Bölümler
-
Pěna tentokrát o věcech, které považujeme za samozřejmé, ale přitom je potřeba o ně pořád znovu bojovat - ať už je to cena másla, vánoční kolekce, nebo ženská práva. Včetně práva být trad wife a kritizovat patriarchát. Věřte nám, minimálně jedna z nás prošla tzv. Jochovým kvalifikačním testem.
-
Odkaz na celý díl
Autorka knih Moje bejby Amerika a České cizinky, copywriterka a máma dvou kluků Jana LeBlanc žila společně s manželem 12 let v zahraničí. Vyzkoušeli si život ve Spojených státech, Turecku, Malajsii a teď se vrátila do Brna. Na jaké kulturní rozdíly se musela adaptovat? A jak život v jednotlivých zemích vnímala?
V Turecku a Malajsii si vážila pohostinnosti místních a respektu k rodině, v USA pochopila, jak náročný život tam je. Přijetí v těchto zemích však vyžadovalo velkou otevřenost, a právě to považuje Jana za obohacující a v některých ohledech za formující zkušenost. Měla z destinací respekt? A čeho se nejvíc obávala?
V rozhovoru jsme se dostaly ale i k tomu, jak jsou děti v Česku vnímány ve veřejném prostoru. „Mám pocit, že my, Češi, nemáme rádi děti. Obzvlášť ve veřejném prostoru mi přijde, že tam nejsou vítány,” uvádí v rozhovoru. V Turecku a v Malajsii jsou děti naopak mnohem větší součástí života. Proč to u nás tak je? A měli bychom veřejný prostor uzpůsobit pro děti?
Dejte nám vědět do komentářů, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Každý rok se tisíce lidí ocitnou tváří v tvář byrokratickému peklu dědického řízení. Nejde jen o papírování – je to o emocích, o ztrátě a často i o tom, že nevíme, kde vlastně začít. Kolik z nás má skutečně přehled o tom, kde jsou všechny důležité dokumenty a přístupy, pokud by došlo k nečekanému?
Víte, s čím vším se v takové chvíli musíte vypořádat? Kolik různých dokumentů a procesů to obnáší? Od přístupu k bankovním účtům přes pojištění, až po majetkové záležitosti - každý krok znamená další vrstvu administrativy, kterou mnohdy nechceme nebo nemůžeme řešit.
Přitom stačí věnovat jen trochu času tomu, aby byly vaše záležitosti uspořádané. Právě s tím chce nyní pomáhat Jitka Paterová a její projekt The Eterny, který má odstartovat v lednu roku 2025. Cílem je ulehčit administrativní zátěž lidem, kteří se vyrovnávají se ztrátou blízkého. Máte podobnou zkušenost? Jak náročná pro vás byla tato administrativa?
Dejte nám vědět do komentáře, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
-
Odkaz na celý díl
Říjen je zasvěcen prevenci rakoviny prsu a v souvislosti s tím probíhá celosvětová osvětová kampaň Pinktober. Nejen proto jsme si pozvali do podcastu Štěpánku Fefferovou, kterou můžete znát i z Instagramu jako @tady_je_stepancino. Štěpánka se v posledním roce stala onkologickou pacientkou a celou svou léčbu veřejně sdílela. Co jí k tomu vedlo? Pomáhalo jí to? A jak celý proces léčby prožívala?
Mluvily jsme také o množství klišé, které onkologickým pacientům vůbec nepomáhají. „A teď musíš žít tady a teď a užívat si každé chvíle. Co si mám pod tímhle představit? Když je ti neustále blbě, tak si asi nebudeš užívat každou chvíli. Tyhle motivační kecy mě akorát štvaly,” reaguje na ně. Podobně se vyjádřila i ke stoupencům teorie Jaroslava Duška.
V rozhovoru jsme otevřeli i téma financí během dlouhé neschopnosti a fungování českého systému zdravotnictví. Má v něj ještě důvěru? Jak těžký je návrat do pracovního procesu? A měl by stát více vysvětlovat k čemu jsou pojistky?
Dejte nám vědět do komentáře, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
-
Odkaz na celý díl
S Honzou a Zuzkou Valentovými z Taste of Prague jsme kupodivu nemluvili jen o jídle. Ostatně i oni sami říkají, že jejich tours nejsou jenom o gastronomii.
Jejich životní cestu jsme probrali od seznámení, přes začátky podnikání až po narození syna a otevření vlastního bistra. Jak se za posledních 13 let podle nich změnil turismus? Jaké jsou jednotlivé národnosti jako zákazníci.
Proč nosí Honza na gastro tours volební lístky a doklad z porodnice? A dostali jsme se i k tomu, jak ne/funkční je systém v podpoře rodin dětí se speciálními potřebami.
-
Tento týden je to single Pěna, aby vám nic zásadního neuniklo, i když je KP mimo signál.
Senátem a sněmovnou prošlo několik dlouho očekávaných zákonů - v jaké verzi a je to dost?
Proč stát dotuje nezodpovědnost a je prodej nahoty konzervativní lidovecká hodnota?
V zahraničním okénku připomeneme, jak se Obama na sjezdu demokratů vysmál Trumpovi (a ukázal, že je pořád o parník lepší řečník, než kdokoliv z letošních kandidátů). V Afghánistánu do smíchu naopak nikomu není, zejména ne ženám. Dá se s tím z pozice běžného evropana něco dělat?
A kauza týdne. Ta je tam taky. Ale radši bychom kdyby nebyla. Pokud na ní máte ucelenější názor než já, napište nám do komentáře. V naší whatsapp skupině to jede už několik dnů!
-
Odkaz na celý díl
Jako jedinná žena moderovala studio z olympijských her v Paříži. Zároveň ale komentovala přenosy a dělala rozhovory s účastníky OH. Byla to její druhá olympiáda, tu první si vyzkoušela v roce 2014 v Soči. Jaký rozdíl vidí Barbora Černošková mezi zimní a letní olympiádou? Jak dlouho se musela na olympiádu připravovat? A jaká vlastně byla její životní cesta z brigády v brněnské redakci až na OH v Paříži?
Během olympiády se Bára dostala i na stránky bulváru - kvůli tomu, že během přenosů uměleckého plavání nepřechylovala cizí příjmení, navzdory zvyklostem České televize. Dokonce na olympiádě nastaly i situace, kdy během závodu jela Češka a cizinka se stejným příjmením, ale přechylovalo se pouze příjmení cizinky. „To je pak už opravdu totální maglajz a dělá to i starost komentátorům,” říká k tomu Bára. Měli bychom přestat přechylovat? A proč se vlastně přechylování stále držíme?
Uplynulá olympiáda přinesla ČR poměrně málo medailí. Podle odhadů ČOV mohl být počet medailí dvouciferný. To se ale nenaplnilo. „My se málo hýbeme. Z toho vyplývá, že i málo sportujeme na té vyšší úrovni a pak máme méně medailí,” říká k tomu Bára, která sportuje celý život. Jak bychom měli přistupovat ke sportu? A je třeba se zamyselt na celonárodní úrovni?
Dejte nám vědět do komentáře, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
-
Doprovázel český studentský tým, který uspěl na prestižní mezinárodní soutěži Conrad Challenge v centru NASA s projektem restartování družic na dálku. Je označován za popularizátora vesmírných aktivit. Co na to všechno říká Jan Spratek? Čekal úspěch mladého týmu v americkém Houstonu? A jak se v Česku popularizuje věda a vesmír?
„Česká republika a její občané jsou relativně zvídaví, ale zároveň je tady mnoho těch nepolíbených,“ řekl v rozhovoru odborný pracovník planetária Praha a Evropske vesmírné kanceláře. Zvídavost je podle něj to nejdůležitější, protože to je to, co nás nutí objevovat a učit se nové věci. Jak ale zvídavost u dětí zažehnout? A kdy máme největší šanci děti pro něco nadchnout?
Důležité ale také je umět talentované a nadané děti objevit. Podle mezinárodních průzkumů jsou dvě procenta velmi nadaných dětí, ale z českých statistik vidíme, že pracujeme pouze s 0,25 procenty dětí. Umíme nadané děti definovat a najít?
„Můžu mít doma dítě, které sedí u počítače a jen to nadání nedává najevo. Je to jen o tom, jít tomu naproti. To je ale náročné,“ říká k tomu Honza, který se práci s talentovanými dětmi věnuje dlouhodobě. Jak bychom se měli starat o talentované děti? A co mohou rodiče udělat, aby talent u dítěte poznali?Dejte nám vědět do komentáře, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
-
Odkaz na celý díl
Inbox je konečně genderově vyvážený a dokázali jsme to i bez kvót! V aktuálním dílu se k nám připojili kluci z Insider podcastu - Tomáš a Michal. A společně s nimi jsme rozebrali vše důležité, co se za poslední dobu událo.
Kdo má po odstoupení Joe Bidena největší šanci vyhrát prezidentské volby v USA? Může Kamala Harris porazit Trumpa? „Rozhodně to bude mít Trump těžší, ale stále si myslím, že vyhraje,“ řekl Michal Půr. Co Michalovi a Tomášovi na Kamale nejvíc vadí? A jakou roli může hrát gauč J.D. Vance?
V debatě jsme se dostali i k zahajovacímu ceremoniálu OH v Paříži. A překvapivě jsme se shodli, že virální video “poslední večeře” bylo použité trochu účelově a civilizace kvůli tomu neskončí. Nadšení se ale u Tomáše nekonalo. „Nedostižný vrchol je pro mě OH v Londýně, kdy ta země demonstrovala úžasně svůj brand,“ řekl k tomu. Michal naopak říká, že z některých částí zahájení OH byl nadšený. Nechybělo ani jejich vyjádření k české nástupové kolekci pro OH. A frankofil Michal nám také prozradil nejznámější francouzskou konspirační teorii.
Probrali jsme ale i to, co nás trápí doma, v České republice: změny ve výuce jazyků, hodnotu vysokoškolského vzdělávání i to, proč se v České republice rodí čím dál tím méně dětí.
Dejte nám vědět do komentáře, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
-
Odkaz na celý díl
„Je potřeba opustit mentalitu, kdy raději neřeknu nic, než abych to řekl špatně,” říká psycholingvistka Kateřina Chládková. Co za tento přístup k výuce cizích jazyků může? A jaké neduhy má české školství?
V rozhovoru také vyvracíme zažité mýty o učení jazyků, o bilingvnosti, bavíme se o funkčnosti oblíbené aplikace Duolingo i o tom, jak by měla vypadat správná výuka cizího jazyka. Kdy má dítě s dalším jazykem začít? Mají bilingvní děti nějaké hendikepy? A mají lidé s hudebním sluchem opravdu větší šanci naučit se nový jazyk?
„Čím je dítě menší, tak tím líp si komunikační kompetence dokáže osvojit i v dalším jazyce. Když bychom tedy dětem dali angličtinu už od první třídy a tou správnou formou jim jí zprostředkovali, tak mají skvělý start do jazyka. To se ale v českém školství neděje,” říká Kateřina k výuce cizích jazyků na školách. Jak by měla vypadat ideální výuka cizího jazyka? Mohou pomoci rodiče? A proč biflování slovíček není dobrá cesta?Dejte nám vědět do komentáře, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.
-
Odkaz na celý díl
„Lidé mají strašně malou šanci se vyznat v informačním prostoru. Je to iluze lidí, kteří říkají, abychom se při čtení zpráv zamysleli. Těch informací a pohledů je tolik, že jsme nuceni si vybrat něco, čemu budeme věřit,” říká v rozhovoru psycholog, analytik STEM a odborník na dezinformace Nikola Hořejš. Proč vlastně lidé věří řetězovým a konspiračním emailům? A proč klesá důvěra v média a autority?
Podle dat byla Česká republika jedna ze zemí nejméně zasažených migrací. Přesto se téma stalo cílem dezinformací a politici se o migraci báli mluvit, protože viděli jaké emoce tato diskuze ve veřejnosti vzbuzuje. Jak se dá s dezinformacemi bojovat? Může vůbec stát cenzurovat dezinformace? A jak jsme na tom s mediální gramotností?
Probrali jsme také vliv umělé inteligence na důvěru v média. Denně se setkáváme s deepfakes a obsahem tvořeným AI a podle dat agentury STEM 70 procent populace věří, že uměle generovaný obsah rozpoznají. Praxe ale hovoří jinak.
Dejte nám vědět do komentáře, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.
-
Odkaz na celý díl
„Sexuální obtěžování se nejčastěji děje přímo v redakcích a přichází od kolegů nebo nadřízených,” říká v rozhovoru socioložka a zakladatelka spolku Ženy v médiích Marína Urbániková. Jak na toto zjištění z průzkumu spolku reagovali přímo šéfredaktoři jednotlivých redakcí? A snaží se s tím vůbec něco dělat?
Z výzkumu spolku vyplývá i to, že téměř třetina novinářů a novinářek aktuálně zvažuje odchod z redakce a víc jak čtvrtina dokonce opuštění žurnalistiky jako takové. Může za to rozšířenost švarcsystému, pracovní vytížení a nebo nepříznivé podmínky pro slaďování práce a rodiny?
V rozhovoru s ní mluvíme také o situaci, ve které se nachází veřejnoprávní média. V některých zemích se vede debata, že by většinu obsahu veřejnoprávních médií měla převzít média komerční. Ale podle slov Maríny to je v Česku naopak a společnost spíš podporuje široké vymezení České televize a Českého rozhlasu. Co od médií veřejnoprávních služeb chceme? A je změna výběru koncesionářských poplatků správným krokem?
Dejte nám vědět do komentáře, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.
-
Odkaz na celý díl
„Až v průběhu léčby jsem si uvědomil, jak velký problém jsem v té době měl,” říká v otevřené zpovědi kreativní šéfkuchař ve skupině Ambiente František Skopec o své cestě ze závislosti. Co ho přimělo k tomu se vyléčit? A jak těžké je pro něj se udržet při práci v gastronomii?
V srpnu to bude 8 let od doby, kdy František začal abstinovat. Kdy začal víc pít? A co říká na výroky, že závislost na alkoholu je hlavně o slabé vůli?
V rozhovoru s ním mluvíme také o jeho profesi. Co ho na práci v gastronomii baví nejvíce? Povídali jsme si také o tom jak vnímá jídlo a co mu na něm vlastně přijde to nejhodnotnější. „Mám sen naučit lidi být větší nadšenci a radovat se z ředkviček stejně jako z rajčat s olivovým olejem,” říká o svém poslání v gastru.
Existuje typicky české jídlo? Co je největší bolest naší kuchyně? A jaké má plány do budoucna?
Dejte nám vědět do komentáře, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.
-
Stalo se nám to, před čím jsme v minulém díle samy varovaly. Osvědčily jsme se. Proto jsme se ve studiu potkaly opět ve dvou, abychom probraly světové politické dění, evropské volby, české hokejisty i slovenská média. Bohužel se nám tam nějakým omylem dostal i Turek a Schillerová a jako další z mnoha jsme selhaly v řešení blízkovýchodního konfliktu. Do budoucna budeme rády, pokud nás na HeroHero usměrníte konkrétními dotazy a tématy, kterým bychom se podle vás měly věnovat.
-
Posilou aktuální Pěny dní je Kateřina Pantovič, se kterou jsem chtěla probrat hlavně čerstvé dojmy z přijímaček na střední školy, kam letos vyslala 2/3 svých dětí. Nakonec jsme toho ale stihly mnohem víc!
Je v umění lepší toxická maskulinita, nebo toxicka feminita? Je Pavel Novotný vševěd a skutečný Insider, nebo pozer bez zodpovědnosti? A je to, co se děje v politice na Slovensku nebo v Íránu vůle boží, nebo karma?
-
Odkaz na celý díl
„Nejhorší zprávy mi píšou muži. Ty vyloženě hnusné, sprosté a sexuální komentáře na mou osobu mi nejčastěji posílají voliči ANO a SPD,” říká v dalším dílu Inboxu novinářka a jedna z hlavních tváří podcastu Vlevo Dole Lucie Stuchlíková. Jak těžké je ustát kritiku od veřejnosti a od politiků? A zhoršilo se prostředí novinařiny v posledních letech?
Lucie už od střední školy věděla, že bude novinářka a bude psát o politice. Co jí během kariéry na této profesi nejvíce překvapilo?
V rozhovoru s ní mluvíme také o tom, jak se proměnila česká politická sféra a proč našim voleným zástupcům už v některých případech stačí pouze jejich aktivita na sociálních sítích. Co říká na aktivitu hnutí ANO na TikToku? Který politik ji momentálně nejvíce baví? A jakou roli by podle ní měla média vůči politikům hrát?
Dejte nám vědět do komentáře, co na nový díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.
-
Celý díl najdete tady
„Jídlo nemá žádnou morální hodnotu. To, že budu jíst víc zmrzliny, ze mě nedělá horšího člověka, než když jím víc brokolice,” říká v dalším dílu podcastu Inbox klinická psycholožka, psychoterapeutka a spoluzakladatelka organizace 3pe Tereza Maková. Celkový přístup nejen k jídlu, ale také k tělům, byl naším hlavním tématem. Jak se chovat k lidem s PPP? Existuje vlastně nezdravá strava? Proč si dáváme určité druhy jídla za odměnu?
V rozhovoru mluvíme také o tom, jak je česká společnost zvyklá hodnotit ostatní z gauče, od televize. Proč přisuzujeme obezitě a štíhlosti odlišné vlastnosti a morální hodnoty? Jaké předsudky se nejčastěji objevují u lidí s obezitou? Měly by celebrity a influenceři radit ostatním s dietami a cestou k “dokonalému” tělu?
Dejte nám vědět do komentáře, co na desátý díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.
-
Jak se proměnila debata o sexualizovaném násilí v Čechách? A jakou roli v tom hrál soud s bývalým poslancem Dominikem Ferim. To bylo první téma, kterému jsme se v novém Outboxu věnovali.
Druhá zpráva týdne je nepochybně rozchod Babišových. O odloučení Andreje a Moniky se mluví minimálně od prezidentských voleb. Proč s tím ale šli ven zrovna nyní?
A nakonec nemůže chybět Zuzetina trojka, dnes v podobě doporučené četby.
Nezapomeňte nám poslat vaše otázky a dotazy, které bychom vám v dalším Outboxu mohli zodpovědět.
-
Celý díl zde
„V respektující výchově se hranice nenastavují bitím a strachem, ale pochopením a tím, že jsme spolu,” říká v dalším dílu podcastu Inbox herečka a influencerka Veronika Arichteva. Právě tzv. respektující výchova byla naším hlavním tématem. V čem tento rodičovský přístup spočívá a proč se pro něj Veronika rozhodla? A je sdílení dětí na sociálních sítích v souladu s jejich respektováním? A jak najít v ČR školku, která do tohoto konceptu výchovy zapadne?
Narazili jsme i na to, proč je pro ni důležité svoji cestu sdílet a čelit haterům, nebo jestli ji na názorech ostatních lidí vůbec záleží.Má smysl nechat dítě vyřvat a vyplakat, jako se to dělalo dříve? Nebo je to přežitek?
Dejte nám vědět do komentáře, co na devátý díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.
-
Odkaz na celý díl
Česká republika má nejdelší rodičovskou dovolenou v EU. Tříletá rodičovská ale vyvolává očekávání, že rodič bude doma celou dobu a pak se vrátí do své původní práce. „To možná fungovalo před třiceti lety u zaměstnavatelů, kde byly velké skupiny plně zastupitelných zaměstnanců. Když ale v dnešní době zaměstnanec na tři roky vypadne, je pak strašně těžké, až nemožné, ho zpátky do procesu vrátit,” vysvětluje Iva Bilinská, seniorní advokátka a specialistka na pracovní právo, která přišla do osmé epizody Inboxu.
„Řada zaměstnavatelů pořád žije v konzervativním nahlížení, že zaměstnanec má pracovat 40 hodin týdně. Proč by si to měl komplikovat zkrácenými úvazky? Není tam dostatečný tlak ze strany státu, který by zaměstnavatele nutil, aby zkrácené úvazky více zapojoval,” říká Iva Bilinská. Proč se v Česku tak málo využívají částečné úvazky?
Jedním z témat rozhovoru byl návrat rodičů do zaměstnání. Zaměstnavatelé nyní musí držet rodičům jejich konkrétní pracovní místo po dobu mateřské, tedy po dobu 28 týdnů. Pokud se ale rodič vrací po delší době, tak mu zaměstnavatel musí jenom přidělit práci podle pracovní smlouvy. Měla by se prodloužit doba, kdy zaměstnavatel musí rodičům držet pracovní pozici?
Měla by se rodičovská dovolená zkrátit? A můžeme se inspirovat u jiných zemí? Bavili jsme se mimo jiné i o pojmu „motherhood penalty”. „Já si pořád myslím, že úplné top kariéře se musí vždycky něco obětovat. Někdo může být top vědkyně, umělkyně nebo i businesswoman, ale musí v tom případě ustoupit ta péče o dítě,” dodává v podcastu Iva Bilinská.
Dejte nám vědět do komentáře, co na osmý díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.
Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.
- Daha fazla göster