Bölümler
-
Z poslednej predprázdninovej relácie Halali vám prinášame reportáž zo stretnutia odborníkov z európskej asociácie Pro Silva, ktoré sa uskutočnilo prvýkrát po 35. rokoch od jej vzniku na Slovensku. Pro Silva sa venuje moderným metódam prírode blízkeho hospodárenia v lesoch, ktoré prakticky realizujú napríklad lesníci pôsobiaci vo vojenských priestoroch pri starostlivosti o dubové a bukové porasty v orografickom celku Javorie. V ďalšej reportáži sa vyberieme do Holíča, kde sa uskutočnila súťaž českých a slovenských trubačov, ktorí interpretujú loveckú hudbu a poľovnícke signály. Zastavíme sa aj na chovateľskej prehliadke jeleních trofejí a zhodov na Poľane, prinesieme aktuálne informácie zo zasadnutia odbornej komisie pre poľovníctvo a životné prostredie a na záver relácie máme pre vás tip na aktívny pohyb alebo prechádzku v lesoch.
-
V dnešnom podcaste vám prinesieme reportáž z Majstrovstiev Slovenska lesníkov v odborných zručnostiach, ktorí súťažia o titul Naj horár a Naj horárka Slovenska. Taktiež vás budeme informovať o založení medzinárodnej únie chovateľov tatranských duričov i o tom, čo robia poľovníci v júni-mesiaci poľovníctva a ochrany prírody – pre zver a pre verejnosť. Potom sa vyberieme do poľovníckeho združenia Horovce pri Púchove, v ktorom sa venujú zvyšovaniu úživnosti revíru, tvorbe políčok a vysievaniu miešaniek pre voľne žijúcu zver. Nebude chýbať ani aktuálna informácia o rekonštrukcii turisticky obľúbenej lesnej cesty z Hriňovej do CHKO Poľana a reportáž o zaujímavých tipoch na výlet pre rodiny s deťmi počas blížiacich sa letných prázdnin.
-
Eksik bölüm mü var?
-
V dnešnom podcaste vám ako prvú vám reportáž prinesieme s témou prípravy nového zákona o poľovníctve, vyberieme sa aj do veľkých poľovníckych revírov v Nízkych Tatrách a na Poľane, kde hospodária Lesy_slovenskej_republiky. Tiež vám predstavíme najmladšie národné plemeno psa, ktorým je Tatranský duričPotom navštívime Poľsko, kde sa uskutočnil 25.ročník Majstrovstiev Európy vo vábení jeleňovzastavíme sa aj vo zvernici Karná na východnom Slovensku, kde pôsobia špičkoví odborníci na chov raticovej zveri a bodkou v relácii bude reportáž o tom, ako sa lesníci z VLM SR v Kamenici nad Cirochou starajú o lesy, ktoré postihla snehová a veterná kalamita
-
V regiónoch prebiehali počas mesiacov apríl a máj, stretnutia zainteresovaných subjektov, aby sa tak spoločne dohodli na bodoch a riešeniach, ktoré má riešiť novela zákona o poľovníctve. Vypočujte si jednotlivé rozhovory s poľnohospodármi, zamestnancami ministerstva pôdohospodárstva, poľovníkmi a ďalšími.
-
V tomto podcaste sa vyberieme čistiť prírodné prostredie v okolí obcí Vyhne, Bzenica a Ladce, na ktorom sa podieľali deti základnej školy, urbárnici a miestni poľovníci. Zastavíme sa na chovateľských prehliadkach trofejí ulovených v ostatnej poľovníckej sezóne, a to v regióne Stredného Považia a Záhoria. Na Holíčskom zámku navštívime výstavu psov a v Beluši súťaž vo vábení jeleňov – Penciakov memoriál. V ďalších reportážach nahliadneme do vzdelávacieho procesu študentov Technickej univerzity vo Zvolene, predstavíme vám lesníka a poľovníka, ktorý maľuje zver a aktivity českých a slovenských lesníkov pri manažovaní lesov, edukácii verejnosti a tvorbe oddychových zón.
-
V nasledujúcom podcaste vám prinesieme informácie o aktuálnych problémoch, ktoré rieši poľovnícka samospráva na Slovensku. Vyberieme sa aj na prvú diskusiu zainteresovaných subjektov, ktoré v súčasnosti pripravujú nový zákon o poľovníctve. Šéfkuchár Jaroslav Ertl poradí všetkým, ktorí pripravujú jedlá zo zveriny. Má pre vás niekoľko pozoruhodných tipov. V ďalšej reportáži sa vyberieme na prechádzku po magickej májovej prírode, a to na miesta plné vody a na miesta, ktoré sú vhodné na bežecké aktivity. Bodkou v relácii bude reportáž z tohtoročných Lesníckych dní, ktoré nesú odkaz „Lesníctvo sa dedí“.
-
V dnešnom podcaste budeme hovoriť o protipožiarnej prevencii, ktorej súčasťou sú aj udržiavané lesné cesty a kvalitná technika. Lesníci sa snažia aj nepriamou smerňovať pohyb turistov aj formou budovania náučných chodníkov a priestorov na oddych. V ďalšej reportáži si povieme o pestovaní lesov a zadržiavaní vody. Pri veľkých zrážkach si voda vždy nájde cestu aj po povrchu a korytami bystrín tečie do údolí. Zisťovali sme, ako správcovia lesných pozemkov zadržiavajú vodu a ovplyvňujú jej kolobeh. V rámci akcie Čistý revír=čistá príroda, ktorú vyhlásila Slovenská poľovnícka komora a redakcia Halali vyčistili rybári, poľovníci a deti potok Handlovka a my sme boli pri tom. Ak organizujete letné tábory, resp. chystáte výlet s deťmi do prírody ďalšia reportáž patrí práve vám, pretože záchranárka Petra Hrivnáková má niekoľko dobrých rád ohľadom prvej pomoci pri úraze v prírode. Niektoré lesnícke subjekty sa vybrali cestou znižovania uhlíkovej stopy, a to zavádzaním ekologických inovácií. Okrem elektrických áut a motoriek využívajú aj elektrobicykle. No my sme objavili aj ďalšie výdobytky doby, a to napríklad autonómne stĺpy na evidenciu dreva. A v poslednej reportáži sa budeme venovať lesníckym rovnošatám. Lesníci boli v minulosti gentlemani, pretože uniforma ich zaväzovala aj k slušnému spoločenskému správaniu. Predstavíme vám katolíckeho kňaza a lesníka v jednej osobe, ktorý sa venuje vývoju lesníckych uniforiem na našom území.
-
V dnešnom podcaste vám predstavíme technológiu, ktorá sa využíva na skenovanie dreva a hľadanie okom neviditeľných chýb. V ďalšej reportáži budeme hovoriť o zalesňovaní a možnostiach, ako môže bežný návštevník prírody spoznávať lesy v apríli, ktorý je už desaťročia mesiacom lesov. Predstavíme vám základnú školu, kde vyučujú okrem prírodopisu a biológie aj nový predmet, a to Ochranu prírody a poľovníctvo. Následne navštívime chovateľské prehliadky trofejí v Hriňovej, Svätom Antone a na Myjave. A na koniec relácie sa vyberieme do lesa zbierať odpadky v rámci podujatia Čistý revír=čistá príroda.
-
V dnešnom podcaste vám predstavíme nový environmentálny program vzdelávania verejnosti, a to poľovnícku pedagogiku. Spolu s deťmi a dobrovoľníkmi budeme zbierať odpadky a čistiť prikrmovacie zariadenia. V roku 2024 si pripomenieme 250. výročie narodenia Jozefa Dekreta Matejovie. Bol to priekopník lesníctva na Slovensku a preto sa vyberieme po jeho banskobystrických stopách. O význame poľovníctva, ako súčasti lesníckeho manažovania prírodného prostredia a voľne žijúcej zveri bude rozprávať Ing. Ivan Schlosser z Malaciek, ktorý už štvrtú dekádu pracuje ako lesník a poľovník. Podcast spestrýme reportážou 58. ročníka memoriálu Ddmitrija Venerovského a zamyslíme sa nad využívaním lyží pri ochrane lesov. Na záver sa byberieme na chovateľské prehliadky trofejí, ktoré práve v tomto období organizujú poľovníci v rôznych regiónoch Slovenska a to aj cieľom umožniť verejnosti spoznať podstatu chovu i lovu zveri.
-
V dnešnom podcaste navštívime múzeum lesa a dreva vo Zvolene, kde sme zisťovali, ako sa tvorí zbierkový fond predmetov, ktoré dokumentujú históriu lesníctva na Slovensku. Poradíme vám, ako sa môžete aktívne zapojiť do tvorby tohto zbierkového fondu. Potom vám predstavíme novú ekologickú horáreň ktorú postavili v Malackách s využitím vlastného materiálu a to ekologickej suroviny 21. storočia - dreva. Zastavíme sa aj v základnej škole v Štiavnických Baniach, kde začali pripravovať v rámci školskej stravy aj jedlá z diviny. Takže si trocha pošmákneme. Nový ekologický a elektrický stroj určený na prebierky v lesných porastoch vyvíjajú v Pliešovciach. Zaznamenali sme jeho prvé dni v ostrej prevádzke. No a na záver podcastu vám prinášame reportáž, v ktorej vám dvaja umelci a to maliar a lesník Jozef Anovčin a herec Peter Rúfus prezradia. ako ich inšpirujú lesy a príroda pri ich tvorbe.
-
V dnešnom podcaste vám prinesieme informácie o tvorbe novej metodiky manažovania medveďov na Slovensku. Ppredstavíme vám aktivity lesných pedagógov, ktorí pripravujú akreditáciu novej formy environmentálneho vzdelávania verejnosti a to poľovníckej pedagogiky. Dozviete sa informácie o rozšírení a etológií kamzíka vrchovské tatranského a kamzíka vrchovského alpského, ktorí žijú na Slovensku. A na záver vám predstavíme vám aktivity Obvodnej poľovníckej komory v regióne stredného Považia, kde sa budeme rozprávať s Ing. Margitou Peťovskou, dlhoročnou vedúcou kancelárie OPK.
-
Svet, Európu ale i Slovensko a našu prírodu významne ovplyvňujú negatívne klimatické zmeny a to najmä sucho počas horúcich letných mesiacov. Nedostatkom vody a vysokými teplotami trpia nie len ľudia, ale aj rastliny, zver, chránené živočíchy, hmyz...
budujú napájadlá pre zver a pravidelne ich dopĺňajú, budujú a čistia lesné studničky, stávajú prehrádzky na malých vodných tokoch tam, kde je to nevyhnutné.
Poľovníci sú práve tí, ktorí:A to všetko pre to, aby zadržali vodu v krajine.
Rovnako ako v projekte Čistý revír = čistá príroda, vyzvala spoločne SPK a redakcia Televízie Halali, verejnosť a poľovníkov, aby nám dali vedieť kde a kto budeje vo vašom okolí napájačky, ako často sú dopĺňané a aké druhy zvierat ich navštevujú.
-
Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s redakciou Televízie HALALI vyhlásili v roku 2019 výzvu s názvom Čistý revír = čistá príroda. V prvom ročníku vyzbierali poľovníci takmer 250 ton odpadu ani nie za 3 mesiace trvania tejto výzvy. Keďže odozva od poľovníkov,ktorí vykonávajú túto činnosť dlhoročne bola skvelá, rozhodli sme sa nájsť aspoň nejakú malú motiváciu k tomu, aby nám ľudia o svojich aktivitách dali vedieť. SPK poskytuje pre organizátorov, ktorí o to požiadajú, malý príspevok vo výške 60 eur.
Podmienky pre udelenie príspevku nie sú náročné. Stačí napísať kto, kde a kedy akciu organizoval, koľko ľudí sa jej zúčastnilo a koľko odpadu v ten deň vyzbierali. Ešte jednou dôležitou vecou je propagácia tohto podujatia na sociálnych sieťach alebo kdekoľvek v obci a to prostredníctvom plagátu, ktorý si jemožné voľne stiahnuť z webu SPK.
Po piatich rokoch vieme, že sa to oplatilo a podarilo. Od začiatku spustenia iniciatívy Čistý revír = čistá príroda sa zapojilo jedenkrát alebo aj viackrát takmer 250 organizácií, ktoré spoločne vyzbierali už viac ako 1 250 ton odpadu, historicky najviac v roku 2023 až 400 ton odpadu. Ročne sa do zberu na akciách organizovaných poľovníkmi zapojí priemerne 2 800 ľudí, avšak vlani to bol až dvojnásobok tohto priemeru, takmer 5 700.
-
Pozreli sme sa na fungovanie elektronickej knihy návštev poľovného revíru, ktorú pred rokmi vyvinula Slovenská poľovnícka komora. Diskutovať budeme s vedúcou odboru poľovníctva, strelectva a osvety SPK Ing. Martinou Hustinovou a riaditeľom kancelárie SPK PaedDr. Imrichom Šubom, PhD.
-
Prvá reportáž je z jedinečného podujatia, ktoré sa na Slovensku uskutočnilo prvýkrát, a to Dni zeleného lesa zamerané na predstavenie práce furmanov, lesných robotníčok a drevorubačov. Zúčastnili sme sa osláv 60. výročia založenia Poľovníckeho združenia Lysec – Hôsec Belá, ktoré leží v turčianskej kotline a je aj liahňou autorov poľovníckej beletrie.V reportáži o spoločenskej kynológii vám predstavíme aktivity slovenských kynológov, niektoré spoločenské plemená psov, agility a junior handling. Deti, ktoré sú hospitalizované v banskobystrickej fakultnej nemocnici častokrát navštevujú lesní pedagógovia. Prinášajú im vôňu lesa, rôzne prírodné materiály a raz ročne aj živý vianočný stromček.V poslednej reportáži uvedieme premiéru vianočnej piesne Ihličím rozvonia v interpretácii Ľudovej hudby HOŤAPO a žiakov Základnej školy Slovenských partizánov Považská Bystrica.
-
V dnešnom podcaste si pohovoríme s človekom, ktorému učarovali kone. Je praktickým furmanom a zároveň predsedom asociácie furmanov Slovenska. V dňoch 23. a 24. novembra 2023 sa zúčastnil podujatia s názvom Dni zeleného lesa, ktoré zorganizovala Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. A práve o tomto podujatí, ale aj o význame využívania koní pri pestovaní lesov sa budeme rozprávať s Jozefom Puškárom.
-
V dnešnom podcaste vám prinášame rozhovor s environmentalistom a hydrológom Michalom Kravčíkom. V dňoch 23. a 24. novembra 2023 sa zúčastnil podujatia s názvom Dni zeleného lesa, ktoré zorganizovala Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. A práve o tomto podujatí, ale aj o význame zadržiavania vody v krajine sa bude s Michalom Kravčíkom rozprávať redaktor Alojz Kaššák.
-
V dnešnom podcaste sa budeme rozprávať s predsedom Únie regionálnych združení neštátnych vlastníkov lesov Slovenska. Je ním Ing. Milan Ovseník. Spolu s kolegami z únie zorganizoval v dňoch 23. a 24. novembra 2023 podujatie s názvom Dni zeleného lesa. A práve o tomto podujatí, ale aj o význame združovania sa neštátnych vlastníkov lesov, o ich prioritách a poslaní budeme spolu hovoriť. Nahrávali sme v horárni Urbáru Belá, v ktorom sa konali Dni zeleného lesa.
-
V prvej reportáži sa vyberieme do revíru Čierny Váh a na rybník Parina, kde lesníci odchovávajú pstruhy a kapryV minulej relácii sme sa venovali poľovníckej kynológii, tentokrát sa pozrieme na tú športovú. Slovenská športová kynológia dnes dosahuje mimoriadne úspechy. Zisťovali sme, aké kritériá musia splniť psy, ktoré majú využitie aj pri záchrane ľudských životov i pri práci v polícii. Slovenská poľovnícka komora zastrešuje aktivity viac ako 65 tisícovej členskej základe poľovníkov. Predstavíme vám to, aké je jej poslanie a kompetencieV poslednej reportáži si spomenieme na významného poľovníka, imitátora hlasov zveri a niekoľkonásobného majstra Slovenska a Európy vo vábení jeleňov Vladimíra Kaděrku, ktorý nás opustil v novembri 2023.
-
V prvej reportáži sa vyberieme na Oravu a Poľanu za lesníkmi, ktorí sa venujú budovaniu a údržbe lesných studničiek a jazierok slúžiacich na zadržiavanie vody v lese. Následne vás pozývame do prírodného divadla s názvom „Lopaty v ruji“ – uvidíte úžasné zábery z obdobia tohtoročnej danielej ruje. V ďalšej reportáži odborníci na pestovanie lesov vysvetľujú aký má význam realizácia prebierok na zvyšovanie ekologickej stability a odolnostného potenciálu našich lesov. Potešíme aj chovateľov poľovníckych plemien psov a to reportážami o Slovenskej kynologickej jednote a farbiaroch – špeciálnom plemene, ktoré poľovníkom pomáha pri dohľadávaní poranenej zveri v
- Daha fazla göster