právě pracujeme
Minulý týden jsme psali, že vedeme Design sprint 2.0. V pátek studentky a studenti prezentovali výsledky a nás znovu mrzelo, že ty jejich nápady se nezmění ve skutečné projekty. Jakub si nechal vytrhat osmičky, takže s ním doslova není řeč. Martin se snaží zorientovat v novém rozpisu odpoledních kroužků. A společně vymýšlíme, co dál s tímhle projektem. Zůstaňte na příjmu!
---
Tip z naší knihy
Najměte si na tvorbu webu průvodce
Ať už se do vývoje webu pouštíte sami, máte vlastní tým vývojářů, nebo spolupracujete s externí agenturou, určitě stojí za zvážení najmutí odborného konzultanta, se kterým můžete průběžně procházet jednotlivé kroky projektu.
Nebudete se muset spoléhat pouze na svůj úsudek, a když narazíte na problém, budete mít k dispozici zkušenou osobu, na kterou se můžete obrátit. Kvalitní průvodce vám pomůže předcházet komplikacím díky svým zkušenostem z různých oblastí tvorby webu. Poradí vám s výběrem nejvhodnějších postupů, které povedou k dosažení očekávaných výsledků.
Průvodce, díky své odbornosti, zajistí také větší respekt u dodavatelů a může zvýšit tlak na dodržení kvality. To oceníte hlavně v situacích, kdy narazíte na nečekané problémy nebo budete potřebovat zpochybnit úroveň dodávek.
---
Přijďte 9. října do Prahy na Frontkon a 10. října do Českých Budějovic na Čtvrtkon. Jakub s Martinem v Praze promluví o 200milisekundové hranici pro metriku INP a o den později v Budějovicích o spolupráci mezi klienty a designéry.
---
A to je z druhého zářijového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. V 11. září v roce 1951 nečekaně jel vlak z Aše do Selbu. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #35
(00:18) Telegraficky
(00:35) Linkodrom
(02:40) Život s technologiemi
(04:40) Na čem právě pracujeme
(05:05) Kapitola z naší knihy
(05:40) Pozvánka na zářijové akce
(05:53) 26 let Googlu a rozloučení
---
Telegraficky
Vyhledávání Googlu už pracuje s obrazovým formátem AVIF. * Po CZC končí i Mall. * Yelp žaluje na Google. * Twitter v Brazílii dopípal. * Firefox je ve verzi 130. * Seznam dělá mrtvého brouka.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
---
Linkodrom
Český grafický design slaví velký svátek: V dokumentárním projektu Identita vyšla kniha o stoleté historii vývoje českého grafického designu. Knížka má 520 stran a velkorysý formát větší A4. Čekání na doručení si můžete zpestřit prohlížením instagramu Twos Studio, kde teď jedou seriál o významných světových grafických designérech a typografech. V krátkých reels na vás začnou promlouvat titáni vizuální komunikace jako Paul Rand, Bob Noorda, Fritz Kahn, Herb Lubalin a další.
---
Animace do uživatelských rozhraní přidávají emoce. Je to účinný způsob, jak poskytnout zpětnou vazbu na uživatelskou akci, získat čas na načtení dalšího stavu, odprezentovat i složité postupy nebo navigační vzorce. Kdybyste ale mysleli, že animace budete připravovat ve Figmě, brzy narazíte na hodně omezené možnosti.
A tak se i pro UI animace stále připravují ve specializovaných nástrojích jako Adobe After Effects, Principle nebo Haiku Animator. Ten první jmenovaný přichází s celým ekosystémem Adobe, což ho v očích některých designérů diskvalifikuje, a ty dva další jsou jen pro macOS.
Naštěstí je tu ještě open-source Lottie – formát, knihovna, přehrávač a editor pro animace. Cloudová nadstavba Lottie Files přichází s novými integracemi, takže plugin pro ně najdete ve Figmě a Canvě a můžete do nich exportovat i animace z After Effects.
Lottie vznikla jako způsob, jak dostat animace z After Effects na web a za její popularitou stojí AirBnB a v posledních pěti letech se tenhle formát stal de facto standardem webové animace. Letos se zformovala kolem Lottie komunita, která bude dále pečovat o standardizaci a rozvoj formátu.
Ale dost už. Pojďme se chvíli kochat ukázkami animací, které Lottie přinesla na web.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Nástrojů pro generování barevných palet je na internetu hromada, ale i do téhle oblasti proniká umělá inteligence. Potřebujete barevnou paletu pro web, aplikaci nebo třeba jen letáček či pozvánku? Proč nezkusit vygenerovat barevnou paletu promptem. A ano, asi to je jako jít s kanónem na vrabce. Co by na to řekl Ginsberg? Viděl jsem nejlepší mozky naší doby…
---
Život s technologiemi
Když Martin před dvaceti lety v digitální agentuře poprvé narazil na výraz groupware, hned věděl, že to je software, který změní způsob, jakým pracujeme. Po střední škole v devadesátém sedmém roce nastoupil do grafického studia, které bylo řízené prostřednictvím porad a přímého úkolování. Klienti telefonovali a faxovali, šéf se objevil za vašimi zády a poklepal vám na rameno, data přivezl kurýr na skútru – prostě devadesátky.
A pak přišel groupware. Zakázky už neměly dokumenty v šanonech, ale staly se z nich projekty s kalendářem, milníky a rozdělenými úkoly ve webovém rozhraní. Schvalování probíhalo kliknutím na tlačítko a nebylo už potřeba podepsat tři kopie formuláře a orazit razítkem IMPRIMATUR. Svět, jak ho známe teď.
V Martinových očích bylo jen otázkou času, než se práce přenese do kyberprostoru celá. Ale stalo se něco úplně jiného. Sice jsme znali z technologických magazínů VR náhlavní sady od Segy nebo Sony už z devadesátých let, ale trvalo až do roku 2012, než se objevil Oculus Rift. Ale ani po dalších deseti letech se virtuální realita, augmentovaná realita nebo smíšená realita nestaly místem, kde by probíhala práce.
Namísto toho jsme dostali telekonference, práci na dálku a šéf nám sice nestojí za židlí a neklepe na rameno, ale zato teď kontroluje, jak dlouho už nesedíme u Teams a ad hoc nám volá, aby se zeptal, na dokument, který sice vidíme v cloudové složce na disku, ale on ho nemá v Sharepointu. Neberte to jako stížnost. Je to určitě fajn posun. Ale na druhou stranu to pro naši generaci, která všechny tři díly Návratu do budoucnosti viděla (se zpožděním pár let) v kině, jsou trochu nenaplněné touhy.
Když ráno v presovači na katedře došlo kafe a nový balíček neležel nikde v dosahu, vlastně jsme se shodli, že jsme zklamaní, že si presovač, který je schopný kohokoli zaúkolovat tím, aby vysypal sedlinu nebo dolil vodu, není schopen sám objednat novou dávku praženého zrna. Za tohle jsme klíčema na Václaváku necinkali (my na to bylo malí).
---
Na čem právě pracujeme
První týden v září patří už třetím rokem kurzu pro prváky magisterského studia UX na VŠE. Jakub s Martinem si se studenty střihnuli Design sprint 2.0. Univerzita se teprve probouzí z prázdnin a kampus na Žižkově připomíná město duchů. Má to i své výhody, když třeba chcete část výuky přesunout ven pod platan, nemusíte se s nikým přetahovat o místo na slunci ve stínu.
---
Tip z naší knihy
Rozložte své cíle na menší kroky, aby byly lépe dosažitelné
Když si stanovíte cíle pro nový web, často jsou velké a složité, což je naprosto normální. Abyste je však mohli úspěšně splnit, rozdělte je na menší části. Pokud je vaším cílem zvýšit příjmy, budete potřebovat zvýšit počet konverzí. Aby se to stalo, musíte získat více hot leads. K těm vás přivede větší návštěvnost webu.
Tímto způsobem si můžete lépe naplánovat rozpočet a sledovat postup. Nepřemýšlejte příliš o jednotlivých metodách, jak toho dosáhnout. Zaměřte se na výsledky, ne na kroky vedoucí k jejich dosažení.
---
Po prázdninách se s akcemi kolem webu roztrhnul pytel. Pokud si v nich chcete udělat přehled, podívejte se do našeho kalendáře konferencí a komunitních i odborných setkání o webu na září.
---
A to je z prvního zářijového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před 26 lety vznikl Google. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #34
(00:17) Telegraficky
(00:49) Linkodrom
(03:39) Život s technologiemi
(05:00) Na čem právě pracujeme
(05:20) Kapitola z naší knihy
(05:53) Pozvánka na Frontkon
(06:04) Závěr a I have a Dream!
---
Telegraficky
NÚKIB a ÚOOÚ vydaly společné varování před predátorskými e-shopy. * Digitální přihlašovací systém DiPSy stál méně, než ušetřené poštovné za odeslání letošních přihlášek. * Majitel Seznamu Ivo Lukačovič psal na Patreonu o možnosti uvést akcie Seznamu na pražskou burzu cenných papírů. * Huber Palán řekl Lupě, že to Productboard má teď těžké. * Pavel Durov, zakladatel Telegramu, byl zadržen ve Francii. * Petra Jílková napsala knížku o designu služeb.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
---
Linkodrom
Seznam.cz plánuje zavedení placeného obsahu. Matěj Hušek, člen představenstva Seznamu, dal rozhovor Médiáři na téma placeného obsahu. Podle něj Seznam začne s placeným obsahem na blogovací platformě Seznam Médium. Seznam chce přilákat na svou platformu i už zavedené tvůrce, kterým jako výhodu proti jiným platformám nabízí vedle procesování plateb i návštěvnost.
Majitel Seznamu Ivo Lukačovič měl kdysi blog. Nyní experimentuje s předplatným na Patreonu, kde má přes 2200 platících čtenářů. Seznam Médium se i nyní dělí s autory o výnosy z reklamy. Ti se těší přivádění návštěvnosti z algoritmického feedu na domovské stránce Seznamu. Podle měření Netmonitoru Medium mělo v červenci 56 milionů zobrazení a 3,5 milionu uživatelů. Málo se to ví, ale Seznam distribuuje také podcasty, do nichž vkládá reklamy.
Martin Procházka, jeden z autorů publikujících na Seznam Mediu, nedávno shrnoval svou zkušenost a odhadl, že dostává asi 50 korun za tisíc zobrazení při 50% podílu z reklamních výnosů. Jeho články mají i přes sto tisíc zobrazení. Zařazení článku na domovskou stránku Seznamu ale podléhá schválení editora, takže ne všichni autoři Media mají podobné příjmy. Podle rok starých údajů pravidelně publikujících autorů na Mediu je kolem pěti set a tvoří asi sto článků denně.
Pokud se na fungování Seznam Media něco nezmění, čeká na tvůrce obsahu jedna dost významná past: Uživatelé Media nyní patří Seznamu a tvůrci s nimi nemají přímý kontakt. Jestliže se tedy někdy v budoucnosti rozhodnou změnit platformu, budou si svou předplatitelskou základnu budovat od nuly. U platforem, jako je už zmíněný Patreon nebo námi používaný Substack, patří předplatitelé tvůrci. Ti si tak mohou jejich seznam i s kontakty kdykoli exportovat.
---
Čeká nás optimalizace pro lidskou paměť? Nový Chrome bude umět otevřít stránku z historii prohlížení podle textového promptu. S příchodem funkcí, jako je Recall od Microsoftu nebo možnost otevřít stránku z historie v Chromu na základě toho, co si uživatel pamatuje, se pro webové designéry otevírá nová disciplína.
Už nestačí mít jen optimalizovaný obsah pro vyhledávače – stránky musí být také něčím zapamatovatelné. Originální design, poutavý text nebo unikátní interakce mohou rozhodnout, zda si uživatelé stránku vybaví a vrátí se na ni.
Reklamní průmysl tuhle hru hraje už dlouho. Určitě znáte ten obchod s nábytkem – no, ten s tou velkou židlí. Nabízí se otázka: Není toto příští velká věc, která by mohla zastínit i fulltextové vyhledávání, jak jej dnes známe?
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Pokud trávíte velkou část svého pracovního dne s tabulkovým procesorem, možná byste ocenili možnost zahrát si tetris v Google Sheets. A nejen tetris! V Google Sheets si můžete zahrát i hada, šachy, wordle, sudoku nebo lodě.
---
Život s technologiemi
Dušan Janovský se na Facebooku ptá, zda z mobilu odinstalováváme aplikace, protože nás obtěžuje, když se odkazy automaticky otevírají v příslušných aplikacích místo v prohlížeči. Rozproudil zajímavou diskuzi v komentářích. Nabízí se otázka: není nyní trendem návrat od aplikací zpět k webovým řešením?
Nemyslíme si, že by odklon od vydávání aplikací byl aktuálním trendem. Pokud uživatelé běžně používají 30 až 40 aplikací, je to především otázka ekonomické rozvahy. Až za finančními úvahami následuje uživatelská hodnota – tedy to, co aplikace zvládne lépe než prohlížeč nebo co prohlížeč vůbec neumí.
Klienti často uvádějí tři hlavní důvody pro vývoj aplikace: získání pozornosti (na webu jste vždy jen jeden klik od konkurence), přítomnost značky v launcheru a možnost zasílat notifikace. Všechny tyto potřeby lze sice řešit pomocí progresivních webových aplikací, ale instalace progresivních webových aplikací není pro uživatele tak přirozená jako u nativních aplikací. Navíc to jde proti byznys modelu obchodů s aplikacemi.
Firmy nyní šetří na designérech i vývojářích. Vývoj a údržba aplikace jsou značným nákladem. Proto dává smysl, aby firmy přehodnotily svůj přístup k aplikacím a místo toho zvažovaly levnější alternativy, jako je například zapouzdření HTML do aplikačního rozhraní nebo využití multiplatformních frameworků.
---
Na čem právě pracujeme
Konec prázdnin je u Jakuba a Martina tradičně ve znamení back to school. První zářijový týden totiž uvítají prváky v magisterském studiu UX na VŠE v týdenním design sprintu. Je potřeba oprášit podklady, připravit designérskou výzvu a s předstihem obeslat účastníky, aby všechno klaplo.
---
Tip z naší knihy
Namalujte mapu webu
Podívejte se na svůj web jako na příběh. Každá stránka webu je jako panel v komiksu. K jednotlivým stránkám si poznamenejte, jakým způsobem vám pomáhají přiblížit se ke konkrétnímu cíli.
Máte na plánku stránky, ke kterým jste nepřiřadili žádné cíle? S klidným srdcem je škrtněte. Mapa webu vám pomůže udělat si představu, jaké druhy stránek na webu využijete a kolik a jakého obsahu musíte připravit. Stejně jako v autoatlasu – i na mapě webu byste měli na první pohled rozlišit hlavní cesty od vedlejších, důležitá místa, křižovatky.
---
Přijďte 9. října na Frontkon. Jakub s Martinem připravují lightning talk, proč je v INP jako hranice právě dvě stě milisekund. Vstupenky jsou ještě v prodeji za příznivou cenu.
---
A to je z posledního prázdninového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před 61 lety měl jeden Afroameričan sen. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden, Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #33
(00:18) Telegraficky
(00:29) Linkdrom
(03:51) Život s technologiemi
(05:16) Na čem právě pracujeme
(05:44) Kapitola z naší knížky
(06:14) Pozvánka na Frontkon
(06:25) V Brně hořel pařez a rozloučení
---
Telegraficky
Proběhl skutečný UXcamp. * Figmě je dvanáct let. * Google generuje duplicitní URL. * Mafra nabídne consent or pay.
---
Linkodrom
Nástroje nedělají designéra. Demokratizace designu se zase posouvá o kus dál. Figma dala designérský nástroj do rukou lidem mnoha dalších profesí od produkťáků po vývojáře a testery. Canva šla dál a zpřístupnila navrhování každému včetně dětí.
Jan Barbořík o Canvě napsal: „A klidně může spolupráce s grafikem vypadat i tak, že připravíš návrh nahrubo, nasdílíš mu ho a on ho finálně doladí k dokonalosti. Tomu se říká týmová práce.“
Vypadá to lákavě, že? Ušetříte spoustu cenného času, zjednodušíte komunikaci, urychlíte zpětnou vazbu, přestanou se ztrácet informace cestou a jako klienti budete více zapojeni do tvorby. Na druhé straně ale potřebujete, aby i designér pracoval se stejným nástrojem, protože jinak je pravděpodobné, že vaše podklady nebude moci využít a bude je muset vytvořit znovu.
Dolaďování bude zahrnovat i odstraňování různých chyb a nevhodných postupů, které by řemeslník neudělal. Komunikace se může zadrhnout, až zjistíte, že designér nahradil vlastním nápadem tu část, do níž jste napnuli nejvíc úsilí a jste na ni hrdi. A toho dohadování, kdo za co může, pokud se ve výsledku projeví skryté vady. Měl je designér odhalit?
Prožíváme v digitálním designu něco, čím už si prošla spolupráce klientů s designéry třeba v tisku nebo v korporátní identitě. V těch oborech vedla demokratizace designu k tomu, že designéři začali namísto finálních výstupů připravovat šablony, stavebnice a návrhové sady, z nichž pak kdokoli mohl finální výstupy připravovat.
I v digitálním designu se už prosazují design systémy. Ty jsou určené především dalším profesionálům. Je čas říct si designérům o knihovnu komponent do Canvy nebo no-code nástrojů jako je Webflow.
A při běžné spolupráci? Je spíš kontraproduktivní udělat práci za designéra a chtít po něm jen doladění. Lepší je připojit k zadání hrubou skicu a moodboard. Obrázek je za tisíc slov. A klidně je můžete připravit v Canvě nebo Microsoft Designeru.
---
Co nejlépe, ale ne lépe, znáte Čtyři dohody? Marek Prokop nedávno napsal: „Dělám SEO dvacet pět let a ani po tom čtvrtstoletí neumím zaručit, že se mi povede vše, co si naplánuju.“ SEO už je takové. Plné neznámých, domněnek, rychle se měnící prostředí a hodně hráčů. Vzápětí ale dodává, že vždy usiluje o to, aby zároveň s nejistou optimalizací zlepšil kvalitu webu. Alespoň něco vyjde vždy.
Jako designéři občas dostáváme otázku, jak víme, že naše návrhy budou fungovat. Ne nadarmo jsou dvě nejčastější designérské odpovědi: to záleží a důvěřujte mi. V designu se prosazuje přístup podložený důkazy – evidence-based design. Výzkum, testování, zpětná vazba a iterativní práce jsou našimi pojistkami pro snižování rizika neúspěchu. Jinak je to jen hra na design a designér, který na ni přistoupí, si pod sebou podřezává větev.
Zároveň si ovšem musíme přiznat, že každý software je rozbitý. Je to jeho přirozenost. V každém programu je alespoň jedna zbytečná podmínka a každý program obsahuje alespoň jednu chybu. Opravováním chyb vznikají chyby nové. Stále je na čem pracovat.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Co poslouchají designéři? Designér Fons Mans oslovil další kolegy a sestavil sbírku playlistů od designérů pro designéry. Rychlým pohledem na profil na Spotify zjišťujeme, že nejsledovanějším přehrávacím seznamem není Deadline, ale Potrava pro mozek. Jak by se jmenoval váš playlist nám můžete napsat v komentářích nebo rovnou pošlete odkaz.
---
Život s technologiemi
Vícefaktorová, ne dvoufaktorová autentizace. Dříve bylo zvykem v létě napsat o důležitosti zálohování, letos se objevují zkušenosti se zbabranou vícefaktorovou autentizací. Třeba Machalův příběh, jak na dovolené v Tanzanii přišel o mobil a s ním i o přístup k penězům a hromadě služeb.
Nejhorší je kombinace podporování právě jednoho druhého faktoru a zároveň vynucení dvoufaktorového přihlášení. Ne vždy je na vině uživatel. Martin navrhoval a posléze jako produktový manažer také uváděl do života vícefaktorové přihlášení u Tipsportu, takže má ještě v živé paměti jak rezistenci uživatelů, tak varování před edge-case od bezpečnostních specialistů.
Pokud nemáte o přístup ke službě přijít v důsledku ztráty přístupu k druhému faktoru ověření (třeba když vám odcizí telefon šest a půl tisíce kilometrů od nejbližší prodejny vašeho telekomunikačního operátora), potřebujete mít možnost mezi druhými faktory při přihlášení volit: vedle SMS třeba záložní kódy, přístupové klíče, aplikace pro generování jednorázových kódů, autentizační aplikace… Důležité je to hlavně u kritických služeb, jako je přihlášení k bankovnímu účtu nebo služby veřejné správy. Samostatnou kategorií je přístup k primární e-mailové schránce.
Udělejte si chvilku na rychlý audit svých druhých faktorů. Doplňte je, a pokud nějaká služba dovoluje použít právě jeden, změňte ji. Potíže nestojí za to.
---
Na čem právě pracujeme
Jakub s kolegy z agentury Švejda Goldmann pracují na inovaci nákupního procesu rozsáhlého projektu, který se zabývá cloudovou optimalizací. Připravili sady dotazů pro stakeholdery. Po pečlivých „výsleších“ skládají střípky do mozaiky. Výstupem průzkumu pomůžou nejen designérům, ale také ukážou na procesy, které je vhodné upravit. A právě zde se design setkává s reálným světem více než kde jinde.
Martin finišuje přípravy na týdenní design sprint, který ho čeká první zářijový týden.
---
Tip z naší knihy
Přidávejte vždy jen jednu malou funkční část.
Před nasazením nové funkce se domluvte s dodavatelem na pečlivém měření jejího přínosu buď formou A/B testu, nebo vyhodnoťte fungování webu před nasazením a po něm. Pokud je změna k horšímu, buďte k sobě tvrdí a nebojte se funkci zase zahodit.
Pokud upravujete svůj digitální projekt, přidávejte nové části tak, abyste mohli zhodnotit, co způsobilo změnu. Když toho přidáte příliš mnoho najednou, budete hůře zjišťovat, co z toho funguje a co ne.
---
Přijďte 9. října na Frontkon. Jakub s Martinem připravují lightning talk, proč je v INP jako hranice právě dvě stě milisekund. Vstupenky jsou ještě v prodeji za příznivou cenu.
---
A to je z předposledního prázdninového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před dvanácti lety v Brně-Kohoutovicích hořel pařez. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezké léto přejí, Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
00:00 Řekni si o web #32
00:17 Telegraficky
00:38 Linkodrom
04:08 Život s technologiemi
05:29 Na čem právě pracujeme
05:42 Tip z naší knížky
06:14 Pozvánka na Frontkon
06:25 Carlos Šakal a rozloučení
---
Telegraficky
Google představil Pixel 9. * Apple Maps jsou na webu. * Ministerstvo školství mělo IT výpadek. * Válka s mloky je předobrazem lidstva s AI. * Putin a Maduro se bojí Signalu. * Košík dostal pokutu za netržní jednání a CZC.cz opravdu končí. * Zemřela Susan Wojcicki.
---
Linkodrom
Jak se stal Edge preferovaným prohlížečem? Prohlížeč Microsoft Edge je na desktopech druhým nejpoužívanějším prohlížečem hned po Google Chrome. Je mezi nimi sice odstup asi padesát procentních bodů, ale i tak je překvapivé, že si lidé oblíbili prohlížeč právě od Microsoftu. Předchozí prohlížeč Microsoftu Internet Explorer neměl právě dobrou pověst. Zajímavé je, že Edge je opravdu oblíbený a jeho používání nemůžeme jednoduše svést na to, že je předinstalovaný na počítačích s Windows. Ostatně DMA v EU nás nyní nutí, abychom si výchozí prohlížeč vybrali.
„Mám Edge na pracovním macu. Dobrovolně a spokojeně.“ — Petr Staníček
Odborník na SEO Pavel Ungr se k používání Edge přiznal na sociálních sítích a v komentářích se k němu přidávají další internetoví specialisti. Edge je jako mnoho jiných prohlížečů postavený nad jádrem Chromium a lze do něj instalovat rozšíření pro Chrome. Edge nabízí ale pro uživatelský komfort i vlastnosti, které Chromu chybí.
Jednou z těch praktických jsou pracovní prostory, které umožňují rychle otvírat, zavírat a sdílet sady webových stránek, což se hodí, když třeba pracujete na několika projektech zároveň a nechcete mít otevřené desítky tabů.
Další jsou profily. Znáte je z Chromu, ale Edge vám dovoluje nastavit pravidlo pro otevření konkrétního webu pod zvoleným profilem. To je zajímavá volba, pokud třeba chcete, aby se vám pracovní záležitosti automaticky otvíraly v pracovním profilu. Michal Altair Valášek ukazuje, jak automatické přepínání profilů v Edge můžete využít pro omezení sledování tam, kde měníte přístup ke službám za souhlas s použitím cookies třetí strany.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Budoucnost uživatelských rozhraní. Vývoj uživatelských rozhraní se neustále přizpůsobuje novým technologiím. S příchodem umělé inteligence a rozšířené či virtuální reality, se zvyšuje tlak na tradiční UI a vyvstává otázka, zda a jak by měly naše interakce s technologiemi pokračovat. Zamýšlí se nad tím Nathan Tuftsbrown.
Úkolem UX designérů je zajistit, aby nové rozhraní bylo také uživatelsky přívětivé a přívětivé. To zahrnuje minimalizaci třecích ploch při přechodu na nové typy interakcí, jako jsou konverzační nebo gestické rozhraní, a také zajištění etických aspektů, zejména při využití AI.
AI a generativní UI mohou přinést personalizované a kontextově relevantní zážitky, ale také vyžadují pečlivý design, aby zajistily konzistenci a spolehlivost. Gestické rozhraní zase čelí výzvám v přesnosti, výkonu a fyzické náročnosti pro uživatele.
Jaká je podle vás budoucnost uživatelských rozhraní? Bude UI se vyvíjet s AI, AR/VR a gesty, nebo nás čeká něco zcela nového, jako je třeba ovládání zařízení myšlenkami?
---
Sendune připraví kód pro e-mailový newsletter. Připravit zdrojový kód pro e-mail, který se bude dobře zobrazovat jak ve webových rozhraních freemailů, tak v Outlooku nebo hisperských mailových aplikacích, není ani na konci první čtvrtiny 21. století žádný med. Sendune je jednoduchý nástroj, kde stylem chyť a pusť naklikáte funkční vzhled e-mailu a dostanete zdrojový kód, který můžete použít třeba v Mailchimpu a obdobných nástrojích.
---
Hodí se k sobě? V The Font Game dostanete název fontu a k němu na výběr čtyři další. Vaším cílem je zvolit ty fonty, které se k sobě hodí. Máte to v oku?
---
Život s technologiemi
Co je na návrhu webu nejtěžší, ptá se Marek Prokop a hned si odpovídá, že návrh URL. Dobře navržený systém URL by měl být odolný vůči budoucím změnám, které mají vliv nejen na SEO, ale i celkový uživatelský zážitek – nikdo nemá rád čtyři sta čtyřky.
Při navrhování URL je klíčové zohlednit několik osvědčených postupů. URL by měla být jednoduchá, srozumitelná a odrážet strukturu webu. Použití klíčových slov, konzistentní hierarchie a minimalizace parametrů jsou základními kameny efektivního návrhu.
Zde přichází do hry doménový model, který může být neocenitelným nástrojem při návrhu URL. Doménový model poskytuje strukturovaný pohled na hlavní prvky webu a jejich vztahy v rámci dané obsahové domény. Doménový model pomáhá definovat logickou hierarchii a konzistentnost URL. Měl by zajistit, aby byla URL dlouhodobě stabilní a snadno rozšiřitelná.
Zamyšlení nad návrhem URL nezahrnuje jen technickou stránku, ale i dlouhodobou strategii, která se promítá do všech aspektů webového vývoje. Každý správně navržený systém URL je investicí do budoucnosti, která zvyšuje udržitelnost a efektivitu webu. Konečným cílem by mělo být vytvoření struktury, která dlouho vydrží a podporuje jak uživatele, tak tvůrce webu v dosažení jejich cílů.
---
Na čem právě pracujeme
Martin se vrátil z dovolené a pomalu se vrací do pracovního procesu. Jakub s parťákem Davidem promýšlejí podnikatelskou strategii na další období. Trh se pořád mění a štěstí přeje připraveným!
---
Tip z naší knihy
V průběhu testování upravujte návrh
Smyslem testování je odhalit chyby a úzká místa. Stačí, že jste problém objevili, nepotřebujete k němu statistiku četnosti. Využijte toho, že už o problému víte, a zaměřte se při dalším testování na jinou část testovaného návrhu nebo další krok ve scénáři.
Nechte si mezi testy prostor, abyste mohli rychle shrnout zjištěné poznatky. Dopřejte designérovi čas na zapracování úprav. Upravujte návrh průběžně během testování. Otestujete tak více variant za kratší dobu.
---
Přijďte 9. října na Frontkon. Jakub s Martinem připravují lightning talk, proč je v INP jako hranice právě dvě stě milisekund. Vstupenky jsou ještě v prodeji za příznivou cenu.
---
A to je z druhého srpnového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před třiceti lety byl dopaden Carlos Šakal. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #31
(00:16) Telegraficky
(00:34) Linkodrom
(03:18) Život s technologiemi
(05:00) Na čem právě pracujeme
(05:15) Tip z naší knížky
(05:55) Pozvánka na Frontkon
(06:06) 33 let webu a závěr
---
Telegraficky
Soud v USA hrozí Googlu rozdělením kvůli monopolu. * TikTok v EU nebude odměňovat uživatele za návyk. * Safari v iOS 18 vyčistí web od balastu. * Ministr zdravotnictví šetří na lidech a mrhá desítkami miliard.
---
Linkodrom
Zachování cookies třetí strany v Chromu reklamní byznys nezachrání, argumentuje David Voráček na Lupě. Stále zůstává problém se získáváním souhlasu uživatelů: „Pokud souhlas nemáte, je jedno, jestli prohlížeč cookies třetích stran blokuje, nebo ne. Stejně data nemůžete sbírat.“
Debaty o konci cookies třetí strany už jsou únavné. Jak říká, Dušan Janovský: ta technologie neměla nikdy vzniknout. Řešení ochrany osobních údajů přes lišty je důsledkem toho, že tvůrci prohlížečů nedali uživatelům nástroj pro řízení přístupu k osobním údajům. Zákonodárci EU vyjádřili svůj záměr s GDPR už roku 2012. Času měli tvůrci prohlížečů dost.
Dopadne to tak, že uživatelé si v Chromu časem vypnou cookies třetí strany sami. Postupně poroste podíl lidí, kteří odmítnou udělit souhlas k využití dat. Data budou mít jen velké platformy s přihlášenými uživateli. Ostatní si budou muset najít jiný obchodní model.
Hardware za předplatné? Logitech zvažuje zavedení předplatného na myš. Tentokrát nejde o úvahu o myši na splátky nebo pronájmu myši. Jde o to, že myš byste si koupili a platili byste za přístup k softwarovým vlastnostem. Nová šéfka Logitechu, Hanneke Faber, představila tuto myš v podcastu Decoder. Myš by se měla kupovat jen jednou, ale uživatelé by pravidelně platili za softwarová vylepšení.
Logitech už experimentuje s integrací umělé inteligence do svých myší, která umožňuje funkce jako AI Prompt Builder. Myš s předplatným je zatím jen koncept. Prompt builder nejspíš nebude ta killer feature, protože za chvíli takovou funkci najdete v kdečem zadarmo. Ale třeba časem bude za předplatné něco specificky zaměřeného na profesionální použití myši.
Platit předplatné za software, už jsme si zvykli. Vždycky je to ale software pro profesionální využití. Software se funkčností, která je specifická. Předplatné musí být pro uživatele výhodné v tom, že za zlomek ceny jednorázové licence získává přístup k funkčnosti, která mu umožní vydělat si na další měsíce předplatného. To bude u myši těžké.
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
Jménem zákona UX! Uživatelská přívětivost má svoje pravidla hezky shrnutá na webu Laws of UX. Až se příště netrefíte na tlačítko, nemusíte už amatérsky nadávat, že je malé, ale můžete poučeně říct, že designér by si měl dostudovat Fittsův zákon.
Jak dobře znáte loga známých firem? Tentokrát si hru zahrajeme na Androidu nebo iOS. Je to přesně to, co čekáte. Kvíz. Zobrazí se logo a budete hádat, která firma nebo produkt se za ním skrývá. Jeden level zábavy navíc je v tom, že hra není nejnovější, takže hádat budete často u starších log.
---
Život s technologiemi
Výraz tokeny předpokládám znáte. Slyšeli jste už o design tokenech? Tento měsíc jsme v agentuře Švejda Goldmann začali pracovat na rozsáhlém projektu pro zahraničního klienta, který spojuje několik velkých webů do jednoho díky slučování subbrandů. 🌐
Abychom zajistili bezproblémové předávání naší designérské práce developerům a frontendistům, využíváme nově design tokens. Tento proces nám umožňuje precizní předávku designu, díky které se developeři nemusí obávat, jakou barvu, velikost fontu nebo mezeru použít. 🎨🖥️
Co jsou tedy Design Tokeny?
Design tokeny představují základní vrstvu každého design systému. Umožňují definovat a udržovat vizuální styl aplikace z jednoho centrálního místa. Tokeny by měly být definovány nezávisle na konkrétních platformách a následně exportovány například jako CSS nebo JavaScriptové proměnné.
Jak to funguje?
Mezi vlastnosti, které lze uložit jako tokeny, patří:
* barevná paleta,* velikosti písma,* mezery (spacing),* definované stíny a mnoho dalšího.
S pomocí pluginu Tokens Studio ve Figmě můžeme přímo aplikovat změny, které jsou napojeny na Github. Po uploadu změn je vývojáři potvrdí v Gitu, čímž minimalizujeme zásahy do kódu.
Jednou z klíčových úloh na začátku takového projektu je nastavení úrovně tokenů, což vyžaduje spolupráci s frontend developery.
Jako designéři používáme design tokeny, protože nám výrazně usnadňují udržování konzistentního vizuálního stylu napříč celou aplikací. Tento přístup vede k efektivnějšímu workflow, lepší komunikaci s vývojáři a minimalizaci chyb při implementaci designu. Navíc je to současný trend a finální forma práce, která představuje zcela jiný způsob uvažování o designu. Vidím v tom budoucnost a osobně mě tento přístup opravdu baví.
---
Na čem právě pracujeme
Martin nepracuje; zdraví vás od Bałtu. Jakub se mezitím sešel s lidmi z IT gymnázia a posunul zase o kus dál osnovy pro výuku webdesignu. Hodně jsme přemýšleli, jak by se naše výuka na střední měla lišit od toho, jak učíme v bakaláři a magistru.
Tip z naší knihy
Zvažte, jestli potřebujete web na míru, nebo ho poskládáte jako stavebnici
Každý by chtěl mít přesně na míru web, který bude specificky odpovídat právě jeho potřebám a vkusu. Přemýšlejte kriticky, zda to není příliš velký luxus. Jestli alespoň některé části nemůžete řešit prostřednictvím hotových řešení. Lidí je málo, jsou drazí a nemají čas.
Jednodušší web si můžete postavit sami jako stavebnici, na to existuje řada nástrojů. Složitější web na míru bude nejspíš také stavebnice, jen bude vašim očím skrytá a s jejími díly si pohraje dodavatel. Zapíná a vypíná funkcionality, které má systém už od výrobce. Přizpůsobuje grafické prvky vašemu manuálu.
---
Přijďte 9. října na Frontkon. Jakub s Martinem připravují lightning talk, proč je v INP jako hranice právě dvě stě milisekund. Vstupenky jsou ještě v prodeji za příznivou cenu.
---
A to je z posledního červencového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Tim Berners-Lee vystavil 6. srpna 1991 na internet první webové stránky.
Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #30
(00:19) Telegraficky
(00:50) Linkodrom
(04:09) Život s technologiemi
(05:00) Na čem právě pracujeme
(05:26) Tip z naší knížky
(06:07) Pozvánka na FrontKon
(06:16) Závěr
--
Telegraficky
Bez 3rd-party cookies v Chromu bylo horší cílení, kampaně se nevyplatily a remarketing běžel napůl. * DIA opravila eDoklady, aby už neodesílaly osobní údaje na zahraniční servery. * Jen 35 % Čechů nad 65 let používá mobilní internet. * V USA je zájem o UX výzkumníky. * Zvažte opt-out trénování AI ve Figmě. * Affinity má 50% slevu na všechno. * Bestseller Jak na sítě má pokračování.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
--
Linkodrom
Univerzální formulář pro adresy. Už na základní škole jsme se učili zapsat na dopisní obálku adresu. Pak ale jednoho dne přijde požadavek nadesignovat adresní formulář a ideálně ještě v takové podobě, která zvládne adresy v různých zemích. Tehdy se ukáže, že ne všechny adresy se vejdou do formátu: ulice, číslo domu, obec a směrovací číslo. Kromě adres v pro nás exotických zemích, jako je třeba Indie nebo Japonsko, nás může zaskočit třeba taková věc, jako že Luxembourg je nejen země, ale i město.
V Shopify došli k tomu, že pro některé země mají lokalizovaný formulář včetně struktury a pořadí prvků a pro ostatní se pokusili o univerzální strukturu adresy. V Etsy to dotáhli ještě o kus dál, když specifický adresní formulář mají pro dvě stovky zemí. A pak je tu ještě možnost nechat uživatele zapsat adresu do jediné textarey. Vypadá to jako urban legend s tužkami pro kosmonauty místo vesmírných per, ale ukazuje se, že lidé pak nějakou část adresy vynechají.
--
Web Vitals jsou měřitelné signály UX pro SEO. Core Web Vitals představují klíčové metriky, které Google používá k hodnocení uživatelské zkušenosti na webu. Zaměřují se na tři aspekty: rychlost načítání (Largest Contentful Paint – LCP), interaktivitu (Interaction to Next Paint – INP) a vizuální stabilitu (Cumulative Layout Shift – CLS). Tyto faktory ovlivňují SEO a zlepšení jejich skóre může vést k lepším pozicím ve vyhledávání, nižší míře opuštění stránek a vyšší konverzní míře.
Luke Stahl připomíná, že kromě zlepšené uživatelské zkušenosti a optimalizace pro vyhledávače mají Web Vitals vliv také na nižší míru opuštění a vyšší konverze. Web, který se rychle vykresluje a svižně reaguje, lidé neopouštějí předčasně.
--
Tužka a papír – populární nástroje pro UX design i v roce 2024. Máme k dispozici stále sofistikovanější nástroje pro návrh webů a aplikací, a přesto se tužka a papír opakovaně objevují mezi oblíbenými nástroji designérů. Proč? Tužka a papír jsou nejkratší způsob, jak z hlavy dostat nápad.
Když jsme se nedávno potkali s bývalým šéfem BoBem Marvanem na půdě Úřadu vlády, měl s sebou připravenou prezentaci kreslenou rukou. Psaní a kreslení rukou je neuvěřitelně rychlé. Rychlost, flexibilita a jednoduchost vyjádření myšlenky tužkou na papír je nezastupitelná v koncepční části návrhu. Máte je při ruce kdekoli a nejste omezeni přístupem k internetu nebo elektřině, čehož někteří designéři záměrně využívají, aby se odstřihli od rušivých vjemů.
A jak Martin rád připomíná: když už máte hotový design systém, stačí vám rozhraní popsat formou skic a diagramů. S využitím nástrojů umělé inteligence pak můžete své kresby převést do interaktivní digitální podoby, ale pokud máte s vývojáři a produkťáky nastavený proces, často už jinou vizualizaci nepotřebujete.
--
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
--
Od skici k návrhu. Už pár nástrojů se pokouší převést rukou kreslené skici na návrhy, ale hodilo by se, kdybychom s návrhy pak mohli dál pracovat ve Figmě. Z toho pohledu je zajímavý widget Sketch to Design, který přímo ve Figmě s kresbami pracuje.
--
Dvakrát měř a jednou řež. Už jsme tu měli hry zaměřené na barvy nebo na písmo, ale Pixact.ly je jednoduchá hra, která vás potrápí s tím, jak přesně zvládnete na obrazovce trefit rozměry. Dostanete zadanou šířku a výšku v obrazových bodech, a vaším úkolem je trefit se.
--
Život s technologiemi
Tužky a vesmírná pera. Lokalizované a univerzální adresní formuláře. Komplexní a jednoduchá řešení složitých problémů. Narážíme na to každou chvíli. Teď při cestách na dovolené máme možnost všimnout si, jak věci, které bereme za samozřejmé, řeší v jiných zemích různě.
Třeba zpoplatnění jízdy po dálnici. Od bezplatných dálnic v Německu, přes mýtné brány v Chorvatsku a Polsku, samolepicí viněty na čelní sklo, elektronické mýtné vázané na registrační známku…
A pak si začnete všímat, že tu jsou ještě různé podobnosti s řešením stejného problému v jiném prostředí. Proč by se třeba za dálnice nemohlo platit stejně jako za MHD v civilizovaných městech, jako je Londýn. Napojíte registrační značku na platební kartu, jezdíte po dálnici, a stát vám automaticky strhne z účtu odpovídající poplatek podle míry využívání dálnic.
--
Na čem právě pracujeme
Agentura Švejda Goldmann mají venku další kus práce pro Miton, tentokrát web MitonC. Jinak Jakub s Martinem využívají prázdniny také k tomu, aby jako každý rok oprášili osnovy (sic!) svých školních kurzů. Magisterské studium UX na VŠE čeká reakreditace, a to je po dvou letech existence příležitost vzít zpětnou vazbu od studentů a kolegů vyučujících a zapracovat ji do změn konceptu.
--
Tip z naší knihy
Skicujte
Designéři zpravidla kreslí rychle. Skici na papíře jsou příležitost vytvořit návrhy a jejich verze a varianty, aniž byste propálili rozpočet hned na začátku projektu. Skica poslouží jako podklad pro vizuální i funkční návrh bez podrobností.
Skicování a kreslení probouzí kreativitu a podněcuje podvědomí.
Ale pozor! Když někdo umí kreslit na papír, ještě nutně nemusí být také dobrým návrhářem webových stránek. Přece jenom je kresba v ruce digitálnímu produktu hodně vzdálená. Pro vás taková prezentace vyžaduje velkou porci abstrakce, abyste si svůj web dokázali představit. Po prvním představení elektronické verze můžete být nemile překvapeni.
--
Přijďte 9. října na Frontkon. Jakub s Martinem připravují lightning talk, proč je v INP jako hranice právě dvě stě milisekund. Vstupenky jsou ještě v prodeji za příznivou cenu.
--
A to je z posledního červencového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před osmdesáti lety vzlétl z Korsiky k poslednímu letu nad Francií pilot-spisovatel Antoine de Saint-Exupéry. Záhadně zmizel a jeho letadlo bylo objeveno až v roce 1998. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Pěkné léto a hezký týden vám přejíJakub Goldmann a Martin Kopta.
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web
(00:20) Telegraficky
(00:44) Linkodrom
(04:34) Život s technologiemi
(05:52) Na čem právě pracujeme
(06:05) Tip z naší knížky
(06:47) Pozvánka na FrontKon
(06:57) Kuchyňské rozhovory
---
Telegraficky
Vláda poslala návrh zákona o kybernetické bezpečnosti do eKLEPu. * Google ve Chromu cookies třetí strany nechá, vypnou si je uživatelé. * Američtí UXáci vydělávají méně peněz. * Digitální nástěnka Miro zavádí AI asistenta na plátně. * Zavřeli otce ruského internetu. V příběhu figuruje pražská spojka. * Na Spotify si můžete pustit playlist pro UX výzkumníky.
---
Linkodrom
Hustota UI: Jak ji definovat a navrhovat. Uživatelské rozhraní se za poslední dekádu rozvolnilo. Je to jasně vidět při srovnání současných webů a aplikací s těmi z počátku století. Hustota UI zahrnuje nejen vizuální aspekt, ale také množství informací a efektivitu, kterou uživateli poskytuje k jejich vstřebání.
Klasická hustota informací jako na terminálu od Bloomberga je vizuálně přeplněná, ale bohatá na informace. Edward Tufte přišel v knize The Visual Display of Quantitative Data s termínem poměr dat k inkoustu, tedy poměr užitečných informací k celkovým vizuálním prvkům. Tento koncept lze aplikovat i na UI, kde designová hustota přispívá k celkové použitelnosti.
Nejde o to, že by uživatelské rozhraní nemělo být vzdušné, ale kompaktní. Hlavně by nemělo zvyšovat poměr šumu na úkor signálu. Ornament je zločin.
Důležitým aspektem je také hustota dat v čase, která závisí na rychlosti odezvy UI. Konečným cílem je maximalizovat přenos informací, které uživatel získá, za co nejmenší vynaložené úsilí.
---
Praktické tipy pro výběr klávesnic v mobilním designu. Ksenia Toloknova ve článku Are you designing with the right keyboard in mind? připomíná, že v iOS najdete až padesát druhů uživatelských vstupů a na Androidu kolem třiceti. Volba správného typu vstupního pole ovlivňuje vzhled klávesnice, například pro hesla nebo e-maily.
Akční tlačítka na klávesnicích lze přizpůsobit pro různé úkony, což zlepšuje uživatelský zážitek. Na iOS jich je hned dvanáct druhů, u Androidu sedm. Správné použití klávesnic zlepšuje navigaci a celkovou interakci s aplikací.
---
Atomic UX research proměňuje práci výzkumníků. Když dnes pořídíte výzkumný repozitář, nejspíš půjde o opinionated software a bude vás navádět do jedné konkrétní výzkumné metodiky – atomický uživatelský výzkum.
Atomic UX research představuje koncept rozdělení zjištění do malých základních částí – nugetů. Nugety umožňují jemné třídění, organizaci a opakované využití zjištění. Tomer Sharon a Daniel Pidcock se pro tento model inspirovali metodou Atomic Design a vědeckým modelem DIKW (data, informace, znalosti, moudrost).
Atomický uživatelský výzkum navazuje na dříve používané metody zpracování kvalitativních dat v sociologii, antropologii a dalších společenských vědách. Například na tematickou analýzu, zakotvenou teorii nebo kvalitativní obsahovou analýzu. V prostředí UX atomickému výzkumu předcházelo použití affinity diagramu, teorie rámování nebo analýzy narativů.
Výhodou atomického UX výzkumu je modularita a škálovatelnost. Nugety je možné snadno kombinovat napříč studiemi a výzkumnými projekty. Nugety se dají průběžně sbírat a doplňovat, takže vhled nezastarává. Stakeholdeři se nemusejí seznamovat s komplexní výzkumnou zprávou, ale stačí jim vnímat formulovaný vhled ve formě třeba jen jedné skupiny nugetů.
Každý vhled má k sobě vázané nugety a nugety se dají zdrojovat až ke konkrétním experimentům, což podporuje rozhodování postavené na důkazech. Nugety se snadno ukládají do informačních systémů, které lze třídit podle klíčových slov a prohledávat, takže k výsledkům výzkumu může přistupovat více lidí i bez výzkumnické průpravy.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Čmáráte schémata a diagramy na papír, a pak se trápíte s převodem do digitální podoby? Už se trápit nemusíte. Zvládne to za vás umělá inteligence v nástroji Sketch2scheme.com, která vaše kresby převede na obrázek, do formátu Draw.io nebo do kódu pro Mermaid.
---
Chtěli byste ovládat Figmu jako ninjové? Bernat Fortet pro vás připravil herní plán s deseti levely, kde z vás postupně vytrénuje profíka v efektivním ovládání Figmy. A že to je celé ve Figmě, asi říkat nemusíme. Pokud naopak jedete s dětmi pryč od civilizace, můžou se vám hodit nepočítačové hry.
---
Život s technologiemi
Před pár dny Daniel Gamrot sepsal, co očekává od aplikace pro poznámky. Začíná seznamem vymožeností Obsidianu. Jednou z položek je „Psaní v Markdown“. Na markdown už jsme tu párkrát narazili.
Psaní v markdownu je osvobozující. Nemusíte řešit styly vzhledu. Prostě říkáte, co bude nadpis, co tučné písmo, co odrážkový seznam nebo odkaz. Narozdíl od vyznačovacích jazyků jako je HTML ale značky neruší čtení, ale naopak fungují jako vodítka pro lepší orientaci v textu. Tím, že je markdown textový soubor, odpadá problém s kompatibilitou editorů. Psát ho můžete klidně v poznámkovém bloku.
Markdown vznikl před dvaceti lety, ale principy vyznačování převzal z dobré praxe předchozích formátů. Ve stejné době vznikly i další podobné jazyky: textile, reStructuredText, MakeDoc nebo TeXy od Davida Grudla. Hlavní výhodou markdownu je možnost nerušeně ho číst ve zdrojové formě.
Velká část notace markdownu je lidem vlastní už od dob psaní na psacím stroji. Nadpisy podtrhané znakem rovná se nebo pomlčkami, zvýrazňování podtržítky a hvězdičkami, hvězdičkové odrážky a podobně používali lidé i v běžné komunikaci v e-mailech.
Teď dokonce markdown proniknul výrazně i do Google Docs, takže se s ním nejspíš budeme potkávat stále častěji.
---
Na čem právě pracujeme
Dnes je to právě rok, co vyšla knížka 75 tipů, jak si říct o web. Letí to! Jakub s Martinem si v pondělí udělali fotografovací den v Social Lions a nechali si pořídit nové obrázky. Mimo jiné i s knihou.
---
Tip z naší knihy
Důležité informace musí být vidět hned
Zajděte si do trafiky a podívejte se, co je vidět z novin vyskládaných na pultu. Ve většině případů vidíte jen hlavičku s názvem novin. V lepším případě je vidět horní polovina titulní strany. Anglicky se tomu říká above the fold. Na webu je above the fold to, co vidíte z webové stránky po načtení hned na první obrazovce.
Obsah, který návštěvník webu uvidí na první obrazovce, musí motivovat k posouvání stránky. Editoři novin využívají kompoziční princip převrácené pyramidy. Na úvod vám řeknou zásadní informaci a teprve pod foldem a na dalších stranách se dozvíte podrobnosti. Při tvorbě webu postupujte také tak.
---
Přijďte 9. října na Frontkon. Jakub s Martinem připravují lightning talk, proč je v INP jako hranice právě dvě stě milisekund. Vstupenky jsou ještě v prodeji za příznivou cenu.
---
A to je ze čtvrtého prázdninového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před 65 lety se Nixon s Chruščovem v kuchyni přetahovali, jestli je lepší žít ve svobodě nebo za železnou oponou. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezké léto vám přejí Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web 28
(00:18) Telegraficky
(00:42) Linkodrom
(04:03) Život s technologiemi
(05:11) Na čem právě pracujeme
(05:44) Tip z naší knížky
(06:28) Závěr
Telegraficky
Datovky jsou s námi patnáct let * Ani Američanům se nelíbí návrh kyberzákona od NÚKIB * Padnul nový rekord v aukci domén: 152.077 korun za virtualnisidlo.cz * 2. srpna vstoupí v platnost evropské nařízení o AI * Křišťálovka sbírá nominace. Už po devatenácté
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
Linkodrom
Figma, AI a komoditizace designu: Co nás čeká? Figma na červnovém ConFigu představila nové AI funkce a vyvolalo to smíšené reakce v designérské komunitě. Zatímco některé funkce, jako přejmenování vrstev nebo rozšířené vyhledávání, mohou ušetřit čas, funkce make design je vnímána kontroverzně. Kritici tvrdí, že AI přispívá k homogenizaci designu a vede k vytváření průměrných výsledků.
Nechme teď stranou obavy o autorská práva a generování plagiátů, které vedly Figmu k pozastavení generování návrhů pomocí AI. Skutečná hodnota designu spočívá v lidském přístupu, kreativitě a empatii. Návrhy od AI zatím působí jako výstupy od lidí z Fiverru, které také AI nejčastěji nahrazuje. Nad tím, co tvoří lidský otisk v designu, se zamýšlí Scott Riley ve článku On AI and the commoditisation of design a nejde pro ostrá slova daleko.
Heuristika? Audit? Checklist. Když si chcete být jisti, že jsou vaše weby nebo aplikace navrženy a implementovány dobře, obrátíte se na UX konzultanta a objednáte si u něj druhé oči. Pro začátek je to efektivnější a rychlejší než odstartovat s uživatelským výzkumem a měřením kvality. Konzultanti tuhle službu prodávají jako heuristiku nebo audit. Zní to opravdu fundovaně, ale v podstatě to znamená, že mají kontrolní seznam a podle něj váš projekt zhodnotí.
V newsletteru Řekni si o web #21 jsme se zaměřili na Nielsenovu heuristiku, ale checklistů, podle kterých můžete své projekty hodnotit, je celá řada. Kontrolní seznamy pomáhají udržovat konzistenci a minimalizovat chyby, což je klíčové pro kvalitní uživatelskou zkušenost. Zlepšují efektivitu a odhadnutelnost práce, protože poskytují jasný přehled o potřebných krocích. Usnadňují komunikaci a spolupráci v týmu, protože každý ví, co je potřeba dokončit. Checklist slouží jako dokumentace o průběhu prací, a to je užitečné, když se chcete dlouhodobě zlepšovat.
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
Zrození kompetenčního centra UX: Příběh trpělivosti a úsilí. BoB Marvan na Twitteru píše, že kompetenční centrum DIA pro UX hledá UX specialisty.
Michal Bláha z Hlídače státu popisuje vytrvalou snahu týmu místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše přivést do státní správy odborníky na uživatelskou přívětivost. Kompetenční centrum UX bylo navrženo do Národního plánu obnovy v polovině roku 2022 a formálně vzniklo na podzim 2023. Proces zahrnoval přesvědčování politiků a úředníků o potřebě UX a souvisejících věcí. Přesvědčit ministra Bartoše bylo snadné, ale Ministerstvo financí bylo složitější. Evropská komise byla rychle přesvědčena o důležitosti projektu a byla překvapena nízkými náklady.
Martin Bunček z TA ČR, která patří k průkopníkům UX ve státní správě, je trochu skeptický, co bude z uxáky z kompetenčního centra po skončení po-covidového programu obnovy, z něhož jsou nyní kompetenční centra financována.
I shot the serif! Ne, teď nemáme na mysli hit od Boba Marleyho, ale triviální hru, při které se zrelaxujete a potrápíte svůj postřeh. Na obrazovce se vám budou objevovat písmena a vaším úkolem bude poznat patkové písmo a zasáhnout ho zaměřovačem.
Život s technologiemi
Martin včera obědval s přáteli ze spolku AI dětem. Probírali spolu nový projekt a Martin vyzvídal, co to vlastně bude. Pokud to není tajný! „Bude to takový AI asistent učitele; bude mu usnadňovat život,“ říká Petra Dovhunová o projektu, který finančně nakopl Google.
Martinovi se hned vybavila Archevita, výstava o pravěku. V roztockém muzeu přeměnili zámeckou stodolu na pravěký svět s replikami chýší, s nástroji a předměty každodenní potřeby pravěkých lidí. Člověk doby kamenné šest hodin mlel zrní, aby mohl upéct chlebové placky pro menší rodinu. My jsme teď v takovém AI pravěku. Sami si vyrábíme nástroje, které nejsou zrovna moc efektivní.
Co nám přinesly technologie proti pravěku? Usnadňují nám život? Dnes už nemeleme půl kila mouky šest hodin. Díky technologiím toho zvládneme mnohem víc za kratší dobu. Musíme. Nezískali jsme šest hodin volného času tím, že se stavíme pro chléb v pekařství. Technologie umožňují, abychom si toho naložili mnohem víc. Z produktivity se stal smysl života. Ba co víc, čeká se od nás, že při použití nových technologií budeme dodávat skokově kvalitnější výsledky.
Na čem právě pracujeme
Jakub s Martinem minulý týden vystupovali na workshopu uživatelské přívětivosti pro digitální zmocněnce z veřejné správy. Workshop organizoval Kabinet místopředsedy vlády pro digitalizaci jako především networkingovou akci pro samotné zmocněnce a odborníky z nově vzniklého kompetenčního centra v Digitální a informační agentuře. V únoru příštího roku mají orgány veřejné správy povinnost poskytovat své služby také v digitální podobě. Na většině úřadů jsou přípravy v plném proudu a možnost sdílet zkušenosti je užitečná.
Tip z naší knihy
Chtějte od výzkumu rozbor problémů. Návrhy řešení si nechte až na koncept
Nepředbíhejte, nevymýšlejte řešení pro neexistující problém. Popište si, co potřebují vaši klienti řešit, prozkoumejte jejich motivace a podívejte se, s jakými potížemi bojují. Až přijde čas navrhnout koncept, usnadní vám to poznat nápady, které se pro váš web hodí.
Nevymýšlejte argumenty pro své nápady. Jděte na to obráceně a hledejte nápady pro problémy a příležitosti, které vyjdou z výzkumu.
Vyzkoušejte si vyplnit Value Proposition Canvas. Jeho pravá polovina popisuje situaci vašich klientů. Levou polovinu později využijete při návrhu konceptu, ale už teď si do ní můžete zaznamenat, jak na situaci vašich klientů reaguje vaše konkurence.
A to je z třetího prázdninového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Dnes je Světový den boje proti suchu, tak nezapomeňte na hydrataci! Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #27
(00:20) Telegraficky
(00:50) Linkodrom
(03:22) Život s technologiemi
(04:14) Na čem právě pracujeme
(04:33) Tip z naší knížky
(05:24) Závěr
Telegraficky
* Figmě můžete zakázat trénování AI na vašich návrzích * Cenotvorba pro freelancery * Po T-shaped osobnostech tu máme nový buzzword V-shaped personality * Jak na výzkum od stolu * Za loňský rok bylo podáno rekordních 73 % daňových přiznání elektronicky. * Ondřej Trhoň napsal knížku o počítačových hrách * Karolina Kania a Honza Balata hledají nekomerční projekt jako zadání pro studenty uživatelského výzkumu
---
Linkodrom
Přihlášení na web rozdělené na dva kroky. K čemu to je? Také si říkáte, proč má Google, Microsoft nebo Apple přihlášení rozkrokované? Proč nás nenechají prostě vyplnit uživatelské jméno a heslo najednou? S nástupem sociálních sítí začlo být populární nabízet uživatelům přihlášení účtem sociální sítě. Například na Instagram nebo Medium jsme se původně hlásili přes Twitter. Postupem času varianty přihlašování přibývaly a lidé začali zapomínat, kterou službu zvolili pro registraci.
Microsoft umožňuje uživatelům přihlašovat se prostřednictvím svých pracovních nebo školních účtů. Využívá tak první krok přihlášení k tomu, aby podle e-mailové adresy rozeznal, jestli se přihlásíte přímo účtem z Microsoftu, nebo využijete adresář organizace. Apple a Google využívají rozdělení přihlášení do kroků k tomu, abychom se mohli úplně obejít bez hesel. Pokud máte pro svůj účet nastavený přístupový klíč (passkey), heslo v dalším kroku už nezadáváte.
Zpráva o stavu uživatelského výzkumu v roce 2024. Máte ve firmě ReOps? Tedy Research Operations? Souběžně s tím, jak firmy přestávají mít zájem o specializované designéry a upřednostňují generalisty, v uživatelském výzkumu se prosazuje demokratizace. Výzkum už nedělají výzkumníci, ale každý. Aby to mohlo fungovat, potřebují support, a ten jim právě dělají ReOps. Došlo to až tak daleko, že šéfové považují ReOps za důležitější než produkťáky.
Vyhazovy výzkumníků se podepsaly na víře v budoucnost v uživatelském výzkumu. Jen 73 % výzkumníků předpokládá, že v uživatelském výzkumu zůstanou. Dobré ale je, že výzkumníci teď už nereportují designérům, ale přímo product ownerům. Co ale překvapí, že jen lehce nad polovinu výzkumníků využívá AI pro práci.
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
Úspěšné linkbuildingové strategie. Itamar Blauer se rozepsal o postupech, které mu fungují při linkbuildingu. Čtyři z nich jsou zaručené recepty na úspěch: hostování na cizích blozích; PR; nabízení expertních názorů médiím a oslovení lidí, kteří vás zmiňují, ale neodkazují.
Muzeum internetu. Víte, jak vypadaly webové stránky před třiceti lety? V roce 1994 se odehrál první internetový nákup na webu a Pizza Hut začala přijímat online objednávky. V Lillehammeru byla zimní Olympiáda a poprvé se sportovní výsledky objevovaly živě na webu. Českému webu dělá kronikáře Jiří Peterka s jeho Muzeem internetu. Některé weby jsou tam dokonce interaktivní. Třeba web o Cimrmanovi od zakladatele Seznamu Iva Lukačoviče.
---
Život s technologiemi
Chvála standardizaci! Vážně. Můžeme spolu debatovat o tom, jestli zavedení standardu USB-C v EU je brzdou vývoje, ale přiznejme si, že je skvělé, že vám může designér s MacBookem půjčit kabel pro nabití vašeho Dellu. V IT probíhá standardizace tak nějak sama. Není to tak dávno, kdy každý výrobce telefonu měl jiné napájecí konektory. A nejde jen o ty počítače a telefony. Schválně, kolik různých kabelů máte pro nářadí, akuvysavač, kartáček na zuby…
Vždycky si tohle uvědomíme, když narazíme na nějakou podivnost mimo IT. Tak třeba Martinovi upadl mixér a něco se v něm uvolnilo. Řekl si, že ho rozebere a opraví. Jenže ouha, mixér má šrouby typu spanner head. Rychlý pohled na internet ukázal, že šroubovák na spanner head v tomhle rozměru přijde asi na sto padesát korun. Stejný mixér jako ten starý stojí necelé čtyři stovky.
---
Na čem právě pracujeme
Dnes to nebude o práci. Jakub vyklidil sklep chalupy a chystá se do rekonstrukce. Martin si koupil elektrický hoblík a chystá se zase kazit dřevo. Dostali jsme nabídku učit webový design na gymnáziu, a tak přemýšlíme, jak by se středoškolský předmět měl lišit od toho, co učíme budoucí designéry na univerzitě.
---
Tip z naší knihy
Pohlížejte na svůj web jako na trvalou službu, ne jako na jednorázový projekt
Návrh a vytvoření webu je jen začátek. Připravte se na zpětnou vazbu a buďte připraveni na ni reagovat tím, že svůj web budete vylepšovat. Web není krásný obrázek, který se jednou vystaví a pak už jen sbírá lajky. Přemýšlejte o webu jako o dlouhodobé službě, jako o způsobu, jakým se zákazníky komunikujete.
Správa webu a provoz jsou velké závazky. Provoz může stát i násobně víc než počáteční investice do tvorby webu. Zvažte při návrhu budoucí provoz. Mějte na paměti nároky na měnící se obsah, rozvoj webu, snadnost úprav, kvalitní hosting a IT bezpečnost.
Myslete nejen na uživatele, ale i na správce systému. Rozdělte uživatele na interní a externí a zamyslete se nad jejich odlišnými potřebami.
---
A to je z druhého prázdninového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Napadlo vás někdy, že téměř každý influencer má předplatné vyšší než televizní koncesionářský poplatek? Jen Ivo Lukačovič teď zlevnil na jeden dolar. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden!
,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
---
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz -
(00:00) Řekni si o web #26
(00:15) Telegraficky
(00:48) Linkodrom
(03:24) Život s technologiemi
(04:52) Na čem právě pracujeme
(05:06) Tip z naší knížky
(05:40) Závěr
---
Telegraficky
* Právě probíhá velký průzkum portálu Na volné noze * KISK hledá učitele service designérů * Už jen rok než začne platit European Accessibility Act * Google testuje AI zabudovanou přímo v Chromu * eDoklady už akceptují další úřady a policie a MMR spustilo digitalizované stavební řízení * Meta obviněna z porušení DMA pro přístup okay or pay * Figma vypnula AI funkci Make Design
Další krátké zprávy najdete v rubrice Jednohubky na našem webu (RSS feed).
---
Linkodrom
Google propouští jen asi třetinu hledání na weby třetích stran. V minulém vydání newsletteru jsme se zamýšleli nad tím, co může nasazení umělé inteligence na informační dotazy udělat s návštěvností webů. Přitom už teď se přes vyhledávání na weby dostává jen něco přes třetinu dotazů. Podle Zero-Click Search Study ve 37 % případů po vyhledávání už nenásleduje proklik na web a ve 22 % případů dojde k dalšímu hledání. Zbývá asi 40 % hledání, po kterých uživatel klepne na odkaz ve výsledcích. Z těch si jedno procento vezme reklama a čtvrtina pokračuje na nějakou další službu Googlu.
Jak má vypadat stránka pro neslyšící? Když jde o přístupnost, obvykle myslíme hlavně na lidi, kteří nevidí. Ale co neslyšící? Lidé, kteří se dorozumívají znakovým jazykem považují češtinu za cizí jazyk. Ne všichni jí perfektně rozumějí. Někdy je vhodnější vytvořit speciální sekci webu pro neslyšící a tam nabídnout videa s informacemi ve znakovém jazyce.
Gartner vydal letošní verzi Hype Cycle: Zaměřuje se na AI. Zatímco počítačové vidění už Gartner umisťuje na plato produktivity, tak většinu AI technologií situoval na začátek cyklu.
„Dokonalé pochopení zákazníků se stává čím dál kritičtějším. Bez něj už dnes nelze vybudovat žádný úspěšný projekt.“ — Jan Štráfelda, Linkedin
Nerozumíte svým zákazníkům. Jan Štráfelda se tentokrát věnuje na blogu uživatelskému výzkumu. V opravdu výživném článku se zabývá tím, proč uživatelský výzkum potřebujeme a jak se do něj pustit.
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
Designování začíná obsahem. Nenechávejte ho umělé inteligenci, říká Pavel Samsonov. Mnozí designéři jsou chybně přesvědčeni, že rozhraní je důležitější a obsah lze doplnit později. To však není pravda; obsah je základním prvkem produktu a jeho outsourcing znemožňuje pozdější opravy. Obsah není vedlejší, má vlastní roli v UX designu a je kostrou celého uživatelského zážitku. Martin Michálek před devíti lety demonstroval přístup content first na návrhu e-shopu.
Příliš dobrá portfolia, než abyste je minuli. Byli jste někdy zvědaví, jak vypadají portfolia designérů z Googlu, Open AI, Airbnb, Minecraftu nebo jiných populárních služeb a produktů? Na Bootcampu si dali tu práci a sestavili kolekci odkazů na zajímavá portfolia právě takových designérů.
Milion checkboxů. Praskáte rádi bublinkovou fólii? Na webu One Million Checkboxes je … eh, milion checkboxů. Můžete je zaškrtnout nebo odškrtnout a stejně tak každý, kdo na ten web přijde.
---
Život s technologiemi
Kdy se to stalo, že se software začal prodávat za předplatné? Salesforce byl jako Software as a Service spuštěný už v roce 1999, ale to pravé cloudové šílenství vypuklo teprve před dvaceti lety. Amazon přišel se svými webovými službami v roce 2002. Google Apps jsou s námi od roku 2006. Dropbox 2008. Office 365 v roce 2011. Adobe Creative Cloud 2012. Dneska máme za předplatné dokonce i auta. Jen tomu říkáme operativní leasing.
Lucie Lénertová vypočítává, kolik peněz za jaké online služby platí. Tomáš Svěrák se raduje, že přišel na trik, který mu při zrušení předplatného u Adobe ušetřil poplatek za předčasné zrušení. 37 Signals spouštějí Once – software placený jen jednou.
V té samé době se objevuje freemium. Představa, že pár procent platících klientů utáhne provoz a rozvoj služeb, aby je většina mohla využívat zdarma. Po letech se ukazuje, že to je spíš sen, než obchodní model. Skončila dokonce i Google always free Suite na vlastní doméně. Firmy přepínají freemium na placenou službu se zkušebním obdobím.
Na konec když už za software neplatíme předplatné, stejně musí někde běžet. V cloudu, v dockeru, na serveru. A za ty se platí. Budoucnost nám možná přinese nové obchodní modely, ale jedno je jisté: za kvalitní služby se vždy nějakým způsobem platit bude. Zvykáme si, že internet není zadarmo.
---
Na čem právě pracujeme
Začátek prázdnin je pracovně vždycky trochu marný. Jakub s kolegy využili volnější dny ke společné návštěvě Sapy. Martin minulý týden vyhodnotil rozhovory s klienty Spolehlivých serverů a snaží se teď vhled překlopit do konceptu pro web.
---
Tip z naší knihy
Pojmenujte vady svého webu
Zamyslete se, v čem váš současný web neplní vaše očekávání. Víte, na co si na vašem webu stěžují klienti? Zeptejte se klientů, co jim na vašem webu chybí nebo vadí. Uvědomte si, že i vy jste klienti svého webu, jenomže z druhé strany. Co vám vadí na správě současného webu? Zeptejte se administrátorů vašeho webu (interních či externích), jak se jim s webem pracuje, tak jak je: snadno, nebo obtížně?
Co vadí vám, nemusí vadit klientům. Zkuste přijít na to, proč se neshodnete. Jakkoli je minimalismus v uživatelském rozhraní trendem, většina vnitropodnikových aplikací vypadá z dobrých důvodů zcela jinak než domovská stránka Googlu či produkt od společnosti Apple.
---
A to je z prvního prázdninového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Začínají psí dny a hadi, žáby a jiní studenokrevní se ukládají k letnímu spánku. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Užijte si pěkné léto,Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Líbí se vám newsletter Řekni si o web? Přihlaste se k pravidelnému odběru do e-mailu nebo přes Substack.
This is a public episode. If you would like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.reknisioweb.cz - Daha fazla göster