Bölümler

  • На які виплати можуть претендувати родичі загиблих захисників та захисницьДругий епізод сезону ми вирішили присвятити темі виплат членам сімей загиблих героїв. Цю тему ми обрали невипадково. Наприкінці вересня у ЗМІ зʼявилися заголовки про те, що Уряд затвердив новий розмір виплат за загибель чи поранення військових.Зокрема, йшлося про те, що у разі загибелі (смерті) військового розмір одноразової грошової допомоги становить 750 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року, — тобто 2 млн 710 тисяч гривень.Позаяк відомо, що виплата у разі загибелі захисника становить 15 млн гривень, багато українців вирішили, що суму виплати зменшили. Утім це не так. І щоб пояснити, в чому ж справа, ми вирішили детально поговорити про виплати, які можуть отримати рідні в разі загибелі військового.Отже, залишайтеся з нами і ви почуєте, які саме виплати існують, якими документами вони регулюються, в якому розмірі і кому виплачуються.Сьогодні говоримо про одноразову грошову допомогу сім’ям загиблих внаслідок участі в обороні держави, допомогу за постановами КМУ №975 і №336, допомогу на поховання та виплату до 5 травня.

  • Чи знаєте ви, що левова частка судових справ, у яких однією зі сторін виступає комунальне підприємство, що працює у сфері надання житлово-комунальних послуг, - це справи про стягнення заборгованість. Хочете переконатися – Єдиний державний реєстр судових рішень до ваших послуг. Або ж перегляньте матеріал на сайті ЖАР.INFO «За що судилися комунальні підприємства Хмельницького». Зважаючи на те, що тема болюча, ми вирішили поговорити з юристкою, щоб зʼясувати, які наслідки для споживача матиме заборгованість і чи можна якось владнати ситуацію, коли коштів насправді не вистачає.Про що ще будемо говорити:

    коли комунальне підприємство може звертатися до суду, який порядок стягнення заборгованості, чи є можливість відтермінування сплати, хто може скористатися пільгами на оплату комунальних послуг.
  • Eksik bölüm mü var?

    Akışı yenilemek için buraya tıklayın.

  • Ми живемо в умовах війни, коли багатьом людям інвалідність встановлюють не через захворювання, як раніше, а внаслідок поранень і травм, отриманих під час бойових дій. Значна частина таких людей – ветерани. У суспільстві та медіа почастішали розмови про необхідність забезпечення відповідного середовища, і йдеться не лише про безбарʼєрність в архітектурі, але й в усіх інших сферах, щоб люди з інвалідністю могли вільно реалізувати себе. Сьогодні ми будемо говорити про трудову сферу – як держава сприяє людям з інвалідністю отримати роботу і як забезпечує їхні потреби на робочому місці.Говорячи про труднощі, які можуть очікувати на військовослужбовців після завершення війни, респонденти найбільше хвилюються про проблеми з фізичним здоров’ям (63,61%) -- щорічне анонімне онлайн-опитування серед ветеранів і ветеранок та діючих військовослужбовців і військовослужбовиць.В Україні особи з інвалідністю володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, які закріплені Конституцією України та іншими законодавчими актами. - Водночас чи створює держава умови для того, щоб роботодавці брали на роботу людей з інвалідністю?- Іноді люди з інвалідністю потребують особливих умов праці, зокрема додаткових заходів безпеки праці. Чи є механізм, який зобовʼязує роботодавця забезпечувати таким людям необхідні умови роботи?- Чи мають працівники з інвалідністю якісь переваги, порівняно з іншими працівниками? - Які гарантії мають працівники з інвалідністю, наприклад, при скороченні на підприємстві?- Чи передбачено додаткові відпустки працівникам з інвалідністю?- І якщо вже говоримо і про ветеранів, які отримали інвалідність внаслідок війни, захищаючи нас, чи мають вони якісь додаткові пільги у трудовій сфері з огляду саме на такий статус?

  • 🟡 Які обмеження і які правила застосовують у різних закладах, щоб захистити дітей і створити їм безпечні умови

    🟡 Чому в одних навчальних закладах дітей віддають батькам під час тривоги, а в інших ні

    🟡 Дитина у медичному закладі: до якого віку потрібна згода батьків на огляд лікарем

    🟡 Чи можуть батьків притягнути до відповідальності за відмову від надання лікарської допомоги

    🟡 Який алгоритм дій лікаря, якщо в дитини на тілі помічають ознаки насильства

    🟡 Які медичні втручання не проводять без обов'язкової згоди батьків

    🟡 До якого віку дітей госпіталізовують з дорослими

    🟡 Хто має бути присутнім з дитиною під час допиту

  • В умовах воєнного стану багато працівників працюють віддалено. Зазвичай це означає встановлення дистанційної або надомної форми організації праці. Яка різниця між цими формами роботи – пояснюємо.

    У Кодексі законів про працю України (далі – КЗпП) статті, що регулюють встановлення надомної та дистанційної роботи, зʼявилися у лютому 2021 році. Вочевидь, така необхідність виникла через пандемію, коли установи, підприємства та організації за можливості переводили своїх працівників на віддалену роботу. Нині, коли в Україні триває повномасштабна війна, багато людей продовжують працювати поза офісами та цехами.

    Тож у цьому випуску ви дізнаєтесь:

    - хто має право на дистанційну форму роботи?

    - як встановлюється режим дня під час дистанційної і надомної форми роботи?

    - чим відрізняється надомна і дистанційна форма роботи?

    - як контролюється дистанційна та надомна форма роботи?

    - хто дбає про безпеку на робочому місці?

  • Як встановити факт батьківства, якщо батько загинув

    З'ясовували із юристкою Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги у Хмельницькій області Ольгою Чорною

    Також у подкасті говорили про те,

    🟡 як визнати батьківство, якщо батьки жили в цивільному шлюбі

    🟡 чи може дитина сама звернутися до суду щодо визнання/встановлення батьківства

    🟡 чи можна встановити батьківство без згоди батька

    🟡 чи записують по батькові зі слів матері

    🟡 який розмір мита для цієї процедури

    🟡 чи встановлюють батьківство, якщо пройшов тривалий час

    🟡 що може бути доказами батьківства, окрім медичної експертизи



  • У новому епізоді Юридичного подкасту про розлучення говорили з юристкою Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги у Хмельницькій області Ольгою Чорною про:

    🟡 коли йти в суд, а коли вистачить РАЦСу

    🟡 як розлучитися, якщо один із подружжя за кордоном

    🟡 чи розлучають, якщо хтось із подружжя зник безвісти

    🟡 якої тривалості можуть призначити термін для примирення

    🟡 де подивитися зразок заяви

    🟡 у яких випадках не розлучають

  • Чи захищає держава волонтерів і чи передбачено для них якісь пільги і гарантії?

    Відповідь на це питання й багато інших знайдете в подкасті з юристкою Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги у Хмельницькій області Ольгою Чорною.

    Також у подкасті:

    - чи потрібно офіційно оформлювати волонтерську діяльність

    - які правові норми регулюють волонтерство

    - чим підтвердити статус волонтера

    - хто може бути волонтером

    - чи отримують зарплату

    - які документи і де підтверджують волонтерську діяльність

    - що передбачає договір волонтера

    - чи обов'язково мати посвідчення волонтера і куди за ним звертатися

    - для чого треба реєструвати волонтерську діяльність

    - що про волонтерство каже Податковий кодекс

    - чи передбачені якісь виплати й кому в разі загибелі волонтера

  • Зазвичай, коли йдеться про аліменти, мають на увазі виплати для дітей від одного з батьків. Однак насправді кошти можуть стягувати не лише на утримання дітей, але й одного з подружжя чи навіть батьків.

    Як свідчить статистика системи БПД, від початку минулого року з питаннями про стягнення аліментів до юристів звернулося 55 919 клієнтів, із яких 12 143 - потребували допомоги юристів і адвокатів для представництва їхніх інтересів у суді.

    У Хмельницькій області зареєстровано 2 549 звернень (1 238 - забезпечено представництво інтересів у суді).

    Тож у цьому випуску Ви дізнаєтесь: - хто найчастіше звертається з питаннями про стягнення аліментів?

    - у яких випадках стягуються аліменти на дітей? І чи можуть претендувати на аліменти повнолітні діти?

    - у яких розмірах можуть призначити аліменти?

    - чи можна стягнути аліменти з батька чи матері, які перебувають за кордоном?

    - чи позбавлення батьківських прав звільняє від сплати аліментів?

    - за яких обставин доведеться утримувати колишнього чоловіка чи дружину? І в якому розмірі можуть визначити суму аліментів?

    - чи часто по аліменти зверталися батьки до дітей?

    - куди треба звертатися, щоб людині призначили алімети?




  • Шахраїв боятися — в інтернет не ходити. Або взагалі відімкніть той інтернет і цей допис можете не читати.

    Відімкнули? Ні? Тоді беріть на озброєння наш подкаст, у якому інспектор відділу протидії кіберзлочинам у Хмельницькій області Олексій Перець розповів про:

    Оренду квартир, яких не існує Чи постають інтернет-шахраї перед судом? Діяльність псевдоволонтерів Як працює фішинг і як від нього захиститися? Переваги користування інтернет-картками Як уберегтися від інтернет-шахраїв?
  • Якщо вам не телефонували шахраї, намагаючись виманити кошти чи з'ясувати дані банківської картки, то або у вас немає телефона, або ви жодного разу не відповідали на дзвінок з незнайомого номера.

    Інші варіанти малоймовірні, адже шахрайство останнім часом тільки процвітає. Не всі жертви звертаються до поліції. А навіть якщо й звертаються, то до суду доходить лише невелика кількість справ. Чому так?

    Про це розповів у нашому подкасті старший оперуповноважений відділу протидії шахрайства управління карного розшуку ГУНП Хмельницької області старший лейтенант поліції Андрій Сукманюк.

    Також говорили про:

    Найпоширеніші види шахрайства Хто найчастіше стає жертвами шахраїв? Як працює схема “Родич потрапив у біду”? Про шахрайські схеми ув'язнених та їхнє “підвищення” кваліфікації Як випитують дані під виглядом працівників банку? Що робити, якщо шахраї вже отримали потрібну їм інформацію? Чи реально покарати шахраїв? Як уберегтися від шахраїв?
  • Ми продовжуємо розповідати, як розвʼязувати актуальні юридичні проблеми.

    Новий сезон розпочинаємо з огляду новацій в законодавстві, які стосуються військовослужбовців та внутрішньо переміщених осіб - людей, які сьогодні найбільше заслуговують на захист своїх інтересів, та тих, хто найбільше такого захисту потребує.

    Отже, у першому випуску говоримо про таке:

    відпустки військовослужбовцям - які відпустки і якої тривалості сьогодні можуть отримати військовослужбовці;

    за яких умов захисники й захисниці та їхні родичі мають право на додаткові виплати, який розмір цих виплат;

    відстрочка від мобілізації - хто сьогодні може на неї претендувати;

    чи змінився порядок отримання виплат вимушеним переселенцям;

    кому з внутрішньо переміщених осіб держава більше не надаватиме соціальної допомоги.

  • Певно, кожен має історію власних невдалих покупок в мережі. Чи такі неприємності мали знайомі або родичі. І, будьмо відвертими, домогтися справедливості у цьому випадку значно складніше, ніж при купівлі в звичайному магазині. Тож багато людей після кількох звернень до продавця просто вирішують зберегти власні нерви, пожертвувавши грішми.

    Це фінальний епізод  першого сезону “Юридичного подкасту” і у ньому ми говоримо про електронну комерцію. Зокрема, що це таке і як цей вид діяльності регулює законодавство.  Окрім того поговоримо про:

    Чи поширюється законодавство про електронну комерцію на профілі в соцмержах? Алгоритм дій, якщо придбав неякісну річ у інтернет-магазині? Універсальні поради для тих, хто хоче придбати товар в мережі.

    У студії авторка та ведуча Оксана Банкова із своєю гостею - юристкою Ольгою Чорною, заступницею директора Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області.

    "Юридичний подкаст" ЖАР.INFO створюється спільно з Регіональним центром з надання БВПД у Хмельницькій області.

    Підтримку діяльності редакції ЖАР.INFO надає National Endowment for Democracy.

  • Звернення до юристів з питаннями про спадкування - одні з найбільш поширених. Наприклад, за останніми наявними даними, до системи БПД за увесь період роботи по допомогу у вирішенні спадкових питань звернулося близько 124 тисяч осіб, понад 5 тисяч на Хмельниччині. Тобто це те, що насправді хвилює людей. В умовах воєнного стану питань лише побільшало.

    У цьому епізоді “Юридичного подкасту” розповідаємо:

    черговість спадкування; термін прийняття спадщини в умовах воєнного стану; алгоритм дій, щоб успадкувати майно; заповіт в умовах воєнного стану; як прийняти спадщину на тимчасово окупованій території.

    У студії авторка та ведуча Оксана Банкова із своєю гостею - юристкою Ольгою Чорною, заступницею директора Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області.

    "Юридичний подкаст" ЖАР.INFO створюється спільно з Регіональним центром з надання БВПД у Хмельницькій області.

    Підтримку діяльності редакції ЖАР.INFO надає National Endowment for Democracy.

  • Воєнний стан не скасував прав та обов’язків, визначених законодавством для споживачів, а також продавців чи надавачів послуг. Водночас у цей період органам державного контролю заборонені перевірки у сфері захисту прав споживачів.

    Отже, у цьому епізоді “Юридичного подкасту” розповідаємо:

    на що мають право споживачі; як повернути неякісний товар; куди скаржитися на недобросовісного продавця; як вплинула війна на сферу захисту прав споживачів.

    У студії авторка та ведуча Оксана Банкова із своєю гостею - юристкою Ольгою Чорною, заступницею директора Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області.

    "Юридичний подкаст" ЖАР.INFO створюється спільно з Регіональним центром з надання БВПД у Хмельницькій області.

    Підтримку діяльності редакції ЖАР.INFO надає National Endowment for Democracy.

  • За даними НБУ, під час війни частка непрацюючих кредитів (тобто таких, за якими прострочено погашення боргу чи боржник неспроможний виконати зобов’язання без стягнення забезпечення) суттєво зросла.

    Наприклад, за період з 1 березня 2022 року по 1 червня 2022 року - з 26,58% до 27,64%, або з 305 млрд грн до 317,5 млрд грн. (на 12,5 млрд грн).

    Держава намагається балансувати між підтримкою позичальників, платоспроможність яких знизилася, та забезпеченням роботи банків, які опинилися на межі кризи.

    У цьому епізоді говоримо про те, чи змінилися права та обовʼязки позичальників і банківських установ в умовах воєнного стану.

    Чи можна не сплачувати кредит, аргументуючи воєнним станом? Як відтермінувати або зменшити розмір щомісячних виплат за кредитом? Чи передбачено пільги зі сплати кредитів для військовослужбовців? Які повноваження мають колектори?

    "Юридичний подкаст" ЖАР.INFO створюється спільно з Регіональним центром з надання БВПД у Хмельницькій області.

    Підтримку діяльності редакції ЖАР.INFO надає National Endowment for Democracy.

  • “Юридичний подкаст”. Епізод 10. Дискримінація

    Дискримінація на робочому місці заборонена Кодексом законів про працю. Усі працівники повинні мати рівні права і можливості незалежно від їхньої статі, віку, стану здоров’я,  сексуальної орієнтації тощо. Для прикладу, жінки і чоловіки повинні мати рівну винагороду за однакову роботу.
    Втім, на практиці досить часто дискримінація починається вже на етапі пошуку роботи – в описах вакансій. З січня будь-які вимоги щодо статі, віку, місця проживання чи сімейного стану кандидатів не лише заборонені, а й караються штрафом. Адже оголошення про вакансії підпадають під дію закону «Про рекламу». Порушення антидискримінаційної норми у вакансіях карається штрафом у розмірі 10 мінімальних зарплат. Донедавна це 65 000 гривень, а з першого жовтня 2022 року – 67 000 гривень.
    У цьому епізоді говоримо про дискримінацію:
    - Як розпізнати дискримінацію?
    - Чи працюють зміни до законодавства?
    - Як можна вплинути на особу, що дискримінує інших?
    - Яка відповідальність за дискримінацію встановлена законодавством?

    Традиційно у студії авторка та ведуча Оксана Банкова та її співрозмовниця – юристка Ольга Чорна, заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області.

    "Юридичний подкаст" ЖАР.INFO створюється спільно з Регіональним центром з надання БВПД у Хмельницькій області.

    Підтримку діяльності редакції ЖАР.INFO надає National Endowment for Democracy.

  • За шість місяців повномасштабного вторгнення рф в Україну кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) знову зросла і становить 6,9 млн осіб станом на 23 серпня. Такі дані наводить Міжнародна організація з міграції (МОМ).

    Майже половина внутрішньо переміщених осіб (44%) працездатного віку наразі не отримують доходу.

    У цьому епізоді ми говоримо про внутрішньо переміщених осіб, а саме про те, як держава дбає про цих людей на законодавчому рівні, забезпечуючи їм певні права та соціальні гарантії.

    Зокрема, ви дізнаєтесь:

    Як підтвердити статус ВПО? Що робити, якщо загубились документи під час евакуації? На яку грошову допомогу можуть претендувати переселенці? На які пільги можуть претендувати ВПО?

    Традиційно у студії авторка та ведуча Оксана Банкова і її співрозмовниця юристка Ольга Чорна, заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області.

    "Юридичний подкаст" ЖАР.INFO створюється спільно з Регіональним центром з надання БВПД у Хмельницькій області.

    Підтримку діяльності редакції ЖАР.INFO надає National Endowment for Democracy.

  • В Україні з року в рік зростає кількість подружніх пар, які вирішують укласти шлюбний договір.

    У 2020 році в Україні шлюбні договори уклали 2796 пар.  У 2021-му роцi вже зареєстрували 4099 шлюбних договорів.

    В Європі і США цей показник значно вищий — близько 50%.

    У цьому епізоді авторка та ведуча Оксана Банкова з’ясує:

    Чому ж в Україні шлюбний договір значно менш популярний? Яку користь можуть отримати пари, уклавши шлюбний договір? Чи може шлюбний договір пара, яка вже давно зареєструвала свої відносини? Які сфери життя може врегулювати шлюбний контракт?

    Про це і не тільки розповідає гостя студії юристка Ольгою Чорною, заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області.

    "Юридичний подкаст" ЖАР.INFO створюється спільно з Регіональним центром з надання БВПД у Хмельницькій області.

    Підтримку діяльності редакції ЖАР.INFO надає National Endowment for Democracy.

  • Трудове законодавство після запровадження воєнного стану зазнало змін. Причому деякі експерти зазначають, що в питаннях трудового права держава цілком і повністю стала на бік працедавців, фактично розв'язавши їм руки.

    Зокрема, мова йде про ухвалений ще 15 березня закон №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Він не лише спрощує процес звільнення та зміни умов праці, а, як запевняють правозахисники,  обмежує права найманих працівників.

    У цьому епізоді говоримо про звільнення.

    Чи насправді права обмежені?

    Чи правомірні ці обмеження?

    Про це і не тільки буде авторка та ведуча Оксана Банкова говоритиме з юристкою Ольгою Чорною, заступницею директора Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області.

    "Юридичний подкаст" ЖАР.INFO створюється спільно з Регіональним центром з надання БВПД у Хмельницькій області

    Підтримку діяльності редакції ЖАР.INFO надає National Endowment for Democracy