Bölümler
-
Nytt avsnitt efter ett hårt orienteringläger!Många timmar in på träningskontot i fina skogar i Halland, i och kring Tylösand. Ett utomordentligt välordnat läger med OK Kontinent, fixat, planerat och orkestrerat utav Per och Johan Aspegren. 10 av 10!
Vi tycker också att gruppen, Löpning - gruppen för oss som fattat att löpning är livet på Facebook är bland det bättre man kan ha i sitt flöde. Gå med och var lika snäll som alla andra är där.
På tal om sociala medier, glöm inte följa oss på Instagram och prenumerera så missar ni inget!
Och kom ihåg att alla drömmar, oavsett storlek, är värd att följa!Mycket nöje!
-
Välkommen till avsnitt 36…Här får ni höra om Annas rumpa, och hur det får att ge ett bra boktips, i boken om Ludmila Engquist (Svenskare kan ingen vara).
Rumpan har fått massage utav Anna Neglén i alla fall.
Anna har också sprungit Vårruset I Helsingborg, tillsammans med Maria. Och det gick kanon, in i mål väl inom målsättningen.
Det är dags för orienteringsläger med OK Kontinent, en klassiker såhär års, och fina minnen för Anna.Den här gången i Tylösand, med grym planering utförd utav snabba bröderna Aspegren! Det blir kanonkul!
Glöm inte följa oss på Instagram, @livspusselloparskor och prenumerera i din poddspelare så du inte missar något!
Livspussel & Löparskor är en podcast om träning, rörelse och livspussel mitt i vardagen med fem barn, stora drömmar och mycket hjärta. Vi pratar motion, löparskor, balans, prestation och passion – alltid nära till ett skratt, mycket ärlighet och en gnutta nörderi.
Podden produceras utav Compass Communication AB och det är Anna och Joakim Jönsson du hör i varje avsnitt.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Mina damer och herrar!Möt Tim Moström.En intet ont anandes kille som köpte en cykel av Joakim och numera inte bara fått hjälp med att hålla ihop cykeln utan även att fördjupa sina insatser i rörelsens härliga lerdike!
I intervjun, eller mer samtalet, med Tim får ni höra om hur man växlar från amerikansk fotboll till triathlon via crossfit.Men också om det avgrundslösa mörka i att förlora ett barn och hur det livspusslet kan må bra av att få innehålla mer rörelse och motion.
Ni kommer säkerligen få höra mer om Tim, då våra väga är mer flätade än korsade och redan nu innehåller planerade "dumheter" tillsammans.
Slutligen måste ni alla ge honom lite kärlek för hans förträffliga prestation på Göteborgsvarvet, där han klämde sin in precis under 1.35!!!
Mycket nöje!
-
Vi får tydligen inte nog av bästkusten och Göteborg...
I detta avsnittet får ni höra mer om upplevelsen och allt som inte kom med i racereporten.
Och vi kan redan nu avslöja att det är ett fantastiskt arrangemang och vi har såklart mycket positivt att säga.
Vill ni också hittat till alla de vi nämner med beundran rekommenderas vårt Instagram-konto för länkar!
Mycket nöje!
-
Så kommer hela berättelserna om hur det gick på Göteborgs gator, längs den blå linjen.
Vi kan väl avslöja att det är två nöjda löpare, som från hotellrummet morgonen efter rapporterar och berättar!
Mycket nöje!
-
Nu är det inte långt kvar tills säsongen första utmaning och lopp!
Vi går igenom det sista inför och pratar om målsättningar och tankar inför.
In och lyssna så ses vi längs den blå linjen i Göteborg!
-
Här kommer ett fullpackat avsnitt fyllt med energi från vårsolen.
Bra fakta att ta med sig från detta avsnittet är att inget, och vi menar INGET transportsätt slår cykel, startplats till Broloppet är ingen enkel sak, varför man ska behålla sitt medlemskap på Zwift på sommaren också och att Anna minsann kan köra "lastbil"!
Som ni hör... mycket att lyssna på! Mycket nöje!
-
Så har vi sprungit seedningslopp för Göteborgsvarvet, den digitala formen. Det var inte utan vedermödor, eller tekniska uheld... oj oj, får man säga!
Mycket om det, Chat GPTs förmåga att räkna ut strategier för lopp jämfört med PacePro från Garmin och massa annat.
Och så en vädjan... Anna MÅSTE ha en startplats till Broloppet. Vem känner att de missat ett eller tjugo nyckelpass och vill lämna över ångesten? Vi hjälper er!!!
Mycket nöje med avsnittet!
-
Det är vår i luften och vi spelar in utomhus, ett säkert vårtecken i sig.
Med det kommer viljan att få springa, cykla, simma, SUPa, eller vad det nu månde vara utomhus!
På något sätt smyger sig ett tips om att titta på Average Rob när han ska förbereda sig för och genomföra Marathon de Sables. Underhållande...
Utöver det har Joakim kommit på vad som är fel med hans fötter och funderingar om både Hyrox och Nnormal får ta plats.
Och vi fick svar utav Kristel på lite mer information om AMU i Stävie...
En riktig stjärna till avsnitt!Mycket nöje!
-
Här kommer den utlovade racereporten från Stävie Trail.Det kan avslöjas på förhand att det är två besvikna löpare som inte alls presterade som de önskade, men som ändå lämnar en skog som många inte vet finns med goda känslor.Det är ett högt betyg och det är arrangörerna verkligen värda.Förutom loppet och arrangemanget var även vädret på topp. Resten finns i avsnittet!
Mycket nöje!
-
Här kommer ännu ett avsnitt skapat framför brasan, men denna gången med vårsolen strålandes in genom fönstren!
Solen strålade också något helt fantastiskt under vår skidresa till Italien och Val di Fassa. Det är lite pussel att få till med 5 barn och allt det drar med sig, men det blev alldeles underbart och grymt bra, trots att det finns ett par bra historier att dra...
På väg hem anmälde vi oss också till Stävie Trail, och när vi spelar in är det dagen före loppet. Kul ska det bli!
Vi hörs igen efteråt... och mycket nöje så länge!
-
Per Sjögren är mannen som presenterats som Mr Kullamannen många gånger.Det finns ett otal intervjuer med honom, några av dem är faktiskt bland de bättre podavsnitt man kan lyssna på, alla kategorier, men när vi hörde av oss till Per ville vi veta ännu mer om honom och allt jobb bakom kulisserna på vad vi tycker är världens bästa löptävling.Mycket superlativ och mycket beröm, men väl värt.Samtalet, långt som det blev är fullt av härliga anekdoter, klokskap kring att brinna för något, en särskild näsa för roliga historier och att löpning ska vara ett äventyr!Njut och lyssna!!!
-
Oj! Det var en lång titel... men här avhandlas mycket!Hur ska man egentligen klä sig när man ska ut i vinterkylan, eller i alla fall i den relativa kylan, hur den nu må vara där ni håller hus. Vi ger er våra bästa tips... ganska bra tips, om vi får säga vårt.
Anna blir sedan utknuffad utanför sin komfortzon med en ovanligt öppen diskussion om något som kanske kan bli... (hörde jag någon viska 100 km och fjällmara?)
Nu är dessutom vårterminen igång och det gör såklart att vi är mitt i poddens kärna, livspusslet. Värt att reflektera och fundera kring! Häng med på det..
Och så den sedvanliga rehab/prehab-rapporten!
Där har ni det... mycket nöje!
-
Vi är tillbaka med en race-report!
Efter ett synnerligen lyckat Sylvesterlopp, arrangerat utav IFK Trelleborg tackar vi för detta året med en sammanfattning och en liten blick framåt!
För idag blir det ett särskilt tack till alla kompisar i OK Kontinent, Martin Lundgren för sällskap och Sven-Erik Jönsson för logistiskt stöd.
Nu firar vi av 2024 och välkomnar ett 2025 som kommer bli minst lika episkt som 2024! Framåt och uppåt!
-
Mellan jul och nyår finns det all anledning att köra med någon kul utmaning och i år valde vi att testa "ultra-inetrvaller", det vill säga att springa 10 kilometer var tredje timme.
Vi valde att göra 5 varv, men om man ska följa ursprunget hos Pace on Earth är det väl egentligen ett dygn man ska hålla på.Nåväl vi måste alla börja någonstans, och 50 kilometer är minsann mycket det med!
I övrigt blir det lite om stundande Sylvesterloppet i Trelleborg och det eviga slitet med prehab!
Mycket nöje
-
Vi lanserar ett nytt återkommande inslag i podden, med "Vårt perspektiv"!I detta tar vi upp ett ämne vi tycker att det är värt att djupdyka i och ger vår syn på det, tipsar lite om det vi tycker är bra och öppnar upp för inspel.
Den här gången är det långpass vi dissikerar och det är ju en härlig grej så det blir bra...
Vi pratar också om Sylvesterloppet, och undrar vilket som är er favorit på Nyårsafton?Lite snabbt ser vi fram emot jul och lovar tips på klappar i nästa avsnitt, och så ser vi hur det går med löftet om bättre prehab och hållbart tränande.
Fullpackat! Så mycket nöje med det!
-
Här kommer ett avsnitt till med tema Kullamannen...Men vi lovar att det tar stopp här, eller paus, eller kanske inte ens det... men nåja, vi ska inte tjata!Får ni inte nog och vill se ännu mera är det filmerna med Maria på Youtube vi rekommenderar!
Louie som plågar våra kroppar för bättre mående hittar man på Train and Gain.
Här är en länk till Joakims nya skor.Tröjan med nät heter Aclima Woolnet Original Polo.Och de där sulorna finns hos FeetID.Det var allt för denna gången...På återhörande!
-
Här kommer ett avsnitt laddat med gott!Vi har sprungit 104 km och 57 km i form utav Kullamannen och det är en upplevelse som ger upphov till mycket intryck och avtryck.Så lyssna på varför Kullamannen är helt unikt, varför människan blir så mycket bättre av att våga ta sig an det okända och varför lidande bara är en högre form av njutning. Sprang du Kullamannen? Undrar du något eller vill du bara dela med dig av vad du tycker om vad vi upplevde eller berättar... du hittar oss lättast på Instagram på Livspussel & Löparskor!
Race hard. Race smart. Live with the pain. Believe!
-
Här kommer ett nytt avsnitt direkt från livets pussel!Vi laddar inför Kullamannen, 50 och 100 km.Det är väl ingen rak bred väg, men kringliga stigar är kul det med!
Sedan tar vi en liten framåtblick på vad som väntar oss under 2025, tipsar om This Messy Happy och Nedd Brockman för att sedan avsluta med vad som väntar kommande helg för oss!
Mycket nöje!
-
Dags för ny ordning här!Som vi har skvallrat om gör vi om och här kommer första avsnittet i nya tappningen!
Och vad passar då bättre än att vi presenterar oss?
Det nya är att vi låter vårt faktiska liv ta mer plats, och är kanske ärligare i att detta inte är en ren triathlon-pod.Och vi är ju inte heller elitsatsande utan vill att vårt avtryck i etern ska ge inspiration och känslan av att det går att uppnå vad man vill med lite dedikation och engagemang. Kan vi så kan ni, ungefär...
Nåväl, in och lyssna så kommer snart fler avsnitt med vår nya agenda!Det ser vi fram emot!
Tycker ni något eller har ni något annat att säga till oss är det bara att höra av sig, än så länge enklast på Instagram på @livspusselloparskor!
- Daha fazla göster