Bölümler
-
Danijela Štajnfeld je glumica i producentkinja/redateljica dokumentarnog filma ''Zaceli me'', ''Hold me Right'' u originalu. Film se bavi iscjeljenjem žrtava, ali i rehabilitacijom počinilaca, nakon seksualnog zločina. Povod za snimanje filma dolazi iz Danijeline lične traume nakon preživljenog silovanja, od strane moćnog, zaštićenog, politički aktivnog glumca. U ovoj epizodi Danijela i ja smo razgovarale o putu iscjeljenja nakon ekstremne traume poput silovanja, tome kako navigirati kroz faze oporavka i pronaći izlaz do ponovnog osnaženja.
-
Sanela Josipović Sassja je prva žena FM JAM-a i jedna od rijetkih bosansko-hercegovačkih hip-hop muzičarki. U podcastu smo razgovarale o svim staklenim stropovima koje je morala da razbije kako bi izgradila snažnu dugotrajnu karijeru, ali i o ženskoj solidarnosti, bh. muzici općenito, majčinstvu u kombinaciji sa hip-hopom, seksizmu. Takođe smo pokušale odgonetnuti zašto je jedna od rijetkih u tom žanru tj. kakva je to društvena klima u BiH koja obeshrabruje djevojčice da se bave njenim poslom.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Damir Arsenijević je profesor anglosaksonske književnosti i kulturoloških studija na Filozofskom fakultetu u Tuzli. Akademik, teoretičar, autor, aktivista, profesor i psihoanalitičar. U podcastu smo razgovarali o ekofeminizmu, mentalnom zdravlju mladih, digitalnom feudalizmu, otporu, post-istini, traumi, o prošlosti, o sadašnjosti, o budućnosti.
ZEMLJA-VODA-ZRAK: https://zemljavodazrak.com/
-
Ilda Humić je influenserka iz Kalesije sa jednom od najbrže rastućih digitalnih zajednica u regiji. Njen stil je autentičan hibrid klasičnog influensinga, komedije i reality programa. Razgovarale smo o svim aspektima tog posla, etičnosti influensinga, anksioznosti i mentalnom zdravlju, humoru, konzumerizmu, ženskoj emapncipaciji.
-
Olja Bajrami je pjevačica koja je izgradila jaku karijeru na regionalnoj estradi. Tema ove epizode Femkast podcasta je njena životna priča - prelazak sa studija političkih nauka na pjevački angažman u klubovima i romskim svadbama, bolest, izazovi za mentalno zdravlje, faze, odluke, padovi, tehnike vraćanja na noge, sa posebnim fokusom na učešće u reality šou ''Zadruga''. Olja je u realityju provela 6 mjeseci, te smo popričale o samoj prirodi tog formata ali i problemu nasilja, seksizma i eksploatacije učesnika/ca, kao i tome koliko je realnosti u reality programima.
-
Amra Avdić je novinarka, radijska voditeljica i jedna od organizatorica Festivala savremene žene. U ovom podcastu razgovarale smo o medijima, odnosu prema ženama u novinarstvu i o današnjim praksama konzumacije medijskog sadržaja. Pričale smo i o važnosti umrežavanja i solidarnosti među ženama, kao i neminovnosti neuspjeha na putu ka uspjehu.
-
Gošća ovog podcasta je Asja Kunto, ilustratorka i grafička dizajnerka koja stoji iza održivog brenda TANKA iz Tuzle. Razgovarale smo o samom brendu, održivom životnom stilu, ekominimalizmu. Na kome je odgovornost da zaštiti okolinu? Šta mi kao pojedinci/pojedinke možemo da uradimo? Pričale smo i o identitetima, medijskoj kulturi, društvenim mrežama, sadržajima kojima se izlažemo, predmetima koje kupujemo. Da li minimalistički pristup životu može da nas učini sretnijima?
-
U ovom Femkastu i dalje pričamo o obrazovanju, evoluciji obrazovanja i neophodnoj reinvenciji školskog kurikuluma. Takođe, razgovarali smo o iscjeljenju kroz fikciju, drami kao terapeutskom alatu, kulturi, vršnjačkom nasilju. Otvorili smo duboki dijalog o mladima i njihovim potrebama i potencijalima. Za sve te teme idealan sugovornik bio je Adnan Mujkić, predsjednik Pozorišta mladih Tuzla i osnivač Savremeno-umjetničke škole u Tuzli, o kojoj takođe možete saznati sve u ovoj epizodi.
-
U ovoj epizodi razgovarala sam sa Edhemom Eddiejem Ćustovićem, osnivačem BH Fondacije budućnosti, organizacije koja radi na osnaživanju i neformalnom obrazovanju mladih. Fondacija radi na oblikovanju mladih u buduće change makere koji će voditi BH društvo na način koji odgovara potrebama 21. vijeka. Pored pregršt aktivnosti koje realizuju sa mladima koji/e se bave oblastima nauke i tehnologije, ove godine uvode Vera Šnajder nagradu za mobilnost studentica nauke i tehnologije.
-
Alma Šećerbegović je osnivačica udruženja GirlTHing ⇨ https://girlthing.ba/ Predavajući na Elektrotehničkom fakultetu, Alma je uvidjela da su djevojke nesigurne kad se radi o inženjerskom poslu, da im nedostaje samopouzdanja, prakse i ženskih uzora. Stoga je odlučila pokrenuti grassroot obrazovno-aktivistički projekat GirlTHing, koji osnažuje djevojke, male djevojčice i zrele žene, da bez bojazni uđu u svijet STEM (nauka, tehnologija, inžinjering i matematika) i IT (informacijske tehnologije) oblasti. Alma i GirlTHing bore se za ženska prava općenito, kao i za ravnomjernu zastupljenost žena u privredi. Razgovarale smo o svim pozitivnim i negativnim aspektima za ženu u inžinjerstvu i IT-u, ali i o konkretnim potencijalima za razvoj grada i nauke, uvođenju smart tehnologija, kultnim ženama koje stoje iza otkrića bitnih tehnologija poput DNA, Wi-Fi, GPS-a ili kompjuterskog algoritma, bez kojih danas ne možemo zamisliti život i razvoj.
-
Selma Ćatibušić je najmlađa vijećnica u Gradskom vijeću Tuzle. U uprljanu BH politiku ušla je svježih ambicija, kao predvodnica nove generacije donosioca i donositeljica odluka. U ovom podcastu smo razgovarale o mladima u BiH, ženama na poziciji moći, o vizijama za budućnost, te konkretnim i namaštanim riješenjima za društvene probleme.
-
Emina Imamović je aktivistkinja koja svakodnevno radi na ulici sa ljudima u pokretu, nastojeći da im distribuira osnovne potrepštine i osigura dostojanstven boravak u BiH. Radi i sa djecom i mladima, sa ženama i opresiranim grupama. Autorka je kratkih priča i članaka koje objavljuje na svom FB profilu (link se nalazi ispod). Kroz aktivističko i autorsko djelovanje propagira empatiju i pacifizam. Živeći sa motom ''Postojim, dakle usudim se'', Emina je predstavnica generacije mladih koja preuzima stvar u svoje ruke. Možete je pronaći i kod kipova Ismeta i Meše, gdje sa aktivistom Ramizom Berbićem kroz performanse i mirne demonstracije ukazuje na goruće nepravde u društvu.
-
Aida Srna je folk i sevdah pjevačica sa karijerom dugom 30 godina, koju je vodila beskompromisno i autentično, te tako ušla u sve tuzlanske domove svojim televizijskim nastupima. Iako stara škola domaće muzike, Aida i dalje slovi za jednu od najljepših Tuzlanki i za legendu lokalne folk/sevdah scene. Razgovarale smo o počecima u muzici tad i sad, o kombinovanju pjevačke karijere i samohranog majčinstva, o institucionalnoj podršci, o muzičkoj sceni uopšteno, i podijelile smo emotivan trenutak.
-
Elvis Kušljugić je novinar i aktivista. U seriji tekstova ''Nijema kasaba'' istražuje slučajeve seksualnog zlostavljanja i seksualnog uznemiravanja u Tuzli. Pričali smo o kulturološkom okviru koji dopušta normalizaciju nasilja, o odnosu prava i pravde, medija i istine, o feminizmu i važnosti toga da se u razgovor o jednakosti aktivno uključi cijelo društvo.
-
Ernesa Mešić je dugogodišnja borkinja za ženska prava, koja je primarno djelovala kao rukovodilac odjeljenja za Društvene djelatnosti Grada Tuzla. Njeno kompleksno zanimanje sociološkinje, psihološkinje i politološkinje daje nam sveobuhvatan uvid u istoriju, istraživanja, psihološke i međuljudske aspekte društva u kojem živimo - a koje je patrijarhalno uređeno. U ovoj epizodi podcasta dekonstruišemo i definišemo patrijarhat i zašto je važno preispitati ga. Ernesa s nama dijeli ogromnu količinu životne, političke i društvene mudrosti, koju crpi iz različitih sistema u kojima je živjela i radila.