Bölümler
-
A GROOVE podcast tizennegyedik epizódjának vendége Ódor Kristóf színművész, a GROOVE podcast "hangja". Az adás középpontjában Gergye Krisztián "Szinesztézia - műalkotások vonzásában" című előadása áll. Az adás átkötő szövegeit ezúttal Oláh Andreától hallhatjuk.
"Gergye Krisztián új produkciójában a képzőművészet és a tánc párhuzamaira fókuszál.
Mennyi időt töltünk vajon egyetlen képpel? Milyen minőségű ez az időtöltés?
Ebből a kérdésből kiindulva törekednek arra az alkotók, hogy megfelelő teret és kellő időt szentelhessünk egy-egy remekmű alternatív befogadásának.Táncszínházi estjük a személyes találkozás interpretációját helyezi színpadra, így a képpel töltött időnk is kibővülhet, és talán valami többlettartalom is felszabadulhat a művek szemlélésekor.
A Szinesztéziaperformansz-etűdök füzéréből áll, amelyek két előadó: Nagy Csilla és Gergye Krisztián egy-egy gondosan kiválasztott műalkotásra adott reflexióit helyezik egymás mellé. Az alkotásokat a Ferenczy Múzeumi Centrum gyűjteményéből válogatták az előadás létrehozói."
Koncepció, rendezés: Gergye Krisztián
Koreográfusok, előadók: Nagy Csilla, Gergye Krisztián
Zongorán közreműködik: Zombola Péter
Soundscape: Gryllus Ábris
Kurátor: Kígyós Fruzsina
Produkciós vezető: Gáspár Anna
Vetítés: Diena László
Jelmez: Béres Móni
Fény: Szabon Bala
Asszisztens: Fazekas Anna -
A GROOVE podcast tizenharmadik adásának vendége Éltető Anna fotográfus. Az adás középpontjában a Közép-Európa Táncszínház "Szerver" című előadása, Dabóczi Dávid koreográfiája áll.
Mi történne, ha egyszer csak minden, ami körülöttünk van, megszűnne? Nem működne a telefonunk, okoskütyüink megadnák magukat, nem hűtene a klíma? A Földön minden egyszer csak megállna és nem lenne más, mint az ember, és amit maga után hagyott. Egy ilyen utópisztikus világot álmodott meg Dabóczi Dávid, a Közép-Európa Táncszínház művésze, aki koreográfusként mutatkozik be a társulat tagjaival a Szerver című előadással. A különleges hangulatú előadás megalkotásában Dávidot az utóbbi évek szomorú eseményei inspirálták.
„Az utóbbi két évben megtapasztalhattuk, milyen az, ha nincs a kezünkben az irányítás és hirtelen száznyolcvanfokos fordulatot vesz az életünk; gondoljunk csak a koronavírus járványra vagy a szomszédban zajló háborús helyzetre. Sokszor éreztük, sőt akár érezzük is, hogy világvége hangulat tombol a világban. Mindeközben a technika egyre jobban beszivárgott az életünkbe, szinte már létezni se tudnánk nélküle. Vagy talán mégis? Ez a kérdés mozgatta meg a fantáziámat, amikor megszületett az előadás alapötlete. Vajon mi lenne akkor, ha ez a „nagy világszerver”, ami jelenleg a létezésünk alapja, egyszer csak zárlatot kapna. Túléljük vagy elbukunk? Visszatalálunk az alapokhoz és újra egymásra találunk? Vagy menthetetlenül a vég felé robogunk? Fontosnak tartom kiemelni, hogy a technológiai újdonságoknak rengeteg haszna van a világban, a darab sokkal inkább arra akarja felhívni a figyelmet, hogy ne feledkezzünk meg önmagunkról, a társainkról, és húzzunk meg egy egészséges határt ebben a függőségi viszonyban.” – mesélte a koreográfus, aki különleges látványvilágot álmodott meg az előadáshoz. „Valahogy úgy képzelem el a színt, mint egy számítógép alaplapját; chipek, kábelek, végtelen hálózatok és kapcsolatok szövevénye. A kortárs koreográfia mellé egy szürkébb, minimalistább látványvilágot képzeltem el.” – fűzte hozzá az alkotó.
Előadók: Bozsányi Liliána, Gyevnár Réka, Kisbakonyi Edmond, Barna Krisztián
Mentor: Szögi Csaba
Zeneszerző, hangtechnikus: Mádi László
Fénytervező, fénytechnikus: Fogarasi Zoltán
Öltöztető: Dabóczi-Deák Orsolya
Alkotó: Dabóczi Dávid
Támogatók: Emberi Erőforrások Minisztériuma, Nemzeti Kulturális Alap, Imre Zoltán Program, Nemzeti Táncszínház, SÍN Művészeti Központ, Közép-Európa Táncszínház, Közép-Európa Táncszínház Egyesület -
Eksik bölüm mü var?
-
A GROOVE podcast tizenkettedik adásának vendége Bán Bálint színművész. Az adás középpontjában a Varidance "Magyar TáncRAPszódia" című előadása áll.
"A Magyar TáncRapszódia című előadásunk a magyar néptánctradícióból kiindulva, – azt mai tánctechnikákkal ötvözve – hoz létre egy sajátos és egyedi táncelőadást. Egymást váltó, hol dinamikus, hol lírai, humoros képekben tűnik fel a Kárpát-medence táncainak kavargó sokszínűsége nem megszokott módon.
A világszerte ismert Brahms, Magyar táncainak ízléses feldolgozása találkozik a modern köntösbe bújtatott néptánc hagyományainkkal. A lánytáncok lágysága, páros táncaink romantikája, a férfitáncok virtuozitása keveredik a hip-hop lazaságával … kaszák villannak, libben a szoknya, bajusz megpödörve … fent a baseball sapka, lent a csizmák bokáznak Brahms és a rap ritmusára.
A tánc, a zene és a beatbox általunk létrehozott vidám, energikus, különleges ötvözése méltóképpen népszerűsíti a magyar kultúrát és minden korosztály számára felemelő élményt nyújt."
Alkotók:
Rendező-koreográfus: Vári Bertalan
Társkoreográfusok: a Varidance táncművészei
Díszlettervező: Menczel Róbert
Jelmeztervező: Lakatos Márk
Produkciós vezető: Békefi AndrásZenekar:
InFusion Trió
Weisz Nándor – ének, dob
Farkas Izsák – hegedű
Simkó-Várnagy Mihály – cselló, basszusgitárBeatbox:
Fekete János „Jammal” -
A GROOVE podcast tizenegyedik adásának vendége Kiss Imi műsorvezető. Az adás középpontjában a Gangaray Dance Company "Rising sun" című előadása áll.
"A Rising Sun című előadást a ritmus, a testeket és teret mozdító áram esszenciája és az elemi ösztön erejének sokszínűsége határozza meg. A zenét állítjuk az inspiráció központjába, ám ezúttal hangsúlyosabb módon, mint eddig valaha.
A zene és a tánc harmóniája életünk drámáit is könnyeddé változtatja. Együtt, még a távoli ősidőkben keletkeztek. Útjaik később elváltak, de minden időben megmaradt az egymásra utaltságuk érzete. A szerkesztésben sok a közös vonás, amely összetartja őket: a ritmus, az ütem, a párhuzam, az ellenpont és a szólamok. Kusza, izgalmas és bonyodalmas, már-már átláthatatlan, mégis matematikai pontossággal leképezhető, kísérteties viszonykavalkád összegzi az előadást. A Rising Sun egy dinamikus, ámbár meditatív mozgásra épülő, a csendet, mint zeneiséget nem kímélve vezeti a nézőt belső tájakra. A GDC elmúlt éveinek felettébb energikus lendületét most élő zenével, az Ataru Taiko ütőegyüttes közreműködésével fokozza tovább. Az előadás különlegessége még, hogy Hámor József mellett az együttes igazgatója, Maday Tímea Kinga is részt vesz alkotótársként a darabban."
Koreográfus: Maday Tímea Kinga
Közreműködő: Hámor József
Táncművészek: Bali Boglárka, Baumgartner Krisztina, Elisa Insalata, Fekete Zsófia, Gombos Dorottya, Keskeny Natália, Kovács Enikő, Maday Tímea Kinga, Szalay Attila, Varsányi Zoé Szonja
Zene: ATARU Taiko ütőegyüttes, Vértes Ákos
Fénytervező: Pető József
Kosztüm, illetve kivitelező: Kasza Emese
Az előadás bemutatója a Nemzeti Táncszínházban, közös programként valósult meg. -
A GROOVE podcast tizedik adásának vendége Böhm György rendező, dramaturg, librettista. Az adás középpontjában Újvári Milán "Show" című előadása áll.
Újvári Milán táncos, előadóművész, tanár, koreográfus. Tánctanulmányait szülővárosában, Dunaújvárosban kezdte, ahol klasszikus balett mellett hiphop, disco és jazztáncot is tanult. 2005-ben végzett a Magyar Táncművészeti Egyetemen. Dolgozott együtt a Frenák Pál Társulattal, a kanadai Cirque du soleil-jel, a Krétakörrel, a Duda Éva Társulattal és számos más együttessel és alkotóval. 2012 óta koreografál, 2013-ban alapította meg Egyed Beával a Radioballet formációt. 2012 óta táncoktatóként is dolgozik.
Show című szólóelőadásában hétköznapi gesztusokból kiindulva (azokat groteszk fénytörésbe helyezve) a klasszikus burleszk stílusjegyeinek felhasználásával beszél olyan, a korunk társadalmára nagy mértékben jellemző fogalmakról, mint az elidegenedés, a manipuláció és az átlátszatlanság. Az előadás humorral, játékosan kérdez rá helyünkre abban a társadalomban, amiben annak ellenére érezzük magunkat gyakorta teljesen elveszve, hogy elméletileg mi magunk alkotjuk. Belőlünk áll. Mégis hogyan vagyunk képesek működtetni valamit, aminek a működésével nem vagyunk tisztában? Rendszerint még azzal a ténnyel sem, hogy egyáltalán működtetünk bármit is. Magyarán: funkcionálhat-e jól egy test, amelynek bal keze egy csöppet sem tudja, mit csinál a jobb?
Koreográfus, előadó: Újvári Milán
Dramaturg: Laboda Kornél
Zene: Fancsikai Péter
Fény: Vida Zoltán
Jelmez: Kiss Julcsi
Videó: Várnagy Kristóf
-
A GROOVE podcast kilencedik adásának vendége Oláh Andrea rádiós újságíró, a Könyvben utazom Oláh Andreával podcast műsorvezetője. Az epizód középpontjában a Tünet Együttes Nothing Personal című produkciója áll.
Az idén 20. születésnapját ünneplő Tünet Együttes február 25-én mutatta be a Jurányi Házban a Nothing Personal című előadást. A létezés eufóriája című filmjével világszerte ismertté vált rendező, Szabó Réka ezúttal a kiégés témájával foglalkozik. A próbafolyamathoz Boldizsár Ildikó meseterápiás módszere adott inspirációt. A darabban Szabó Réka, Peer Krisztián és Szász Dániel saját meséjüket és saját belső démonaikkal szembeforduló mesehőseiket alkotják meg, a történethez Márkos Albert zeneszerző-csellista teremt érzékeny zenei közeget.
Rendező: Szabó Réka
Előadók és alkotótársak: Peer Krisztián, Szabó Réka, Szász Dániel
Zeneszerző, zenész: Márkos Albert
Támogató: Emberi Erőforrások Minisztériuma, Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház -
A GROOVE podcast nyolcadik adásának vendége Nyitrai László zeneszerző. Az epizód középpontjában a Győri Balett két egyfelvonásos előadása áll, amelyeket legutóbb decemberben láthattak a nézők Budapesten a Nemzeti Táncszínházban. A "Chaos" című produkcióban Fodor Zoltán koreográfus a társulat egységére fókuszál és a csoportdinamikára épít. A darabhoz a zenét Gergely Attila szerezte, a fény- és a látványtervet a koreográfus készítette.
Az est második felében a Győri Balett művészeti vezetője, Lukács András „The Waves”, vagyis „Hullámok” című koreográfiája volt látható. Virginia Woolf, a modern irodalom egyik vezéralakja 1941. március 28-án kövekkel megrakva zsebeit az Ouse folyóba ölte magát. Férjének írt búcsúlevelében vall az újra felerősödő szorongásáról és a hangokról, amelyek a hullámsírba vezették. Utolsó pillanatainak történetét és küzdelmeit tárja a nézők elé a koreográfus ebben az előadásban Max Richter és Philip Glass zenéjére.
Chaos
Lányok: Herkovics Eszter Adria, Guti Gerda, Annabelle Hustace, Gyurmánczi Diána Harangozó-díjas, Kovács Eszter, Tatiana Shipilova, Matuza Adrienn, Marjai Lili Anna, Szendrey Rebeka
Fiúk: Daichi Uematsu, Luigi Iannone, Luka Dimic, Szentiványi Richard, Kaszab Bence, Gémesi Máté, Thales Henrique, Horváth Krisztián
Zene: Gergely Attila
Jelmezkivitelező: Nagyné Vass Katalin
Asszisztens: Kara Zsuzsanna
Koreográfia, fény, látvány: Fodor Zoltán, Harangozó-díjas
The Waves
Táncolják: Tetiana Baranovska, Engelbrecht Patrik, Guti Gerda, Artem Pozdeev, Gyurmánczi Diána Harangozó-díjas, Gémesi Máté, Herkovics Eszter Adria, Kaszab Bence, Joó Lea Napsugár, Téglás Bánk, Marjai Lili Anna, Thales Henrique, Tatiana Shipilova, Szentiványi Richard
Asszisztens: Kara Zsuzsanna
Zene: Philip Glass, Max Richter
Jelmez: Lukács András
Jelmezkivitelező: Tóthné Preisinger Ildikó
Fény: Dragos Dániel
Videó: Glowing Bulbs
Koreográfus: Lukács András, Seregi- és Harangozó-díjas
Philip Glass: Violin Concerto Movement II
Philip Glass: Metamorphosis Two
© 1987, 1988 Dunvagen Music Publishers Inc. engedélyével -
A GROOVE podcast hetedik adásának vendége Bálint Edina, a Klasszik Rádió 92.1 és a 90.9 Jazzy műsorvezetője. Az epizód középpontjában Szeri Viktor "Outsiders" című Staféta-nyertes előadása áll, amelynek bemutatója november végén volt a Trafóban.
Hogyan épül fel egy rendszer és milyen eszközökkel tartja fenn magát? Mi történik, ha találkozik valamivel, ami már rajta kívül áll?
Az előadás ezeket a kérdéseket vizsgálja a mindennapi életünket keretező nagy struktúráktól kezdve, olyan mikro-rendszerekig, mint egy koreográfiában két mozgásminőség összekapcsolódása. A darab építkezés és lebontás egymásutánja, bálványimádat és képrombolás, melyek során a határok elemeire hullanak és kitapinthatóvá válnak. De vajon a falak ledöntése ez vagy a keretek folytonos áthelyezése, és valóban megnöveli-e a mozgásteret vagy csak újabb, ledöntésre ítélt korlátok képződésének a kezdete?
Alkotó: Szeri Viktor
Előadók: Farkas Gergő Dávid, Juhász Adél, Vass Imre, Vavra Júlia
Zene: Molnár András
Fény: Dézsi Kata
Jelmez: Vass Csenge
Grafika: Cserna EndreProdukciós partner: Katlan Csoport
Koprodukciós partner: Trafó Kortárs Művészetek Háza
Támogatók: Staféta, Füge Produkció, Budapest Főváros Önkormányzata, EMMI, NKA, Sín Kulturális Központ, Katlan Csoport
A produkció a Budapest Főváros Önkormányzata által meghirdetett Staféta program keretében valósult meg. -
A GROOVE podcast hatodik adásának vendége Spilák Klára színésznő. Az adás középpontjában a Nemzeti Táncszínház táncszínházi nevelési előadása, a "Tükörben" áll. A történet szerint Dénes klasszikus balett hallgató, társaival együtt kisgyerekként került ebbe a szigorú és különleges világba, alig ismeri az iskola falain túli valóságot. Az utolsó előtti évben váratlanul eltűnik az iskolából Barna, a legjobb barátja. Miközben Dénes megpróbálja kideríteni, mi történt a fiúval, belső utazásra indul, amelyen szembe kell néznie önmagával, jó döntés hozott-e, amikor egész életét a balettra tette fel.
Az előadás alkotói:
Látvány- és jelmeztervező: Pintér Áron
Jelmezkivitelező: Muladi Klára
Zeneszerző: Mester Dávid
Sound designer: Farkas Bence
Hangmérnök: Balogh Péter
Színházi nevelési szakértők. Kardos János, Takács Gábor (Káva Kulturális Műhely)
Rendezőasszisztens: Égető Fanni
Produkciós menedzser: Varga Nikoletta (Nemzeti Táncszínház)
Táncművészek: Kiss Rebeka Petra, Rovó Virág, Horváth Bence, Kóbor Demeter
Színészek (hangfelvételről): Igó Éva, Szilágyi Csenge, Kövesdi László, Lukács Sándor, Pataki Ferenc
Író: Kovács Gábor Attila
Koreográfus: Kun Attila
Rendező: Halász GlóriaA GROOVE podcast házigazdája: Megyeri Léna tánckritikus
Kövesd a GROOVE-ot facebookon és instagramon is:
https://www.facebook.com/groove.tanc ,
https://www.instagram.com/groove.tanc/
-
A GROOVE podcast ötödik adásának vendége Benyovszky-Szűcs Domonkos festőművész, az Értsd a kortárst! művészettörténeti előadássorozat létrehozója. Az adás középpontjában a francia koreográfus, Jérôme Bel 2001-es előadása, a The Show Must Go On áll. A darab előadói nem profi táncosok, hanem civilek, akik ismert popslágerek szövegeit hajtják végre és illusztrálják a színpadon.
Bel darabjaiban gyakran játszik a nézői elvárásokkal és a hagyományos tánc- és színházi előadások szabályainak áthágásával. Önmagát nem is igazán tekinti koreográfusnak, mivel lépések és mozdulatok szekvenciává fűzése helyett ötletek és koncepciók érdeklik.
A GROOVE podcast házigazdája: Megyeri Léna tánckritikus
A The Show Must Go On megtekinthető az alábbi linken:
https://ubu.com/dance/bel_show.html
Kövesd a GROOVE-ot facebookon és instagramon is:
https://www.facebook.com/groove.tanc ,
https://www.instagram.com/groove.tanc/
-
A GROOVE podcast negyedik epizódjának vendége Balázs Zoltán színész, rendező, a Maladype Társulat művészeti vezetője. Az adás középpontjában Pina Bausch és a Tanztheater Wuppertal egyik legismertebb előadása, az 1978-as Café Müller áll. Pina Bausch (1940-2009) a XX.századi táncművészet egyik legnagyobb hatású alkotója, a tanztheater, vagyis táncszínház műfajának legfontosabb alakja. Bár pályája kezdetén a munkáit elutasítás és botrányok övezték, idővel elnyerte mind a közönség, mind a szakma és a művésztársak elismerését. Halála után nem sokkal pedig a szélesebb közönség is megismerkedhetett munkásságával Wim Wenders ’Pina’ című filmjének köszönhetően.
A podcast negyedik adásában beszélgetünk még Balázs Zoltán erdélyi gyermekkorának első táncos élményeiről, a szentesi gimnáziumi évek alatt megismert, meghatározó táncművészekről, és szóba kerülnek a művészet, az alkotás és az alkotó ember életének nagy kérdései is.
A GROOVE podcast házigazdája: Megyeri Léna tánckritikus
A Café Müller megtekinthető az alábbi linken: https://www.ubu.com/dance/bausch_muller.html
Kövesd a GROOVE-ot a facebookon és az instagramon is:
https://www.facebook.com/groove.tanc ,
https://www.instagram.com/groove.tanc/
-
A GROOVE podcast harmadik epizódjának vendége Bősze Ádám zenetörténész, a Bartók Rádió műsorvezetője. Az adás középpontjában a cseh koreográfus, Jiří Kylián három rövid balettje áll: az Anton Webern zenéjére készült Sweet Dreams, a Bach-muzsikára koreografált Sarabande és a Mozart-zenékre készült Hat tánc. Mindhárom előadás Kylián úgynevezett „fekete-fehér balettjei” közé tartozik, amelyek bár nem egy időszakban készültek, mégis számos közös motívum felbukkan bennük.
Az 1947-ben született Kylián nem csak koreográfusi munkássága miatt számít az egyik legnagyobb hatású alkotónak az európai modern tánc történetében, hanem a Holland Táncszínház (NDT) művészeti vezetőjeként eltöltött 26 évnek köszönhetően is. Műveiben a klasszikus balettet ötvözi a népi táncok és a huszadik századi modern tánctechnikák elemeivel, munkái rendkívül expresszívek, muzikálisak, az emberi érzelmek széles skáláját jelenítik meg.
A GROOVE podcast házigazdája: Megyeri Léna tánckritikus
A három Kylián-darab megtekinthető az alábbi linken: https://www.youtube.com/watch?v=a3zOU48wIpw&t=836s
Kövesd a GROOVE-ot a facebookon és az instagramon is:
https://www.facebook.com/groove.tanc ,
https://www.instagram.com/groove.tanc/
-
A GROOVE podcast második epizódjának vendége Fiala Borcsa írónő, újságíró, a WMN magazin főszerkesztője. Az adás középpontjában a brit koreográfus, Matthew Bourne 1995-ös Hattyúk tava-adaptációja áll. Bourne egy minden ízében modern feldolgozást készített az egyik legismertebb klasszikus balettből, amely leginkább azzal hökkenti meg a nézőt, hogy az eredeti koreográfiától eltérően ebben a verzióban férfiak táncolják a hattyúkat. Az előadás páratlan népszerűségre tett szert: Bourne együttese, a New Adventures huszonöt éve folyamatosan repertoárján tartja; bemutatták a londoni West Enden és a New York-i Broadwayn is, valamint számos országban turnéztak vele világszerte. A tévé- és DVD-változatoknak köszönhetően pedig még szélesebb rétegekhez jutott el a darab, így méltán nevezhetjük korunk egyik legismertebb és legnépszerűbb táncelőadásának.
A GROOVE podcast házigazdája: Megyeri Léna tánckritikus
A sok humorral és drámaisággal fűszerezett, rendhagyó Hattyúk tava-előadás megtekinthető az alábbi linken: https://www.youtube.com/watch?v=stn715nrpRw
Kövesd a GROOVE-ot a facebookon és az instagramon is:
https://www.facebook.com/groove.tanc ,
https://www.instagram.com/groove.tanc/
-
A GROOVE podcast első adásának vendége Eke Angéla színésznő, témája pedig a belga Rosas társulat 1983-as előadása (és annak 1997-es filmváltozata), Anne Teresa De Keersmaeker koreográfiája, a Rosas danst Rosas. A produkció néhány éve a szélesebb közönség érdeklődését is felkeltette, amikor fény derült rá, hogy Beyoncé Countdown című videoklipjének néhány részlete kísértetiesen hasonlít a Rosas táncfilmjének egyes jeleneteire.
2013-ban, részben az előadás váratlan népszerűségére reflektálva a Rosas meghirdette a Rosas Remix projektet, amelyben arra biztatták nézőiket, hogy készítsék el a saját verziójukat a produkció egyik ikonikus jelenetéből, és az elkészült videókat küldjék el a társulatnak. A rengeteg beküldött kreatív alkotást aztán egy installáció keretében mutatták be. 2020 márciusában, a pandémia miatti lezárások idején újra felélesztették az akciót, arra biztatva az embereket: „Bezártság idején táncolj!”. 2021 januárjában Eke Angéla és a GROOVE szerkesztő-házigazdája, Megyeri Léna is csatlakoztak az akcióhoz, és elkészítették a saját Rosas Remixüket, amely itt tekinthető meg: https://vimeo.com/506735761
A Rosas danst Rosas táncfilm elérhető az alábbi linken: https://ubu.com/dance/keers_rosas.html
Kövesd a GROOVE-ot a facebookon és az instagramon is: https://www.facebook.com/groove.tanc , https://www.instagram.com/groove.tanc/