Bölümler
-
Veľmi citlivý záber z atentátu na Roberta Fica sa ešte počas vyšetrovania objavil v premiérovom propagačnom videu na konferencii v Spojených štátoch. Ako sa tam z vyšetrovacieho spisu dostal, zatiaľ nevieme.
Nevieme a asi sa oficiálne ani nedozvieme kto zverejnil video so strelcom tesne po atentáte. Policajná inšpekcia uznáva, že skutok sa stal, no páchateľa vypátrať nevie. Vieme však, že video od ochrankára dostali jeho traja šéfovia a že ho ešte v deň atentátu na internete zverejnil extrémista blízky Smeru, Daniel Bombic.
Ako je teda možné, že policajná inšpekcia nevie páchateľa vypátrať? Ako je možné, že zábery z atentátu na premiéra sa ešte počas vyšetrovania objavili v jeho propagačnom videu v USA? Prečo úradný záznam hovorí, že premiérove oblečenie po streľbe zaistili v nemocnici policajti, no v skutočnosti ich viezol a fotil si ich vo svojom súkromnom aute minister obrany? Aké dôsledky to môže mať na celé vyšetrovanie atentátu a na samotný súdny proces s obžalovaným Cintulom, nemôže to skompromitovať časť obžaloby a skomplikovať celý proces?
Braňo Závodský sa rozprával s podpredsedom strany Demokrati Jurajom Šeligom, poslancom za Hlas – SD Michalom Bartekom a za hnutie Progresívne Slovensko Jaroslavom Spišiakom.
-
Krívačka a slintačka na Slovensku spomalila. Za posledný týždeň sa neobjavilo nové ohnisko nákazy. Doteraz nákaza napadla šesť veľkých fariem na južnom a západnom Slovensku. Veterinári teraz avizujú uvoľňovanie opatrení pre farmárov. Minister Huliak považuje reakciu štátu za prehnanú a žiada hlavu hlavného veterinára.
Je už teda riziko šírenia nebezpečnej nákazy zažehnané? Prečo minister pôdohospodárstva spochybňuje inkubačnú dobu šírenia vírusu? A bola celá situácia so slintačkou a krívačkou zvládnutá od začiatku, nezaspali sme? Boli opatrenia správne a dodržiavané a neboli nad rámec požiadaviek Európskej únie, ako to hovoria niektorí politici? Prečo sa objavila len na veľkých farmách? A ako môže situácia ovplyvniť a poznačiť chov hospodárskych zvierat a teda aj náš vidiek?
Braňo Závodský sa rozprával s hlavným veterinárnym lekárom Slovenska a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martinom Chudým.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Hneď po veľkonočných sviatkoch zabil ruský dron deväť ľudí, ktorí išli do práce. Pár dní dozadu ruské rakety zabili v Meste Sumy cez 30 civilistov, vrátane detí, a predtým balistickými raketami Rusi zaútočili na sídlisko v meste Krivyj Rih a zavraždili 9 detí hrajúcich sa na detskom ihrisku a ďalšiu desiatku ľudí, ktorý tam s deťmi boli. Desiatky ďalších ľudí sú po týchto útokoch v nemocniciach.
Kde teda sú tie Americko-Ruské mierové plány, kde je tá Ruska snaha o mier? A kde je Donald Trump, ktorý sa chvastal, že vojnu ukončí za 24 hodín a teraz striedavo predkladá rôzne mierové plány, alebo hrozí, že vojnu na Ukrajine nechá tak a jeho vyslanec preberá ruskú propagandu? Je ešte šanca na mier a ako má konať Európa? A čo Slovensko, ktoré pre postoje Roberta Fica ani nesedí za spoločným stolom o budúcej bezpečnosti v Európe a náš minister obrany hovorí, že sa ani netreba brániť a že ten Rus raz aj tak odíde? Európske štáty hovoria o vyslaní svojich vojakov na udržiavanie mieru po prímerí, ale je prímerie vôbec možné?
Braňo Závodský sa rozprával s veľvyslankyňou Európskej únie na Ukrajine Katarínou Mathernovou a bývalým ministrom obrany expertom na bezpečnostnú politiku Globsecu Martinom Sklenárom.
-
Na veľkonočný pondelok zomrel 88-ročný Pápež František. Bol prvým pápežom z južnej Ameriky, narodil sa ako Jorge Mario Bergoglio v Argentínskom Buenos Aires. Jeho pontifikát bol iný ako predchádzajúce. Odmietal luxus Vatikánu, žil skromne, pomáhal chorým a chudobným a zastával sa aj ľudí z LGBTI komunity. Za 266. pápeža katolíckej cirkvi bol zvolený konkláve biskupov v marci 2013.
Aký bol teda Františkov pontifikát? Ako jeho vedenie ovplyvnilo katolícku cirkev aj svetovú politiku? Aký bol jeho politický, kultúrny a ľudský vplyv na veriacich aj neveriacich? Aký bol vzťah pápeža Františka ku Slovensku, ktoré aj nedávno navštívil a bol sa pozrieť aj na Košickom Luníku?
Čo nasleduje teraz? Ako bude vyzerať voľba nového pápeža a kto sú favoriti? Alebo sa znovu dočkáme prekvapenia ako pri Františkovi? Môže mať jeho smrť a zvolenie nového pápeža vplyv aj na vyriešenie kríz vo svete, alebo sa naopak všetko vrátane vojny na Ukrajine či situácie na Strednom východe ešte viac zauzlí?
Braňo Závodský sa rozprával s emeritným trnavským arcibiskupom Robertom Bezákom a bývalým ministrom zahraničných vzťahov Pavlom Demešom.
-
Ak by boli parlamentné voľby v apríli, opozícia by skladala novú vládu, Smer s Hlasom by skončili v opozícii a Dankova SNS by do parlamentu ani neprešla. Koaličné strany v prieskumoch pomaly klesajú už posledný rok.
Čo za tým je a čo s preferenciami vládnych strán robia opatrenia ako transakčná daň, vyššie platy pre ministrov či koalíciou odklepnutá doživotná renta pre premiéra Fica, alebo generálneho prokurátora? A čo opozícia, vie využiť zlyhania koalície a nie je jej volanie po predčasných voľbách predčasné? Dosiahlo už Progresívne Slovensko svoj strop a akú šancu majú liberáli z SaS či Demokrati? Ako sa budú percentá pre politické strany a trendy v preferenciách voličov vyvíjať ďalej?
Braňo Závodský sa rozprával so sociológom a riaditeľom agentúry FOCUS Martinom Slosiarikom.
-
Inflácia, teda zvýšenie cien tovarov a služieb, na Slovensku silnie. V marci stúpla najviac za posledných 15 mesiacov, podnikateľom uberá z tržieb transakčná daň a vládna konsolidácia plná vyšších daní. Rastie nám aj verejný dlh a udržateľnosť našich verejných financií je v pásme vysokého rizika. Do toho strašia Európu aj Slovensko Trumpove clá.
Môžu na Slovensku prísť o prácu desiatky tisíc ľudí? Môžu po Martine a Handlovej zatvárať a prepúšťať aj ďalšie fabriky? Aké vôbec máme možnosti, ak sme lídrom v počte vyrobených áut na počet obyvateľov? Ako dopadá na ekonomiku vládna konsolidácia a ako môže vláda ušetriť ďalšie miliardy? Je cestou aj predaj štátnych dlhopisov pre ľudí? Čo na to ratingové agentúry a čo všetko bude znamenať pre naše rodinné rozpočty a naše peňaženky?
Braňo Závodský sa rozprával s bývalým guvernérom Národnej banky Slovenska aj expredsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivanom Šramkom.
-
Slovenská ekonomika je na spodných priečkach medzi krajinami Európskej únie. Americké clá Donalda Trumpa ohrozujú tisíce pracovných miest a transakčná daň vyťahuje peniaze z peňaženiek firiem a živnostníkov. Zamestnanci žiadajú vyššie platy, naša kúpna sila je vysoko podpriemerná a naše domácnosti majú najnižší čistý príjem spomedzi všetkých krajín Európskej únie. A do toho vládnu koalíciu zmieta jedna kríza za druhou.
Sú odborári pripravení zastať sa ľudí, ktorých postihujú vládne konsolidácie a aké riešenia navrhujú? Ako vidia diskusie o zrušení transakčnej dane a obávajú sa zákona proti mimovládkam?
Prečo odbory vyzývajú vládu aj na reformu sociálneho poistenia, ako by podľa nich mal vyzerať tretí dôchodkový pilier a prečo by sa malo z druhého financovať nájomné bývanie, najmä ak štátnu agentúru nájomného bývania vedie niekdajšia realitná podvodníčka? A pomohli by našej ekonomike dane na roboty vo fabrikách?
Braňo Závodský sa rozprával s prezidentkou Konfederácie odborových zväzov Monikou Uhlerovou.
-
Prezident republiky sa obul do vládnej koalície. Premiérovi vyčíta koaličnú krízu aj zahraničnú politiku, koalíciu zas kritizuje za covidovú amnestiu či rentu pre generálneho prokurátora. Premiér sa medzitým sťažuje, že na úrade vlády vyzerajú ako idioti a spolu s Tiborom Gašparom kritizujú ministra vnútra, že sa za rok a pol nezbavil vyšetrovateľa Čurillu. Andrej Danko by zas napriek koalícii zrušil transakčnú daň. Prezident hovorí, že došlo len k domnelému vyriešeniu vládnej krízy. No a Rusko ďalej vraždí na Ukrajine. Rakety zhadzuje na deti a civilistov. A Slovensko nesedí za stolom pri diskusiách o bezpečnosti v Európe, o pomoci Ukrajine.
Prečo to premiér robí, je v tom strach s kauzy Očistec, ktorá smeruje na súd a medzi obžalovanými je aj Tibor Gašpar či Norbert Bödör? Čo medzi tým robí opozícia? Podporí s SNS zmeny v transakčnej dani? A čo hovorí na covidovú amnestiu ako odpoveď vlády za jej bývalé manažovanie Covidu? Ako vyzerá opozičná spolupráca, je pre nich ťažké postaviť napríklad tieňový kabinet?
Braňo Závodský sa rozprával s predsedom opozičnej strany Sloboda a Solidarita Branislavom Gröhlingom.
-
Rusi pokračujú vo vraždení na Ukrajine. Naposledy ich raketa zabila na detskom ihrisku deväť detí a ich rodičov. A Rusi, napriek snahám Ukrajiny a západu o prímerie, útočia a zabíjajú ďalej.
V Bruseli sa stretla koalícia ochotných, ktorú vedú Francúzi a Briti. Rokuje sa o možnom vyslaní mierových jednotiek po tom čo bude vyrokovaná mierová dohoda. Slovensko za spoločným stolom stále chýba.
Ako prebiehajú rokovania európskych lídrov bez Slovenska? Kto všetko je v koalícii ochotných a čo sú ochotný podniknúť? Ako to vyzerá s mierovou dohodou, alebo aspoň s prímerím, ktoré chcel s Putinom vyrokovať Trump? Má o tom vôbec Putin záujem ale chce ďalej vraždiť? A čo na to Slovensko, ako modernizujeme armádu a prečo Andrej Danko tlačí na výmenu náčelníka generálneho štábu, generála Daniela Zmeka? Braňo Závodský sa rozprával s generálom vo výslužbe Pavlom Mackom.
-
Vláda koalícia sa po polročnej kríze opäť zmieta v problémoch. Smer sa ostro obúva do šéfa Hlasu pre vyšetrovanie káuz jeho blízkych ľudí. Andrej Danko chce zas, pokojne aj s opozíciou, rušiť transakčnú daň. Slovensko sa medzi tým čaká, či sa podarí zastaviť šírenie nebezpečnej slintačky a krívačky, ktorá zasiahla už šesť fariem a škody sa šplhajú do desiatok miliónov eur. Koalícia medzitým odklepla covidové amnestie pre ľudí, ktorý porušovali počas covidu protipandemické opatrenia a ombudsman upozorňuje na policajné násilie, ktoré už skončilo trýznením, bitkami aj zabitím zadržaného človeka.
Ako je na tom po koaličnej kríze Hlas a čo chce robiť s padajúcimi preferenciami? Zasahuje minister vnútra do vyšetrovania exponovaných káuz? Prečo premiér vyhlasuje, že preto budú vyzerať ako idioti a hovorí, že sa nechce dať zastreliť od policajtov? Dohodne sa koalícia na zrušení transakčnej dane, alebo z toho bude ďalšia vládna kríza? A čo hovorí minister na ostrú kritiku lekárov za covidové amnestie?
Braňo Závodský sa rozprával s ministrom vnútra a predsedom vládnej strany Hlas – Sociálna demokracia Matúšom Šutajom Eštokom.
-
Pre slintačku a krívačku máme uzavreté hraničné priechody, v šiestom ohnisku nákazy sa vybíja dobytok a opatrenia voči Slovensku už prijalo aj Chorvátsko. V parlamente sa medzi diskutuje o ústavných návrhoch Smeru a KDH či covidových amnestiách. Generálnemu prokurátorovi zas koalícia schválila štedrú doživotnú rentu, premiér rokuje na úrade vlády s obžalovaným Norbertom Bödörom, a Tibor Gašpar kritizuje Matúša Šutaja Eštoka za slabé čistky v polícii.
Bude koalícia raz, po covidových amnestiách, schvaľovať aj slintačkové amnestie? Potrebuje Slovensko v ústave dve pohlavia, aký je rozdiel medzi návrhmi Smeru a KDH a ako sa zachovajú ultrakonzervatívci v opozícii? Chráni polícia ešte občanov, ak ombudsman hovorí o vážnych porušeniach ľudských práv policajtmi? A čo zákon o mimovládkach, je ruského strihu, ako hovorí opozícia a aj Andrej Danko? A čo bude s transakčnou daňou, ktorá každý deň oberá podnikateľov aj živnostníkov o peniaze?
Braňo Závodský sa rozprával s bývalým ministrom spravodlivosti a podpredsedom opozičného KDH Viliamom Karasom.
-
Lídri vládnej koalície si opäť nechávajú na sociálnych sieťach a v médiách ostré odkazy. Andrej Danko považuje transakčnú daň za hlúpu a chce ju zrušiť pokojne aj s opozíciou. Tibor Gašpar mu odkázal, že sa správa ako opozičný politik a opäť sa obul aj do šéfa Hlasu Matúša Šutaja Eštoka. Prekáža mu, že sa nezbavil vyšetrovateľa Čurillu. Minister práce medzitým prichádza s návrhom, aby mohli byť naše peniaze z druhého piliera investované do diaľnic či nájomného bývania a v parlamente má svoj projekt Práca namiesto dávok.
Čo sa to znovu deje v koalícii a ako to celé dopadne? Budú pokračovať hádky, vydrží to transakčná daň, alebo ju napokon zruší Andrej Danko z opozíciou? Čo to urobí z rozpočtom a čo s ním urobia Trumpove clá? Vie už ministerstvo práce čo bude robiť, aby ľudia neprichádzali o prácu a rozpočet o peniaze?
Pobavíme sa s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a podpredsedom strany Hlas – SD Erikom Tomášom.
-
Opozícia to má v parlamente ťažké. Na jeseň prišla v parlamente o jediného podpredsedu a mesiace sa snaží otvoriť rokovanie o odvolávaní ministrov či celej vlády. Teraz kritizuje vládu za nezvládnuté manažovanie šíriacej sa slintačky a krívačky. U prezidenta s koalíciou diskutovala o výdavkoch na obranu a chce zrušiť transakčnú daň. Parlament medzitým rieši mimovládky, počty pohlaví v ústave či rentu pre generálneho prokurátora.
Čo na to opozícia? Z čoho by nahradila peniaze v rozpočte za zrušenú transakčnú daň? A podarí sa im už rokovať o odvolávaní ministra vnútra, obrany či ministerky kultúry? Prečo má pre slintačku a krívačku rokovať Bezpečnostná rada štátu? Chce alebo nechce opozícia viac peňazí na našu obranu, ak sa u prezidenta s koalíciou vzácne zhodla? Čo čaká od nového memoranda o našej zahraničnopolitickej orientácii?
Braňo Závodský sa rozprával s predsedom hnutia Progresívne Slovensko a poslancom Národnej rady Michalom Šimečkom.
-
Po búrlivých mesiacoch má vládna koalícia konečne svojho predsedu Národnej rady a naspäť aj väčšinu v parlamente. Koaličná kríza si ale vypýtala aj svoju daň. Strana Hlas prišla o poslancov a jedno ministerské kreslo.
Prečo koaličné dohody vyzerajú skôr ako kupčenie a výmena podpory vlády za vysoké fleky? Bude už teraz na Slovensku ten sľubovaný pokoj a bezpečie a bude sa nám tu žiť lepšie? Alebo sa v koalícii objavia ďalšie spory a krízy? A čo Hlas? Aká je budúcnosť strany, ktorej rebeli získali vlastné ministerstvo? Podporia v parlamente zákon SNS o mimovládkach? Prinesie nový šéf parlamentu medzi poslancov aj novú politickú kultúru alebo zostane všetko pri starom?
Braňo ZÁVODSKÝ sa zhováral s predsedom Národnej rady SR a podpredsedom strany Hlas – Richardom RAŠIM.
-
Predseda vlády a SNS by vraj chceli mať na Slovensku transparente financované mimovládky a chceli by presne vedieť, čo a pre koho občianske združenia robia. Vláda odklepla návrh SNS. Prečo sa ale návrh, ktorý SNS podala do parlamentu pred rokom, rieši až teraz a prečo cez pozmeňovací návrh poslanca klubu SNS pána Lučanského?
Ktoré mimovládky teda vláda označí za politické a prečo? Ako si bude vyberať, čo už je politické a čo už nie je? Čo znamená, že také mimovládky majú byť lobistami? Čo to vlastne znamená a prečo už nie zahraniční agenti, ako to vláda najskôr sľubovala? Prečo mimovládky hovoria, že je to Ruský zákon a prečo tieto tvrdenia premiér ostro odmieta a hovoria, že klamú? A čo znamená, že podľa občianskych združení je návrh protiústavný a diskriminačný a chce umlčať aktívnych ľudí? Môže Slovensko a jeho občanov poškodiť?
Pobavíme sa s predstaviteľmi mimovládnych organizácii. Riaditeľkou mimovládky VIA IURIS Katarínou BATKOVOU a riaditeľom Nadácie otvorenej spoločnosti Fedorom BLAŠČÁKOM.
-
Jedenásť prípadov policajného násilia zistil verejný ochranca práv. Ombudsman žiada parlament o mimoriadne vystúpenie.
O aké závažné porušovania ľudských práv políciou ide, čo všetko zistil ombudsman? Nebol teda prípad zabitého človeka políciou teda individuálnym zlyhaním, ako to hovoril minister vnútra Šutaj Eštok? Aké opatrenia mu opäť navrhuje verejný ochranca práv a jeho doterajšie zistenia ministerstvo vnútra a polícia ignorovali? Zmení sa to teraz? Vypočujú si poslanci ombudsmana, alebo im na našich ľudských právach veľmi nezáleží?
A ako dopadlo monitorovanie občianskych protestov kanceláriou ombudsmana, po tom čo protesty premiér označoval za puč a zvolával pre ne bezpečnostnú radu? A čo hovorí ombudsman na to že ústavný súd zastavil vládnu koalíciu pri novele infozákona, podľa ktorej mali občania za informácie od štátu platiť?
Braňo Závodský sa rozprával s verejným ochrancom práv, ombudsmanom Róbertom Dobrovodským.
-
Pre slintačku a krívačku už vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu. Na Slovensku máme aktuálne päť ohnísk slintačky a krívačky. Premiér hovorí o predbežných škodách za desiatky miliónov eur, na boj proti nákaze vyčlenila 10 miliónov. Policajtom budú pomáhať strážiť hranice a farmy aj vojaci. Opozícia hovorí o zlyhaní vlády a žiada rokovanie bezpečnostnej rady štátu.
Aká je šanca nákazu rýchlo zastaviť? Môžu pribudnúť aj ďalšie ohniská? Ako to teda zvláda premiér s ministrom pôdohospodárstva? Chváli či kritizuje nás Európska únia za naše opatrenia, čo z vyjadrení premiéra Fica brať vážne? Je vybíjanie všetkých chovov 3 km od ohniska nariadením alebo odporúčaním EU? Čo hrozí, ak sa šírenie nepodarí dostať pod kontrolu, môže sa nadlho zmeniť podoba nášho vidieka? Čo na to hovoria malí slovenskí farmári a poľnohospodári?
Pobavíme sa s farmárom s Rakús a členom Iniciatívy farmárov Antonom Vdovjakom a farmárom s Oravy a predsedom Mladých farmárov Slovenska ASYF Mariánom Glovaťákom.
-
Nebezpečná slintačka a krívačka sa šíri po Slovensku. Po štyroch farmách na južnom Slovensku už hlásia ďalšie, piate ohnisko na Záhorí v Plaveckom Štvrtku. Ide o obrovskú farmu s 3500 kusmi hovädzieho dobytka. Pre šírenie nákazy zasadal ešte včera krízový štáb.
Aké opatrenia a ďalšie kroky prijal krízový štáb, robí vláda proti nákaze dosť? Boli farmári informovaní včas a dostali potrebnú pomoc? Aká je situácia v nájdených ohniskách a ako chránime pred nákazou ďalšie farmy? Je skutočne nutné likvidovať celé chovy v trojkilometrovom okruhu od ohniska a prečo opozícia žiada odstúpenie hlavného veterinára? Európska únia medzitým vyšetruje možný zdroj vírusu. Podľa premiéra nás za opatrenia chváli, podľa opozície nám zas vyčíta nedostatky. Ako to celé je a aké škody nám hrozia? Kto to všetko postihnutým chovateľom zaplatí?
Braňo Závodský sa rozprával s predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrejom Gajdošom a Michalom Kičom.
-
Trumpove hrozby sa naplnili. Americký prezident Donald Trump uvalil 25-percentné clá na dovoz všetkých automobilov do Spojených štátov. Platiť začnú už od budúceho týždňa.
Prečo sa tak Donald Trump rozhodol a čo od toho čaká? Hrozia teraz svetu obchodné vojny? Aké recipročné kroky a opatrenia podnikne Európska a čo sa zatiaľ podarilo vyrokovať jej vyjednávačovi Marošovi Šefčovičovi? Čo to znamená pre automobilky na Slovensku ale najmä ako to môže zasiahnuť Slovensko v časoch vládnych konsolidácii? Môžeme prísť o pracovné miesta? Máme sa pripraviť na ďalšie zhoršenie životnej úrovne?
Braňo Závodský sa rozprával s analytikom INESS Radovanom Ďuranom.
-
Pre údajné vyzradenie nepriznanej letnej haciendy ministra obrany Roberta Kaliňáka chce Smer odvolať opozičnú šéfku výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Veroniku Remišovú. Ministrovi hrozí za porušenie zákona pokuta vo výške troch mesačných platov, poslankyni okrem odvolania aj pokuta v podobe dvanástich platov.
Slovensku tiež hrozí prepadnutie desiatok miliónov eur z Eurofondov. Ministerstvo, ktoré to má pod palcom si práve vymenil Richard Raši so Samuelom Migaľom. Richarda Rašiho po dlhej koaličnej kríze koalícia konečne zvolila za šéfa parlamentu. U prezidenta sa medzitým hovorilo za okrúhlym stolom o obrane a zvyšovaní výdavkov. Pozvaní boli všetci lídri, okrem Igora Matoviča. Čo sa tam vlastne dohodlo?
Minister Kaliňák sa k nepriznaniu vily priznal, prečo má teda niesť zodpovednosť a zaplatiť pokutu takmer 50-tisíc eur? Kto teda porušil zákon a kto má niesť zodpovednosť? A čo bude s opozičnými návrhmi na odvolanie vlády a viacerých ministrov? Braňo Závodský sa rozprával s poslankyňou parlamentu, členkou klubu hnutia Slovensko, ešte stále predsedníčkou výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a predsedníčkou strany Za Ľudí Veronikou Remišovou.
- Daha fazla göster