Bölümler
-
Debate seminar on US and European health care systems.- Michael Cannon, Cato Institute- Jakub Hlávka, Health Economics, Policy and Innovation InstituteModerated by Martin Panek, Liberální Institut. At Gram Café, Prague, May 29, 2024.0:00:00 Introduction0:02:05 Michael Cannon0:48:06 Jakub Hlávka0:58:00 Debate among panelists1:25:44 Q&A
-
Jakub Žofčák je ekonom, doučovatel a pop-ekonomický autor. Bavili jsme se spolu o jeho popularizačních ekonomických článcích, např. o tom, jak vypadá váš záchod nebo váš hrob, o doučování studentů VŠE a o jeho dizertaci o regulaci sázkových her a zločinu.
Jakub je na Twitteru jako @JakubZofcak.Odkazy na Žofčákovu břitvu: https://herohero.co/zofcak
https://www.youtube.com/channel/UCN_l3Aq5R4lNAIjnlbneSAw
https://open.spotify.com/show/5jeP9cuyLabJnxLO1vZUD5
---
Probírali jsme tyto články:
https://www.wired.cz/clanky/horoskopy-funguji-proc-jsou-kozorozi-vodnari-a-ryby-tak-dobri-ve-sportech,
https://www.finmag.cz/inspirace/431008-jak-ctrnactkrat-vyhrat-loterii-rady-pro-zacinajici-gamblery,
https://www.finmag.cz/finance/451978-i-hrbitov-muze-zkrachovat-proc-je-na-byznysu-se-stoprocentni-poptavkou-problem-vydelat,
https://www.finmag.cz/firemni-kultura/442645-nezastavitelny-stroj-na-prosperitu-proc-jsou-mesta-nejlepsi-vynalez-vsech-dob,
https://www.wired.cz/clanky/zachodologie-jak-toalety-kazdy-den-zachranuji-lidstvo
-
Eksik bölüm mü var?
-
Discussion panel on Javier Milei, his policies, and Argentina's future. March 26, 2024. Prague, Czech Republic.Panelists:- Lars-André Richter – Head of Prague Office, Friedrich-Naumann-Stiftung, previously the Head of Office in Buenos Aires, Argentina- Lautaro Soza Torrijos – National Coordinator, Students For Liberty Hungary, previously National Coordinator in Argentina- Anabella Araudo – Astronomer and Astrophysicist, from ArgentinaHost:- Martin Panek, Director, Liberální Institut
0:00 Introduction, Basic facts about Argentina8:12 Anabella Araudo, science funding16:40 Lars-André Richter, liberal and illiberal policies of Javier Milei30:10 Lautaro Soza, Milei's campaign45:00 Q&A and debate
-
Miroslav Svoboda je prorektorem pro akademické záležitosti na Anglo-American University v Praze. Bavili jsme se s ním o překážkách pro zahraniční studenty a o zkušenostech studentů této univerzity.
Na toto téma jsme se bavili s gruzínskou studentkou také v předminulém díle a publikovali jsme studii "Czeching In": https://libinst.cz/czeching-in-prekazky-pro-zahranicni-studenty-v-cr/
-
Tamar Tarsaidze is an Events Manager at European Students For Liberty. Jan Mošovský and Martin Pánek sat down with her to discuss Liberální Institut's 2021 paper "Czeching In" and her own personal expierences in dealing with the bureaucracy that spans several governmental departments and makes no sense.
Czeching In (Czech langauge only) https://libinst.cz/czeching-in-prekazky-pro-zahranicni-studenty-v-cr/
-
Dan Vořechovský je ekonom, trader, překladatel a ametérský sinolog. Ve svém semináři na letní škole se zaměřil na moderní hospodářské dějiny Číny a zasazení Číny do kontextu světového obchodu.
Slajdy jsou zde: https://docs.google.com/presentation/d/1aruVfOcn1x7gzd8R3TfleMUZWH086vwD/edit?usp=drive_link&ouid=103675223658996356470&rtpof=true&sd=true
Na Twitteru je aktivní jako @kweenolog.
Přeložil mj. knihu Velká čínská kapitalistická revoluce.
-
Jan Škapa je spoluzakladatel a CEO firmy Maintask, spoluzakladatel českých Studentů za svobodu a seniorní ředitel v celosvětových Student for Liberty. Záznam jeho přednášky z letní školy, kde mluvil o vztahu stoicismu a libertariánství a o tom, jak vám stoicismus může zlepšit život.
Na Twitteru je jako @JanSkapa.
-
Charlotta Stern je ředitelkou švédského think-tanku Ratio. Je také profesorkou sociologie na Stockholmské univerzitě se specializací na práci a organizace. Povídali jsme si o klasicky liberální sociologii, o tom, zda to vůbec existuje. Dále se diskuse stočila na ekonomiku a hospodářskou reformu Švédska, na NATO a další témata.
-
Dominik Stroukal je učitel ekonomie na Metropolitní univerzitě Praha, autor několika knih a bývalý ředitel Liberálního institutu. Aleš Rod je ředitel výzkumu v Centru ekonomických a tržních analýz (CETA) a bývalý hlavní ekonom Liberálního institutu.
Povídali jsme si o fungování Národní ekonomické rady vlády (NERV), komunikaci s vládou, fiskální situaci České republiky nebo o zdanění tichého vína.
-
Záznam křtu českého překladu knihy Úvod do rakouské ekonomie amerického ekonoma Steva Horwitze. S příspěvky vystoupili prof. Josef Šíma, Pavel Potužák a autor české předmluvy Dominik Stroukal. Akci moderovali Studenti za svobodu Filip Blaha a Jan Mošovský. Debatovalo se mj. o vlivu rakouské školy na mainstreamovou ekonomii nebo českou hospodářskou politiku nebo o diskusích uvnitř rakouské školy.
Fyzická kniha: https://shop.libinst.cz/uvod-do-rakouske-ekonomie/
E-book: https://studentsforlibertycz.cz/rakouskaekonomie/
Wikipedia o Stevenu Horwitzovi: https://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Horwitz
Remaining Grateful, epizoda podcastu Free Thoughts: https://www.libertarianism.org/podcasts/free-thoughts/remaining-grateful-steve-horwitz
-
Jiří Nohejl, hlavní ekonom Liberálního institutu, a Jan Mošovský, ředitel výzkumu, se baví o moderní měnové teorii, jejích teoretických základech a politických doporučeních.
Oba jsou aktivní na Twitteru: @JiriNohejl a @JanMosovsky.
-
Polemika s přednáškou Danuše Nerudové "Proč je dobré platit daně". Diskutují Martin Pánek a Martin Štencel. Zejména o institucích, vládních investicích do výzkumu, veřejných statcích a o tom, kdo by stavěl silnice.
Diskutovaná literatura:
Daron Acemoglu & James Robinson: Proč státy selhávají Daron Acemoglu & James Robinson: The Narrow Corridor: States, Societies, and the Fate of Liberty Michael Huemer: The Problem of Political Authority: An Examination of the Right to Coerce and the Duty to Obey Michael Huemer: Is Taxation Theft? Scott Alexander: Na obranu miliardářů-filantropů Scott Sumner: Miliardáři mají morální povinnost stát se daňovými exulanty -
S Janem Mošovským probíráme nominace na Bludný balvan ekonomie 2022 a rozebíráme chyby v ekonomickém uvažování. Přehled nominací na našem webu: https://libinst.cz/nominace-na-bludny-balvan-ekonomie-2022/
-
Petra a Vendula jsou moderátorky podcastu Právní lexikon. Společně jsme na Silvestra zhlédli a okomentovali Sound of Music (česky Za zvuků hudby), muzikál z 60. let. Mezi probraná témata patřili: muzikály, válka, uprchlíci nebo Mr. Bean.
V příštím díle se opět vrátíme k serióznějším tématům. :)
-
Dalibor Roháč je slovenský analytik a publicista se zaměřením na zahraniční politiku. Je výzkumným pracovníkem American Enterprise Institutu ve Washingtonu, výzkumným pracovníkem Centra evropských studií Wilfrieda Martense v Bruselu, členem poradního sboru US-Europe Alliance a bývalým expertem na zahraniční a hospodářskou politiku slovenské koalice Progresivní Slovensko/Spolu.
Je autorem knih Abeceda liberalizmu (2001) a Hľadanie kotvy (2020) ve slovenštině a anglických knih Towards an Imperfect Union: A Conservative Case for the EU (2016) a In Defense of Globalism (2019). S námi debatoval o svojí zbrusu nové knize Governing the EU in an Age of Division (2022).
---
Dalibor je aktivní na Twitteru jako @DaliborRohac.
-
Petr Bartoň je hlavní ekonom skupiny Natland. Ve své přednášce na letní škole Liberálního institutu mluvil o pokroku.
Petr byl hostem předchozích dílů:
#1 Ekonomie koronaviru,
#20 Za vším divným stojí divná daň,
#24 Co pro nás znamená, že Čína více spoří a má méně dětí,
#33 Proč je již dlouhá léta reálná úroková sazba tak nízko?,
#49 Tak nakonec budoucnost patří skutečně aluminiu – Petr Bartoň.
Petr je aktivní na Twitteru jako @petr_barton.
-
Dominik Stroukal je hlavní ekonom Platební instituce Roger a bývalý ředitel Liberálního institutu. Na letní škole měl přednášku a debatu se studenty o tom, že svět se dlouhodobě vyvíjí k lepšímu.
Prezentace: https://www.dropbox.com/s/tx4z3mx76fb3dsr/2022_Awesome.pptx?dl=0
Doporučená četba: kniha Pokrok od Johana Norberga
-
Jitka Špeciánová přednáší ekonomii na Národohospodářské fakultě VŠE a výzkumu se věnuje i ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. Na naší letní škole měla přednášku o Základním nepodmíněném příjmu, kterému se věnuje akademicky.
Prezentace k přednášce: https://drive.google.com/file/d/115kFsbv0pf6ARlXxDwPfVuEXAj6ylie1/view?usp=sharing
-
Marek Hudík je docent ekonomie a proděkan pro vědu na Podnikohospodářské fakultě VŠE, působí také v Centru pro teoretická studia UK/AV ČR. Jeho přednáška na letní škole Liberálního institutu byla o tom, jak fungují trhy a jak (ne)funguje centrální plánování. Obdobnou přednášku už měl pro Studenty za svobodu, její záznam je ke zhlédnutí na YouTube.
Prezentace k přednášce: https://drive.google.com/file/d/1VV9UM3yP9oFu7_Gyb7uVgmk92B3NEa4y/view?usp=sharing
Marek je aktivní na Twitteru jako @MarekHudik.
Předchozí vystoupení Marka Hudíka v našem podcastu: #26 Co dělá akademický ekonom a k čemu jsou nám instituce? – Marek Hudík
- Daha fazla göster