Bölümler

  • Jakie cechy charakteryzują dobrego programistę? Czy leniwy programista to dobry programista? O tym usłyszysz w tym odcinku.

    O wyróżniki dobrego programisty postanowiliśmy zapytać naszych odbiorców w sieciach społecznościowych. Dziękujemy za tak liczny odzew!

    Dobrego odbioru!

    Prowadzący:

    Monika Młodzik (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Grzegorz Kotfis (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Kontakt: [email protected]

  • Dziś zapraszam Was na szczególny odcinek, w którym goszczę nie jedną, ale aż cztery osoby. Są one związane z projektem, który przykuł moją uwagę. Mowa o asperIT - projekcie aktywizującym osoby z autyzmem do pracy w IT.

    Gośćmi dzisiejszego spotkania są: Paweł Kazienko (główny szkoleniowiec w projekcie asperIT, menadżer zespołu testerskiego asperIT), Jacek Śmigiel (główny tutor w projekcie asperIT), Błażej Knapik (koordynator projektu asperIT) oraz Tomasz Jasiński (prezes zarządu Fundacji EFAS, operatora projektu asperIT).

    W trakcie naszego spotkania rozmawiamy o fundacji, o jej celach, ideach, początkach i obecnych działaniach. Moich rozmówców pytam o codzienność fundacji, przede wszystkim o szkolenia oraz współpracę z osobami dotkniętymi autyzmem.

    Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wyglądają szkolenia w asperIT oraz jakie plany i perspektywy na nowy rok stoją przed fundacją, to zapraszam do wysłuchania noworocznego odcinka Devsession.

    Z tego odcinka dowiecie się:

    Czym jest autyzmCzym zajmuje się asperITZ jakimi problemami borykają się osoby z Zespołem Aspergera i ze spektrum autyzmu, jakie mają umiejętnościJak wygląda sam projekt, jakie są jego fazy, etapy, czas trwaniaJak wygląda współpraca i szkolenia w ramach asperITJak wyglądała ostatnia edycja asperIT w WarszawieJak minął 2020 rok w asperIT i jakie plany na przyszłość ma projekt.

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/asperit/

    Dobrego odbioru!

    Prześlijcie nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: @devsessionpl

    LinkedIn: Devsession

    Pozdrawiam,

    Grzegorz Kotfis

    Źródła:

    https://polskiautyzm.pl/teoria-umyslu-u-osob-z-asd/https://pl.wikipedia.org/

    Użyta muzyka:

    Juanitos - Exoticahttps://freemusicarchive.org/music/Juanitos/Exotica/juanitos_-_06_-_exoticaChad Crouch - Algorithmshttps://freemusicarchive.org/music/Chad_Crouch/Arps/AlgorithmsEl Jugador - Psycho Lovehttps://freemusicarchive.org/music/El_Jugador/My_Shoe_Fell_Off/Psycho_LoveMobile Steam Unit - Less Textinghttps://freemusicarchive.org/music/Mobile_Steam_Unit/Live_at_WFMU_for_Techtonic_with_Mark_Hurst_792018/Mobile_Steam_Unit_5_Less_TextingAirtone - moonlighthttps://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/
  • Eksik bölüm mü var?

    Akışı yenilemek için buraya tıklayın.

  • Czym jest Developer Experience? Jak się ma Developer Experience do procesu onboardingu nowego programisty i kultury firmy?

    Gościem dzisiejszej rozmowy jest Andrzej Krzywda - Arkency CEO, programista Ruby oraz szachista.

    Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś na temat Developer Experience, etapów i procesów przekazywania wiedzy w zespole, a także tego, jak szybko nowy programista powinien utworzyć Pull Request... Lub zastanawiacie się czy rzucenie na głęboką wodę to dobra metoda wdrożenia w pracę, to ten odcinek jest dla Was!

    Z tego odcinka dowiecie się:

    jak zdefiniowaliśmy Developer Experience,jak wygląda onboarding nowego programisty w zespole, jakie są etapy tego procesu,jak zachęcać do uczenia się, jak się uczyć, jak przekazywać wiedzę, jak wdrażać do pracy,jak szybko nowy programista powinien utworzyć Pull Request,jakie narzędzia programisty są niezbędne w codziennej pracy,na czym polega wdrożenie w kulturę firmy (sposób komunikacji, pracy, bycie częścią firmy itp).

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/developer-experience/

    Dobrego odbioru!

    Prześlijcie nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: @devsessionpl

    LinkedIn: Devsession

    Pozdrawiam,

    Grzegorz Kotfis

  • Jakiego laptopa najlepiej wybrać do nauki programowania? Moglibyśmy, krótko odpowiedzieć - działającego 😂. Ale, że lubimy Was i trochę latek spędziliśmy, męcząc różne laptopy, komputery stacjonarne i serwery to powiemy coś więcej.

    W tym odcinku porównujemy komputery stacjonarne vs laptopy oraz systemy operacyjne Windows vs Linux vs MacOS. Nasze rozważania są wynikiem naszych doświadczeń. Nie przeprowadzamy tu testów, nie wchodzimy w szczegóły. Raczej są to subiektywne opinie, wynikające ze specyfiki naszej codziennej pracy, do których wysłuchania serdecznie zapraszamy.

    Uwaga! Monika przygotowała niespodziankę! Koniecznie wysłuchajcie!

    Przypominamy o możliwości zgłoszenia się do rozmowy z jednym z naszych mentorów. Chcesz odbyć próbną rozmowę kwalifikacyjną? A może po prostu porozmawiać o kierunku rozwoju? Napisz na [email protected], na jakim etapie nauki programowania jesteś, z czym masz problemy. Akcja jest bezpłatna - wspierana przez społeczność programistyczną 😍

    Prowadzący:

    Monika Młodzik (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Grzegorz Kotfis (Twitter | Instagram | LinkedIn)Kontakt: [email protected]

  • Życie ucieka Wam przez palce? Sprawdźcie jak optymalizować swój styl życia, aby osiągać maksymalne rezultaty swojej pracy zawodowej. Dziś tematem rozmowy Devsession jest biohacking…

    Gościem dzisiejszego odcinka jest Kamil Lelonek - programista z 10-letnim doświadczeniem, który na drodze swojej kariery pracował z aplikacjami mobilnymi i webowymi zarówno na backendzie (w Elixirze), jak i frontendzie (w Vue.js), następnie po stronie infrastruktury i architektury, aż w końcu trafił na ścieżkę team leadera, project managera i CTO.

    Obecnie wciąż tworzy, rozwija i zarządza projektami IT. Oprócz tego pomaga programistom i przedsiębiorcom w... podnoszeniu ich wydajności umysłowej jako dietetyk kliniczny. Dzięki ukończeniu kierunkowych studiów medycznych i znajomości branży IT doskonale wie, jak wspierać pracę mózgu na najbardziej wymagających stanowiskach.

    Jeśli chcecie się dowiedzieć jak optymalizować swój styl życia, aby osiągać maksymalne rezultaty swojej pracy zawodowej oraz co przyczyni się do większej wydajności, wyższych zarobków i większej ilości czasu dla siebie oraz najbliższych… Ten odcinek jest właśnie dla Was!

    Z tego odcinka dowiecie się:

    Co jest podstawą wszystkich technik związanych z biohackingiemJak kawa wpływa na mózg i pracę programistyCzy pizza to idealny posiłek dla developerówDlaczego programowanie w nocy bywa czasem najbardziej efektywneCo robić, aby skupić się na pracy w biurze lub home officeJak mądrze pracować i wykorzystywać przerwyW jaki sposób regenerować się po skończonym kodowaniuKtóre substancje podniosą wydajność mózguJak pozbyć się stresu, gdy zbliża się deadlineSkąd czerpać wiedzę na temat biohackingu

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/biohacking/

    Zajrzyjcie koniecznie! Mamy dla Was bonus od dzisiejszego Gościa!

    Dobrego odbioru!

    Prześlijcie nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: @devsessionpl

    LinkedIn: Devsession

    Pozdrawiam,

    Grzegorz Kotfis

  • Jak uczyć się programowania? Czym jest dobry proces nauki programowania? O tym usłyszysz w dzisiejszym odcinku!Poruszamy w nim kilka ważnych filarów:

    ProcesPraktykaMateriałyPułapkiWalidacja

    Pomogą wam one pomóc w nauce programowania. Istotną rzeczą, na którą chcieliśmy zwrócić uwagę, jest zrozumienie jak się uczyć. Nawet najlepsze materiały, kursy, blogi, podcasty będą nic nie warte jeśli nie nauczysz się uczyć :)

    Książki wspominane w podcaście:

    Włam się do mózgu - Radowsła KotarskiZawód programista - Maciej AniserowiczJunior Developer - Mateusz Kupilas

    Przypominamy o możliwości zgłoszenia się do rozmowy z jednym z naszych mentorów. Chcesz odbyć próbną rozmowę kwalifikacyjną? A może po prostu porozmawiać o kierunku rozwoju? Napisz na [email protected] na jakim etapie nauki programowania jesteś, z czym masz problemy. Akcja jest bezpłatna - wspierana przez społeczność programistyczną 😍

    Prowadzący:

    Monika Młodzik (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Grzegorz Kotfis (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Zapisz się do newslettera na stronie pierwszapraca.it i otrzymuj materiały, które pomogą Ci przygotować się do wejścia do branży IT

  • Czym zajmuje się dział Research & Innovation? Jak wygląda rekrutacja na stanowisko Data Scientist?

    Gościem dzisiejszego odcinka Devsession jest Bartosz Adamczewski - programista, "Freak" Wydajnościowy, praktyk Machine Learning, rozwiązujący problemy biznesowo-naukowe oraz wydajnościowe od kilkunastu lat, przy użyciu wielu platform, języków i narzędzi. To także zdecydowany wyznawca zasady "Mechanical Sympathy", gdzie kod zaprojektowany jest w taki sposób, aby świadomie współpracować z obecną architekturą komputerów. Bartosz jest dyrektorem działu Research and Innovation w SDI Media, gdzie na co dzień prowadzi zespoły Computer Science oraz Data Science.

    Jeśli chcecie się dowiedzieć czym zajmuje się dział Research & Innovation, jakie wyzwania niesie praca w takim dziale, czym różni się podejście do wytwarzania oprogramowania w R&I od innych firm... musicie tego posłuchać!

    Z tego odcinka dowiecie się:

    jak powstał i czym zajmuje się dział Research & Innovationjak zarządza się działem Research & Innovation, jakie to niesie wyzwaniajak wygląda rekrutacja i onboarding na stanowisku Data Scientistjakie jest podejście do wytwarzania oprogramowania w R&I w stosunku do innych firm (podejście zdroworozsądkowe, Brak SCRUMa, Compression Oriented Design, Data Oriented Design itp.)

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/research-and-innovation/

    Dobrego odbioru!

    Prześlijcie nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: @devsessionpl

    LinkedIn: Devsession

    Pozdrawiam,

    Grzegorz Kotfis

  • Jako początkujący adept programowania na pewno budujesz swoje portfolio i wrzucasz je np. na GitHub. Ale czy wiesz, że pierwotnym celem platform takich jak GitHub jest prowadzenie projektów Open Source? Dlatego dziś odpowiadamy na pytanie co to jest Open Source, w jaki sposób ono Cię dotyczy i przede wszystkim, co ty drogi juniorze może dla niego zrobić?!Przypominamy o możliwości zgłoszenia się do Mock Interview. Próbnej rozmowy kwalifikacyjnej z jednym z naszych mentorów. Napisz na [email protected] na jakim etapie nauki programowania jesteś, z czym masz problemy. Akcja jest bezpłatna - wspierana przez społeczność programistyczną 😍

    Prowadzący:

    Monika Młodzik (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Grzegorz Kotfis (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Zapisz się do newslettera na stronie pierwszapraca.it i otrzymuj materiały, które pomogą Ci przygotować się do wejścia do branży IT

  • Czym jest bezpieczeństwo aplikacji? Dlaczego jest ono dziś tak ważnym elementem wytwarzania oprogramowania? O zagadnieniach związanych z AppSec, czyli z bezpieczeństwem aplikacji rozmawiam dziś z Andrzejem Dyjakiem. Zapraszam!

    Gościem dzisiejszego odcinka Devsession jest Andrzej Dyjak - Architekt bezpieczeństwa z kilkunastoletnim doświadczeniem, aktywny konsultant, prelegent i szkoleniowiec.

    Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy nie tylko na temat oczywistej roli bezpieczeństwa aplikacji w procesie wytwarzania oprogramowania, ale także rodzajów oceny bezpieczeństwa. Jeśli zastanawiasz się, które z nich mają większe znaczenie w kontekście AppSec lub chcesz poznać top narzędzi procesowych, mogących pomóc w AppSec - ten odcinek jest dla Ciebie!

    Z tego odcinka dowiesz się:

    czym jest bezpieczeństwo aplikacji (AppSec)jaką rolę pełni AppSec w dzisiejszym procesie wytwarzania oprogramowaniajakie wyróżnia się rodzaje oceny bezpieczeństwaktóre z nich mają większe, (a które mniejsze) znaczenie w kontekście AppSecczemu sama ocena podatności nie wystarczy i czemu bezpieczeństwo musi być wbudowane w proces wytwórczyjakie narzędzia procesowe mogą pomóc w AppSec

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/appsec-bezpieczenstwo-aplikacji-andrzej-dyjak/

    Dobrego odbioru!

    Prześlij nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych: Twitter: @gkotfisFacebook: devsessionplLinkedIn: devsession Pozdrawiam, Grzegorz Kotfis.

  • Po kilku miesiącach nauki programowania przychodzi taki czas kiedy zaczynamy rozważać aplikowanie na stanowisko programisty czy testera. W tym odcinku rozmawiamy o tym kiedy aplikować do pierwszej firmy. Czy jest to tylko związane z twoją wiedzą? A może warto spojrzeć na inne aspekty tj. pora roku? 🤔

    Czy słyszałeś o czymś takim jak mock interview? Czyli taka udawana rozmowa o pracę, podczas której możesz zweryfikować swoje CV, wiedzę i zobaczyć jak w rzeczywistości może wyglądać ta prawdziwa. Uważamy, że jest to świetna forma dlatego też dajemy Ci możliwość wzięcia udziału w mock interview. Po prostu napisz na [email protected]. Napisz kilka słów o sobie, na jakim etapie nauki programowania jesteś. Mamy dosłownie kilka miejsc więc nie zwlekaj!

    Prowadzący:

    Monika Młodzik (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Grzegorz Kotfis (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Zapisz się do newslettera na stronie pierwszapraca.it i otrzymuj materiały, które pomogą Ci przygotować się do wejścia do branży IT

  • Internet Rzeczy (Internet of Things) budzi tyle samo zachwytu, co zastrzeżeń. Jak wygląda dziś Internet Rzeczy od strony technologicznej i prawnej?

    Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Marcinem Sikorskim - najpopularniejszym w Polsce ekspertem IoT, członkiem Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy Ministerstwa Cyfryzacji oraz Poland Hong Kong Business Association.

    Marcin Sikorski to także współtwórca raportu “IoT w Polskiej Gospodarce” i autor książki “Real IT World - Internet Rzeczy”. W branży IoT jest już od 2013 roku. Zajmuje go IoT konsumenckie, na co dzień wdraża dobre praktyki dotyczące jakości, biznesu oraz testowania.

    Z Marcinem rozmawiam o obecnym stanie Internetu Rzeczy, o problemach i absurdach prawnych, przykładach fakapów, a nawet o zgrywaniu commitów na pendrive… Tak, tak, i tak bywa!

    Z tego odcinka dowiesz się:

    Jaki jest obecnie stan Internetu Rzeczy? Jak to wygląda technologicznie?Jakie problemy prawne pociąga za sobą temat Internetu Rzeczy?Jakie są najczęstsze fakapy dotyczące pracy nad IOT?Dlaczego programiści powinni inwestować w naukę IOT?

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/internet-rzeczy/

    Prześlij nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: devsessionpl

    LinkedIn: devsession

    Pozdrawiam,

    Grzegorz Kotfis.

  • W pierwszym odcinku podcastu Devsession Junior odpowiadamy na często zadawane pytanie "Jaki język programowania wybrać?" Rozważamy różne aspekty. Te związane z rynkiem pracy, twoimi predyspozycjami czy społecznością wokół danego języka. Jeśli oczekujesz jednoznacznej odpowiedzi to od razu uprzedzamy - takiej NIE ma 😀. Aczkolwiek zapraszamy do wysłuchania naszych przemyśleń i podzielenie się swoimi. Możesz to zrobić pisząc na [email protected]

    Przydatne linki:

    23 Alternative Career Paths that Software Developers Can Grow Into

    Prowadzący:

    Monika Młodzik (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Grzegorz Kotfis (Twitter | Instagram | LinkedIn)

    Zapisz się do newslettera na stronie pierwszapraca.it i otrzymuj materiały, które pomogą Ci przygotować się do wejścia do branży IT

  • Jakie korzyści niesie za sobą nauka programowania dla dzieci? Kiedy pokazać dziecku świat programowania?

    Zaczęło się! Wrzesień, początek roku szkolnego to często czas wyboru dodatkowych zajęć dla dzieci. Ofert wkoło nie brakuje, a skoro to podcast programistyczny, to dziś o nauce programowania dla dzieci…

    Moim gościem jest Marcinem Zajkowski - Chief Technology Officer w firmie Cogworks i współwłaściciel szkoły programowania dla dzieci WOW School, entuzjasta rozwiązań internetowych i mobilnych, wielki fan i aktywista społeczności Umbraco CMS (Open Source) w Polsce - trzykrotnie nagrodzony tytułem Umbraco MVP. Jest (jak to nazywa) “programistą-przedsiębiorcą” (z ang. devpreneur), ale również realizuje się w roli trenera IT, konsultanta oraz prelegenta.

    Z Marcinem rozmawiam o tym, jakie korzyści płyną z nauki programowania w dzieciństwie, kiedy zacząć i wreszcie - czy jest miejsce na naukę programowania w obecnym systemie edukacji. W naszej rozmowie nie zabrakło też wątku kryteriów, jakimi powinien kierować się rodzic przy wyborze zajęć programowania dla dzieci.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    Czy warto uczyć dzieci programowania?Czy każde dziecko powinno spróbować swoich sił w programowaniu? Kiedy pokazać dziecku świat programowania?Czy nauka poprzez tworzenie gier to najlepsza możliwość?Po czym poznać, że szkoła programowania jest dobra?Jakie wyzwania niesie za sobą nauka programowania online?

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/programowanie-dla-dzieci/

    Prześlij nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: devsessionpl

    LinkedIn: devsession

    Pozdrawiam,

    Grzegorz Kotfis.

  • Kim jest lider? Czym różni się lider od managera? Czy lider to "stopień wtajemniczenia", krok milowy w karierze na ścieżce zawodowej programisty?

    Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Sebastianem Gębskim - technologicznym poliglotą, w CV którego widnieje praca na trzech kontynentach...

    Z Sebastianem rozmawiam nie tylko na temat Jego ścieżki zawodowej (swoją drogą robi wrażenie), ale przede wszystkim o byciu liderem. Wspólnie zastanawiamy się kim jest lider, czy bycie liderem różni się czymkolwiek od bycia managerem oraz jak bycie liderem ma się do Scruma, czy samoorganizacji zespołów i płaskiej struktury organizacyjnej.

    Z tego odcinka dowiecie się:

    kim jest lider, skąd biorą się liderzy,czy każdy na pewnym etapie ścieżki kariery powinien stać się liderem, czy liderzy podejmują wszystkie decyzje, a inni muszą ich słuchać, czy liderzy programują, czym różni się Lider Techniczny od Lidera Zespołu, czy istnieje "formuła leadershipu",jakie są największe grzechy liderów.

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/podcast-lider-sebastian-gebski/

    Prześlij nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: devsessionpl

    LinkedIn: devsession

    Pozdrawiam, Grzegorz Kotfis.

  • Czym jest Event Modeling? Czym różni się od Event Stormingu?

    Zapraszam na rozmowę z Rafałem Maciągiem - właścicielem ModelingEvolution - firmy, której misją jest pomagać ludziom wspólnie tworzyć systemy informacyjne.

    Z Rafałem rozmawiam nie tylko o jego ścieżce zawodowej (musicie tego posłuchać!), ale także o genezie Event Modelingu i jego podstawowych pryncypiach. Kiedy stosować Event Modeling i czy w ogóle warto? Jaka jest rola facylitatora i czym powinien się charakteryzować? Posłuchajcie!

    Z tego odcinka dowiecie się:

    skąd się wziął Event Modeling, jakie są jego podstawowe pryncypia,jakie są różnice między Event Modelingiem a Event Stormingiem,jak wygląda sesja Event Modelingu, czy ma jakieś iteracje,czy Event Modeling jest powiązany z jakąś architekturą, czy wyznacza nam styl kodowania,jak można estymować koszt projektów IT przy pomocy ES/EM.

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/event-modeling/

    Dobrego odbioru!

    Prześlij nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: devsessionpl

    LinkedIn: devsession

    Pozdrawiam, Grzegorz Kotfis.

  • Dziś będzie konkretnie, bo moim gościem jest Paulina Piątek - radca prawny. Paulina specjalizuje się w prawie IT/Digital i na co dzień pomaga przedstawicielom branży IT prowadzić biznes, wspierając ich od strony prawnej.

    Znacie Paulinę? Możecie ją kojarzyć z kanału na YouTube, gdzie dzieli się wiedzą o prawie dla IT i freelancerów. W facebookowej grupie “Prawo IT” odpowiada na pytania prawne swojej społeczności.

    Z Pauliną rozmawiam o prawie, o zagadnieniach, które dotyczą każdego programisty wkraczającego w świat umów B2B. Zastanawiacie się nad kluczowymi uregulowaniami w umowach B2B? Nad kwestiami praw do efektów współpracy? A może rozważacie stałą współpracę z radcą prawnym? Jestem przekonany, że ten odcinek rozwieje sporo Waszych wątpliwości.

    Z tego odcinka dowiecie się:

    w jakim celu podpisujemy umowę B2B,jakie podstawowe cechy powinna mieć dobra umowa,jakie konsekwencje niosą za sobą klauzule wyłączności współpracy lub ograniczenia możliwości kooperowania z podmiotami konkurencyjnymi,co kryje się pod zapisami dotyczącymi zasad ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa (NDA)dlaczego warto zwracać uwagę na kwestie praw do efektów współpracy, kwestie związane z wykorzystywaniem wiedzy, doświadczeń i kontaktów w działalności na rzecz firm konkurencyjnych,kiedy umowa wykazuje cechy umowy o pracę,jak negocjować zmiany w umowie,o co chodzi z “testem przedsiębiorcy”.

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/podcast-b2b-it/

    Dobrego odbioru!

    Prześlij nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: devsessionpl

    LinkedIn: devsession

    Pozdrawiam, Grzegorz Kotfis

  • Prowadzenie projektu Open Source- Programmer-Girl - Weronika Mularczyk

    Open Source - brzmi zachęcająco i intrygująco zarazem. To przede wszystkim spore nakłady pracy w zespole. To wiele nadziei, planów, ale nierzadko rozczarowań.

    Dziś zapraszam Was do wysłuchania rozmowy z Weroniką Mularczyk - FullStack developerem, blogerką, współorganizatorką Wrocławskiej grupy .NET oraz koordynatorką projektu open source.

    Z Weroniką rozmawiam o projekcie DevAdventCalendar - kalendarzu adwentowym online dla programistów. Dyskutujemy o rolach i zadaniach w projekcie open source. Poruszamy ważny temat feedbacku, który przy projektach tego typu staje się swoistą formą zapłaty. Nie zabraknie tematu działań marketingowych, które skupiają się przede wszystkim na poszukiwaniu użytkowników oraz kontrybutorów.

    Co jest największym problem w projekcie open source? Ludzie? Pieniądze? Terminy? Sprawdźcie sami.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    Jakie są role, zadania w projekcie open sourcePo co nam feedbackJaką rolę pełni wprowadzanie nowych użytkowników, dokumentacja, czy obsługa zgłoszeńDlaczego marketing jest ważny w projektach open sourceZ jakimi problemami musi się zmierzyć open sourceJakie benefity przynoszą takie projekty

    Notatki do odcinka: Kliknij tutaj

    Dobrego odbioru!

    Prześlij nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: devsessionpl

    LinkedIn: Devsession

    Pozdrawiam, Grzegorz Kotfis

  • Co dziś oznacza bycie programistą? Czy programista ma prawo do tego by nazywać się inżynierem? Jaką rolę w pracy programisty pełni kreatywność i otwartość na innowacje?

    Dziś zapraszam Was do wysłuchania rozmowy z Łukaszem Dziekanem - Development Managerem w Allegro.

    Z Łukaszem rozmawiam o inżynierskiej kulturze pracy, o byciu programistą we współczesnym świecie. W rozmowie poruszamy także temat tego, czego tak naprawdę potrzebują dzisiejsze firmy i jakim wobec tych potrzeb powinien być dzisiejszy inżynier - programista. Gdzie w tym wszystkim innowacja i otwartość na współzarządzanie przez technologów? Oczywiście nie zabraknie także pytań o rekrutację…

    Z tego odcinka dowiesz się:

    jak zmienił się status zawodowy programisty na przestrzeni lat, czy programista to naprawdę inżynier, dlaczego programiści wierzą w magię, o sile innowacyjności i kreatywności w pracy programisty.

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/inzynierska-kultura-pracy---lukasz-dziekan/

    Dobrego odbioru!

    Uwaga! Szykuję nowe, dobre treści, które pozwolą Ci przygotować się do zdobycia i sprawnego działania w pierwszej pracy w IT! Zapisz się na newsletter aby nie przegapić publikacji w tym temacie: https://pierwszapraca.it

    Prześlij nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: devsession.pl

    Muzyka użyta w podcaście: LiQWYD - Take it easy

    Pozdrawiam, Grzegorz Kotfis

  • Dziś zapraszam Was na spotkanie z Tomaszem Onyszko - człowiekiem, który sam mówi o sobie, że… nigdy nie był programistą, choć pisanie kodu nie jest mu obce. Głównymi wątkami w naszej rozmowie pozostaje Triple C, czyli: CTO, Cloud i Commodity.

    Tomek Onyszko od kilku ładnych lat spełnia się jako CTO w Predica LLC. Nasza rozmowa skupia się na drodze rozwoju i karierze technicznego człowieka - od osoby stricte technicznej do kierowania firmą.

    Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy nie tylko o codzienności CTO, ale także o ewolucji technologii. Padło sporo pytań o chmurę i jej przyszłość na rynku przedsiębiorstw oraz zmiany, jakie pociąga za sobą cloud computing (także te kulturowe i komunikacyjne). Jeśli jesteście ciekawi, jakie wyzwania niesie ze sobą chmura i dlaczego nie można pozostać wobec niej obojętnym… zapraszam do słuchania!

    Z tego odcinka dowiesz się:

    dlaczego w większości przypadków pójście w chmurę będzie naturalnym wyborem dla firm,co strategia ma wspólnego z chmurą i jej ewolucją. jak sprzedawać chmurę,jakie wyzwania, konsekwencje i zmiany pociąga za sobą cloud computing, czy powinniśmy robić “multi-cloud”,co to jest Governance i dlaczego to jest potrzebne,dlaczego programista czy człowiek w IT powinien się zająć chmurą.

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/o-cto,-cloud,-commodity-z-tomkiem-onyszko/

    Dobrego odbioru!

    Prześlij nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych”

    Twitter: @gkotfis

    Facebook: devsession.pl

    Muzyka użyta w podcaście: LiQWYD - Take it easy

    Pozdrawiam, Grzegorz Kotfis

  • Dziś zapraszam Was na rozmowę poświęconą rekrutacji. Odcinek ten powstał nie tylko z myślą o osobach poszukujących pracy, ale także z myślą o tych, którzy znajdują się po drugiej stronie, a więc o rekruterach.

    Moim gościem jest Ela Mościcka - Technical Talent Sourcer i Lead Talent Sourcer w Microsoft. Jeśli jesteście ciekawi jak przebiega proces rekrutacji w Microsoft, po prostu posłuchajcie!

    Z Elą rozmawiam o kolejnych etapach rekrutacji - od poszukiwań idealnego kandydata, jego prescreeningu, przez rozmowę, po feedback i ostateczne negocjacje.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    Jak powinien wyglądać idealny proces rekrutacyjny?Co jest ważne z perspektywy kandydata? Co decyduje o tym czy "zakocha" się on w tej konkretnej firmie?Czym powinien się charakteryzować “idealny rekruter”?W jaki sposób rekruterzy w IT rozwijają swoją wiedzę technologiczną?Dlaczego rekrutacja IT to tak duży biznes?Jak marka osobista specjalisty w IT wpływa na proces rekrutacji?Co zniechęca rekrutera do kandydatury specjalisty w IT?Rekrutacja w IT rodzi w Was wiele pytań?

    Odpowiedzi znajdziecie w dzisiejszym nagraniu!

    Notatki do odcinka: https://devsession.pl/idealny-kandydat-ela-moscicka/

    Dobrego odbioru!

    Prześlij nam kilka dobrych słów w mediach społecznościowych:

    Twitter: @kotfisFacebook: devsessionpl

    Muzyka użyta w podcaście: LiQWYD - Take it easy.

    Pozdrawiam, Grzegorz Kotfis